Klas in voetbalkantine AANLEG LEIDSE BAAN GAAT ZO GOED ALS ZEKER GEWOON DOOR ïWilleke en Jeroen kwamen voor niets Vallend ijzer plet auto Leidenaren winnen wolprijzen Selectief autogebruik Merenwijk krijgt 'n busverbinding door Red lok VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT Mevrouw Borst voorzitster vrouwenljond (Van onze correspondent) RIJPWETERING Mevrouw Borst-Verhaar is op de algeme ne ledenvergadering van de vrouwenbond van het NKV tot voorzitster gekozen. Zij volgt mevrouw Nederstigt-Van der Tang op. (n het bestuur werd ook me vrouw A. Mol-Hommes ekozen. Uit het financieel verslag van mevrouw Kouwenhoven-Don- gelmans bleek dat het nodig was de contributie te verhogen van een gulden tot c 1,25 per maand. Mevrouw Van Berkel- Hogenboom sprak namens de leden een dankwoord tot de aftredende voorzitster Nederstigt. Zij bood haar bloemstuk aan. De nic r voorzitster overhandigde vrouw Nederstigt een i bandhorloge. KPJ-Zoeterwoude krijgt het druk ZOETERWOUDE De K.P.J. heeft de komende weken een druk programma. Het begint met een kaartavond in het Don Boscohuis: klaverjassen en kruisjassen. Iedereen kan deel- jndagmorgen gaan de leden ranuit Scheveningen vissen op Op zondag 17 oktober: pol cross te Bodegraven. Lengte _.i het parcours 4*/a km. Dins- F daê 19 oktober komt Theo Koomen, sportverslaggever, een e houden. Ook niet-le- i - den zijn welkom. Twee teams 1' tullen deelnemen aan het grote i wllyebaltoernooi in de Sprin gershal te Gouda, dat de K.P.J. afd. Alphen a.d. Rijn op zondag oktober organiseert. 's i. Avonds dansen en prijsuitrei king te Alphen. Op vrijdag 5 L november ontvangt de K.P.J. in het Centrum aan de Schenkel- weg de bekende Belgische hypnotiseur Prof. Benevoli. Op vrijdag 19 november is er weer e kaarten. A.R.-Kamerlid verdedigde de regering (Van onze correspondent) HAZERSWOUDE Mej. Hannie van Leeuwen, lid van de AR 'tweede Kamerfractie, heeft gisteravond in Hazerswoude een rede gehouden voor de AR-kiesvereniging. Zij verdedigde de politiek van de regering en voorspelde sombere jaren in economisch opzicht. Mej. Van Leeuswen toonde zich ook ingenomen met het streven van de regering Biesheuvel om een goede relatie te krijgen ussen de overheid en het be drijfsleven. Over de vorming van een grote ehristen-democ atische partij zei zij dat er ondanks de -recente strubbelin gen nog steeds doelbewust ge streefd wordt naar zo'n partij bestaande uit de huidige grote christelijke groeperingen. TER AAR De veilingdzagen zijn in verband met kerstmis en nieuwjaar als volgt vastge steld: maandag 20 en 27 de cember, woensdag 22 en 29 de cember en donderdag 30 de cember. Op de vrijdag en 24en 31 december is er dus geen veiling. ALPHEN. De culturele face-lift, die Alphen gisteravond had nw| moeten ondergaan, is op een fiasco uitgelopen. Het toneelstuk crir „Twee op de Wip", met hoofdrollen van Willeke Alberti en :ndf7ero enKrabbé, moest plotseling worden afgelast omdat de n rf" verlichting in de Goede-Herderkerk het begaf De helft van de I compressie viel weg met het gevolg dat de kerk in grijze I schemer gehuld werd. De ettelijke pogingen om de zaal alsnog *f °P gang te krijgen, liepen op niets uit, zodat de vierhonderd ïgif 'oanioezipen onverrichterzr.ke naar huis konden gaan. Als ze cr erg veel prijs op stellen om „Twee op de Wip" te zien, krijgen ze daar op vertoon van hun kaartje de gelegenheid voor ,n dc Schouwburg van Haarlem. Op 25 oktober zal een gratis biis hen naar Haarlem brengen. Voor degenen die dit een beetje te veel moeite vinden, wordt de voor het kaartje betaalde prijs terugbetaald. Vrouw kruipt ongedeerd uit wrak LEIDEN Voor zijn ogen zag de heer J. C. Zwaan uit het Noordhollandse Opmeer van morgen zijn Opel Kadett be zwijken onder een vracht beton ijzer, die van een vrachtauto viel. Tot zijn grenzeloze op luchting zag hij zijn echtgenote ongedeerd uit het tot schroot gebeukte voertuig kruipen. Het ongeluk gebeurde op de Eu- ropaweg te Leiden. Komend van de Rijksweg uit de rich ting Amsterdam, was de heer Zwaan de Europaweg opgere den, maar misleid door de mist reed hij de bedieningsweg op. Bij de monding van de Vrou- weweg werd hij geconfronteerd met een vrachtwagen vol beton ijzer, die de Europaweg wilde oprijden. De Opmeerder stapte uit om zich te oriënteren. Hij zag tegenliggers aankomen en schreeuwde tegen de vrachtwa genchauffeur dat die de draai niet zou kunnen halen. De chauffeur hoorde hem niet en reed de weg op. Hij werd ge ramd door een vrachtwagen vol stenen. De lading betonijzer schoot los en stortte op de Opel Kadett, waarin mevrouw Zwaan nog zat. De auto werd onder 't vallende ijzer bedolven, maar de dame kroop ongedeerd uit het wrak. De enorme ravage versperde de weg, waardoor het verkeer van en naar de Rijksweg moest worden omgelegd. LEIDEN Het Internationaal Wolsecretariaat heeft gisteren de prijzen uitgereikt van een door hem georganiseerde wed strijd in Leiden. Het wolsecre tariaat had een wedstrijd uit- geschreyen tussen wolverkopers en een etalagewedstrijd tussen winkels waar men wol ver koopt. De gelukkige winnaars zijn geworden: de heer J. Brugman van herenmodezaak De Vries en de heer J. B. L. Speijer van boutique The Saint. De heer Brugman, die de ver koopprijs won vertelde: „Ik wist wel dat ze zouden komen, maar ik heb heel gewoon ge daan". De juryleden konden in een tijdsbestek van 3 weken komen. Hij heeft een 15-daagse reis naar de Canarische eilan den gewonnen. Anders verging het de heer Speijer, die de etalagepnjs won. „Een hele zondag heb ik besteed om de etalage op' te maken". Hij kreeg een oorkonde en mag een pagina-vullende adverten tie in één van de Leidse dag bladen plaatsen. „Die oorkonde krijgt een mooi plaatsje in de boutique", zei hij. „Dat is dan het begin van de prijzenkast" merkte de heer Boerhof van het Internationaal Wol Secre tariaat op. De wedstrijden wor den in verschillende delen van het land gehouden. De kosten worden betaald uit een fonds van o.a. Australische en Nieuwzeelandse leveranciers, van wie het wolsecretariaat de wol betrekt. De voortzetting van de Leidsebaan (ambtelijk aange duid als provincialeweg 16bis van Den Haag naar Leiden) is nagenoeg een bekeken zaak. Op 21 ok tober zal wellicht in de Statenvergadering van Zuid-Holland de beslissing vallen of de verdere aanleg doorgezet moet worden en uit de gisteren weergegeven meningen tijdens een gezamenlijke vergadering van drie statencommissies mag afge leid worden dat tweederde van de Statenvergade ring „ja" zal zegoen, zij het dat men noq nader zal bekijken of verdere natuurschade ontweken kan worden. Rtr. Borgman (PvdA-fractievoor- zitter in de Staten) bekende te hebben meegewerkt aan de planning en uitvoering van de Leidsebaan. Maar thans had hij groeiende bedenkineen. De Leidsebaan. die wettelijk een provinciale weg is. zal de func tie krijgen van een rijksweg. Het openbaar vervoer komt in het gedrang en daarom was hij gekant tegen de prognose par ticulier vervoer-ooenbaar ver voer: fifty-fifty. Naar zijn me ning moet de verhouding zijn: 80 procent onenbaar vervoer en 20 procent ander vervoer. Hij vroeg de uitkomsten af te wach ten van vier studies over de problematiek „wegen en mi lieuhygiëne". Drs. Borgman klaagde over de op komst zijnde schade aan het milieu en de schade met name aan schoon water. Ook de ge luidshinder is nog geen afge ronde zaak. Hij verzocht G.S. om nieuwe voorbereidingen achterwege te laten, geen nieu we uitgaven te doen. geld be schikbaar te stellen voor nieu we onderzoekingen, het open baar vervoer een grotere kans te geven en alternatieven te ontwikkelen, die minder belas- Hazen Rondom Schiphol dartelen vele hazen. Het statenlid Svdnev van den Berg maakte dat gis teren bekend tijdens de open bare commissievergadering over de Leidsebaan. Geklaagd was over de geluidshinder en alles, wat daaruit voortvloeit. „Dat kan wel zijn", zo dacht het VVD-statenlid. ..Maar feit is. dat als ik boven Schiphol vlieg ik zie dat ondanks het veie lawaai er toch vele hazen vrij elijk rondspringen rondom de luchthaven". Park De heer Sydney van den Berg (VVD) sprak zich uit voor nati onale parken maar maakte duidelijk, dat Den Haag vanuit het noorden goed bereikbaar dient te zijn, dat Den Haag geen onbestuurlijk centrum mag worden dat er zich een steeds groeiend particulier en openbaar vervoer van en naar Den Haag manifesteert, dat men in vele steden van Noord- Amerika al terugkomt van het openbaar vervoer, dat bij ach terwege laten van de Leidse baan in Wassenaar (om daar het verkeer te kunnen blijven verwerken) 2000 oude bomen gerooid moeten worden en dat het sluipverkeer in Wassenaar enorm zal Drs. Bark (D'66) was geschrokken van de conclusies van TNO. dat de sm-og door het autoverkeer wordt veroorzaakt. Moeten alle werkers in Den Haag met een auto komen? zo was zijn vraag. Hij waarschuwde voor frustraties als men maar door gaat. Drs. T. Spaan (Confess.) waar schuwde daarentegen voor te grote emoties. Hij wilde zich positief opstellen en daarin passen volgens hem de vragen of de Leidsebaan ook milieube- vordo-end kan werken, of men met de Leidsebaan de weg door de duinen definitief afschrijft en of het verkeersgevaar te Wassenaar afneemt. H'i merkt nog op, dat de recreatie maar in geringe mate aangetast gaat worden en dat openbaar ver voer heslist niet hét alternatief is. Hij verzocht voorts om ze kerheden voor de aanvoer- en afvoer(wegen) ten onzichte van Leiden en Den Haag j,oat ru'mte voor event- ^el twee keer driebaans. zo besloot hij. Drs. M. Spiro (PPR) keerde zich tegen elke weg en dr. H. A. van Geuns (PvdA) deed een klemmend beroep om vooral naar wetenschapsmensen te luisteren. De heer B. F. Bohré (KVP) riep: „Geef de steden weer, waarop ze recht hebben; maak ze bewoon- en bereik baar", geen verkeersonstop- pingen en geen verkeersgeva ren". Mogelijk kunnen er vrije banen geïncorpereerd worden bij nieuwe wegens, opperde hij. Drs. A. R. van der Burg (D'66) noemde het handhaven va Leidsebaan een misdaad opzichte van Den Haag. Hij toonde zich ook tegenstander van de verdubbeling weg door Wassenaar. Dr. Eysing was voor de verdere aanleg van de Leidsebaan. Er bestaat volledige oven ming over de aansluitlr Leiden en Den Haag. Wel ziin er nog financiële moeilijkhe den. Alle schade zal tot minimum beperkt worden daarbij zal niet op cold geke ken worden. Mogelijk zal de weg hier en daar dichter bij de spoorbaan komen en een natii naai park tussen Leiden c Den Haag is óók de gedaeh van G.S. Maar een dergelijk park heeft "ook zijn verbindin gen nodig. De Leidsebaan zal niet recreatievernietigend maar wel recrea'ie-bei gend, aldus dr. Eysink, die daarbij ook nog de grote aankoop tiegronden destijds door de provincie van mr. H. Jochems te Wassenaar. „Een selectief autogebruik; daar moeten we naartoe", zo sprak gisteren het D'66-statenlid, drs. D. Bark uit Den Haag. Hi.i bedoelde, dat men de auto dan moet gebruiken, indien dit strikt noodzakelijk is. De voor zitter van de openbare commis siezitting over de Leidsebaan. gedeputeerde dr. R. Eysink deelde laconiek mee te hebben gconstateerd. dat van de 41 aanwezige bestuurders er 37 per auto gearriveerd waren, twee te voet en twee per open- Het isolement van de Merenwijkpioniers wordt verbroken: per 31 oktober komt de bus langs. De passagiers komen later wel. Wijziging van NZH-lijn 60 per 31 oktober LEIDEN De Merenwijk krijgt een busverbinding. Met ingang van 31 oktober wordt de nieuwste wijk van Leiden op genomen in de lijn 60 (naar Noordwijkerhout) van dc NZH. B. en W. van Leiden zijn een regeling overeengekomen met dc directie van dc vervoers maatschappij, waardoor lijn 60 zodanig veranderd wordt, dat er overdag een halfuurs- cn 's- avonds een uurdienst tussen station, binnenstad en Meren wijk zal kunnen rijden. De ritten zullen onder normale omstandigheden ongeveer 20 minuten duren. De halteplaats in de Merenwijk zal zo dicht mogelijk bij het portiek van het eerste bewoonde flatge bouw gevestigd worden. Naar mate meer woningblokken ge reed komen, worden route en halteplaatsen daarbij aange past. De route van lijn 60 (via Oegstgeest naar Noordwijker hout) door de binnenstad is: Steenstraat. Blauwpoortsbrug, Princessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Ca- tharijnestraat, Oranjeboom straat, St. Jorissteeg, Water- steeg, Hooigracht, Ir. Driessen- straat. Oosterkerkstraat, Zijl singel, Herensingel, Javastraat. Driftstraat, Atjehstraat, Suma- trastraat, Merenwijk, vice ver- Vertrektijden van stations: maan dag tot en met vrijdag eerste bus om 7 uur, daarna elk half en elk heel uur tot en met R0.30 uur. Daarna 21.30, 22.30 en de laatste bus 23.30 uur. Zaterdags gaat de eerste bus om 7.00 uur en zondags om Vertrektijden van Merenwijk: maandag tot en met vrijdag eerste bus om 6.30 uur; daarna elk half uur en elk heel uur tot en met 18.30 uur. Daarna: 19.08, 19.40, 20.08, 21.08, 22.08, 23.08 en de laatste bus om 00.08 uur. Op zaterdag: eerste bus om 7.30 uur en zondags om 8.00 uur. De afwijkende ver trektijden 's avonds houden verband met de aansluiting op de spoorverbindingen. Bingo voor beter geluid ZOETERWOUDE Voor de eer ste maal in dit seizoen organi seert de supportersvereniging van S.J.Z. morgen, zaterdag, een bingo-avond in het club huis. e supporters%rereniging heeft haar bestaansrecht reeds dui delijk bewezen o.m. door het bouwen van een fraaie over dekte tribune op „Haasbroek". Nu is een geluisinstallatie be steld. Vóór de e.k. thuiswed strijd van het eerste elftal zal zij in gebruik moeten worden genomerr. Door het deelnemen aan de bingo-avonden maakt men dit alles mede mogelijk. Deze zomer ben ik eens nage gaan hoe de doorsnee-r zich op het strand gedraagt. Daarvoor ben ik op zonnige dag, lang voordat drommen zonfanatici bepakt en bezakt het strand op- strompelen, boven tegen de duinrand gaan zitten. zijn op het strand, zoals ik die dag heb kunnen consta teren, vier groepen strand- bezoekers. De voorste linie die zich het dichtst bij het water nestelt, zijn de jonge gezinnen. Pal daarachter de bejaardenlijn die wordt ge- kenmei'kt door opgerolde broekspijpen, tot even boven de knie opgetrokken jurken, strandstoelen en zomerhoed jes. De dartele paartjes die met hun bussen bruinspuit een soort nevelgordijn op trekken, vormen de derde Uit dit gebied komen de st lieden die als eersten zich het zilte nat laten welgeval len. De manier waarop dit gebeurt wordt ook wel geduid met de spetter-nat- duw-in-het-water-metho- de. De run vanuit de derde linie begint zoals de hon derd meter. Bij het in zicht komen van de zeereep gaat de ren over in galop vervolgens via een sukkel drafje in stapvoets te eindi gen. Tyoerend voor deze ca tegorie is ook het als dolfij nen ronddartelen in water van amper 60 centimeter het met grote stappen ve laten van het water alsof plotseling een groep haaien is gesignaleerd. Nog even iels over de achter ste linie. Bij wind uit blijft deze meestal apatisch liggen vanwege de eerder genoemde bruinspuitnevels. Deze groep is meer gesteld op panorama. Met de ellebo gen in de lengterichting van de ruggegraat wordt het ge hele strandschouwspel over zien. Het liefst opereert men in groepen van 5 a 6 man. Interessant is het ook om te zien hoe door het strandvolk wordt gereageerd als in de verte een donkere wolken massa in zicht komt. De flessen drank en de broodjes worden dan nog even snel in de magen gesplitst opdat niets van de vermeende strandpret verloren gaan. De trek naar de uit gang voltrekt zich snel. De oudjes zijn daarbij in voordeel want zij behoeven slechts op te staan en recht somkeert te maken. De rest is dan nog bezig met de ceremonisprotocolair het verkleden. De kopgroep wordt echter al snel inge haald bij het bestijgen van de zandheuvel naar de uit gang. Binnen het half i zo constateerde ik vanaf mijn rood-wit-blauwe bad handdoek, is geen sterveling meer te zien. De mobilisatie is dan weer gelukt. t» J. v. d. Pijl 25 jaar Altior (Van onze correspondent) TER AAR De heer J. van der Pijl is deze maand 25 jaar jeugdleider bij Altior. Kort na de oprichting van de club stelde hij zich al voor deze functie beschikbaar. De heer Van der Pijl is een ener giek man in de sportwereld. Hij is ook bestuurslid van Alti or, organiseert klaverjasavon- den en maakt zich ook ver dienstelijk bij de ijsclub. De jeugdcommissie van Altior biedt hem op 15 oktober van 8 uur tot half tien een receptie aan in de kantine. Northa en VVSB halen papier op (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT beide bespeelsters van bet ge meentelijk sportpark Boekhorst". VVSB cn Northa, hervatten hun oud-papier De ..De LEIDEN. Dat de lokalen- nood voor sommige scholen erg groot is, wordt wel be wezen door deze'foto. Klassen van het Bonaventuralyceun bivakkeren tijdelijk in di kantine van de voetbalvereni ging U.V.S. Wel gezellig na tuurlijk een lokaal met een bar cp de achtergrond. Daar tegenover staat dat de leer lingen wel een heel eind moeten lopen. Dat gaat nu met het mooie weer nog wel, maar als het eenmaal regent en sneeuwt, valt dat echt niet mee. Bovendien gaat er zeker tien minuten lestijd verloren. De taken zijn daarbij verdeeld. Northa zorgt voor het ophalen van oud papier, lompen etc. en in het zuidelijk deel van Noordwijkerhout terwijl VVSB de rest van het dorp voor haar rekening neemt. De actie van VVSB gaat van start op zater dag 16 oktober. Northa begint een week later.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3