een voor Slechts )leidooi facultatief celibaat Gemis aan doelmatigheid bemoeilijkt synodewerk £eidóa6ouAa/n£ Niet alle bisschoppen geven mening van hun volk weer PRATEN LANGS ELKAAR HEEN Nederlandse première op Arnhemse festival s v SYNODE VERDEELD: egevens levolking lburg per omputer Van Kïlsdonk over synode: 'jltlzzz sütji rrg dr- virdecker' Verdediger: zaak tegen deken is zeer zwak ENSDAG 13 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 'i George Brown, de vroegere Britse minister van buitenlandse za- helpt een handje bij de verkoop van damestruien in een grote in dense zaak. Brown is adviseur van de firma, die deze truien in handel brengt, istad (KNP-Reuter) [SJecils één bisschop heeft giste- !ko in de synode-aula een plei- (feoi gehouden voor het faculta- celibaat. Bisschop Gran :es in zijn interven- op de grote eenzaamheid zijn priesters in de Scandi- rtsche diaspora. Alle andere ichoppen, die gisteren aan woord waren hebben zich handhaving van het celi- uitgesproken. verdeelder aanblik boodde ode ten aanzien van de toe van de gehuwde man tot priesterschap. Ongeveer de van de sprekers opperde rigens nog bezwaren tegen priesterwijding van gehuwde naai Döpfner, voorzitter van Westduitse bisschopsconfe- e heeft de paus gevraagd geheime stemming te hou- over de handhaving van het van de priester en de ating van gehuwde mannen het ambt. Verwacht wordt paus het verzoek van de se kardinaal zal inwilligen, de synode-aula hebben de ten van de vrouw gisteren belangrijker rol gespeeld het celibaat van de pries- Tijdens een persbijeen- st deelde de bisschop uit aica, mgr. S. Carter mee, zijn gelovigen eerder zouden pteren dat een non tot iter werd gewijd, dan dat wde mannen tot priester en worden gewijd, leraal overste van de Witte de Nederlander pater Van Asten heeft er op de bis- ppensynode voor gepleit dat treden priesters beter wor- tohandeld door de kerk. topte dat de synode de tregelen, op grond waarvar 'itgetreden priesters verbo den is godsdienstonderricht te geven of katholieke scholen te leiden, zal afschaffen, omdat dit soort maatregelen naar zijn mening een soort verkapte wraak inhoudt. ROME Enige jaren voor het concilie merkte een Amerikaans bureau voor bedrijfsanalyse op dat de katholieke kerk een van de best georganiseerde instellin gen ter wereld genoemd kon worden, op één lijn met reus achtige ondernemingen als Ge neral Motors en de Chase Man hattan Bank. Wie de gang van zaken op de synode beziet moet vaststellen dat van deze ge stroomlijnde doelmatigheid wei nig over is. Het valt zelfs te vrezen dat de aanpak van cje problemen goede resultaten ten zeerste bemoeilijkt. Een aanzienlijk aantal bisschop pen heeft bezwaar tegen de ge kozen methode volgens welke eerst de leerstellige aspecten van het priestervraagstuk afge handeld worden en daarna de praktische aan de orde komea. Indringend betogen zij dat leer stellige overwegingen vanuit die feitelijke situaties ontwikkeld moeten worden, wil iets ad refin gezegd worden. Zij doen allerlsi voorstellen van orde, mai* eerst moet iedereen aan de beurt zijn geweest. Een eindelo ze reeks monologen is het gé- volg die onvermijdelijk in her halingen vallen. Zonder duidelijke richtvragen be geven de leden zich in de nastr talen ingedeelde groepen. Zij hebben twee dagen om tot iets te komen. De groepen zijn ech ter nog tamelijk groot, meerde re boven de twintig leden, zodat al heel wat van de tijd verstre ken is voor iedereen iets heeft gezegd. Onderling contact tuo- Intussen komen de praktische, de groepen ontbreekt. De vragen aan de orde. Weer volgt voorgesteld over aan het werk Voor aanvang van de gisteren ge- deskundigen spreekt, te zetten deskundigen, die wel- houden vergadering van de bis- Hier openbaart zich schoppensynode voerde paus Paulus het woord. Naast hem de synode-secretaris mgr. Rubin. groep spreekt over dit on derwerp, de andere over dat. Bijna overal wordt spoedig dui delijk dat de synode geen we zenlijke verdieping van de lear kan aanbrengen. Men moet wel terugvallen op wat vroeger is gezegd. Maar dat bleek niet in staat de huidige identiteitscrisis onder de priesters te voorko men. De meeste verslagen van de besprekingen geven aan dit gevoelen uiting, maar, onmach tig in korte tijd en zonder de hulp van deskundigen de zaken op een nieuwe wijze te verwoon den, herhaalt men de oude stel lingen: het priesterschap is een sacrament, de wijding geeft een merkteken op grond waarvan de priester een heilige volmacht heeft, er is een wezenlijk ven- schil tussen het algemeen een marathon van monologen. Zonder de mogelijkheid van ge- dachtenwisseling worden vier kant tegengestelde standpunten uiteengezet. Ieder heeft maar enkele minuten. Hij moet zich beperken tot één punt. In de meeste gevallen is dat de al dan niet aanwezige wenselijk heid, gehuwde mannen tot de wijding toe te laten. De andere vragen blijven liggen, de crisis lijkt teruggebracht tot de schaarste aan priesters. Onge twijfeld is dat een ernstig pro bleem, maar het verlicht nau welijks de priesters die in het werk staan en naar hun plaats zoeken. Al vier dagen spreekt men nauwelijks over iets an ders. Nieuwe gezichtspunten blij' niet begonnen. het bijzonder priesterschap. Wat Om er toch doorheen te komen, de heilsbetkenis van deze uit spraken is, blijft ongezegd. In hun korte zakelijkheid zijn ze aanzienlijk armer dan de docu menten van het concilie. Nog steeds wordt geen beslissing vergadert men twee keer per dag, in totaal bijna zeven uur, met als nadeel dat er van spon taan onderling contact nauwe lijks iets komt, en nog minder dat men op informele wijze met Van i s filmfedaCtie Arnhem Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse speelfilm - jarenlang het zorgenkindje van het bioscoopbedrijf - over een impasse heen is. Het succes van Fons Rademakers' „Mira", ge volgd door de onwaarschijnlijk klinkende grote belangstelling voor films als „Wat zien ik".en „Blue movie" zien we ook zitten „Daniël" is de geschiedenis van. bij Erik Terpstra's veel omstre- een langharige jonge knaap, die den "Daniel". de duffe omgeving ontvlucht en De film, die maandenlang op de het zorgenkindje wordt van zijn plank lag en waarvan velen vader, een hippe sexuoloog, die twijfelden of hij ooit af zou ko- alles in het werk stelt om zijn men is er. Beslist geen meester werk, hier en daar rammelend in de montage en vaak zo ver springend, dat men denkt dat pr hele scène's ontbreken, bevat deze film een aantal ijzersterke grappen en soms zo'n ontwape nende charme, dat succes ook van deze vierde Nederlandse speelfilm voor ons verzekerd is. Een druk op de ul- •"d juiste knop en in en- seconden verschijnen de onlijke gegevens van elke ieiirigo gewenste Tilburgse 6r op het computerscherm. >mpte bediening levert het onisch computerbrein van deling bevolking. Sinds en- is dat het geval. Til ls de eerste Nederlandse 'o haar gehele bevolkings- stratie heeft geautomati- „Damel" zal bet wel doen zoon zo nodig als het moet aan de man te brengen. Tenslotte belandt Daniel bij een zeer con servatief boerengezin - onder leiding van een voortreffelijk acterende Bob de Lange - en vindt op vermakelijke wijze zijn Men kan zeggen, dat Nederland het met zijn speelfilms op de sextoer gezocht heeft. Maar zo lang dit geschiedt met zoveel ironie en gevoel voor humor, kan men daar nauwelijks ernsti ge bezwaren tegen aanvoeren. Wij gunnen „Daniël" best een graantje mee te pikken uit de ruif, die door de hausse in Ne derlandse speelfilms de laatste maanden is geschapen. Bezwaren moeten wij wel hebben tegen de staatsprijs voor de filmkunst, die dit jaar ging naar een televisiefilm van Ed var der Elsken. Indien de jury var mening is, dat er in de afgelo pen jaren geen betere films ge maakt zijn, kan men deze derscheiding beter omdopen tot staatsprijs voor toverlantaarn plaatjes. Met film heeft deze door minister Engels bekroonde reportage van bevallingen en series dia's met nonchalant sproken commentaar weinig te maken. Wat de overige in het kader van de Arnhemse filmweek ver toonde werken betreft, Jan Ka- dar's „Adrift" was een nogal voortploeterende boerenroman, die nog enige glans werd leend door het camerawerk de komst van de beide Joego slavische hoofdrolspelers naar Arnhem. Ken Russell „The Devils" was een obscederend spektakel uit de zeventiende eeuw, met zo'n groot aantal gruwelijke details, dat ze in een Hammerfilm niet zouden hebben misstaan. P-Aer Fonda - met pasgekochte auto en Warren Oates van München naar de Gelderse hoofdstad gc- raced - kwam met een sfeervolle maar toch wel bijzonder trage western. „The hired hand" niet zo best voor de dag. Daarover later meer". Yijf honderd schildpadden losgelaten Van een onzer verslaggevers Werkendam Een groothande laar in exotische dieren uit Har- dinxveld-Giessendam heeft eind vorige week een vracht van maar liefst 500 Griekse schild padden gelost in Werkendam. De dieren waren in winterslaap gegaan en daardoor voor de handel niet meer van betekenis. Volgens zijn verklaring tegen over de politie, meende de han delaar, dat de dieren in vrijheid een grotere overlevingskans zouden hebben dan bij hem in gevangenschap. Deskundigen zijn dat niet met hem eens. Schilderijen- vondst in Brussel BRUSSEL (DPA) Na de sensa tionele diefstal van Vermeers „Liefdesbrief" en het terugvin den van het beroemde doek be leefde Brussel gisteren een nieu we schilderijenaffaire. Op aanwijzing van Scotland Yard ontdekte de Belgische politie bij een antiquair elf schilderijen ter v/aarde van 1,5 tot 2 miljoen gulden, die in de loop van de af gelopen twee jaar uit Britse musea waren gestolen. Onder de schilderijen die bij de antiquair werden aangetroffen bevonden zich twee gezichten op Venetië van Guardi, een zee zicht van Ruysdael, een gezicht op Malta van Vitelli, een land schap van Renoir en een wind molen van Cuyck. De antiquair is gearresteerd. Het Nederlands Dans Theater brengt op maandag 18 oktober een voorstelling in de Koninklij ke Schouwburg te Den Haag waarin de première van „Hues- cape" gedanst zal worden, een ballet van Louis Falco op mu ziek van Henry, Schaeffer en Bachet. verschil tussen de synode concilie. Vaak is gezegd dat het concilie gegroqid is in de wan delgangen en niet in de aula. Commissievergaderingen, talrij ke informele gesprekken, ru inschakeling van theologen andere deskundigèn: vele in zichten zijn erdoor verruimd en vele gedachten vloeiden samen. Er gebeurde iets. Er kon iets ontdekt worden. De synode moet aan vruchtbaar overleg nog beginnen. Afremming hoger inkomen FR komt beweging in de actie om in 1972 de grens van hogere inko- ■®-J mens te stabiliseren. Zelfs zijn er onder hen, die met de oproep van de vakbeweging sympathiseren, prominenten die verhoging van hogere inkomens helemaal willen schrappen; ook d'e salaris- en inkomstenverhoging die te maken heeft met compensatie wegens prijsstijgingen. Vermoedelijk moet er eerst nog heel wat water door de Rijn stromen om dit laatste algemeen aanvaard te krijgen. Dit denkbeeld zou misschien in bredere kring sympathie oogsten, wanneer het mogelijk was een loonpolitiek te voeren zonder doorwerking in d'e prijzen; wat uitsluitend loonsverhogingen uit de aanwezige ruimte toelaat. Maar om te beginnen is het perspectief op zo'n praktijk slecht, om dat met name de overheid dikwijls gedwongen een verkeerd voorbeeld geeft. Motieven W/"AT het beeld óók onduidelijk maakt, zijn de uiteenlopende motie- ven die bij het afremmen van de groei der hogere inkomens in het spel zijn. In de ogen van sommigen is dit een principiële nood zaak om in Nederland tot betere inkomens- en vermogensverhou dingen te komen. Maar het motief dat anderen in eerste instantie beweegt, is de behoefte om te helpen de inflatie te keren. De oproep van de groep hoogleraren en prominenten uit het bedrijfsleven om mee te werken conform het appèl van de vakbeweging, spreekt ook van stabilisatie der hogere inkomens „om de inflatie te bestrijden". Toch zou het een pracht oplossing zijn, wanneer nu het middel ge vonden werd om door beperking van inkomensgroei de hogere en lagere inkomens dichter bij elkaar te brengen. In principe is dit een betere methode dan de actie met fiscale middelen, omdat dan het afwentelen van de lasten op anderen toch nooit afdoende bestreden zal kunnen worden. Prestatie WTEL lijkt het ons zinvol en rechtvaardig, dat bij zo'n loonpolitiek „nieuwe stijl" het element van de prestatie, naast dat van de behoefte, weer zwaarder gewogen gaat worden. Wie zich meer voor de samenleving inspant, heeft recht op een grotere beloning van zijn inspanning. Wordt dit metterdaad erkend, dan kan er ook nooit sprake zijn van de onaanvaardbare nivellering, die vooraan op de tong ligt van be paalde groepen, die in feite geen verandering in de bestaande ver houdingen wensen. Vragen bij „tegenbegroting" jQE tegenbegroting van de „progressieve drie" is geen donderslag bij heldere hemel geworden. Wie had dat trouwens nog verwacht? De kardinale vraag blijft ook vandaag voor ons: zou de begroting van een kabinet-Den Uyl identiek geweest zijn aan deze tegenbegro ting? We hopen niettemin dat de regering op één punt dieper op de tegen begroting zal ingaan dan de woordvoerders van de regeringspartijen in eerste instantie hebben gedaan: de vraag of het verhogen van de wiebeltax niet door verdere korting op de inflatiecorrectie ver vangen had kunnen worden. Hier is een kwestie aan de orde van vroeger gedane beloften; maar ook het doel waarvoor de wiebeltax- verhoging gebruikt wordt, strookt niet met vroegere afspraken. Wanneer aangenomen mag worden dat er tussen de éne en de andere maatregel economisch weinig verschil is, welke sociale motleven zijn er dan bij de kabinetsbeslissing in het geding geweest? Of heeft alleen een „het moet" van de VVD dé regering, ook na het ontdek ken van het „gat van Witteveen", aan het regeerakkoord gebonden? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Naar de stellige mening zo groot dat de aanwezi ge bisschoppen welhaast zeker n,row.,i„9n.* t gemanipuleerd worden. Kïlsdonk deelnemer aan "d" De e.Ven«nS,u." Rome. terue- Operatie Synode, zijn er op de gekeerde Fred Keesen, lid van de Septuagint Stuurgroep, on derstreepte de uitlatingen van Van Kilsdonk met de medede ling dat de brieven die Operatie Synode in Rome ontvangt bijna alle de klacht bevatten dat de bisschoppen teveel voor hen zelf spreken. bisschoppensynode in Rome al minstens twee bisschoppen ge weest, die zeker de in hun lan den heersende opvattingen niet naar voren hebben gebracht. Het Duits en het Noord-Ameri kaans episcopaat zouden met name de duidelijke gegevens die verbonden aan de Universiteit priesters naar voren zijn geko men, niet hebben genoemd en andere standpunten naar voren hebben gebracht. Op de wekelijkse persbijeenkomt, die Operatie Synode gedurende de bisschoppensynode in Am sterdam belegd, stak de juist uit Rome teruggekeerde pater Van Kilsdonk niet onder stoelen of banken dat hij ervan overtuigd is dat de synode die thans gaan de is niets zal opleveren omdat er geen werkelijke vrijheid en verlangen naar waarheid zou zijn onder de deelnemers. De invloed van de paus op het ver loop van de synode is naar zijn van Amsterdam, gaf op de bij eenkomst een aantal feiten aan de hand waarvan hij aantoonde hoezeer de Nederlandse kerk provincie is vastgelopen. Hij herinnerde aan de situatie zoals die was, juist na afloop van het Nederlands Pastoraal Concilie, „Het leek alsof er heel wat be reikt was, maar dat is een ver gissing gebleken. Het was slechts een begin. Het werk moest nog beginnen, maar is in de beginfase blijven steken". Dr. Laijendecker onderstreepte bovendien het belang om ge meenschappelijk op te trekken. Actiegroepen en allerlei andere kritische en zogenaamde basis groepen werken teveel voor zichzelf. Door onderlinge coör dinatie en communicatie zou naar zijn mening een veel stevi ger basis gevonden kunnen wor den van waar druk uitgeoefend zou kunnen worden op de be staande structuren, die men enerzijds niet wil opgeven en anderzijds niet onderschrijft. )Van onze corresponded KAAPSTAD De zaak tegen de Anglicaanse deken van Jo hannesburg, Gonville Ffrech Beytach, is de zwakste die krachtend de wet op het terro risme voor de rechter is ge bracht. Dit heeft de verdediger van de deken, Sydney Kentrld- ge, gisteren in zijn pleidooi ge zegd. De verdediger pleitte voor vrij spraak. De Zuid-Afrikaanse staat, zei hij, heeft beweerd dat de deken zijn achtenswaardige werk met een kwaadaardig voornemen heeft uitgevoerd. Het is echter moeilijk om te ge loven dat iemand de orde en rust in gevaar kan brengen door behoeftige gezinnen school boeken en voedselpaketten te geven. Volgens Kentridge heeft de staat een in de grond onbillijke proce dure gevolgd. Veel van het be wijsmateriaal was gebaseerd op beweringen die de deken twee tot vier jaar geleden zou hebben gedaan. De politie bezat docu menten met betrekking tot die beweringen en zij had destijds tot vervolging kunnen overgaan. In plaats daarvan werd alles opgespaard voor dit proces. Kentridge zei, dat het niet tegen de wet is om de Zuidafrikaanse regering te bekritiseren of om mensen in andere landen te kennen die tegen de apartheid zijn. Het was evenwel verba zingwekkend hoeveel aandacht de aanklager tijdens de kruis verhoren aan deze zaken heeft gewijd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13