Êetdóc (Bomo/rtfl Chantage examinator GLASTUINBOUW WACHT CATASTROFE DOOR ZOUTE RIJN ixon kondigt bezoek aan Moskou aan )l Schade geraamd op 20 miljoen gulden Kamer vraagt nieuwe aanpak Kandidaat wilde opgaven hebben 8 °ur! MTTasrei Benzineprijs omlaag Executie' van een VN-muis Excuses aan Japan voor incidenten 63e jaargang, no. 18.516 WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND tgract jrtenti< twarta icht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244" Giro 103003 Bank: Araro-bank N V., Leiden - Directeur: drs- J. H. M. Br; [enties (exc. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachten bezorging telef22244(18 tot 19 uur) Abonnement per wee 'artaal 23,95, per jaar 94,55. SELECTIE TV-PROGRAMMA Ned. I: 20.36 uur Madame Sans- Gêne; 22.45 uur Interpellatie. Ned. II: 19.05 uur Dagje ouder; 20.21 uur Een lach een een traan. KOUD WEER het De weersverwachting KNMI tot morgenavond luidt: Eerst veel bewolking met voor al in het zuiden van het land nog regen. Geleidelijk van het noorden uit meer opklaringen maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige wind uit noord tot noord-oost. Minimum temperaturen rond 4 graden, Jtrechth(ANP) Een 21-ja- kantoorbediende uit rtaarn, die gisteren een exa- n de verzekeringswis- mnde moest aflegggen en jie kennelijk niet al te zeker a zichzelf was, heeft ge- ibeerd, de examinator er ia chantage toe te bewegen, em de examenopgaven van oren te geven. is hem niet gelukt. Hij wam in een cel te zitten in- van aan een examen- feitje. examinator, de Utrechtse ctuarist T. van den Heili- inberg, werd gistermorgen igebeld door een zekere ransen". Hij zei, dat aan examinator en zijn gezin ts ernstigs zou overko men" als hij de opgaven niet kreeg of de politie waar schuwde. Een uurtje later belde hij op nieuw op en eiste, dat de op gaven hem telefonisch zou den worden doorgegeven. De examinator ging daar niet op Tijdens een derde telefoontje droeg „Jansen" op, een en velop met de opgaven te de poneren in een babagekluis op het centraal station. De examinator beloofde dat, waarschuwde de politie en bracht een envelop met blan co vellen papaier naar de aangegeven kluis. Vijf minuten later pakte de kantoorbediende de envelop en nog drie seconden later pakte de politie hem. irf Bij een sigaren- irf Bij een sigaren- hier ter stede zijn, op g van een Haagschen ïbtenaar, 20.000 siga- beslag genomen, die merk „Turf" werden terwijl zij valschelijk ootst waren, st Men meldt dat ii plaats Bocholt de laatste door de politie streng toe- wordt gehouden op de vele landers, die daar komen evensmiddelen in te koo- In de afgelopen week is een aantal Nederlanders rrest gesteld en hun het che geld, dat zij bij zich ontnomen. uit den neus De kan- ïdiende J. van L. te Delft Zaterdag eenige haartjes en neus. Het gevolg was vergiftiging, waaraan hij onder hevige pijnen is iken. ntie 50 gulden beloo- Weduwe met dochter t een net Bovenhuis in de van 5 6 Gulden per Willen ook als Huisbe- iters of iets dergelijks, en bureau van dit blad. voorheen koop ik weer i, Kastanjes en Beukenoot- I. v. d. M. Nzn., Hooge :hweg, Oegstgeest. rkhof Toen een inwoner Bussum gisterenmorgen zijn kippen ging kijken het dat er 34 van de 60 verdwenen. Bij een ver- iderzoek vond hij in zijn 68 kippepootjes. boven den uitsteken en kwam men ontdekking, dat een hond zijn buurman de beestjes loodgebeten en daarna be- 'wee jagers ven Betuwe in botsing pAAG (ANP) Twee mili- 1 vliegtuigen zijn gistermid- 'boven de Betuwe met el- in botsing gekomen. Een straalvliegtuig van de Jasis Twenthe raakte een F tarfighter van de vliegba- JVolkel, waarbij het eerste tel in een weiland in Ingen ptkwam. De vlieger, de pige It. P. Kronenberg brak Vm bij het neerkomen per phute. De Starfighter met C. van de Burg landde be- a op Volkel. NE OMGEVING Ant. Clubhuis aafP-dansavond Les? nu nog mogelijk: MOSKOU President Nixon heeft de wereld verrast met de mededeling zijn reis naar Pe king te laten volgen door een bezoek aan Moskou. Terwijl te gelijkertijd in Moskou dit be zoek werd aangekondigd, verze kerde Nixon zelf in Washington dat zijn bezoek aan de Russi sche hoofdstad in de tweede helft van mei 1972, evenmin als zijn reis naar China, bedoeld is om profijt te trekken uit welke tegenstellingen dan ook tussen beide communistische landen. Hoofddoel van het bezoek is de wederzijdse betrekkingen tussen VS en de beide landen te verbe teren. Volgens de verklaring van Nixon zullen fcij de gespreksonderwer pen in Moskou ook de huidige SALT-besprekingen en de pro-" blemen in het Midden-Oosten behoren. De recente overeen komsten met de Sovjet-Unie, zoals het verbod van atoomwa pens op de zeebodem, het ver bod van biologische oorlogsvoe ring en de overeenkomst over Berlijn hadden een gunstig kli maat geschapen voor een be- Den Haag De glastuinbouw in Zuid-Holland wacht een catastrofe als gevolg van het veel te zoute Rijnwater. Het proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk verwacht een schade van tussen 10 en 20 mil joen gulden. lettend in de gaten te houden en indien noodzakelijk onmiddellijk maatregelen te nemen. De Rijn heeft een laagste waterstand be reikt sinds 1947. het Rijn water bedraagt tussen de 3 en de 4,5 milligram per liter water. Is het minder dan 2 dan bestaat er levensgevaar voor de vissen en acuut gevaar voor de drin kwatervoorziening. Met name voor de tuinbouw in het oosten van Delfland, onder meer bij Berkel en Pijnacker, is de situatie zeer kritiek. Het gietwater heeft daar een gehalte van 380 tot 400 milligram per li- Het zuurstofgehalte ter, terwijl 200 milligram het maximaal toelaatbare is. Dit hoge gehalte wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de Delftse industrieën die veel zout water lozen op de In Londen werden dezer dagen deze modellen geshowd. De avondjurk is van papieren taft en ontworpen door een Japanner. Het ontwerp werd geïnspireerd door het recente bezoek van keizer Hirohito. zoek aan Moskou. De uitnodi ging was vorige maand door de Russische minister Gromiko aan Nixon overhandigd. Officieel was Nixon voor het laatst als vice-president van de rege ring Eisenhower in 1959 in Mos kou. Toen ontspon zich tussen hem en Kroetsjev het beroemd geworden" „keukengesprek" tij dens de opening van een Ameri kaanse tentoonstelling, in welk gesprek zich duidelijk de onver zoenlijkheid tussen beide landen op het hoogtepunt van de koude oorlog manifesteerde. Later be zocht Nixon nog tweemaal onof ficieel Moskou. zocht Bredase bom ongevaarlijk Van een onzer verslaggevers BREDA De Bredase afdeling van de Rode Jeugd heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de plaatsing van de onschade lijk gebleken bom, die in de nacht van maandag op dinsdag werd gevonden in de hal van het gerechtsgebouw te Breda. Pas om half elf gistermorgen kwam vast te staan, dat de bom onschadelijk was. De Bredase gemeentepolitie be schouwt de zaak „beslist niet als een grap, maar als een zeer ernstige zaak". Hond levend begraven Van onzer verslagge- Schie, waarvan enkele polders De industrie langs de Rijn is hun water betrekken. De situatie op de in het ZuidHol- lands glasdistrict is al vanaf be gin september onaanvaardbaar en als gedurende ongeveer twee maanden gebruik moet worden gemaakt van gietwater met een chloorgehalte van 400 milligram per liter, dan zal een miljoenen- schade daarvan het gevolg zijn. Het chloorgehalte van de Rijn bedraagt momenteel 330 milli gram. De Westduitse deelstaat Rijnland- Westfalen heeft een catastrofen- dienst opdracht gegeven de toe stand van het Rijnwater nauw- Vier doden bij auto-ongeval Van een onzer verslaggevers GIESSEN Bij een verkeerson geval -in Glessen in Het land van Heusden en Altena zijn gis teravond 4 personen om het le ven gekomen: de 58-jarige C. den Eisen en zijn ongeveer even oude echtgenote uit Rotterdam en twee van hun kleinkinderen. De vier slachtoffers zaten in de personenauto die op zijn kop in een sloot langs de weg terecht was gekomen. Tenminste twee van de slachtof fers leefden kort na het ongeval nog. Hun hulpgeroep werd nog gehoord door de heer H. Wigge- laar uit Rijswijk, die het eerst te hulp snelde. Hij en andere automobilisten, die later op de plaats van het ongeluk kwamen slaagden er niet in de wagen open of gelicht krijgen. St. WILLEBRORD In St. Willebrord Is gisternacht of gistermorgen vroeg een hond levend begraven nadat het dier bewuste loos geslagen was. De hond, een Mechelse her der, overleefde de ernsti ge mishandeling. In ver band met zijn zeer slech te conditie moest het dier later toch worden afge maakt. De rijkspolitie heeft de eigenaar van de hond nog niet kunnen vin den. ROTTERDAM (ANP) Vandaag zijn de prijzen aan de pomp van superbenzine met 0,3 cent en de normale benzine met 0,5 cent per liter verlaagd. De offictële prijs van zware stookoliën zul len worden verlaagd met 3,60 per 1000 liter-kilogram. Mexicaanse voetballers in staking MEXICO STAD De Mexicaanse beroepsvoet ballers zijn met ingang van gisteren in staking. Zij hebben deze maatre gel genomen omdat de clubs niet akkoord gingen met hun eisen wat betreft een collectieve arbeidso vereenkomst, die de hui dige individuele contrac ten moet gaan vervangen. LEIDEN Aan de rand van Leiden Zuidwest ligt langs de Voorschoterweg het wijk- park „Hoogkamer". Er is nog geen boompje van enige omvang, geen struik waar je niet doorheen kan kijken. Maar met zijn speelweide, zijn zand bak en zijn klim-opstallen vol doet het toch duidelijk aan een behoefte van de buurt. Nu gaat het parkje de winter in en neemt het bezoek af. Maar als de dagen weer lengen, wordt het weer een trekpleister in de steriele betonomgeving. M. v. d. Weijiden overleden NIEUWKOOP In de nacht van maandag op dinsdag is overleden de heer M.P. v.d. Weijden uit Nieuwkoop, in leven oud-burgemeester van Nieuw koop, oud-lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de LTB afd. Landbouw in de bisdom men Haarlem en otterdam, lid van het hoofdbestuur van de aiffeisenbank te irecht en tot voor kort presidei -commissaris van de Leidse Courant. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Regeringspartij en oppositie hebben het kabinet Biesheuvel gisteren voorgehou den: de toekomst eist een nieu we politieke aanpak. Aan het begin van het driedaagse debat is de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1972 kwam sterk naar voren, dat de politieke partijen verder willen kijken dan alleen het volgende jaar. Bij deze eerste grote confrontatie tussen kabinet en volksvertegen woordiging kwam de klemmen de vraag naar voren, hoe het kabinet de grote vraagstukken van de toekomst denkt aan te pakken. Sterker dan in het ver leden werd aandacht geschon ken aan de nadelen van de wel vaartsmaatschappij. Niet alleen de oppositie vond, dat het kabi net alleen maar „een beetje wil aanpassen". Ook Mellema (CHU) laakte het gebrek aan „creativiteit" in de regerings voorstellen miste „verrassende nieuwe gedachten". Is het zo verwonderlijk dat de kiezer twijfelt aan het nut van onze arbeid? vroeg Mellema. Is het zo onbegrijpelijk dat er on- KABINET PAST ALLEEN MAAR BEETJE AAN verschilligheid en onbehagen groeien? Oppositieleider Den Uyl verweet het kabinet dat het beleid na- hinkt bij de maatschappelijke ontwikkelingen. Er wordt geen enkel uitzicht op structuur veranderingen geboden. De poli tiek heeft nauwelijks greep op de gebeurtenissen. Het gevolg is apathie en onverschilligheid bij de mensen om wie het begonnen is. Opmerkelijk was het, dat de oppo sitie vermeed met veel gehakke tak het kabinetsbeleid op aller lei onderdelen aan te vallen. Met de tegenvoorstellen demon streerden Den Uyl en Van Mier- lo de noodzaak van meer collec tieve voorzieningen. Juist de maatschappelijke veranderingen vragen, aldus de oppositie, om uitbreiding van de collectieve voorzieningen op het gebied van onderwijs en welzijnsbeleid. Daarbij mag het echter niet blij ven. Bekeken moet worden of het beleid van de regering nog wel voldoende is afgestemd op de eisen van de toekomst. Wil het toekomstige welzijn van de mens veilig worden gesteld, dan zal de economische groei veel minder als een heilige koe moe ten worden beschouwd. Veel meer zal dan de eis moeten zijn dat geproduceerd wordt wat wer kelijk nodig is. Ook zal meer moeten worden bekeken wat de werkelijke behoeften zijn, bij voorbeeld op het gebied van de ruimtelijke ordening, de woning bouw en de sociale uitkeringen. De noden houden niet op bij de grenzen van het kleine Neder land. Zowel in de beschouwin gen van de regeringspartijen als In die van de oppositie werd gevraagd om een actieve bui tenlandse politiek, waarbij grote waarde aan de ontwikkelings hulp werd toegekend. Vandaag zijn de financiële des kundigen van de fracties nader ingegaan op het meer engere fi nanciële beleid van de overheid. Morgen zal eerst minister-presi dent Biesheuvel op de beschou wingen antwoorden, daarna mi nister Nelissen (financiën). Te verwachten is dat dan de oppo sitie nog zal proberen met enke le moties wijziging in het rege ringsbeleid aan te brengen. De Amerikaanse filmacteur en re gisseur Peter Fonda, is momen teel in ons land. In Arnhem woont de geestelijke vader van de film „Easy Rider" de film- week bij, waarover men elders in dit blad meer kan lezen. (ADVERTENTIE) (Van c correspondent) WASHINGTON De economi sche commissie van de generale assemblee bij de Verenigde Na ties was vorige week in een ge wichtige discussie gewikkeld over Nixons economische aange legenheden, toen een kleine grij ze muis naar het midden van c'.e vloer slenterde. Terwijl de afge vaardigden geboeid toekeken, grepen functionarissen linealen en andere dodelijke instrumen ten, dte diplomaten zoal hante ren en werd de jacht geopend. Nadat de muis van de delegatie der Maladiven naar Malta was gesneld, werd hij uiteindelijk nabij de Filippijnen in een hoek gedreven en paraat geëxecu teerd. Vervolgens maakte de voorzitter van de vergadering, de heer Narciso Reyes, plecht- statig melding van het overlij den van een. muis. De vergade ring werd voortgezet en ander maal begonnen er hoofden te knikkebollen. DEN HAAG (ANP) Nederland heeft Japan zijn verontschuldi gingen aangeboden voor het verbranden van Japanse vlagge tjes bij het Okura hotel in Am sterdam, aldus Buitenlandse Za ken. Reeds eerder had de Nederlandse regering excuses gemaakt en schadevergoeding aangeboden voor het ingooien van de rui ten van de ambtswoning van de Japanse ambassadeur in Wasse- Enkele Plaatsen vrij voor Dames en Heren GEHUWDEN Gev. Donderdag 8.30 uur. (Beginners 8.45 uur) 'M evert castelein Raiffeisenbank Q Boerenleenbank Overleg over vervuiling Noordzee DEN HAAG (ANP) Twaalf, mogelijk zelfs vijftien landen zullen van 19 tot 22 oktober in Oslo trachten overeenstemming te bereiken over een internatio nale conventie, die beoogt ver vuiling van de Noordzee, in de eerste plaats door het storten van afval door schepen, tegen Zowel de Scandinavische landen als vijf rondom de Noordzee ge legen staten hebben ontwerp- conventies voorbereid, die in es sentie weinig van elkaar ver schillen. Het initiatief voor de conferentie is uitgegaan van de Noordse landen, die de overige tien sta ten van de Noordoost-Atlanti sche visserij conventie hebben uitgenodigd. Nederland, België. Frankrijk, West-Duitsland en Engeland hebben de afgelopen maanden in Parijs, Londen, Den Haag, en afgelopen donderdag en vrij dag nog maals in Londen, ge poogd tot een gemeenschappe lijk standpunt te komen. Dez< pogingen hebben geleid tot een oniwerp-conventie, waaraaï thans de laatste hand wordt ge legd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1