„Actie-Brons'' gestart VAN VLIET ZOCHT WRAAK SPORTIEVE Detry/Haag gegadigde voor titel Petrosjan accepteerde remiseaanbod Fischer Michels blijft ondanks alles vechten Karate is niet I alleen Rl WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 17 (Van onze sportredactie) DEN HAAG De reislust van twee 21-jarige Japanse studenten was er de oorzaak van dat de karate-beoefenaars van sport school Seriese gisteravond een zware training doormaakten. Voor de klas stonden Ryuichi Kusumato en Glou Katagiri die, voor Nederlandse begrippen, ka- j rate van hoogstaand peil beoefe- 1 nen. Tijdens een korte pauze lichtten j zij hun verblijf in Nederland toe. „Enige maanden geleden vatten wij het plan op om een reis door Europa te maken. Dit deden we vooral omdat we zo veel mogelijk landen willen zien en om onze talenkennis te ver groten". lyuichi en Giou, studenten in res pectievelijk de economie en de elektrotechinek, behoorden in Japan tot de middengroep van het vooral onder de studenten zeer populaire karate. Tijdens hun reis door Europa verdienen zij dan ook met het geven van lessen en demonstraties. Het eerste land dat zij bezochten was Denemarken, waar zij enige tijd in Kopenhagen verbleven. Ver volgens zakten zij af naar Ne derland. lyuichi Kusumato: „Het Neder landse karate staat nog op een zeer laag peil. De mentaliteit van het volk is ook geheel an ders. Bij ons in Japan leeft men voor en met zijn sport, waar door men zeer hoge prestaties kan bereiken. Ik ben in het bezit van de zwarte band, 3e dan, waarmee je in Japan tot de goede middenmoot behoort. Hier zit je dan al bij de top". De heer Seriese valt in: „Het is natuurlijk allemaal heel goed te verklaren. In Japan wordt kara te al generaties lang beoefend. In Nederland kent men deze sport pas de laatste zes jaar. De Ne- derlnander brengt het nog niet op om door te gaan. Veel men sen denken van „we gaan kara te doen, lekker een partijtje vechten", maar dat valt ze al snel bitter tegen. Karate bestaat voor een zeer groot gedeelte al leen maar uit spierbeheersing. Je moet elke spier van je li- chaam de baas zijn, en voordat 8« Vet zover is". gj \teltun verblijf in Den Haag ver- j Irekken de beide Japanners bin- 3 renkort naar Frankrijk. Vooral 4 op het bezoek aan de Franse hoofdstad verheugen zij zich 5 zeer. Giou Katagari: „We heb- J< ben veel over deze stad ge hoord. Vooral van de ontmoe ting met Franse sportmensen stellen wij ons veel voor." PAUL HOVIUS De volledige concentratie is van het gezicht van Giou Katagiri (rechts) af te lezen als hij een aanval i zet op zijn tegenstander Ryuichi Kusumoto. PSY behaalde ruime zege op Zwitserland-b EINDHOVEN PSV heeft gister avond In Eindhoven voor 6000 toeschouwers de Zwitserse B-se- lectle zonder enige moeite met (—1 verslagen. De ruststand van deze wedstrijd, die door Lou van Ravens werd geleid, was 2—0. »>ezien het grote overwicht van de ij Nederlanders mochten de Zwit- i sers nog van geluk spreken, dat Ide nederlaag tot 1—6 beperkt bleef. In de vierde minuut al gaf De Vrindt PSV de leiding. Zeven minuten later vergrootte Hoekema de voorsprong tot 2 Jaarna reorganiseerde verdediger ISiegenthaler de Zwitserse defen sie, die tot de rust stand hield. Van der Kuijlen en De Vrindt brachten PSV in de vierde mi nuut van de tweede helft op 4— 0. Pas nadat Hoekema en Van der Kuijlen het halve dozijn hadden volgemaakt kon Dufour fl tegenscoren: 6—1. NA TWINTIG ZETTEN EN UUR SPELEN DEN HAAG Simon van Vliet is sinds het afgelopen week einde een curieus geval dn de Nederlandse voetbalwereld. Terwijl zijn door trainer Jezek hoger aangeslagen colle ga's met te weinig zelfvoldaanheid vergeefs wedijverden om de gunst van bondscoach Frantisek Fadrbonc stond de Haagse „reserve" zaterdag in Jong Oranje, als enige „geselecteerde" uit de residentie, naast sneller geklom men spelers als Neeskens, Krol en Schneider te bewijzen, dat hij dit seizoen - voor hem niet aan de verwachtingen beantwoordend - niet als een „vergetene" moet worden beschouwd. En dat gevaar zit er wel in nu Kees Weimar zijn plaats dn het verdedigingscentrum van FC Den Haag heeft ingenomen en hij op de reservebank zit. Het pleit voor de wilskracht van Een zeer zwak argument van Si- Simon van Vliet, dat hij met mon van Vliet, deze positie niet tevreden is en Maar dae mag hem eigenlijk niet het pleit ook voor hem, dat hij zijn sportieve wraak eerlijk en openhartig aan de kaak stelt, e uitnodiging van bondscoach Fadrhonc was daartoe een be slissende stimulans. Daardoor begreep hij nog wel degelijk tot Oranjes meest belovende verde digers te behoren. Dat gevoel is in zijn geval belangrijk. Simon van Vliet heeft dat zelfvertrou wen nodig. Nu vooral hard no dig. De leiding van FC Den Haag moet zijn „wederopstan- kwalijk genomen worden, omdat ook zijn collega's nog niet zover zijn, dat ze al hun moeilijkhe den durven te spuien. Als straks de Europese topclub, waar de gemeente Den Haag bij de fusie met Holland Sport haar mond vol van had, gestalte krijgt en er meer profs in dienst geno men moeten worden, dan zal deze oneffenheid waarschijnlijk vanzelf worden gladgestreken. „Als je ook ziet," gaat Simon van Vliet verder, „hoe die Aja- ding" daarom met plezier vol- cieden denken. Zij waren amper gen. Zij moet door omstandighe den gedwongen de prestatie van dit moment laten prevaleren bo ven andere belangen, maar is ervan doordrongen, dat Simon van Vliet door deze moeilijke tijd heen moet voordat hij zijn werkelijke klasse kan demon streren. En daar heeft de „vas te keus" van het vorige seizoen ook wel begrip voor, blijkt nu, want zijn onvoldoende door dacht voornemen om - als er niets veranderde - aan het einde van de competitie bij FC Den Haag zijn biezen te pakken, zwakt Simon van Vliet zelf al af. Door zijn persoonlijke moei lijkheden in het licht van het groeiproces te zien, concludeert hij: „denk niet, dat ik leef in een oorlogssfeer met de trainer. Zo is het beslist niet. Ik praat er nauwelijks met hem over. Het is zijn neen tegen mijn ja. En dan heeft het geen zin." BUENOS AIRES De vier de partij van de tweekamp tussen de Amerikaan Bob by Fischer en de Rus Ti- gran Petrosjan is dinsdag avond in Buenos Aires na slechts twintig zetten in re mise geëindigd. In deze tweekamp, waarvan de winnaar het recht heeft wereldkampioen Boris Spasski uit te dagen, is de stand 22. Petros jan speelde met wit. De partij duurd.e een uur en vier mi nuten. De vijfde partij is vastgesteld op donderdag 14 oktober. Het was de 28-jarige Fischer, die na twintig zetten (80 minuten en daarmee de kortste partij tot nu toe) remise aanbood. Ex-we- reldkampien Petrosjan accep teerde het aanbod onmiddellijk. Petros jan begon met een Engelse opening, maar werd bij zijn vijfde zet gedwongen tot de Ma- roczy-variant van de Siciliaanse verdediging. Vandaar speelden b.eiden „volgens het boekje". Vanaf de veertiende zet begon nen zij snel stukken te ruilen koninginnen en andere stukken). Van de vier gespeelde partijen wonnen zowel Fischer als Pe trosjan er ieder twee. Scheids rechter Lothar Schmidt deelde mee dat als er na de reglemen taire twaalf partijen nog geen beslissing is gevallen, de strijd wordt voortgezet tot een van beide spelers winst behaalt. Maximaal worden er acht ex tra-partijen gespeeld. Mocht de stand dan nog gelijk zijn, dan beslist het lot wie de wereld kampioen Spasski mag uitda gen. De supporters van Fischer keken dinsdag nogal bezorgd. Zij wa ren bang dat De Tijger, zoals Petrosjan wel wordt genoemd, hun favoriet, die zijn vorige te genstanders Taimanov en Lar- sen beide met 60 versloeg, in een hoek heeft gedreven. Meer dan tweeduizend schaakfans waren in de hal van het San Martintheater in Buenos Aires aanwezig om de partij tussen Petrosjan en Fischer te volgen. Het ongemak op de grond te moeten zitten werd daarbij voor lief genomen. binnen of ze begonnen al te gen wat hun verdiensten zouden zijn, wanneer Jong Oranje zou winnen. Dat is in mijn ogen niet alleen professioneel maar ook goed. Je weet dan waar je voor voetbalt." Een ervaring, die van veel nut kan zijn in zijn verdere ontwikkeling als voet baller. Zoals in feite alles wat met Jong Oranje te maken had veel voor hem betekende. Voor Simon van Vliet, de ongeduldige, was de wedstrijd tegen Oost- Duitsland dan ook niet zozeer een stap vooruit in de wachtka mer van het Nederlands elftal, zoals de meeste spelers in Jong Oranje ervaarden, maar veel meer een leerzame test tussen collega's, die professioneler zijn en denken dan hij. Op zijn vredelievende kruistocht naar eerherstel ondervindt Si mon van Vliet veel steun van buitenstaanders, die er him be vreemding over uitspreken hoe het toch komt dat hij wel goed genoeg is voor Jong Oranje maar niet voor FC Den Haag. Het gemakkelijkste, in zijn ge val is om zijn gevoelens van on vrede te uiten, maar daarmee is het belang van deze „zaak" nauwelijks gediend. De kunst voor Simon van Vliet wordt om de weg naar evenwichtigheid in te slaan. Naar misschien wat moeilijke maanden, waarin hij zijn persoonlijk belang wat op de achtergrond moet schuiven. Maar waarvan later veel plezier kan worden beleefd. Dan zal het niet meer voorkomen, dat hij - zoals het vorige seizoen tegen Sparta - tekort schiet door onze kerheid en nervositeit. En dan zal het evenmin voorkomen, dat hij een jaar later, toen in het b-elftal van FC Den Haag, te gen zijn Aangstgegner van eerst, Aad Koudijzer, weer het schip in gaat. Simon van Vliet doet deze slechte „repetitie" af met een off-day. Tilburg, waar Jong Oranje veel voor hem beteken de, moet de herinnering aan die zwarte dag weggevaagd hebben. HANS DE BRUYN Simon van Vliet, gadegeslagen door bondscoach Fadrhonc, die hem zo waardeert, traint met Jong Oranje mee. Den Haag Zoals vrijwel elk jaar het geval is ge weest ging het ook nu im de volleybalwereld. Vele ge ruchten waren er over op zienbarende overschrijvin gen, in de praktijk is het allemaal erg meegevallen. Bij de dames ging het al heel rustig toe, opmerke lijk zijn alleen de over- j IADRid De voorzitter van de Spaanse voetbalclub „Barcelona" 1 Ceeft onlangs in een interview verklaard dat Rinus Michels „wat er °°k gebeurt" als trainer gehandhaafd zal blijven. „Wij hebben Mi chels in dienst genomen, omdat we van zijn capaciteiten overtuigd tfJn", aldus voorzitter Agustin Montal in een Spaans sportdagblad. >»We zijn er zeker van dat Rinus Michels daar ook nog de bewijzen van zal leveren". i <k eerste zes wedstrijden heeft Barcelona slechts vier punten ver overd. „Wij laten ons absoluut niet beïnvloeden door alarmerende geruchten of tendentieuze berichten. Je kunt een man niet op zijn oeginresultaten beoordelen", aldus voorzitter Montal. j ^pelona's voorzitter gaf er wel blijk van niet helemaal tevreden te ®jn over de prestaties van Michels. „Zijn aanloopperiode is iets 'anger dan we verwacht hadden. Wat de resultaten betreft zijn we ook nog niet tevreden. Maar hij zal ondanks alles gewoon zijn con tract bij ons uitdienen". 7®? 's nooit bij ons opgekomen Michels de laan uit te sturen" ,zei T yAls we dat deden zou dat voor veel mensen reden zijn tot ge weldig leedvermaak. Dat gunnen wij ze niet". Voorschoten Het Nederlands Olympisch comité heeft minder dan één week nodig gehad om tot de conclusie te komen dat de prestaties van het Neder lands waterpolozevental bij het toernooi om de Coppa Jadran in Joego-Slavië de uitzending van de ploeg naar de Olympische spelen te Miinchen te volle rechtvaardigt. Dientengevolge kon chef de mission Bram Leeuwenhoek het feestje ten huize van zwembond-secretaris jjarne Vriend De heer Leeuwenhoek doelde met de Westduitsers in Mün- daarbij op de restrictie, die aan chen". deze vroeg „selectie" zijn ver- Harry Vriend, die vier jaar gele den ervoor bedankte als bonden. „Het doet me genoegen deze hier persoonlijk te kunnen toelichten. Het gaat er vooral om dat ook de jongere spelers op internationaal niveau worden gebracht en voorts het kiezen van de juiste wedstrijden". De seizoenplanning heeft coach Harry Vriend overigens reeds met de heer Leeuwenhoek door genomen. Vnan A - met ziïn «.actie- Wanneer alle wensen op het con- Koen Anthon,, waarmee het 6r0„s., strmen naar derde succes van Hvar werd gevierd, plaats op de olympische Spelen in Miinchen. opluisteren met de mededeling dat het waterpoloteam als eer ste van de Olympische ploeg- Spelen te Miinchen ten volle sporten zijn keuze had waarge maakt. Een heel verschil met de aanwijzing van vier jaar ge leden, toen misverstanden en contactstoornissen aan de (late) beslissing van uitzending voor afgingen. Tegelijkertijd met de aanwijzin gen gaf Bram Leeuwenhoek het symbolisch startsein van de Actie-Brons". „Ik ben het ge heel eens met Harry VRiend als hij zegt: „Nu moet de ploeg vertrouwd worden gemaakt met het idee in München brons te gaan winnen". Jullie zijn er goed genoeg voor. Ik heb het voorrecht gehad jullie prestaties van zeer nabij te kunnen volgen en ik kan niets anders zeggen dat ik grote waardering heb voor de inzet en fysieke conditie van de ploeg. Jullie zult me nog dikwijls bij wedstrijden aantref fen. Denk niet dat het een con trolemaatregel is. Het is zuiver belangstelling voi^r de waterpo- losport". gres van de Internationale Zwemfederatie (FINA), volgen de week in Athene, worden ge realiseerd, ziet het er als volgt uit. Begin mei, als de vervroeg de waterpolocompetitie is afge lopen: een serie wedstrijden te gen een sterk land in Neder land, of deelname aan een sterk bezet toernooi in Italië. Begin juli: vier wedstrijden tegen de Russen die naar Nederland ko men. 6 tot 10 juli: toernooi in Augsburg en München met West-Duitsland, Spanje. Honga rije en de Verenigde S 'en. Als laatste voorbereiding een trainingskamp van ec ek vorden ingelast of, zo. y Vriend zegt: „Beter u mis schien een trainingsweek samen ve-speler mee te gaan naar de Olympische Spelen in Mexico, beschikt in zijn voor-Olympische selectie over 15 spelers. Vier van hen speelden in Mexico: doelman Evert Kroon, aanvoer der Hans Wouda, Hans Hoog veld en Hans Parrel. Wim Hermsen was bij de Olympische Spelen reserve. Naast deze vijf speelden in Hvar Jan Evert Veer, Mart Bras, Tonny Buunk, Harm Drenth, Tommie Schmidt. Wim van de Schilden fungeerde als reserve-doelman. Daarnaast beschikt Harry Vriend in zijn A-selectie over Pit Reedijk, Gerrit Jansen, Cock Mudde en Rudie Misdorp. „Uit deze 15 spelers maak ik eind juli vol gend jaar een definitieve keuze. Daar komt niemand meer bij. Al wil ik eventueel één uitzon dering maken voor Hans Nol- ting, die wegens een blessure heeft moeten bedanken", aldus Harry Vriend. De Nederlandse coach wil overi gens meer spelers meenemen naar München dan de elf die zijn toegestaan. „We zullen op het komende FINA-congres voorstellen dat aantal op 12 of 13 te brengen. In Hvar was het BRAM LEEUWENHOEK beslissing gevallen aantal blessures zo groot dat West-Duitsland, Roemenië wij op een gegeven moment nog maar over negen spelers be schikten". Harry Vriend gaf van zijn kant ook een duidelijke impuls aan de „Actie Brons" door tijdens het gezellig samen zijn stencil^ van het nieuwe trainingsschema rond te delen. „Eerste datum van samenkomst woensdag 20 oktober in Papen dal. Meer tijd om uit te b'azen mogen we ons niet gunnen", al dus de waterpo'ocoach, „er zal nog heel wat gedaan moeten worden willen we in München ons doel bereiken". schrijvingen van de inter nationals Herma Karsten etn Annemieke v. d. Horst, die respectievelijk van Ka- ranoi en van AMVJ/RLVC naar Detry/Haag zijn overgestapt. Het behoeft geen betoog dat hier door de Haagse ploeg weer tot de meest serieuze gegadigden voor de titel gaat behoren en zeker in staat moet worden geacht de door Bekkerveld ver worven hegemonie gaat door breken. Even zeker is het, dat Karanoi en AMVJ door deze overschrijvingen ernstig zijn ver zwakt. Bij de heren verlieten Henk Schreuders en Piet Swieter de gelederen van Mars/Blokkeer; zij vertrokken respectievelijk naar Bouwlust-Orawi en naar SFC/Assen. Orawi werd boven dien nog versterkt door de komst van Ton Zwagers, van HML/CLV (nu Corbulo) en door de terugkeer van Jack Hooger- werff, van Compri/Delta. Del- talloyd/AMVJ schreef Rein de Wit van DTS als lid in, Valuas zag steunpilaar Stepanec naar Tsjechoslowakije terugkeren. Corbulo trok Rob Barzilay aan om het grote gemis van Zwa gers enigszins te kunnen com penseren. Twee bekende spelers zochten het een stapje lager, HVS zag Dinco v. d. Stoep naar het Rotterdamse AMVJ vertrek ken, bovendien meldde Lex Mastenbroek, van Libanon, zich ook bij deze vereniging aan. Met dit AMVJ zal men in de hoofdklasse Oost degelijk reke ning moeten gaan houden. Blokkeer met de muziek mee DEN HAAG De volleybalver eniging Blokkeer gaat behalve volleybal nog meer doen om zijn toeschouwers te amuseren. Voor aanvang van elke thuis wedstrijd zal men er een optre den verzorgen van een muziek of majorettekorps. Hopelijk werkt dit in op het enthousias me van het publiek.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17