£dd6C (Sou/WMli Pres. Nixon wil nieuwe beperking op lonen en prijzen Na 1 nov. forse verhoging autoverzekering Groot deel buit na tip gevonden Nieuwe weg Den Haag- Rotterdam Doodstraf Stakende gevangenen weer aan het werk Prijs Datsun en Toyota omhoog PER 1 JANUARI EXTRA OMHOOG Kunstroven Den Haag en Alkmaar Sabena verlaagt prijzen „Was'' wil 7% prijsverhoging Onrust over riks met sticker Watersnood in Benidorm Moskou wil akkoord met Bonn koppelen Nederlander stort van rotsplateau Kaddafi trekt ontslag in BULTHUIS Gij zult niet stelen iS 63e jaargang, no. 18.512 VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F- J- Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer Advertenties (exc. B T W.) f 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand 6,95, kwartaal 20.65, Jaar ƒ80,15. Per post per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. Nederland 1: 19.05 uur Fabeltjes van Fontaine; 20.21 uur Feest programma. Nederland 2: 20.21 uur Brandpunt 21.10 uur De zes vrouwen van Hendrik VIII; 22.50 uur Uit de VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige,aan de kust af entoe krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen van omstreeks 13 graden aan zee tot ongeveer 9 graden in het binnen land. Maxima rond 15 graden. WASHINGTON (Reuter/AP) President Nixon heeft verstrekkende beperkingen aangekondigd voor lonen en prijzen in de V.S. Deze beperkingen gaan in, als op 13 november de huidige loon- en prijs- stop afloopt. Er zullen dan twee raden in het leven geroepen worden, die de bevoegdheid krijgen voor onbepaalde tijd loon- en prijsverhogingen vast te stellen. Nixon zal verder het Congres toestem ming vragen voor maatregelen, die rentetarieven en dividenden aan banden moeten leggen. Nixon is van mening dat de loon- om de inflatie in de V.S. terug en prijsstop opmerkelijk goed te dringen tot twee a drie pro- gewerkt heeft: „Gezien dit sterke cent op jaarbasis aan het einde begin en gezien de vastbesloten- van dit jaar. heid die de Amerikanen hebben De beide raden die opgericht wor- betoond, heb ik er alle vertrou- den, zijn een loon- en een prij- wen in dat onze nieuwe maat regelen om aan de inflatie een einde te maken ook succes zullen hebben''. De betreffende maat regelen hebben vooral ten doel AMMAN (RTR) De 17-jarige Bilal Abdoel-Kader Ali i: Amman ter dood veroordeeld omdat hij vorige maand hebben gepoogd een Jordaans verkeersvliegtuig te kapen. In een officiële aankondiging ir Amman staat dat het Jordaan se kabinet akkoord gaat met het vonnis door een militaire rechtbank uitgesproken over de verdachte. De poging van Ali hij had een handgranaat in zijn schoen zit ten en wilde dat het toestel in Bagdad zou landen mislukte omdat hij door veiligheidsmen sen werd geareesteerd. DEN HAAG (ANP) De toestand in de gevangenis Esserheem te Veenhuizen is weer normaal. Gisteren gingen daar 120 gedeti neerden in staking, maar van ochtend zyn allen weer aan het werk gegaan. De gevangenen hadden geweigerd te werken, omdat zij niet tevre den waren over het eten en het er niet mee eens zijn dat de televisie na 10 uur wordt af gezet. zenraad. In de loonraad hebben werknemers, werkgevers en het publiek elk vijf vertegenwoor digers. De prijzenraad bestaat uit zeven personen, die geen binding met regering of enige belangengroep hebben. Volgens functionarissen van het Witte Huis zullen bepaalde in dustrieën toestemming moeten vragen voor zij afzonderlijke prijsbeslissingen kunnen nemen; andere zullen alleen de regering op de hoogte moeten stellen van hun beslissingen. Een derde groep, verreweg de grootste bestaande uit kleine zakenlieden en middenstanders, zal zich moeten onderwerpen aan steek proeven, die zullen worden nomen door een leger van drie duizend belastinginspecteurs. Er zullen geen beperkingen worden opgelegd voor de winsten. „Alle Amerikanen profiteren van meer winst", aldus Nixon. Meer winst betekent meer arbeidsplaatsen, meer investeringen en een hoge belastingopbrengst voor de be taling van de programma's van bijstand aan mensen in nood". (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM-SASSEN- IIEIM Twee importeurs van Japanse auto's, Toyota en Dat sun Nederland, hebben hun prijzen verhoogd. Deze verho ging, mede een gevolg van de gewijzigde koers van de Ja panse Ten, bedraagt voor Toyota 2 tot 7 procent en voor Datsun 5 procent over de gehe- President NUeon tijdens het uitspreken (Van i verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteravond via een tipgever de hand weten te leggen op een aantal kunstvoorwerpen, die afkom stig waren van inbraken in een flat aan de Haagse Van Alkemadelaan (op 16 septem ber) en een museum in Alk maar in de nacht van 1 op 2 oktober. Omstreeks half 10 werd een belangrijk deel van de buit teruggevonden op een plantsoen in aanleg bij het station Mariahoeve. het uiterlijk te beoordelen onbeschadigd. Er zal echter nog een diepgaand onderzoek worden ingesteld, alsmede naar de nog onbekende daders. Van de Alkmaarse buit, waar van de waarde op twee ton wordt geschat, zijn terug gevonden: een paneel van Dijk, een paneel van S. van Ruysdael voorstellende het dorp Egmond met duinen en stompe toren, vijf zilveren drinkschalen van de oude schutterij, een zilveren bokaal die Willem II aan de oude boogschutterij schonk, twee zilveren drinkschalen van de jonge schutterij, een zilveren gedreven drinkschaal uit 1622, een zilveren plaat voor de slagband van de tamboer majoor van de schutterij, twee gedreven zilveren borst platen met respectievelijk af beeldingen van St. Joris met de Draak en de marteldood van St. Sebastiaan en een inktpot. Vermist wordt nog een verzameling aardewerk uit 1600. - Van de zeven schilderijen die 16 september bij de 73-jarige mevrouw Steunenbrink uit de Van Alkemadelaan gesto len zijn vond de Haagse poli tie er vier terug, te weten die van Rembrandt, Jan Steen, Meindert Hobbema en Pau- lus Potter, waarvan de echt heid in twijfel is getrokken. Japans merk, deelde mee in elk geval de prijzen tot 1 januari 1972 gewijzigd te laten. Benauwde ogenblikken maakte de vierjarige Daniel Moliterno uit Middleton (V.S.) door, toen hij voor de lol in een melkbus was gekropen. Pogingen om hem er zo uit te halen, mislukten; de bus moest voorzichtig opengesneden worden. BRUSSEL (AP) De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft bekendgemaakt dat zij haar prijzen voor de transat lantische route zal verlagen. De prijs voor een groepsretour zal worden verlaagd tot 8.500 frank (605 gulden) en de jeugdprijs zal dalen tot 9.500 frank (675 gulden). Dit zijn de laagste prijzen, die ooit zijn aangeboden voor een retour Brussel-New York. De nieuwe prijzen zullen met ingang van 1 februari 1972 van kracht worden, als zij door de Belgi sche regering zijn goedge- DELFT (ANP) De federatie voor de Wasindustrie heeft gas teren haar leden geadviseerd een vierde deel van de noodza kelijke loonkostenstijging voor eigen rekening te nemen, maar tevens een prijsverhoging van 7 procent door te voeren. Het ministerie van economische Z3- ken is van het advies op de hoogte gesteld. Volgens de federatie bedraagt de sinds 1 juli 1970 in de wasin dustrie opgetreden kostenstij ging in totaal bijna negen pro cent van de kostprijs. Een be langrijk deel ervan werd ver oorzaakt door loonkostenstij gingen. (Vane r verslaggevers) rage: DEN HAAG Ee het beplakken daalder met een sticker begint een zodanige vorm aan te ne men, dat bankinstellingen en andere nauw bij de munt be trokken instanties, zich over deze nieuwe vorm van reclame ernstig zorgen beginnen te ma ken. Steeds meer rijksdaalders komen er in omloop met op de beeldenaar een sticker met dc naam (en adres) van een café. taxibedrijf, friturezaak, tank station en noem maar op. „Wettelijk is er niets tegen te doen, omdat de munt niet oe- schadigd wordt, maar dit be plakken van de rijksdaalder is een vorm van onmaatschappe lijk gedrag", aldus een woord voerder van het ministerie van financiën. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De premies voor de verzekering van perso nen- en bedrijfsauto's zullen na 1 november drastisch wor den verhoogd. De automobielassuradeuren zijn hiertoe genoodzaakt als gevolg van de sterk gestegen schade-uitke ringen, die op hun beurt weer voortvloeien uit prijsstij gingen. De premieverhoging bedraagt voor personenauto's 20 tot 25 procent en voor bedrijfsauto's 15 procent. De premieverhogingen zijn uit gedrukt in een toeslag in gul dens op de basispremie. Voor personenauto's varieert de verhoging van de W.A.-premie van 32 gulden voor auto's met een cataloguswaarde van 4.500,— tot 56,— voor auto's met een cataloguswaarde van 20.000,De all risk premie verhogingen variëren van ƒ96— tot ƒ218,—. Voor be drijfswagens varieert de ver hoging van de W.A.-premie van 32.tot 60,en van de all risk premie van 80, tot 152,—. Het is vrijwel zeker, dat de pre mies van de verplichte W.A.- verzekering na 1 januari nog eens extra zullen moeten wor den verhoogd. De regering zal namelijk binnenkort besluiten dat het minimum bedrag waar voor een W.A.-verzekering dekking moet geven, verhoogd moet worden van 400.000, tot 1.000.000,Deze maat regel zou per 1 januari 1972 moeten ingaan. De verzekeringsmaatschappijen verwachten daaruit aanzienlijk hogere schade-uitkeringen, die premieverhoging noodzakelijk maakt. Berekend is, dat de premies gemiddeld met ƒ30,— zullen moeten worden ver hoogd. Voor bromfietsen zal deze verhoging 3,60 bedra gen. ALICANTE (EFE) Wolkbreu ken hebben in het Spaanse toe ristenoord Benidorm overstro mingen veroorzaakt, die grote vernielingen ..ebben aange richt. Drieduizend toeristen moesten geëvacueerd en onder gebracht worden in hotels, die niet van de watersnood te lij den hebben gehad. De schade wordt geschat op ruim vijf miljoen gulden. Van slachtof fers is geen melding ge maakt. BONN (DPA-Reuter) De Sov jet-Unie overweegt de onderte kening van het slotprotocol van het Berlijnakkoord afhankelijk te stellen van de ratificering van het vorig jaar in Moskou gesloten West-Duits-Russisch niet-aanvalsverdrag. Dit heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel voor de televisie meege deeld. Zijn Russische collega Gromiko had hem tijdens de bijeenkomst van de VN-assem- blee in New York van dat plan op de hoogte gesteld. CALAIS (AP) Een jonge Neder landse kampeerder is na een val van 90 meter dood aange troffen aan de voet van een rotswand bij de „Cap du Blanc Nez". Hij was op slag dood. Het slacht offer komt uit Amsterdam. Hij had zijn tent opgezet op 't pla teau bovenaan de rotswand. BEIROET (A.P.). De sterke man van Libië, kolonel Kaddafi, heeft op een massabijeenkomst in de Libische stad Subratha ver klaard dat hij op 11 septembei het leiderschap van de staat had neergelegd, maar later zijn ont slag weer heeft ingetrokken. Kaddafi onthulde niet hoe lang hij was afgetreden. Hij is voorzittei van de revolutionaire raad, pre mier en opperbevelhebber van de strijdkrachten. SHERATON BUREAU prachtige bloemmahonie uitvoering1460.- OUD HOLLANDS BUREAU een schoonheid van hand- bewerkt eiken 1516.- Voor zéér mooi en exclusief meubilair èn voor deskundig advies. (Van één c verslaggevers) DEN HAAG Er komt een nieuwe verbinding tussen Den Haag en Rotterdam: rijksweg 14. Minister Drees (Verkeer en Water staat) heeft aan de Raad van de Waterstaat een nota over deze toekomstige verbinding aangeboden, met een verzoek om ad vies. De nieuwe weg zal rijksweg 4 (Leidschendam) verbinden met rijksweg 20 (Rotterdam). Rijksweg 14 die volgens de nota van Rijkswaterstaat bij het Terbregseplein op de ruit rond Rotterdam zal aansluiten, wordt een autosnelweg met 2x3 rijstroken en met een middenberm van 6 meter breed. Tussen de Haagse en Rijnmondagglomeratie bestaat tot nu toe slechts één volwaardige autosnelweg, namelijk rijksweg 13. Prognoses van Rijkswaterstaat wijzen echter uit, dat in 1985 het verkeer tussen de beide agglomeraties zal neerkomen op 135.000 motorvoertuigen per etmaal. Volgens de prognoses zal rijksweg 13 door het gereedkomen van rijksweg 14 voor 30 procent worden ontlast. Gezien de problemen rond de grondaankoop voor rijksweg 14 zal de uitvoering ervan nog- wel even op zich laten wachten. Tien personen kwamen om het leven en achtentwintig werden gewond, toen een vier ver diepingen hoog gebouw in aanbouw plotseling instortte. Reddingsploegen zijn hier bezig doden en gewonden uit de ruïne te halen. VRENA (Zweden) (AP) Dieven die inbreken in een kerk in het Zweedse Vrena krijgen als re gel de stuipen op het lijf als er ineens een krachtige en sonore stem van boven komt die in goed Zweeds roept: „Gij zult niet stelen". Maar twee mannen die dezer da gen inbraken in de kerk hoor den de boodschap,, waren er niet van ondersteboven en gin gen door met hun werk. Maar niet lang. Dominee Lars Ekrel, de man die de boodschap via een band „uitzond", had nog een tweede voorzorgsmaat regel genomen in geval de eer ste niet afdoende was. Ineens klonken namelijk buiten kerk elektrische bellen die leven maakten als een o deel. De politie was toen zeer snel ter plaatse en greep de dieven toen deze net de kerk uitgevlucht (ADVERTENTIE) ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft u bij ons op één minuut afstand v.d Werfstraat, Oude Rijn, Kaasmarkt Twee minuten Hooigracht (Ir Driessenstraat), Oude Vest en Lange Gracht (Lichtfabrieken) Hei loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te Onze traditie is „altijd voordeli ger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maai het gehele jaaï .voor zoveel" En toch vakstandinj als echte juweliers en horlogers Onze eigen ateliers onderstrepen dit. door echte vakservice te bie den Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, bril- lant. De beste merken, de ruimste keuze, v. d WATER Haarlemmerstraat 181. Juwelier - Horloger. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1