Jat is Samson halfz waar, een leeuw van een shag. Holenklooster van Kiev dicht Operettes op de zwarte schijf vaak schilderij in „zwart-w Pressie in Bolivia randstad ervaren kantoor- Adverteren doet verkopen 12 LEIDSE COURANT Operette is <een moeilijk muziek-genre om met succes op de „zwarte schijfvastgelegd te krijgen. Natuurlijk niet, wanneer de uitge ver zich beperkt tot één of twee kanten van een singeltje met de meest populaire songs en koorfragmenten van een goede operette. En nog minder, wanneer de opzet is een favoriete zatigeres of zan ger een plaat vol te laten zingen met de grootste succesnummers van Srauss, Lehar en Robert Stolz. De catalogus van elke platen- uitgever van standing geeft in dit opzicht ruime keuze. Neen, de problemen komen pas wanneer er sprake is van een volle dige uitvoering, van een „Gesamtaufnahme" om de term te gebrui ken welke onze Oosterburen erop na houden. Uw recensent, iemand die de goede operette nog steeds een warm hart toedraagt, heeft vaak bij het beluisteren van zo'n volledige disco-uitvoering het j voel gehad dat iemand moet hebben die beroemde schilderijen een zwart-wit copie voorgeschoteld krijgt. Want de operette is niet alleen tekst en muziek; ze is ergens ook een kleurige show, hoewel na de oorlog bij gebrek an voldoende sterke muzikale wapens het accent wel eens te sterk op het show-karakter werd gelegd. Onze indruk is dan ook, dat een Gesamtaufnahme" het op de gram mofoonplaat alleen blijft doen, wanneer de tekst heel bondig is en de componist ondubbelzinnig bij het tot stand komen van die operet- Op alle toeren klinkt muziek te de hoofdrol heeft gespeeld. Met enkele uitzonderingen winnen de Duits-Oostenrijkse operettes het dan glansrijk van de Franse Britse produkties. Een opname die, ondanks het zwart-wit" beeld door zijn muzikale kwaliteiten in staat is een suggestie van kleur op te wekkken, vinden we de nteuwe H.M.V.-produktie van Kalman's ..Die Czardasfürstin" (EMI 1 C 191. 29066/67) e enopname op twee platen onder leiding van Wüly Mattes met medewerkers die deels afkomstig zijn van de Bayerische Rundfunk en deels van de bekendste Westeuropese operacentra. Om er een paar te noemen: Anneliese Rothenberger, Olivera Miljakovic, Nioolai Gedda en de in de klassieke operette ge boren en getogen Duitse zangers Wolfgang Anheisser en Willi Brok- mecer. Zij allen zetten hun krachten in voor de operette waarmee Emmerich Kalman uit het vergeetboek blijven zal; die operette, de „Czardasfürstin"", is er dan ook een welke een vergelijking met Lé- har's meeste operettes doorstaat en die ergens zelfs een beetje aan Strauss' „Die Fledermaus" doet denken. Kalman's beste Kalman heeft „meezingertjes" geschreven waarop Robert Stolz ja loers had kunnen zijn, zijn Czardasfürstinvoorzag hij van duet ten en kwartetten die afwisselend de lyriek en de humor aan hun trekken doen komen. Kortom, de operette is in staat om een luiste raar van de plaat naar een „life"-opvoering te brengen- En wie de operette in Wenen, Duitsland of bij onze etgen Hoofdstad operette gezien en gehoord heeft, wordt door de hier besproken H.M.V-opname beslist niet teleurgesteld. Want de vocale prestaties variëren alleen maar van goed tot zeer goed, de orkestrale begelei ding heeft niveau en de gesproken tekst stelt u in stat om na ken nisname van de korte inleiding te begrijpen wat er met Sylva, Sta si, Edwin, Boni en de anderen zo ongeveer gebeurt. Ondanks onze algemene opmerking over het „zwart-wit" effect van de operette in dtsco-verpakking willen ze deze „Czardasfürstin"-opname (U zult het intussen wel begrepen hebben) de liefhebbers warm aanbevelen. Portretten Uit het H.M.V.-conoern nog andere initiatieven op de platenmarkt: twee series muzikale portretten. De ene serie we zullen haar een volgende maal bespreken belacht nog levende kunstenaars; de andere, een herhaling en verlengstuk van de vroegere reeks „On vergankelijk, onvergetelijk", brengt overleden groten van de voca- liek in de herinnering terug. Op langspeelplaten zijn oude opnamen, waaronder archiefstukken uit de eerste decennia van deze eeuw, op nieuw vastgelegd en dat voor een prijs die de tien gulden niet te boven gaat. Voor deze rubriek hebben Caruso, Richard Tauber, Josph Schmidt, Benjamino Gigli, Katheen Fernier en Hans Kaart op de draaitafel gelegd; de laatste twee zijn van EMI-H.M.V., de andere van het la bel Dacapo. We hebben met deze platen een avond van bijzondere gewaarwordingen gehad. Bijvoorbeeld door de zelfde aria uit „La Tosca" achtereenvolgens door Caruso, Schmidt en Tauber te horen zingen; door te ontdekken hoe Richard Tauber en Joseph Schmidt voor ze de populaire toer opgingen, voortreffelijke operazangers wa ren; door weer eens de bevestigtng te krijgen dat Caruso een feno meen was en dat zijn vocaal karakter zelfs niet verborgen blijft op oude platen waar hij fouten maakt en zich allerlei vrijheden permit- Een heel andere gewaarwording is het weer de indringende eenvoud te beluisteren van Kathleen Ferrier die in nog geen tien jaar uit groeide tot alt van wereldformaat; de mooiste creatie welke wij ons „life" van haar herinneren, Mahler's Kindertotenlieder staat op de onderhavige plaat. En dan Hans Kaart, ook hij heeft maar een lut tel aantaJ jaren tijd gekregen om zich als zanger waar te maken. De opnamen van Hans Kaart die we beluisteren, zijn alle uit de be gintijd van zijn opera-carrière; meer belofte dan voldragen vrucht. Maar desondanks hoort men in fragmenten uit „Othello" en ,,D:e Walküre" wat Kaart had kunnen worden. Het verleden herleeft in deze serie en hoe G. v. L. Het beroemde „holenklooster" van Kiev in de Sovjet Unie is nu ook officieel gesloten. Het was al jaren dicht, maar de sluiting was nooit open baar gemaakt. Dat is nu ge beurd in het informatiebulle tin van de Moskouse kerk. De sluiting is indertijd ge schied in opdracht van de Oekraïnse autoriteiten. Naar het genoemde bulletin meldt zijn er in het van oor sprong Sovjetrussische ge bied nu nog het Patriarchen klooster bij Moskou met zijn elf kerken en twee priester- Hongaarse priesters uit de ban De excommunicatie van drie Hongaarse priesters, die in 1957 door paus Pius XII in de ban waren gedaan, omdat zij parlementslid waren ge worden, is ingetrokken. Een van de betrokken priesters was Miklós Bereszentoczy. vice-president van het Hon gaarse parlement. Het besluit van het Vatikaan, wordt algemeen gezien als bevestiging van het feit dat de betrekkingen tussen de H. Stoel en het Hongaarse be wind verbeteren. De Hon gaarse priesters zouden ver geving hebben gevraagd en hebben beloofd, dat zij zich in „geest van gehoorzaam heid" ter beschikking van de Hongaarse bisschoppen zou den stellen. seminaries, de beide zuster kloosters in Kiev, Pokrov en Frolov en het heropende ho lenklooster in Pskov. In de gebieden, die na 1945 bij de Sovjet-Unie zijn ingelijfd hebben talrijke kleine kloos ters voor monniken en zus ters zich kunnen handhaven, zoals het zusterklooster van de H. Nicolaas in de Karpa- then, het vrouwenklooster in Estland, alsmede verschei- nen Skiten kleine gemeen schappen van enkele monni ken en kluizenaarswonin gen in de bossen en moeras sen van Wit-Rusland en Li- tauen. Patriarchkeuze bij Kopten De plaatsvervangende pa triarch Antonius en de hei lige synode van de koptisch- orthodoxe kerk hebben de verkiezing van de nieuwe pa triarch „van Alexandrië en geheel Afrika" op 29 en 31 oktober bepaald. Dan zullen de meer dan hon derd leden van het kerkelij ke kiescollege, waarin de le ken en de lagere geestelijk heid de absolute meerder heid hebben, een geheime stemming houden over vijf kandiaten, die door de syno de zijn aangewezen. Uit de drie kandidaten, die het grootste aantal stemmen be halen, zal dan de patriarch op 31 oktober in de Marcus- kathedraal te Cairo door het lot worden aangewezen. Aan vankelijk was aangekondigd, dat een blinde weesjongen uit zeven kandidaten de pa triarch door het lot zou aan wijzen. De vijf door de synode aange wezen kandidaten zijn aarts bisschop Basilius van Jeru salem, bisschop Boulos van Heluan, de vicarissen van het patriarchaat Schenudah en Samuël, alsmede de woes tijnkluizenaar Matta El-Mes- quin. Zuid-Soedan vraagt hulp bisschoppen Een groep Soedanese priesters en kloosterlingen, die door de regering het land zijn uit gezet, hebben op de bis schoppensynode een dringend beroep gedaan om zich in hun discussie over recht vaardigheid in de wereld ook bezig te houden met het pro bleem Zuid-Soedan. Door de regeringsmaatregelen kan de bevolking geen nor maal leven meer leiden, voor een deel is zij uitge roeid. De gezinnen zijn gro tendeels uiteengerukt. In 1964 zijn alle missionarissen het land uitgezet. De landen rond Soedan hebben al meer dan een half miljoen vluchtelingen opgenomen. De priesters en kloosterlingen eisen dat de kerk al haar in vloed gebruikt om de rechten van de mens in Zuid-Soedan te verdedigen. De Boliviaanse bisschoppen hebben de minister van bin nenlandse zaken, overste An dres Selich Shop dringend verzocht een eind te maken aan de onderdrukking. In naam van de bisschop p heeft de priesterraad van aartsbisdom La Paz een b geschreven, waarin zij minister erop wijzen dat politie de afgelopen weel residentie van de prelaat sus Lopez de Lama, zor objectieve gronden m doorzocht. Na de huiszoeking zou Lq l de Lama hebben verklap „Als reeds mijn privé- P blijf zo wordt doorzocht, ik mij voorstellen dat de derdrukking van andere sonen en instellingen evenredig veel verder g Praag: stroe Vaticaan- Enkele priesters mogen in wakije van de commui sche autoritetten het a) i niet meer uitoefenen, reden voor deze bt v sing wordt aangevoerd de betrokken priesters niet tot hun strikt prieste werk hadden beperkt. Het merendeel van de p ters, die door de maati len van de communisti autoriteiten zijn getro hebben geweigerd lid te m den van de nieuwe prie f,( beweging Pacem in terri Eén van de priesters, die ambt niet meer mocht fenen heeft zich inm bij het gerecht beklaaj werd in het gelijk ges zodat hij zijn priests werk thans weer kan he ten. De betrekkingen tussen Vatikaan en Tsjecho-S! kije schijnen sinds de van 1968 steeds verde verslechteren. In het zijn duidelijke kerkelijks blikaties uit het buitei verboden. Op en top vrouwtje in haar tuniekpakvan knuffel- warme Courtelle tricot. Op de rode (of blauwe) Hipperf pant het grappig in kleur tjes gedessineerde hes met decoratieve pasen gesp.Ma ten92t/m140. maat 116 45,95 Dame in de dop. Dit beel dige kwalitatief zeer fijne acryl jurkje, lijkt met'los' hes, maar is één geheel. Uni en dessin doen het hier geweldig in fijn op elkaar afgestem de kleurtjes. Beren bruin, bosgroen en roestrood. Maten 116 t/m 146. maat 140 43,95 Vinke modehuizen NV Leiden. Hoogstraat Iedere donderdag koopavond tot 9 uur. De shag waarbij een man zich man voelt. Eerlijke tabak, puur en pittig. Shag die je werkelijk proeft, elke keer als je opsteekt. Een lange draad, dus prettig draaien. En meer dan veertig sigaretten uit één pakje. Dat is Samson halfzwaar. Gewoon de lekkerste shagi^ggj 1,50 BETONGAKAGES uitzendbureau zoekt voor relaties in Leiden en omgeving Nieuwe Rijn 44 Tel. 01710 - 44841. 1275,- 1075,- TUINSCHUURTJES vanaf 675,- BETONSCHUTTINGEN hoog geplaatst 36,- m. beneden de 10 m. 15% extra excl. 14% btw Alles geplaatst R.K. Bejaardencentrum HUIZE EMMAUS te Zoeterwoude vraagt voor spoedige indiensttreding BEJAARDENVERZORGSTERS BEJAARDENHELPSTERS Sollicitaties: Zowel mondeling als schriftelijk te rlcl tot de directrice. Zr. Theotosia, Bennebroekweg 1, Zoeterwoude, Telefoon 01715-1541. .Zinser' - Lastransformato NV Technisch Handelshui^ v/h VAN DUUREN LANGE MARE 74-82 - TEL. 01710-34787 Diversen Technische boeker Önderdclc- >g 3-6-S Lcl- 01710-22026 lldenstokken. wandelstokken. Van Oerle. Haarlemmerstr. 9.. bij de Vrouwensteeg. Repara- KAARSENBOETIEK VAN EF.NTEM, kaarsenmakers. Dam en Dorpstraat 80. In Warmond is vanaf heden LM-er geopend. 5-4005 Goed idee... voor uw bont In leder geval kijken bij de grootste en goedkoopste bont- zak van Nederland. Duizend korte en lange bontmantels, bonthoeden en colliers tegen aantrekkelijke lage... bttaalba- re prijzen! 11 Bont kopen is een zaak van vertrouwen. Een 3-Jarlg garantiecertificaat ls dat vertrouwen waard Meer waarborg voor bont. Desgewenst zeer soepele kre dietservice. DE BONTKO NING. Hoogstraat 97. Rottcr- dam-Centru tel. 010117117. Bij koop krijgt u algehele reiskosten voor 2 personen te rugbetaald. Vrijdagavond tol 9 uur geopend 55456 FINANCIERINGEN. HYPO THEKEN. verzekeringen. Bu reau REWA. Lange F rkdam 3. Wassenaar, tel. 01751—6641 s™' - "SKJ!, KUNSTGEBITTENP.EPA- R ATI ES. klaar terwijl u wacht dag. ran 94 uur. be halve zaterdags. Ook iedere maandag- en donderdagavond van 7—3 uur. Fa. L. A. van Berge Henegouwen. Schelpen kade 47. Leiden, tel. 2079' 5—'050 Voor elke VERZEKERING. FINANCIERING. HYPO THEEK. Op elk gebied kunt u bij ons terecht Gratis inlich ting,-n! B.dt r.i M-hriift u ons!' REWA. drs. A. H. L. Resslng, Antwoordnr. 69. Was senaar. tel. 01751—6641 5—5399 PRUIKEN EN HAARDELEX. dann s en heren in alle mater, en kleuren 100% echt haai. al vanaf 15. op maat Neder landse Haarspec-ialist. Eerste prijswinnaar van het Colleges des Coiffures, blijft toonaan gevend. Dameskapsalon W. F. Vermeer. Morsstraat 10 te Leiden. teL 26527. 6—5448 p.e/oek WASAUTOMATIEK DE EENDRACHT". Zoeter- u.iudscsiagel 14 E. Ingang dor de poort. Uw was (6 kg. i schor m en droog binnen één uur. Er Is een stoomman- gel aanwezig om uw was kastklaar te maken. Chemisch reinigen 4 kg. 7. 510775 Wij verzorgen al uw DRUK WERK tegen zeer scherp con currerende prijzen, o.a. visi te-, geboorte- en verlovings kaarten, huwelijksaankondi gingen en uw zaken druk werk. enz. Prima afwerking, vlotte bediening. DRUK WERKSERVICE HALPA. Haarlemmerstraat 64. tel. 25185. 5—4015 SLEGTENHOP.ST NAAIMA CHINES opgeletDemonstra tie-naaimachines (elcktr. in koffer als mv l 95115 135. Zig-zag naalmach. lt'5. ƒ185. ƒ215 (als nieuw), hand en trapnaalmachlnos 35. 55. 85. Verkoop onder ga rantie. Demonstratie ook aan huls. Herenstr. 23. Lelden, tel. 01710—32027 5—4065 laat u natuurlU make; fotohandel DE KLA PROOS. -Morsweg 5. nu bij pasfoto's een briefkaartvei FEEST-, TONEEL-, cabar avonden. Antonius Clubhi Lange Mare 41—43. Inlicht gen dagelijks teL 31626. 4 5 UW DAK of goot lek. Tel. ZONüü. VOOR HUISHOUDWAS. Fa. Dieben. tel. 21839. Nu betstraat 81 voor u. Tev. ver lvreden. Mevr. G Suringarstr -45 Leider le klas afwerking. Fa. Dieben. Zoeterwoutsesin- gel 23, tel. 21839. Nu ook Co- een leuk haarstuk fantastische mooie .vaar heb Je die VERMEER. O. Ik g» Colleges des Colffurtj que 't is nog al wat. PLOMEERD HAARS LIST. alleen de tel. 26527. I i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12