HET STINKT WEER IN DE RANDSTAD P Helikopters boven stoet van Hirohito Miljoenenschade dreigt voor tuinbouwgebied Limburgse Tijl gepakt £cidóc0omont SANOceL TNO: VERKEER OORZAAK VAN SMOGVORMING FAMA RIJNWATER VEEL TE ZOUT Voor f8,- 2 dagen Spanje Vader slaat onderwijzer kiïock-out Wim Kan Vraagt om Opnieuw actie hart patiënten Liefdesbrief' terecht DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ipengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug- Chef-redacteur: H. P- M- Heruer jvertenties (exc- B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, Jaar ƒ80,15. Pei post kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e Jaargang, no. 18.511 DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 Ned. I: 19.05 uur Trek Star, science fiction; 20.30 uur Chaplinfilm; 21.30 uur Magic Box, show. Ned. II: 19.05 ur Wonderkind Martijntje; 20.21 uur Mission impossible; 22.10 uur Unvollen- IN HET NOORDEN MINDER ZON Droog en vrij zonnig weer, maar in het noorden van het land ook wolkenvelden. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen van ongeveer 11 gra den aan zee tot rond 5 graden in het binnenland; maxima omstreeks 17 graden. (Van een onzer verslaggevers)) HTERDAM Sinds gisteravond regent het weer klachten over stank in het Rijnmondgebied. B(j de centrale regelkamer sprak men zelfs van een klachtenrecord. De meeste klachten komen uit Vlaardingen, Maassluis, Delft, Den Haag en een deel van het Westland. f/:ravond om kwart over tien werd waarschuwingsfase 2 afgekondigd: de industrie werd dus verzocht de lage stankbronneu af te sluiten, tt stabiele weertype en de windstilte zijn weer de oorzaak van de stank. Onder de veelgenoemde misselijkmakende geuren bevond zich ook de „kattepies- luchtVandaag zou de toestand er als gevolg van de weersomstandigheden h/:t beter op worden. (Van een onzer verslaggevers)) DELFT De smog, waarvan men in de westelijke randstad de laatste tijd veel hinder ondervindt, wordt niet veroorzaakt door de industrie, maar door het verkeer. De grote verkeersdichtheid zorgt voor een verhoogde verontreiniging door uitlaat gassen, waaruit de smog ontstaat. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het Instituut voor Gezondheidstechniek TNO te Delft van 17 tot 23 september in het Rijn mondgebied heeft ingesteld naar de smogvorming. Daarbij werden op alle punten verhoogde concentraties ozon gevonden. Hieruit wordt geconcludeerd dat de industrie niet de boosdoener kan zijn. Vooral Delft, dat dichtbij de drukke verkeersader Rijksweg 13 ligt, ondervindt veel last. LONDEN (AP) Een Brits reisbureau biedt een 2-daagse reis naar Spanje 5-daagse reis moet 40, worden betaald. Aan deze uiterst goedkope wintervakanties lucht vervoer, logies en ontbijt in hotels inbegrepen is een voorwaarde verbon den Alleen cliënten, die 80,storten voor een grote buitenlandse vakan tie in april, mei of juni 1972 kunnen eraan deel nemen. De storting wordt verbeurd indien de grote vakantie niet doorgaat. 6idney Silver, directeur van de maatschappij die de korte reizen organiseert, zegt dat het hier „mon ster" betreft voor reizi gers, die willen weten wat lijn bedrijf te bieden beeft. EX-BOKSER ERBEEK (ANP) In Eerbeek heeft begin vorige week een woedende vader (een ex-bok- »er) de onderwijzer van zijn zoontje zodanig geslagen, dat deze een ontwrichte kaak en [borstverwondingen opliep. ft slachtoffer heeft bij de politie een aanklacht tegen de man Ingediend waarna deze proces verbaal heeft opgemaakt. De Inderwijzer zal voorlopig geen fes kunnen geven. ÏV-Zi IN' HAAG (ANP) De cabaret- fier Wim Kan heeft in een tele- Ram aan de minister van CRM (evraagd hem vanavond zend- jd voor de televisie ter be- chikking te stellen om leiding t kunnen geven aan een ge weldloze vredelievende actie t(j- ens het bezoek van keizer lirohito. t gevaar dreigt, dat veel men- n die zich nu nog in telegram- en en brieven tot mij wenden et plannen voor een grote ge- eldloze demonstratie zich. Mineer ik zwijg zullen voegen j diegenen die voorstanders |n van geheel andere acties", 'dus Wim Kan in zijn telegram, uitzending zou liefst moeten aatsvinden na 22.30 uur van- het theater Odeon in Zwoiie, aar Wim Kan vanavond op- eedt. nd r*®'' (Reuter) In Belfast Un gisteravond bijan gelijktij- K tien bommen ontploft in Jsrschillende delen van de M. Bij een van de explosies Un gebouwen beschadigd bij p aanlegplaats van een veer lat in de haven van Belfast. - ADVERTENTIE jen fijne hond is goed eten waard "N'DEBROOD 1% vlees) pNDEDINER 1.59 fe per kg illes voor huisdieren AMSTERDAM Niet het oude Schiphol, noch het vliegveld Zestienhoven of andere (al of niet mili taire) vliegvelden maar het nieuwe Schiphol zal de Japanse keizer Hirohito en diens echtgenote morgen ontvangen. Dit valt thans af te leiden uit de generale repetitie, die gisteren gehouten is, compleet met een Japanse ambassade-auto, am bassadepersoneel, ontvangstcomité en politie, veel politie. Intussen werd de keizer telefonisch met de dood bedreigd. Een telefoontje met deze dreiging kwam binnen bij de persbureaus van Reuter en A.F.P. in Den Haag. Zelfs enkele helikopters .van de Koninklijke Luchtmacht kwa men er gisteren bij deze gene rale repetitie aan te pas. Zij hingen roerloos boven het nieuwe Schiphol, terwijl op de bagane grond op en rond het zogenaamde bufferplatform nabij de B-pier, de stoet zich formeerde. Voor de keizerlijke auto zullen zeven motorrijders van de rijkspolitie gaan, pal achter de auto twee motorrij ders en aan het slot van overigens korte stoet drie mo torrijders, allen van de ver keerspolitie te Driebergen. Zo trok gisteren de stoet naar Huis ten Bosch in Den Haag, waar het keizerlijk paar zal logeren tijdens het verblijf in Nederland. Een helikopter vloog ver voor de stoet uit, de tweede er recht boven. Dit al les ter controle van de weg en van andere zaken, die met het bezoek verband kunnen hou den. Want de de hefschroef- vliegtuigen hebben ook enkele landdingsplaatsen tussen Schip hol en Huis ten Bosch verkend. „Niet, aldus de luchtmacht, voor eventuele pech, maar wel wanneer landing om andere redenen noodzakelijk mocht zijn". Ook de route tussen Huis ten Bosch en de Japanse ambassa de in Den Haag werd gereden en van de lucht uit verkend. Dit gebeurt ook met andere routes, die de Japanse Keizer bij zijn verblijf in Nederland zal volgen. Intussen heeft Wim Kan aan premier geantwoord, dat de regering de Japanse keizer had moeten laten weten, dat hij niet welkom was in Nederland „Mr. Biesheuvel moet de zaak niet terugschui ven naar zijn voorganger. Hij had ook kunnen laten blijken dat de keizer geen gewenste I bezoeker is. Ze kunnen wel honderd maal zeuren dat het hier niet om een officieel be zoek gaat, omdat het zo in het boekje staat, maar wie naar onze koningin gaat op paleis Soestdijk en daar voor de maaltijd wordt ontvangen, brengt volgens mij zonder meer een officieel bezoek", al dus de cabaretier Wim Kan in antwoord op de brief van pre mier Biesheuvel aan hem. De negentienjarige Spaanse stierenvechter Pedro del Rio wordt hier vakkundig gevloerd door zijn eerste stier. Hij doorstond het zonder waardige schade. Joodse negers mogen Israël niet binnen TEL AVIV (AFP) Achttien joodse negers uit Amerika die gisteravond via Amsterdam op het vliegveld van Tel Aviv zijn aangekomen, hebben te horen gekregen dat zij Israël niet binnenmogen, bij gebrek aan een retourbiljet. De betrokken reizigers zeggen, dat zij geen terugreispapieren nodig hebben, omdat zij als de ware afstammelingen van de aartsvaders Abraham, Isaac en Jacob thuis zijn in het land dat God heeft gegeven. „Zelfs als wij het land worden uitgezet, komen wij over enkele dagen terug, omdat God zelf ons op dracht heeft gegeven naar Is raël te gaan", aldus de woord voerder van de groep. BREDA De Nederlandse Hart patiëntenvereniging gaat op donderdag 4 oktober weer een actie ondernemen tegen de kli niek voor hart- en vaatziekten van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Aanleiding vormt het niet nako men van de toezegging door het ziekenhuisbestuur dat ei- uiterlijk 1 oktber weer in de kliniek hartoperaties zouden worden verricht. DEN HAAG De tuinbouw in het Zuid-Hollands glasdistrict wacht, als de weersomstandigheden bin nenkort niet drastisch veranderen, weer een miljoenenschade aan de tuinbouwgewassen als gevolg van het te zoute Rijnwater. De situatie verslaggevers) laat zich ernstiger aanzien dan twee jaar geleden, toen ook grote schade werd geleden, omdat de lage stand van het Rijnwater en het te hoge chloride-gehalte zich ongeveer een maand eerder manifesteerde dan in 1969. Veiligheids raad bijeen over inval Zambia NEW YORK De Veiligheids raad zal morgen in spoedzet- ting bijeenkomen om de klacht van Zambia over een inval van Zuidafrikaanse troepen te be spreken. Volgens de Zambiaan- se regering zijn Zuidafrikaanse eenheden in Zuidwest Afrika, Zambiaans gebied binnenge drongen. Aan dit incident zijn 'n reeks schendingen van soevereiniteit, het luchtruim en het grondgebied van Zambia voorafgegaan, aldus de Zambi- aanse regering in een brief aan de Veiligheidsraad. ADVERTENTIE 4CÏ de enige matras met de juiste celbalans BRUSSEL (A.P.). De speurtocht naar het gestolen schilderij van Vermeer, „de Liefdesbrief", is gisteren beëindigd toen de politie bekendmaakte dat de vermoedelijke dief was gearresteerd en dat het doek in een restaurant ernstig beschadigd was teruggevonden. „Tijl van Limburg", die vier miljoen dollar had geëist als losgeld, werd gearresteerd in Kuringen, nabij Zolder, in Belgisch-Limburg, na een wilde achtervolging, die eindigde in een koestal. De politie heeft de man geïdentificeerd als de 21-jarige Mario Roymans uit Tongeren, die werkt als kelner in een restaurant in Zolder. Glen Gowan, lid van de Amerikaanse pingpongplo eg, die een tour door China heeft gemaakt, zet hier zijn handtekening op het gips van Catherina Valente, die een bezoek brengt aan San Francisco. De Duitse zangeres heeft haar enkel gebroken bij een spelletje pingpong in Rome. Maar ze heeft zich daardoor niet laten weerhouden zich in San Francisco te vertonen. Die handtekening diende dan als pleister op de wonde. De man werd bij toeval ontdekt, toen hij tegen één uur 's mid dags op een motorrijwiel stil hield bij een benzinepomp. Hij had een aantal kranten onder zijn arm. De eigenaar van de pomp vond dit verdacht en bel de de politie op en reed daarna achter de man aan, terwijl een kennis in een andere auto hem volgde. Roymans werd door de beide auto's en een politie-auto klem gereden. Hij liet zijn motorfiets vallen en rende weg door de vel den, stak een snelweg over en bereikte de Herkenrode abdij, waar hij zich in een stal ver borg. De politie vond hem pas na enig zoeken, want hij had zich onder de mest tussen twee koeien ver scholen. De eigenaar van de benzinepomp zag het stro be wegen, schopte er tegen en voel de dat hij tegen iemand trapte. Het schilderij werd aangetroffen een restaurant op zolder. Als „de Liefdesbrief" behoorlijk Is behandeld en er niet te veel stukjes af zijn, kan het doek goed worden gerestaureerd. Dit is de mening van de heer L. Kuiper van het restauratie atelier van het Rijksmuseum ln Amsterdam. De restauratie zal echter tenmin ste een half jaar vergen. De Belgische politie maakte be kend. dat het schilderij ernstig beschadigd is. ,,Aan de rechter- kans in het midden is over een oppervlakte van 9 bij 4 cm. de verf verwijderd", aldus de mede deling. Yiliam Siroky overleden PRAAG (AP) Viliam Siroky, van 1953 tot 1963 premier van Tsjecho-Slowakije, is gisteren op 69-jarige leeftijd na langdurige ziekte in Praag I overleden. Dit heeft de Tsje- choslowaakse radio bekend ge- maakt. De dader Mario Reymans De situatie in het noordelijke Deltabekkcn is desondanks mo menteel beter dan in 1969 (uit dit gebied betrekt onder meer Den Haag zijn drinkwater) als gevolg van de Deltawerken. Het water dat Den Haag bij Berg ambacht inlaat voor zijn drink water, heeft een chloridege halte van 220 milligram, ter wijl de Rijn bij Lobith van morgen een gehalte had van 320. Grote boosdoeners zijn weer de Franse kalimijnen. De Deltadienst van Rijkswater staat deelde mee dat in de Hollandse IJssel nog geen druppel zeewater is te vinden, ondanks de lagere afvoeren van de Rijn dan in 1969. Be halve de Deltawerken is de verontdieping van de Water weg daar debet aan. Rijkswa terstaat betreurt het daarom dat het „goede" water juist vóór de inlaten van Rijnland bij Gouda „afschuwelijk wordt vervuild door allerlei „troep" die ze daar lozen". Bij Leidschendam, het inlaatpunt voor Delfland, dat van groot belang is voor de glastuinbouw in vooral het Westland, was het chloridegehalte vanochtend 292 milligram. De uiterst toe laatbare grens voor de tuin bouw is 200. Boven die grens ontstaat schade aan de gewas- Rond Delft waar industrieën nog zoutwater lozen was het gehal te al opgelopen tot boven de 430 milligram. Het hoogheem raadschap Delfland verklaarde in principe de .machtsmiddelen te bezitten om deze lozingen te doen stoppen. De Delftse gistfabrieken bijvoor beeld lozen water met een chloridegehalte van 1500 milli gram. Het proefstation voor de groente en fruitteelt onder glas te Naaldwijk is pessimistisch over de toestand in de komende maanden. Alleen veel regenval kan de situatie iets verbete- In Rijnland is de situatie wat minder ongunstig, doordat het Rijnwater door de aanwezige meren en plassen wordt ver dund. Over enkele dagen hoopt men een pompinstallatie in werking te hebben, die extra water aanvoert uit het minder vuile Amsterdam-Rijnkanaal. Tarantula bij Velodik.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1