Brosio half nov. naar Moskou Melkprijs niet te veel opvoeren Scheps strijdt voor onvervalst socialisme jon&e GOEDE UW HART RAAD IN TER HARTE CöidaeSou/ta/nt [fliegtuig door vertraging Lasfout oorzaak ramn in amp •iesll Biesbosch Salarissen Kamerleden bevriezen Minibussen of taxi's op stille wegen Brandweer moest eigen auto blussen Woningen leeg gelaten voor bezoek minister LEIDSE COURANT JlJSSEL (ANP) Manlio Bro- door veertien NAVO-lan- a benoemd tot verkenner om Jjor-onderhandelingen in Mos- ;t voeren over verminde van strijdkrachten in Eu- zal zijn missie voor 15 [ovember beginnen. oud-minister Luns. sinds F oktober in de functie als piretaris-generaal van de NA- gaat Brosio met een zeer btgebreid mandaat naar Mos- Dit betekent dat hij zeer Stvoerig over een groot aantal mderwerpen diem et beoogde fcepenvermindering in Europa Jmenhangen, kan spreken, an die onderwerpen is bied, waarin de troepen vermindering zal moeten plaatsvinden. West-Duitsland heeft met nadruk gesteld er niets voor te voelen het enige land aan de westelij ke zijde te zijn waarin de ver mindering van strijdkrachten plaatsvindt. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten. aldus secretaris-generaal Luns, dat ook voor het Bene- luxgebied vermindering der strijdkrachten zal gelden. BROET (AFP-Reuter) Een i het vertrek om (£chnische redenen heeft gistc- Jordaans lijnvliegtuig behoed, dat het in de !cht door een tijdbom werd •geblazen. Nu kwam de helse achinc tot ontploffing, voor- de koffer waarin de bom aan boord werd gebracht de Caravelle van de Jor- |pansc luchtvaartmaatschappij Ilia, die op het vliegveld van fciroet gereed werd gemaakt vlucht naar Am- |koffer explodeerde onder de igel van het toestel, zonder zich hierbij persoonlijke tigelukken voordeden of scha re werd aangericht. I valies was eigendom van een pdaanse regeringsfunctiona- Mohamed Hindawi, die frklaarde niet te weten hoe bom in zijn koffer was ge- Mnen. „Als ambtenaar van de jrdaanse regering heb ik er enkel belang bij mijn |nd schade te berokkenen", al- Hindawi. De man wordt Big vastgehouden. DEN BOSCH (ANP) Een las fout is de belangrijkste oorzaak geweest van hél scheuren van de olietank op Set terrein van de Amercentral«Me Geertruiden- berg op 27 dccayiïber vorig jaar. als gevolg waarvan er veel olie in de Biesbosch is terecht ge komen. Een en ander sta^t in een ttfans gepubliceerd rapport van een onderzoekcommissie, die onder leiding stond vah prof. ir. W. Huisman, hoogleraar aan de technische hoj^ttchool te Delft. Oesterperfte evenel|fts in Frankrijk PARIJS (AP) ïivenals in Zee land hebben dë oesterkwekers in Frankrijk t$ kampen met massale sterfte finder de popu laire „Portugese^oester. Door de sterfte de produktie van de Portugese oester in Frankrijk ondef de 80.000 ton per aar gedaald. Uit Italië wordt thans een op de Portu gese oester gelijkende soort Crassistra Anguleta geïm porteerd om de behoefte te dekken. Bij hun bezoek aan de provincie Zuid-Holland waren prinses Beatrix en prins Claus gisteren onder meer te gast in Heinenoord. Ze bezochten daar ook het Streekmuseum. K.V.P.-FRACTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de KVP in de Tweede Kamer heeft gisteren alle fractievoorzitters van de Kamer schriftelijk gesteld in onderling overleg de salarissen van de Kamerleden volgend jaar slechts aan te pas sen aan de prijsontwikkeling ei af te zien van welvaartsverho ging. De KVP-ers vinden, dat zijzelf een redelijk inkomen hebben (ronde 45.000 gulden, afgezien van kostenvergoedingen) en da de financieel-economische situa tie zo benard is, dat zonder al t« groot bezwaar kan worden af gezien van een reële verhoging. VERVOERSSYMPOSIUM DEN HAAG (ANP) Het i noodzakelijk om op routes met een laag verkeersaanbod exploitatie-mogelijkheden taxi's of minibussen te onder zoeken om op die manier rede lijke diensten te krijgen tegen aanvaardbare kosten. Dit is de eindconclusie van deelnemers aan het dinsdag Den Haag aangevangen vierde wetenschappelijke symposium van de Europese conferentie van ministers van Verkeer. Deze conclusie en de overwegin gen, waarop zij was gebaseerd, zullen ter kennis worden ge bracht van de Europese minis ters van vervoer. Verder werd door de deelnemers geaccep teerd, dat bij het vaststellen van een vervoerspolitiek sociale factoren medebepalend zijn. UTRECHT (ANP) De voorzitters van de drie vakcentrales hebben afwijzend gereageerd op het verzoek van de 11.000 leden tel lende Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, te worden be trokken bij het overleg over de matiging van de inkomens- stijeing in het kader van de in- flatiebestrijding. De centrale meent dat gezamenlijk overleg tussen alle groeperingen nodig is om een harmonieuze verdeling van de lasten te kunnen be reiken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Een verhoging van de melkprijs (producenten prijs) met twaalf procent in één jaar vindt ir. C. Knottncrus, voorzitter van het Landbouwschap, te veel. Deze verhoging is voorgesteld door het COPA, het samenwerkingsverband van de boerenorganisaties uit de zes EEG-landen. Ook al zijn de zuiveloverschotten op dit ogenblik verdwenen, het gevaar blijft, dat een te grote prijsverhoging tot nieuwe overproduktie zal leiden. Ir. Knottnerus zei dit gisteren in de bestuurs vergadering van het Landbouwschap. De Copa wil volgend jaar prijsver hogingen van gemiddeld 12 pro cent voor het ene produkt meer, voor het andere minder. Dr. Mansholt van de Europese com missie heeft een verhoging van slechts 2 tot 3 procent voorge steld. De zes Landbouwminis ters van de EEG, die uiteindelijk moeten beslissen, zullen met hun beslissing echter wachten totdat hun collega-ministers Financiën een oplossing hebben gevonden voor de geldcrisis. Ir. Knottnerus keurde deze be sluiteloosheid van de landbouw ministers sterk af. Ook de he ren GJ. Mertens (KNBTB) er lr. G: Bouma (KNLC) sloten zich gisteren aan bij de v schuwïfig van drs. R. Zijlstra. Deze waarschuwde als voorzit ter van de zuivelbond FNZ rige week tegen een prijsexplo- sie in de zuivel, die door eer produktie-explosie gevolgd zot kunnen worden. Tijdens de maandelijkse bespre king tussen Landbouwschap er minister Lardinois (Landbouw) is deze week uitvoerig gepraat over de financieringsproblemen van de tuinbouwers. Het schap gaat hierover speciale onder handelingen voeren met de kre dietbanken en het borgstellings fonds. Minister Lardinois wei gerde de premie voor omscha keling op aardgas te verhogen. Het schap had hierom gevraagd, evenals om toepassing van he lage BTW-tarief op sierteelt- produkten, wat eveneens voor alsnog niet mogelijk is volgens ir. Lardinois. Over de sterke concurrentie de Roemeense en Bulgaarse tuinbouw gaat het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen overleg plegen met de Oost- europese exportinstanties. Ir. Lardinois heeft zijn hulp toe- HOGEVEEN (ANP) In Hooge- veen is gisteren een brandweer auto na een aanrijding in brand gevlogen. De wagen was op weg naar een veenbrand. De bestuurder werd aan het hoofd gewond en moest in het ziekenhuis worden behandeld. De brandweerauto, die speciaal is ingericht voor de bestrijding van bos-, heide- en veenbran den, kreeg op een kruispunt geen voorrang van een perso nenauto, ondanks het feit dat de sirene van de brandweerau to werkte. Na de botsing brandde de brandweerwagen volledig uit. Een andere brand weerwagen bluste tenslotte het brandende voertuig. De veen brand bleek mee te vallen en kon tijdig worden bedwon gen. Staatsloterij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting) heeft bet be stuur van de woningbouwvere niging St.-Joseph in Apeldoorn laten weten dat geen flats on nodig leeg moeten blijven De minister zal op 11 oktober ir Apeldoorn officieel de tweemil joenste na-oorlogse woning ir gebruik stellen. Deze woning ii intussen al bewoond. De woningbouwvereniging hac echter negen omliggende flat woningen leeg laten staan oir bij de ontvangst van minister Udink wat ruimte te hebben. Negen Apeldoornse gezinnen stonden te popelen om nieuwe flat te betrekken, i „die mensen moeten nog i even geduld hebben", had de voorzitter van de woningbouw vereniging gezegd. Thea Ekker van der Pas. sopraan, de bas-bariton Ruud van der Meer, Rudolf Jansen, piano, en Piet Reyns, fluit, zullen op zon dagmiddag 10 oktober een con cert geven in het vernieuwde Diligentia te Den Haag. Aan vang 14.30 uur. (Van een onzer redacteuren) fp»EN HAAG De Nederlandse hartspecialist II. Koster is geen voorstander van een be- volkingshartonderzoek. zo lang dit onderzoek in hoofd zaak gebouwd is op röntgen foto's en/of elektrocardio grammen. Er komt meer kij ken bij het moderne harton- derzoek en met uitsluitend deze twee onderzoekmetho den, zijn foutieve interpreta ties onvermijdelijk. Koster schrijft dit in zijn, door Nijgh en Van Ditmar uitgegeven boekje „Uw hart ter harte" (f 17,50), waarin in voor ieder begrijpelijke taal allerlei wetenswaardig heden over hart en hartziek ten uit de doeken wordt ge daan. Iemand die het „aan zijn hart heeft", kan van al les hebben. Acute rheuma bijvoorbeeld kan ontstekin gen veroorzaken van het hartzak je, de hartspier en van de hartkleppen; afwijkingen die ook kunnen ontstaan als gevolg van virusinfecties en giftige stoffen. Hij kan ook lijden aan angina pectoris (vaatkramp) of hij kan een hartinfarct hebben doorgemaakt. Twee ziekten die het gevolg zijn van athe- rosclerose (aderverkalking) en de daaraan gepaard gaande vermindering van de bloed circulatie in de hartspier. Bij een infarct is de circulatie op een bepaalde plaats helemaal gestopt. Dat plekje hartspier sterft af, zodat de elektrische en mechanische functie ge stoord raakt. Het hart is dan als het ware verdeeld in een normaal en een gestoord ge deelte met het risico dat de totale functie ontregeld raakt. Blijft de patiënt in leven (dit hangt af van plaats en om vang van het infarct) dan vormt zich op de getroffen plek stevig bindweefsel dat evenwel de beweeglijkheid van het hart niet ten goede komt. Bij angina pectoris is alleen sprake van verminder de bloedcirculatie wat aanlei ding geeft tot de specifieke klachten als op- en aflopende pijn of benauwde druk mid den in de borst tijdens in spanning, grote emoties en snelle temperatuurswisselin gen. Dr. Koster pleit ook voor spoed opname in hartbewakings- centra van patiënten met pijn in de borst, die langer dan tien minuten aanhoudt. Het boekje bevat nog tal van raadgevingen voor hartpa tiënten en hoe men moet leven om met een gezond hart oud te worden. 6 oktober 1971 Derde klasse prijzen van: 25,- zijn gevallen op num mers eindigende op 4 50,— zijn gevallen op num mers eindigende op 81 50,— zijn gevallen op num mers eindigende op 75 50,— zijn gevallen op num mers eindigende op 12 50,- zijn gevallen op num mers eindigende op 49 100,— zijn gevallen op num mers eindigende op 27 20C, zijn gevallen op num mers eindigende op 695 400,— zijn gevallen op num mers eindigende op 956 1.000,— zijn gevallen op num mers eindigende op 571 2.000,— zijn gevallen op num mers eindigende op 8991 een pri|s van: 5.000,is gevallen op het r 5.000,is gevallen op het r 5.000,is gevallen op het r 5.000,is gevallen op het nummer 5.000,is gevallen op het r een prijs van: 10.000,is gevallen op het 25.000,is gevallen op het 50.000,— is gevallen op het 100.000,is gevallen op het een extra prijs van 250.000 is gevallen in de serie R op het nummer, en een troostprijs van 4.000 op nummer van elk van de andere series een extra prijs van 500.000 is gevallen in de serie E op het nummer troostprijs van 5.000 op nummer 071460 017075* 074566 015515 064505 050832 097476 018586 061381* 024194* 024194* 098142 098142 i elk s .-Ï. wwpjaoft -.wens lagere prijs gevallen. Verdeelde meningen over keizerlijk bezoek 1AISCUSSIE, actie of protest hebben niet kunnen verhinderen, dat keizer Hirohito van Japan zijn voorgenomen privébezoek aan Nederland aflegt. Tegenstanders van dit bezoek hameren er op, dat talrijke misdaden in en buiten de Japanse kampen jegens Nederlanders zijn begaan in naam van de keizer, die als nationale godheid naar sjintoïstische begrippen „alomtegenwoordig" was. Voor hen is keizer Hirohito een superoorlogsmisdadiger, die om onduidelijke redenen aan zijn berechting ontkomen is. Deze tegenstanders worden gesteund door de publikaties van de Ameri kaanse journalist David Bergamini, die Hirohito persoonlijk ver antwoordelijk stelt voor Pearl Harbour en andere militaire avon turen. Een andere mening wordt met name voorgestaan door prof. Röling, - Nederlands lid van het tribunaal, dat de Japanse oorlogsmisdadi gers berechtte en ook keizer Hirohito's rol aan een onderzoek heeft onderworpen. Volgens deze mening was de keizer een gevangene van de militaire kliek en zou hij meermalen gepoogd hebben aan deze militaire houdgreep te ontsnappen. Men mag wel aannemen dat deze laatste mening de waarheid dichter benadert dan de eerste. Met alle begrip voor de pijnlijke herinneringen, die het bezoek bij veel Nederlanders opwekt en zonder dit bezoek nu per sp toe te juichen, moet men toch ook voor ogen houden, dat de keizer, staatshoofd en symbool is van een land, waarmee Nederland al jaren lang goede betrekkingen onderhoudt en dat de keizer door een internationaal tribunaal is vrijgesproken. Tegen deze hele achtergrond kan men slechts hopen, dat het bezoek zo onopvallend mogelijk verloopt. Mijnheer Jamin kan blijven "E'EN groeiend bezwaar van ons tegen sommige Kamerleden is, dat ze zich geroepen voelen om de burger van de wieg tot het graf te begeleiden met beschermende maatregelen; ook daar waar de burger zijn eigen boontjes wel doppen kan. Zo zou, als het aan parlementariër Schwarz van D-'66 gelegen had, de S.T.E.R. geen reclame meer voor suikerhoudend snoepgoed meer hebben mogen maken; dit vanwege de rotte toestand van ons nationale gebit. „Mijnheer Jamin" had dan van het scherm moeten verdwijnen. Minister Stuyt is gelukkig wijzer. Want wanneer de overheid zich op de door dhr. Schwarz gewenste weg begeeft, kan ze verbodsbepalingen voor de S.T.E.R. op haar lijstje blijven zetten. Geen reclame meer voor auto's, want die bevorderen milieuvervuiling, verkeerschaos, ongelukken; geen re clame voor scheermesjes, want die kunnen op bloedvergiftiging uitdraaien; geen reclame voor cola en andere priklimonade, want bij sommige burgers kunnen die ook verkeerd vallen. Het gekke is alleen dat straks (net als bij rookwaren en alcohol) er toch veel frisdrank verkocht moet worden, omdat de schatkist anders door tegenvallende resultaten van de afdeling accijnzen op haar manier kiespijn krijgt en dan van het soort waartegen aspirientjes noch tandartsen helpen. Natuurlijk, een appel is gezonder; maar laat „mijnheer Jamin" toch maar op het scherm blijven. Liever na de vijf geboden van de Heilige Kerk geen vijf verboden van Kamerlid Schwarz of onze minister voor de Volksgezondheid. Samenwerking in parlement /AVER de verder-gaande samenwerking tussen de Katholieke Volks partij, anti-revolutionairen en C.H.U is al veel getheoretiseerd. Van de éne kant is dat begrijpelijk, maar van de andere kant wordt op die manier het gevaar groot, dat men door de bomen van theorie en ideologie het bos van de praktijk niet meer ziet. Daarom vinden we het een dubbel voordeel, dat de Kamerfracties van de drie christen-democratische partijen besloten hebben in tussen hun samenwerking op parlementair terrein uit te breiden. Het grondige voorberaad over wat de heren Andriessen, Mellema en Aantjes bij de algemene beschouwingen ten beste gaan geven, is de erkenning van een reeds eerder geboekt winstpunt; de beslissing dat in drie belangrijke zaken onderwijs, wetenschappen en milieuhygiëne het Kamerwerk gezamenlijk verricht zal worden is een volgende belangrijke stap op de goede weg. Wij vinden deze weg in de eerste plaats goed, omdat op die manier proefondervindelijk vastgesteld kan worden of de drie partijen rijpen voor een totale samenwerking. In de tweede plaats omdat KVP, ARP en CHU zo een betekenisvolle bijdrage leveren tot meer efficiency in de Kamer. En dan, niet in de laatste plaats, omdat de christen-democratische partijen hun inbreng in het parle mentaire werk kwalitatief verbeteren. Lukt dit allemaal, dan krijgen bezwaren welke nu nog periodiek tegen volledige samenwerking gehoord worden, steeds minder gewicht. parlementaire redac- DEN HAAG „Het lijk tragisch, dat zeggen links- nii ongeloof de dood gravers van het democratisch socialisme behoren. Hun aan pappen met allerlei radikale niet-socialisten heeft de partij praktisch organisatorisch in het moeras gebracht, en vele socia listen van het socialistisch le ven in de partij doen ver vreemden. Wie nagaat welke partijgenoten de PvdA hebben verlaten, moet tot erkenning van het feit komen, dat prima leden leden ook met sterk socialistisch sentiment dc partij vaarwel hebben gezegd." Dat schrijft de heer J. II. Scheps in zijn deze week uit gekomen boek: „Het progres sieve als waardeloze pronk". De christen-socialist Scheps was voor de oorlog al lid van de SDAP. Twintig jaar, tot 1967, was hij lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. De heer Scheps is nog steeds lid van die partij, al waren geen partijge noten van hem, maar wel enige Kamerleden van DS'70 bij de doop van zijn boek. Ook staats secretaris Van Veenendaal ((DS'70) was aanwezig. De heer Scheps wil binnen de PvdA blijven vechten voor „puur" socialisme. Daarom is er bij hem nog geen sprake van een overstap naar DS'70. Hij schrijft in zijn boek: „Mis schien zal, als gevolg van het ineenstorten van de PvdA, een nieuwe partij als waarlijke vertolking van het democra tische socialisme kunnen ont staan. Voorshands wil ik hopen ziekte PvdA zal herstellen, of uit de baaierd die middelen zal weten te vinden, welke het de mocratisch socialisme nodig heeft om zijn taak die we zenlijk nog beginnen moet voort te zetten." op de wedergeboorte van de Aanvankelijk had de heer Scheps socialistische democratische be- de komst van „Nieuw-links" weging, een wedergeboorte toegejuicht, omdat hij hoopte welke of de verzwakte en ver- dat deze stroming de PvdA Het voormalige P.v.d.A.-Ka- merlid J. H. Scheps met zijn boek „Het progressieve als waardeloze pronk". weer een nieuw hart zou ge ven. Later stootte hij zich aan de praktijken van Nieuw-links en aan de symphatiebetuigin- gen tegenover dictoriale regi mes. Nu ergert hij zich aan de zondeval van de Nieuw-linkse stroming, omdat het een clubje van gezeten burgers binnen de partijorganen is geworden. De heer Scheps moet niets heb ben van de samenwerking die hier en daar in gemeenteraden is ontstaan tussen PvdA, PPR en PSP of D'66. Ook voelt hij niet voor pogingen om de PvdA, D'66 en PPR samen te smelten tot één grote progres sieve volkspartij. Hij blijft de voorkeur geven aan een volkspartij met een duide lijk socialistische signatuur. Bij een samengaan met D'66 en PPR zou „het progressieve als waardeloze pronk" resteren. De politiek moet door het begin sel worden gedragen, als de PvdA een verlengstuk van D'66 zou worden, gaan ze samen ten onder. De zelfvernietiging van de socialistische partij gaat voort, aldus de bedroefde heer Scheps. De schuld voor het ontstaan van DS'70 ligt bij de PvdA. Alles moet worden gedaan om de kloof tussen beide partijen niet te vergroten. Over DS'70 geeft de heer Scheps in zijn boek nog geen oordeel, omdat het daarvoor nog te vroeg is. Wel vindt hij dat ook deze partij geen klaar heid heeft gebracht in de poli tiek. De tragiek van de tot ondergang gedoemde PvdA acht de heer Scheps vooral, dat de rechter vleugel van de partij onvol doende socialistisch is, en de linkervleugel onvoldoende de mocratisch. Hij blijft intussen vasthouden aan enkele eisen die bij de opkomst van Nieuw- Links werden gelanceerd: Na tionalisatie van de grond en van het verzekeringswezen. Ook hoopt hij dat zijn partij de mocratisch en socialistisch ge noeg zal blijven om zijn strijd1 binnen de gelederen te kunnen blijven voeren. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13