n Iedereen kan n FORD doorrijder zijn Eunice, de meest typische van allen (19) op de sportieve toer Nieuwe coupé 350 SLC van Mercedes Drie miljoen auto 's machinaal jaarlijks gewassen WEGWIJS De Kennedy- vrouwen door Pearl S. Buck kapsel en ze genoot ervan in gezelschap te zijn. Maar helaas, de mensen, behalve haar eigen familie, meden haar. \mbassadeur Joseph P. Kennedy en zijn vrouw namen Rosemary mee naar Londeh en ze werden allemaal samen met Kath leen, aan de koning voorgesteld. Maai", in 1941, toen ze weer thuis waren, bleek heel duidelijk dat Rosemary eerder achteruit dan vooruit ging. Ze werd twist ziek en heel moeilijk in de omgang. Ze werd gemelijk, trok zich in zichzelf terug en haar belangstellingssfeer werd steeds kleiner. Rose liet haar door de en# dokter na de an dere onderzoeken. Allen zeiden hetzelfde: ze zou er beter aan toe zijn in een tehuis, waar minder rivaliteit heerste en ze samen OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT Het is duidelijk dat hij van haar houdt, het is duidelijk dat hij haar begrijpt en hij is al tijd hoffelijk, een geboren gentleman, al tijd eerlijk, altijd bereid om naar haar ar gumenten te luisteren, en toch weet men dat zijn besluiten zijn ejgen besluiten zijn. Hij is op een prettige manier onoverwinne- 1 lijk. Er bestaat een sfeer van volledig begrip tus sen de Shrivers; beiden staan de ander toe zonder onderbrekingen uit te spreken iets wat niet vaak voorkomt tussen Amerika nen en hun vrouwen, zoals ik heb ge merkt; een van betden is gewoonlijk een geboren in-de-rede-valler. Tussen Eunice en haar man bestaat wederzijds achting en respect. Op een keer moest ik Sargent Shriver voor zaken op zijn kantoor bezoeken en weer kwam ik onder de indruk van het geduld waarmee hij me liet uitspreken, zijn snel begrip van de situatie die ik kwam uitleg gen, zijn bereidheid raad te geven en te helpen. Ik voelde de invloed van de Kenne dy's. Hoewel ik er zeker van ben dat hij ook van nature een vriendelijk man is. Het instinct van alle Kennedy's en hun le vensgezellen is te helpen waar hulp nodig is. Zelfs Joseph Kennedy sr., die geduchte vechter voor eigen rechten, deed in het verborgene veel aan liefdadigheid. Wrange ervaring had hem natuurlijk geleerd geen dankbaarheid te verwachten en die harde les had hij zelfs zo goed geleerd dat hij er een zuur grapje over gemaakt had. .Ieder goede daad bestraft zichzelf", heeft hij gezegd. Hij heeft nog een Kennedy-, woonte ingesteld. Hij hield zijn liefdadigheid geheim. Er zijn mensen die hun halve leven niet geweten hebben dat hij hun salaris betaalde of zorgde dat ze werk kregen. Hij wilde niet dat dergelijke mensen van zijn liefdadigheid afwtsten omdat hij bang was dat ze hun ge voel van eigenwaarde zouden verliezen. Er zijn mensen geweest die hem een harde, een keiharde zakenman vonden en iets daarvan schuilt ook wel in hem, zoals alle Kennedy's iets van die eigenschappen be zitten, maar ze worden in evenwicht ge houden door grote edelmoedigheid, zowel wat giften als begrip betreft. Ik weet dat Eunice haar oudere zuster Rose mary veel liefde, kameraadschap en vreugde gegeven heeft. Joe was vier jaar en Jack nog maar drie toen Rosemary ge boren werd. Eunice was toen nog niet ge boren. Rose was achtentwintig en blaakte van gezondheid. Er waren geen moeilijkhe den bij de bevalling. Rosemary was mooi, net als haar moeder. Ze bleek langzaam te zijn in normale klei ne dingen die kinderen in hun eerste le vensjaren leren. Maar haar broers werden als „voorlijk" beschouwd, zodat er weinig aandacht aan geschonken werd. De dokto ren zeiden dat ze plotseling zou beginnen normaal te reageren. Maar dat deed ze niet. Tenslotte werd het onder ogen gezien. Rosemary was geestelijk gehandicapt. Zoals ik al gezegd heb weigerden Rose en Joseph Patrick haar in een inrichtng te plaatsen. De vader hield vol dat alles wat daar voor haar gedaan kon worden net zo goed thuis gedaan kon worden. Terwijl de kleine Joe en Jack opgroeiden en er meer kinderen kwamen groeide Rose mary ook op. Ze was sterk en lichamelijk mooi, maar geestelijk bleef ze een kind. Het gezin deed letterlijk alles wat een lief hebbend gezin kan doen om het leven ge lukkig en volledig voor het meisje te ma ken. Ze deed alles wat haar gezegd werd. Misschien was dat haar manier om hun liefde te beantwoorden. Naarmate ze ouder werd kwamen er ernsti ger problemen. Ze kon de tieners van haar generatie niet bijhouden. Op feestjes dan sten haar broers met haar, en ze hadden haar goed leren dansen. Maar andere jon gens vroegen haar niet en haar ogen vroe gen: „Waarom niet?" Wat konden ze haar antwoorden? Ze was dol op mooie kleren en een verzorgd zou zijn mét anderen van gelijke capacitei ten. Er werd een rooms-katholiek tehuis voorge steld; daartoe werd besloten en daar heeft Rosemary Kennedy vrede gevonden. Op een zomerdag toen ik in mijn huis In Vermont verbleef waar ik dit nu schrijf, rinkelde de telefoon op mijn bureau. Ik nam op en herkende weer de onmiskenba re Kennedy-stem en stembuiging. Het was inderdaad Eunice Shriver. Ditmaal ging het om iets dat ze me vroeg voor haar te doen namelijk het schrijven van een inleiding voor een boek dat feite lijk een pleidooi was voor abortus als het vrijwel zeker is dat het kind, als het gebO' ren wordt, achterlijk zal zijn. Ik had een uitgesproken mening over het on derwerp en was blij dat ze me niet vroe^, wat die mentng was. Ik nam aan dat zij, als rooms-katholiek, abortus vermoedelijk niet zou goedkeuren, maar ik van mijn kant vroeg daar ook niet naar. Ik wild« graag doen wat ze me vroeg. Toeval 1 ia bleken we het met elkaar eens te zijn, hoe wel ik geloof dat ze het andersom pok wel geaccepteerd zou hebben, zo eerlijk is zi wel. Eunice Kennedy was uiteraard bijzonder nut tig bij de politieke campagnes van haai broers wegens haar organisatorische be kwaamheden. Met haar zusters Patricia e» Jean hielp ze de theevisites in 1952 tot ee< succes te maken. Ze ging tijdens Jacks verdere campagnes op tournee en oogstti als spreekster veel succes in de geboorte staat van haar man, Illinois. LJ Per da,g rijden 25 mensen na een aanrijding door Ford Nederland heeft thans ook de beschik king over een aantal Ne derlandse rallysport centra. Deze centra voorlopig zijn het er twaalf gaan zich spe ciaal bezighouden met de verkoop en service van de sportieve Euro pese Fords Escort Mexi co en Capri RS 2600. In het voorjaar werd al aange kondigd, dat de Ford-werk maatschappij „Advanced Ve hicle Operations" (AVO), die belast is met de ontwikkeling van Europese Fordmodellen, haar activiteiten ook op ons land zou richten. De naam Advanced Vehicles werd voor het eerst gebruikt bij het ontwerpen in in pro- duktie nemen van de Ford GT 40, de wagen die vier jaar geleden achtereen de 24-uurs race van Le Mans De Britse rallycrosskampioene Gill Fortesque-Thomas in vliegende vlucht boven een Escort Mexico, won. De ervaringen, die daarbij werden opgedaan evenals de latere ervaringen met de GT, Lotus en Twin Cam vande Cortina en de Escort, worden nu overge bracht op de normale toer- wagens. De sportieve Fords wijken niet alleen qua prestaties, maar ook qua prijs af van de meer gebruikelijke wagens. Men gaat er echter van uit, dat de bezitters van dergelijke wagens hun eisen meer op het sportieve, dan op het fi nanciële vlak hebben. Vand'aar dat er speciale rally centra moesten worden inge richt met eveneens speciaal daartoe opgeleid personeel, bij het ontwerpen en in pro- drijf in Den Haag is zo'n centrum ingericht. De Escort Mexico is gebaseerd op de wagen, waarmee de Londen-Mexico Rally werd gewonnen. Deze Escort heeft de bekende vijfmaal gelager de 1600 cc GT motor, die 86 DIN pk levert bij 5500 omw./ min. De topsnelheid be draagt 160 km/u. In minder dan 9 seconden accelereert de wagen tot 100 km/u. De Capri 2600 RS is uitgerust met een zescilinder 2637 cc motor, die een vermogen le vert van 150 DIN pk. De top snelheid is 200 km/u. en voor de acceleratie van 0 tot 100 km/u. is 8,6 sec. nodig. dubbel remsysteem in EEG verplicht De Ford Capri RS 2600 voor mensen, die niet zo zwaar tillen aan economisch rijden terwille van uiterst sportief rijden de sfeer van betrokkenheid, efficiëntie die in het huis htng. Sargent Shriver kwam op voor het diner thuis, een prettige, in- man, ontspannen ln zijn manier doen, de juiste partner voor zijn leven vrouw. die getrouwd zijn, zijn gemakkelijke echtgenoten.Sargent schijnbaar zo gemakkelijk inde schijnbaar zo nonchalant dat hij geledeh een belangrijke ontvangst op eigen ambassade in Parijs vergat, is in schijn gemakkelijk en nonchalant, behaalt zijn overwinningen door middel zijn eigen methoden. Als men hem Eunice, zijn vrouw, samen ziet is het lelijk hoe hij het doet. ,,In de plaats A. is gas teren een meisje dood gereden door een auto mobilist. De onbekende dader is na het ongeluk doorgereden". „De kleine 30-jarige X. Y. uit Z. heeft in dron ken toestand gister avond een ongeluk ver oorzaakt, waarbij de 15-jarige A. B. zeer ern stig werd gewond. Y., die na het ongeval door- real, werd later op de avond door de politie thuis gearresteerd. Het bleek dat hij ruim 20 glazen bier had gedron ken voordat hij achter het stuur plaatsnam". Berichten als deze komen veel vuldig in de dagbladen voor. En geen man die er bij het publiek slechter opstaat dan de man die na een verkeers ongeluk doorrijdt. zijn slachtoffer achterlatend. Het gebeurt gemiddeld zo'n 25 keer per dag dat een auto mobilist of motorrijder vlucht na een aanrijding, tot een totaal van 8545 doorrij dingen vorig jaar. Een dergelijke vlucht komt steeds veelvuldiger voor. In 1965 bedroeg het aantal geval len 4809, in 1968 was het cij fer al 6514, in 1969 7347. Bijna tienduizend Nederlanders dte, al dan niet schuldig, de benen nemen. Het is natuur lijk absurd al deze mensen het etiket „ploert en schoft" op te plakken. Als de dader wordt gepakt blijkt hij dan ook in negen van de tien gevallen een keurige, nette Nederlander te zijn. Keurig en net zoals tienduizenden anderen. Het grote onderscheid tussen hem en die anderen is dat hij met de noodsituatie werd geconfronteerd en de ande ren niet. Want iedereen kan een doorrijder zijn. Een onderzoek naar de achter gronden van het doorrijden is nooit gehouden. Het is, volgens de heer Maas van de SWOV (Stichting weten schappelijk onderzoek ver keersveiligheid) ook overbo dig. „Als een kind een kopje breeekt", zegt de heer Maas, „rent het weg en verwacht van iedereen een pak op zijn donder. Bij volwassenen ge beurt in een oodsituatie ei genlijk hetzelfde. De mensen slaan dan volkomen dicht. Of ze rennen weg. De psycholo gie er achter hoeft niet on derzocht te worden; we we ten wel hoe die zaak ligt". Als je de auto of de motor wegdenkt, gebeurt het niet 25 keer per dag, maar duizen den keren. Neem de man die ziek wordt, omdat hij de ver antwoordelijkheid van zijn baan niet langer kan dragen. aanslagbiljet van de belastin gen krijgt, en als reactie daarop de hele dag in zijn bed blijft liggen. Of neem de man die alle problemen al tijd heel rustig verwerkt, tot dat hij op een gegeven dag helemaal losbarst. Het ligt allemaal in hetzelfde vlak: op een gegeven mo ment wordt het net iets te veel, en dan slaan de rem men los, dan is de reactie onverstandig, dan is de reac tie gericht op het wegrennen. Zoals het kind wegrent als te kon worden vergroot door de wielbasis met 36 cm. te verlengen. De achtcilinder V-motor is op kleine details na ge lijk aan die van de 280 SE 3,5 liter typen. Hij levert 200 DIN pk bij 5800 toeren per minuut. De topsnelheid bedraagt 210 km/u en hij accele reert in 9 sec. van 0 tot 100 km/u. Met ingang van oktober 1974 moeten alle nieuwe motorvoertuigen in de Europese Gemeenschap voorzien zijn van een dubbel remsysteem. Dit staat in een richtlijn van de Europese minis terraad. De Europese Commissie acht het fa- lein van de remmen een van de belangrijkste oorzaken van verkeers ongelukken. Met ge scheiden remcircuits kan de bestuurder bij een breuk in één van de remleidingen altijd nog alleen op de voor- of op de achterwielen afrem men. de meest typische van de Kennedy- en iemand die zich, als ze een later geboren was, onge in de politiek begeven zou hebben, momment dat ik dit schrijf melden de dat Sargent Shriver zich aan de politiek zal gaan wijden. Als inderdaad doet, zal zijn vrouw zijn politieke troef zijn. Briljant, onbe- fantasierijk in haar denkbeelden en zal ze een macht op zichzelf In 1974 Mercedes heeft een raieu- Deze nieuwe wagen is coupé geïntrodu ceerd. Het is de 350 SLC, die in plaats komt van' de grote coupé's en cabriolets 220 SE, 250 SE en 280 SE. baseerd op de 350 SL, maar biedt in tegenstel ling tot deze wagen niet ruimte aan twee, maar aan vier tot vijf inzitten den. De passagiersruim- me de eerste keer dat ik haar Dat was telefonisch. Op het moment ik haar stem hoorde herkende ik die, is een Kennedy, zei ik bij mezelf. Buck? Met Eunice Shriver. Ik wil- In ons land staan op het ogenblik rond de 300 autowas- installaties, die elk jaarlijks ongeveer 10.000 perso nenauto's een wasbeurt geven. Dat betekent ongeveer drie miljoen wassingen ofwel een omzet van circa 12 miljoen (uitgaande van een gemiddelde wasprijs van ƒ4,-). Het Nederlands wagenpark telt 2,5 miljoen per sonenauto's. Dat houdt in, dat 6 procent van de au to's automatisch gewassen wordt. den gesproken. „Er zijn ook mensen die de ri sico's vrij scherp tegen el kaar afwegen. Je hebt bij voorbeeld de mensen die niet verzekerd zijn, hoewel dat verplicht is. Maar bij een ernstig ongeluk komt zoiets natuurlijk wel aan het licht. Er zitten in de 8545 gevallen van het vorige jaar, gevallen van mensen die liever het risico van de vlucht namen. Hetzelde geldt voor alcohol. Als mensen in enigszins beschonken toe stand achter het stuur plaatsnemen, kunnen ze zich soms bijzonder goed de risi co's realiseren die ze nemen. En als er dan wat gebeurt, rijden sommigen liever be wust door dan zich ter plek ke te laten aanhouden". Het complete rallypakket bij de Escort Mexico het een kopje breekt". „De allergrootste moeilijkheid bij het hele probleem", zegt de heer Maas, „is dat de mens niet gewapend is tegen een verkeersongeval. Als je de frequentie van de vei-- keersdeelname, vergelijkt met de kans op een ongeluk, dan is die kans zeer spora disch". De meeste mensen rekenen eerder op de hoofdprijs van de voetbalpool, dan op de kans bij een ernstig vereers- ongeluk betrokken te ra ken. „En als dan toch, tegen alle verwachting in, iets der gelijks gebeurt", zegt de heer Maas, „komt de pa niek-reactie. Dan rent men weg". Degene die „nooit zal doorrij den" is degene die nog nooit bij een ongeluk betrokken is geweest. Ook bij het Ver bond voor Veilig Verkeer is men het in grote lijnen met deze uitspraak eens. Al legt de woordvoerder van het Verbond er de nadruk op dat niet bij de volle honderd procent van de gevallen van een paniek-reactie kan wor-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15