Kamer vreest gat 2 miljard in '73 Overheid doet als werkgever weinig voor verkende jeugd Tory-congres overweldigend pro-Europees VERDERE VERHOGINGEN VAN BELASTING ONONTKOOMBAAR AMBTENARENBOND Produktschapskas geplunderd door mosselovervloed i OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT f" ian onze parlementaire redac tie) HAAG De Tweede Kamer •ft minister Nelissen (Finan- gisteren dringend ge raagd vandaag al voorspellin- En te doen over de ontwikke- g van de rijksuitgaven in f3. Wat dit betreft zijn de ver wachtingen helemaal niet opti- miljard gulden, zodat bij het ving", waarmee veel geld huidige beleid de uitgaven van moeid. dat jaar onmogelijk door de in- Als het huidige beleid wordt komsten kunnen worden gedekt. voortgezet dan houdt dat Jlijging in 1972 blijft het niet. Gevreesd wordt dat de uitgaven In 1973 en volgende jaren zo Iterk zullen toenemen, dat aan rerdere belastingverhogingen inmogelijk is te ontkomen. tal wordt er voorspeld dat de jksbegroting voor 1973 een >at" zal vertonen van twee De noodzaak van verdere bezui nigingen en een ruimere toepas sing van het profijtbeginsel zul len onontkoombaar zijn, zo ga ven verscheidene financiële des kundigen in de Tweede Kamer te kennen. de overheidsfinanciën volgend jaar zeker niet gesaneerd zullen zijn. Daarbij komt de vraag le vensgroot naar voren wat er nog terecht kan komen van de belofte van het kabinet-Biesheu vel dat in 1973 na sanering der financiën kan worden ge start met het aanpakken van „knelpunten in de samenle- voor 1973 een uitgavenstijging van 3.2 miljard in. Ook de KVP-er Notenboom doelde hier op toen hij vroeg, of minister Nelissen kan bevestigen dat het „beslag op de begrotingsruimte 1973" rondom de drie miljard jnistisctil Bij een forse uitgaven- Het sombere vooruitzicht is dat ligt. Als dat het geval is. moet ning worden gehouden met de kans dat er in 1973 een „gat" in de begroting van twee miljard zal zitten, omdat de uitgaven onvoldoende door inkomsten worden gedekt. Dr. Vermaat (AR) wilde hierover ook een duidelijk antwoord: legt de hui dige begroting geen hypotheek op 1973? Hij koppelde daaraan de vraag: moeten de belastin gen in 1973 niet structureel wor den verhoogd? Voor De Goede was dat nu al een heel duidelij ke zaak. Het moet uit zijn met het „kiezersbedrog". Het kabi net moet nu zeggen dat er van belastingverlagingen, zoals min of meer beloofd, in 1973 niets te recht kan komen. Volgens De Goede is van de uit gaven in 1972 800 miljoen onge dekt. Als er in 1973 inderdaad een „gat" van twee miljard zou zijn, dan zit de kabinetscrisis le vensgroot in de volgende begro ting ingebouwd, zei hij. „Het kan in '72 een aardig najaar worden". Dr. Vondeling (PvdA) nam het vooral staatssecretaris Scholten, die een reputatie als gewetens vol fiscaal deskundige heeft te verliezen, kwalijk, dat deze zijn handtekening had gezet onder het wetsontwerp om de verhoog de wiebeltax mede voor dekking van de uitgaven te bestemmen. Deze zaak ligt niet alleen de op positie, maar ook enkele rege ringspartijen heel zwaar op de maag. Notenboom had ernstige bezwaren tegen de wijze waarop de opbrengst van de wiebeltax wordt aangewend, voorzovi opbrengst wordt gebruikt de betaling van uitgaven. Ver- maat had zijn bedenkingen over de 90 miljoen bezuinigingen die met toepassing van de wiebel tax verband houden. De rijksuitgaven mogen ieder jaar met maximaal zes percent stijgen, waarbij de salarisont wikkeling echter buiten be schouwing wordt gelaten. Dit jaar is de stijging groter dan zes procent. Verscheidene Ka merleden vroegen zich af of die zes-percentsnorm nog wel kan worden gehandhaafd. Moet het groeipeil van de rijksuitgaven niet structureel worden ver laagd? zo kreeg minister Nelis sen te horen. Als die vraag be vestigend zou worden beant woord, dan zullen meer over heidstaken moeten worden afge kapt omdat er geen geld voor beschikbaar is. iter Langman van Economische Zaken kauwde gisteren tijdens de In de beschouwingen van de Ka- ee p Knmpr.riohnHor, merleden kwam duidelijk de on macht tot uiting om grote wijzi gingen in de inkomsten en uit gaven van de overheid aan te brengen. Van een bestrijding der overbesteding is volgend jaar weinig te verwachten, waardoor de overheidsuitgaven ongunstig worden beïnvloed. Diverse suggesties werden gedaan om de inkomsten op te voeren. Zo suggereerde Notenboom een belasting voor plezierschepen en voor bromfietsen. Vermaat dacht aan belastingen voor de tweede auto, de tweede woning en plezierboten. Verburgh (GPV) voelde veel voor een be lasting op reclame. De opposi tiepartijen PvdA, D'66 en PPR kregen van de regeringspartijen ondanks de waardering te horen dat hun voorstellen in de tegen- begroting onaanvaardbaar zijn. Kamer-debatten gespannen luisterend op zijn balpen, waar- mjnlijk om zich zo goed mogelijk te kunnen concentreren. onze parlementaire redactie I Haag De overheid zegt lol mooie dingen over vor- Ingswerk voor werkende jon den, maar als werkgever doet 1 overheid er voor de jongeren I haar in dienst weinig aan. '"s het departement van on tijs loopt helemaal niet ®rop. De jongeren worden on tdoende gestimuleerd om een '8 per week naar een vor- higslnstituut te gaan. mand gaat. praktijk erop neer dat er nie- Bij de gemeenten is het niet veel anders. In Den Haag ging van de personeelsleden tot en met 18 jaar vorig jaar slechts ruim eentiende naar een vormings cursus, en dan nog voor maar een halve dag per week in- plaats van een heie. Het viel ook bij andere in het steekproef- onderzoek betrokken gemeen ten op dat de cursisten voor al uit bepaalde gemeentedien sten komen: openbare werken, openbaar vervoer, energiebe drijf e.d. Semeentediensten. In haar Bepalend voor de deelneming aan e Ambtenaar van deze het vormingswerk is de stimu- wordt de enquête bespro- lans die er door de bedrijfslei ding aan gegeven wordt, aldus de conclusie van de ABVA. N van Ambtenaren (NVV- N) na een enquête bij enkele Parlementen, de PTT Daar liggen de deelname- De Paul Klee tentoonstelling, die Jfers dan ook hoger. De belas- gaienst echter stuurt alleen r 15-jarigen een dag naar een pingsinstituut. Maar omdat d'enst nauwelijks 15-jari- •n >n dienst heeft, komt de i 26 augustus t/m 12 oktober gehouden is in het Centraal Mu seum te Utrecht, heeft 22.250 bezoekers getrokken. Volgens de museumdirectie is dit voor Utrecht een top-aantal. (ADVERTENTIE) Nederland en China "JI/TISSCHIEN heeft het kabinet-Biesheuvel vandaag één dag eerder dan verwacht werd zijn beslissing op het Binnenhof als sur prise bij de algemene beschouwingen bekend gemaakt: hoe Neder land ter Verenigde Naties gaat stemmen terzake van China's toe lating. Zo niet, dan moet de regering vrijdag op haar wekelijkse vergadering vast stellen, wat minister Schmelzer's gedragspatroon zal zijn. Vrijwel vast staat, dat Nederland dezelfde zwaai zal maken waartoe de meeste westerse landen zich' bereid hebben verklaard: China toelaten, ook al is het links-totalitair, om de eenvoudige reden dat men 's werelds meest bevolkingrijke land niet uit een wereld organisatie kan weren, mede vanwege de betekenis van Peking in het streven naar een stabieler wereldvrede. Het penibele punt is evenwel, of Nederland ook bereid zal zijn tegen Rood China „ja" te zeggen als de formulering van het V.N.-besluit in feite neerkomt op het uitstoten van Formosa, het nationalistisch China van Tsjang Kai Sjek, NIET ÖM DE V.S. YF/"ANNEER de Nederlandse regering zou aarzelen dit risiko op de koop toe te nemen, vinden we dat dit begrip verdient. Niet omdat Amerika niet graag Tsjang Kai Sjek als een baksteen laat vallen. De politieke realiteit is, dat er op Formosa een volk leeft, dat niet bewezen heeft het op prijs te stellen in Mao's handen over te gaan. Dat het regime van Tsjang Kai Sjek volgens de maatstaf van de westerse democratie een dubieus ideaal is, valt niet te betwijfelen Maar dat de bevolking van Polen en Tsjecho-Slowakije ohi twee voorbeelden te noemen graag onder een ander regime zouden leven dan dat van hun internationaal erkende en ter Verenigde Naties toegelaten regeringen, lijkt ons een even reëel feit. Alleen door uit opportunistische overwegingen aan machtsfactoren voor aan de voordeur kunnen verwelkomen en tegelijkertijd Formosa aan rang te geven, zou een democratie als de Nederlandse Peking de achterdeur naar buiten laten zetten. Vrijwel iedereen in Nederland vindt, dat Peking geen vrijbrief moét krijgen om agressie tegen Formosa te ondernemen. Maar maak mensen met een revolutionaire visie als de toplieden in Peking nu maar eens duidelijk, dat Formosa uit de V.N. stoten iets anders is dan erkennen dat daar een onwettig regime heerst over e^n bevolking die zo spoedig mogelijk „bevrijd" moet kunnen worden. Feiten zonder bewijs TTR wordt een hardnekkige wedstrijd gehouden tussen mensen die de cijfers leveren, waaruit de permanent voortdurende verzwakking van kerkgenootschappen en georganiseerde vormen van levensbe schouwing blijkt en mensen die uit deze cijfers het bewijs proberen te construeren voor de veranderingen welke in de kerkgenootschap pen nodig zijn om weer eens op de weg-naar-omhoog te komen. He laas winnen de feitelijke cijfers het altijd van de houdbaarheid van de bewijzen. Een Amsterdams socioloog stelde dezer dagen alsmaar dalende cijfers van het kerkbezoek in Nederland tegen de achtergrond van Rome's afkeer om kerkelijke wetten en kerkelijke tradities te veranderen. De feiten zijn er en we geloven in de voorspelling dat het dieptepunt nog niet bereikt is. Maar het bewijs ontbreekt, dat het allemaal an ders zal gaan, wanneer de celibaatsplicht opgeheven wordt, wanneer de decentralisatie de dominerende trend in het bestuur van de Kerk gaat worden, wanneer de democratie de hiërarchie vervangt. De crisis zit dieper. En wanneer sommige vernieuwers terecht aanstippen, dat de stuwkracht van de kerkvernieuwing in Nederland geluwd is, zal men de verklaring daarvoor wellicht moeten zoeken in het feit dat men vaak poogde op feiten te reageren met radicale veranderingen zon der voldoende aandacht voor de waarheid, dat aan evangelische radicaliteit het geloven zelf inherent is. LONDEN Het congres van de Britse conservatieve partij in de badplaats Brighton heeft met een overweldige meerderheid van 2150 stemmen zijn goedkeu ring aan de regeringspo'itiek in zake toetreding tot de EEG ge geven. De stemming werd voor afgegaan door 'n debat van drie uur duurde. Er waren ruim 100 sprekers ingeschreven. De mogelijke voor- en nadelen van eventueel lidmaatschap werden nog eens haarfijn uit de doeken gedaan, maar de voor standers van toetreding kregen gemakkelijk de bovenhand. De meest gevreesde anti--Europese spreker was Enoch Powell, wiens extreme opvattingen al vaak in botsing gekomen zijn met die van de regering Heath en het partijbestuur. Powell be toogde dat Groot-B ittannië door lid te worden van de EEG zijn onafhankelijkheid en soeve reiniteit zou verliezen. Deze stelling werd prompt weerlegd door sir Alex Douglas-Home, die het debat besloot. Het Torycongres was begonnen met een bewogen debat over be teugeling van de misdadigheid. De meeste afgevaardigden ble ken het wenselijk te achten, dat moordenaars van politiemannen en cipiers worden opgeknoopt. Het parlement heeft de dood straf echter afgeschaft, en zal deze beslissing zeker niet her roepen. De bloeddors'ige hou ding van het congres bracht de regering ITeath ernstig in verle genheid. Het enige dat Reginald Maudling, minister van Binnen landse Zaken en Justitie, kon be loven was strengere gevangenis straffen voor gewapende gang sters, vooral wanneer zij hun schietwapens gebruikt hebben. De jonge liberale fractievoorzitter Hans Wiegel weerde zich tijdens de discussies rond de miljoenennota vooral met soms scherpe inter rupties. Chaban Delmas doet beroep op metrostakers Van onze correspondent PARIJS Gisteren op de negen de dag van de Parijse metrosta king is eerste minister Chaban- Delmas voor de televisie ver schenen met een nieuw beroep op de stakers om vanmorgen het werk te hervatten. Chaban Delmas wacht rustig tot de sta king misschien verloopt. En on derwijl is hij naar Iran vertrok ken voor hei bijwonen van de feestelijkheden in Persepolis waar hij Pompidou vervangt. Verloopt de staking inderdaad? Er valt nog weinig van te zeg gen. Er reden gisteren meer treinen dan de vorige dagen: ongeveer 15. Maar dat mag op 300 treinen normaal geen naam hebben. De 58-ste Parijse auto salon gaat a.s. zondag dicht. Het verwachte aantal bezoekers van een miljoen is nog niet voor. de helft gehaald. Ontploffing op booreiland LIMA (Reuter) Vier mensen hebben het leven verloren en twaalf worden vermist na een ontploffing op een Amerikaans booreiland voor de Noordkust van Peru. Het eiland, eigendom van de Tenneco Oil Cy, werd zwaar beschadigd. De ontploffing deed zich voor toen een schip met voorraden en af- losbemanning aan het boorei land meerde. Er bevonden zich 54 mensen aan boord van het schip en op het eiland. aan schelpdieren niet drama tisch is. Het Produktschap houdt de uit de markt genomen mossels eenvoudig in depot tot het voorjaar, waarna ze weer aan de kwekers worden ver kocht en verwaterd. Voor de consumptieprijzen betekent de overproduktie van mossels nau welijks iets. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het mosselsei zoen '71/'72 behoort tot de bes te, die men zich in kringen van kwekers en mosselhandelaars kan heugen. Hoewel de mossel- produktie in de Grevelingen is stil gevallen, terwijl de resulta ten van de mosselkweek in het Waddengebied weinig hoopge vend zijn, overschrijdt de aan voer van voornamelijk Zeeuwse mossels uit Yerseke en Bruinis- se, de behoefte in een ongekend grote mate. Het garantiefonds van het pro duktschap voor vis- en vispro- dukten heeft, zo deelde een woordvoerder van dit produkt schap ons mee, tot op dit mo ment al ruim 85.000 ton mossels ATHENE (TR) - Lacfy Fleming, (een mossel-ton weegt 100 kg.) de 62-jarige weduwe van de ont- Lady Fleming wil schorsing van straf tegen de prijs van 13 gulden per ton uit de markt genomen en in eigen percelen opgeslagen. Niettemin blijven nog steeds de aanvoeren op de veilingen maar oplopen. Het Produktschap is op dit moment zelfs niet meer bij machte om de kwekers de hun toekomende vergoedingen we gens „doordraai" van de pro- dukten uit te betalen. Overigens is het uitgeput zijn van de financiën van het mossel fonds geen rampsituatie, zoals trouwens ook de overproduktie dekker van de penicilline, heeft bij de officier van justitie in Pi raeus een verzoek ingediend tot schorsing van haar gevangenis straf om gezorrreidsredenen. Zij is tot anderha.f jaa gevan genisstraf ven Vdeeïd wegens medeplichtighe'd aan een po ging tot c .'"achting van Alexander Pn: agoulis, die ge vangen zit wegens poging tot moord op pv mier Papadopou- lis. Lady Ffer.vng heeft tijdens haar proces al verklaard onder meer aan suikerziekte te lijden. Terwijl de brandweer uitrukte voor een hevige brand in Pernis hield het Rotterdamse Kruis In het Waalhavengebied gisteren een grote oefening. Deze oefening was gebaseerd op een ongeval met chemische stoffen, waarbij vele slachtoffers geholpen moes ten worden. Nixon ontvangt petitie voor Taiwan WASHINGTON (Reuter) Pre sident Nixon heeft een door 336 leden van het Huis van Afge vaardigden ondertekende petitie ontvangen, waarin verzet wordt aangetekend tegen de uitstoting van Taiwan uit de Verenigde Naties. Nixon nam de petitie op het Witte Huis persoonlijk in ontvangst, een gebaar dat door waarnermers werd gezien al? een onderstreping van het Ame rikaanse streven naar behoud van de zetel voor Taiwan wan neer later deze maand gestemd wordt over de toelating van de Chinese volksrepubliek. De ondertekenaars van de petitie vormen ruim driekwart van alle leden van het Huis van Afge vaardigden. Vier conservatieve" afgevaardigden stelden dinsdag- in een wetsontwerp besnoeiing' van de Amerikaanse financiële bijdragen aan de Verenigde Na-' ties voor ingeval Taiwan zijn zetel verliest. Functionarissen van het Witte Huis maakten duidelijk dat Nixon daar niet achter staat.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9