Sponsor bittere noodzaak voor behoud top van REA Nederlandse paren op eervolle plaats Grabowski wil naar Marseille Daimler sloeg aanvallen af Grootste totoprijs Slechte organisatie WK Handboogkeizer Van Eekelen wil naar München Opstelling militairen I pONDERDAG 7 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT AMSTELVEEN. Bij het gigantische „tafeltennis- duo", Tempo Team en Delta Lloyd heeft zich eindelijk een club gevoegd, die zijn reputatie louter te danken heeft aan de dames. REA, de Amstelveense tafelten nisvereniging, heeft na lang 1 zoeken een sponsor, tegen woordig een noodzaak in de topsport, gevonden. Het geheim van de naam van de „geldschieter" werd ontsluierd toen trainer Hans Crouse tijdens de persconferentie van giste ren in café-restaurant De Amstelhoek met een doosje Mars kwam binnengewan deld en iedereen verkwis tend een stuk chocolade uitdeelde. even later Ton Vissers, de publiciteitsmanager van de cho coladefabriek binnenwandelde, was geen twijfel meer mogelijk. REA had Mars als steun gevon- den in de moeilijke tijd, waarin door „geldmagnaten'' de paar iterke speelsters die er in Ne derland zijn, worden weggelokt bij de verenigingen die hun leden naar de top hadden ge voerd. Zo was het ook bij REA. jorzitter Endhoven: „Bij Tempo Team bijvoorbeeld eiste de sponsor dat de vereniging ook wat in de damescompe titie ging presteren. Voordat je het weet zijn al je kwekelin- eg. US heeft onze dames ook al geld aangeboden". Het oor REA, dat in het ver- - ook al Mars Energie Stars zal heten, dus bittere noodzaak om een sponsor te vinden. Iedere rivaal had grote C'-langstelling voor Sonja Helt- 1, de Nederlandse kampioene, en talentvolle speelsters als Annemieke van Moorst en Juul Nitisusanta. Na al contact te hebben gehad met andere Het damesteam van R.E.A., dat in begeleid zal worden. Van links na Juul Nitisusanta Interesse Waarom hadden de fabrikanten zoveel interesse voor tafelten nis? Vissers: „We willen in el ke belangrijke sport een vere niging „vertegenwoordigd" heb ben. REA kwam het meest in aanmerking bij tafeltennis omdat de organisatie daar zo bijzonder goed is. Misschien is het niet de beste vereniging van Nederland, maar dat het vervolg ook door een sponsor ar rechts: Annemieke van Moorst, en Sonja Heltzel.- maakt niets uit. Organisatie is het belangrijkst". Ton Vissers, die elke vraag in de richting van de grootte van het bedrag ontweek, liet weten, dat het bestuur helemaal vrij is in het verdelen van de gelden. Sonja Heltzel, die even tevoren op de algemene ledenvergade ring evenals alle andere leden de naamsverandering van REA had goedgekeurd, juichte de nieuwe mogelijkheden toe. „Nu worden de uren, die we aan tafeltennis besteden, vergoed. Dat is geen luxe, maar bittere noodzaak". Ook wat betreft prestatiegeld, dat wordt uitgekeerd, ziet zij al leen maar voordelen. Als er iets achter staat, ga je er extra tegenaan. Dan klungel je niet zo gauw. Ik geloof trouwens dat het om te kleine bedragen gaat om je tijdens de wedstrijd uit je concentratie te laten brengen". Kosten Een andere reden voor de nood zaak van een sponsor zijn de hoge kosten, die nodig zijn voor de topsport. De enthousiaste voorzitter van REA, Endho ven herinnert zich: „Eerst pingpongden we maar wat. Toen kwam de voetbaltoto en de eerste centen om aan top sport te besteden. Maar de kos ten zijn de laatste tijd niet meer te dragen. En op het laatste moment voor de compe titie (die overigens al begonnen is) kwam Mars". De fabriek zette er haast achter om voor de Europacupwedstrijd, die za terdag in Amstelveen tegen Poshtenez wordt gespeeld rond te zijn. Het bestuur tekende een éénjarig contract (Vissers: „Als stok achter de deur. Mis schien, dat ze gingen denken, we hebben geld, we hoeven niets meer te doen. Maar in principe zullen we jarenlang aan REA zijn verbonden''). Voorzitter Endhoven wist later op de avond: „We vertrouwen er op, dat als we de prestaties van het laatste jaar kunnen hand haven, het een langdurig con tract wordt". REA krijgt door het financiële „meevallertje" weer de moge lijkheid een jaarlijks internatio naal toernooi te organiseren. De Amstelveense vereniging, de eerste die door de naam van de dames aan een sponsor is geko men, zal het verkregen geld (een basisbedrag, waarbij de totale financiëring van het toernooi) vooral besteden aan het toptrio Heltzel, Van Moorst en Nitisusanta. Voorzitter End hoven: „We moeten tenslotte in de publiciteit komen". KEES KOOMAN r de Groninger Onderdijk, die gisteren uit handen van totobaas Lut de grootste prijs uit de geschiedenis van de Nederlandse totalisator ontving. GRONINGEN Gisteravond is te Eenrum (Groningen) aan de heer J. Onderdijk uit het na burige Ulrum de grootste prijs uitgekeerd die tot nu toe in de Nederlandse voetbaltoto-ge schiedenis is gevallen. De adjunct-directeur van de stichting Nationale sport-totali- sator, de heer P. J. C. Put, overhandigde de heer Onder dijk, jachtopziener van beroep een cheque ter waarde van f 285.692,48. Het bruto gewon nen bedrag bedroeg f 336.000 De heer Onderwijk die ruim twee jaar in de sporttoto mees peelt vult wekelijks vier ko lommen in waarvan een se rieus en drie lukraak bij toto vier van dit seizoen had hij succes. Als enige kwam hij met dertien goede uitslagen uit de bus. Een bestemming voor het geld heeft heer Onderwijk nog niet. „Eerst maar gaan beleg gen, en dan later maar weer eens zien", zo verklaarde de nuchtere Groninger. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA. Zonder ook maar een schijntje inter nationale wedstrijdervaring stonden ze daar plotseling voor duizenden toeschou wers in het holst van de (Van a 2 sportmedewerker) 50SENDAAL Het programma van de Olympische Spelen 1972 vermeldt voor de eerste keer het onderdeel handboog- schieten. Ook Nederland zal met een equipe bestaande uit vijf heren en drie dames in München vertegenwoordigd zijn. De selectiegroep bestaat momenteel uit twintig schutters, waaruit volgend jaar medio juli de definitieve keuze wordt op korte afstand schieten niet zo erg toegelegd. Tot een Ne derlands kampioenschap op korte afstand heeft Alfons Van Eekelen het trouwens nog niet kunne brengen. Van Eekelen: „Ik ben er wel vaak vlak bij geweest. Een paar keer derde, een vierde een vijfde en een zesde plaats. Dit jaar werd ik op het nippertje tweede. Ge wonnen, nog nooit, neen, maar misschien komt dat nog wel it de selectiegroep behoort ook een Westbrabander: de 36-jari- Alfons van Eekelen uit Roosendaal. Of hij volgend jaar in München van de partij zal tijn? Van Eekelen: „Nou dat al er vanaf hangen. De Olym- pische limiet bedraagt 4 x 1125 lunten. Enkele weken geleden choot ik nog 1140 punten, ilaar dat was in één wedstrijd, iet is de bedoeling dat we in toernooi over 4 ronden tel kens 1125 punten scoren. En lat zal niet meevallen". De se- ectie groep bereidt zijn speciaal voor op de Olympische Spelen. Tijdens de wintermaanden zul- En er diverse trainingswee- enden in Doorn worden geoe- aniseerd door de nationale tond. Naast de schiettranining daar ook veel aan de :onditie worden geschaafd. Het IOC staat er namelijk op dat schutters op de vierde dag, het schieten spreidt zich uit er vier wedstrijddagen ezelfde ambitie en vechtlust en toon spreiden als aan het egin. Reeds twintig jaar beoe ent Van Eekelen de handboog- lid van De Oude van de oudste ver ingen in ons land. Deze sendaalse vereniging da- iert namelijk van 1778. Sedert 968 mag hij zich„keizer- Chutter" van de „Oude Doe- en" noemen. Daarbij is hij ook °g „keizer" van het district 2, at de Brabantse Westhoek f invat Van Eekelen heeft zich Parkeerplaats duur betaald BERLIJN De 23-jarige doel man van Hertha BSC en kan didaat voor het Westduitse elf tal, Volkmar Gross, is gisteren in West-Berlijn door een recht bank veroordeeld tot een boete van i500 mark. Bij een discus sie op een parkeerplaats zou Gross tegen een 62-jarige koopman hebben gezegd: „Wanneer je uitstapt, sla ik je op je smoel". Gross hield voor de rechter vol dat hij niet meer gezegd zou hebben dan: „Ik raad u aan niet uit te stappen". De rechter aanvaard de de lezing van Gross, die 1 meter 90 lang is, niet en veroor deelde hem wegens „bedreiging met geweld" tot een boete van 1500 mark. Op deze archieffoto scoort Grabowski voor zijn club in de wedstrijd tegen Feijenoord. FRANKFURT Jürgen Gra bowski staat volop in de be langstelling. Ofschoon hij on langs een vierjarig contract ondertekende voor de Bundesli- gavereniging Eintracht Frank furt, is bekend geworden dat Bordeaux er nu reeds een lief sommetje voor over heeft om zo snel mogelijk over de Duitse voetballer - te kunnen beschik ken. Via een Belgische mana ger zijn onderhandelingen tus sen Grabowski en bestuursle den van Bordeaux gevoerd. De Franse vereniging zou geneigd zijn een bedrag van 650.000 mark aan Eintracht te betalen, terwijl Grabowski op een salaris van 9000 mark per maand premies niet inbegrepen kan rekenen. Kaarten van PSV blijven geldig tot Realduel JHOVEN Voor de UEFA- "Pwedstrüd PSV—Real Madrid, woensdag 3 november in stadion De Vliert in Den Joseh wordt gespeeld, zijn al- ten nog staanplaatsen beschik- 'aar. Het bestuur van de Eind- Pvense vereniging heeft bcslo- n- dat de toegangskaarten °or de wedstrijd PSV-Chemie klle, die wegens de hotelramp in Eindhoven niet is gespeeld, geldig zullen blijven voor de ontmoeting van PSV voor de tweede ronde van het UEFA- cupwedstrijd PSVReal Madrid, vereniging. Het bestuur van PSV heeft aan de Europese Voetbal Unie (UE FA) gevraagd ten aanzien van de opgelegde straf na het bier- blikincident van vorig seizoen het spelen van twee thuis wedstrijden voor een Europa Cuptoernooi buiten eigen sta dion de ontmoeting PSV-Che mie als gespeeld te beschou wen. Indien dat verzoek wordt ingewilligd heeft PSV zijn straf ondergaan na de wedstrijd te gen Real. De club heeft het verzoek mede gedaan, omdat PSV ten gevolge van de ramp direct en indirect een schade van enkele honderdduizenden guldens heeft geleden. Het Kwartet Wim Ovcrgaauw zal op 10 oktober een Jazz-concert geven in Theater PePijn te Den Haag., aanvang 15 uur. Een week later, 17 oktober, speelt het kwartet Henk Alke- ma op dezelfde tijd eveneens in PePijn. William D. Kuik exposeert zijn tekeningen en grafisch werk in Kunstzaal Heuff van 16 okto ber t.m. 6 november. In deze periode is bij Heuff ook de keramiek van Mariet Schmidt te zien. Schilderijen van Sal Meyer zullen te bezichtigen zijn van 16 okto ber tot 29 november in het Singer Museum te Laren. De heer Jack Vecht zal deze expo sitie inleiden. Erich Ribbeek, trainer van Ein tracht Frankfurt, is zeer ver ontwaardigd. „Deze onderhan delingen doen het moreel van mijn ploeg geen goed", aldus de oefenmeester. „De collega's van Jürgen spreken thans meer over het al dan niet weg gaan van Grabowski dan over de wedstrijden die op het pro gramma staan." In Frankfurt vraagt men zich intussen af hoe het bestuur van Eintracht zal reageren op het aanbod van Bordea x, temeer daar de Duitse vereniging flink in de schulden steekt. Baring, de Belgische manager heeft n.l. ver klaard dat hij indien Bordeaux per se wil Grabowski naar Frankrijk kan halen. En nu zijn de voetballiefhebbers in Frankfurt bang, dat het be stuur van Eintracht zal zwich ten voor de bom duiten. Ter kennismaking heeft Bordeaux intussen Grabowski een kist wijn (van een gerenommeerd merk) doen toekomen. Max Merkel, die thans textiel- groothandelaar in München is, wacht intussen op uitbetaling door de 1 FC Nürnberg van 65.000 marken. Dit bedrag heeft de Oostenrijkse trainer nog altijd te vorderen nadat enkele jaren geleden het dienstverband tussen hem en 1 FC Nürnberg vroegtijdig beëin digd werd. - Een uitspraak over deze eis van Merkel is nog niet gedaan. De zaak zal medio november op nieuw behandeld worden. Mer kel verklaarde dat hij goede hoop heeft op een gunstige af handeling. „De Duitse voetbal bond staat achter mij", aldus de ex-trainer. Delta-Lloyd thuis tegen Spartacus AMSTERDAM De Nederlandse tafeltenniskampioen Delta-Lloyd uit Amsterdam is zeer gemakke lijk doorgedrongen tot de tweede ronde van het toernooi om de Europacup 1, aangezien hun te genstander, het Schotse Gambit uit Edinburgh, zich zonder op gaaf van redenen terugtrok uit het toernooi. De Amsterdammers ontmoeten nu de houder van de Europacup I, het Hongaarse Spartacus uit Boedapest, bestaande uit de spe lers Timar, Pignitzki en Jonyer (wereldkampioen 1971 in het dubbelspel). Oorspronkelijk hadden Frans en Bert Schoofs en Carel Deken uit moeten spelen, maar voorzit ter Jaap Presburg heeft tijdens een recent bezoek aan Biedapest een thuiswedstrijd voor Delta- Lloyd kunnen organiseren, welke voorlopig is vastgesteld op 13 november. nacht. Terwijl thuis in Val- kenswaard de ouders een oogje dicht deden, moesten de 13-jarige Marian Rooy- akkers en Harrie van Lies hout aan een groot avon tuur beginnen. Vijf minu ten moesten ze alles geven tijdens het wereldkam pioenschap kunstrijden op de rolschaats voor paren en dan zit het er voor hen weer op. De verwachtingen in het Nederlandse kamp van dit kampioenspaar van Nederland zijn niet erg hoog gespannen. Maar wel dra zal de Nederlandse ploeg het weten. Het paar bracht een goede Kür en kwam daarmee op de tiende plaats. Maar het andere Neder landse paar, Ligtvoet-Moorman, verraste vriend en vijand door negende te worden in een zeer sterk veld. Twee paren bij de beste tien van de wereld en dan te weten dat er In feite maar drie seniorenparen zijn. Het tweede Nederlandse paar, met meer ervaring, komt uit Den Haag. Anke Ligtvoet en Peter Moorman van de vereniging Marathon. Ze brengen een Kür vol vaart en verrassingen. De kampioenstitel ging naar broei en zus Robovitsky uit Amerika. Wat deze twee op de rolschaats presteren is bijna niet te ge loven. Een kampioenschap op het ijs doet er zeker niet voor onder. De organisatie in Barcelona is heel slecht. De deelnemers hebben evenals de juryleden lang naar een hotel moeten zoeken. Bijna alle landen spreken er hier in Barcelona schande over hoe de ontvangst was. Gistermorgen moesten de heren met de verplichte figuren van start gaan. De Nederlandse heren waren niet erg gelukkig. Ze loot ten groep twee van de verplichte figuren en dat is één van de zwaarste groepen die men maar kan krijgen, 's Morgens waren de eerste drie figuren en 's middags eveneens drie. Na de verplichte figuren ging de Westduitser Obreght, de wereldkampioen van dit moment, aan de leiding. Ver rassend komen de Amerikanen naar voren. Billy Boyt staat op de tweede plaats vóór de twee Duitsers Gallmann en Rump. De Zaanse John van Winkelman is jammer genoeg zwak gestart met de verplichte figuren. Hij neemt van de zestien heren nu de twaalfde plaats in. De verwach tingen zijn dat hij nog enkele plaatsen zal opschuiven en bij de eerste tien zal komen. Als dat lukt betekent dit dat Nederland bij een volgend wereldkampioen schap met twee heren mag star ten. John van Winkelman ver speelde bij het eerste verplichte figuur al veel punten toen zijn schaatsen tegen elkaar kwamen. De wedstrijden werden door de Spaanse t.v. rechtstreeks op de beeldbuis gebracht. Vanavond gaat men in Spanje van start met de Kür van de dames solo. Met van Nederlandse kant Rie- neke Zendijk en Gerry Rooyak- kers. Gerry Rooyakkers cn John van Winkelman. EINDHOVEN. PSV zal een wedstrijd spelen tegen een natio naal Zwitsers selectie-elftal. De ontmoeting is vastgesteld op dinsdag 12 oktober in Eind hoven. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR. Daimler bleek gistermiddag op Duindigt nog voldoende van zijn zomervorm overgehouden te hebben om een felle aanval te weerstaan van Flamingo Six. Wagenaar jr. ging met Flamingo tot het uiterste en dat kostte het duo in de eindstrijd ook nog de tweede plaats, want het paard ging in galop over de eindstreep, hetgeen Fillette Six de tweede en Beachcomber de derde plaats opleverde. In de ren voor de goede klasse was Red Pepper weer eens vooraan. Plxicata en Marissa hebben uit alle macht gepro beerd dat tegen te houden, maar tenslotte kon alleen de trouwe Flanagan de winnaar nog bedreigen. Piet Smit is de laatste tijd zelf niet zo vaak meer bij de win naars. Gisteren echter had de man van Mereveld aan Jako S een gave eerste plaats. Hier was de moeilijke Jacky Boy een venijnige tegenstander. Hij gebruikte zijn snelheid ditmaal om te draven en aldus was hij toch een zware partij voor Ja ko. Rees van der Lubbe had Jaspis du Bols best voor elkaar en dit duo won de openingskoers voor Jonathan. De ren-sprint bracht minimaal voordeel voor Egge- rik, die blijkens de foto juist Fair Prince klopte. De sprint was knap (en krap) voor Hea Alkestis VE. (W.Strooper) 2.54.-. 1.22.9, 2.Fillet (M.Bouwhuis), 2.11.4, 1.2 les v, 3.Francina, loto 1,20. 1.90. kopp 2,70. 4DERBARPRIJS (R m). Tweede afdell:.„. shan (P. Perkins), 2.20.9. 2. Wild Cat en Artols-Manuela (Dead heat), to to Wlnn 38,40, pl 4,-, 1,30, 1.20. 1,70 kopp 10,10, trio 530,70 (3-6-4), 883,90 (3-8-2). FREDDY SCOTCHPRIJS 2000 M. kopp 14,50, trio 608.70 Pepper. (G.BIer), 2.11 NIKOSAPRIJS Quick Steps vanavond tegen UVS DEN HAAG Hedenavond speelt de derde klasser Quick Steps aan dc Nijkcrklaan een lichtwcdstrijd tegen de Leidsc eerste klasser UVS. Aanvang 20.00 uur. Heckeykeuze Barcelona DEN HAAG De Nederlandse heren-hockcyploeg voor het toernooi om de wereldbeker, dat van vrijdag 15 oktober tot en met 24 oktober a.s. te Bar celona wordt gehouden, bestaat uit de volgende spelers: s (Victoria). (Kampong). 2. Als zeventiende speler die echter niet zal kunnen worden inge zet, maakt Marinus Dijkerman (HQC) de reis mee. Mocht ech ter onverhoopt een van de zes tien voor het toernooi een der mate ernstige blessure oplopen, dat hij niet in staat is te spe len, dan zal alsnog worden ge tracht Dijkerman in de groep op te nemen. Coach van dc ploeg is Ab van Grimbergen, manager Hans Schnitger. Van Staveren (Kampong): Midden: Weemers (HTCC). Bolthuls (Kam pong). Kaanders (HTCC) en Kra- Slkking (HTCC) i burg). Ties Kruizc debuteert ln wedstrijd tegen Kenya, Nico Sp speelt zaterdag zijn 50e Interland. (HHIJC), 6. Wouter Leefers (HQC), 7. Paul Lltjens (Kampong), 8. Patty Mundt (Hattem), 9. Irving van Nes (EMHC), 10. Maarten Sikklng (HTCC). U. Frans Spits (Amster- crlar Hockeyol Nico Spits (Amsterdam) DEN HAAG Het Nederlandse militaire elftal zal woensdag 13 oktober in Rome tegen Italië zijn eerste wedstrijd spelen Nederland is in de voorronden ingedeeld met Oostenrijk, West-Duitsland en Italië. De vijftien spelers waaruit het elf tal zal worden samengesteld zijn: doel: Blauw (Telstar) en Lelieveld (Haarlem). Achter: Schipper (FC Groningen), Adri- aanse (FC Utrecht), Oude Wes- selink (Go Ahead). Mellaard (NEC), De Munnik (Sparta). Midden en voor: Van der Ley (Graafschap), Hovenkamp (FC Groningen), Bonsink (FC Utrecht), Haan (Ajax), René van den Kerkhof (FC Twente), Bish (NAC), Van InRon (Haar lem) en Van der Vlag (Cam- buur).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17