Nieuw huis in de Mors uitgebrand Oud-burgemeester (LP. van der W eijden overleden orgen start Toerusting" Pompenbatterij heeft op ijnland nog geen effect lkemade komt 7 mille tekort de begroting Gelovigen priester moeten taak verlichten n< markten STEEKVLAM DOOR LIJMDAMPEN PAROCHIERAAD OEGSTGEEST door Redlok I! Q SE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT oger Swerts ;won laatste Vielerstrijd ^E-KAPELLE De interna- nale sluitingswedstrijd van an| wielerwegseizoen, die giste- I voor de 42e maai bij Putte- pelle werd gehouden, heeft T j dubble overwinning voor iltenl opgeleverd, l i eindsprint van deze wed- Ijd over 150 km versloeg de nijg Roger Swerts zonder veel jeite zijn ploeg- en landgenoot enne Antheunis. Gerben Kar os won de sprint van het gro- heloton voor Eddy Merckx. NIEUWKOOP Oud-burge meester M. P. van der Weijden is gistermorgen op 71-jarige leeftijd overleden in het ziekenhuis „Ope Dei" te Woer den waar hij sinds enige dagen ten van Zuid-Holland (tot 1958), in 1939 enige tijd ook lid van G. S., burgemeester van Zevenho ven was de heer Van der Weij den van 1947 tot 1952 en van Nieuwkoop van 1952 tot 1965. De .hMr V» der Weijden begon plaatselijk en gewestelijk, maar ook landelijk genoot de heer Van der Weijden een grote be kendheid. Ruim 26 jaar was hij lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal voor de KVP (tot 1959), 23 jaar lid van Provinciale Sta- ERWOUDE Na een ndenlange, gedegen voorbe- ng gaat morgenavond het oraal plan „Toerusting" start. litiatief is uttgegaan van de jores van de Nederlands Vormde en R.K. Kerk. Het de instemming van de ■raad en van de parochie- Het programma biedt zes jiden met o.a. Prof. Berkhof ater Grollenberg. Ruim 400 onen lieten zich inschrijven, ivonden worden gegeven in Ihristus Dienaarkerk. Iedere lemer heeft inmiddels met happtof voor de eerste avond groepsindeling thuisgekre- Het thema voor de ope- luidt: „Bevrijdend Nadat op het thema oelichting is gegeven worden lke groep van 10 personen toegewezen gespreksonder- «n besproken en de mening de groep opgetekend door ipporteur. De meningen wor- jebundeld en door algeme- ipporteurs naar voren ge- Hierdoor wordt een en rijk geschakeerde ^omwisseling verwacht, vjordt een dringend beroep daaj op de deelnemers om hart acht in de C.D. ï^o ^anwezig te zijn. Zwaar ongeluk Hoge Rijndijk LEIDEN Bij een ernstig auto ongeluk vanmorgen op de Hoge Rijndijk heeft een 26-jarige be stuurder van een Citroen diepe snijwonden opgelopen. Zonder direct aanwijsbare oor zaak begon de wagen te slinge ren en ramde vervolgens een Simca en een Volkswagen. De wagen vloog in brand; de drie inzittenden konden zich tijdig uit de wagen redden. zijn carrière in het plaatselijk organisatieleven van de LTB te Zevenhoven waar hij als zelf standig landbouwer 'n gemengd bedrijf had. Zijn invloed ging verder reiken in de crisisjaren toen hij zich in woord en ge schrift (dikwijls in de Leidse Courant) opwierp als voorvech ter van de in grote nood verke rende agrariërs. Hun belangen ging hij in 1933 op het hoogste niveau in de Kamer verdedigen. Met zijn 33 jaren was hij toen tevens het jongste kamerlid. In de gemeente waar de heer Van der Weijden burgemeester was, getuigen veel grote werken van zijn werklust en visie. Vooral in Nieuwkoop, waar zijn vader was geboren en waar zijn oom en zijn neef ook burgemeester waren geweest, gaf hij de stoot aan grote ontwikkelingen waar door de plaats een gezocht woon- en recreatieoord werd. Wat hij als kamerlid en lid van Prov. Staten voor zijn streek kon doen blijkt o.m. nog uit het bloeiende tuinbouwgebied in de Noordbuurtsepolder. Kort voor de oorlog werd die polder droog gemaakt; het was tevens een van de grootste werkverschaf fingsobjecten van Zuid-Holland. Daarbij waren er nog vele organi saties en instellingen, die door de heer Van der Weijden wer den gediend zoals de Leidse Cou rant, waarvan hij 15 jaar pres. commissaris was, de Raiffeisen- bank en de Grondkamer. Bernard (Rotterdam Veemarkt): 1. Prijzen, rensp.: extra kwal., Ie kwal., 2e kwal., 3e kwal.: 16. slachtrunde- ren (ct per kg) 4.70—5,25 4.20—1.45 Katwijk 12 okt. Groenteveiling Waspeen p. kist: A extra 6.60—6.70. A I 5.20—6.60, A n 2.60—5.80, B extra 8.00, B I 4.30—8.30, B II 3.50—4.00 C I 4.00—4.80, C H 3.60—5.00. S1& 19—23. Rode kooi 6—12. Gele Kool 13, Groene Kool 20—21, Andijvie 1117, Peterselie 14, Krulpeterselle 19, Selderie 17—18. Princessebonen kg) 4.204,45 4.00—4,20 3.90—4.00. 19. stieren (ot per kg alle kwal.) 4,90—6.00. 20. worstkoeien (ct per kg) -1.05—4,20. 21. kalf- en melk koeien (f.p.st) 1175—1700. 22. vare koeien (f. p. stuk) 775-1250. 23. vaarzen f. p. stuk) 850—1150.24. pinken (f, p. stuk) 675—923. 25. graskalveren (f. p. stuk) 375-650. 26. nuchtere kalveren (f. p. stuk) 32—58, Breekpeen p. kist 2.301.70. Kroten p. kist 2.10—2.20. Uien p. kist 2.30—2.70, Schorseneren B I 20-68. Bloemkolen: 6 I 42—72, 6 II 17—37, 8 l 19—50, 10 I 26. 12 I 39— 42. Aanvoeren: 250.000 kg. waspeen, 12.500 bloemkolen. 5.000 kg. schorse- 12:500 bloemkolen, 5.00 kg. Schorse- stuk) 370—370. "J5 schapen (f' .p.' stuk) 90—145. 34. lammeren (f. p. stuk) 130—145. Kaasmarkt Bodegraven Aanvoer 55 partijen. Prijzen in f per kg.: Ie en extra kwal. 4.684.90. Zware kwal. tot 5.30. Handel matig. fnce ade B. en W. van Alke-' 22.2 s rekenen voor het jaar Arau0p een begrotingstekort van 264,21. De kostenstijging '72 bedraagt 14% tegen dit jaar. emeentebestuur heeft zich QBaten over hét wettelijk fi- eringssysteem. In het lo- jaar heeft men slechts er een geldlening gekre- voor de aankoop van gron- Dit bedrag staat in geen it mding met de investerin- waartoe de raad besloten tevreden over de woning en voor particulieren zijn de Sotaweg worden 67 wo- Yetwoningen gebouwd. 41 Woningwetwoningen zijn in aan bouw en zijn voor particulieren nog in aanbouw 18 huizen. Plan nen zijn er voor de bouw van 21 woningwet- en 41 premiekoop woningen. In samenwerking met Boskoop, Nieuwkoop, Ter Aar en Woubrugge zijn voorbereidin gen getroffen om tot een bouw- stroom te komen die totaal 400 woningen moet opleveren. Alke made, dat nog 200 woningzoe kenden heeft, krijgt er 100 van. Wat betreft de verzorgingsac commodaties wordt opgemerkt dat het bejaardentehuis St.-Ja cobus" niet meer aan de eisen voldoet. Het bestuur van de stichting die het tehuis beheert heeft inmiddels besloten een nieuw tehuis te bouwen. „Vervuiler int" LEIDEN Aan de Boom- markt bleef maandag avond een hoeveelheid huisvuil onbeheerd ach ter. Twee opzichters van de Reinigingsdienst, die gewoonlijk voor het mi lieu waken onder de leu ze: „De vervuiler be taalt", doorzochten de plasticzak en het losse vuil, dat erbij lag. Ze kwamen tot de ontdek king dat de vervuiler zelfs geld toe krijgt. Tussen het vuil troffen de mannen enkele brieven met dezelfde adressering: vermoedelijk die van de man die niet op de kraak wagen kon wachten. Maar tussendie beschei den rustte ook een op (dezelfde) naam gestelde en nog niet geïnde cheque ten bedrage van f 710, zijnde een tegemoetko ming in studiekosten. De verliezer van het vuil kan zijn cheque ophalen bij de gemeentelijke reinigings dienst aan de Noorder straat 18. LEIDEN Bij een felle, uit- De brandweer bestreed van vier slaande brand is gistermiddag zijden het vuur, dat zich door de bovenverdieping van een de tempex-isolatieplaten van het gloednieuwe „meerruimtewo- bestreden spuitgasten, beveiligd ning" aan de Smaragdlaan in door persluchtmaskers het on- Leiden goeddeels verwoest. De zichtbaar aansluipende vuur. belendende woningen liepen Mevrouw Waltman werd totaal E1DEN De loco-burgemeester van Leidschendam, de heer Bun- nik, heeft de tweede Stompwijkse Consumentenbeurs geopend. De beurs is groter opgezet dan vorig jaar. Er zijn meer deelnemers en men heeft aan de Meerlaan beslag kunnen leggen op een ruimte brand- en waterschade op. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De stoffering van overloop, trap en slaapkamer, die de ge lukkige bekroning had kunnen zijn van een drukke verhuispe- riode, werd gisteren voor de fa milie J. Waltman tot een diepte punt van trieste radeloosheid. Veertien dagen geleden was de heer Waltman (24) met zijn ge- ztn verhuisd van de Liecen de Keystraat naar de nieuwe woning in het Morskwartier. Het huis was bijna „op orde" en twee stoffeerders waren be zig met het leggen van vloerbe dekking op de bovenverdieping. Voor het bevestigen van de vloerbedekking op de grote slaapkamer aan de voorzijde gebruikten ze een zeer vluchtige textiellijm. Ze hadden niet ge zien, dat het waakvlammetje van de CV-ketel brandde. Om de hinder van de (zeer brandba- re) dampen te beperken, zette een van de mannen een raam pje open. De kleine luchtvlaag, die volgde was voldoende om een enorme steekvlam in vuur en vlam zette. De stoffeerders, die nog geprobeerd hebben, de brand met water te blussen, ontkwamen de vuurzee met ge schroeide wimpers. De hitte was zo groot, dat ra men sprongen en muren scheur den. Met hulp van omwonenden en bouwvakkers van de werken in de omgeving, werd een deel van het huisraad van de parter re in de tuin in veiligheid ge bracht. overstuur door de buren opgeno men. Toen de heer Waltman, administrateur bij de gemeente lijke reinigingsdienst, op kan toor gewaarschuwd, thuis arri veerde, was zijn nieuwe huis veranderd in een zwaar rokende puinhoop vol roet, lekwater en ontreddering. De preciese omvang van de schade was vanmorgen nog niet bekend. Het ziet er naar uit, dat de woningbouwvereniging „De J Goede Woning" die de huizen in beheer heeft de woningen Sma ragdlaan 49 t/m 53 van een nieuw dak en nieuwe binnenmu ren zal moeten laten voorzien. Leiderdorp leent 4,5 miljoen van Touwf abrieken LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp heeft van G.S. stemming gekregen om buiten de centrale financiering om miljoen gulden te lenen van de Touwfabrieken. Deze gelden zullen worden aange wend om een terrein van 16 hectare te kopen, dat eigendom zijn van de Touwfabrieken. Op dit terrein zullen worden geves tigd kantoorgebouwen en schone industrieën. LEIDEN Prof. dr. J. J. Dijk huis is benoemd tot gew. hoog leraar in de klinische psycholo gie en psychoterapie. Tot dus ver was hij buitengew. hoogle raar in de soc. asp. van de kli nische psych. aan de universi teit van Amsterdam. HOOGHEEMRAADSCHAP VECHT OM WATER .^■BREUKELEN - Nog geen nieuws van Rijn- boezemwaterfront. Het is "iet zeker of het experi- "ra door middel van een "^"batterij bij Breukelen, water uit het Amsterdam- '""aal in de richting van B"d te stuwen, succes zal Rijkswaterstaat stelde er pompen ter beschikking 'tens de regeling „Bescher- *v'iIïaterstaatswerken in Oor" tv Jd". En dat tekent de orort van de situatie. 'ekenend is, dat tot nu toe fflaar twee van de vier pompen die zaterdagmorgen in werking zouden treden, werke lijk kunnen draaien. ,,'t Stroomt, maar dat is ook alles", is het commentaar van het Hoogheemraadschap Rijnland. „En bovendien zit er een lek in de aanvoerweg. Er blijkt een slootje op de Kromme Mijdrecht uit te komen, dat het water re gelrecht naar de Vinkeveense plassen afvoert. Er schijnt een schuif in dat slootje te zitten, maar die mag niet dicht omdat er anders geen doorstroming is en het gevaar bestaat dat het water rond Vinkeveen gaat stin- of het experiment onder deze omstandigheden wel enig effect zal hebben. Door deze tegenslagen is de hoe veelheid water, die uit het ka naal wordt ingelaten net-aan een vierde deel van de hoeveel heid die nodig geacht werd. Be- Niettegenstaande de hoge graad rekend was namelijk, dat onge- van vervuiling, wordt nog altijd veer 2 m3 per secorde nodig bij Gouda water ingelaten uit de i het „zoute" water van de Amstellandse polders noordwaarts te drukken, waar door 2 m3 kanaalwater via vrij verval naar het westen zou kun nen vloeien. Het theoretische karakter van die berekening maakte de dure campagne tot een experiment. De technici vragen zich nu af Hol'r'vlse IJssel. Gebleken is dat het ongezuiverde rioolwater l de vuilprop voor het was verdwenen verdund is als het de binnenkomt. Tensotte g het water dat via de uis wordt binnengelaten uit ;L* open, Hollandse IJssel, I Huisbezoek, ziekenbezoek, mondjesmaat, maar zeer wel- dienstonderwijs, bijwone kom. I vergaderingen, gezins- i OEGSTGEEST „Het aantal priesters neemt af, de leken zul len dus meer in het parochiële werk moeten worden ingescha keld". In het kort is dit het kernthema dat gisteravond werd behandeld tijdens een bij eenkomst van de Parochieraad te Oegstgeest. De voorzitter, de heer Otheten, noemde dat „filosoferen in de toekomst". Maar tijdens de ge- dachtenwisseling bleek, hoezeer de parochieraad de grote be zorgdheid deelt met de leiding- vende figuren in het bisdom. Een werkgroep, bestaande uit de heren Gieskes, Bosch alsmede de parochiekapelaans Poelma en Kloosterman, heeft de taken van het parochieteam geïnven tariseerd. De heer Gieskes bracht daarover verslag uit na gegaan werd welke van deze ta ken parochianen kunnen overne men als de nood aan de man Akkoord met vorming een jeugdwerk gelie. Het Bisschoppelijk be stuurscollege zal de komende winter alle Dekenaten bezoeken om de problemen rond het teru glopende priesterbestand en in schakeling van de leek te be spreken. Bij alle kerken in Oegstgeest leeft het begrip jeugdwerk. Ze kam pen ook allemaal met een tekort aan goede en bekwame leiders en leidsters. De exploitatie van de gebouwen baart zorgen. jaardenzorg alsmede de leiding van gespreksgroepen kwamen ter sprake. Daarbij kwamen nog onderwerpen als liturgie en predikatie. Als de situatie zich zou voordien dat er in de deke naat nog maar één priester is De jeugdafdelingen op 2300 katholieken wordt het hem onmogelijk om alle predi katies te houden. Conclusie: om tot een goede taakverdeling te komen maar ook met het oog op een gericht huisbezoek, zul len alle groeperingen binnen de parochie een vertegenwoordiger in de parochieraad moeten heb ben. Daartoe zal van de paro chieraad ook initiatief moeten uitgaan om dit te bereiken. Dc gelovige zal, zich meer bewust van een algemeen priester schap, werken vanuit het Evan- Hervorm- de Gemeente, parochie Willi- brord „KJJC", Gereformeerde Kerk en de stichting „Open Jeugd en Jongerencentrum Oegstgeest" wil'en zich vereni gingen in één Stichting: „Jeugd en Jongerenwerk Cegstgees:". De parochieraad wisseHe van gedachten over de concept-sta tuten en verklaarde zich ak koord met de idee. De heer Spieksma deelde mede dat er twee kandidaten bereid gevonden zijn om zitting te ne men in het Kerkbestuur. Vroeger was ik altijd jaloers op een vriendje van me. Die jongen had namelijk ontzet tend grote oren. Ik had ze ook graag gehad want ik had me laten vertellen dat men sen met grote oren gemakke lijk een baan bij de gehime dienst konden krijgen en aangezien alles wat in je jeugd zweemt naar geheim en avontuur je aantrekt, vond ik het wel jammer dat ik voor wat betreft mijn oren de boot had gemist. Ik deed er wel alle moeite voor om wat forsere oormaten te krijgen. Op de kleuterschool bijvoorbeeld was ik altijd haantje de voorste als de juf met een overgeslagen stem riep dat iedereen die nog èèn keer een pot verf tegen het nieuwe behang smeet een flinke oorvijg kreeg. Daar gaan ze van groeien dacht ik i in mijn onschuld en dan smakte ik prompt een volle bus verf door het lokaal. Die oorvijgen van de juf hebben nooit geholpen. Je oren wer den wel warm maar als ik i een half uur later in de spiegel keek waren ze nog n groot als altijd. De juf houdt me voor de gek dacht ik dan en om haar te dwars bomen gooide ik vanaf die tijd niet meer met bussen verf. De ommekeer in mijn drang naar grote oren kwam op de dag dat mijn oom Dick op visite zou komen. „Ik zal maar wat extra aardappels schillen", had mijn moeder toen gezegd, want die man eet je de oren van het hoofd. Hoewel ik de vergelijking niet direct zag schrok ik wel even. Ik ver moedde namelijk nooit dat oom Dick tot zulke dingen in staat zou zijn. Toen hij bij ons 's-middags de kamer binnen stapte had ik direct het gevoel dat een met een goedkeurende blik naar mijn oren keek. Wegwezen daclpt ik voordat het te laat is. Juist echter toen ik de knop van de huiskamerdeur i mijn handen nam voelde ik zijn hand op mijn hoofd. Ik stond stokstijf van schrik en verwachtte elk moment de beet in mijn oor. „Vertel jij oom Dick eens wat je later graag wilt worden", zei hij terwijl er een bedenkelijke glimlach op zijn gezicht kwam. De tranen schoten in mijn ogen. „Brandweer man", loog ik omwille van mijn oren. Een minuut later stond ik huilend op straat, ze zaten er nog steeds aan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3