Experimentele Oranjeploeg kan veel geld verdienen Wethouders akkoord met subsidierapport over betaald voetbal MERCKX BEWEES KLASSE, MAAR FRANCO BITOSSI WON RECORDPOGING VAN ATLETES MISLUKTE Verliespunt Rode Ster IN STRIJD OM DE COPPA AGOSTINI |p)ONDERDAG 7 OKTOBER LEIDSE COURANT PAGINA 15 Gisteren vond er op het stadhuis in Den Haag een blijde gebeurtenis plaats. Lex Schoenmaker, die dit seizoen van A.D.O. naar landskampioen Feijenoord overstapte en daar nu triomfen viert, trad namelijk in het huwelijk. Naast hem zijn echtgenote mevr. Corrie Schoenmaker van Gerven. RIO DE JANEIRO De voorzitter van de Brazili aanse sportfederatie. Jaoal Havelange, heeft gisteren wederom gezegd, dat hij zich kandidaat stelt voor het voorzitterschap van de F.I.F.A., de wereldvoet balbond. In 1974 zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. Hij stelt zich geen kandidaat om persoonlijke redenen, verklaarde hij in een toe spraak voor de televisie, „maar eenvoudigweg op voordracht van de Zuid- Amerikaanse voetbalbond, die vond dat ik de juiste man was om ons continent te vertegenwoordigen." Hij Havelange wil weer op FIF A-zetel dacht goede kansen te ma ken om Sir Stanley Rous op te volgen als voorzitter van de F.I.F.A. en prees deze als „de man die door zijn uitnemend bestuur voetbal in de hele wereld populair heeft gemaakt." SIR STANLEY ROUS (Van onze sportredactie) V »0EN BOSCH De plenaire vergadering van sportwethouders f uit gemeenten waar betaald voetbal wordt bedreven, die gisteren in het Oranjehotel in Den Bosch werd gehouden, heeft de conclusies uit het rapport, dat de studiecommissie sub sidiëring betaald voetbal heeft uitgebracht aanvaard. Zij het dat enkele van de veertien conclusies werden gewijzigd en enkele kanttekeningen werden aangebracht. Het rapport, een produkt van ongeveer anderhalf jaar werk, zal nu voorzien van het verslag van de vergadering, die in het geheel op bandapparatuur werd opgenomen, naar diverse instanties zoals gemeentebesturen, provinciale besturen en sportraden, staatssecretaris (sportzaken) Vonhoff van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk.Werk en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten worden gestuurd. Ie studiecommissie zal op voorstel van wethouder De Groot uit Tilburg voor de follow-up van het rapport zor gen. Een veelomvattend kar wei, want zo bleek tijdens de ongeveer twee en een half uur durende vergadering er schuilen nog vele onduidelijk heden in het rapport, die een grondig onderzoek vereisen voor ze hanteerbaar zijn in de besluitvorming voor het verle nen van subsidie: Zoals salarië ring spelers, exploitatiereke ning en dergelijke. )e wijzigingen in de conclusies van het rapport bleven beperkt tot drie punten. Aan de subsi- Kostbare winst Corrie Vreeken ARNHEM Mevrouw Corrie Vreeken, die haar titel verde digt heeft woensdag in de ze vende ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkam pioenschap voor dames een kostbare overwinning behaald. Zij versloeg oud-kampioene In- grid Tuk en bezet nu de derde plaats op de ranglijst met 5 punten. Mevrouw Timmer, die Van der Griend een nederlaag toebracht, is nog altijd eerste met een half punt meer, maar Ada van der Giessen (nu winst op de Haagse mej. mr. De Clerck) staat er theoretisch nog het beste voor. Zij heeft vijf punten uit zes partijen. uitslagen van de zevende ron de zijn: Vreeken—Tuk 1—0: Van der GiessenDc Clerck 1—0; Beelaarts van Blokland Stegeman 0—1; Van der GriendTimmer 01. tand: 1. Timmer 5,5 pnt.; 2. Van der Giessen 5 uit 6; 3. Vreeken 5; 4. Tuk 3,5 uit 6; 5. Van der Griend en Stegeman 3 uit 6; 7 De Clerck en Mesman 2 uit 6; 9. Beelaarts van Blokland 0 uit dievoorwaarden werd toege voegd: Aanvaarding structuur (de Amsterdamse wethouder Verhey bracht naar voren da' het niet irreëel is dat een mar een voetbalclub drijft als hobby) en goedkeuring statu ten. Punt 13 van de conclusies (voor het betaald voetbal dient in beginsel voor het gebruik van gemeentelijke accommoda ties een gelijk huurtarief te gelden als voor het amateur voetbal) werd in zijn geheel geschrapt, omdat er nu een maal groot verschil zit tussen diverse accommodaties. De laatste verandering betreft de sanering van het betaalde voetbal. De wat passieve snede: De overheid dient echter middels haar subsidiebeleid de uitvoering van de sanering niet in de weg te staan werd gewij zigd in: De sanering op posi tieve wijze te beïnvloeden. Het woord topsport werd op de vergadering herhaaldelijk ge bezigd. De heer Verhey wees erop dat het werken met het begrip topsport wat in het rap port gebeurt consequenties moet hebben. De amateursport heeft dan net zoveel recht op subsidie als de betaalde sport. Je zou dan bovendien ook be roepsschakers en ijshockeyers moeten subsidiëren". De studie commissie verdedigde zich te recht met de opmerking dat zij alleen de taak had gekregen het betaald voetbal onder de loupe te nemen, erkende echter de problematiek en deelde mee dat zij de vereniging van Ne derlandse gemeenten had ver zocht om een studiecommissie in te stellen met betrekking tot de topsport. De VNG heeft tot- nutoe echter nog niets van zich laten horen, aldus de studie commissie subsidiëring betaald voetbal. De plenaire vergadering komt binnen een half jaar opnieuw bijeen. Gezien de vele aspecten, de opstelling van de KNVB c.q. de betaalde voetbalverenigin gen, de diverse instanties, die hun goedkeuring moeten hech ten aan een definitief, geheel uitgewerkt plan, zal het echter nog wel verscheidene jaren du ren voor een uniformiteit in de subsidiëring van betaald voet bal tot stand komt. Zo het er ooit komt. Schaatsploeg naar Inzeil DEN HAAG De Nederlandse schaatskernploeg (dames) gaat zich van 14 tot en met 22 okto ber op de kunstijsbaan van Inzeil voorbereiden op het nieuwe schaatsseizoen. In verband met de „zomerse" temperaturen in Nederland dreigde trainer Egbert v. d. Ploeg in moeilijkheden te komen met zijn ij straining. De volgende dames gaan naar zuidduitse wintersportplaats: Stien Baars-Kaiser, Atje Keulen- Deelstra, Rieneke Demming, Trijnie Rep, Akke Falkena, Elly v. d. Brom en Siepie Tichelaar. KEUS VAN HANS VENNEKER GROOTSTE VERRASSING DR. FADRHONC (Van onze sportredactie) ZEIST. Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc zal met een experimenteel Nederlands elftal de interland tegen Oost-Duitsland afwerken. Nu de druk van het moeten winnen wegvalt, doordat Oranje toch al is uitgeschakeld voor het Europa-Cuptoernooi, heeft men er de voorkeur aan gegeven veranderingen aan te brengen. Rinus Israel en Johan Cruyff, die door een blessure voor de laatste landenwedstrijd tegen Zuid-Slavië, in april 1971, afschreven, zijn weer opgenomen in het Nederlands elftal. Dick van Dijk, de in vorm zijnde Ajacded, maakt zijn rentree in de Oranjeaanval, waaruit Gerrie Mühren en Eef Mulders verdwenen, én in de achterhoede nemen Hans Venneker en Barry Hulshoff de plaats in van de Ajacieden Suurbier en Neeskes. Het enige, dat intact bleef, was de bezetting van het midden veld, waar de Feijenoord-tan- dem Wim Jansen en Wim van Hanegem het voor het zeggen hebben. Beide cracks weten zich in de rug gesteund door de terugkeer van Rinus Israel, die de Twentenaar Epi Drost ver drong. Pleun Strik, die in Split als linkercentrumverdediger optrad, zal zich zondag moeten De opstelling van het Neder lands elftal is: Doel: Van Beveren (PSV) Achter: Venneker (Sparta), Hulshoff (Ajax), Israel (Feijenoord) en Strik (PSV) Midden: Jansen (Feijenoord) en Van Hanegem (Feijen oord) waarmaken als vieugeiverdedi- Aanval: Wery (Feijenoord). Van Dijk (Ajax), Cruyff (Ajax) en Keizer (Ajax). Wim van Hanegem zal aan voerder van het Neder lands elftal zijn. De wisselspelers zijn: Schrij vers, Drost, Pahlplatz en Jeuring (allen FC Twente) en Gerrie Mühren (Ajax). ger. In het verleden heeft hij al meermalen gedemonstreerd deze switch aan te kunnen. Door al deze wijzingen ont stond gisteren wel de indruk dat bondscoach Fadrhonc de beschikking kreeg over een hecht, solide elftal, waarvan venvacht kan worden, dat het de Oost-Duitsers op een gelijk waardige manier tegemoet zal treden. Prijzenschema Tijdens de bijeenkomst in het KNVB-sportcentrum te Zeist, waar men tot zondag zal ver blijven, werd woensdagmiddag tevens het prijzenschema be kend gemaakt. Bij een over winning van het Nederlandse elftal kunnen de spelers in ie der geval de volgende bedragen incasseren: 500 gulden dagver goeding, 500 gulden van de KNVB, 500 gulden van Ford en 350 gulden van Indus. Daar naast looft Indus bij winst een extra premie uit, die samen hangt met het aantal doelpun ten verschil in de eindscore. Bij een marge van een doel punt in Oranje's voordeel mo gen de zestien geselecteerde spelers een bedrag van 5000 gulden verdelen, bij een ver schil van twee treffers 7000 gulden en zo telkens 2000 gul den per doelpunt meer. Jan Jeuring en Hans Venneker, waartussen Barry Hulshoff van Ajax loopt, behoorden gisteren tot de nieuwelingen op Zeist. Van „debutantenvrees" schijnen ze zo op het oog geen last te hebben. NOVI SAD Rode Ster Belgra do, tegenstander van Sparta in het Europese toernooi van de bekerwinnaars, heeft gisteren op de achtste speeldag van de Zuidslavische competitie, de uitwedstrijd tegen Vojvodina Novi Sad gelijk gespeeld (00). De top van de ranglijst in de Zuidslavische competitie is: 1. Zelenznicar Serajewo 814; 2. Partizan Belgrado 813; 3. Ro de Ster Belgrado 812; 4. Voj vodina Novi-Sad 811. LISSONE. Franco Bitossi heeft gisteren de wegwedstrijd om de Coppa Agostini gewonnen. In een zeer felle eindsprint versloeg de Italiaanse kampioen zijn concurrenten de Belg Willy de Geeste en de Fransman Roger Pingeon. Vijftig kilometer voor de finish was het drietal uit het peleton weggelopen. Bitossi verraste op het laatste rechte stuk zijn beide belagers en won voor De Geeste, die tweede werd, en Pingeon, die op de derde plaats eindigde. lange ronde moesten worden afgelegd, werd de kopgroep weer door het peloton ingelo- Eddy Merckx, die de Coppa Agos- tine verleden, jaar reeds een maal won, achtte het niet be neden zijn stand om aan deze wedstrijd deel te nemen. Voor- Ondanks deze mislukte vluchtpo- ging liet Eddy Merckx het begin van deze wedstrijd, die in het algemeen beschouwd wordt als een goede training voor de laatste klas sieker in dit seizoen, de Ronde van Lombardije, was Eddy Merckx zeer actief. Na een korte eerste aanval van de Belg ondernam de Italiaan Fu- sar Imperator een lange solo vlucht, maar bij de oeklimming van de helling van de Modonna Merck, zelf zei de. de grote indruk achter. Win naar Bitossi tipte hem als de absolute favoriet in de Ronde van Lombardije. „Eddy heeft bewezen weer in grote vorm te zijn. Hij was vooral zeer snel op de Ghisello heuvel en ieder een moest hard werken om hem in te halen. Ik hoop dat ik Eddy zaterdag bij kan hou- in de aanval. Hij ach terhaalde vijf vluchtelingen. Ocana, Ritter. Cumino, Farisato en Lazcano, die een versprong van een minuut hadden genoe- me. Tevergeefs. Want toen er nog 55 van de 233 kilometer Hans van der Pluym kan weer lachen. Na de teleur stellende mededeling van bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc'hem uit de selectie te zetten, brak gisteren voor de Bossche doelman weer de zon door, toen Ans Galiart haar jawoord gaf. Sprint bewezen dat zijn beter aan het worden „Het peloton maakte me daag onmogelijk om te snappen. Ik voel me fit zaterdag en ik geloof zeker dat ik een goede kans maak op de overwinning". de Ronde van Lombardije is een van de zeer weinige klas siekers die Eddy Merckx tot nu toe in zijn succesvolle loopbaan heeft gemist. Staf van Roosbroeck heeft in Zele (België) een wegwedstrijd 147 kilometer gewonnen. Van Roosbroeck won in de eind sprint met klein verschil van Verbeeck, Buckaki, Hermie en Jochmans. De uitslag van deze wedstrijd, waarvoor 100 profs aan de start verschenen is: 1. Van Roosbroeck (Bel) 147 km in 3 uur en 28 min., 2. Ver beeck (Bel), 3. Buckaki (Ned), 4. Hermie (Bel). 5. .Tochmans (Bel), 6. Karstens (Ned), 7. Om loop (Bel), 8. Vrijdcrs (Bel), 0. Van Leeuwen (Ned), 10. Van Beers (Ned) allen dezelfde tijd. de „coppa", gaat zegevierend Interland in Eindhoven DEN HAAG De laatste wed strijd van groep zeven van het toernooi om het Europees kam pioenschap tussen Luxemburg en Nederland wordt op woensdag 17 november op terrein van PSV in Eindhoven gespeeld. Hoewel het een thuiswedstrijd voor Luxem burg was, is de voetbalbond van het Groothertogdom akkoord ge gaan met een voorstel van de KNVB om de ontmoeting in Ne derland te houden. HERENTHALS Een poping van Marjan Burggraaf, Hilda Kooy, Stans Ruth om in Herenthals het Nederlands record 4 x 400 meter dames (3.40.4) te vërbeteren, is mislukt. Hei kwartet kwam niet verder dan 3.43.7 waarmee overigens we het nummer werd gewonnen. Trudy Ruth liep als beste een tijd van 53.5 sec, Vooral het lopen vaj Hilda Kooy viel tegen. Daarbij kwam dat de nieuwe sintelbaan not wat te los was. Een Belgische ploeg eindigde in 3.44.2 als tweede ei verbeterde wel het nationale record. Overige resultaten van Nederlandse deelnemers: Dames: 100 meter 1. Trudy Ruth 11.8 sec Verspringen: 1. Mary v. d. Raadt 5.80 m 2. Ella Hoogendoorn 5.78 m; 800 meter: 1. Margriet de Gragf 2.11.1 Heren: Hoogspringen 1. Peter Geelen 2.03 m.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15