BEREND BOUDEWIJN PRESENTEERT GROTE SPELSHOW VAN KRO OP ZATERDAGAVOND Noodkreet aan Biesheuvel 1 3 van Jan Theys .0- Half Nederland wordt gewogen op zijn weetjes Kunst en kunstenaars TV vanavoni Terugblik Radi< vanavont Radi morgei LEIDSE COURANT 14 OKTOBER 197WSD. HILVERSUM De Nederlander wordt gewogen op de weetjes in zijn geestelijke bagage. Jaarlijks examineert de ene helft van Nederland de andere helft en dit groteske gezelschapsspel spreekt zozeer tot de verbeelding, dat zelfs de buis er niet vrij van kon blijven. Het scherpe oog van de tv registreert feilloos ook deze nationale hebbelijk heid en we hebberi er het angelsaksische begrip quiz voor naar hier gehaald om het gnuivende kijkvolk te gerieven met glorie of afgang van de kandidaat. Zo is onze tv om geturnd tot één grote kwispedoor, waarin wij onze parate kennis uitspuwen ten overstaan van eeta bovenmeester, die de eretitel quizmaster torst, om verwarring met „kwis-nie, meester'* te voorkomen. Niemand kan precies omschrijven schroom zal trachten heen te aan welke eisen de quizmaster helpen. Op zaterdag 30 oktober moet voldoen, maar hun getal voor het eerst, groeit relatief sneller dan de Berend Boudewijn: „Het belang- wereldbevolking. We zijn al bij- rijkste element in de nieuwe i het dozijn toe. Het talent met de langste adem is Mies Bouwman, die ook nu weer Eén van de Acht gaat kiezen. En verder Pim Jacobs (Wie van de rie), Ruud Jans (Tik tak tor), Bob Bouma (Briefkaart op de eerste rang), Joop Koopmans (Twee voor twaalf), Ted de Braak (Muziekwoordraadsel), Jan v. d. Waart (Waar of niet waar). Kees Schilperoort (quiz in Mik), Gerard v. d. Berg (Va der, zoon, moeder, dochter) en de Evangelische Omroeper met de Bijbelquiz. En dan ontbreken nog twee grote namen. Ten eer ste die van Jan Theijs, die uit België is gehaald om de TROS aan de wervende spelshow Ze vensprong te helpen en ten tweede Berend Boudewijn, die op de KRO-zaterdagavond een maal in de maand anderhalf uur lang hooggeleerden in de weetnietkunde over hun Anton Goedman, dirigent van de Chr. Zangvereniging Prinsen- stad Mannenkoor te Delft zal per 1 januari 1972 afscheid ne men wegens zijn leeftijd. Het bestuur heeft de heer Henk Sma ling in zijn plaats benoemd. Henk Smaling is dirigent van het Vredekoor, het meisjeskoor Blue White Stars en de kinder koren Irene. Sculptures van Jean-Ange Msika en het edelsmeedwerk van Su zanne Esser zullen te zien zijn in Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spiegelstraat 57 te Am sterdam, van 16 oktober tot 10 november. Zaterdagavondmuziek Klooster kerk. Op zaterdag 16 oktober zal de organist Jan Welmers concerteren samen met Edward Witsenburg, harp. Zij zullen werken van Clérambaux, Parry, Reger, Hindemith, Fauré en Welmers ten gehore brengen. Het Amsterdams Strijkkwartet treedt op zondagmorgen 17 okto ber te 11 uur in DUigentia op met een programma dat werken van R. de Leeuw, Mozart en Debussy omvat. D.I.N.D.U.A., de Residentie Poli tie Toneelvereniging zal op don derdag 30 oktober het blijspel „Zwendelaffaire" opvoeren in de toneelzaal van Amicitia te Den Haag. Harry van Kruiningen exposeert zijn nieuwe grafiek van 16 okto ber tot 10 november in Kunst zaal Broerse, Nieuwe Spiegel straat 57 te Amsterdam. Ook zijn serie „Leven en willekeur in Amsterdam" zal daar nog eens te zien zijn. Tentoonstelling Willem Weena. Ir. W. F. Schut, opent op vrijdag 15 oktober te 19 uur een tentoon stelling van studies die gemaakt zijn in de Academie van Bouw kunst te Rotterdam, in de expo sitiezaal De Doelen, Kruisplein 40. „In the heart of the British Mu seum" is de titel van een to neelstuk dat The Traverse Workshop Company op vrijdag 22 en zaterdag 23 oktober zal opvoeren in het HOT-week-end. The Traverse speelde reeds eer der in Nederland in het z.g. Mickery-circuit. KRO-show is de deelnemer. Hij zal de show moeten stelen. Ik ben niet meer dan de aangever. Ik heb bewondering voor de mensen die mee willen doen. Daarom behandel ik ze altijd met veel égards. Er is belang stelling genoeg. Met tientallen meldden ze zich aan. We heb ben een keus moeten doen. Het is niet precies te zeggen wat voor soort mensen het best tot zijn recht komt voor zo een quiz, maar in elk geval moeten het extroverte mensen zijn, mensen die zich gemakkelijk ui- js Berend bang ten. Ze mogen niet dichtklappen Nee> het kan voor de camera. Anders kom je met dooie punten in je uitzen ding te zitten, die je als quiz master op moet vangen. Dat is niet de bedoeling. Het program ma moet zichzelf maken. Daar voor is bij de deelnemers durf nodig. Zij moeten er niet tegen op zien om eventueel in hun hemd te gaan staan. Ik weet ei genlijk niet wat de mensen er toe drijft om voor de camera te komen. Zeker is dat ze het niet voor het geld of de prijzen doen. Zelfs grote verliezers gaan gelukkig glimlachend af alsof ze zichzelf, de kijker en de samenleving een grote dienst hebben bewezen. Zo iets moet het wel zijn". beuren, maar ik zal het wel op gang moeten brengen door meelevend en alert te reageren. Een acteur kan zich op zijn op treden voorbereiden, elke zin honderd keer anders zeggen tot hij de juiste toon bereikt heeft. De quizmaster niet. Die moet in één keer goed zitten. Het is voor driekwart improviseren. En te gelijkertijd toch op de achter grond blijven, anders ontspoort de spontnaeïteit van de quizzer, die hoe spannend het ook wordt ontspannen moet blijven tot het bittere einde. Natuur lijk ontvang je de mensen vi af, knoop jc een praatje aan tijdens de uitzending te weten waar de interesses van de men sen liggen en waarover je ze kunt vragen. Je moet ze niet al les laten vertellen, want dan wordt het een opgezegd lesje en is voor de camera de rek eruit. Hoe nauw dat luistert weet Da vid Frost ook. Die beschikt over medewerkers, die tevoren met zijn gasten een praatje maken en daarvan lijsten aanleggen. Frost krijgt die lijst. Hij heeft de mensen dan nooit eerder ge zien, maar weet precies in wel ke richting hij het gesprek moet stuwen. Ik zal dat allemaal al leen moeten doen". Berend Boudewijn, die geen zin nig woord kan zeggen over de karakteristiek van de quiz-deel nemer, kan dit evenmin over de Slaagt deze show, dan stijgt de or een flop? erger worden dan op het songfestival op Ame land enige jaren terug toen al les fout ging. Op de falende techniek toen knapte hij als pre sentator af. Hij heeft na afloop bijna staan huilen. Cameralie- den kunnen je maken en bre ken. maar doen in volle overtui ging het eerste, omdat de pre sentator de man is die alle klappen moet opvangen, terwijl zij anoniem blijven. Camera mensen vormen voor de presen tator een soort thuisfront. Veel oplossingen voor complicaties worden vanaf de vloer gegeven door de mensen, die daar n; loos rondrijden met camera's op carriers. Zij maken er het beste van, zelfs als zij opdrach ten krijgen welke van hun kant uit bekeken vaktechnisch niet door de beugel kunnen. (ADVERTENTIE) quizmaster. Iemand kan funge ren als zodanig, maar het is geen functie en er bestaan geen bepaalde eisen voor. Zelf komt hij uit de wereld van toneel. Hij deed een jaar Amsterdamse to neelschool en twee jaar de Lon- dense Royal Academy of Dra matic Art. Via studentenregie verzeilde hij in de tv-regie met als hoogtepunten De Jantjes, Op hoop van zegen, (K) wartaal; hij gast-regisseerde ook bij Glo be en Arena-Nieuwe Komedie. Hier ging hij weg. toen hij ver nieuwingen voorstond, die pas veel later en naar zijn mening te laat werden gerealiseerd. Hiij was zo druk met regisseren, dat hij zelf vrijwel niet aan acteren toe kwam. Hij zou best weer Weest op eens een gastrol willen doen. Vooral verlangt hij ernaar nu hij soms nachten wakker ligt van de KRO-show. Die moet nl. een succes worden en ofschoon wordt bepaald door de deelne mers is Berend Per Seconde toch wel zoveel Wijzer gewor den, dat hij het voor een groot deel van zijn improvisatie moet hebben. populariteit. Boudewijn: „Die zoek ik niet, maar ik ontloop ze ook niet. Ik vind het onzin om je erover te beklagen, omdat het je persoonlijk leven geweld aan zou doen, want je hebt er minstens zoveel plezier winkels word je voorkomend be handeld. Soms willen de mensen alleen maar weten of je werke lijk Berend bent, want ik net zo goed de postbode kunnen zijn, die ze voor het eerst van hun leven zonder uniform en dan best iemand anders kunnen zijn dan ze denken. Soms loop ik wel een straatje om. Dat komt omdat ik verle gen ben". hoede, quizers uil het hele land, hier komt de eer ste vraag: Wat is de komst tussen een verlegen post bode incognito en een kiene quizmaster? Berend Boudewijn hult zich vooralsnog in nevelen. TON OLIEMULLER 1 JAN THEYS In de KRO-spelshow treden echt paren in het krijt, die tezamen en in echtvereniging elkaar op gelukkige wijze mogen aanvul len in het weerstaan van de stormlopen op hun parate ken nis en slagvaardigheid. Omdat het leven één grote gok is, zal in de quiz de durf om een gokje te wagen worden ingebouwd. Snelle beslissingen zullen leiden tot alles of niets. Je valt met je neus in de boter of ernaast. Je gaat naar huis met lege handen of met armen, die de prijzen- last niet kunnen torsen. De KRO is van plan er een kermis van te maken. Er zal met prij zen gesmeten worden. Zelfs het UTRECHT (ANP) - Vier jorgani- publiek, dat in ruime mate het J-- 1 Omroepmedewerkers bezorgd Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Nu 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met scheutje kirsch. strijdperk zal omzomen, zal de spetters van de prijzenregen op de schoot voelen en er in delen. De mensen achter de schermen^ Jos v. d. Valk, Nic. Notten en Herman Brouwer, zijn al maan den bezig voetangels en klem men te spannen, terwijl Berend Boudewijn zich cconcentreert op het menselijk accent, de per soonlijke toets, die de deelne mers in de quiz zullen moeten inbrengen om kijker en kandi daat heel nauw met elkaar in contact te brengen. Niets men- saties die onder hun leden ra dio- en televisiemedewerkers tellen hebben in een brief aan minister-president Biesheuvel uitvoerig hun bezorgdheid het omroepbeleid ring uiteengezet. Ze vragen maatregelen die het mogelijk maken dat de omroepmedewer kers hun werkzaamheden op normale wijze blijven verrich- De bonden vrezen, dat laten weten, dat de uitgaven bij een ongewijzigd beleid in de ko mende periode met ongeveer tien procent per jaar zullen blij ven toenemen. Hij wil proberen, dat te voorkomen, de rege- De omroepwet voorziet niet in het opvangen van de gevolgen voor het personeel van herverdeling van de zendtijd in verband met de ontwikkeling van de ledental len van de verschillende om roepverenigingen. ders al aanwezige spanningen in Het centraal Planbureau voorspelt de omroepwereld zich op een gegeven moment zullen gaan ontladen. selijks i vreemd en door de De samenwerkende organisaties vereenzelviging van buisblijver met ver-quiz-ter moet een fluï dum ontstaan, dat als een wolk van welbehagen in de huiska mer hangt. Berend Boudewijn: „Ik blijf quiz master bemiddelaar in dit ge- vinden het „opzienbarend" dat in de ontwerpbegroting voor CRM in tegenstelling tot andere jaren op geen enkele manier wordt aangegeven welk omroep- beeld de regering de komende tijd denkt te gaan voeren. De minister van CRM heeft alleen stijging van de loonkosten met veertien procent. Maar ge zien de mededelingen van de minister van CRM over de ruimte in zijn begroting vrezen de bonden, dat hij in die begro ting al bij voorbaat een voor hen onaanvaardbare achteruit gang in arbeidsvoorwaarden en omstandigheden voor het om- roeppersoneel heeft verdiscon teerd. Enerzijds maakt de financiële po sitie van de omroep het nauwe lijks mogelijk een op de wet ge richt en verantwoord beleid te voeren, aldus de organisaties, anderzijds moeten de medewer kers die onder die omstandighe den de programma's moeten ma ken ook nog vrezen dat hun ar beidsvoorwaarden navenant on der deze problemen te lijden krijgen. De bonden vinden het onjuist, dat kennelijk geen ge volg wordt gegeven aan het aanvankelijk voornemen van de regering, Radio Nederland We reldomroep te financieren uit de algemene middelen. Het zou voor de hoofdbesturen van de bonden volstrekt onaan vaardbaar zijn als de perso neelskosten de sluitpost van de begroting worden. Dit temeer zo zeggen ze in hun brief, daar nu al blijkt dat de financiën er mede oorzaak van zijn dat een personeelsstop is ingevoerd waardoor het voor de omroepen niet meer mogelijk is, voldoen de medewerkers aan te trekken, het kader aan te vullen en per soneel te scholen zodat veel medewerkers hun taak nauwe lijks meer naar behoren kunnen vervullen terwijl uit geldge brek ook efficiency-bevorderen- de maatregelen achterwege blij- De samenwerkende organisaties zijn: de Algemene Bond Mercu- rius, de Christelijke Bedrijfs- bond H.B.V, de Unie van Beambten en Hoger Personeel B.H.P. en de Algemene Organi satie van Uitvoerende Kunste naars (ANOUK). „Zevensprong" is de naam van de nieuwe quiz die vanavond van start gaat. Zevensprong wil zeggen zeven wegen die naar zeven verschillende Europese steden leiden met als knooppunt de TROS-studio. De deelnemers aan de quiz kunnen een reis naar een van die steden winnen. De eerste aflevering is gericht op de Lichtstad van Europa: Pa rijs. Vier echtparen krijgen in de studio allerlei vragen te beantwoorden op het gebied van sport, verkeer, aard rijkskunde, muziek enz. Voor antwoord krijgen de deelnemers een aantal kilome ters. Ze moeten dus zoveel kilo meters bij elkaar weten te krij gen als nodig is om Parijs te bereiken: 500. Heeft het winnen de echtpaar de 500 bij elkaar dan krijgt het van de TROS de reis aangeboden. In een korte flits-show zullen de ruim 80 man tellende Rijkspoli- tiekapel en de motoracrobaat Wolf Bellfis meewerken. Presentatie Jan Theys. Ned. I 20.21 uur. De onverschrokkenen Jesse Ortega veroordeeld tot de gaskamer voor een moord die hij niet heeft begaan, ontsnapt maar komt in zodanige moei lijkheden dat hij wederom ter dood wordt veroordeeld. Ned. I 21.30 uur. Wereld op wielen Welke eisen stelt een Amerikaan in 1972 aan de veiligheid van zijn auto? Vraag die aan de orde komt in Wereld op Wielen. Verder de test van de nieuwe Fiat 127 met voorwielaandrij- virtg. Ned. I 22.20 uur. Charlie Chaplin De periode in het leven van deze filmkomiek toen hij als werkne mer in een Hollywoodse lachfa briek zijn ware gedaante als „Charlie" nog moest vinden. Ned. II 20.30 uur. Namens Vanavond krijgt de verontruste krantenlezer Hans Hokke de kans op verheldering over de si tuatie in de dagbladpers. In de Namens-programma's kun nen op deze manier Nederlan ders hun problemen aan de orde stellen. Diek Cavett-show Ned. II 20.40 uur. Causeur, vragensteller en variété man Dick Cavett interviewt be roemde figuren uit de wereld van de film, toneel en theater. Vanavond een gesprek met d^. aloude, maar vitale Groucho Marx van de Marx Brothers uit de jaren dertig. De samenvatting de de NOS maakte van de Tweede Kamer debatten vonden we ongege- neerd-slordig. In hoeverre het „knipwerk" recht deed meningen van de volksvertegen woordigers vermogen we niet te beoordelen. Wèl de presentatie Bijvoorbeeld: een nieuwe spreker werd pas van een „naamplaat je" voorzien als de man al lang en breed aan het woord Meestal begon zo'n „samenvat ting" met een shot van de Ka als geheel en duurde het lang vóór we de spreker beeld kregen en nog langer eer geprojecteerd 2 En dat, terwijl mer aan het woord ren dus tal van nieuwe gezich ten en nieuwe partijen. Dat had voor de NOS een extra reden moeten zijn grotere zorgvuldig heid te betrachten. Verder bleek gisteren gek t.v. is op problemen. Zelfs op de avond-van-de-hoofdfilm, met een luchtbel-licht tegen wicht van „Met een lach e traan" bij de VARA. Problemen: bij de VARA Achter het Nieuws Internationaal. Er werd gediscussieerd over China. In het Engels met ondertiteling door allemaal deskundigen die het vraagstuk China niet oplos ten. In „Kenmerk" was het probleem weer Vietnam. Opnieuw in duidelijk anti-Amerikaanse i pak. Met een presentatie feiten die ongetwijfeld over algemeen op waarheid zullen berusten. Zonder vermelding echter van de „feiten" die de andere partij even ongetwijfeld heeft. Eenzijdigheid dus, KRO-RKK-IKOR-CVK (een nog al indrukwekkend collectief! naar onze smaak niet siert. Problemen tenslotte in Interpella tie, een nieuwe NOS-rubriek met Joop van Os als vaardige gespreksleider. Het soort „Een tegen allen". Die ene was Rotterdams burge meester Thomassen. Hij bleek uiterst slagvaardig als beant- woorder van vele moeilijke t gen. Ze betroffen allemaal Rot terdamse problemen, i den meestal een verreikender karakter. Goed programma, vonden we. Wel op een erg Iaat tijdstip gesteld, speciaal bewoners van de werklustigste stad van ons land die, we aan, graag vroeg onder de wol gaan. NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS - 19.05 uur: Op losse grot^ •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Zevensprong •22.20 uur: De onverschra •22.20 uur: Wereld op »q IKOR •22.35 uur: Leerhuis >23.20 uur: Journaal MEDERLAND II NOS 18.00 uur: Beschouwing! Tweede Kami .>18.45 uur: Fabeltjeskraö 18.55 uur: Journaal wLanf 19.05 uur: Het geheim We" klokken jenbh 19.40 uur: Nader bekeky is >20.00 uur: Journaal V"z,r VPRO 5C 20.21 uur: BW 20.30 uur: >20.40 uui •21.20 uur: 22.10 uur: NOS •22.20 uur: Jo •22.25 uur: Te 22.50 uur: B 19.05 uur: •19.20 uur: Jeruzalem 19.50 uur: Tenslotte j; 20.00 uur: Journaal js VARA rpS •20.21 uur: 2 voor 12 lat •21.00 uur: De ombudsraaonk •21.25 uur: Martin Broziufech 22.05 uur: Een klein uurser 22.45 uur: Journaal t b NEDERLAND II NCRV ijs 18.45 uur: Fabeltjeskrant^ 18.55 uur: Journaal ,ie 19.05 uur: De koerier VMen keizerin janii 19.30 uur: Per ongeluk jvoc •20.00 uur: Journaal vo •20.21 uur: Waar of niet,i Er 21.00 uur: Farce majeuj 21.25 uur: Een milde NOS 22.15 uur: Journaal 22.20 uur: Den Haag HILVERSUM l['e 18.00 (S) Lichte muz. 18.pn Het Leger des Hells. Avondoverdenking. 22.30 Den Haag vandaag. 22. I niet volbracht: vork.-n U kerk en cultuur (2). 23.1 menade-ork.. Radiokoor listen: operettemuz. HILVERSUM 1 18.00 Nws; 18.11 Radloji Alg. beschouwingen in pj beat: (NOS) Dansork. esproken brief. I |f, sjü.VAVRO: r2°0n0C0OS« er Philharmonika ori Hoe verander ik d 21.40 Blaaskwintet inuten^ licht progi Wuz. zonder podiuw. sche Muz. 23.55-24.00 BELG IE 324 m NEoAlk Nws. 18 03 UitZ. i Paardesportber. l.._ 18.45 Sport. 18.55 Tl Intermezzo. 19.00 N Stemmige klanken. Klass. muz. 23.40-23 45j HILVERSUM Ijta O: 7.00 Nws. 7.02 Hd >rd. 7.07 (S) Badine» t. (7.30-7.40 Nws.: Overweging. 8.5 II» v reo-kop. (10.5 zieken. 11.55 lalf tot twee te plaalP 1-10.32 Med. 121* i tuinb.; 12.3( 00-13.05 Raden iio. 14.30 (S) I muz. mlddag-B Scheepspraat;! dansork. 13.55 Bei 14.03 Schoolradio Lichte muz. (18.00 Nws. f

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2