goed nieuws voor mensen die hun gezondheid in de weg zitten becel is nu 60-65% meervoudig onverzadigi /'dus nog belet v voor hart en bloedvaten Cees Koch topte als „topsporter" Een bank die gelooft in vele kleintjes universitair medisch centrum leiden 16 LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER ODOORN In de recordboeken van de atletiekunie staan tw^e .stokoude" prestaties, die beide in 1962 werden gele verd. Eef Kamerbeek realiseerde op de tienkamp een tot dusver ongeëvenaard puntenaantal en Cees Koch wierp de discus zo ver weg dat niemand die afstand sindsdien meer heeft gezien. Dit tweetal, dat op de Europese kam pioenschappen in Belgrado naar ongekende hoogte reikte, toonde ook in het afgelopen seizoen aan dat het met de kwaliteit van de technische nummers nog steeds zorgwek kend is gesteld. Kamerbeek, die na de tienkamp nog uitkomt op discuswerpen en kogelslingeren, schreef ondanks zijn leeftijd nog de beste sei zoenprestatie met de kogel op zijn naam. Cees Koch legde na zijn zilveren medaille bij de na tionale titelstrijd in Drachten, nog beslag op de tweede plaats op de seizoenranglijst. Maar voor Koch is het zijn laatste seizoen geweest. Het atletiekwe- reldje zal de markante figuur van Koch op de grote" toer nooien niet meer zien. Na ne gentien jaar heeft hij een streep gezet onder zijn carrière, die hem zelfs in zijn nadagen (vo rig jaar) nog een nationaal kampioenschap opleverde. „Ik heb er geen tijd meer voor", zegt Cees Koch. „Hoewel ik de laatste jaren volstond met slechts één training per week is ook dat me teveel geworden. Mijn werk eist me voor een groot deel op en ook mijn gezin stelt bepaalde eisen. Bovendien wordt ik een paar jaartjes ou der. Het herstellingsvermogen wordt minder. Maar dat laatste is nog het minst belangrijk. Mijn club heeft me nog wel ge vraag dan ongetraind volgend seizoen aan de competitie deel te nemen (ik ben tenslotte nog altijd goed voor een paar punt jes) maar daar voel ik niet zo veel voor". Cees Koch kijkt zeer voldaan te rug op zijn eigen carrière, maar beziet de ontwikkeling (voor zo ver daarvan kan worden ge sproken) van de technische nummers met een meewarige blik. „Niet alleen zijn de presta ties blijven stilstaan, maar pro centueel zelfs achteruit gegaan. Een jaar of tien geleden hadden we drie discuswerpers die bo ven de vijftig meter gooiden. Nu zijn er maar twee..." Van die twee (Harry Zitsen en Koch) is er dus volgend seizoen nog maar een over. Terwijl de herenatletiek op de loopnum mers het laatste jaar veelbelo vend vooruit is gegaan, lijkt de „technische afdeling" een lang zaam doodbloedende affaire te worden. „Het is teleurstellend dat het deze kant opgaat", zegt Cees Koch. „Maar het is volko men de schuld van een oncapa bel kader. Uit boekjes kan geen training worden gegeven. Men is terzake niet deskundig. Je kan Aad Steijlen geen marathon leren lopen en Jan Janssen niet leren fietsen. Als men dat maar eens inzag. Ik kan bijvoorbeeld een kogelslingeraar wel de be ginselen bijbrengen, maar daar na sta ik machteloos. Dan komt de werkelijke kennis om de hoek kijken. Bovendien is de ac commodatie in Nederland vol doende om talent op de techni sche nummers te stimuleren. Maar de laatste, en zeker niet onbelangrijkste, factor is de mentaliteit. Die deugt niet. Men dut bij ons in. Er wordt wél veel gepraat. Dat is een voordeel van de democratie. Maar het belemmert de vooruitgang. Cees Koch dreigt in vuur en vlam te ontsteken als dit onderwerp ter sprake komt, maar hij houdt zich in. „Ik zou hierover uren kunnen praten zonder ook maar één keer in een herhaling te vervallen", zegt hij. „Maar een ding wil ik nog wel zeggen: er moet veel veranderen. Het is toch een schande dat een meisje als Els van Noorduyn in het buitenland stage moet lopen". Cees Koch (35) neemt afscheid op een moment dat hij op zijn on derdeel nog tot de Nederlandse top behoort. „Dat mag eigenlijk niet", concludeert hij. „Het moet de jeugd zijn van zo'n jaar of drieëntwintig. Mar dat zie ik voorlopig niet zitten". FRANK WERKMAN Zijn laatste worp is voltooid. Met een meewarige blik neemt Kees Koch afscheid van de atletieksport. De ontwikkeling van de techni sche nummers is namelijk allerminst hoopvol. (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK I v Becel bevat nu 60-6s"lo cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Dit is het hoogste percentage dat in een moderne margarine kan worden bereikt. Becel smaakt net zo lekker als u gewend was. Ook nu bestaat Becel voor een belangrijk deel uit zonnebloemolie, die met zorg geselecteerd en verwerkt is. Becel behoudt dezelfde vertrouwde verpakking voor dezelfde prijs. Belangrijk memos omdat het alles te maken heeft met de gezondheid van hart en bloedvaten. Een gezondheid die steeds meer in het gedrang komt door de manier waarop wij in deze tijd leven. Wij hebben te weinig beweging, we roken teveel, we werken te gespannen en voorél... we eten verkeerd. O.a. teveel verzadigd vet. Allemaal slecht voor de gezondheid van hart en bloedvaten. Om daar iets aan te doen moeten we proberen de hoeveelheid cholesterol (een vetachtige atof, die zich in het bloed bevindt) zo laag mogelijk te houden. Want een laag cholesterolgehalte vermindert de kans op het ontstaan van hart- en vaatziekten. Deze verlaging van het cholesterolgehalte kan worden bereikt door het gebruik van vet in de voeding te verminderen. En dit zoveel mogelijk te vervangen door meervoudig onverzadigde vetzuren van het type (cis-cis) linolzuur. Hoe hoger dit percentage linolzuur in een margarine, des te sterker wordt deze cholesterol-verlagende werking. Daarom is het belangrijk nieuws dat Becel zijn percentage (cis-cis) linolzuur heeft verhoogd tot 60-65%. Zo kan Becel u nog beter helpen hart en bloed vaten gezond te houden. Vraag de Becel folder. Postbus 37, Rotterdam. »tmBME.7k.4U Het Universitair Medisch Centrum Leiden, samenwerkingsverband van Rijksuniversiteit, Academisch Ziekenhuis en Faculteit der Geneeskunde, centrum van geavanceerde patiëntenzorg, onderwijs en onderzoek, vraagt voor de hierna volgende afdelingen: INSTITUUT VOOR RADIOPATHOLOGIE EN STRALENBESCHERMING medewerker vac. nr. 100-AZ De werkzaamheden zullen onder andere bestaan uit het onder houd van de patiëntenkamers en het inpakken van goederen voor sterilisatie. Leeftijd vanaf 25 Jaar. Salaris max. 945 per maand. AFDELING NEUROLOGIE EEG- laborante-B vac. nr. 101-AZ De vacature bestaat voor een EEG-laborante B, maar zij die in het bezit zijn van het A-diploma en voor het B-diploma studeren, kunnen eveneens solliciteren. Salaris max. 1233 per maand. receptioniste/ ponstypiste vac. nr. 072-RU Aanstelling vindt plaats bij de Rijksuniversiteit of het Academisch Ziekenhuis Leiden. Salariëring tot de vermelde maxima is afhankelijk van leeftijd, opleiding en erva ring. Premie AOW/AWW voor rekening van het Rijk. Vakantietoeslag 6V2% per jaar. Goede studiekostenrege ling. Direct opneming in het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Hoofd Afd. Personeelszaken UMC, Academisch Ziekenhuis, Rijnsburgerweg 10, Leiden, onder vermelding van het vacaturenummer, voorafgegaan door de kenletters: l.C.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 16