De Mast" wil in N oor d wij ker hout generatieconflict I uit de weg ruimen Fioretti gooit een week de boeken neer Noordwijk stuurde Ajacied Krol terug Leo Poelwijk 50 jaar bakker Waarom Gerrit Dierendag niet meer haalde 'donderdag 7 oktober 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 55 (Van e r redacteuren) NOORDWIJKERHOUT De werkende jongeren in de Bollenstreek hebben vorige week een stencil gehad. Een fragment daaruit: „Het is niet waar dat wy alleen houden van bromfietsen, auto's, sex, bier, sparen en tv-kyken. Wij geloven niet dat wfj te stom zyn voor schilderen, toneel, ballet of een goed boek. Wy hebben genoeg van alleen maar praten over scholing, vorming en jeugdloon van de werkende jongeren. We gaan nu gewoon beginnen De twee man sterke staf van vormingscentrum Mast poseert hier in de oude kloostertuin. LISSE Het is volgende week poot feest voor het Fioretti- college in Lisse. Zondagavond ivorden de festivitieten rond de opening van het nieuwe school gebouw ingezet met een grote bijeenkomst in de aula van de school waar plaats is gecreëerd voor 750 personen. zal op deze avond door de Tev „Toerusting" Zoeterwoude nadert snel ZOETERWOUDE De datum van de eerste avond van het pastoraal plan „Toerusting" na dert snel. Het aantal deelne mers is inmiddels nog wat ge stegen en staat nu op 409. De begeleidingscommissie is koortsachtig bezig met de om vangrijke voorbereidingswerk zaamheden. Zij laat daarbij niets aan het toeval over, zo is er vanavond een instructie- avond voor alle gesprekslei- ders(sters). Deze zal onder lei ding staan van dr. K. L. v. Wely, diocesaan voorzitter van de werkgroep „Gespreksgroe pen". De bijeenkomst wordt ge houden in het zaaltje van de 1 Christus Dienaarkerk, aanvang 20.00 uur. Excelsior gaat oliebollen bakken LEIMUIDEN De Chr. Gemeng de Zangvereniging „Excelsior" bestaat in 1972 vijftig jaar en -wenst aan dit feit een feeste lijk tintje te geven. De vereni gingskas kan de kosten hiervan echter niet dragen. Daarom wordt op zaterdag 9 oktober een oliebollenactie georgani seerd. In Leimuiden en omge ving kan men op deze manier de kas spekken. scholengemeenschap een litur gisch openingsspel worden ge houden onder het motto: „Een sprekende gemeenschap". Maandagmiddag om half drie is er in de aula van de school een officiële ontvangst voor ge nodigden, leraren, technisch en administratief personeel en klassevertegenwoordigers. Tij dens dit officiële gedeelte zal door de- rector van de school, drs. W. A. Terwijn, een wel komstwoord worden gesproken. Eveneens zullen het woord voeren de burgemeester van Lisse, drs. A. J. Berends, rector A. Nijs namens Leeuwenhorst Noordwij kerhout, dr. J. C. M. van Winden o.f.m. als voorzit ter van het schoolbestuur en P. B. Otten als vertegenwoordiger van de Oudercommissie. De Bejaarden' uit Lisse middag op het Loo (Van onze correspondent) LISSE De Hervormde Vrou wendienst heeft gistermiddag een aantal bejaarden in Reho- both een zeer interressante raiddag bezorgd. Spreker op deze middag was na melijk de heer J. Vogel die 50 jaar heeft gewerkt op het Loo in Apeldoorn. Hij haalde herin neringen op over koningin Wil- helmina en koningin Juliana. Tevens liet hij dia's zien over de prachtige tuinen, bomen en bloemen van het Loo. openingsdaad zal dinsdagmor gen worden verricht door de schooljeugd. Om 9.30 uur stel len 1100 leerlingen zich op om zich te voet naar de nieuwe school te begeven. Gestudeerd wordt er in deze feestweek niet. Wel worden wedstrijden georganiseerd, rally's, discomid dagen, een cabaret in de aula en een groot songfestival. Op zaterdag 16 oktober wordt het openingsfeest besloten. Op deze dag is er vanaf 10.30 uur voor de ouders van de leerlingen gelegenheid om de school te bezichtigen, 's Middags is er een reünie van oud-leraren en oud-leerlingen. Het stencil was ondertekend door Peter en Gerard, twee zich niet nader aanduidende werkende jongeren. En zy gaan beginnen. De gelegenheid daarvoor krijgen ze in het vormingscentrum de Mast, gevestigd in het voorma lige klooster van de zusters van de voorzienigheid in de Kerkstraat in Noordwijker- De indeling van het klooster is in een paar maanden tijd grondig herzien. Er wordt allerhande ruimte geschapen voor de zeer vele activiteiten die hier in de toekomst moeten gaan plaats hebben. Want niet alleen de werkende jongeren uit de Bol lenstreek krijgen in het cen trum de gelegenheid hun crea tiviteit te tonen. Dat zou tegen de intenties van de coördinator Felix de Vries en diens stage lopende assistent Victor Jans sen indruisen. Dorpshuis-idee „Wij willen het centrum eigenlijk een doorpshuis-idee geven zegt Felix de Vries. „De voornaam ste taak van het vormingswerk vind ik de integratie van de diverse groeperingen jongeren. We moeten proberen het gene ratieconflict te helpen oplos- Vandaar dat ook kinderen, huis moeders en bejaarden hun voordeel kunne doen met een bezoek aan de Mast. Felix en Victor organiseren voor huis moeders, om maar eens een groep te noemen, in plaats van de tv een cursus „sleurdoor- braak". De moeders kunnen dan tekenen, schilderen, boetse ren en wat dies meer zij. Voor hun kinderen wordt gezorgd in de peuterspeelzalen. Werkende jongeren Het zwaartepunt ligt vooralsnog echter op de werkende jonge ren. „Dat is zo nodig, zegt Fe lix de Vries driftig stampend uit zijn pijp-met-lange-steel, daar heb je geen idee van. Deze groep is schromelijk verwaar loosd. Vooral hier waar men altijd eerst vraagt: wat levert het op?, voor er iets gedaan wordt. Wat wij hier doen is preventief om geen grote rot zooi te laten ontstaan. Wij wil len ze leren dat er méér is dan radio Veronica, dat toneel en een goed gesprek niet alleen voor een elitegroepje is. Maar dat vergt tijd. Daarom heb ik niets tegen dat er bijvoorbeeld een werkgroep „Bromfietssleu telen" komt. Het feit alleen dat men de stap hierheen gezet heeft houdt een waarborg in dat ze zich na verloop van tijd ook bij andere werkgroe pen zullen aansluiten". Financiële zorgen Moeilijk punt is ook voor het centrum van De Vries cn Jans zen het geld. Men krijgt subsi dies van het Rijk. Noordwij- kerhout („heel behoorlijk") en de leden van de Mast betalen twee tientjes contributie per jaar. Het is niet genoeg. De Vries: „We zitten te springen om materiaal om onze plannen te kunnen uitvoeren". Men heeft steun gezocht bij het bedrijfsleven. Ook daar vond men een willig gehoor. Van diverse kanten kroeg het cen trum fikse toezeggingen. Felix de Vries z'n gedachten gaan echter verder „Wij moeten pro beren onmisbaar te worden in de gemeente zodat het huis in z'n algemeenheid gesubsidieerd De Mast is in ieder geval verze kerd van de aandacht van de Noordwij kerhoutse raad. Jans sen: „We hebben de raad al een keer op bezoek gehad en toen bleek dat ze bereid is om mee te denken en te luisteren". Men wil de mensen ook echt betrekken bij de dorpspolitiek. Felix: „We stimuleren het be zoek aan de gemeenteraadsver gaderingen. De mensen moeten gaan zien wat daar gebeurt. Ze moeten het op de juiste waar de weten te schatten. Be oordelen of het democratisch is of niet. We willen ook komen tot een schaduwraad en een schaduwcollege van B. en W.". Het ziet er naar uit dat de idee van een vormingscentrum gaat aanslaan in Noordwij kerhout. Op de inmiddels al gehouden bijeenkomsten waren, om eens een paar* getallen te noemen, 60 huismoeders, en 80 kinderen aanwezig. Een eerder initiatief leverde groepen van 100 wer kende jongeren op. Moedge vend voor Felix en Victor der halve. De Vries: „Zo moet het ook. Het wordt tijd dat de mensen 'ns wat minder op eikaars ver schilpunten gaan letten. Er zijn namelijk zo ontzettend veel overeenkomsten". *ArlandERVEEN Er zfjn van die mensen die niet zo snel van baas veranderen. Leo Poelwyk uit Aarlanderveen is er een van. Op 25 oktober is hy 50 jaar by een en dezelfde baas, bakkcry Van Haastrecht in de Dorpsstraat. nu 62-jarige Poelwijk overtrad indertijd zelfs de toch al niet grootse t^ociale wetten door al op 12-jarige leeftijd te gaan werken. In cplaats van toen hij veertien jaar was. „Ja, ik was nogal groot voor j,,mijn leeftijd en toen de veldwachter aan de oude baas vroeg hoe Oud of dat ventje van Poelwijk eigenlijk was, zei m'n baas: hij wordt in mei veertien. O, zei de veldwachter laat hem dan voor die paar 'maanden maar lopen. Maar de baas had er niet bij gezegd in welk jaar ik veertien werd, hahahaha". Hij lacht veel onder zijn werk, 1 Leo Poelwijk. Terwijl zijn intussen uitermate vaardige handen grote hoeveelheden bokkepootjes vervaardigen vertrouwt hij ons nog toe dat hij het liefste werk doet dat erg vlug klaar is. Dat valt ons van hèm tegen. r'M*. LANGERAAR. In Langeraar zit men te springen om scholen. Voor de toekomst staan weliswaar wat nieuwe lokalen op het programma. Desondanks wordt de scholentoestand steeds zorgwekkender. Op de foto de r.-k. basisschool naast de kerk in Langeraar. Vanwege de gebrekkige elektriciteitsvoorzie ningen staat deze school op de nominatie om te gaan verdwijnen. NOORDWIJK „En ik hoop, dat we aan het einde van de com petitie onszelf gelijk kunnen geven voor wat betreft de be slissing de Noordwijkse zaal- voetbalcompetitie het predikaat „eerste klasse" mee te geven". Aldus besloot de vice-voorzitter van de zaalvoetbalcommissie van de afdeling Leiden van de KNVB zijn openingswoord in de Noordwijksc Moutkaphal en kon de Noordwijkse wethouder van sportzaken, de heer P. den Otter, de eerste bal aan het rollen brengen. Nu zijn we voor dat niveau niet zo erg bang; dat bleek wel uit de eerste partijen op het Noordwijkse latexfalt. Pure sensatie voor het publiek. Pu bliek, dat in grote getale (ruim 400 man passeerden de kaar- tenverkopers) was opgekomen. Misschien wel een beetje voor de aftrap-Ajacieden Gerry en Arnold Mühren, die niet kwa men omdat de eerste in Zeist was. Misschien wel voor de in valler Ruud Krol, die echter ter elfder ure zulke exorbitante financiële eisen stelde, dat hij èn de symphatie van het Noordwijkse publiek verspeelde èn door de heer C. van Rooyen maar direct op de trein naar huis werd gezet. De eerste wedstrijd tussen Drie hoek Piet Hein en Van Duin Sport werd direct een spranke lende show, die tenslotte werd gewonnen door Driehoek Piet Hein. Doelpuntmakers waren Cees 't Wout en Aad Sluys. De ontmoeting ESTEC—Garage Verhart werd een overwinning voor Verhart. Speciaal het werk van Ted Lumondoin viel op. Jaap Augustinus Sporthuis versloeg in de derde wedstriid H.h. sporthuis met 53 en De Landbouw stuurde 't Kikkertje met een 41-nederlaan huis waarts. bakker Leo Poelwijk Stroom van diefstallen in Alphen ALPHEN De stroom van dief stallen houdt aan in Alphen. Uit de Rijstraak-sporthal werd een bedrag van f 60 gestolen aan geld bovendien werden nogal wat kostbare apparaten meegenomen. Hel ergste waren echter de verregaande vernie lingen die werden aangericht. Hoe groot de totale schade Is, is nog niet bekend. Bij de veehouder Kempenaar aan Achtermiddenweg in Aarlan derveen is uit de schuur een complete melkmachine gesto len. Bij een andere boer in Aarlanderveen, de heer Kem pen, zijn een aantal melkbus sen weggehaald. De volle bus sen zijn nog spoorloos. Uit de broeken van de spelers van Alphense Boys zijn tijdens de training f75 gerold. ZOETERWOUDE-RIJN- DIJK. Gerrit heeft de dierendag 1971 niet meer meegemaakt. De zater dag voor de vierde ok tober werd hfj ter dood veroordeeld. De aan klacht was: het bedreigen van kleuters, waardoor schriktoestanden ont stonden in en rond de kleuterschool „De Kra- kepit" bij „ons aan Meer burg". Wanneer Gerrit precies ge komen is, valt moeilijk te zeggen. Ongeveer drie jaar geleden was hij een leuk, gezellig kauwtje. Dat was hij tot voor enige weken. Hij ontvluchtte zijn vaste woonplaats in een schuur langs de Rijndijk en zocht vermaak rondom de kleu terschool en de landbouw school. Op de een of ande re wijze veranderde zijn instelling en zijn goedmoe dig pikken werd pijnlijk hakken. De kleuters van de school, die echt wel wat gewend zijn, raakten in paniek en de leidsters konden alleen met een be zem Gerrit nog de baas. „De Krakeplt" is gevestigd in een houten noodgebouw. Er is een urgentieverkla ring voor een echte school, maar daar gelooft de hoofdleidster, mevrouw A. Zwaan-Peeters, allang niet meer in. De school ligt eigenlijk ideaal en ernstige nood is er nor maal niet in een houten noodschool, mits deze niet te lang mee moet gaan. De noodvoorziening voor „De Krakeplt" staat er al veel te lang. De fundering is hier en daar gebarsten en dat heeft nare gevolgen. Ieder najaar wordt de school voor de laatste diersoorten in het wild gezien als een veilige schuilplaats om de winter door te brengen. Dat betekent een groot aanbod van ratten en mui zen. Muizen zijn er het hele jaar door te vinden in de school. Zij fröbelen wat in de kasten en hebben een voorliefde voor de „wensjes". Regelmatig vre ten zij de omslagen voor de kinderdeclamalies ka pot. Hoewel verdacht op het wegspringen van die kleine, grijs gekleurde, viervoetige beestjes, ont snapt zelfs bij de „doorge winterde" leidsters nog weieens een gilletje. Met de ratten is het anders. Steeds gaat een koude ril ling over de ruggen van de juffrouwen, wanneer zo'n polderbeest met recht opstaande haren en een lange staart sissend de af tocht blaast. De gemeente Zoeterwoude heeft inmiddels al ontdekt, dat de muizen gewend zijn aan de muizentarwe en het vertikken om na het eten dood te gaan en de ratten- komen met grote aantallen eveneens iedere keer weer terug. Zij ko men via de fundering en ook tegen deze dieren is weinig kruid gewassen. Ratten zijn intelligente die ren, zij laten zich niet zo snel vangen als bijvoor beeld een muls, bovendien zijn ze hondsbrutaal. Ze zien kans om een keurig opgeruimde klas op vrij dagmiddag voor de maan dagmorgen te veranderen in een smerige klas met modder zelfs in de fon teintjes. Gelukkig is de sa menwerking met de land bouwschool heel erg goed en er zijn altijd nog wel een paar jongens te vin den, die op de rattenjacht willen. De kleuterleidsters zien de nieuwe school er voorlopig nog niet staan. Wel zien ze jaarlijks de ratten en mui zen vermeerderen en voor lopig doen ze daarom iede re deur of la heel voor zichtig open en de deur naar de centrale verwar ming gaat zelfs eerst op een kier. Want die plaats is voor de laatste wilde dieren in de Randstad Holland een aards para dijs.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7