Opvoeding Wassenaar gebaseerd op drie hoofddoeleinden Portretin deelnota Leidse agenda „De Vries" aan kop DINSDAG 5 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT a ai PAGINA 7 De oude kern Wassenaar: moet bereikbaar blijven. DINSDAG 5 OKTOBER Café-restaurant „De Burcht" - gemene ledenvergadering ging Volkspartij, tfoort Nederlandse Vei •an Huisvrouwen. Lezing i :rk van de kinderpolitie, vang 20.30 uur. Kapel Zijlpoort Mis voor de o ledenen, aanvang 9.00 uur. C.A.B. schappij - spreekui i Projektgroepen ik eet het hier wel op". Aanvar 20.15 uur. L.A.K.-theater „Autobus S", aai vang 20.00 uur. Nederlandse Vereniging van Hulsvroi wen Excursie naar H.A.L. Gebouw Huishoudelijke en Gezin voorlichting: spreekuur van GA en Gemeentelijke Sociale Diens „De Revi Rijnlands Lyc« G.A.B.-gebouw schappij - spreekuur. Inlichtingen over part-timewerk. Aan 20.30 uur. Tel. 22741 Of 26265. L.A.K.-centrum Levendaal 150 nlng van de tentoonstelling kunstgeschiedenisstul feren". Aanvang 17.00 uur. EXPOSITIES: Galerie 't Hoekje bij de Pomp: de Jong van Zeventer mate ig 20. illcL 'ang 9.30— 50 Opi g „Leid! i fotogri Galerie van der Vlist: Botermarkt i tel. 22806 dl. tot en met za 9.00 18.00 uur. 1 okt. tot en met 31 okt Ploos van Amstel met ..Het Neder lands Patriciaat", schilderijen. Galerie Heuff: Hoflaan 7. Wassenaai Hannie Bal exposeert aquarelle Gert de Rijk keramiek. 9 okt tc en met 30 okt.. William D. Kuik exposeert tekeningen. Margriet za. I0.00-17.0t okt.. „Rembi randt's Prijs 1971". voor Volkenki 1, tel. 32641 ma to tentoonstelling over he bedrijf van een Oost-i samenleving gedurende tot op de dag van vanda; ■al 3. Politie. Lelden Zuid-West, secretariaat Jac ques Urlusplantsoen 83; voor hulp verlening telefoon 20460; voor in formatie telefoon 33921. Degstgeest, Soos voor kamerbewoner.' tel. 51794. Vrijdag, Scylla doet beroep op bedrijfsleven van Leiden LEIDEN De tafeltennisvereni ging Scylla heeft een beroep gedaan op het Leidse bedrijfs leven om de bouw van eigen hofaie te kunnen realise- in een „bedelbrief" stelt deze ta feltennisvereniging dat haar toppositie in het Nederlandse tafeltennis kan handhaven wanneer een clubhuis wordt gerealiseerd. Het project gaat een kleine 180.000 gulden kos ten. De gemeente heeft reeds een stuk grond toegewezen, voorts zijn subsidies aange vraagd bij gemeente, provincie en de Ned. Sportfederatie. Uit eigen middelen kan Scylla 15 mille op tafel leggen. VOORHOUT. De kans is groot, dat deze 200 jaar oude boerderij aan de Spoorlaan in Voorhout zal worden behouden. Enkele gegadigden hebben zich reeds gëmeld, die het pand willen kopen. De koper verplicht zich de boerderij, die ook op de monumen tenlijst staat, op te knap pen. Bij de boerderij hoort ook een lap grond van duizend vierkante meter. WASSENAAR. In opdracht van het Gewest Leiden wordt door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een sociaal-geografisch en bestuurskundig onderzoek ingesteld in het gebied van het gewest waartoe, zoals bekend, ook de gemeente Wassenaar behoort. In een onlangs verschenen deelnota over dit onderzoek wordt een beeld gegeven van de gemeenten in het gewest als eenheden van lokaal bestuur. Ook van de gemeente Wassenaar wordt een uitvoerig portret geschilderd. Daarin komen drs. B. B. M. van der Hart en drs. Chr. M. Ph. Buijs, die de nota samenstelden, tot de con clusie, dat er in het beleid van het Wassenaarse ge meentebestuur drie hoofd doelstellingen te onder kennen zijn, namelijk: het opheffen van de woningnood onder de eigen inwoners, het in stand houden en bevorde ren van een gunstig leef klimaat en het uitbouwen van een recreatieve functie van regionale betekenis. Woningnood De eerste doelstelling, het ophef fen van de woningnood onder de eigen ingezetenen, is meer dere malen door het gemeente bestuur expliciet geformuleerd. Het aantal woningzoekenden in Wassenaar is de laatste jaren vrij constant en zeer hoog: ruim 1000 eenheden. goedkope woningen bleef onvoldoende. Het leefklimaat werd, dank zij dit type huizen, gunstig. Om de woningnood enigszins op te heffen zou de bouw van goedkope woningen, met name woningwetwoningen, het meest geëigende middel zijn. Gecon stateerd moet echter worden, aldus het rapport, dat dit mid del niet optimaal is gehan teerd. Als argument hiervoor kan gelden, dat de eis om voor ieder deelplan een sluitende exploitatie-opzet te bereiken, geleid heeft tot meer woning bouw in de ongesubsidieerde sector, dan het gemeentebe stuur in eerste instantie ge wenst heeft. Een belangrijker argument is echter, dat het ge meentebestuur bewust de wo ningbouw heeft willen hante ren als een middel om het gunstige leefklimaat verder te bevorderen. De uitbreidingen zijn ruim opgezet, hetgeen de prijs van de woningen ver hoogd heeft, terwijl slechts op enkele plaatsen hoogbouw werd toegestaan. Er kan dus niet gesteld worden aldus het rapport dat de doelstel ling het opheffen van de wo ningnood onder de eigen inwo ners is gerealiseerd. Wel gaan er in de gemeenteraad stem men op om in de nog te reali seren uitbreidingsplannen meer goedkope woningen te bouwen, maar in hoeverre dit zal ge beuren is nog niet beslist. In de toekomst zal het gemeentebe stuur naar andere middelen moeten zoeken om de genoem de doelstelling dichterbij te brengen. Concrete middelen staan het gemeentebestuur nog niet voor ogen, maar men Rijkstraat door Wassenaar, doen afvloeien. hoopt in overleg met omliggen de gemeenten, speciaal in de Leidse agglomeratie tot een op lossing van dit vraagstuk te komen. Leven centraal De tweede doelstelling, het In stand houden en bevorderen van een gunstig leefklimaat, neemt een centrale plaats in de gemeentelijke doeleinden- structuur In. Er wordt door het gemeentebestuur een aantal middelen aangewend ter reali satie van deze doelstelling. Deze middelen zijn: het reeds genoemde middel van de wo ningbouw. Het behoud van de woonbestemming van grotere huizen in de villaparken. Het saneren van de dorpskom. Het opvoeren van het voorzienin genniveau. Het oplossen van de verkeersproblematiek en het handhaven en openstellen van natuurschoongebieden. De twee laatstgenoemde middelen worden ook gehanteerd om de recreatieve functie van de ge meente te behouden en uit te bouwen. Dat de woningbouw gehanteerd wordt als middel tot bevorde ring van een gunstig leefkli maat blijkt, aldus het rapport, uit de verschillende uitbrei dingsplannen. Zo is in het ge bied van Zijlwatei-ing de be bouwingsdichtheid met opzet laag gehouden om ook in deze wijk een gunstig leefklimaat te bereiken. De voor Wassenaar zo kenmerkende bouwwijze met eengezinswoningen werd zoveel mogelijk gecontinueerd en slechts op enkele plaatsen werd hoogbouw toegestaan. De sanering van de dorpskom heeft, behalve een verbetering kunnen brengen heeft het ge meentebestuur ernaar gestreefd om gebieden met natuurschoon te behouden en open te stellen voor het publiek. Er werden o.m. enkele landgoederen aan gekocht en voor het publiek opengesteld. uitbouw van de recreatieve functie en anderzijds het in stand houden van een gunstig leefklimaat in de gemeente. Evenals bij de woningbouw het geval is, blijkt het hoofddoel van het gunstige leefklimaat het zwaarst wegen. Het ge meentelijk beleid is er dan ook op gericht actieve massa-recre atie zoveel mogelijk tegen te Voor het verwezenlijken van deze hoofddoelstelling is echter nodig, dat een snelle verwer king van het verkeer plaats vindt. Immers, een verdere uit bouw van de recreatieve func tie leidt tot toename van het verkeer en dat kan weer on gunstige neveneffecten hebben op het leefklimaat. Voor een snelle verwerking van het ver keer wenst het gemeentebe stuur twee middelen te hante- 1. Omleiding van het verkeer via een stelsel van ringwegen. Dit middel wordt niet alleen ge hanteerd om de recreatieve functie te kunnen uitbouwen, maar ook om de bevordering van een aantrekkelijk woonkli maat veilig te stellen doordat het recreantenverkeer uit de bebouwde kom gehouden wordt. Verbreding van de toegangs weg naar het strand en eer tweede parkeerplaats bij het strand. forms verkregen heeft om haar wensen ten aanzien van de verschillende verkeersvoorzle- ningen kenbaar tc maken was in Wassenaar een van de over wegingen om zich bij beide agglomeratie-organen te slui ten. het woonklimaat, tevens Er is aldus het rapport - tot doel de bereikbaarheid en de aantrekkelijkheid van het winkelcentrum in de kom van het dorp te vergroten. Volgens het indertijd opgestelde tienja renplan had die komsanering al voltooid moeten zijn. Dat dit niet het" geval is, wordt onder meer geweten aan de „te late hantering van het middel ont eigening". Verkeer Aan de oplossing van de ver keersproblematiek wordt in het besluitvormingsproces hoge pri oriteit toegekend en wel om twee belangrijke redenen. In de eerste plaats vanweee de isolering van de wijk Kerke- hout van de rest van het woongebied en in de tweed" plaats vanwege de groeiende belangstelling van recreatie- zoekenden uit de wijde omge ving voor de recreatieve moge lijkheden. die op Wassenaars grondgebied mogelijk zijn. Om de derde hoofddoelstelling - de recreatieve functie va Wassenaar dichterbij Judowedstrijden Zaterdag startte de eerste competitlë- avond voor B-teams uit Zuid- Holland in de dojo van sport school Bontje in Den Haag. In deze eompetitie wordt Leiden vertegenwoordigd door het team van Sportschool De Vries. De Leidenaars hadden een -zeer goede start, want aan het einde van de avond werden zij, sa men met Lu Gia Jen uit Den Haag, met 6 punten uit 4 wed strijden lijstaanvoerder. Er werd gewonnen van Lu Gia Jen (32), Centraal uit Rotter dam (41) en Bontje (32). Alleen Rapmund uit Den Haag wist de Leidenaars, onnodig overigens, van winst af te hou den (23). De punten voor sportschool De Vries werden gescoord door: Wouter Zaaijer (3), Wout Holverda (3), Ab Roodenburg (10), Jan Onvlee (20), Jan Barends (25) en Piet de Jong (34.) Matig spel van Avanti HAZERSWOUDE Het tweede meisjesteam van dc tafeltennis vereniging Avanti heeft de competitiewedstrijd tegen Steeds Hogcr-TSB met 61 verloren. Avanti's tweede jongensteam ver loor met 3—7 van TOV I. De A-pupillen van Avanti versloe gen De Treffers met 100 (Jos Streng, Paul van Wetten ën Wim Korver). Avanti B ATTC-Boot eindigde door toe doen van Richard Stolwijk, Theo van de Ven en Tonny van Wetten, ook al in 100. SASSENHEIM Het Hellig-Hartbeeld bij de Pancratiuskerk. dat al heel wat jaartjes het binnenkomende verkeer in Sassenheim een eerste saluut heeft gebracht, is niet meer. Een op drift geslagen i>rachtauto ramde het stenen beeldhouwwerk met als gevolg, dat het nu onthoofd voor de sokkel ligt. Aanvankelijk werd nog aan restauratie gedacht, maar gisteren verzekerde ons de pastoor van de Sint-Pancratiusparochie dat er niets meer over is van het hoofd van het beeld, zodat dit karakteristieke punt in Sassenheim als verloren kan worden beschouwd. Nog niet zeker is uiat er voor dit beeld in de plaats komt. Promotie C. M. Vos LEIDEN De heer C. M. de Vos, zal morgen het proefschrift ..De continue meting van p02, pC02 en PH in het arterieel bloed, als onderdeel van een maximale inspanningsproef" verdedigen waarop hij hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Promotor is prof. dr. J. Swierenga. De heer Vos, hoopt enige weken na de pro motie het artsexamen af te leggen. - V*Ï-SSB V* Foto-expositie in het L.A.K. LEIDEN In het Leids Acade misch Kunstcentrum, Leven daal 150 zal gedurende de maand oktober een fototentoonstelling worden gehouden. De foto's zijn gemaakt door studenten in dc kunstgeschiedenis aan de Leidse Universiteit. De opening zal plaatshebben op 7 oktober om vijf uur door prof. dr. H. van de Waal. 300 gulden boete voor stunter DEN HAAG-BODEGRAVEN De Haagse rechtbank heeft een 42-jarige vertegenwoordiger uit Bodegraven veroordeeld tot 300 gulden boete. De man heeft on langs in Bodegraven en Zwam- merdam coureurstuntjes uitge haald op de weg. Aarlanderveen verloor van Waddinxveen AARLANDERVEEN Aarlan derveen heeft de thuiswedstrijd tegen Waddinxveen met 2—1 verloren. In de 20ste minuut nam Wad dinxveen de leiding door een doelpunt van De Bruin. Aar landerveen reageerde met een fel .offensief en slaagde erin vijf minuten later via Piet van Leeuwen weer gelijk te komen. Na rust stond Aarlanderveen voortdurend onder druk maar dank zij doelman Cors bleef het lang 11. Hij moest tenslotte toch capituleren voor een schot van Van der Wal. Gesprek over bezinning in Nieuwveen NIEUWVEEN Pater J. KQkx O.F M. uit Langeraar zal heden avond in de Nicolaaskerk een bezinning op het geloof leiden. Alle belangstellenden zijn wel kom. Het is de bedoeling, dat ook de aanwezigen aan het woord komen en wel met het stellen van vragen. In een ge sprek over en weer zal nlen dan een antwoord proberen te vinden. Hazerswoude Wanneer de raad van Hazerswoude met een des betreffend voorstel van B en W akkoord gaat wordt hel plan Hoge Rijndijk partieel ge wijzigd. Is het plan eenmaal gewijzigd, dan kan het K.I.- station aan de Hoge Rijndijk ter plaatse enkele woningen voor zijn werknemers byu-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7