Regeringspartijen vormen een front met het kabinet Levenslang voor huurmoord Gezamenlijke hulp aan Latijns-Amerika ampeerboeren ontra campings MINISTER BOERTIEN: Infraroodcontrole op vuile lucht Scheurtjes bij Neptunes Benoeming WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT i Haag Minister Boertien ui Ontwikkelingssamenwerking Imeent dat de Latijns-Ameri- landen zelf de beslissen- je stoot zullen moeten geven bij tot standkomen van struc- reranderingen. De interna- ftwafe hulp aan deze landen zal Het üefds meer langs multilaterale i balen moeten geschieden, foorts zullen de Latijns-Ameri- kmse landen regionale belem- Kringen dienen weg te nemen «n de wederzijdse handel te sti kleren. Minister Boertien onderschreef hiermee de belangrijkste stellin gen uit het rapport dat de direc- se Ontwikkelingsbank. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Nederlandse vertaling van het rapport dat is opgenomen in de serie „Deelge noten in ontwikkeling" gepubli ceerd. gebrek aan economische stuwkracht in Latijns-Amerika is volgens Prebisch te wijten aan o.'m. de onmacht het ar beidspotentieel op werkelijk pro- duktieve wijze in het arbeids proces in te schakelen, de on doelmatige en onrechtvaardige economische en sociale struc tuur, de onvoldoende krachtige en te weinig gecoördineerde bui tenlandse kapitaalhulp. middelen van hun sociale en economische ontwikkeling. De nieuwe maatschappij zal niet al leen gegrondvest kunnen zijn op een economisch systeem, maar wel de hoogste graad van doel matigheid kunnen bereiken om aan de grote massa een meet bare welstand te verschaffen. leur-generaal van het Latijns-A- Paul Prebisch wijst er,op dat de merikaanse Instituut voor Eco- Latijns-Amerikaanse landen romische en Sociale planning, moeten samenwerken en actie dr. Raul Prebisch heeft uitge- voeren, gebaseerd op een helder bracht aan de Inter-Amerikaan- beeld over de doelstellingen en Van een onzer verslaggevers l ÈN HAAG De „kampeerboe- I ten" onder leiding van de Meer- I kerkse veehouder W. van den I Berg, hebben de Recron uitge- j daagd voor een openbare dis- I cussie over de mini-campings Gp de boerderij. De Recron is 1 de landelijke organisatie van re- I Creatie-ondernemers. Ongeveer I de helft van de campinghou- ders is erbij aangesloten. irzitter Van den Berg van de lichting Vrije Recreatie chrijft in 'n open brief dat hij e uitlatingen van Recron-voor- itter G. Baay onbegrijpelijk indt, vooral het verwijt dat de SVR een pressiegroep zou zijn. De Recron, aldus een bestuurslid, deed de felle uitval tegen de kampeerboeren niet uit angst voor concurrentie. De Recron heeft er niets op tegen wanneer landbouwbedrijven in fasen wor den omgebouwd tot volwaardige recreatiebedrijven. Die moeten dan echter wel voldoen aan de bestaande voorschriften. In het belang van de recreanten is de Recron er echter sterk op tegen dat boeren een klein re creatiebedrijfje „er eventjes bij" nemen. p Watson schuldig aan moord op teilin- ni rri m_ dient Angeles (Reuter). Charles wor- ^Tex" Watson, een van de vol dingen van hippie-leider Char- n, se- Manson, is door een jury in ws Angeles schuldig verklaard ten moord op de filmactrice iron Tate en zes anderen. De orden zijn in 1969 gepleegd, tson was de laatste van de leden van Mansons groep. Weddenschap kosst chauffeur 21 maanden FUELDA, (Reuter) Twee Westduitse vrachtwagenchauf feurs, die hadden gewed dat ze ongezien Oost-Duitsland konden binnenkomen en met een fles Oostduits bier weer terug zou den komen, zijn in hoger beroep tot 21 maanden gevangenisstraf elk veroordeeld door een Oost- duitse rechtbank. Een lagere rechtbank had hen tot 15 maan den veroordeeld, maar tegen dat vonnis waren ze in hoger beroep gegaan. feestje met collega's voor 50 mark gewed dat ze ongemerkt de DDR binnen zoiuden kunnen dringen. Volgens ooggetuigen werden de chauffeurs al enkele seconden nadat ze over de af rastering waren gesprongen, aangehouden door Oostduitse grenswachten. die toegaf aan de moor- n te hebben meegedaan, voer- tot zijn verdediging aan dat C'l samen met de anderen zijn techtoffers had doodgeschoten F gestoken terwijl hij onder in- ÊJloed van drugs verkeerde, ry moet nu beslissen of Wat ten tijde van de misdaad 'kelijk ontoerekeningsvatbaar ^s. Zij zal zich er tenslotte Olieverfschilderijen van Guus Me- ®jer uitspreken of Watson de- lai en keramiek van Riet Hart- telfde straf krijgt als de vier an- man zullen geëxposeerd worden jkren die tot de gaskamer in de in de Galerie Cojean Stevin- Quentingevangenis veroor- straat 103 van 16 oktober tot 6 jteeld zijn. november. Sjah opent festiviteiten SHIRAZ De sjah van Iran heeft gistermiddag bij het graf van Cyrus de Grote, die 2500 jaar geleden het Perzische rijk stichtte, de feestelijkheden ge opend, waarmee deze verjaar dag herdacht wordt. Cyrus, grote koning der konin gen", aldus de sjah, „na ver loop van 25 eeuwen wappert de Iraanse vlag nog even triomfan telijk als in uw glorieus tijd perk". De plechtigheid had plaats op een kaal plateau 110 km. ten noorden van Shiraz Vier schoonheidskoninginnen op een rij. Alle vier de dames zijn Miss Engeland geweest. Een van hen, die van 1969, trouwde en de missen van (v.l.n.r.) 1968, 1970 en van dit jaar waren daarbij aanwezig. Venezolaans vliegtuig gekaapt Caracas (ANP - AFP). Een Convair 580 van de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij „Avensa" is gisteren door twee mannen gedwongen koers te zetten naar Cuba. Het vlieg tuig maakte met 31 passagiers en drie bemanningsleden een binnenlandse vlucht. De Convair landde gisteravond op de luchthaven van Curasao om brandstof te tanken. Daar ga ven de kapers drie vrouwen met hun zuigelingen toestemming het vliegtuig te verlaten. Ook een mannelijke passagier, die gezegd had dat hij van deze on verwachte gelegenheid gebruik wilde maken om zijn op Cura sao verblijvende dochter te be zoeken, mocht van boord. Nadat de brandstoftanks gevuld waren vertrok het toestel naar Cuba. Onder de passagiers bevonden zich enkele meisjes die aan een in Venezuela gehouden „Miss Caribië"-concours hadden deel genomen. Van onze parlementaire re dactie den haag Het kabinet- Biesheuvel heeft van de kant van de regeringspar tijen in de Tweede Kamer (voorlopig) geen gevaren te duchten. De versombe rende economische situatie en de precaire financiële positie van ons land heb ben de standpunten van re gering en regeringspartij en in grote lijnen op én noemer samengebracht. Ondanks kritiek op onder delen zdullen de plannen van het kabinet, ook die op j fiscaal gebied, globaal de parlementaire eindstreep wel halen. Dat is de conclusie die tijdens de algemene politieke beschouwin gen te trekken viel uit de rede voeringen van de fractieleiders Andriessen (KVP), Wiegel (WD), Aantjes (AR), Mellema (CHU) en Berger (DS '70). Hoewel met pijn zijn zij bereid de lastenverzwaringen die het kabi net voorstelt en het leeuwendeel van de aangekondigde bezuini gingen te aanvaarden, als daar mee de financieel-economische situatie weer in goede banen kan worden geleid. De confes sionelen gingen daarbij echter niet zo ver als de heer Wiegel, die verklaarde de bezuinigingen op de begroting 1972 niet als eenmalig te zien, maar als „een eerste stap tot verdere af remming in de komende jaren". Mr. Andriessen zei dat de zorg over het begrotingstekort voor dit jaar de KVP doet heenstap pen over de noodzakelijke extra stijging van de belastingdruk (0,8 pet. i.p.v. 0,5 pet.) om het begrotingstekort voor 1972 bin nen meer aanvaardbare grenzen terug te dringen. Moeilijkheden zouden er in de toekomst wel kunnen rijzen tus sen KVP, AR en CHU enerzijds, en WD en DS'70 anderzijds over de kinderbijslagpolitiek. Mr. Andriessen vroeg premier Biesheuvel een uitdrukkelijke tegenspraak te geven van de „gegroeide indruk", als zou reeds besloten zijn tot een be vriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind. De heer Andriessen, die de rege ring prees voor het afzien van de kleutergeldverhoging, uitte voorts bezwaren tegen uitbrei ding van schoolgelden voor kin deren die nog leerplichtig zijn. De verhoging van de collegegel den vond hij op zichzelf aan vaardbaar, mits er verwerking in de studiebeurzen plaats vindt, en er vooruitlopend op een regeling voor studiefinancie ring een tijdelijke leenmoge- lijkheid gecreëerd wordt voor groepen, die niet voor een beurs in aanmerking komen. De heer Andriessen noemde voorts de voorgestelde verho ging van de benzineaccijns ge makkelijker te aanvaarden dan de verhoging van de motorrij- De Engelse actrice Margaret Ty-j zack (bekend uit de tv-serie „Forsythe Sage") geeft de ko ningin haar kroon terug. De ac trice heeft de rol van koningin Anna gespeeld in een Engelse televisieserie. Daarvoor had ze de kroon geleend van de tentoon stelling van koninklijke juwelen. tuigenbelasting. Hij suggereerde als andere mogelijkheid een tij delijke hogere benzine-accijns en op langere termijn een belas ting voor luxe jachten en brom fietsen. De verhoging van de defensie-uit gaven teneinde ontstane achter standen in te halen, ondervond geen zwaarwegende bezwaren. Van de regeringspartijen drongen WD en DS'70 aan op een krachtige bevolkingspolitiek. Onze bevolking, de industrie en de kantoren zijn slecht ge spreid, zei de heer Berger. (DS'70). In het westen des lands is er gebrek aan ruimte, en in de overige gebieden is er een relatief welvaartstekort. „Het kabinet-De Jong schoot te kort, het kabinet-Biesheuvel komt te kort en de man met de smalle beurs trekt aan het kort ste eind", zo opende oppositie leider Den Uvl zijn aanval op het regeringsbeleid. Hij verweet het kabinet onvoldoende inzicht in de noodzaak van maatschap pelijke veranderingen. Dit kabi net is bij uitstek een kabinet van de gevestigde machten. De achterstelling van welzijn en on derwijs, het laten vallen van de voorrang voor de woningbouw, is typerend voor de mentaliteit van een afgelopen tijdperk. Van Mierlo (D'66), wijde zijn ge hele betoog aan de gevaren die een ongebreidelde economische groei met zich brengt. „De wel vaartstaat vliegt ons naar de keel, we hebben van de samen leving een heksenketel ge maakt". Drs. Wiebenga (PSP) vroeg met Den Uyl en Van Mierlo aandacht voor studies waarin de noodzaak van de economi sche groei kritisch wordt beke ken. Amsterdam Levenslange gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist te gen de 60-jarige Jan v.d. V., alias Johny de Chinees we gens huurmcord op de 38-jarige Italiaanse restauranthou der Romano Mazzilli in Amsterdam. In de nacht van 18 op 19 april pen voor de moord, de 30-jarige was verdachte de slaapkamer Amsterdamse Karei R. eiste de van Mazzilli binnen geslopen en officier vier maanden met -af had hij de slapende man met trek. een pistool tussen de ogen ge- Over Johnny de Chinees zei de offi- schoten. Hij had dit gedaan in cier nog: „Een man die moord opdracht van de 30-jarige echt- voor geld is het leven in vrij- van het slachtoffer, die heid niet waard". Volgens hém van kwam dat er in de Nederla ïikbaar had ge- Gebaarde Iraanse parachutisten, gezeten op kamelen, vormden een krijgshaftige entourage voor de opening van de plechtigheden ter gelegenheid van de 2500ste verjaardag van het Iraanse (Perzische) rijk. DEN HAAG (ANP) Bij een aantal Lockheed SP-2h Neptu- nus maritieme patrouillevlieg tuigen van de marine zijn bij een routineonderzoek scheurtjes in de ophanging van de motor gondels geconstateerd. De toe stellen moeten alle grondtg na gekeken worden. Alle Neptunes blijven voorlopig aan de grond. Dit deelde gisteren de minister lucht met infrarood-fotografie. van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, de heer L. Stuyt, mee na afloop van een werkbezoek aan wat hij noemde „het meest bedreigde deel van Vlaardin- Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Binnen twee weken krijgt de saneringscom missie in het Rijnmondgebied onder voorzitterschap van de commissaris der koningin in Zuid-Hollnnd, mr. J. Klaasesz, De minister zegde toe, in de toe een wettelijke status, zodat dan komst strenger dan ooit te zul- op een meer effectieve wijze len gaan toezien op 't lozen van dan tot op heden kan worden verontreinigende stoffen. Als één opgetreden tegen de luchtver- van de middelen daartoe noem- ontreiniging. de hij de controle vanuit de Eis 3 jaar tegen Alkmaarse pyromaan ALKMAAR (ANP) De Officier van Justitie bij de rechtbank in Alkmaar heeft gisteren tegen Hielke K., beter bekend als de pyromaan van Alkmaar, drie jaar gevangenisstraf geëist. In die tijd moet Hielke K. een be handeling in een rijksasiel voor psychopaten ondergaan. K. is ervan beschuldigd van mei 1970 tot mei 1971 in totaal zeventien branden in Alkmaar te hebben gesticht. i genote f 50.000,- beschikbaar steld. Wegens uitlokking tot deze „af grijselijke" daad eiste de offi cier tegen de vrouw een gevan genisstraf van tien jaar. Op het moment van de door haar uitge lokte moord, sliep zij naast haar man, „Toen ik Johnny 's-nachts om half vijf hoorde binnensluipen kreeg ik de schrik te pakken. Ik was bang en stopte mijn oren stijf dicht. Even later hoorde ik een doffe knal en wist toen dat het gebeurd was", zo verklaarde zij voor de rechtbank. Vijftien jaar gevangenisstraf hoorde de 40-jarige Amsterdam se schilder Ruud H. tegen zich eisen. Hij was de man, die de voorbereidingen voor de huur moord grotendeels trof en John ny de Chinees tot de moord uit lokte. De officier van justitie noemde Ruud H. een geldwolf, die niets en niemand ontziet om zich te ven-ijken. Hij achtte de kans groot, dat H. pas zijn grote slag had willen slaan ais de moord was gelukt. Mogelijk had hij het restaurant overgenomen of een soort deelgenootschap met me vrouw Mazzilli aangegaan. Volgens de vrouw, die omgang had met Ruud H., zou deze haar onder druk hebben gezet om haar man te laten vermoor den. „Hij had me helemaal in zijn macht, ik geloofde dat hij helderziende was", zo verklaar de zij. Tegen de leverancier van het wa- Bekende Russische beeldhouwer overleden MOSKOU Op de leeftijd van 97 jaar is de Russische beeldhouwer Sergej Konenkow overleden. Hij is de schepper van monumenten voor de Russi sche schrijvers Poesjkin, Tol stoi, Dostojewski, Gorki en jakowski. In een dinsdag in het partijorgaan „Prawda" gepubliceerd artikel, dat door de Russische partijlei der Podgorny en premier Kosy- gin is ondertekend, wordt de reeds zaterdag gestorven beeld houwer „een der beste zor van het vaderland" genoemd. strafwetgeving op ny de gevangenis verlaten. e Nederlandse (ADVERTENTIE) Grote opkomst protesttocht Den Haag Van e r verslaggevers Terneuzen Het actiecomité Westerscheldeveren Zeeuws- Vlaanderen verwacht meer dan honderd vracht- en personeriau- to's die zaterdag zullen deelne men aan de tocht naar Den Haag uit protest tegen de voor genomen verhoging van de veertarieven. Morgen en vrijdag zal het comité per geluidswagen door Zeeuws- Vlaanderen rijden om nog eens op te wekken tot deelneming aan de rit naar Den Haag. Explosie oorzaak vliegramp bij Gent BRUSSEL (DPA) Een explosie als gevolg van een plotselinge drukvermindering heeft het .on geluk met de Vanguard van de British European Airways (BEA) veroorzaakt, die tien.da gen geleden bij Gent in België neerstortte. Alle 63 inzittenden kwamen daarbij om het leven. De commissie van onderzoek is tot de slotsom gekomen dat een schot dat de drukcabine voor de passagiers scheidde van het achterstuk van de romp, als. ge volg van roest tijdens de vlucht is bezweken. Dit moet met. zo veel kracht zijn gebeurd, dat de machine stuurloos ter aarde stortte. DEN HAAG (ANP) De inspec teur geneeskundige dienst -zee macht, schout-bij-nacht arts E. Deddes, is met ingang van 1 no vember a.s. benoemd tot voor zitter van de militair genees kundige raad. Hij volgt gene- raal-majoor arts K. L. Bakema op, aan wie op eigen verzoek eervol ontslag is verleend. UTRECHT Aan de rijksuniv. te Utrecht is gesl. landartsex.: E. G. Kramer, Den Haag. AMSTERDAM Aan de univ. van Amsterdam is gesl. voor aanv. doet. ex. fisc. st. recht.: KB. Sluyters, Den Haag.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9