Kans gesprek tussen Kan en Hirohito Russische acties tegen Engelsen Nieuwe golf van ontslagen dreigt ÊcidócSoiiAcwit Loonnota op komst van vakcentrales gering «Trekt Laan |zich terug? Geen streng arrest meer Hoger aantal werklozen Beruchte gangster gepakt Zeepost VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De kans dat Wlm Kan keizer Hirohito zal ontmoeten om hem het dagboek van de aanleg van de Birma-spoorweg aan te bieden is uiterst gering. Volgens een woordvoerder van de Rijks Voorlichtings dienst is er geen enkel offi cieel verzoek van VVim Kan bij premier Biesheuvel bin nengekomen om een ont moeting met keizer Hirohi to. Op niet binnengekomen verzoeken kan de regering dan ook niet antwoorden al dus de Rijks Voorlichtings dienst. Wim Kan deed gisteravond in Zwolle een beroep op de re gering voor een ontmoeting van een minuut met keizer Hirohito' om de keizer met eigen ogen te laten lezen in het dagboek dat ik heb bij gehouden wat er gebeurd is bij de bouw van de Birmas- poorweg". Ook deed Wim Kan een be roep op de Nederlandse be volking om tijdens het be zoek de vlag haflstok te la ten hangen, de gordijnen te sluiten langs de route die de keizer aflegt en een rouw band te dragen. Wim Kan verzocht niet met eieren naar Hirohito te gooien „Een ei is het symbool van het leven, dat gooi je niet naar een symbool van de dood". De cabaretier zei dat het ver schrikkelijk is „dat die an komt". Als de reis inderdaad is bedoeld als een boetedoe ning, zoals gesuggereerd, mogen wij dat alstublieft gedurende een minuut zien. En dan leg ik mij in gods naam maar bij neer dat hij het niet heeft geweten". Wim Kan zei nog dat hij over zijn actie tegen het bezoek van de keizer geen contact met de Nederlandse rege ring heeft gehad. De brief van premier Biesheuvel kwalificeerde hij als „misse lijk makend". Intussen neemt het verzet te- In Utrecht is een demonstratie gehouden tegen het bezoek van keizer Hirohito. „Hirohito Banzai" is te lezen op het protestbord dat deze vrouw bij zich droeg. gen de komst van de Japan se keizer grotere vormen aan. Het Nederlanss Ausch- witzcomité heeft een tele gram aan premier Biesheu vel gestuurd met als inhoud: „Hitiers wapenbroeder Hiro hito niet welkom". De Nederlandse Zionistische studentenorganisatie ver klaarde zich solidair met de slachtoffers van de Japnse terreur. Het partijbestuur van de PSP protesteerde te gen „het bezoek en daarbij behorende eerbetoon van Nederlandse zijde." De voorzitter van de Boeren partij, de heer H. Koekoek, heeft de Amsterdamse offi cier van justitie, mr. J. Hartsuiker gevraagd tegen „de heer Hirohito, keizer van Japan, een strafvervol ging in te stellen en hem terstond na aankomst in Nederland in verzekerde be waring te nemen wegen* de dood van 19.000 Nederlan ders. In de Botanische tuin in het Londense voorstadje Kew heeft iemand een drie meter hoge Japense cederboom omgehakt die daar woens dag door keizer Hirohito was geplant. De dader nam geen halve maatreglen. Hij stampte de grond erom heen vol met keukenzout om ook de wortels te laten afster- VERWACHTING IN LONDEN: van de Russen bij het rech te eind heeft gehad. LONDEN (RTR/AFP) De Russische regering zal bin nen twee dagen een aantal Britse diplomaten en ande- De wachtenden op de kade zijn gisteren de 105 uitgewezen Russen met de Batika in Le ningrad aangekomen. functionarissen uitwa zen als represaille voor het besluit van Engeland van 24 september om 105 sow- jet-vertegenwoordigers tot ongewenst persoon te ver klaren. Dit bericht de spe ciale correspondent van de Londense Evening News in Moskou, Victor Louis, die !bet in het verleden al her haaldelijk met zijn mede delingen over beslissingen JWI" IVEN| parlementaire redac- an c be) ïN HAAG Als het partijbe stuur van de KVP maandag zal beslissen over Ie voordracht aan de partijraad tot benoe- mins van een nieuwe voorzit- ter z *»1 zeer waarschijnlijk keuze worden gemaakt uSlj keuze JEEfc j}erC£ ir' De Zeeuvv ziet ernaar uit, dat de heer Laan, die op het ogenblik UTCV optreedt als waarnemend voor- RAGli 'ter* afziet van een benoe- ANO m'ng, waarvoor hij ook lang DRlJj als kandidaat heeft gegolden. F heer Laan stelt zich aanzien lijk minder positief op, omdat hem wel is gebleken, dat het partijvoorzitterschap een zeer zware belasting vormt en nau welijks te combineren is met het lidmaatschap van Gedepu teerde staten van Noord-Hol land. kou verwachtte kelijk, dat de Russische ver gelding beperkt zou worden tot bepaalde handelsrestricties en mogelijk een tijdelijke te rugtrekking van ambassadeurs. Nu zou het Kremlin echter onder druk van binnenuit be sloten hebben tot een straffere reactie in de vorm van uitwij zing van een aantal diploma ten en andere vertegenwoor digers, onder wie handelsagen ten. Intussen heeft de Britse consul in Moskou gisteren bezoek ge had van een zekere mevrouw Jelizaveta Jefimovna Stetsen- ko, die verklaarde de moeder te zijn van de 31-jarige me vrouw Irina Tepljakova, de se cretaresse en vriendin van de Russische overloper Oleg Lya- lin die in Moskou woont, dreig de met een actie via „inter nationale organisaties", als zij niet binnen twee dagen be richt van haar dochter zou hebben ontvangen. Onder zeer grote belangstelling den begroet door Georgi Koes- netsow, kanselier aan de Sow- jet-ambassade te Londen. Hij zei, namens de opvarenden, on der meer dat de (Britse) con servatieven logen toen zij ons allen beschuldigden van on wettige activiteiten. Voor veel Sowjet-burgers was het moei lijk en hard om' in Groot-Brit- tannië te werken, aldus Koes- netsow. (van een onzer evrslaggevers) GRONINGEN-HENGELO Opnieuw dreigt voor een groot aantal werknemers ontslag, wanneer niet tijdig maatrege len genomen worden. De grootste golf van ontslagen treft vermoedelijk 435 werknemers van twee dochterbedrijven van Nyverdal-ten Cate te Hengelo. De direktie heeft de werknemers gisteren namelijk meegedeeld, dat overwogen wordt over enige maanden de fabricage van bontweefsels voor de kledingsector te staken. Daarmee houden zich de twee dochterbedrijven bezig. Andere ontslagen worden ge vreesd in Groningen, waar de vestiging aldaar van een Am sterdams installatiebedrijf bin nenkort dichtgaat. De aktivi- teiten van deze vestiging zijn namelijk sterk tegengevallen, aldus de direktie. In Nijmegen heeft het bekende ingenieursbureau van Hasselt en de Koning ontslagaanvra gen voor dertig werknemers ingediend bij het arbeidsbu reau. Ook hier geldt stagnatie in nieuwe opdrachten en re organisatie. De ijzergieterij Vulcaansoord te Terborg is verder genoodzaakt werktijdverkorting in te voe ren. Voor 280 man personeel is een werktijdverkorting aange vraagd van 50 en 40 procent. De direktie hoopt met deze normale proporties te kunnen maatregelen de voorraden tot terugbrengen. Desondanks vreest men nog moeilijkheden, wanneer de omzet stagneert. Ook de N.V. Koninklijke Druk kerij Thieme N.V. te Nijmegen heeft voor 35 werknemers een verplichte werktijdverkorting van zes weken ingevoerd. Als reden noemt de directie stag natie in het bedrijf. De werk tijdverkorting heeft geen ge volgen voor de werknemers. De directie van Thieme, die ir totaal 164 werknemers in dienst heeft, ontkend dat ontslagen zullen vallen. De ongeveer 90 personeelsleden van Mees Beton N.V. in Em- men willen het bedrijf gaan huren om de betonproduktie daarin voort te zetten. Dit plan is gisteren tijdens een gesprek met de vakorganisaties in het bedrijf gelanceerd. Ook was men bereid om eventueel aan delen te kopen en het hele be drijf over te nemen. Volgens het personeel kan de produk- tie wel lonend gemaakt wor den. De directie van Mees Beton N.V. wil namelijk met ingang var 31 december dit jaar het be drijf sluiten wegens de ander half miljoen gulden verlies, die de laatste drie jaar is ge leden. parlementaire redac- (Van tie) DEN HAAG De militaire straf van streng arrest verdwijnt, in de praktijk al vanaf vandaag. Minister De Koster van Defen sie en minister Van Agt van Justitie hebben gisteren de hiervoor noodzakelijke wets wijzigingen bij de Tweede Ka mer ingediend. Zij vinden deze straf uit de tijd en verwachten van de afschaffing geen nadeli ge invloed op dc handhaving van de krijgstucht. Bij een aantal kleinere onderdelen is al een succesvolle proef genoe- men bij de afschaffing van het streng arrest. Bevelhebbers hebben hun onder commandanten vandaag opge dragen zoveel mogelijk op de wettelijke afschaffing van het streng arrest vooruit te lopen. Dit houdt in, dat nu reeds deze straf in beginsel niét meer zal worden toegepast. Overigens was het aantal gevallen van streng arrest de laatste jaren bijzonder afgenomen. DEN HAAG (ANP( In septem ber is het aantal werkloze mannen in Nederland met 3000 gestegen tot 43.300. Dit laatste aantal komt overeen met 1,5 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. In vergelijking met een jaar geleden is het aantal werklo zen met 15.700 gestegen. Dit blijkt uit het gisteren versche nen maandverslag van de ar beidsreserve, uitgegeven door het ministerie van Sociale Za ken. Het aantal werkloze vrouwen nam in september met 1.200 toe tot 12.700. Hieronder be vonden zich 4.000 gehuwde vrouwen. Een jaar geleden lag het aantal werkloze vrouwen nog 2.900 lager. Waver niet overgeleverd vóór uitspraak DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt (Justitie) zal de Ame rikaanse deserteur Ralph Wa ver niet overleveren, voordat de kroon over diens derde en laatste poging om hier asiel te krijgen heeft beslist. De minister vindt echter wel dat hij door het NAVO-statusver- drag wordt verplicht Waver naar zijn land terug te sturen. Hij ziet geen reden om de Amerikaanse autoriteiten te vragen, alsnog hun verzoek tot overlevering in te trekken. Een hartelijke begroeting tussen koningin Juliana en koning Boudewijn van België op de militaire luchthaven van Brussel. Koningin Juliana was daar om in Brussel de Europalia te bezoeken, een tentoonstelling van Nederlandse kunst, ter gelegenheid van de vijfentwintigste verjaardag van het Nederlands-Belgisch cultureel akkoord. Geen centen, maar aandelen \JOOR de zoveelste maal keert in het na-oorlogs Nederland het voor stel terug om de werknemers naast geld ook een stuk meerbesten- dig bezit te geven als beloning voor arbeid. Het drijvend motief verandert, maar de strekking van het voorstel blijft: meer sociale zekerheid en medezeggenschap in eigendom. De eerste vlieger werd al opgelaten in de KVP van Romme; toen stond de idee van bezitsvorming voorop. Romme bereikte zelfs het aanstel len van een staatssecretaris om te proberen de bezitsvorming te realiseren: drs. Schmelzer die maar ifcscheiden successen boekte, om dat slechts een minderheid in politiek en bedrijfsleven belangstelling had. De vakbeweging liep niet warm en de Partij van de Arbeid hamerde liever op een ander aambeeld. STRUCTUURVERANDERING ÏN de zestiger jaren, toen spaarregelingen met extra premie ingevoerd waren en in bepaalde kringen het eigen-woning-bezit op gang kwam, werd er met regelmaat gepleit voor bezitsvorming en invoe ring van een stuk niet-consumptief loon door deskundigen die be grepen, dat structurele wijzigingen in de vermogensverhoudingen moeilijk te realiseren zijn zonder nieuwe vormen van eigendom. Maar de explosieve loonpolitiek en de wedren tussen welvaart en inflatie hield de bezitsvorming weer op het achterplan vast. Nu, anno 1971, heft een liberale minister voor Economische Zaken voorzichtig het vaandel; mr. Langman probeerde deze week de con fessionele werkgevers warm te maken voor aandelenverspreiding onder hun werknemers. Op die manier kan welvaart verdeeld wor den zonder de inflatie aan te blazen en houdt het bedrijfsleven zijn eigen investeringsmogelijkheden. Preekt mr. Langman het „geen centen, maar aandelen" dan alleen om de loonpolitiek een giftand uit te trekken? De liberale bewinds man verzekerde de luisterende werkgevers ook, dat ze moeten leren leven met de eigendoms- en zegggenschapsgedachten die hun voor gangers voor onmogelijk hebben gehouden. Bij de minister gaat het dus niet alleen om de mogelijkheid van beperking der reële loonstijging tot een economisch aanvaardbaar minimum. NIEUWE HOOP DUIM twintig jaar al heeft Het Binnenhof zijn geloof in het nut en het principe van de bezitsvormingspolitiek beleden. Steeds omdat wij hierin het goede middel zagen tot structurele wijzigingen in onze samenleving; ook omdat wij vermoedden dat alleen op die manier welvaart verdeeld kan worden zonder met de eieren ook de kip te Natuurlijk moet nog de praktische oplossing gevonden worden hoe in de toekomst de laagstbetaalden en zij die niet werken in winst gevende bedrijfssectoren bij de bezitsvorming kunnen worden be trokken. Maar dat is een praktisch probleem, door opkrikken van het minimumloon wordt aan de oplossing al ten dele gewerkt. Het stemt in elk geval tot optimisme, dat een liberaal minister nu de marsroute waarop twintig jaar geleden gewezen werd. als een goede erkent en bezitsspreiding propageert. Mede-eigendom en mede zeggenschap kunnen naar onze overtuiging voorkomen dat eerlang onze produktie- en consumptiemaatschappij ten gronde gaat aan de kwalen die zij zelf heeft opgeroepen. Jaar van beslissingen ÜET begint erop te lijken, dat het jaar 1973 voor de Nederlandse binnenlandse politiek een jaar van grote betekenis gaat worden. Tegen die tijd moet volgens de socialisten de concentratie van de drie P.A.K.-partijen rond zijn met haar werk tot oprichting van de ook organisatorisch éne progressieve volksbeweging. Ongeveer tegen het zelfde tijdstip willen ook de christen-democraten die mikken op een eenheid van KVP, AR en CHU aan beslissingen toe zijn. Tot die tijd zou dan, als al het andere goed gaat, het kabinet-Biesheu vel wel op stormen moeten rekenen; maar die niet op noodweer met catastrofale afloop. Zo tegen het einde van 1973 zouden er dan zeer kritieke ogenblikken aanbreken. Tenminste als het komende jaren precies zo gaat als een deel van de politici hoopt en een ander deel vreest. Naast beide categorieën zijn er dan ook nog de burgers die langzamerhand wel de kunst hebben leren verstaan om druk uit te oefenen als zij dat, ook anders dan op instigatie van politici, nodig vinden. Vlucht van correspondent Tass ontkend BRUSSEL (AFP-REUTEF!) Het Brusselse bureau van het Rus sische persbureau Tass heeft donderdagavond een Belgisch persbericht tegengesproken, als zou de Fass-correspondent Va lentin Volkov zijn verdwenen. Volgens het bureau is Volkov op 24 september naar Moskou vertrokkken voor een conferen tie van hoofden van vestigin gen van Tass. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT De looncommissie van het Overlegorgaan vakcentra les komt volgende week met een nota over de loon- en prijspoli tiek voor de komende jaren. De looncommissie heeft zich de afgelopen dagen gebogen over de verschillende suggesties die er via de vakcentrales zijn binnengekomen. Uit deze suggesties wordt de nota opgesteld. Getracht zal worden volgende week te komen tot een gezamenlijke oplossing die dan zal worden ingebracht in het gemeenschappelijk overleg in het kader van de stichting van de arbeid. voudige kinderbijslaguitkering en meervoudige kinderaftrek voor de belastingen en invoe ring van een integraal systeem van „studieloon"! )ver de uitgangspunten van de drie vakcentrales, bestaat nau welijks verschil van mening. Dit deelde de heer C. Lanser Protest tegen Jumbojet van KLM MEXICO-CITY (EFE) De Mexicaanse piloten hebben ge protesteerd tegen het gebruik van de Boeing Jumbojet door de KLM op de lijn Amsterdam- Mexicostad met ingang van 1 oktober. De piloten vinden dat het gebruik van deze toestellen, die 353 passagiers ver voeren kunnen een oneerlijke concurrentie tegenover de Mexicaanse luchtvaart bete kent De Russische premier Alexej Kosygin i van het CNV, gisteren mee na een vergadering van het over legorgaan. Hij voegde er aan toe, dat er nog alleen moet worden gecijferd door de loon commissie opdat bepaalde groepen in een mogelijke nieu we loon- en prijspolitiek niet overmatig zouden worden be last De heer Mertens (NKV) voegde er aan toe, dat er door de bonden wel de nodige disci pline opgebracht moet worden. De Katholieke bond van werk nemers in industriële bedrij ven Sint Willibrordus heeft in tussen zijn ernstige bezorgd heid uitgesproken over de me ningsvorming rond de kinder bijslag. De ernstige bezwaren van de bondsraad tegen be vriezing, respectievelijk ver mindering van de kinderbij slagbedragen zijn inmiddels schriftelijk ter kennis gebracht van het verbondsbestuur van het NKV. Gesteld wordt onder meer dat de kinderbijslag een correctie element vormt bij de inko mensverdeling. Om deze reden is een bevriezing of verminde ring van de kinderbijslag voor de lagere en midden-inkomens niet de juiste weg. Indien een wijziging in de uitkeringen nodig is. dan zouden andere oplossingen moeten worden overwogen. St. Willibrordus denkt daarbij aan het stoppen van kinderbijslaguitkeringen vanaf een nader vast te stellen inkomensniveau, een wijziging van de bepalingen tot meer- Franse wet beschermt onwettige kinderen PARIJS (Reuter). De Franse nationale vergadering heeft zijn goedkeuring gehecht aan een omstreden wetsvoorstel tot ver betering van de juridische posi tie van onwettige kinderen. Ingeval het vaderschap niet me disch onomstotelijk kan worden vastgesteld, krijgt de rechter de bevoegdheid als vader aan te wijzen elke man die in de pe riode van de conceptie seksuele betrekkingen met de moeder heeft onderhouden. Japan bezorgd over reis van Kissinger TOKIO (AP) Bij de Japanse regering en de aan het bewind zijnde conservatieve partij schijnt bezorgdheid te bestaan over de tweede reis van presi dent Nixons veiligheidsadviseur dr. Henry Kissinger naar Pe king. Deze ongerustheid zou voortspruiten uit de mogelijke invloed van dit bezoek op dc kwestie van het V.N.-lidmaat schap van communistisch Chi- Het Brusselse blad Le Soir had gemeld, dat Volkov op 29 sep tember is verdwenen en dat dit verband hield met de vermis sing van een lid van de Sovjet- handelsmissie in Brussel, Ana toli Tsjiboratev. Westduitse chartermij staakt zijn activiteiten MUNCHEN (AP) De Westduit se chartermaatschappij Panin- lernationaal heeft zijn activf- te'ten dendeda? stopgezet en alle personeelsleden naar huls gezonden in afwachting van een heslissing over de toekomst van dc inbeslag genomen toe stellen van de maatschappij. De moeilijkheden van Paninter- national begonnen nadat een van zijn Bac 1-11 vliegtuigen on 6 sentember bij een nood- lnndinnsDoging kort na het op- stiigen van het vliegveld van Hamburg verongelukte. Hierbij kwamen 21 mensen om het le- LONDEN De Britse politie heeft gisteren in Noord-Londen de 38-jarige gangster Frederick Sewell gearresteerd, die zes weken geleden In Blackpool een agent vermoord heeft. Se well wordt beschouwd als een van de gevaarlijkste misdadi gers van Groot-Brittannië. De Londense Daily Mirror loofde een beloning uit van tiendui zend pond voor inlichtingen, die zouden leiden tot zijn ge vangenneming. „Algol" (13 okto- „Kangourou" (14 „Algol" (13 okto- „CP Trader" (13 ok« „CP Trader" (13 oto „Calchas" (12 okto. Argentinië: ber) Australië: i oktober); Brazilië: m ber) Canada: ms Canada: ms tober) Israëlms ber); ipan ms „Bencruachan" (13 oki tober); Verenigde Staten van Amerika ,SL 180" (13 oktoW»; Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika „Nedlloyd Kyoto" (11 oktj

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13