800 MILJOEN GULDEN MEER BESCHIKBAAR Meisje dreigt tweemaal dak af te springen Begroting oppositie: 'olitie: gewoon baldadigheid Pleidooi voor bevriezing salarissen burgemeesters erhoging 'emie auto niet juist Antwerpse lucht niet zo vuil 'tjÜtè. Regering wil vluchte lingen- gesprek Êcldóc (Sotwcml ngracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 *- Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur; H. P M. Heruer ïrtenties (exc. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per week 1.63. maand 6.95, kwartaal 20 65. Jaar 80.15 Per post DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND 63e jaargang, no. 18.515 SELECTIE TV-PROGRAMMA Ned. I: 20.21 uur Als een traan in de oceaan; 22.00 uur En een zoen van de juffrouw. DINSDAG 12 OKTOBER 1971 IETS KOUDER Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Overwegend matige wind uit zuidwest tot zuid. Minimumtemperaturen on geveer 14 graden aan zee tot 10 graden in het zuidoosten. Maximum morgen rond 17 gra den. Britse patiënten proefkonijn Londen (AFP) Vele Engel sen vragen zich op het ogen blik af, of de gratis medi cijn, die zij bij zoekte voor geschreven krijgen, van hen geen proefdieren zal maken. In het schandaal van de menselijke proefideren zoals sommige populaire kranten in Engeland deze zaak reeds noemen, is begonnen met een vraaggesprek van zon dag voor de Britse radio, waarbij een arts onomwon den verklaarde, dat bij zijn weten in Engeland weten schappelijke proeven worden genomen met de onvrijwilli ge hulp van ziekenhuispa- tienten. De arts van het vraaggesprek, dr. Maurice Pappworth, die in de Britse hoofdstad be kendheid geniet, verklaarde dit naar aanleiding van be richten volgens welke in de Verenigde Staten ongenees lijk zieken gebruiken zijn voor experimenten, die ten doel hebben, de hoeveelheid radio-activiteit vast te stel len, die militairen kunnen verdragen wanneer zij bij een kernoorlog betrokken zijn. Dr. Pappworth heeft niet al leen verklaard, ervan over tuigd te zijn, dat dergelijke proeven in de Verenigde Sta ten worden genomen, maar hij heeft er zelfs aan toege voegd, dat ook in Engeland dergelijke experimenten wor den verricht, nooit echter op particuliere patiënten, maar altijd op patiënten van de Britse nationale gezondheids- DEN HAAG De linkse drie, PvdA, D'66 en PPR hebben vanmiddag een alternatieve begroting 1972 ingediend. Uit deze tegen begroting blijkt dat het linkse blok ruim 800 miljoen gulden meer voor 1972 beschikbaar kan maken dan het kabinet-Biesheuvel. Dat «is een luttel bedrag in vergelijking tot de totale ruiksuitgaven, die voor 1972 ge raamd zijn op ruim 38 miljard gulden. De 800 miljoen meer, die de drie oppositiepartijen vrij zouden kunnen maken voor het voeren van een ander beleid, zijn het resultaat van een aantal verde re bezuinigingen, enkele belas tingverhogingen en een aantal andere maatregelen. De progressieve drie willen het bedrag van ruim 800 miljoen onder andere besteden voor de opvoering van de woningbouw, het optrekken van de aow tot het minimumloon, het basison derwijs, de verhoging van de ontwikkelingshulp, het vor mingswerk (met name voor werkende jongeren) en voor za ken, die in de sector van cul tuur recreatie en maatschappe lijk werk liggen. Met name op deze laatste zaken wil het kabi- Van een onzer verslaggevers nendaal Een politieonderzoek heeft uitgewezen, dat f jongens uit Zandvoort enkele ruiten bij mevrouw esheuvel hebben ingegooid, en dat deze vernieling niets maken heeft met de oproep van Wim Kan tot geweldlo- actie tegen de komst van Hirohito. fijftal in leeftijd variërend 17 tot 19 jaar - had zater- avond flink gedronken en 'e in Bloemendaal, Over- en Aerdenhout zomaar uit adige vernielzucht wat rui- D. uw Biesheuvel heeft intus- antwoord gekregen op haar "brief aan Wim Kan, waar- I hem verweet op te roepen ebellie en zei het als huis vervelend te vinden, op ag met kapotte ruiten te n. ïtgenote van Wim Kan, Cor- Vonk, schrijft voor geweldlo- cties te zijn en niet achter het ingooien van ruiten te staan. „We hadden u graag met het opruimen willen helpen". jaag (ANP) De Tweede- jerleden Lems en Dolman, fen van de PvdA, hebben de (stars van Economische Za- en van Verkeer en Water- gevraagd of zij het een hkige samenloop van om- jdigheden vinden, dat na een inging van de benzineac- l en van de opcenten op de ijtuigenbelasting, nu ook se stijging van verzeke- ieven op automobielen jekondigd. Ook willen zij hoeveel tijd het departe- f van Economische Zaken zal hebben om zich een eerd oordeel over de aan- ligde verhogingen te vor- klaverjas- wedstrijd om mooie prijzen op dinsdag 12 oktober a.s. jjAlkeburcht" "elofarendsveen Zowel in New York als in Seoel demonstraties. In Seoel was de aanleiding een overval door de politie op een universiteit. In New York waren huurders boos omdat zij geen hui zen kregen, waarvan de huur in overeenstemming met hun inkomen is. Van onze parlementaire redactie Den Haag Het kon niet uitblijven: na berichten over het bevriezen van salarissen van ministers, staatssecretarissen en Kamerleden, is er thans een pleidooi om volgend jaar de salarissen van burgemees ters in grotere gemeenten te bevriezen. Het pleidooi komt van bur gemeester Eijsink (PvdA) van Meppel, die de burgemeesters een voorbeeld wil laten geven van matiging ten gunste van de collectie ve voorzieningen. De heer Eijsink wil niet alleen afzien van een reële inkomstenverbetering, maar bovendien ook de compensatie voor gestegen prijzen achterwege laten. De salarissen van burge meesters stijgen (achteraf) met de loonstijgingen in het bedrijfsle ven, zoals voor alle ambtenaren het geval is. De grootste verdieners zijn de burgemeesters van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, die ruim 120.000 gulden per jaar ontvangen. Afhankelijk van het aantal inwoners van hun ge meenten verdienen burgemees ters voorts bedragen, die varië ren van 30.000 tot 92.000 gulden. De ministers Boersma (Sociale Zaken) en Langman (Economi sche Zaken gaan misschien een bespreking arrangeren met ver tegenwoordigers van organisa ties van vrije beroepsbeoefena ren over de inkomensmatiging in het kader van de inflatiebe- strijding. Op een dergelijke bespreking is van verschillende kanten aange drongen, onder meer door de voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, dokter F. N. M. Bierens. Een andere groep die er ook op heeft aangedrongen bij het overleg te worden betrokken is de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel. Opperhoofd Rode Vos van de Sioux-Indianen, 101 Jaar oud, was onlangs in Londen om re clame te maken voor zijn boek „Memoires of Chief Red Fox". Kind overleden na eten van slaaptabletten Zwolle (ANP) In een zieken huis in Zwolle is overleden de 2- jarige Fransisca van Veen uit het Drentse De Wijk. Het meisje was daar zondag opgenomen, nadat het een doosje met slaap tabletten had leeggegeten. Vliegtuigbom in hal van rechtbank Breda (ANP) Onbekenden heb ben vermoedelijk vanmorgen een klein model vliegtuigbom in de hal van het r 'houw van de arrondissement. itbank in Breda gelegd. Een p' -atselijke krant was via een anoniem tele foontje op de hoogte gesteld van het gebeurde. De gealarmeerde politie vond de bom om half ne gen. De mijnopruimingsdienst is gewaarschuwd om het gevaar lijke projectiel onschadelijk te maken. Waarschijnlijk betreft het hier een actie van de Rode Jeugd. Den Haag (ANP) De luchtver- onreiniging in de haven van Antwerpen heeft (nog) niet de omvang bereikt van die van Rijnmond tijdens de recente smogperiode. Wellicht is de oorzaak hiervan dat de industriële expansie te Ant werpen iets later op gang is ge komen dan tn Rotterdam. Dit zei gisteren de schepen van de ha ven voor Antwerpen, L. Delwai- de, in Den Haag tijdens een bij eenkomst van het Comité Bene lux en de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel. Men geeft alle schuld aan de in dustrie, maar de hoogste con centratie zwaveldioxyde en rook wordt niet in het Antwerpse in dustriegebied, maar wel in het de stad gevonden. TOKIO Telefoontjes met kritiek aan Nederl. ambassade Tokio De Nederlandse ambas sade in Tokio heeft bekend ge maakt een paar telefoontjes te hebben ontvangen Waarin werd geprotesteerd tegen het vijande lijk gedrag waaraan keizer Hi rohito tijdens zijn bezoek aan Nederland was blootgesteld. Men leverde kritiek, aldus een woordvoerder van de ambassa de, maar er werden geen ei- gementen geuit jegens de am bassade zelf. Namens de Britse ambassade in Tokio is meegedeeld dat men ook daar door een aantal perso nen is opgebeld dat bedankte voor de beleefdheden de keizer tijdens zijn bezoek aan Londen betoond. Er werden geen pro testen of dreigementen ontvan gen. Ontsnapt uit gevangenis Van onze correspondent Brussel Een Nederlandse gang ster die een straf van vier jaar wegens een bankoverval uitzat, is gisteren ontsnapt uit de ge vangenis van de Belgische stad Hasselt. Hij deed dat terwijl in die stad enkele honderden rijks wachters hun korpsfeest vier den, en terwijl personeelsleden van de gewestelijke omroep BRT-Limburg niet-begrijpend toekeken. Een tweede man pro beerde vergeefs te ontsnappen. De ontsnapte gooide een haak, waaraan een touw hing, over de vier meter hoge gevangenis muur. BRT-mensen zagen de man, gekleed in een witte ove rall, over de muur klimmen, op straat springen en in een vlak bij geparkeerde lege Volkswa gen stappen. De getuigen rea geerden pas enkele minuten la ter, toen een tweede man, dui delijk een gevangene, probeerde de haak opnieuw over de muur te gooien, maar daarin niet slaagde. v-i Raiffetsenbank fSé Boerenleenbank net Biesheuvel ernstig bezuini gen. De voornaamste bezuinigingsvoor stellen in de alternatieve begro ting zijn: Verlaging van de defensie-uitga ven voor volgend jaar met een bedrag van ruim 190 miljoen gulden. Vermindering van de geplande uitbreiding van het aantal amb tenaren met ruim 500 man. Dit levert een besparing op van 50 tot 60 miljoen gulden. Een verdergaande afremming van de ruilverkaveling. Extra bezuinigingen op verkeer en waterstaat. Opbrengst: enke le tientallen miljoenen guldens. De voornaamste voorstellen met betrekking tot belastingverho ging zijn: een verzwaring van de belasting op zeer hoge inkomsten en een verlichting van die op de laag ste inkomens. Deze verschui ving in de loon- en inkomstenbe lasting levert ruim 50 miljoen op. Verhoging van de vennootschaps belasting. Beperking van de zelfsstandige- naftrek. Verhoging van de vermogensbe lasting. Verhoging van de successierech- (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De kans is zeer groot, dat de regering contact opneemt met premier Indira Ghandi in verband met de hulp verlening aan de oost-Pakis- taanse vluchtelingen in India. Dit contact zou plaatsvinden tij dens het bezoek van de Indiase premier aan enkele Europese landen in de laatste weken van deze maand. Zeer waarschijnlijk zal Indira LIN PIAO Tokio (AFP) De regering in Peking zal binnenkort een com muniqué uitgeven over de toe stand van de Chinese minister van defensie, Lin Piao, de twee de man in de partijhiërarchie en als zodanig de vermoedelijke opvolger van partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Lin Piao zou ernstig ziek zijn of al overleden. Boot kapseist: 19 doden WARSCHAU (AP) Een boot met bruiloftsgasten is eergiste ren op de Weser, honderd kilo meter stroomafwaarts van War schau, omgeslageen. Negentien mensen kwamen om het leven; veertig werden gered. De opvarenden waren op weg naar een huwelijksfeest in een naburig dorp. „Toen wij naar het dorp gingen om na te gaan wie er vermist waren, was de pret daar in volle gang", aldus de burgemeester van het dorp. „Ze feestten zelfs door toen zij van de ramp hoorden en uren later waren ze nog bezig" Aan genomen wordt dat de boot te vol geladen was. Ghandi uitgenodigd worden bij har bezoek aan Europa bespre kingen in Nederland te voeren over het vluchtelingenprobleem in haar land. De meeste fracties in de Tweede Kamer willen de regering drin gend verzoeken de hulpverle ning aan de Pakistaanse rege ring op te schorten, Van correspondent Maastricht Ademloos hebben honderden mensen gistermiddag in de St. Maartenslaan te Maas tricht toegekeken hoe de brand weer een 17-jarig Maastrichts meisje redde. Ze dreigde van een 20 meter hoog dak naar be neden te zullen springen. Na een voor het publiek eindeloos lijkende tijd werd zij, bijna' een half uur na aankomst van brandweer, politie en GGD, door een brandweerman over meesterd. Vla een brandladder werd het meisje naar beneden gebracht en in een auto van de recherche vervolgens naar het politiebureau vervoerd. Het was de tweede keer dat zij gisteren door de brr.r '-eer van het dak gehaald moest worden. Enkele ur^n tevoren had zij zich gemakkelijk laten overre den om naar beneden te komen. Toen kon zij terugkeren in het tehuis voor meisjes Wieker- hoonk waar zij woonde. Zij zal nu in een ander tehuis worden ondergebracht. Na haar eerste ontsnapping werd de deur van het tehuis hermetisch afgeslo ten, maar door een raam kon zij echter weer ontsnappen, om vervolgens opnieuw het dak te beklimmen. Toen de brandweer man het dak op wilde gaan, zei het meisje naar beneden te zul len springen als zij aangeraakt zou worden. Recherche en brandweermannen probeerden haar te bepraten zonder succes. Een brandwacht schoof deson danks al pratende voetje voor voetje in haar richting. Toen hij op een meter afstand van haar was en de situatie kritiek werd, sloeg hij haar plotseling in het gezicht. Hoewel het meisje zich uit alle macht verzette, wist de brandweerman haar te over meesteren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1