izo INTER/Fff «WAAROM 'WEINIG FIT? Verbetering in regeling beeldende kunstenaars WW VOOR DE VROUW Protestanten en katholieken in Haarlem samen naar de kerk Crisis in Kerk verontrust hervormden Kerk en wereld School voor dienstweigeraars Wapens: pistool op borst van derde wereld Lodalientje geeft een slinger aan de prijs. Prachttapijt! IPSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 Volgens de klassieke moraal kan men niet onvrijwillig zondigen. Dit neemt niet weg dat we onze medemensen toch ongewild op de zenuwen kunnen werken. De abnor male geluiden die sommige personen gedfurende hun slaap bij het ademen produ ceren behoren ongetwijfeld tot deze kategorie. Volgens de voortgebrachte geluiden bestaat er een zeer grote va riatie van snurkers. Meest klassiek zijn de nachtelijke boomzagers en de nabootsers van de meest diverse types van stoomketels. Menig hu welijksbootje, onder het bes te gesternte uitgevaren, heeft jammerlijk schipbreuk gele den op de keiharde snurk- klippen. Medischbe keken deelt men de snurkers niet in volgens het nagebootste werktuig of ma chine, maar wel volgens de oorzaak die aan de basis ligt van de abnormale ademha lingsgeluiden. Bij de echte snurkers hebben weeen te sterke relaxatie, m.a.w. een te grote ontspanning van het weke gehemelte onder in vloed van de slaap. De spier- tonus van het weke gehemel te neemt zeer af zodat onze huig onder invloed van de ademhaling begint te trillen tegen de keelachterwand. Dit intermitterend afsluiten van de neusholte geeft een abnor male klank tengevolge de be lemmerde doortocht van de lucht. Maar ook alle andere oorzaken die de vlotte door tocht door de neus en neus- keelholte belemmeren kun nen snurkgeluiden voortbren gen. Bij kinderen denken we hierbij vooral aan woekerin gen van het slijmvlies ter hoogte van de neus en neus- keelholte. De vegetaties, in de omgangstaal „poliepen" genoemd, beletten meestal de neusademhaling in liggen de houding. Vandaar dat fhet kind slaapt met open mond. clubje trimmen stimu leert. En als er geen kinderen zijn die kunnen meedoen, brengen buren de oplossing. Als verdere oorzaken, zowel bij volwassenen als bij kin deren, kan men onder meer fhet volgende aantreffen: scheefstand van hetneustus- senschot evenals gezwollen neusschelpen door infektie- toestanden. Inderdaad som mige fpersonen snurken al leen tergelegenheid van een neusverkoudheid. Ook aller gische zwelling van de neusslijmvliezen van een gestoorde lucht passage. Soms berust de zwelling van de slijmvliezen op een slech te lokale bloeddorstroming. In technische termen spreekt fmen dan van een vasomoto- rische rhinitis. Niet te verge ten zijn natuurlijk diegenen, die alleen snurken als ze een glaasje op hebben. De uit slag is hier eenvoudig, alco hol verdiept de slaap en kan aldus een te grote ontspan ning geven van de huig. Ten slotte blijft er nog de catego rie van de personen die al leen snurken wanneer ze sla pen met een tandprothese. Ook hier moet de uitleg niet ver gezocht worden. Een vals gebit geeft een verande- Draven volkomen eenzijdig ring van de resonantieholte van onze mond en keel. Een slechtpassende prothese kan op deze manier weer aller hande geluiden produceren. De pseudosnurkers zijn meest al gemakkelijker te helpen dan de beroepssnurkers. Meestal volstaat het de ge stoorde ademhaling te corri geren. Dit kan gebeuren door de poliepen te verwijde ren of het neustussenschot operatief recht te zetten. Ook het vlug en efficiënt bestrij den van iedere neusinfectie geeft soms de oplossing. Ddit is nochtans niet zo eenvoudig als men zou kunnen denken. Vele personen maken hierbij op eigen initiatief gebruik, of beter misbruik van antibioti- desensibilisirende inspuitin gen kunnen ook de oplossing brengen. De vasomotorische ca en van een steeds groter wordende lijst van neusdrup pels en spray's. Doktersad vies is hier absoluut noodza kelijk. Allergie van het neusslijmvlies wordt natuur lijk het best bestreden door het allergeen uit te schake len. Nochtans is dit niet steeds eenvoudig omdat men de stof waarvoor men over gevoelig is niet kent, ofwel omdat men nu eenmaal ge dwongen is, bij de uitoefe ning van zijn beroep bepaal de produkten te gebruiken, desensibilisirende inspuitin- neusontsteking, zoals reeds gezegd, berustend op een on voldoende plaatselijke bloed circulatie, kan ondermeer beinvloed worden door fhet beoefenen van sport. Perso nen die snurken tengevolgen een slecht aangepast tand prothese moeten deze prothe se eenvoudig uitnemen gedu rende de slaap ofwel hun prothese laten aanpassen. De echte snurkers vormen een veel hardnekkiger probleem. Men heeft de meest diverse antisnurkapparaten op de markt, gebracht en op ieder uitvinderssalon dat zich min of meer respecteert, vindt men er nog steeds enkele nieuwen. De bedoeling is steun te geven aan de huig. Geen enkel van deze appa raatjes geeft veel voldoe ning. Ook het heelkundig verkorten van de huig heeft weinig zin. Tenslotte heeft men er ook aangedacht de slaap bij snurkers minder diep te maken door fhet toe dienen van geneesmiddelen die opwekkend zijn voor het centraal zenuwstelsel. Dit is natuurlijk een tweesnijdend zwaard. De huisgenoten, die tengevolge het snurken van de andere partij overspannen waren, kunnen weer rustig slapen en komen hun depres sies vlug te boven. De snur ker zelf, op kunstmatige wij ze beroofd van zijn slaap, wordt nu oververmoeid en doet op zijn beurt een inzin king. Het dprobleem is ver schoven maar ni>" opgelost. Als laatste re .ingsplank blijven er de „chambres sé- pareés", de tijdelijke schei ding vanbed. Een verstan dig echtpaarmet de nodige fair-play, zou kunnen afspre ken dat de partner die het laatste in slaap valt in de andere kamer moet gaan lig gen. Ft- b if hervormde Grote of St.-Bavokerk te Haarlem begint zon dig 7 november oan elf uur een reeks maandelijkse kerkdien st, georganiseerd door twee „gemengde" werkgroepen. Aan dtre werkgroepen nemen deel leden van de hervormde wijkge- n Haarlem-Centrum en parochianen van de rooms- <1 tatholieke Groenmarktparchie. Voorts leden van enkele gere formeerde en andere kerken. el de hervormde centrale trkeraad als mgr. Zwart- uis, bisschop van Haar- em heeft besloten ruimte te laten voor deze vorm van Kj lamenwerking van mensen - uit verschillende kerken, die -ï „elkaar hebben gevonden" en die graag samen willen kerken in een vorm, waarbij ook aandadht zal zijn voor dienst aan de samenleving i.'i en waarbij de kerkgangers .f^wveel mogelijk zullen wor- «den betrokken bij vormge ving en inhoud. Er zullen »k nabesprekingen zijn. maandelijkse zondagoch tenddiensten in de centraal £-&igelegen hervormde St.-Bavo pillen beurtelings onder pro- itantse en rooms-kathohe- leiding staan. Zij zullen een eucharistie- of nvondmaalsviering omvatten, 2- v oegankelijk voor allen, maar zijn geheel gemeen- -chappelijk bedoeld, i deelnemers uit de versch-il- jjjlende kerken gaan hierin sa men, zijn dus nieit bij elkaar gast of iets van dien aard. i eerste keer, zondag 7 no- L.DW rember, staat de dienst on- ".jjder leiding van pater W. igwploonen, lid van het team 'an pastores van de Groen- narktparocbie. Hervormd Persbureau, i-ul K' DAG van wie deze mededeling af komstig is, voegt erbij, dat er al is gesproken van „een heilige mis in de oude Bavo, voor het eerst sindS bijna vier eeuwen". De betrokke nen beleven het echter an ders. Een dergelijke vergelij king - een mis in bijvoor beeld 1671.en een interkerke lijk gezande eucharistievie ring in 1971 - gaat verre gaand mank, menen zij. Dit vertekent de werkelijkheid van nu, mogelijk geworden in goed overleg met bisschop en centrale kerkaraad. Nikodim president! Praagsei vredes conferentie De Praagse vredesconferentie heeft in haar pan-christelijke vredesvergadering metropo liet Nikodim tot president ge kozen. Metropoliet Nikodim, hoofd van het bureau voor buitenlandse zaken van de Russische-orthodoxe kerk, volgt hiermee de bekende Praagse professor Hromadka op. De metropoliet was al voorzitter van het presidium, dat na het aftreden van pro fessor Hromadka in 1969 de leiding der Praagse vredes conferentie op zich nam. De Praagse vredesconferentie heeft de laatste jaren sterk aan betekenis ingeboet. De inleiding daartoe vormde het aftreden van secretaris-gene raal Ondra, die daartoe in de herfst van 1969 werd ge dwongen door manipulatie van de Sowjet-Uie. Uint pro test daartegen trad ook prof. Hromadka in november 1969 af. Hij overleed een maand later. Vooral in het westen ontmoette de koers, die bisschop Niko dim met zijn presidium in sloeg. veel weerstand. Dit leidde uiteindelijk tot het uit treden van bijna ale West- europese delegaties en die uit de Verenigde Staten. De bezwaren in het westen te gen Nikodims koers richten zich tegen het feit, dat bin nen de Praagse vredesconfe rentie doelstelling en werk wijze dermate zijn omgebo gen, dat geen open dialoog of democratische besluitvor ming meer mogelijk is. Bovendien zijn onder Nikodim belangrijke onderwerpen van de agenda der conferentie afgevoerd, zoals de recht vaardige maatschappij-orde, die dialoog christen-marxis ten, de kritiek in oost en west op autoritaire methoden en de kritiek der derde we reld op de VS en de Sowjet- Unie. Pax Christi Nederland, dat verscheidene malen op de Praagse vredesconferentie aanwezig was via een waar nemer, heeft om dezelfde re denen deze waarnemer te ruggetrokken. Vrouw in ierv. Kerk Frankrijk de Nederlands Hervormde -LD'JCerfe zijn momenteel zeven- Lis* ien vrouwelijke predikanten OCOS 'erkzaam in gemeentewerk, iaast 1472 mannelijke predi- kanten. Dertien vrouwen 4 'n ket ambt met een *Gr* ''*mt*ere opdracht. Er zijn -vrJklien vrouwelijke vicqiris- jen die als zelfstandige twee- 45, e kracht werken in een gro- 5JZ e wijkgemeente of het pas- ïroat verzorSen 'n een zie' Sil- ^uis, betrokken zifn bif Qoningswerk en dergelijke. >ls vinden zestien afgestu- -Te/- erde vrouwelijke theologen Ïul. dele kun werk in ge- Al "eenbeu-erfc. ten dele op ker- J Pl'fe-sociaal terrein. Twin- d° gehuwde theologen zijn in [meerdere of mindere mate «.'iv kerkelijk werk betrokken. Sp f geldt ook voor de dertien (én? 'r°Uwekjke predikanten in -6, rF^'e. Enn aantal vooraanstaande hervormden heeft zich met een openbare getuigenis ge wend tot alle kerkeraden en predikanten in de Hei-vorm de Kerk over de „hoogst ernstige crisis", waarin naar hun mening niet alleen hun eigen kerk, maar ook andere kerken zijn terechtgekomen. Naar hun mening is het over duidelijk, dat de huidige ker kelijke crisis een geloofscri sis is. „Het wordt met de dag duidelijker, dat de ver anderingen in theologie en prediking een volledige breuk met het verleden der kerk kunnen gaan beteke nen", zo schrijven zij. In deze tijd van geestelijke verwarring moet de christe lijke gemeente haar geloof trachten te bewaren in een kerk. waarin de prediking veelal de twijfel boven de ze kerheid van het geloof kiest. De brief is onder meer onder tekend door prof. dr. G. van Itterson, prof. H. Jonker, prof. G. van Niftrik, dr. W Aalders, prof. J. Bakhuizen Van den Brink, mevr. mr. J. A. van Ruler-Hamelink en dr. G. de Ru. r derde wereld, spelen De Westduitse staatssecretaris itoor Sociale Zaken, Helmut Roh- de, heeft in het Duitse Escherhausen een school voor dienstwei geraars geopend. De school wil de jongelui voorbereiden op hun vervangende dienstplicht in psychiatrische inrichtingen en sociale instellingen. Dit gebeurt door middel van spoedcursus sen. die twee tot drie weken zullen duren. De ministerie-afdeling voor vervangende dienstplicht in Bonn heeft desgevraagd laten weten ,dat zij verder zal experimente ren om te komen tot een zo zinnig mogelijke vorm van vervan gende dienst voor dienstweigeraars in de Bondsrepubliek. Vele ontwikkelingslanden laten zich tot speelbal van de oorlogsindustrie maken, zegt het Duitse missietijdschrift „Kontinente". Verwijzend naar de wapenleveranties aan landen van de derde wereld, schrijft het blad, dat landen, die zulke leveranties accepteren opnieuw afglijden naar een koloniale afhankelijkheid. Volgens het blad wordt de internationale bewapeningsover eenkomst van 1961 steeds veelvuldiger omzeild. De over eenkomst regelt weliswaar de verkoop van wapens, maar niet de export van volledige wapenfabrieken. Indonesië, Nigeria. Birma, Iran en Soedan noemt het blad als lan den waar al produktiebedrijven zijn. Veiligheid Europa In „Wegwijzer 4" van Pax Christi Nederland, uitgegeven in samen werking met de Stich ting Vredesopbouw, is een aantal artikelen opgenomen van de hand van mr. P. J. Theunissen, over de ontwikkelingen in de Europese veiligheid en de betrekkkingen tus sen oost en west in de laatste drie jaren. Zijn conclusie is, dat er thans een beslissende fase voor de opbouw van vreedzame coëxis tentie in Europa aan breekt. Steun van de publieke opinie is no dig voor de politici, die de daarin gelegen kansen willen benut- Diakens ia Duitsland De aartsbisschop van Pader- born, kardinaal Lorenz JSger zal zaterdag 16 oktober vijf tien nieuwe vast aangestelde diakens wijden in de dom van Paderborn. In totaal zullen er dan in de Bondsrepubliek zevenentachtig diakenen zijn. De vijftien te wijden mannen komen uit de meest verschil lende beroepen, die zij overi gens an de wijding zullen blijven uitoefenen. Zij heb ben een voorbereidingstijd van drie jaar achter de rug. Priesters in vergadering Het permanent bureau van het l-ranse cp. copaat heeft be sloten priesters toe te laten tot de eerstvolgende voltalli ge vergadering van de bis schoppenconferentie, begin november in Lourdes. Er worden twaalf priesters toegelaten: negen afgevaar digden van de regionale priesterraden, een vertegen woordiger van de kloosterlin gen, een vertegenwoordiger van de buitengewone zielzorg en de secretaris van de bis schoppelijke commissie voor de geestelijkheid. De bisschoppen zullen tijdens deze vergadering spreken over de vraag hoe de kerk in Frankrijk de richtlijnen van de synode moet verwezenlij ken, over de seminaries en het diaconaat, de kerk als sacrament, het priesterambt en over de financiële toe stand van de kerk. (ADVERTENTIE) Lodaline af wasmiddel von IGDcent tijdelijk voor Lodaline is het afwasmiddel van Lodalientje. Den Haag (ANP) Een dele gatie van BBK'69, de beroesver- voor beeldende kunstenaars die naars die zich een paar jaar ge leden van de oorspronkelijke kunstenaarsorganisatie afscheid de, heeft maandag van mil drs. J. Boersma van Sociale Za ken en Volksgezondheid v men, dat de beeldende kunste naars regeling zal worden anderd. (ADVERTENTIE) Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie Wyers staat er achter) Met ingang van het komende jaar zal een groter deel van de Ne veninkomsten alsmede de helft van de inkomsten van de echt genoot of echtgenote buiten be schouwing blijven, terwijl ook een vakantietoeslag zal worden toegekend. Een aantal beper kende bepalingen, werden inge geven, onder meer door de voo de overheid verontrustende name van het aantal deelne mers aan de bee-,dende kunste naarsregeling vorig jaar ware het er ruim 800, thans zijn hel er meer dan 900. Als positief voor de beeldende kunstenaars meldde de delega tie, dat het onderdeel materiaal kosten een ruimere interpretatie krijgt, dat de regeling in plaats van voor negen maanden voor een heel jaar kan worden toege past, en dat er een mogelijkheid komt om aan te kopen voor een overbruggingsperiode van lan ger dan drie maanden, als de rijksconsulent hierin toestemt. Wat de beperkingen betreft: De leeftijdsgrenzen voor deelname aan de regeling zijn gesteld op 25 tot 65 jaar. Ook zullen er ei sen over de opleiding worden gesteld aan kunstenaars jonger dan 30 jaar. Voorts zijn in de regeling bepalingen opgenomen, die beogen te bevordere, dat 25- tot 35-jarige kunstenaars neveninkomsten gaan zorgen. Daarnaast zal de zogenaamde sociale uitkering vervallen voor iemand die voor de regeling is afgewezen. Darmee is dan het bijstandselement uit de regeling verdwenn. Ook is de periode verlengd, waarin men zelfstan dig als kunstenaar werkzaam I moet zijn geweest vóór men tot de regeling wordt toegelaten. I Voorheen was deze periode één I jaar en ze wordt nu drie jaar.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5