Het begon met 65000 dekens naar Biafra... Noord wijk maakt zich zorgen over scholenbouw Kinderboerderij brengt schooljeugd terug in de natuur JW MENING Snippers Leiden worden verkocht Lachen in Noordwijk Molen gemaal (40) blNSDAG 5 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 VOORSCHOTEN. In een nacht, ruim een week geleden, vertrokken uit Voorschoten twaalf trucks met bestemming Rotterdam. Het leek een oorlogstroepentransport over de Veurseweg en omwonenden schoven het gordijn opzij om te kijken. Elke vrachtwagen zat vol volumineus goed: dekens. Tienduizenden dekens gingen die nacht het schip in. Over enige tijd worden ze weer uitgeladen in India. In de vluchtelingenkampen kunnen massa's ontheemde Pakistani er op rusten en slapen. Die massa's worden steeds groter. Steeds meer Pakistani, steeds meer dekens, uit alle delen van de wereld. In de fabriek van Jeursen N.V. in Voorschoten is men achter elkaar bezig met het inklemmen van pakken katoenen dekens, totdat de zending van meer dan tweehonderdduizend stuks de deur uit is. Rampzalig stukgoed, waar een mens in nood naar snakt, opdat hij niet op de blote grond behoeft te slapen en om een beetje dek te hebben. Bioscopen in Leiden CAMERA: (tel. 24919) ..Vier REX: „Klngkong Escapes" 18 jr. 2. 7.00 en 9.00 uur elke dag. Zo. 2 4.15. 7.00 en 9.00 uur. TRIANON: (tel. 23875). Blue Movie, jr. Dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Za. zo. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. „Zo is het in januari 1970 begon nen. We verscheepten in enkele weken toen 65.000 dekens naar Biafra. Een half jaar later wa ren het 70.000 voor slachtoffers van de aardbeving in Peru en in november van dat jaar 125.000 dekens voor andere slachtoffers, die van de waters noodramp in Pakistan. Afgelo pen juni begon bij ons de de- kenstr'oom naar de Pakistaanse vluchtelingen in India (125.000 dekens) en nu zijn we weer bezig". Directeur A. C. H. J. Jeursen heeft het druk. Hij zit tijdelijk achter zijn bureau: helemaal gestroomlijnd, amper ontspan nen, kort onomslachtig geknipt haar, in een ijlblauwe dunne koltrui met opgestroopte mou wen, omdat hij niets liever doet dan z'n armen eruitsteken en om directer z'n gouden schakelbandhorloge in de gaten te kunnen houden. En het pak je sigaretten slinkt. WENDBAAR Hij formuleert kort. De cijfers en feiten komen salvo-matig over het bureau op me af. Cijfers met veel nullen en feiten in een arbeidsintensieve compact heid. „We maken hier textiel en handelen erin. Ik heb een klein maar apart bedrijf. Daar door zijn we uitermate wend baar. In noodsituaties doet iedereen alles wat voor z'n han den komt: m'n secretaresse vouwt dekens als de kantoor meisjes ze genaaid hebben en m'n boekhouders staan in te pakken als het nodig is". Qua omzet is het fabriceren van spreien en kussens langha rig en felkleurig de voor naamste bezigheid van Jeursen N.V. De export ervan bestrijkt alle werelddelen. Er is een af deling huishoudelijke textiel (waarmee de heer Jeursen 11 jaar geleden begon). De katoe nen dekens kwamen in '64 en vier jaar later de spreien. De dekens zijn de laatste tijd een spektakel geworden, omdat er zoveel rampen in de wereld zijn. Eind 1969 kreeg fabrikant Jeursen een telefoontje van het Rijksinkoopbureau. Of hij een offerte wilde maken voor 25.000 katoenen dekens. „Ik zei toen: wat mij betreft kunnen het er net zo goed 65.000 we zen. Nou, dat ging toen door. Zo'n bureau gaat echt niet over één nacht ijs; die jongens we ten verdomd goed waar ze hun spullen moeten halen". Jeursen ging dekens leveren.Opdracht gevers waren internationale organisaties die zich bezighou den met het bieden van hulp De heer Jeursen aan mensen in nood: Rode Kruis, World Council of Chur ches, de Duitse Caritas, de Ver enigde Naties. „Ik geloof wel, dat ik mag zeggen, dat ik dit als enige in Nederland op de- kengëbied doe. Het is in goede aarde gevallen. M'n prijzen zijn verrekte scherp (25 pet. goedkoper dan andere), omdat ik me contractueel durf te bin den op een termijn van een jaar of méér. Ik ben meen ik één van de meest flexibele mensen in dit vlak in Euro pa". PROBLEMEN De heer Jeursen en z'n 60 mert- sen leven niet van rampen. De katoenen dekens maken pak weg 20 pet. van de omzet (jaarlijks 10 miljoen gulden) uit, daarvan is 10 pet. voor rampgebieden bestemd. Maar dan gebeurt dit in grote pie ken, een paar keer per jaar. Dat schept uiteraard proble men. Er zijn dan wel dagen, dat men bij Jeursen geen de ken meer kan zien. Bij wijze van spreken dan, want zaken zijn zaken. „We maken een speciaal soort dekens van ka toen. die in die landen anders worden gebruikt dan in Neder land, waar men er alleen maar onder slaapt. In landen waar men geen bed heeft wordt op de dekens gelegen en men slaat ze om zich heen of men wandelt erin als het koud is. In Peru snijden de mensen er een gat in en dan heb je een pon cho. Dat kun je er allemaal mee doen. Daarom is een de ken voor miljoenen mensen 'zo verrekt belangrijk; je kunt die dingen voor onnoemelijk veel omstandigheden gebruiken". Dc heer Jeursen, 46 jaar. vijf kin deren, staat er niet alleen voor. „Ik heb fantastische mensen om mee samen te werken. Ze zijn van tijd tot tijd wel eens puur vervelend, maar als er aangepakt moet worden steekt men van hoog tot laag de han den uit de mouwen". Dat is bij hun patroon, zoals ik opmerkte, al aan te zien. Om even bij de dekens te blijven: er worden per dag 25.000 geproduceerd. Per vrachtwagen haal je bijna 10.000 dekens uit de met de zelfde wagen aangevoerde ru we materialen. In nog geen twee jaar tijd heeft Jeursen N.V. 13 vliegtuigen volgestouwd met dekens, om van de schepen nog niet te spreken. Jeursen slaat op het ogenblik internati onaal zijn vleugels uit. Hij im porteert uit 11 landen en ex porteert naar 13. Het is 11 jaar geleden allemaal heel anders begonnen, op een zolderka mertje aan de Voorschotense J. W. Frisolaan. Daar zat hij in 1980 met z'n vrouw te naaien aan vaatdoeken. Dat nam niet al te veel ruimte in. Een paar maanden later kreeg hij de eerste etage van het huidige gebouw aan de Woelwijklaan en er kwam een oude bollen schuur bij. In 1965 kreeg de heer Jeursen het hele gebouw tot zijn beschikking. Inmiddels was het van vaatdoeken geko men tot dweilen en stofdoeken en als meer hooi op de vork verschenen de spreien. „We zijn toen hard gaan groeien. Nu zit ik met het bedrijf op 2400 m2." MAGERE JAREN Tot en met 1967 heeft de heer Jeursen hard aan de resultaten van zijn werk getwijfeld. „Het waren zeven verschrikkelijk magere jaren, heel zorgelijk. Maar inzinkingen heb ik niet gekend. M'n sterke uithou dingsvermogen heeft me tot hier gebracht. Opgeven is er voor mij nooit bij. Een gevoel van eigenwaarde verplicht me dat. Mijn mensen ken ik alle maal; ik ken hun verloofdes, hun vrouwen en kinderen en we praten met elkaar. De deu ren staan bij me open. Het enige is kloppen. Verder mogen Rampzalig stukgoed is specialiteit van Jeursen ze altijd doorlopen. Daar bereik je het meeste mee. Als u ze vraagt hoe ze het hier vinden zullen negen van de tien zeg gen: vreselijk leuk; we hebben nog nooit van ons leven zo hard moeten werken". Het be langrijkste in deze tijd, vindt de heer Jeursen, is dat men de noodzaak van hard werken in ziet. „Ik breng het ze niet bij; ze moeten het begrijpen. Hard werken wordt altijd beloond. Daar berust volgens mij de welvaart op". In april '70 brandde de helft van de fa briek af. De fundamenten voor de nieuwe liggen er nu. Jeur sen gaat door, dekens of geen dekens. Hij heeft jaarcontrac ten op dollarbasis hier en daar en met de Amerikaanse crisis gaat hij nu voor 8 pet. het schip in. „Goeiedag. maar je praat er maar niet over. In de oorlog hadden we ontzettend veel aan de Amerikanen te danken. Nu wordt er op hen gescholden. Maar kijk uit voor die Japannertjes. Overal ben ik ze weer tegengekomen: in Lon den, in Noorwegen en Brussel en in Rome of Brindisi. Die kleine mannetjes weer de markt." NAUWELIJKS TIJD Voor interviews heeft A. C. H. J. Jeursen nauwelijks de tijd. Een sigaret, en de telefoon gaat weer: „1st jemand da der Deutsch spricht? Nein? Allors, vous connaissez Jeursen? Bon. Des couvertures en coton? Bon. C 'est d 'accord. Comment allex vous? Nous les envoyons, les couvertures (het gaat alle maal over dekens). Oui, c 'est ga. Merci bien et au revoir Zo gaat dat hier en Jeursen gaat over naar een ander ge sprek: „..Es 1st heutemorgen fernschriftlich gemacht wor- „AIs ik in september vijf dagen op kantoor ben geweest is het veel". Jeursen van de dekens en de dweilen en de vaatdoe ken woont achttien jaar in Voorschoten, maar zijn Rotter damse mentaliteit verloochent zich niet. „Fantastisch fijn, die stad, om er te werken. Daar wordt niet ge--oo-haa-d; er wordt gewerkt. Ik vind niets prettiger dan werken. Daar leef ik me in uit". TON PIETERS NOORDWIJK Allerwege was er gisteravond tijdens de raadsvergadering van Noord- wijk veel lof voor de scholen- bouw-plannen van het gemeen tebestuur. Maar liefst twee maal negen klassen voor basis scholen en tweemaal drie klas sen kleuterschool wilde het col lege er bij Gedeputeerde Sta ten doordrukken. De grote vraag gisteravond: was: krijgen we dat wel voor elkaar? Kr kwamen een aantal alterna tieve voorstellen ter tafel waaronder de meest voor -de hand liggende; creëer een noodschool met bijvoorbeeld zes klassen -waarin r.-k. en prot. chr. kunnen samenscholen. Eveneens voor de hand liggend was evenwel het verweer van het college; een noodschool zal de realisatie van het gehele "plan stagneren. Gedeputeerde ,'n De Geus adviseerde het college u. in overleg met de schoolbestu- ren met de overheid te gaan ,0 praten. Burgemeester Bonnike antwoordde dat de inspecteur van het lager onderwijs van 'mening was dat noodscholen sterk vertragend werken en - dat alle alternatieven met de schoolbesturen zullen worden besproken. Hij stelde overigens wel dat elke scholenexpansie afhankelijk is van het Rijks potje. De algemene stemming in de raad was dat men de plan- en van het gemeentebestuur niet zo zag zitten. Mochten de plan- Dank *1] deze dank ik namens mijn bejaarden van huize „Sybilla"; Rijnsburgerweg 18, de Eerste "Nederlandse Ziekenomroep en „De Vrije Lijn" van het Acade- "tnisch Ziekenhuis voor het vele werk dat verzet is om deze 3- - oktoberviering te doen slagen. 'De bejaarden hebben enorm «genoten van het verzoekplaten- uiprogramma. Br. J. C. van Nes, Dir. Huize „Sybilla". nen niet kunnen worden ver wezenlijkt dan zijn er in Noordwijk nog. een aantal al ternatieven voor een eventuele noodschool. Daarvoor kunnen worden gebruikt de oude Wil- helminaschool en het tot dien stencentrum bestempelde oude schooltje aan de schoolstraat. Lang is gisteravond nog gepraat over de prijzen van de elektri citeit en met name de prijzen voor de meergebruikerrf. Op vijf man na vond de raad el kaar tenslotte in een compro misvoorstel van burgemeester J. M. Bonnike. Dit luidde dat voor de gebruikers van meer dan 8 kw. een gemiddelkabel- lengte berekend wordt over de afstand van de gebruiker tot het transformatorhuisje. Tevens werd toegezegd dat B. en IV. op basis van dit raadsbesluit met de Leidse collega gaan praten ov.er de prijzen voor de 20-kw-ers. De Katwijkse kinderboerderij. LEIDEN Bij de aanleg van het Korte Vlietkanaal zijn enkele strookjes Leidse grond en Leids water van het Leidse territoir afgesneden. De gemeente Voor schoten wil ze wel kopen. de commissie voor Openbare Werken de raad ad- viséert met de verkoop akkoord te gaan. De provincie Zuid- Holland heeft al een concept- acte van overdracht klaar lig gen. En of Leiden zich aan wil houden aan de voorwaarden die daarin staan. DEN HAA( LEIDEN ZOETERWOUDE. De reconstructiewerkzaamheden aan de Hoge Rijndijk, die uiteindelijk tot gevolg zullen hebben, dat het allemaal iets veiliger gaat worden op de oude rijksweg LeidenAlphen, brengen op dit ogenblik wel hun eigen zorgen met zich mee. In de Zoeterwoudse raad wees de heer Rysdijk al op de gevaarlijke situatie bij Oosthoek, vooral voor kinderen. Verder is het bij de toegang tot de Weipoort, de Ommedijkseweg (foto), voorlopig goed uitkijken. De situatie daar wordt nog extra bemoeilijkt door de grond- en ontsluitingswerkzaamheden ten dienste van de Heinekens Bierbrouwe rijen, die daar gevestigd worden. VOORDWIJK Het protes tant-christelijke raadslid Vogelaar heeft gisteravond in de raad zijn ongenoegen uitgesproken over een paar op Noordwijk betrekking hebbende foto's in het weekblad De Lach van en kele weken geleden. Het weekblad vulde toen enkele pagina's met uiterst schaars geklede meiden die op paarden zaten van de Noordwijkse manegehouder Meeuwenoord. Bij de platen was een inter view van de heer Meeuwen- oord afgedrukt waarin de Noordwijker de voordelen van een manege in een rus tige omgeving schetste. Het raadslid Vogelaar zag hier een overduidelijke poging in de image van de badplaats Noordwijk omlaag te halen. Bovendien vond hij het ook nog een overtreding van art. 89 van de nieuwe Algemene Politie Verordening (verbod zich in ontklede of oneerba re toestand op voor het pu bliek toegankelijke plaatsen te bevinden). Vogelaar vroeg maatregelen tegen de mane gehouder. Burgemeester Bonnike nam het allemaal niet zo zwaar op. Hij zei dat naturisme in welke vorm dan ook gecontroleerd zou worden (vandaar de veertig bekeuringen aan het Lange- veld), maar voor de rest vond de heer Bonnike dat het Noordwijkse strand en de duinen het best aardig deden op de foto's. KATWIJK „Tegenwoordig we ten kinderen steeds minder van beesten. Veel mensen hebben helemaal geen gelegenheid om een dier op hun flat te houden en als ze een dier hebben is het moe die de kat verzorgt en pa die de hond uitlaat". Aan het woord een enthousiaste heer G. Heelwig de onderwij zer die het initiatief nam een kinderboerderijtje op te zetten en dit ook achter de St. Jozef school realiseerde. „Het gaat erom de kinderen te leren dieren te verzorgen en een beetje zelfstandigheid te leren. Elke week worden de diren door een andere groep van acht kinderen verzorgd, die daarvoor als beloning de eieren die de kippen leggen mee naar huis mogen nemen, 's Morgens en 's avonds geven ze de dieren eten en eens per week mesten ze de hokken uit. In maart kregen we een lammetje waarvan de moeder tijdens de bevalling was overleden. Het was toen nog te koud en dus heb ik dat beest maar in mijn lokaal ge had zolang. Omdat hij te veel overlast gaf in de klas, hebben we hem tijdelijk aan een boer gegeven. Toen het weer wat gunstiger werd hebben we het beestje inmiddels al een schaap geworden weer terug gekregen. Begin juli hebben we hem weer moeten weg ha len. Hij blaatte zo dat omwo nenden er last van hadden. Nu is hij weer bij een boer. We zittei er eigenlijk een beetje mee. Verkopen willen we hem niet, dat kan niet tegenover de kinderen. Veel mensen uit de buurt schijnen bang te zijn dat de dieren te weinig eten krij gen. Dat is jammer want hier door zijn er pas twee konijnen doodgevoerd. Overigens doen de mensen ook veel goed, want AARLANDERVEEN Deze week houdt de stichting ..Het Hoge Land" haar jaarlijkse huis-aan-huiscollecte. LEIDEN De Leidse Go-club zal 18 oktober haar nieuwe seizoen met een film beginnen. De film gaat over een gospel, een oos ters bordspel dat in Japan zeer populair is. De vertoning heeft plaats in het Zoölogisch Labo ratorium aan de Kaiserstraat 63 op 18 oktober. ze jagen veel vernielers weg, maar wat ze doen is niet altijd even oordeekundig. Er zijn al vier keer een aantal jonge par kieten gestolen. We laten de kinderen zo veel mogelijk zelf doen, we controleren of er vol doende voer is en dat het ook gegeven wordt. Verder repare ren we de zaak als het weer eens vernield is. (Als we arri veren blijkt er in het gaas van de parkietenkooi twee gaten gemaakt te zijn). „Dat zullen we morgen wel weer in orde maken". Pas hadden we een marmot, die had iets aan zijn oog en dus gingen er twee meisjes naar de dierenarts. In de wachtkamer realiseerden ze zich dat het bezoek wel geld zou kosten. Ze besloten het als het niet te duur uit zou vallen zelf te betalen. Binnnen bij de dierenarts zei de één: „Dok ter wat die marmot heeft weten we niet, maar het mag niet meer dan vijftien gulden kosten". Natuurlijk is de reke ning door de school betaald. Voer voor de konijnen halen de kinderen op bij supermarkten. Alleen vogel- en marmotten- voer moeten we kopen. Voor de zomervakantie hebben we een dienstrooster opgesteld van kinderen die het graag doen en ook de gelegenheid hadden. Denk maar niet dat de meester ooit uitslaapt, 's Zondagsmor gens staan ze hier vaak om acht uur al voor de deur te bellen als er een beest ziek is geworden of er iets vernield is. Voor de kinderen is de geboor te van een dier een sensatie. Zoiets zien ze nooit". Met ingang van bet nieuwe schooljaar is de heer Hellwig overgeplaatst naar de mrg. Bek- kerschool in de Hoornes, zodat hij nu met collega H. van Dijk de kinderboerderij verzorgt. Wanneer het schoolgebouw in de Hoornes klaar is „We zijn tijdelijk in de openbare school, ook aan de van Liere straat, ondergebracht" hoopt dc heer Hellwig ook bij die school een kinderbocrdcrijtje op te kunnen zetten. RIJ H WETERING L, Een van de P kleinere polders in de gemeente Alkemade is de i 67 hectare grote t Buurterpolder in de buurtschap Rijpwetering. Oostelijk van d. Kever een iCc* van de Kagei (- plassen ligt jK deze polder'. Dc mmÊÊi!ÊmÊÊÊÊÊÊKÊ Buurlermolen, die dit gebied bemaalt (en daarioe pril in staat is) is een wipmolen. Het bouwjaar is niel bekend. Deskundigen houden het op de achttiende eeuw. Het bovenhuis op de met riet gedekte ondertoren is rood geschilderd. Een markant molentje in een mooi landschap!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5