De stemming is net zo goed als vorig seizoen MARIANNE V. ZETTEN TERUG INTIMI ORANJE MOET WINNEN Spaanse hockeyploeg ontluistert Pakistan IK Herstelde Harry Hestad AMATEURS KWAAD OP SPORTTOTCi De tanden van uwkind enkaasuittvuistje TOCH OP ZONDAG Cup- voetbi op radf Oersterl PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 19 OKTOBER] DEN HAAG Aan de vooravond van de waarschijnlijk historische UEFA-cupwed- strijd van FC Den Haag tegen de Wolves kan het belangrijk zijn nog even stil te staan bij wat zich zaterdagavond in Eind hoven afspeelde. Toen stond daar een „ge laden'' FC Den Haag in het veld, dat zich afzette tegen het „miljoenenkapitaal" van PSV. Niet om glorie en roem te behalen in de eerste plaats, hoewel dat element na tuurlijk wel belangrijk was, maar om het broodnodige zelfvertrouwen op te vijzelen. Want straks als de Wolves technisch een tikkeltje minder begaafd, maar wel profes sioneler - in de weg staan is die factor waarschijnlijk beslissend. Het is daarom Harry Hestad, de uitblinker tegen PSV, die con cludeert: „Die opgave is gelukt. De stemming onder de spelers is weer net zo goed als het vori ge seizoen. Ik durf zelfs te stel len, dat we nu op het punt zijn aangekomen, waarop we in 1971 vertrokken". Een blakend opti misme dus. Van hem is echter niet anders te verwachten. Toen hij na de wedstrijden tegen Ajax en Vitesse, waarin injec ties hem nog op de been hiel den, enkele weken de „zieken boeg" met de andere speci fieke buitenspeler Paul Roodnat opzocht, zat de Noor erg in de put. Vooral, toen zijn per soonlijk belang ondergeschikt dreigde te worden aan het nut voor het elftal, ergerde hij zich. De prestaties van FC Den Haag werden slecht omdat het elftal „vleugellam" was. Kila, de jon ge balvirtuoos, viel zo goed en zo kwaad het ging de vacature op, maar toen hij ook wegviel ontstond een leegte. Een beangstigende leegte voor een Nederlandse topclub, die pretendeert naar Europees ni veau toe te werken. Omdat Ajax en Feijenoord, en ook min dere voetbalgoden als FC Twen te, NEC, Go Ahead en PSV, ADVERTENTIE SOMMIGE DAMES stellen veel prijs op de elegance en warmte van een goede BONTMANTEL En waarom ook niet, als zelfs de prijzen bij PEPERZAK zo goed zit ten? o.a. Lange modellen: YEMEN vanaf 575,— CHEVRETTE 625, NERTS MURMEL 900,— PERSIANER 1975,— BISAM (RUG) 1495,— Korte modellen: NERTS (stukken) vanaf 900,^ en incl. volledige garantie PEPERZAK beheerst 't vale SPUI 149-151 (bij Markthof) TELEFOON 070 - 60 48 95- met een maximaal aantal full- profs in de regel veel all- rounder werkt is zo'n moei lijkheid op te vangen. Enig ge schuif kan het elftal niet veel zwakker maken. Maar FC Den Haag wél. Het bezit maar vijf profspèlers met doelman Thie die kunnen wat anderen bij full-profclubs doen. Daarom was de moeilijkheid voor FC Den Haag zo groot, toen beide buitenspelers Hestad en Rood nat aan het begin van dit sei zoen geblesseerd raakten. Eén leemte was nog op te vangen, maar twee... neen. En toch kan FC Den Haag aan de voor avond van een Europese beker wedstrijd ondanks de pech niet eens ontevreden zijn. Hoe wel het slecht speelde, heeft het relatief meer punten dan het vo rige seizoen behaald. De neder lagen tegen Ajax en Sparta uit waren ook in 1971 een feit. Ver heugend is het daarom dat Ex celsior thuis vorig jaar gelijk en PSV uit de vorige com petitie een nederlaag drie punten meer winst bracht. Het valt te prijzen in Harry Hes tad, zich na één seizoen voetbal in Den Haag al zo verbonden te voelen dat hij de slechte presta ties van de club als een uitda ging aanneemt. „Iedereen zei dat ze me misten. En dan mag je een steenkoude prof zijn, maar toch doet het je wat". De 26-jarige Noor, die tot het ein de van deze competitie onder contract staat („Maar waarom zou ik niet langer blijven als het me nog bevalt") vond op zijn weg terug bovendien een stimulans in de gedachte, dat de „Wolves" een attractieve te genstander is. „Vooral voor ons, Noren", legt hij uit. „Wij weten bijna alles van de Engelse lea gue en wat zich erin afspeelt. Voor Harald en mij is deze wedstrijd dus de kans om weer eens wat van ons te laten horen in Noorwegen. Daarom wilde ik er ook per se bij zijn en werkte ik eigenlijk helemaal naar deze wedstrijd toe". Wat dat betekent is gebleken. PSV was voor hem een inspira tiebron om aan te tonen, dat hij er weer bij hoorde. Goed, extra zuurstof moest z'n ademhalings tempo bijsturen, tot tweemaal toe zelfs, maar daar denkt hij niet meer aan. „De coup is ge lukt, vervolgt 'ie snel. „Wij zit- ploeg. Ineens is de stemming onder de spelers veranderd. Ie dereen weet bij FC Den Haag na „PSV" dat de „Wolves" geen onhaalbare kaart meer is. Harry Hestad gaat zelfs uit van de theorie: „Wij moeten in het Zuiderpark ten minste met een verschil van twee doelpunten winnen. Anders wordt de return een hopeloze opgave". Harry Hestad, de doorzetter, neemt zijn „katachtige" aanloop. Hij weet wat hij wil en dat moet tegen de Wolves blijken. Maastricht De wedstrijd MVV- Ajax zal niet naar de zaterdag worden verschoven, maar ge handhaafd blijven op zondag 31 oktober. In verband met de Europa Cup wedstrijd tegen Olympique Mar seille de woensdag daaropvol gend, had Ajax gevraagd de ontmoeting in Maastricht een dag te vervroegen. MW was hiertoe bereid als Ajax een compensatie zou geven voor het te verwachten geringere bezoek op zaterdag. Het vaststellen van dat bedrag bleek zo moeilijk, dat MW en Ajax besloten heb ben de wedstrijd normaal op zondag te spelen. Voetbaltrainers lid van N.V.V. Den Haag De vereniging van oefenmeesters in Nederland heeft zich aangemeld als lid bij het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen. De oefenmees ters vinden het noodzakelijk voor de vele problemen in hun vak de nodige steun te verkrij gen ten einde zich sterker op te stellen. Een van de gevolgen is dat de vereniging van oefenmeesters juridische hulp van het NVV zal kunnen inroepen voor de trai ners van de verenigingen, die het betaalde voetbal hebben moeten verlaten. Sommige ver enigingen komen namelijk hun contractuele verplichtingen te genover de trainers niet meer DEN HAAG Met een voldane glimlach constateerde voo de Doelder gisteravond aan het eind van de Algemene Ve van de Afdeling 's-Gravenhage van de KNVB: „Het was een meest levendige bijeenkomsten van de laatste jaren". De had gelijk, maar zijn opmerking gold het laatste deel van dering. Daarvoor was de voorzitter door de eerste negen punten „gehold". Met een licht tikje op een microfoon be hij de voorstellen. Zo werden bijvoorbeeld de aftre dende bestuursleden van de Haagse Voetbalbond Ten Dam, Ter Hoeven en Margés weer be noemd. En even rustig kon ge spreksleider De Doelder in zijn openingswoord memoreren: „Het gaat voorspoedig met de HVB. In het huidige seizoen zul len we waarschijnlijk de 50.000 leden halen." Minder optimistisch geluid liet hij horen over de terreinen. „Dit jaar moeten alle velden van de clubs, die uitkomen in de hoofd klas voorzien zijn van 'n afraste ring. Volgend jaar komt de eer ste klasse aan de beurt en het seizoen daarop de tweede klas se. De veldentoestand is nog steeds kritiek. Voor wat betreft Ockenburgh I hebben we nog steeds geen toestemming van de overheid gekregen." Opgeknapt Het nieuwe bondsbureau, waar ten i e lift" .let optimisme van Hestad, de on geduldige, die toch zijn zin krijgt, is kenmerkend voor de Van onze speciale verslaggever Barcelona Met gemengde gevoelens heeft de Neder landse hockeyploeg gistermiddag na de zege van 1—0 op Australië kunnen toezien hoe Spanje Pakistan met 32 versloeg. In een magistrale wedstrijd presteerde de „thuisclub" het om de Pakistani in de laatste minuut op de knieën te brengen. Deze verrassende ontwikkeling heeft de kansen van Nederland op het bereiken van de halve finale, die na de winst op Australië tamelijk gun stig waren, op slag gereduceerd. Slechts indien Nederland vandaag van Japan wint plaatst het zich boven Pakistan, dat is uitgespeeld. Spanje ontmoet Australië en heeft aan een gelijkspel voldoende om zich voor de halve finales te kwalificeren. Indien het Oranjeteam gelijkspeelt tegen Japan is Pakistan door een beter doelsaldo zeker van een plaats bij de laatste vier. Nico Spits, de grote routinier, had gisteren een groot aandeel in de van Nederlandse overwinning op Australië. Dat was met de overwinning van Kenia op West-Duitsland de ba lans van een sensationeel verlo pen dag van de strijd om het wereldkamuioenschap hockey in Barcelona. In het duel tegen Australië bleek dat de Nederlandse ploeg elke keer weer tijd nodig heeft om zich op een tegenstander in te stellen. Bovendien toonde het duel aan dat Oranje nog niet in staat is het spel te dicteren, maar afhankelijk van de oppo nent goed, geïnspireerd of matig speelt. Tegen Pakistan werd schitterend gespeeld, tegen Au stralië bediende Nederland zich heel ander speltype. De tactiek, waarin Nico Spits mee Van onze sportredactie DEN HAAG Marianne van Zetten werkt momenteel hard aan een comeback. De negentienjarige turnster uit Zoetermeer schijnt daar in eerste instantie volkomen in te slagen. Nadat zij lange tijd door een knieblessure uit de roulatie was geweest, hervatte zij in mei haar training. Na de vakantie nam zij weer deel aan de traming van de A-selectie. Zelf vindt Marianne van Zetten dat zij geluk heeft dat zij nu al weer met de top mee kan trai nen. „Ik liep die meniscusbles sure op tijdens de Nationale kampioenschappen. Bij de af sprong van de brug-ongelijk, ik werd tweede op dat onderdeel, ging het helemaal mis. Ik moest per brancard weggedragen wor den. Lange tijd heb ik toen maar aangesukkeld. Ik wilde ten koste van alles de wereld kampioenschappen in Zuid-Sla- vië meemaken. Mijn prestaties tijdens dat toernooi waren niet denderend. Trouwens, de gehele Nederlandse ploeg bleef onder de maat". 5 service-vestigingen Showrooms: Laan van Meerdervoort 52 telefoon 39.98.77 Na 18 uur tel. 01761-8753 Na dit wereldkampioenschap werd Marianne van Zetten ge dwongen helemaal met het tur nen te stoppen. Voordat dit het geval was, had zij in haar sportcarrière al menig succes geboekt. Eenmaal werd zij na tionaal jeugdkampioene, ter wijl zij verder nog een tweede en een derde plaats behaalde. Na de succesvolle meniscusopera tie in januari hervatte zij weer volop de training, met het ge volg dat zij nu tot de groep be hoort die zich voorbereidt op de interland tegen Polen en in tweede instantie de Olympische Spelen in München. Het is nog de vraag of Nederland tijdens deze wedstrijden voor grote ver rassingen zal gaan zorgen, wel is het zeker dat er de laatste tijd al veel in het voordeel van de turnsters is veranderd. „De A-selectie traint tegenwoordig "erscheidene malen per week op Papendal onder leiding van Eva Bartha. Deze Hongaarse train- ster betekent voor ons een enor me stimulans. Onder haar lei ding moet er alles uit te halen zijn wat er inzit". Mentaliteit „Willen de Nederlandse turnsters echter op internationaal niveau een woordje gaan meespreken, dan zal men eerst zijn mentali teit moeten veranderen. Nu is het nog zo dat men wel eventjes aan een toernooi zal gaan deel nemen, en blijven resultaten uit, nou ja, pech gehad. Cok moet men de angst voor fhet publiek overwinnen. Als we, zoals in Lubüana het geval was, onze foefeningen moeten doen voor zo'n twee-drieduizend mensen, dan heeft onze concen tratie daar onder te lijden. Je moet leren daar tegen te kun- (ADVERTENTIE) Voorlopig denkt Marianne van Zetten alleen nog maar aan de komende turn-interland tegen Polen. „We trainen met een groep van negen. Hiervan moe ten er nog twee afvallen. Zon dag zijn de laatste selectiewed strijden en dan zal de ploeg waarschijnlijk pas bekend ge maakt worden. Of ik er bij ben weet ik nog niet. Wel heb ik tij dens onderlinge wedstrijden aangetoond bij de sterksten te horen". Haar toekomstplannen heeft Ma- j rianne van Zetten al nauwkeu rig uitgestippeld. „Ik wil probe ren uitgezonden te worden naar Miinchen, daarna stop ik met j de wedstrijdsport. De jongeren moeten ook immers een kans krijgen om zich te ontplooien". I We kunnen het niet vaak genoeg zeggen. Uw kind kan alleen sterke tanden krijgen met genoeg 'kalkverbindingen' in z'n eten. Want daar worden z'n tandjes van gemaakt. Kaas uit 't vuistje zit er boordevol mee. Zo'n gouden reepje is het soort snoep dat een gebit goed doet. Geef 't uw kind geregeld. Jonge kaas voor jonge kinderen is een hulpje voor 't hele leven. opdringt zorgde voor verrassen de situaties, maar leverde even eens hachelijke momenten op in de defensie. Zeker tegen de Au straliërs, die tot het bittere ein de doorvochten en zelden in ademnood kwamen. Fortuinlijk Met Jan Willem Buy in het doel en Wouter Leefers voor de ge blesseerde Kruis in de spits was Nederland al aan enkele doorbo ringen ontsnapt toen Paul Lit- jens nogal fortuinlijk de ope ningstreffer tot stand bracht. De bal werd uit zijn als voorzet bedoelde actie door een verdedi ger van richting veranderd en belandde achter de Australische doelman. Nederland bleef na deze „gouden" treffer in de der tigste minuut een licht over wicht behouden. De Oranjebri gade waakte ervoor over de schreef te gaan, want de Au straliërs plegen in zulk soort confrontaties met gelijke munt te betalen. Jeroen Zweerts, die in dit toernooi tot grote hoogte groeit, kwam twee keer in kansrijke positie, maar schoot beide keren over. Nico Spits' treffer kon geen ge nade vinden in de ogen van de scheidsrechter, maar hetzelfde overkwam Australië. Twintig minuten na de hervatting werd Australië een strafcorner ont houden, maar de „Aussies" lie ten zich niet ontmoedigen en vochten met verbeten inzet voor de gelijkmaker. Hierdoor ontstond een zeer spannende slotfaze, want ook het Neder landse team wierp alle energie in de strijd. In het Australische slotoffensief kreeg doelman Buy het nog zwaar te verduren. De Australiërs kregen drie strafcor- ners toegekend, waarvan twee bekwaam door de Nederlandse doelman werden gestopt. Uit de derde schoten de Australiërs raak, maar de treffer werd we gens sticks afgekeurd, zodat Ne derland ongehavend de eind streep haalde. Stand groep A: 1. India 3 3 0 0 6 4—0 2. West-Duitsland 3 2 0 1 4 9—4 WOUT LEEFERS (midden) goed debuut 3. Frankrijk 5. Argentinië Groep B: 1. Spanje 2. Pakistan 3. Nederland 4. Australië 5. Japan 4 2 0 2 4 2—5 3 1 0 2 2 3—3 3 0 0 3 0 1—7 3 2 1 0 5 5-2 4 2 115 11—8 3 1 2 0 4 4—3 3 0 12 1 3—7 3 0 12 1 1—4 Den Haag Op internationale at letiekwedstrijden, die morgen in het Vallehermoso-stadion in Ma drid worden gehouden, zullen zeven Nederlandse dames uitko men. Het zijn: Hillie de Lange (de Sperwers, 100 m), Marianne Burggraaf (Oss WIK, 400 m), Els Gommers (Unitas, 1500 m), Miep van Beek (Ada, 100 m horden), Mieke van Doorn (de Spartaan, hoog), Ella Hoogen- doorn (PAC, ver.) en Elna Schalk (PAC, kogelstoten). De afvaardiging staat onder leiding van bondscoach Ton Eyken- boom. gevorderd stadium verk gaat niet door. De overschreden; nu kantoor aan de Suezkade opgeknapt. Nadat het lai ge werk van A. Claasse secretaris van DHB was met de zilveren bond volgden de meest bela programmapunten. De stelde voor de regio's (afj lijke kleine vergadi van een aantal clubs, di de Algemene vergaderinj worden gehouden woordvoerders voor de bijeenkomst worden officieus in werking te lal den. „Een proefperiod twee jaar lijkt geschikt." De „sprekers" kwamen pas tie, toen de voorstellen (o.a. opheffing van ht lingsmededelingenblad West" en het vervallen „restzegels" in de toto) (kostenvermindering West") aan de orde k Strik van RVC en Hoi van GDS waren het met elkaar eens, dat de pende contributievei1 noodzakelijk door de drukkosten, de berichtgel Voetbal West niet wa Van Beekum (VCS) aan toe „Voor ons abonnement op 85 jaar. Daar kan ik bijna dische encyclopedie En dat voor een orgaa informatie niet tijdig verstrekt en bovendien rijke informatie vaak meldt." Applaus De Doelder zegde de van een exploitatieco die zich zal beraden kostenbesparing toe. in het oog van de bestur de verplichting, die de 1de de clubs heeft opgelegdy de clubs eens per te vullen. Hoogeveen „De onsympathieke haij ze moet maar eens uit z verenigingen raken zegelj Na afloop krijgen de i die voor 85 procent i brengst zorgen het seizoen nog e oren." Applaus uit de z Het afdelingsbestuur ste| geen andere opl was. Commissaris Bosch: „We moeten kelijk voorzichtig zijn I totozegels. Het is geld.L^ eens voorgekomen, datf clubgebouw ratten een rk den opgebouwd van totiaf; omdat ze de lijm zo lek» 67 den. De schade bedroeg jp den." In de rondvraag uiteraard ook nog het L voetbal aan bod. Voon Doelder antwoordde vraag van Van Beekum,fr< met de aandacht voor d stond: „Er komen i KEES I !nd:- HILVERSUM - De NOSj morgenmiddag 16.2 uur via HilversuA:. rechtstreekse reportage10' den van de voetbahveds '0 namo Boekarest—Feije 's avonds zullen in program van 20.30 tot Hilversum I rechtstreek" gen worden uitgezondever wedstrijden Olympique k le - Ajax en Sparta -1 Belgrado. Tevens zal worden besteed strijd FC Den Haag hampton Wanderes. (ADVERTENTI1 Fijn om over de vloer tj 5 jaar slijtage (Wyers staat er 3<G

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10