GEEN WIJZIGING CELIBAATSWET TE VERWACHTEN POKON Oppositieleden praten niet met Znidafrikanen Crisis in België flink aangedikt Waarschu wing tegen kopen van 'n mnd in vakantiewoningen WW VAN Op bisschoppensynode: r Breznjev op bezoek iï Frankrijk Vrcdes- vlucht boven Suezkanaal Jongens steken kinderhut in brand LEIDSE COURANT jpATICAANSTAD (K.N.P.-D.P.A.). Kardinaal Alfrink heeft gisteren met kracht de stelling verdedigd, dat het ook tot de taak van de Kerk en de priester behoort zich in te zetten in de strijd voor de vrede. Hij deed dit in de Duitse werkgroep, waarbij hij zich heeft aangesloten. In twee vergaderingen bebben de synodeleden in totaal twaalf werkgroepen de theologische ondergrond van het priesterschap doorgesproken. Morgen zullen de rapporteurs van deze werkgroepen een korte samenvatting geven binnen de synode. nekkig conservatief", zo zei hij. „Wat doen en zeggen de bis schoppen, wat wij nog niet kunnen weten?", zo vroeg hij. „De hiërarchie en de bisschop pen zijn niet vrij te leren wat hun zelf bevalt of wat een bepaalde doctrinatie, of beter gezegd, anti doctrinaire stro mingen in de moderne openba re mening past". verschillende werkgroepen hèorde men de klacht, dat de tijd veel te kort was om theo logisch goed doorwrocht voor df dag te komen. Bij de debat- de Duitse werkgroep die het meest de inzichten van hét Vaticaan lijkt te benaderen werd onder meer beklem toond, dat „ook voor- en bui- tinpolitiek ruimte" van de priester verdedigd diende te voorden. De priester behoeft niet per se maatschappelijk er pplitiek geëngaeerd te zijn. itegendeel, een volkomen be leefd priesterschap is op zich rèeds de beste bijdrage van d( miester aan het maatschappe lijke en politieke leven. Ander- iljds werd met name ook door kirdinaal Alfrink erop gewe- dat de verkondiging der gerechtigheid, liefde en broe derschap evangelisch i de aanpassing van het priester beeld aan de huidige tijd. Maar uitzonderingsbepalingen zouden dan pas toegepast kunnen wor den als paus Paulus er zijn fiat aan geeft. De paus heeft overigens gisteren tijdens zijn gebruikelijke au diëntie nadrukkelijk verklaard, dat het credo der kerk blijft. „Op dit punt is de kerk hard- Bescherming „Het is meer dan ooit taak der bisschoppen om het geloofsgoed te beschermen, zoals vooral het Eerste Vaticaans Concillie dat geleerd heeft. In geloofszaken bestaan er „geen veranderin gen. ontwikkelingen en omvor mingen der kerk". Wel, zo zei de paus, kan er een ontwikke ling van de leer bestaan, maar Jeanne-Marie Thomasz, tech nisch assistente van het Wes tern Australeanmuseum, bezig met het prepareren van een vis, bestemd voor het nieuwe marinegebouw in Perth. die behoeft dan steeds de geau toriseerde instemming van de genen. die „het verantwoorde lijk charisma voor de dienst aan de waarheid" hebben ont vangen. letere fundering r. Bartoletti heeft een c fcht gegeven van de interven- tiès, tot dusver in de synode gegeven. Praktisch alle synoda- tón, zo zei hij, hadden zich uitgesproken voor onvoorwaar delijke handhaving van het ce- libataire priesterschap, maar tegelijkertijd een betere funde ring van het celibaat geëist, in goed ingelichte Vaticaanse '■^ingen meent men dan ook, „t de bisschoppensynode zich niet zal verzetten tegen de hèndhaving van de celibaats- wet als principe, maar wel po gingen zal doen om alle moge- leden die dit principe niet Hasten, aan te grijpen lijthec (ADVERTENTIE) instant mtenaarde (met sporen-elementen) Eén blokje (slechts ±5x5 cm) opgelost in water geeft p liter verse plantenaarde. wn wip gemaakt A Joor kamerplan ten loembollen, bloembakkt t P. BENDIEN N.V, NAARDEN ARIJS (AP) De Russische lei der Bresznjew zal van 25 tot 30 oktober een officieel bezoek brengen aan Frankrijk. Hij zal vier gesprekken voeren met president Pompidou, Marseille bezoeken en een toespraak houden voor radio en televisie, ttsznjew zal logeren in het pa leis Trianon, dat nu een offici eel verblijf is voor hoge gasten der regering. De bezoeker zal ook een bezoek gaan brengen aan de staats-autofabrieken van Renault. Vener 3 weken na ongeval overleden ELOFARENDSVEEN In het Academisch Ziekenhuis is gis teravond de 22-jarige Sjors van Rhoon overleden aan de ver- Wondingen die hij bü een ver keersongeval had opgelopen. 18 september was hij op het -• Westeinde door een botsing met oon andere bromfietser ten val t gekomen en met zijn hoofd op het wegdek terecht gekomen. In Parijs blijft de metrostaking maar voortduren. Gevolg: geweldige verkeersopstoppingen omdat de autobezitters nu met hun auto naar hun werk moeten gaan. Een zo'n opstopping op de Boulevard des Italiens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de kreet „Sieg Heil, Sieg Heil" verwelkomden -gistermiddag een tiental demon stranten tegen de apartheid bij de ingang van de Tweede Kamer drie Zuid-Afrikaanse parle mentsleden, die kwamen voor een besloten ont moeting met Nederlandse Kamerleden. Over de beslotenheid van die ontmoeting was tevoren al druk tussen de Nederlandse Kamerleden ge twist. Kamerleden van PvdA, D'66, PPR en PSP hadden vorige week in een voorbespreking de eis ge steld dat de ontmoeting met de Zuid-Afrikanen openbaar zou zijn. Zo niet, dan zouden zij van deelname afzien. Bovendien wilden deze Kamer leden aan de ontmoeting niet de vorm van een dialoog geven, maar er een „confrontatie" van maken. De drie Zuid-Afrikanen lieten gistermorgen weten niet voor openbaarheid te voelen. Zij wezen er daarbij op een niet-officiële groep te vormen en hier niet te zijn om als spreekbuis van enige officiële instantie of politieke partij op te tre- Toen men gistermiddag deze brief o.l.v. het libera le Kamerlid mr. Berkhouwer besprak, bleken van de aanwezige Kamerleden er negen voor en negen tegen openbaarheid van de ontmoeting te zijn. De tegenstanders kwamen uit het kamp van KVP, AR, CHU, VVD en SGP. Omdat de stemmen staakten werd het voorstel tot open baarheid als verworpen beschouwd. De ontmoe ting kon doorgaan maar zonder de leden van de oppositie. Mr. Berkhouwer vertelde na afloop dat van Ne derlandse kant afkeuring was uitgesproken over de apartheidspolitiek. De Zuid-Afrikaners van hun kant hadden de apartheidspolitiek verde digd. „Die verdediging kon ons niet overtuigen", aldus mr. Berkhouwer. Hij had wel gesteld dat de Nederlandse deelnemers aan het gesprek de dialoog verkozen boven de confrontatie-politiek die de oppositie hier wenst te volgen. De KVP'er Cornelissen beschuldigde de oppositie er gisteren van een rel van de ontmoeting te hebben willen maken. „Het is volstrekt onge bruikelijk dat dit soort bijeenkomsten openbaar is. We hebben in het verleden talloze malen mensen ontvangen uit landen waarvan we de regimes niet steunen. Ook wij veroordelen de apartheid, maar deze manier van optreden van de oppositie is beslist niet ingegeven door bewo genheid. TEL AVIV (DAP) De Indiase „vredcsvlieger" Swami Visjnoe Davandanda heeft woensdag met zijn „vredesvliegtuig" de Suez-kanaalzone b estookt met vlugschriften, zonder dat Egyp tische of Israëlische afweerge schut ook maar een schot loste op hem. Met zijn spectaculaire "aanval" wilde de 43-jarige Jogi betogen voor de vrede in het Midden Oosten. Zijn Piper-toestel. waarin zich ook de 28-jarige Amerikaanse beeldhouwer Bren Jacobson uit New York bevond, was in Israël opgeste gen en na het afwerpen van de vlugschriften in Cairo ge land. KINDEREN ONTSNAPT APELDOORN (ANP) Vijf jon gens en meisjes in de leeftijd van 8-13 jaar zijn gisteren aan j de vuurdood ontsnapt toen een door hen gebouwde hut in Apeldoorn, in lichterlaaie stond. De kinderen hadden op een braakliggend terrein een hut gebouwd van plastic en hout. Op een zeker moment passeer den een 17-jarige en een 16- jarige jongen die het bouwsel overgoten met benzine en ver volgens in brand staken. Naar zij later tegenover de politie verklaarden deden zij dit om de zich daarin bevindende kin deren schrik aan te jagen. NOG NIET BIJGEKOMEN Tholenaren slaan jongen bewusteloos THOLEN (ANP) Twee inwo ners van Tholen hebben in de nacht van zondag op maandag de 16-jarige Jacques Dekkers uit Halsteren zodanig mishan deld, dat de jongen in het zie kenhuis van Bereen op Zoom nog steeds niet bij kennis is gekomen. De daders, 21 en 18 jaar oud, verkeerden onder invloed toen zij de jongen met een vriend tegenkwamen. Zonder enige aanleiding sloegen zij het slachtoffer neer en namen de benen. Later werden zij aange- De Italiaanse filmactrice Gina Lollobrigida kwam gisteren, gehuld in enkellange cape, uit Rome in Nice aan. De Italiaanse gaat een nieuwe film maken, die als titel „De koning, de koningin en de knecht" mee zal krijgen. Gina's tegenspeler is de Engelse acteur David Niven. Zuivering in Bulgarije WENEN (DPA) De 49-jarige Bulgaarse minister van Bin nenlandse Zaken, Angel Sola- koff, is gisteren uit het centra le comité van de Bulgaarse communistische partij gezet. Volgens een bericht van het Bulgaarse persbureau BTA wordt Solakoff beschuldigd van „grove fouten" en „het gebruik van methoden, die met de be ginselen en de geest van de partij onverenigbaar zijn". (Van onze correspondent J. Veltman) BRUSSEL. Een voortijdige parlementsontbinding is vrijwel steeds het gevolg van een politieke crisis, waarvan een regering geen uitkomst meer ziet. Het kabinet-Eyskens, dat een hatf jaar vóór het verstrijken van de termijn, de geachte Kamerleden en senatoren naar huis zond, heeft door deze beslissing in zoverre een stukje historie gemaakt, dat er eigenlijk geen enkele dwingende noodzaak daartoe bestond.- De rooms-rode coalitie was, althans op regeringsvlak, nog even hecht als voordien, afgezien dan van de gebruikelijke- spelletjes touwtrekken, die zich in iedere coalitie met een schuin oog op de kiezer voordoen. Die spelletjes werden door- de betrokken regeringspartijen in het parlement en in hui", organen weliswaar met groter verbale kracht herhaald, maat een vertrouwenscrisis, waardoor men écht niet lange£ meer wilde of kon blijven samenleven, bestond eenvoudig niet.. De hele zaak was dat, nè drieën eenhalf jaar zwoegen aan de hervorming van de staat, het zo geheten pakket gemeen schapsproblemen, de regering nog aan zoveel omstreden vraagstukken een oplossing moest geven, dat er voor de afwikkeling nu eigenlijk toch weer een nieuw mandaat nodig is. Hetgeen reeds bereikt werd, is wel niet de vondst van het vierkant van de cirkel, maar toch wel een prijzenswaardig stukje acrobatiek geweest. De nog hangende problemen zoals de herziening van het statuut van de Voerstreek, de bevoegd heid van de regionale economi sche raden e d. bevatten echter te veel voetangels en klemmen om zich zonder een nieuwe, stevige steun van het kiezers korps, in het struikgewas te kunnen wagen. Do beide regeringspartijen waren het dan ook gloeiend eens om de vakantie van de vertegen woordigers van het volk nog te verlengen tot aan de stembus dag van 7 november. Aange zien echter de traditie wil, dat er dan een oplosbare crisis moet bestaan, hebben de par tijbladen zich enige dagen beij verd om deze uit het niets op te roepen. Aan de zijde van de christelijke volkspartij werd men daarbij geholpen door de publikatie in een Franstalig li beraal weekblad van een zgn. interview met een der kopstuk ken van de sociaal-democrati sche partij, de heer Lcburton. Deze figuur, die in het kabinet- Eyskens nog vice-premier en minister van Economische Za ken is geweest, trok zich uit de regering terug om tezamen met de Vlaamstalige „Josse" van den Eynde. het voorzitterschap van de partij te delen. De soci aal-democraten zijn over het Vlaams-Waalse struikelblok, waardoor een partij, als die van de liberalen in mootjes is gevallen, heengesprongen door de splitsing van het presidi- Toen de regering zich nog aan het beraden was over de te volgen lijn. had ex-minist Leburton bij een receptie een vertrouwelijk babbeltje met een journalist van het genoem de weekblad. Of dat nu wel of niet gezien werd als een inter view. zal zelfs geen van beiden nu nog onder ede kunnen ver klaren, maar de verslaggever, dolblij met een hoop scherp geladen uitlatingen, bracht het toch in die vorm. Leburton had, triviaal gezegd, hem flink van katoen gegeven ten aan zien van enige Vlaams katho lieke ministers in de regerings coalitie, de heren De Saeger en Vlerick. resp. belast met Open bare Werken en Streekontwik- keling. „Wij hebben meer dan- genoeg van een De Saeger?!! stond in het relaas te lezen,- „die telkens met chantage van." ontslag dreigt als hij zijn zhv niet krijgt. Die moet voor mij." nooit meer terugkomen." Dit babbeltje bij een glaasje, èh.' vermoedelijk niet bedoeld om- te worden afgedrukt, maaktè-I bij het verschijnen in het blad- wel even indruk, maar meer." effect dan een storm in eei> glas water heeft het toch niét" gesorteerd. Ondanks alle pogin gen heeft men er geen histó'v risch stuk, zoals b.v. „Het tele-- gram van Bad Ems" van kuo'-" nen maken. Het bevatte in zo-- verre overigens geen nieuwjs... omdat het een publiek geheim- is, dat de sociaal-democratéli:. De Saeger niet in hun hart- dragen. Deze hard werkenc[e!-\ bekwamen man, oorspronkelijk- een accountant, zit ideologisch- een beetje op de wip tussen de- Vlaamse vleugel van dc Chris- telijke Volkspartij en de pres siegroep van de Volksunie. Ziüi." partij acht hem zeer belangrijk - omdat hij eigenlijk het gr&C? voor de voeten van de Vlaamse oppositie, de Volksunie, weg maait. Zijn departement, dus alles wat met infrastructuur heeft te maken, is daartoe zeer- belangrijk. X' Het etiket van Vlaams extremist,- dat op hem wordt afgedrukt, komt hem natuurlijk niet ten goede als aan de Waalse kant. nroiecten van „Openbare Wer ken", individuele of plaatselijke, belangen raken. Voor de wa terhuishouding van België is het bijvoorbeeld zeer belang*, rijk, om de mogelijkheden van. rivieren als de Semois, Lesse en Ourthe, in zijn macht te krijgen. Telkens als er echter'; sprake is van de aanleg van stuwmeren, komt ook de figuur van de minister in het geding. „Een Flamingant, die zich vah'. ons water meester wil maken om de dorst van de Hollanders te lessen. Destijds heeft hij door het felle verzet moeten afzien van het project van een stuwdam in de Semois. Nu wordt er met kalk op de wegen en affiches op muren en brug gen g?ageerd tegen een ont worpen stuwdam in dc Lesse. Zo bekeken zou de samenstel ling van de volgende regering weieens kunnen gaan om de positie van De Saeger. De beeldhouwer Victor Corral heeft in de Spaanse plaats Luga een kapel uitgehakt in een grote eik. Er was ge noeg ruimte voor een altaar en vijf personen. Corral heeft de wand voorzien van reliefs. Dc kapel beeft een middellijn van negen me ter. Arafat aan aanslag ontsnapt DAMASCUS (AFP) Jasser Arafat, voorzitter van het uit voerend comité van de „organi satie voor de b evrijding van Palestina", heeft volgens een te Damascus gepubliceerde be kendmaking een aanslag op zijn leven overleefd. De aanslag werd gepleegd toen Arafat in zijn auto vooruitge schoven Palestijnse bases „aan het front van Golan", ten oos ten van Koeneitra, inspecteer de. Arafats chauffeur kwam bij de aanslag om het leven. Ara fats auto werd uit een hinder laag onder vuur genomen. (ADVERTENTIE) t of Struan worstelt met de golven tijdens de Freemantle-Geraldton. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitter van de Vereniging Buitenlands Be zit (3500 leden), mr. H. van Alphen, waarschuwt tegen het groeiend aanbod van bouwon dernemingen om in het buiten land een zogenaamde maand te kopen in een flat of bungalow en op deze wijze „een voordelige vakantie" gedurende een aan tal jaren veilig te stellen. Steeds meer bouwondernemin gen en ontwikkelingsmaatschap pijen trachten Nederlanders met een klein kapitaal over te balen gezamenlijk een vakantie verblijf in bvb. Spanje te ko pen, waar iedere koper dan ge durende één maand in kan ver blijven. Volgens mr. Van Alphen worden de vakantiewoningen als beleg gingsobject verkocht hetgeen in feite niet waar is. „Wanneer iemand met nog elf andere ko pers voor f 5000,- een aandeel heeft gekocht in een onroerend goed van bijvoorbeeld 160.000,-, kunnen zich enorme moeilijk heden voordoen wanneer de aandeelhouder zijn deel wil verkopen. Bovendien doemen er spoedig problemen op wan neer het gaat om het verdelen van de twaalf maanden van het jaar onder de aandeelhou ders. De meesten willen in het vakantieseizoen de beschikking hebben over het onroerend goed. Buiten het vakantiesei zoen blijkt er nauwelijks be langstelling te bestaan voor het onroerend goed". De heer Van Alpëen adviseert toekomstige kopers van wonin gen in het buitenland voor de aankoop met de eigen financië le deskundige te praten, vervol gens zelf ter plaatse de situatie te bekijken en zich goed op de hoogte te stellen wie de verko per is en welke organisatoe er achter zit. Ook is het belang rijk bij een eventuele aankoop te denken over de mogelijkhe den van verkoop na een be paald aantal jaren. „In sommi ge gevallen blijkt dat je de vakantiewoningen die als be leggingsobject zijn aangekocht niet eens aan de straatstenen" kwijt kunt". Tenslotte pleit de heer Van A1-" phen voor het opnemen in het" koopcontract van een afkoe lingsperiode nadat tot aankoop* is overgegaan. „De verkoop technieken zijn vaak zo over-', rompelend dat wanneer een- verkoopreis van drie dagen is gemaakt op potentiële koper- helemaal onder de indruk van.* het gebodene en de gastvrij heid van de verkoopmaatschap pij het koopcontract tekent. Als hij er spijt van heeft is geen weg terug mogelijk". In Nederland zijn volgens mr. Van Alphen 32 verkoopmaat- schappijen, ontwikkelingsmaat-. schappijen en verkoopagenten werkzaam. Van deze 32 ver kooporganisaties zijn maar acht werkelijk bonafide. Er zijn slechts vier maatschappij en waarover de Vereniging Buitenlands Bezit nooit klach\ ten heeft ontvangen. haags gemeentemuseum nu ook op vrijdagavond open toegang gratis - exposities halve prijs.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9