Seizoenen van Mars Aller ogen gericht op ruimte pendel Onassis9 stiefdochter blijft een Kennedy (18) DE KENNEDY VROUWEN WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Ijdens het 22e ruimtevaartcon gres dat eind september in Brussel werd gehouden, bleek dat de belangrijkste opgave voor !'de ruimtevaartdeskundigen het zoeken naar kostenbesparende maatregelen is. Veel besparin gen worden verwacht bij de [ruimtependel, die het basisver voermiddel wordt in het post-A- jpoUotijdperk. De ruimtependel zal instrumenten en goederen in een baan om de aarde brengen en daarna, ongeveer zoals een vliegtuig, weer op aarde landen. Het voertuig zal verscheidene keren worden gebruikt. De hui dige raketten zijn na elke op dracht verloren en bovendien enorm duur. ruimtependel (shuttle) wordt jet werkpaard van de toekom- itige post-Apolloprogramma's. Iet ruimteschip zal niet alleen ;oederen in een baan om de larde brengen, maar zal ook worden gebruikt om reparaties uit te voeren en waarnemings opdrachten van korte duur te verrichten. Tenslotte zal de pen del ruimtevoertuigen weer naar de aarde kunnen brengen om ze weer klaar te maken voor een rolgende opdracht. In 1973 hopen de Amerikanen hun eerste ruimtelaboratorium, Skylab, te lanceren. Met een ruimtependel zullen driemaal bemanningen naar de Skylab worden vervoerd. Op de foto is aan de bovenkant van de Skylab duidelijk zichtbaar een Apollo-capsule gekoppeld aan het ruimtelaboratorium. De shuttle zal een zeer bedrijfsze- ker en ingewikkeld ruimtevoer tuig worden. Het grootste pro bleem is dan ook dit zeer geper fectioneerd ruimtevoertuig zo goedkoop mogelijk te houden. De zorg om kostenbesparingen gaat zover, dat men reeds nu denkt aan het vergroten van het laadvermogen van de shuttle door hem bij de start gebruik te laten maken van vleugels, die, gen. net als bij een vliegtuig, op- Op het congres is voorts duidelijk waartse druk kunnen leveren. De opwaartse druk zou op effi ciëntere wijze kunnen worden ontwikkeld dan bij een loodrech te raketstart, waarbij geen vleu gels nodig zijn. Deze oplossing brengt echter veel problemen met zich mee (verhitting, zwaardere constructie), zodat er nog wel enkele jaren overheen zullen gaan, vordat de shuttle zijn definitieve vorm zal krij- gebleken dat waarnemingen vanuit de ruimte in de toekomst van zeer groot belang zullen zijn voor het leven op aarde. Nu reeds hebben Russische geleer den vastgesteld dat de tempera tuur op aarde gedurende de af gelopen dertig jaar voortdurend is gedaald door de verontreini ging van de atmosfeer. De zon nestralen worden op grotere hoogte dan vroeger terugge kaatst. seizoen-variaties op het oppervlak van de ,rode' jlaneet Mars vormen nog iteeds een levendig discussie- rnnt voor astronomen. Een ding duidelijk; de schommelingen d kleur en helderheid van de lodem van Mars zijn niet te wijten aan een zich nu eens ver- ireidende dan weer inkrimpen- vegetatie (plantenkleed). Misschien worden deze verande ringen van het oppervlak van Mars veroorzaakt door de vor ming en oplossing van wolken. Maar dan is er geen bevredi gende verklaring te geven voor de bron van het water. Volgens twee medewerkers van het Jet Propulsion Laboratory te in California bestaat het opper vlakte materiaal van Mars hoofdzakelijk uit verpoederd ge steente dat voldoende water kan absorberen en binden voor de vorming van wolken. Dit opper vlakte materiaal zou dan bazalt moeten zijn. Bij experimenten bleek dat ver poederd bazalt een enorme ab sorptie vertoont ten aanzien van water. Dit betekent dat bazalt- poeder zeer grote hoeveelheden ollo-12-commandant Pete Conrad plaatst instrumenten op de maan. Op de helm van Conrad werden po ren waargenomen van botsingen met atoomkerndeeltjes afkomstig van kosmische stralingen. waterdamp en koolzuurgas kan opslaan. Indien nu de bodem van Mars is samengesteld uit hoofdzakelijk bazalt dan zou stijging van de oppervlakte temparatuur met slechts 10 gra den (dit is zeer goed mogelijk omdat Mars nagenoeg geen luchtdruk kent) het grootste deel van het opgeslorpte water vrijmaken (deorberen) zodat wolken ontstaan. Niet alleen de maan, Venus en Mars zullen door aardse .vlie gende schotels' worden bezocht, maar ook Mercurius, de planeet die het dichtst bij de zon staat en de hoogste oppervlakte tem paratuur van alle planeten be zit. In 1973 zal de NASA de Ma- riner-10 Mercurius lanceren. De Mariner-10 zal langs Venus vlie gen op een hoggte van 4800 km en de zwaartekracht van deze planeet benutten om zich verder voort te spoeden naar Mercu rius. Het ruimteschip dat op een hoogte van 900 km om Mercu rius zal cirkelen, stuurt b.v. beelden naar de aarde. De oppervlakte temperatuur van Mercurius aan zonzijde be draagt 400 graden Celcius, ter- wil de van de zon afgekeerde zijde niet ver boven het absolu te nulpunt (-273 graden Celcius) zal zijn. De massa van Mercu rius is slechts een twintigste van die der aarde. Dkt. Walenkamp geeft receptie Warmond Ter gelegenheid van de beëindiging van zijn praktijk als huisarts, receptieert dokter H. A. G. M. Walemkamp op za terdag van 16.30 tot 18.00 uur i het .Trefpunt" te Warmond. Lucky Luke Suske en Wiske Het brom mende brons Tom en Marian De Bank rovers van half acht presidentschap is niet bepaald de juiste geving om nieuwe vrienden te maken", ïft John F. Kennedy eens gezegd en -queline heeft meermalen de droefenis iervonden te zien dat mensen die ze als •enden beschouwde vijanden of pluim- "ijkers werden, zodat de officiële diners i langer hoe minder voorkwamen en en- e,e oude en beproefde vrienden die vast ïnoeg in het zadel zaten om geen gunsten hebben de gebruikelijke gasten ine en John waren geweldig in het fitte Huis. Ik weet nog dat ik ze een keer "jenkwam en aan Caroline vroeg wie vriendje was en toen antwoordde ze -1 waardig „Dat is mijn vriendje niet, mijn broertje!" item, en ik vroeg of de verhoudingen het nieuwe huisgezin nog zo innig war Hij zei van wel, misschien nog wel in- omdat ze zich er van bewust zijn ze Kennedy's zijn, hoewel ze allebei 1 zijn op hun stiefvader. dijk", zei hiij, „voel ik in het nieuwe "sgezm, zoals je het noemt, een hartelij- verhouding aan. Er worden niet veel woordjes gewisseld tussen man en v, maar ze zijn ontspannen als ze sa- zijn en telkens vang je en blik van ■"standhouding op, waaruit gezamenlijk gw °ver een grapje of iet dergelijks jhjkt. Het is eoht plezierig", dit blies miijn belangstelling nieuw le ven in. Misschien had de vrouw een echtge noot nodig die oud genoeg was om haar te waarderen en te begrijpen, teder met haar om te gaan en te wensen dat ze zichzelf blijft. Jonge echtgenoten denken eerst aan zichzelf, en vrouwen zijn helpsters en vol gelingen. Ze moeten in de eerste plaats aan hun man denken. Maar de jonge vrouw van een veel oudere man is zijn vreugde en zijn geliefde, een combinatie van dochter, minnares en vrouw. Het is zijn wens haar gelukkig en verwend te zien en daardoor met hem in genomen. Ja, Jacqueline Onassis heeft een wijze keuze gedaan. Ze voelt zich veilig, en veiligheid is in deze tijd en in deze we reld genoeg of bijna genoeg is het niet? Het is althans bijzonder zeldzaam. Kort geleden las ik in een onbekend krantje in mijn kleine stad in Vermont een vod van een krant, maar die door de lezers ver slonden wordt een artikel waarin ver slag werd uitgebracht, of het had althans die pretentie, over de invloed die Jacqueli ne op haar echtgenoot, Aristoteles Onas sis, uitoefent. Volgens dat artikel veran dert ze deze man van een harde verzame laar van onmetelijke rijkdommen in een fi lantroop. Tot nu toe, zo luidt het verslag, had Onassis niet in liefdadigheid geloofd. Hij was van het standpunt uitgegaan dat mensen dn staat moeten zijn voor zichzelf te zorgen. Nu wijzigt hij, onder de invloed van deze sterke, mooie vrouw, het imago dat hij door de jaren heen van zichzelf heeft opge bouwd. Hij geeft grote sommen geld om ongelukkige mensen, vooral kinderen, te helpen. Een instelling die hij in Grieken land gefinancierd heeft is te zijnder ere Onassion genoemd. Bovendien is hij tege moet gekomen aan de wens van zijn vrouw dat haar twee kinderen uit het huwelijk met John Kennedy hun opvoeding in hun eigen land zullen krijgen. Hij woont in New Y ork, zoals zij wenst, bezoekt zijn geliefde eiland in Griekenland alleen nog maar en heeft zijn flat in Parijs opgege- Zijn vrouw heeft deze egocentrische, ouder wordende man binnen de aura van de Ken- nedy-legende gebracht, een legende waar binnen ze zelf niet is opgegroeid, maar die ze overgenomen moet hebben van haar eerste echtgenoot. De legende is een deel door Pearl S. Buck van haar geworden. Ze heeft zich niet ver oorloofd te veranderen en houdt de legende in ere, en heeft de invloed daarvan zo sterk verbreid dat die nu een van de rijk ste mannen ter wereld omvat. Caroline Kennedy is oud genoeg om tot de Kennedy-vrouwen gerekend te worden. Ze is uiteraard te jong om te weten welke in vloed de tragische gebeurtenissen in haar leven op haar gehad hebben. Haar vroeg ste herinneringen zijn die aan het Witte Huis en haar leven daar was tegelijkertijd bevoordeeld en in zekere zijn benadeeld, juist dóór die voorrechten. Ze was toen een eenzaam, spontaan klein meisje. De dood van haar vader bracht haar al jong in aanraking met de tragedies die bij de familie Kennedy lijken te horen. Nu is ze bijna een tiener, uitzonderlijk mooi en in tuïtief elegant. Ze heeft uiteraard het voor beeld van haar moeder. Ik zie precies hoe Caroline haar voeten plaatst, hoe haar houding is en met welke koele waardigheid ze zich aan het publiek vertoont, waarbij ze onbewust of misschien wel bewust de moeder die ze aanbidt imiteert. Als de stiefdochter van Aristoteles Onassis is het nu onvermijdelijk dat Caroline, opge voed onder vorstelijke omstandigheden, haar eigen bijdrage aan de toekomst zal schenken. Ze heeft alle kansen. Maar ze heeft iets van zichzelf dat niet voor geld te koop is. Ze heeft, verschrikkelijk jong, een diepe tragedie doorgemaakt en een on vervangbaar verlies geleden. Ze 'heeft al geleerd dat het leven de bevoorrechten niet spaart. Wat de toekomst Caroline Kennedy ook bren gen zal, er zullen haar ongetwijfeld uiter sten van vreugde en verdriet te wachten staan. Haar lot zal haar hoog verheffen en kan haar misschien naar peilloze diepten voeren. De gevoeligheid, haar karakter ei gen, zal haar vreugde versohaffen, maar haar ook veel meer doen lijden dan de ge middelde mens. Maar ze is geen gewoon kind. Ze is een Kennedy en heeft de moed van de Kennedy's geërfd. Eunice is na Rosemary de oudste dochter van de Kennedy's die nog in leven is. Ik ken haar door onze geestelijk gehandicap ten. Toen ik haar in Washington bezocht was haar man, Sargent Shriver, het hoofd van het pas opgerichte Vredeskorps. Ik weet nog goed dat er, toen ik voor de eer ste keer het huis betrad, een sfeer van ac tiviteit, van betrokkenheid heerste. Ik zat alleen <n de prettige woonkamer op mijn gastvrouw te wachten. Brede glazen deu ren gaven toegang tot een terras en daar achter lag een groot groen gazon, om zoomd door bomen. Ik had het gevoel dat er die dag een heleboel gebeurd was, een sfeer die kenmerkend is voor de Kenne dy's, en toen mijn gastvrouw een beetje gehaast binnenkwam vertelde ze dat er een groep gehandicapte kinderen op bezoek was geweest om op het grasveld te spelen en van de tuin te genieten. Voor zover ik me herinner was het een spe ciale zomercursus voor dergelijke kinderen en ik vond het geweldig vriendelijk van een vrouw die het zo druk had om die kin deren op zo'n hartelijke manier te ontvan gen. Ze was typisch een Kennedy, dacht ik terwijl ik luisterde naar haar verslag over de ac tiviteiten van de dag, zowel wat het werk betrof. Ieder lid van de familie Kennedy heeft naar het schijnt een bepaalde verant woordelijkheid.- Voor Eunice Shriver is dat het terrein van de geestelijke retardatie. Ze ls een opmerkelijke vrouw om te zien, openhrtig, energiek, eerlijk en uiterst intel ligent zonder intellectueel te zijn in de theoretische betekenis van het woord. Ze heeft de directheid van de Kennedy's, de energie van de Kennedy's, de manier van spreken van die Kennedy's. Eunice Kennedy dansend met haar vader Joseph Kennedy.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11