Leidse raad wil cijfers op tafel Delegatie gaat praten met vaste Kamercommissie Gezinsvoorlichting stopt per 1 januari alle werkzaamheden Werd werknemers nformatie onthouden? r*— Alpheuse wethouder aan dood ontsnapt door Redlok DINSDAG 5 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Verzet tegen eindeloze vergaderingen VVD-fractie gisteravond en bloc afwezig (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De VVD-fractic in de Leidse raad wil een stokje ste ken voor het elke week einde loos vergaderen van dit be stuurscollege. De fractieleden mejuffrouw Kappeijne van de Copello en de heren Portheine en De Jong kwamen gister avond niet opdagen. „Zij zijn om uiteenlopende redenen verhin derd de vergadering bij te wo nen". schreef de fractievoorzit ter Portheine in een brief aan de burgemeester. Alleen de VVD-wethouder mevrouw Den Haan-Groen en Duyverman waren aanwezig. 3e heer Portheine stelde verder in zijn brief vast, dat in de praktijk van de laatste weken gehandeld wordt tegen de uit drukkelijke raadsafspraak, dat één keer in de drie weken ver gaderingen worden gehouden met een eventuele uitloop naar de daaropvolgende maandag. Hij geeft de burgemeester in overweging, zich aan de ge maakte planning te houden. Tevens zou kunnen overgegaan worden tot een zekere beper king van de spreektijd. Zijn fractie meent, dat de bevaatte- lijkheid voor de bevolking van de discussies in het bestuursor gaan van de gemeente hierdoor zal worden bevorderd. urgemeester Vis deelde mede, dat het college zich over de inhoud van de VVD-fractie zal beraden. PvdA-voorzitter Van Aken vond dat uitstekend, want hij wilde graag wel een discussiëren over een aantal punten in deze brief. IN BOLLENSTREEK Spanning op arbeidsmarkt afgenomen ;ki»LLENSTREEK De spanning de arbeidsmarkt in de Bol lenstreek is in de maand sep tember afgenomen. Het aanbod iteeg van 146 tot 191, de vraag daalde van 700 naar 530. vraag naar bouwvak- en me taalarbeider is sterk gedaald, die naar kantoorpersoneel iets toegenomen. Het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten is rtegen van 47 in augustus tot eind september. De vraag 8 ileef constant op 337. De stij- ing in de seizoenswerkeloos- e ieid is minder dan vorig jaar Ml >mdat zowel in de bloembol- 20 SEPTEMBERAGENDA EINDELIJK A FGEWERKT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN In de serie „agenda van 20 september afmaken" heeft de Leidse raad gister avond uitgebreid de laatste kliekje verorberd. Het schrij ven van de Werkgroep Leidse Onderwijsdag over onder meer een driejarenplan voor de Schooladviesdienst nam daarbij een voorname plaats in. Door het college werd instemming met de gedachten rond dit meerjarenplan gevraagd, maar de financiering bleef de groot ste ongewisse factor. De heer Zunderman (DS'70) vroeg zich af hoe je met iets kon instem men als je geen cent hebt. Ook de heer Cornelissens (KVP) vond, dat een brede taakstel ling meer geld eist; hij wilde daarover bij de begrotingsde batten wel eens praten. De PAK-fractie, bij monde van de heer Van Peype, wilde met de neergeschreven gedachten wel instemmen, maar in een amen dement op het voorstel van B. en W. wenste het PAK dat de financiële consequenties van het meerjarenplan al tot ujp.ing moeten komen in de conceptbe groting voor '72. PAK-voorzitter In 't Veld hield het college voor, dat het niet alleen een plan moet kiezen; het moet het plan ook weten te financieren. Het amendement sprak de raad algemeen aan. Wethouder Menken wenste echter stemming over dit ver- derreikende voorstel, dat werd aangenomen met de stemmen van de vijf. wethouders tegen. Even tevoren had wethouder Duyverman van onderwijs er nog een instructiebord bijge haald, waarop de financiële ge volgen voor een driejarenplan op flanel geplakt waren. De heer Cornelissens bleef het meeste voelen voor rustig er over praten tijdens de begtroting (In 't Veld: „Dat lange praten wordt ons juist verweten, dat bevordert de besluitvorming niet"), maar de raad wenste boter bij de vis. Het college had gevraagd om een verhoging van de gemeentelij ke bijdrage in de meerdere restauratiekosten van het Eli- sabethshof en het Hof van Zes sen (ruim een ton). De PAK- gevoelens (de heer Oosterman van D'66 wees daar duidelijk op) waren, dat te gemakkelijk overschrijdingen van restaura tiekosten met gemeentelijk geld worden betaald. Het PAK wilde, dat het voorstel werd teruggenomen voor nader be raad. Bij dit voorstel van orde staakten de stemmen (1616) zodat het de volgende vergade ring opnieuw in stemming wordt gebracht. Het middelbaar en hoger beroeps onderwijs in Leiden zal wor den bevorderd. De raad voelde daar alles voor. De heer Corne lissens noemde de betreffende nota een van de beste en meest overzichtelijke van de afdeling onderwijs. Mevrouw Van Se- ters-Banen (PvdA) die haar „maiden"speech hield vroeg wel aandacht voor het regio naal denken in dit verband. Hoe is het gesteld met de huis vesting van studenten en leer krachten aan de scholen die gesticht moeten worden, wilde zij weten. In een amendement, dat door B. en W. werd over genomen, vroeg zij een over zicht van de scholen die op grond van hun aard in Leiden gevestigd zouden kunnen wor den en welke elders in de regio. Ook zouden er terreinen moeten worr.en aangewezen voor de toekomstige bouw van die scholen. Aan het einde van de vergade ring vannacht stemde de raad nog in met een motie van de hiëer Van Dam (PvdA) over de Leidse Baan. Wethouder Kret nam de motie graag over en voegde er zelfs nog overwegin gen aan toe. Deze motie, die was ingediend in verband met de commissievergadering van Provinciale Staten op 7 oktober a.s. over dit onderwerp, houdt onder meer in, dat de beslis sing over de Leidse Baan her zien moet worden, waarbij de rol van het openbaar vervoer een herwaardering behoeft en het laatste grote natuuurgebied in deze regio bewaard dient te blijven. Bij Prov. Staten wordt erop aan gedrongen. de uitvoering van werkzaamheden aan de Leidse Baan op te schorten, omdat de capaciteit van het Leidse we gennet niet berekend is op deze weg, totdat de resultaten van het verkeers- en vervoerson- derzoek voor de Leidse agglo meratie, het onderzoek van de NS, HTM en NZH alsmede de laatste faren ontwikkelde ge dachten over een nationaal park mede in de besluitvor ming door Prov. Staten kan worden betrokken. Bovendien wordt vastgehouden door de Leidse raad aan de gelijktijdi ge aanleg van de gehele Rijks weg 11. Dronkenschap trad luidruchtig in openbaarheid 1DEN De naam van een 49 hrige chauffeur uit de Schut a srstraat in Leiden was bij de •SJ ralitie niet helemaal onbekend. >»t had hij tegen toen de bu- i, tn de politie waarschuwden 'P pdat hij de radio of televisie p volle geluidsterkte had ge- et. Meteen toen de politieauto oor de woning stilhield, ver- cheen de chauffeur aan de uitendeur en deed een stap op e stoep. werd hem noodlottig, want >als de politiemannen I eer nadrukkelijk bij de haag- e rechtbank constateerden: Hij bevond zich op de openba- - i weg". De chauffeur, die vol- "en,ns de P°litiemannen ..onder ws). tvloed van sterke drank ver- rws) serde", werd gegrepen en aar het bureau gebracht. De land jntonrechter had wegens het 2.50 fit van de openbare dronken- ióret hap' verdachte tot dertig vu "den boete veroordeeld, -ubr> aarvan hij in hoger beroep "Avvem. Maar hij bleek wel vre- ilndó 1 te hebben met de eis van lindetn, tientje thans door de offi- ■oj»* gesteld, omdat de wettelij- ■spei. J>as's voor het gepleegde feit )le échts smal was en eigenlijk -en. at formeel. De rechtbank zal >an n en anc*er nog eens overwe- dr. th en over 14 dagen vonnis 17.3! Ijzen. ALPHEN. Dammeester drs. Ed Holstvoogd heeft gisteravond een damsimultaan in gebouw Nabij gehouden. Twintig dammers durfden een ontmoeting met de presentator van de Teleaccursus aan. Holstvoogd won zeventien partijen en moest driemaal remise toestaan. Die eer viel te beurt aan de heren Blok, Brunt en Robbe. LEIDEN De Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting in Leiden gaat per 1 januari '72 haar werkzaamhe den stop zetten. De stichting wordt niet definitief opgeheven. Men wil proberen bepaalde ac tiviteiten bij andere instellin gen onder te brengen. Mogelijkheden in deze richting biedt o.a. de toonkame'r van de SLF waar de stichting al eer der kooklessen gegeven heeft. De SLF staat niet afwijzend tegenover een dergelijke stap. Het gebouw waar de stichting gehuisvest was, „De Hoeksteen" aan het Levendaal, zal volgens reeds lang bestaande plannen worden afgebroken ten behoeve van de parkeergelegenheid. Zoals bekend besloot minister En gels van CRM enkele maanden geleden per 1 januari van het volgend jaar de overheidssubsi die aan de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting in te trekken. Dit besluit wekte nogal wat ver ontwaardiging, omdat er over deze maatreegel geen enkel overleg gepleegd was. noch met de nationale Federatie, noch De Hoeksteen. met de gemeente Leiden, noch met het plaatselijke bestuur. Er is door de stichting op alle mogelijke manieren getracht deze voorlichting voor de vrou wen in Leiden en omgeving te behouden. Al deze pogingen zijn mislukt. Bovendien zou door voortzetting van het werk in eigen beheer- hetgeen fi nancieel niet haalbaar geweest zou zijn het recht op wacht geldvergoeding voor het perso neel in gevaar gekomen zijn. Dit laatste en het feit dat het voor de gemeente Leiden on mogelijk is het werk zonder rijkssubsidie voort te zetten hebben tot het genoemde be sluit geleid. Felle discussies rond PAK-voorstel tot directe aanpak van schouwburgrestauratie (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Een delegatie uit de Leidse gemeenteraad gaat een onderhoud hebben met de vaste Kamercommissie voor Binnenland se Zaken over het veiligstellen van de reserve van ruim 10 miljoen gulden die de raad in januari van dit jaar bestemde voor het restaureren van de oude schouwburg, het inrichten van de Remonststrantse kerk voor experimenteel toneel., het inrichten de Remonstrante kerk voor experimenteel toneel, het inrichten van een creatief centrum voor K en O en de bouw van een overdekt zwembad. Na zich eerst fel te hebben verzet ging de PAK-fractie ook akkoord met een uitstel van een maand inzake een beslissing over het voorstel-Van Aken-Dirks om onverwijld opdracht te verlenen voor een plan tot restauratie en verbouwing van de Oude Vest-schouwburg. In laatste instantie had burge meester dr. Vis als voorzitter de raad bezworen, geen overhaaste stappen te ondernemen. De staatssecretaris, die evenals B. en W. en de raad overluid is van de onhoudbare toestand rond de thans gesloten zijnde schouwburg, zou over een maand zijn mening ken baar maken. „Stoor hem niet in zijn „rijpingsproces, anders is de sfeer verpest", aldus de heer Vis: „ik heb sterk de indruk, (na een gesprek dat wij met de staatssecretaris hebben gehad) dat zijn antwoord ongeclausuleerd „nee" zal zijn". Maand wachten op antwoord van staats secretaris De nachtelijke bestuurders van Leiden hebben het weer zwaar te verduren gehad. Met name de heer Van Aken (P.v.d.A.) bestreed de argumentatie van B. en W„ dat aanvaarding van het voorstel van Van Aken en Dirks zou betekenen dat wer ken zonder goedkeuring van hogere instanties zouden wor den uitgevoerd. In de ogen van het college betekende dit het schaden van de verstandhou ding van Leiden met G.S. en de regering. „Het is niet ver antwoord langer te wachten. Vanavond nog moeten we be sluiten tot het verlenen van een restauratieopdracht aan architect Greiner", riep Van Aken uit. „Wij zijn de stadsbe stuurders; als wij de verstand houding met Den Haag schaden moeten wij dat juist doen". De heer Ham (KVP), die stelde, dat het niet alleen om de schouwburg, maar ook om het zwembad (misschien nog ur genter) en de andere culturele voorzieningen ging, kwam met het voorstel om op zo kort mo gelijke termijn met' de Kamer commissie te gaan praten. Het college nam dit voorstel, dat meteen de steun kreeg van de heer Kuyper (D '66), die ook tot geduld maande, over. PAK- man Kuyper bleef op dit schouburgpunt in de contrami ne en verzette zich tegen het voorstel-Van Aken. Deze rebel lie trok de aandacht. „De heer Kuyper is de laatste tijd niet veel op de fractievergaderingen geweest", vei'duidelijke PAK (discipline) voorzitter In 't Veld. Dirks meende uit goede bron te weten, dat architect Greinen de eerste negen maanden niet aan het restauratieplan zou kunnen beginnen. Kuyper verhevigde de PAK-polarisatie: hij had gisteravond de heer Greinen nog gebeld en deze had hem verzekerd, dat hij om de op dracht zat te springen: „men moet hier niet de zaak voor het lapje houden". De interve- Bridgedrive Sassenheim te succes van de Interpolisdri ve van 1970 zal dit jaar in Sassenheim wederom een voor ronde worden gespeeld. Deze zal plaatsvinden op vrijdag 22 oktober in ,,'t Trefpunt". De wedstrijden beginnen om 19.30 uur. Gespeeld zal worden in groepen van acht tafels volgens het Mitchell-systeem. Vier pa ren per groep worden geplaatst in de regionale finale. Belang stellenden voor deze bridge drive kunnen zich in laten schrij ven bij de heer J. Verhoef, tel. 02522-12612. niërende voorzitter kreeg later van de heer Van Dam (P.v.d.A.) te horen: „U bent een partij man". De heer Vis bleef koel en minzaam: „dat mag u zeg gen, ik hoef daar niet op te antwoorden Wethouder Duyverman (VVD, zuchtend als tijdelijke stads- penningmeester bij ziekte van collega Harmsen en zeer gehecht aan de schouwburg, die hij de oude bonbonnière noemde): „wij voelen ons door het uitblijven van de G.S.- goedkeuring over de schouw burg allemaal gefopt en diep teleurgesteld. Wij (college en PAK) verschillen alleen in de weg om tot ons doel te gera ken. Overleg in een goede ver standhouding heeft werkelijk z'n vruchten. Een eventueel ..nee" van Den Haag zal gemo tiveerd zijn". De heer Van Aken probeerde het tenslotte nog met een compromis: „we geven de KVP-fractie de maand uitstel, maar gaat deze fractie daarna met ons voorstel tot onverwijlde restauratie ak koord?" De heer Ham kon het niet beloven: „indien er „ja" uit de bus komt valt er met ons te praten: is het „nee" dan houdt het op". Om r vannacht kon het PAK. na fractieberaad het eens worden tot opschorting van de beraadslagingen over deze kwestie tot over een maand. Men wilde spoorslags contacten leggen met Den Haag en er bestond geen bezwaar tegen het gesprek van de delegatie met de Kamercommissie. Tegen deze proceure bestond ook in de raad geen bezwaar. Het ant woord van de staatssecretaris wordt In elk geval met span ning tegemoet gezien. HAAG. Aan de werk ers b(j het Europese Cen- n voor Ruimteonderzoek cn ■tfhnologie (ESTEC), waar vol- i persberichten 150 ontslagen in vallen, zou volgens hen- de meest elementaire infor- over de ontwikkeling by organisatie zyn onthouden. U Wede-Kamerleden Terlouw i De Goede (beiden D '66) heb- aan de ministers De Brauw Genschappen), Langman (Eco- nfische Zaken) en Boersma "e Zaken) gevraagd of zij mening van de werknemers ■'9 Wschrijven. 'a8en de bewindslieden hun igr oed aan te wenden om een 3 eind te maken aan deze volgens de werknemers „feodale gang De parlementsleden zijn overigens niet zeker van de invloed van de Nederlandse regering op wat er in deze supra-nationale orga nisatie gebeurt. Zij vragen de ministers dan ook hoever die invloed strekt. Zij willen verder weten aan hoe veel personeelsleoen nu ontslag is aangezegd. Als het waar is, dat in het budget voor volgend jaar een verkleining van de staf met 143 man wordt aangekon digd, hoe kon dan de directeur van ESTEC het getal van 150 ontslagen, waarvan in de berich ten sprake was, buitensporig hoog noemen, zo vragen de Ka merleden. Dacht de directeur daarbij aan het creëren van nieuwe posten? KATWIJK In het kader van de door de zestig jaar bestaan de Kon. Ned. Dambond gehou den actie „Heel Nederland een week dammen", wordt op 7 okto ber om half acht in de kleine zaal van de sporthal een pro- pagandaavond gehouden. De heer Gordijn uit Den Haag zal simultaan spelen tegen de Kat- wijkse liefhebbers. V ..i.:.'- 4Ü* De vernielde wagen ALPHEN AAN DEN RIJN Alpbens wethouder is gisteren min of meer de dupe geworden van een door het rode stoplicht razende auto uit de richting Amsterdam. De wethouder werd links in de flank gereden en werd over de rand van de wegbeveiliging in de beplanting langs de Pres Kennedylaan geworpen. De wagen van de heer Duin is zwaar beschadigd. Hij zelf liep slechts enkele kneuzingen op en een scheurtje in het linker schouderblad. Laatst woonde ik een goochel- demonstratie bij van de be kende goochelaar Foetsie. Zoals op de aanplakbiljetten stond vermeld had hij reeds de deelname aan enkele be langrijke concoursen op zijn naam weten te schrijven. Het resultaat van die deel name werd niet vermeld maar moet toch van een hoog kaliber zijn geweest daar hij voor zijn naam de titel „Meester" had mogen zetten. In een klein zaaltje met plaats voor al zijn vrienden en familieleden zou moeten blijken welke rijpe vruchten hij had ge plukt van zijn tournee door de twaalf provinciën. Ter wijl de lichten werden ge doofd en een bandrecorder voor een passend muzikaal decor zorgde ging het doek open. Gestoken in een lange zwarte mantel schreed hij het toneel op met in zijn linkerhand een zwarte to verstok en in de rechter een vogelkooitje. Alvorens hij met een elegant gebaar zijn accessoires voor de eerste truc op een grote houten kist neerzette, keek hij glimlachend de zaal in met een blik die de meester waardig is. Voor de ope ningstruc pakte hij het stokje met de bedoeling dit via een ingenieus druk knopsysteem van kaarsrecht te doen veranderen in slap neerhangend. Waarschijnlijk had hij in alle drukte ver geten het geheel flink te oliën want verder dan een verbeten trek om de mond en een paarsaanlopende duim kwam hij niet. Enkele mensen applaudisseerden. Ze zagen voor het eerst de ze truc en juist het onbe kende wekt bewondering op. De voorste rij, waarschijn lijk zijn naaste familieleden, reageerde met een langge rekt gesis. De truc met de vogelkooi zou zijn zelfverze kerdheid weer terug moeten geven. Terwijl hij zich ach ter de houten kist plaatste legde hij een rode doek met witte balletjes over de lege vogelkooi. Hij richtte zijn blik hoog boven de hoofden van de toeschouwers en mompelde een spreuk, zijn oogleden hoog optrekkend. Vervolgens drukte hij zijn rechtervoet duidelijk zicht baar neerwaarts wat het kanariepietje in de kist de gelegenheid moest geven door een opengeschoven luikje in de kooi te vliegen. Waarschijnlijk door een overdosis aan krachtvoer kwam het diertje niet ver der dan het luikje. Het we- deroptillen van de voet door de goochelaar had tot ge volg dat de kanarie werd platgedrukt tussen beide pa nelen. De laatste doodskreet van het diertje wekte bij de goochelaar de indruk dat de truc was geslaagd. Met een ruk gooide hij de doek in de lucht en met een triomfan telijk gebaar wees hij op de kooi. Deze was echter leeg uitgezonderd enkele veren en wat rode spatten op het traliewerk. Het gegrinnik van enkele aanwezigen werd al snel overstemd door het luidruchtig handgeklap van enkele trouwe vrienden. Nog enkele trucs volgden. Er werd zelfs bis geroepen toen hij een sigaret opstak. Het einde naderede met een climax. Terwijl de bandre corder een feest potpourri inzette sloeg de goochelaar zijn instrumentarium aan duigen omtenslotte met grote stappen het podium te verlaten. Later hoorde ik dat hij toch nog een betrek king in de bouw heeft aan geboden gekregen. Andere P.R.-man voor de L.V.I. LEIDEN Het Public Relations Bureau Beauchez N.V. zal per 1 januari zijn activiteiten voor de Leidse Vereniging van In dustriëlen beëindigen. De sa menwerking is verbroken op verzoek van de Leidse Vereni ging. De werkzaamheden van het Bureau Beauchez worden voor een deel overgenomen door de heer H. P. M. Heru- LEIDEN Mr. J. E. Spruit, ge woon hoogleraar in de rechts geleerdheid, en dr. C. C. Berg, die letteren doceerden aan de Leidse universiteit, is eervol ontslag verleend.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3