Jan Werver wijst nooduitgangen tegen wilskrachtig spelend Gouda UVS AANVOERDER EERSTE KLAS Ongelooflijk Roodenburg grote zege Xerxes Forse zege voor LFC Gelijkspel Blauw Zwart Tweede helft fataal voor Lugdunum: 0-3 Is ADO MOEIZAAM LANGS SPLC. LISSEJEUGD SPORTBIJLAGE BEIDEN Jan Verver, de volijverige, die zijn talenten in dienst stelt van een grote inzet, heeft met twee magnifieke doelpunten UVS tot aanvoerder gepromoveerd in de eerste klasse B. HU wees zijn ploeg op de momenten, waarop Gouda de Leidenaren leek te overmeeste ren, de nooduitgangen, waardoor UVS kon ontsnappen. Een „narrow escape" is het inderdaad geworden. Gouda, overlopend van wils kracht (wat nog wel eens tot onvriendelijkheden leidde), dicteerde bjj vlagen het spectaculiare spel. Want terwijl de Gouwenaren alle interpretaties op tackles en slidings voorschotelden, mochten zij zelf tijdens hun aanvallen met alle egards behandelen. Alsof zij op een promenade vertoefden waar al het verkeer verboden is en waar je ongehinderd je gang kan gaan. Voor de Goudse pijp aan Maarten werd gegeven is er door de verdediging van UVS heel wat aanvals- water gestroomd. De stuwen Rol, Balkhoven en Lardé, ogenschijnlijk zo solide, konden het met hun fair play niet bolwerken. De witmakers die een schoonmaak in de voet balhuishouding voorstaan, kun nen moeilijk eisen dat verdedi gers in alle gastvrijheid de lo per zullen uitrollen. Het leek er op bij UVS, dat de invidivi- dueel overigens sterke aanvals- spitsen van Gouda, kennelijk ook uit angst om het uitlokken van een strafschop, hun slaloms zonder interrupties liet voltooi- Ranselen Sloos, zelden zo aktief, moest heel wat uit zijn doel ranselen, al trof hij het dat Gouda het op het punt schieten, duidelijk liet afweten. Reactievermogen, doorzien van een spelsituatie, snelheid, waren namelijk facto- die UVS volkomen verras- geïmponeerd zijn door de fysie ke kracht van Gouda, belette UVS het evenwicht te herstel len. De ploeg werd pas na rust gevaarlijker toen Gerard Desar opportunistisch opdook in de spits, de onopvallende Gillis Hendriksen (later vervangen door Jan Leget) aanspeelde en uit diens voorzet ternauwer nood naast kopte. Gouda, zon der voormalige Telstarspeler Gerrie Clement, zou juist op het moment, dat UVS zijn aan valswapen weer leek te gaan hantere, toeslaan. Eerst mocht Van Mullem wat goochelen, vervolgens jongleerde Brouwer met UVS-spelers als vooruitge schoven toeschouwers met de bal, die hij ter afsluiting van zijn soloactie diagonaalsgewijs langs Sloos schoof: 11. Boventoon ten. Met Jan Verver, goed voor twee goals, is belust op de bal, die door de verdediging van Gouda wordt afgeschermd. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Xerxes heeft zich zijn leidende positie gistermiddag bepaald niet waardig getoond tegen een op alle fronten overheersend Roodenburg. De Leidenaren lieten de Rotterdammers weliswaar rustig komen door vanuit een gesloten verdedi ging te spelen, doch de vele uitvallen verliepen zo snel en met zoveel raffinement, dat de Xerxanen, vorig jaar nog tweedeklasser volkomen overvleugeld werden. Het taktische concept van trainer Rinus Smits, Xerxes in het eer ste kwartier te laten overheer sen, slaagde volledig. De debu tanten, die zo'n prachtige car rière hebben gemaakt na hun vertrek uit het betaalde voetbal trachtten met breedtespel de solide defensie van Roodenburg uiteen te rukken. Het lukte niet. Integendeel. Toen Smits' pupil len namelijk hun verdedigende houding lieten varen en met razendsnelle aanvallen, geleid Es, waardevolle vleugelspler tegen Xerxes. door Hannaart en Van Es, het- doel van Andries van Dijk op zochten, bleek de zwakte van GOUDA. In een aan trekkelijk duel heeft LFC een vrij forse zege behaald op ONA en 11. Wim Visser zou daarop tijdens een vinnig Gouds offensief de doorge broken S. de Jong afstop pen en de bal uit een zich derhalve staande gehouden in de kop groep van de 2e klasse A, dank zij goals van Gubler, Van Laarhoven hoekschop van Hofland tot corner verwerken. ONA, va banque spelend, zou na rust een overwicht op bouwen. Vooral omdat de voor Hofland ingevallen en v. d. Linden. Al spoedig verscheen Piet Gubler na aangeven Tanasale meer vaart in de Goudse aanval bracht. Enigszins tegen de verhou ding vergrootte in de 16e doelman Straver, die met de voet wist te redden. Ook LFC-doelman Wim Vis ser, duidelijk gegroeid in vorm, zou enkele malen solisten voor zijn doel zien schijnen; door onver ven de marge toen doel man Straver na een schot van Sjors Moesman de bal voor zijn voeten sloeg: 02. Vleugel verdediger Henk v.d. Berg lanceerde nog een maal, doch de Leidse aan valler faalde. Nadat de be weeglijke Cock v. Weerlee was vervangen door Rein vaard op de schoenen te duiken zou hij geen enkele maal verslagen worden. Het openingsdoelpunt viel in de 37e minuut. Hoek passte naar Gubler, die op de doellijn staande met een „kromme" bal scoorde: Geerlof maakte Gubler zijn fout goed door op fraaie wijze Wim v.d. Lin den aan te spelen. Met be hulp van Straver, die de bal door de arm liet schie ten zorgde deze voor de 03 eindstand Xerxes deze middag overduide lijk. De ploeg, die zoveel rou tine in haar gelederen had (naast voormalige Sparta-goalie Van Dijk waren daar Verhoe ven, Langhorst en Hazebroek) schoot qua snelheid te kort en dacht met ruimtedekking in plaats van mandekking de Lei denaren in bedwang te kunnen houden. In de 16e minuut bleek dat al een misvatting. Nadat Sam den Os de bal had doorgekopt nam Koos van Es het leer ineens op de slof: 01. De ongewoon zelf nauwelijks in gevaar zou den komen (Keereweer kreeg slechts sporadisch enkele scho ten te verwerken) kwamen een kwartier later zelfs op 20 toen Hans Hannaart in een vloeiende beweging enkele tegenstanders voorbij raasde en ter afsluiting van zijn eenmansactie ook Van Dijk versloeg. Het beter combi nerende Roodenburg, dat na rust tot vertragende acties over ging, greep een kwartier voor tijd definitief de winst. Koos van Es, later vervangen door de eveneens van VTL afkomstige Kees Montagne maakte zich keurig vrij, legde de bal ver volgens op het hoofd van Hans Hannaart, die feilloos inkopte: 03. De moedeloosheid van het weinig fantasievol spelende Xerxes de monstreerde tenslotte Andries van Dijk. Bij een vrije trap, die André Ooyendijk bij de zijlijn mocht nemen stak de lange goalie geen hand uit. De vierde treffer plofte simpel vlak on der de lat omlaag. Roodenburg heeft zich na deze comfortabele winst genesteld op de tweede plaats. De vraag blüft echter of de KNVB Roo denburg punten in mindering zal brengen. Voorzitter Uitter- dyk van Roodenburg: „Het feit dat Mattie Keereweer geen voorlopige schorsing is opgelegd geeft mü hoop. Het bewijst dat de KNVB deze zaak niet al te hoog opneemt." Het zou een streep door de goede voornemens van Roodenburg zün als inderdaad een correctie aangebracht zou worden op het batige saldo. Dankzij die slechte afwerking bij Gouda werd verkeerd timen van Wijnand Sloos bij een hoekschap van Den Dijker niet afgestraft. Sloos dacht de hoge voorzet te plukken, miste, waarop de mee opgedraafde vleugelverdediger Luxen slechts een onbetekenend rol- lertje produceerde. Het voorlo pige ontzet had UVS even te voren bewerkstelligd. Uit een pass van Adri Langendijk had Leo Holl de bal doorgekopt naar Jan Verver, die ineens uithalend de vloer met doel man Bezem aanveegde: 10. De Leidse victorie, ontstaan na een periode, waarin UVS zwaar belegerd was, betekende een korte stonde van opluch ting, want prompt dirigeerde uvg Bobby Westra Gouwenaar ge- Xerxes worden n. een excursie in het Unlta, betaalde voetbal waar hij o.m. Gouda de bazen van Ajax en Heracles L dumlm diende, zijn manschappen weer cvv naar voren. j-,e MUSSChen Neptunus Fysiek Papendrecht Gebrek aan nauwkeurigheid, RVC weinig attent optreden een Fluks aanvallers Gouda voorlopig nog de boventoon voeren, zij het nu met wat meer venijn in zijn attaques. Uitvallen, die nu fre quenter zouden voorkomen, brachten eerst Hendriksen in ideale positie; hij bleek niet in staat tot een wezenlijk schot. In de 30e minuut toen de brandstof bij Gouda verbruikt leek, zou UVS tenslotte de ver houdingen scheeftrekken door alsnog de zege op te eisen. Aad Koren lanceerde op de rechter vleugel Leo Holl, die de bal prachtig op het hoofd van Ver ver legde. Met veel effect kopte de uitblinker in: 21. JAN PREENEN 4—4 4—3 3—1 NAALDWIJK Blauw Zwart heeft tot tweemaal toe een voorsprong uit handen moeten geven tegen Naaldwijk. De laatste maal gebeurde dat ze ven minuten voor tijd toen Blauw Zwart rustig het slotof- fensief van de thuisclub leek te zullen verwerken. Uitblinker Peter Donalh opende de score in de 15e minuut door na twee verdedigers te hebben omzeild ook doelman Plugge kansloos te laten. De 0—1 rust stand zou Naaldwijk al na vijf Leen Bezem, doelman van Gouda, is Gerard Desar te vlug af. minuten wijzigen. Uit een vrije trap zorgde Baksteen voor de gelijkmaker. De strijd werd daarna feller, waartegen scheidsrechter Van der Linden niet krachtig genoeg optrad. In de tiende minuut van de twee de helft leek Donath na aange ven van Van Leeuwen de strijd te beslissen. Doch kort voor het eindsignaal veerde Naaldwijk alsnog op. Wuyts ving de bal op en via de handen van doel man Pieterse schoot Hoogka mer de bal vlak langs de paal in: 2—2. ROTTERDAM Iedereen dacht eigenlijk dat het nog maar ecu kwestie van minuten zou zijn voordat Lugdunum de veld- meerderheid in een doel punt zou omzetten. De toe schouwers op de goed gevulde tribune van De Musschen in Rotterdam zouden echter heel wat anders voorgeschoteld krij gen. De fatale periode voor Lugdunum viel vlak na de rust. Nog geen minuut was er gespeeld of spitsspeler Junte van De Musschen legden aan en met een ontzettend hard schot schoot hij richting Honsbeek. Pijnacker en Wim de Roo. Na rust sloeg De Musschen opeens hard toe. De openingstreffer was nog maar nauwelijks een feit of weer werd door de Rot terdammers met succes uitge haald. Een ingooi van de zijlijn werd vakkundig opgevangen en Wim Oppelaar kwam juist te laat om te verhinderen dat de bal na een loeihard schot van Erbers in de richting van doel man Honsbeek verdween. We derom was de Lugdunum-doel- man geslagen. Vaart weg De Lugdunum-doelman reageerde Het wilde opeens niet meer bij Lugdunum. De er duidelijk uit en ook was er weinig meer over van de vloei ende combinaties, die dikwijls in de eerste helft te zien waren geweest. Bovendien kreeg Lug dunum een zware klap te in casseren toen Hans van der Starp, toch nog altijd goed voor een groot aantal gevaarlijke passes, bij een scrimmage plot seling gewond op de grond bleef liggen. Uit een grote wond bo ven zijn knie gulpte het bloed. Van der Starp moest voor on derzoek naar het ziekenhuis worden overgebracht Ondanks de forse verwonding vond de scheidsrechter het niet nodig bij alle spelers de noppen on der de schoenen te controleren. Lugdunum wist zowaar on danks het verlies van Van der Starp nog enkele malen tot ver op de helft van de Rotterdam mers door te dringen maai- het grote struikelblok, de verdedi ging van De Musschen, kon met geen mogelijkheid worden genomen. verrassend snel maar in plaats van de bal over de lat te tik ken stompte hij het projectiel nu in eigen doel. Voor Lugdu num betekende deze openings treffer van de Rotterdammers een mentale dreun, die de ploeg in de resterende vieren veertig minuten niet meer te boven zou komen. Het doelpunt van De Musschen had in feite een doelpunt voor Lugdunum moeten zijn. In de eerste helft had het team, ondanks het feit dat het 3 oktober feest waarschijnlijk wat aan de con ditie had geknaagd, zich opval lend fit getoond. Blunder Er werd redelijk gecombineerd, al moet wel gezegd worden dat Gijs Collè en Hans van der Starp weinig schotvaardig wa ren. Wel kreeg Van der Starp in de eerste helft de kans van zijn leven toen hij alleen voor het doel van de Musschen ver scheen. Zelfs was er geen doel man meer tussen de palen. Van Zelfs baalde de tegenstander van der Starp benutte zijn kans Lugdunum nog voor een derde echter niet. De bal ging ruim schoots naast. Opvallende spe ler aan Lugdunum-zijde in de eerste helft was Hennie de Klerk. Hij ontpopte zich op het middenveld als een kundig spel- opbouwer met meer inzicht dan zijn beide secondanten Jan maal uit. Hennie de Klerk, tot dan toe een van de betere spe lers draalde te lang met de bal en raakte het leer kwijt aan Junte. Deze bedacht zich geen ogenblik en even later keek Lugdunum tegen een 30 ach terstand aan. LISSE Hoewel vooral Sport club Lisse goed spel liet zien, was het ADO, dat met de puntjes wegliep. In het begin zag het er voor de Sportclub nog niet zo somber uit. Voor konden de ADO'ers maken doordat de keeper van d< Sportclub blunderde. Omdal ADO vooral in de eerste helf' nogal tegen viel, is een 30' overwinning wat geflatteerd. Lissespeler Ruud van der Voort tracht koppend de A.D.O.-dejensie beide kanten waren de kansen Uitslagen regionalen: Excelsior-» niet te tellen in de eerste helft. SVV 14; De MusschenSpar* Ruud van der Voort van de ta 12; Sportclub LisseAD(J Sportclub schoot o.m. net 03; UVSFeijenoord niet ge naast. speeldXerxesRoodenburf niet gespeeld. In de tweede helft kwamen de doelpunten pas in de laatste 20 Stand regionalen: Feijenoord 5— minuten. Het waren er drie 10; UVS 57 ADO 57, achter elkaar voor ADO. De Westlandia 56; Sparta 5ft verdedigers van de Sportclub SVV 66; Roodenburg 55 Lisse lieten de ADO-spelers te- Sportclub Lisse 64; Excelsiol veel vrijlopen, waaruit 2 doel- 53; Xerxes 5—2; De Mus- punten voortkwamen. De derde schen 40.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7