/raag naar betaalbare iejaardenwoningen is zeer groot in Leiden »e Rank" kwam in recordtijd klaar iurgemeester ;ing rond met collectebus Oud-leerlingen van één school exposeren PAROCHIERAAD IS WEER OP STERKTE Veelvoud van aan bod maakt spoeling dun Molen- maal 45 Oudie school kraamkamer voor muziek Bankdirecteur Beyk jubilaris ENSDAG 13 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Er is in Leiden een groot tekort aan betaalbare be jaardenwoningen, er is een gro te behoefte aan betaalbare werksters, hofjes moeten gemo derniseerd worden en van be hoorlijk sanitair worden voor zien. Dat waren enkele van de vele Leidse noden, die gisteren werden aangedragen op een fo rumbijeenkomst in de Zuider- Het forum werd gehouden bij ge legenheid van het driejarig be staan van het Comité Open Be- jaardenwerk in Zuid-Oost. Het was tevens bestemd om aan het werk, dat onder leiding staat Sassenheim >ntsna.pt aan autoramp ISENHEIM Gisteravond cir- 5 uur had op de Rijksweg Shting Den Haag een verkeers- ogeval plaats wat een ramp ld kunnen worden. bestelwagen reed met' een ïlheid van 80-90 km. op de in- ilbaan, met vlak daar achter personenwagen die door het ïn van lichtsignalen blijk haast te hebben. De bestel len week naar rechts uit zo- dit mogelijk was, en raakte iarschijnlijk door het natte igdek in een slip. De bestuur- die de macht over het stuur :loor, botste met z'n wagen muur van het Was- !k-viaduct waarna de wagen [er de kop sloeg en met de Hen omhoog op de rijbaan te- :ht kwam. Een viertal perso on wagens, konden door fel af- nmen ternauwernood een bot- ig voorkomen. De bestuurder in de bestelwagen, 'n 20-jarige [woner van Delft, moest door isserende automobilisten uit it wrak van de totaal vemiel- bestelwagen worden bevrijd, ieders verbazing kwam hij met een buil van af. Het :eer ondervond van één en Ier, daar het over één rij- geleid moest worden, veel van het gebeurde, maar i drie kwartier weer nor- olitiebureau in barmond nu open jARMOND Het rijkspoli';"- 'reau te Warmond (Juliana- 3a, tel. 2255) zal voortaan Ipend zijn van 9 tot 12 uur Bij opening van lagere school KOUDEKERK Koudekerks burgemeester Van der Linden heeft gisteren flink zijn hart ge lucht over de volgens hem niet al te gulle houding van de rijks overheid als het om het bou wen van lageré scholen gaat. De heer Van der Linden maakte dit duidelijk bij de opening van de lagere school „De Rank" in zijn gemeente. De burgemeester toonde eerst di verse knipsels om zijn bewerin gen te staven en ging vervol gens met de collecte-bus rond om de onderwijslast van 55.000, die dit jaar extra drukt op de begroting van de gewone dienst, te verlichten. De burge meester wilde, zo zei hij, voor komen dat men „dit financiële gezeur" morgen al weer verge ten zou zijn. En dat kunt u be ter niet doen, want volgend jaar is dit probleem nog groter, dan hebben we een extra last van 90.000, aldus de burgemeester van Koudekerk. I Koudekerk Koudekerk heeft I gisteren z*n nieuwe christelijke lagere school „De Rank" offi cieel geopend, De opening werd verricht door burgemeester Van der Linden die, volgens 17 de- eeuws gebruik een „Vogel" door een plastich afscheiding naar een gang te gooien waar een aantal kinderhoofden was getekend. De bouw van deze school heeft in een recordtijd plaats gehad. Op 18 februari van dit jaar werd de eerste paal geslagen, op 31 au gustus werd de 8-klassige school opgeleverd. De burgemeester complimenteerde het schoolbe stuur met de energieke werkwij ze. Hij illustreerde de risico's die genomen werden door te vertellen dat de rijksgoedkeu ring pas afkwam op 4 mei toen de school al „in het glas" stond, terwijl het krediet pas op 30 juni afkwam. De bouwvergun ning heeft men eergisteren ge haaldDe grond waarop de school gebouwd is moet door de gemeente nog aan het schoolbe stuur worden verkocht. Er is nog geen overeenstemming be reikt over de prijs van 300.000 gulden. De toch al in een lollige bui stekende burgemeester Van der Linden erkende dat de grond hem onder de voeten brandde. W. E. Swart-Oven- ier bekendheid te ge- Dat is waarschijnlijk wel gelukt, want er was in zo groten geta le gereageerd op de uitnodiging, dat er in d'e grote zaal nie mand meer bij kon. Het comité heeft tot nu toe in ruim 350 ge vallen assistentie verleend; in 20 gevallen was de hulp van langdurige aard. De heer J. W. ten Napel, direc teur van de Gem. Soc. Dienst, vertelde iets over de Bijstands wet, waardoor het mogelijk is, dat bejaarden de noodzakelijke verzorging krijgt. Mevrouw G. Timmers, belast met de organi satie en leiding van het Dien stencentrum, zat ook in het fo rum en sprak over de recht streekse hulpverlening en het contact met de medemens in nood. Mevr. W. Hurford, die in Zuid- Holland belast is met toezicht op bejaardenoorden, deelde mee, mee, dat opname in tehuizen in toekomst geregeld zal worden via een bij de wet in te stellen commissie. De nieuwe chef huisvesting, de heer Dekker, wees op de nood zaak, dat er op korte termijn in Leiden meer woonmogelijkhe- den voor bejaarden worden ge realiseerd. Dan zal het mis schien ook mogelijk zijn, dat er door bejaarden woningen wor den vrijgemaakt voor gezinnen. 9e" I Oud-Ade De Rode molen, een onverval ste, oeroude wipmolen vin den we in de"; buurtschap Oud Ade op| de westelijke oever van del Zuidzijder- vaart. Onge-;< veer 2 km ten||| noordwesten van Hoogmade. De molen bemaalt de 195 ha grote Rode polder. Dat gebeurt met een stalen vijzel, die wordt aangedreven door een elektromotor. De Rode molen is gebouwd omstreeks 1632. Het bijzondere is, dat deze molen de enige wipmolen is in Zuid- Holland waarvan het bovenhuis is gedekt met riet. Het is bovendien voorzien van een wolfsdak. Bijkantoor voor Raiffeisenbank in Lisse LISSE De Coöperatieve Raiffei senbank Lisse heeft gistermid dag officieel een tweede bijkan toor in gebruik genomen. In restaurant „De Nachtegaal" werd ter gelegenheid hiervan gis termiddag een feestelijke bij eenkomst gehouden. Voorzitter J. W. A. Lefeber keek in zijn openingswoord nog eens terug naar de tijd dat er avond spreekuur was bij wijlen kassier J. Zaneveld. Hij noemde de ope ning een klap op de vuurpijl. Hierna spraken o.a. nog de heer Alkemade, voorzitter van de Raiffeisenbank Noordwijk en de hpr- Vrn Waveren, oudste lid het personeel en procuratie hor 'c.\ N.-.dat door één van de "qen een elektrische niet machine was aangeboden werd in auto's naar het nieuwe bij kantoor gereden, dat staat op de hoek van de Gladiolenstraat en de Kanaalstraat. Noordwijk In de kapel van de Nederlandse Hervormde Kerk in Noordwijk wordt op het ogen blik een expositie gehouden van kunstwerken van acht oud-leer lingen van de jubilerende Open bare Lagere School. Burgemeester Bonnike die deze expositie opende merkte over de kunstwerken het volgende op: Nico Schmall, amateur-foto- graaf van wie je het eerste deel van de kwalificatie niet en het tweede bepaald wel van de in zendingen afziet. Henk Koemans exposeert de „hobby van bin nenhuisarchitect". Frans Aartse laat zien hoe nu precies een re clame-ontwerp ontstaat al koos hij daar zeker niet een bijzon der goed voorbeeld voor. Janne- ke Booy brengt schilderwerkjes van bijzonder niveau. Vooral de kinderkopjes zijn heerlijkheden om naar te kijken. Bij het gra fisch werk van Dirk Jan Booy voelen veel Noordwijkers bij het zien van de prent van de oude Hoofdstraat hun hart opensprin gen. Tosca van den Haak met beeldhouwwerken eh kleine pen tekeningen is als vanouds een kunstenares die opvallend werk verricht. Ab Steenvoorden de- monstreet met zyn nieuwe stijl een soms wat macabere dan weer erg levendige expressie. Odine Gravemeijer tenslotte valt erg op door haar minitieus getekende paarden die kracht en gratie duidelijk naar voren laten komen. De expositie duurt tot 25 oktober. PAK-voorstel LEIDEN De CRM-groep van de PAK-fractie in de Leidse raad heeft B. en W. verzocht,; het Leidse Muziekkorps „Werk- mans Wilskracht" de voormali ge school aan de Aalmarkt in gebruik te geven als repetitie ruimte. Het gebouw is nu in ge bruik bij de stichting Huishou delijke- en Gezinsvoorlichting die, zoals het zich nu laat aan zien, haar werkzaamheden met ingang van 1 januari 1972 zal beëindigen. SCHIPHOL (ANP) Een twintig minuten durende totale stroom storing heeft gistermiddag heel Schiphol in het duister gehuld. Bij de Fokker fabrieken duurde de storing zelfs een uur. Op Schiphol zelf ontstond onder reizigers, bezoekers en em ployees van de vele gebouwen enige consternatie. In alle van daglicht verstoken kamers, gan gen en niet te vergeten toiletten werd het plotseling volslagen donker. Bovendien bleven de lif ten en de bagagebanden steken. Koudekerk Burgemeester Van der Linden staat in de juiste houding om de opening van „De Rank" te verrichten. Hij zou een Vogel" gooien door een plastic afscheiding naar een gang waar een aantal kin derhoofden was getekend. Hij deed dit naar oud gebruik dat weer naar voren was gehaald door een der onderwijzeressen mevrouw Van der Schans. Sassenheim Gistermiddag had in Sassenheim in het Motel de viering plaats van het 40-jarig ju bileum van de heer W. J. Beyk, directeur van de plaatselijke raiffeisenbank. Voorzitter J. Bakker zei dat bestuur en me dewerkers naar deze dag heb ben uitgezien. Toen de jubilaris in dienst trad in 1931 was de balanstelling 200.000, nu 40 jaar later is dat 25 miljoen. Hij was toen het enig personee s i 1 gebouwtje, en nu i n c ..vu medewerkers in een modern ge bouw. Discncisu.. schut uit Den Haag zei de jubi laris reeds jaren te kennen als een concientieus man. In z'n dankwoorden betrok hij ook me vrouw Beyk. Namens de Cen trale Bank deed hij de Raiffei- sen-legpenning cadeau. Oud voorzitter K. Verdegaal zei i voorzitter K. Verdegaal zei in 1931 aan de benoeming te heb ben meegewerkt, waar hij nooit geen spijt van had gehad. De heer Beyk dankte tot slot vooral voor de samenwerking met het bestuur, de Centrale Bank en z'n naaste medewerkers. Deze samenwerking met elkaar was het die de bank maakte tot de voornaamste van Sassenheim. 1 ve de naaste familieleden v.oo de jubilaris, bestuursleden van de bank, en het personeel, waren ook wethouder Wester beek en gemeentesecretaris Berntzen, en andere belangrijke plaatselijke figuren aanwezig. ZOETERWOUDE Nadat in de vergadering van de vorige maand de heer N. v. d. Akker reeds als lid van de parochie raad was toegetreden heeft nu ook de heer L. Onderwater zijn benoeming aanvaard. Na het aftreden van mej. W. Paar- dekooper en Jacques Schuur is de parochieraad hiermede weer op volle sterkte. Men kwam nog even terug op de vraag over de meisjes-misdie- naars uit de vorige vergadering. Het is gebleken, dat het huidige kerkelijk recht - waarvan aan de j herziening wordt gewerkt - zich I hiertegen verzet. Er zal over I deze aangelegenheid een schrij ven worden gericht aan de litur- gische commissie van het bis- i De werkgroep' Missie en Ontwik- kelingshulp heeft zich voorgeno- men meer te gaan doen aan de j begeleiding v;.:i J op verlof. r i" thuiskomst contact met lu worden opgenomen om te trach ten in bepaalde behoeften te koor een bestuur heeft gevormd dat bestaat uit Peter d, Rrddei, Coory Paardekooper, Anneke v. d. Helm en Jos Witte. De heer O. Olsthoorn blijft aan de lei ding. De parochieraad had er geen be zwaar tegen, dat ankele jonge- ren die assisteren bij de jonge renmissen ook daarbij de Com munie uitreiken. Het moet wel geschieden in de vorm van het presenteren van de schaal waarbij men er zich nog eens nadrukkelijk voor uitsprak dat de betrokkenen er behoorlijk ge kleed uitzien. Uit het verslag van de werkgroep Liturgie bleek dat het jongeren- Marktberichten 2,60—5.80, B I 3.70—1.90. C I 4.00— 5.10. C II 4.30. Bloemkolen. 6 I 46— 6 6 i: V'f37. S I 40—53. Prei A v IR. brcekpeen p. kist 10—17. bospeen 37—63, kru Hi-15. peterselie 17. print 110—175. spitskool 16—19, LEIDEN „Hoe cultureier, hoe ongelukkiger" heeft Tsjechow ooit eens gezegd. Aan die woorden moest ik denken, toen woensdag avond mijn recenserende aanwezigheid tegelijkertijd op verschillende plaatsen werd gevraagd: „Porgy and Bess" in de Stadsge hoorzaal, terwijl het Jeugd orkest van Zürich concer teerde in de Zuiderkerk. Voegt u daarbij een koren- bondsbijeenkomst, een mu zikale redaktievergadering en een orgelconcert en u zult mogelijk kunnen aan voelen hoezeer ik de cul tuur in zwakke ogenblikken heb zitten Al veel eerder heb ik gepleit voor een culturele mel dingsplicht ten stadhuize. Dat voorstel is afgewezen, maar de noodzaak ervan kwam op één avond weer méér dan duidelijk aan het licht. Wanneer we alleen al uitgaan van de twee sa menvallende concerten in Leidenstad, zouden er al argumnten te over aanwijs baar kunnen worden aange voerd. Maar Leiden slaapt voort, en dat bedoel ik dan op verschillende fronten. Het zal wel als achterhaalde hoffelijkheid worden aange merkt, dat ik tóch blijf pleiten voor overleg. Het Zwitserse Jeugdorkest is zeven dagen in de stad en uitgerekend op de dag, dat er in de stedelijke muziek zaal' een ander groot con cert gegeven wordt, plant met eo.t c lie welk paard zij zullen gaan wedden. De geringe opkomst stimuleert de prestaties niet én de stad verkoopt zich erg slecht in het bui tenland. Wie zal in Zürich nog geloven, dat men in Leiden cultureel geïnteres seerd is? En dat, terwijl de Zwitserse gasten op een op merkelijk peil musiceerden. Persoonlijk heb ik het meer dan betreurd, dat de compositie van de achttien de eeuwse Zwitserse com ponist Kasper Fritz niet meer afgewacht kon wor den. En dit kon niet meer, omdat Porgy and Bess wordt vertoond in de Stads gehoorzaal. Het dient te worden opge merkt, dat zeer velen de niet geringe' toegangsprij zen hadden willen neertellen voor een muziekgegeven, dat minstens, qua aria's bekend verondersteld zou mogen worden. De muzi kaal speelse benadering door de zingende en acte rende vertolkers werd door het iets te hard begeleiden de orkest minstens enige geweld aangedaan. Opge merkt dient te worden, dat de plaatsing van het orkest in de zaal vóór het podium een en ander in de hand heeft gewerkt, maar de Stadsgehoorzaal is nog steeds geen operatheater, hoezeer men dat ook zou willen benaderen. Vast blijft staan, dat de ruim betalende toehoorders zich zeer moeten hebben ver maakt, want de open doek jes kwamen zeer veelvuldig voor. Waarom ook niet? Wanneer het publiek zich vermaakt, waarom zouden critici dan nog bezwarende argumenten aanbrengen? Immers „hoe cultureier, hoe eenzamer". Wie zou dat durven ontkennen? JAN DOOVE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5