frieslands bedreigd l~„r handel I recreatie- izen Land van kerken en terpen wil zichzelf blijven boerderij in het terpenland. Het verval is reeds begonnen. een onzer verslaggevers) een onzer verslaggevers fuotpaed" staat er op hekje, dat het oprij- _Tafsluit. Behalve ook een levende dat „vrije voetpad" Padden en kik- leven vrij en blij in noorden van ons land, door men- gemaakt, maar toch zo en zuiver als de wind; waait over het wad, ook de vette klei kwam, die dit uit zee liet ontstaan. voetpad leidt naar een kerkje. Gebouwd in eeuw, van dikke en met een wa- later tijd boven de ingang. Rondom: de graf van het voorgeslacht, dit, liggen de kerkjes hier op steenworp afstand van al sigaar; verscholen meestal ach- een haag van bomen, veilig hun kunstmatige heuveltje: de eerste de strijd tegen de aanbonden. de boerderijen, verstrooid in open land, liggen vrijwel al- ïlke terpen en waar een kerkje een ge- gevormd heeft, is de heuvel zo groot ge- een stuk of wat zich tegelijk met tegen de hoge konden bescher- Zo is ook het stadje Dok- ontstaan. Als je het binnen door de Aalzumer Poort lang verdwenen, maar de is tenminste gebleven), het duidelijk dat je een beklimt. KWIJT ten noorden van Dokkum aan de Aalzumerweg (waar- je het naambordje tever geefs zoekt) de riante nieuwe Wning van ds. J. ter Steege, ven 'ervormd predikant van Aal- zit zam en Wetsens, twee kerkdorp- ra3: (terpdorpjes), waar de amt 5,ma'le en slechts voor éénrich- Tc hngverkeer vrij gegeven weg j j-, "aar toe leidt. i6-ai ®minee Ter Steege zal binnen lef! z'in wijde uitzicht kwijt ra- -pfen. want aan de overkant van treksloot komt een nieuwe JL inwijk van Dokkum. Zijn ge ls TDieente, die zich vanouds tot eze kant van Dokkum uit- «rekt, zal dan plotseling van 5°0 op zo'n 1500 h 2000 „meele- Vende zielen" komen. Dominee Ter Steege ziet uiteraard die ontwikkeling met vreugde tegemoet, maar helemaal onver mengd is die vreugde töCh niet. want de uitbreiding van Dok kum gaat gepaard met het aan tasten van het oeroude terpen land rondom. De urbanisatie en de ontvolking van het platteland lopen hand in hand. Dat is voor de toekomst van een kerkelijke gemeente, die zo dicht onder de rook van de stad ligt, wel geluk kig, maar het land waar de kik kers nog vrij spel hebben, is ook een van de laatste toe vluchtsoorden voor de rustzoe- kende mens. En dat is dan de achtergrond waarom ds. Ter Steege samen met enkele ande re verontrusten, de stichting WONINGEN ,,Terp en stee" heeft opgericht. Deze stichting wil zich inzetten voor het behoud van de schoon heid van het landschap binnen haar werkgebied en voor 't tot re delijke proporties terugbrengen van wat soms op een „windhan del" in recreatiewoningen be gint te lijken. Verloren in de ruimte liggen de boerderijen van het terpenland. Een enkele stelphoeve, de mees te van het kop-hals-romptype. Gevat in een brede gracht en omgeven door scheefgewaaide bomen. Andere hebben zich ge groepeerd rondom een eeuwen- noud kerkje. Eén straat, die ringvormig om het hoge kerkhof loopt, waar de graven te vinden zijn met hun gedeeltelijk Friese opschriften: „Restplak Dominee Ter Steege bij zijn kerkje in Wetsens. „Oppassen dat het hier geen steppen- landschap wordt". fen. Schooljongens, die van Dokkum komen, tornen tegen de wind in, op weg naar zo'n kerkdorp. De plompeblaerevlag wappert aan de fietsen, die de grote weg ver laten. Wanneer men het oor spronkelijke, slingerende wegen patroon gaat volgen, krijgt men pas een goed beeld van dit ter penland, van Frieslands „kop", zoals de weiden en greiden, de bietenakkers, de boerderijen en kerkdorpjes van Oost Dongera- deel, West Dongeradeel en Fer- weradeel kort en krachtig sa mengevat kunnen worden. TWEE KERKJES Dokkum, nu nog 10.000 inwoners, telt 6000 gereformeerden. Elk dorp dat zichzelf respecteert, heeft twee kerkjes, zo ontdekt men al gauw bij een intensieve re kennismaking. En natuurlijk ook twee scholen. Dominee Ter Steege: „Je moet daar niet zo zwaar aan tillen, al geef ik toe, dat het de leefbaarheid binnen een gemeenschap van een paar honderd mensen niet ten goede komt. Maar de oecumene is vrij goed. De mensen begrijpen dat ze niet zonder elkaar kunnen en dat begrip neemt toe, naarmate de ontwikkeling verder gaat." Die ontwikkeling gaat verder en bedreigt wel degelijk het leefkli maat van Frieslands kop. In Dokkum wonen al heel wat „neo-forenzen": mensen die in Groningen of Leeuwarden wer ken, en die na hun werk de gro te stad ontvluchten. Maar de uitbreiding van Dokkum zal toch vooral van de plattelands bevolking moeten komen. De bevolking yan de kerkdorpjes loopt terug en er komen steeds meer boerderijen leeg te staan. De jongeren zien het niet meer in de landbouw, tenzij er gesa neerd wordt. En dat wordt er: dit gebied wacht een forse in greep door middel van ruilverka veling. Wanneer die achter de rug is, zullen er heel wat boer derijen als zodanig verdwenen zijn. Dominee Ter Steege wijst Een antiek kabinet, een Friese staartklok en een stoeltjesklok in de kamer hadden zijn liefde voor het Fries-eigene al verra den. Nu wij door het terpenland rijden, blijkt pas goed hoezeer dit Friese land de dominee van afkomst een Groninger ter harte gaat. „Wij willen hier geen steppenlandschap krijgen, maar het karakter van het land bewaren. We proberen zo snel mogelijk aan de weet te komen, welke boerderijen er gaan ver dwijnen en dan zullen we trach ten om die voor een redelijke prijs aan sérieuze nieuwe bewo ners te helpen". BEMIDDELEN De stichting „Terp en stee" is op gericht door een aantal mensen in Dokkum en omgeving, nadat buitenstaanders hen bezworen hadden om toch iets te doen voor het behoud van het unieke gebied tussen dit stadje en de Waddenzee. Streekarchivaris W. T. Keune, gemeentearchitect Wiersma en ds. Ter Steege vormden een werkcomité, waar uit de stichting is voortgeko men. Geld is er niet, dus men kan niet zelf leegkomende boer derijen aankopen, maar als be middelingscentrale en als pres- suregroep kan de stichting on getwijfeld goed werk doen. On der andere minister Lardinois heeft haar veel succes toege wenst en er zijn al goede con tacten gelegd met allerlei in stanties. De stichting is vooral beducht voor publieke verkoop "van leegstaande panden, omdat dit geen enkele garantie biedt voor behoud en een doelmatig beheer. Een terpboerderij of een vissershuisje, die hun cul tuurhistorische waarde door een slechte verbouwing kwijtraken, had je beter kunnen afbreken, maar in beide gevallen wordt het landschap geschonden en de streekcultuur een stukje armer. AUTHENTIEK En juist dat laatste, het authentie ke karakter, dat deze streek nu nog biedt is het wat de vreem delingen zo boeit in het terpen land. Zo'n dorpje als Wetsens, waar het kort na 1100 gebouwde kerkje nu wordt gerestaureerd, kun je niet straffeloos aantasten door er van een paar boerde rijen eentje weg te breken. Er is ai veel te veel van de oor spronkelijke terp afgegraven. Die terpen vallen nu wel onder bescherming van Monumenten zorg, maar wat heb je daar aan, als er geen mooie boerde rijen meer op staan? En wat blijft er over van de ka rakteristieke schoonheid van dit land, wanneer de leegkomende gebouwen tot witgepleisterde wangedrochten worden, zoals „Terp en stee" vreest, wanneer er geen selectie onder de kopers wordt toegepast? Dat laatste is wellicht nog een grotere bedreiging dan de af braak. Want er is al belangstel ling voor recreatiewoningen in Frieslands kop en ook de „zon- dagsboeren", de burgers die permanent buiten- willen wonen, beginnen zich te melden. Wan neer men deze ontwikkeling aan het particuliere initiatief zou overlaten, kon de zaak weieens lelijk uit de hand lopen. Dan dreigen bovendien de karakte ristieke boerderijen en oude huisjes objecten van een onge breideld winststreven te wor den. Dat laatste is nu al hier en daar het geval. DUITSERS Duitse makelaars, tot uit het Roergebied, vragen in de kran ten leegkomende woningen te koop en voor de Randstad speelt straks de afstand hele maal geen rol. Frieslands kop wordt meer en meer tot achter land voor de recreatiegebieden van de wadden: de Lauwerszee met zijn opkomend watertoeris me voorop. Een tweede woning in dit gebied wordt een aantrek kelijke zaak. In een voormalig vissersdorpje als Wierum (600 inwoners) hebben nu al vijftien huisjes een dergelijke bestem ming gekregen. Het is een ont wikkeling van nog geen twee jaar, die steeds sneller op gang gaat komen. De bevolking van de dorpjes veroudert doordat de jongeren weg trekken. Er wor den wat bejaardenwoninkjes ge zet en zo komen de oude huisjes vrij, die dan door een handige knaap voor een paar duizend gulden opgekocht worden. Even later zie je ze voor enkele malen die koopprijs aangeboden. Dat is van een kant wel een gun stige situatie, want er zijn in het verleden al heel wat van die karakteristieke huisjes verloren gegaan, doordat de dorpelingen er een garage van maakten of ze eenvoudig afbraken. Maar het is wel een zaak, die in de hand gehouden moet worden. Het is sociaal onaanvaardbaar, dat er woekerwinsten gemaakt worden door de handel in recreatiewo ningen. En dat gebeurt. Domi nee Ter Steege weet een geval van een landarbeidershuisje, dat voor 1500,gekocht, vier tot vijf keer doorverkocht werd, en tenslotte 30.000,opbracht. Zo, als het er stond. „Dan moet het nog opgeknapt worden en dan komt de vraag of de koper daar toe in staat is. BEDROGEN Dijkopzichter G. J. (fe Weert in Wierum: „De kinderen leren hier Fries op school, maar ze mogen wel alvast Duits gaan le ren. De meeste leegkomende huisjes worden door Duitsers gekocht. Die voelen zich dan Sinds de 13e eeuw: vrij voetpad en hof. Zo moet het kun nen blijven. weieens bedrogen, omdat ze strand verwacht hadden, aange zien Wierum pal aan zee ligt. Weten die lieden veel hoe de Waddenzee eruit ziet? Nu moet ik wel zeggen, dat die Duitsers de zaak meestal keurig in orde maken, met gevoel ook voor de historische waarde van hun nieuwe vakantiewoning. Maar er zijn ook mensen die het voor hun status noodzakelijk achten om een tweede woning te bezit ten. Zij proberen voor weinig geld een huisje te kopen en dat lukt dan in dit gebied nog wei eens. Dan zitten ze ermee in hun maag, want ze hebben niet het geld en vaak ook niet de smaak om hun nieuwe bezit op de juiste manier te restaureren. Dat is nu precies wat de stichting „Terp en stee" voorkomen wil. Selectie van kopers dus. En als het enigszins kan, niet alleen kopers van recreatiewoningen. „Wij denken wel degelijk ook aan permanente vestiging en dan niet alleen voor kunste naars", zegt ds. Ter Steege. Waarom zou men inderdaad niet mikken op die rustzoekende stadsbevolking, die nu al een stadje als Dokkum als woon plaats ontdekt heeft? TOERISME Er liggen nog - meer mogelijkhe den voor de stichting, ook in het recreatieve vlak. In Wierum bij voorbeeld zoekt de VVV, die er het wadlopen organiseert, een geschikt pand als voorlichtings centrum voor de sterk groeien de stroom van beoefenaren van cleze nieuwe natuursport. De heer De Weert: „Wij hopen dat „Terp en stee" ons daarbij helpen kan". Dominee Ter Steege: „Er komen hier steeds meer toeristen. De kerk in Dokkum had vorig jaar 8000 bezoekers. Het antiek inge richte „vissershuuske" in Pae- sens had er 5000 en in mijn kerkje van Wetsens heb ik er tegen de duizend rondgeleid. Ik kan daar nagaan waar de men sen vandaan kwamen. De mees ten uit het noorden des lands, maar ook heel wat uit de Rand stad ep tamelijk veel vreemde lingen. Kijk, dat beogen we zijdelings ook met onze stichting te bereiken: een netwerk van bezienswaar digheden op te bouwen. We den ken aan kleine, bewoonde open luchtmusea, zoals het Drents dorpje Orvelte. Je zou hier en daar oude ambachten kunnen laten beoefenen in een karakte ristiek oud huis en met inscha keling van de oude kerken, zo'n museumpje als in Paesens en het dijkmonument voor de bij een ramp omgekomen vissers bevolking van Moddergat, kun je een toeristische route opbou wen. Wij zijn het achterland van de Lauwerszee. De mensen komen daar om te zeilen, maar als het slecht weer is, willen ze binnengaats wel eens wat zien". PROBLEMEN Dominee Ter Steege en zijn club hebben geen kleine taak op hun schouders genomen. Zij zijn zich daar van bewust. Dat blijkt uit het volgende citaat uit een circulaire van de stichting: „Uiteraard is het wegvallen van de oorspronkelijke economische functie en het voorshands ont breken van nieuwe, zinvolle en behoud waarborgende functies en bestemmingen het grootste probleem. Aangezien evenwel ook elders in ons land voor soortgelijke problemen met gro te verscheidenheid oplossingen zijn gevonden, zullen zich ook hier t.z.t. ongetwijfeld mogelijk heden voordoen." Die circulaire is al weer van een poosje terug. De mogelijkheden beginnen zich inmiddels af te te kenen. De kop van Friesland, nu nog een gaaf gebied, wordt in toenemende mate ontdekt door mensen, die vinden dat niet alleen kikkers er vrij spel mogen hebben. Zij zijn er wel kom, mits zij er niets komen verknoeien. Het is trouwens niet in de laatste plaats in hun be lang, dat de stichting „Terp 'en stee" werd opgericht." ZATERDAG 16 OKTOBER 1971

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15