Russische spionnen verlaten Engeland „Soestdijk zou niet meer hebben bestaan MOGELIJK SABOTAGE AAN BEA- VLIEGTUIG Partijraad P.v.d.A. wil samenwerking ook in parlement 1 MM SSir'- Verwachtingen nuchter houden Aantal doden: 63 A'sGY DÖPFNER OP SYNODE: Uw Mening Als Japan had gewonnen Ontslag 30 man bij Ruys en Co Beloning uitgeloofd voor gest olen Vermeer Protesttocht tegen veer- tarieven 63 slachtoffers. LEIDSE COURANT De krater, die de neergestorte Vanguard in het wei land, vlak bij de boerderij sloeg. „Ik zag hem draaiend om zijn as naar bened en komen", vertelde een va koeien aan het melken was. van de familie Witte, i de zoons, die juist de (Van onze correspondent) GENT Het is nog steeds niet duidelijk wat er ver keerd is gegaan met de viermotorige Vangauard van de BEA, die zaterdagoch tend nabij Gent-België met 63 inzittenden (Britten, Oos tenrijkers, een Japans gezin en Amerikanen) is neerge stort en verbrand. Het toestel viel rakelings langs een boerderij in een wieland. Volgens ooggetui gen had zich tevoren een ontploffing voorgedaan, waarbij de staart van het toestel afgerukt werd. De Vanguard was van Londen op weg naar Salzburg en had juist een tussenlanding in Brussel gemaakt. Men houdt rekening met de mogelijkheid van sabotage. Het tien jaar oude toestel heeft vorige week nog een vlucht op Belfast gemaakt, maar tot dusverre zijn er nog geen aanwijzingen dat er van sabotage sprake is. Dit onderzoek wordt be moeilijkt door de omstan digheid dat het vliegtuig letterlijk in kleine stukjes uit elkaar is gespat. Alleen het bekende „zwarte kistje", dat alle functies van het toestel registreert, is in ta melijk goede staat terugge vonden. Angstaanjagend was zaterda gochtend, enkele uren na de ramp het beeld dat het wei land in de buurt van Aarse- le bij Gent te zien gaf. De wrakstukken liggen over grote afstand verspreid. Het belangrijkste deel van het vliegtuig in een diepe kra ter van enkele meters doorsnee, gevuld met blus water. Verder overal ver wrongen aluminium onder delen en een doordringende geur van kerosine die tot ver in de omtrek waar neembaar was. Tussen de wrakstukken de stoffelijke resten van 55 passagiers en acht bemanningsleden. Zij waren zozeer verminkt dat identificatie onmogelijk was. Zelfs niet aan de hand van de paspoorten. AMSTERDAM De partijraad van de PvdA wil dat de fracties van de PvdA. D'66 en PPR in de Eerste en Tweede Kamer zichtbaar gezamenlijk gaan optreden. Deze wens werd vervat in een motie, welke door de partijraad op haar zaterdag in Amsterdam gehou den vergadering werd aangenomen. I De partijraad heeft daarmee be reikt dat. door het partijbestuur erkend moest worden dat de Deze Amerikaanse schone zal de Verenigde Staten vertegen woordigen op de Miss World- verkiezing van dit jaar. Brucene Smith werd afgelopen zaterdag door Bob Hope gekroond. beoogde samenwerking tussen PvdA, D'66 en PPR niet be perkt mag blijven tot bespre kingen in het tot stand geko men permanente overleg en tot overleg op plaatselijk niveau. Het hoofdbestuur van de PvdA heeft opdracht gekregen bij beide Kamerfracties aan te dringen op een gezamenlijk op treden en op het indienen van een alternatieve begroting. Daarbij mag echter niet het eigen verkiezingsprogramma in het gedrang komen. In de resolutie staat voorts dat de partijraad zich verheugt over het nu tot standgekomen per manente overleg en verwacht, dat men er in zal slagen een vorm te vinden, waarbij de itv vloed van de bestaande partij en en de leden daarvan op de verdere ontwikkeling van de samenwerking verzekerd is. Op wens van de vergadering werd in de resolutie opgeno men. dat de voorstellen met betrekking tot nadere samen werking tussen PvdA, D'66 en PPR tijdig worden toegezonden aan de afdelingen, zodat bij de voorbereiding tot de besluitvor ming op het congres rekening gehouden kan worden met de uitkomsten van de discussies die binnenkort starten. Tenslotte werd nog in de resolu tie verwerkt dat het samen gaan van de progressieve par tijen niet alleen gestalte krijgt op parlementair niveau, maar ook in andere partijactivitei ten. (ADVERTENTIE) middags -.'s avonds 2 3 MODESHOWS voor mevrouw en mijnheer j HOUTRUST OEH HAAS/ Gistermiddag vertrok het Russische schip Baltilca uit de Britse haven Tilbury met aan boord ruim honderd uit gewezen Sovjetdiplomaten en handelsvertegenwoordigers. Vragen over verboden publicaties van VVDM DEN HAAG (A.N.P.). Het Tweede-Kamerlid Du Chatinier (K.V.P.) heeft minister De Koster (Defensie) gevraagd om een overzicht van de in dit jaar verboden publikaties van de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen. Hij wil ook weten door wie die verboden waren uitgevaardigd, welke redenen werden opgegeven en hoe de lectuurcommissie erover dacht. De heer Du Chatinier vraagt waarom het afdelingsblad „Alarm" van de V.V.D.M. in de Generaal Spoorkazerne in Ermelo opnieuw niet mag worden verspreid. Hij wil weten of het voorkomt dat de reden van het verspreidingsverbod niet wordt meegedeeld. (Van onze correspondent) LONDEN Ruim honderd Sov jet-diplomaten cn handelsver tegenwoordigers zijn gisteren uit Engeand vertrokken aan boord van het Russische passa giersschip Baltika. Dc Russen hadden nog een week in Groot-Brittanuië kunnen blij ven, maar zij waren er kenne lijk van overtuigd dat de Brit se regering haar drastische maatregelen niet zou herroe pen. Verwacht wordt dat het overlo- VATICAANSTAD Volgens de voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, kardinaal Döpfncr doet men er goed aan jjeen spectaculaire en overdre ven verwachtingen ten aanzien van de bisschoppensynode te koesteren. Oplossingen voor de verschillende problematiekcn kunnen niet in een paar weken tijds gevonden worden. Het zou al mooi zijn, als de synode er in zou slagen enkele deelpro blemen aan te pakken en tot een goed einde te brengen". be verklaring, die de kardinaal zaterdagavond voor radio Vati- caan uitsprak, sluit aan bij het gevoel van een groot gedeelte van de leden van de synode. Reeds na twee dagen vergade ren heeft men het vermoeden uitgesproken dat het wel haast onmogelijk zal zijn om tot v - spraken te komen en dat t_c synode er waarschijnlijk toe zal besluiten om opdracht tot verdere studie te geven. I Abe bisschoppensynode heeft tot nu toe alleen gesproken over het ambtelijk priesterschap. Het uitgangspunt voor de dis cussie is het synodestuk dat door het Vaticaan over het priesterschap is geproduceerd. Het Frvnse episcopaat, heeft bij V' mgr. P. Schmidt, n het synodestuk i r.gspunt van de discussie te kunnen aanvaar den. riet Oostenrijkse episco paat heeft als haar mening te kennen gegeven dat de situatie omtrent het priesterschap veel ernstiger is, dan uit het syno- destuk blijkt. Kardinaal Alfrink, heeft evenals kardinaal Suenens van België een voorzichtige kritiek naar voren gebracht. Mo.t d r tig afgevaardigd' - n ••"■'ri dels in de g« om de standpunten van het bisdom, dat zij vertegenwoordi gen, naar voren te brengen en toe te lichten. Ook in de synodeaula heeft kar dinaal Döpfner voorgesteld dat de bisschoppen zich snel gaan bezighouden met de praktische en dringende kwesties van het huidige priesterschap. Met mgr. Schmidt is hij van mening dat hr» goed zou zijn als een speci- ron: missie op basis van de gemaakte opmerkingen enkele stellingen inzake de theologi sche aspecten van het priester- vraagstuk zou formuleren. pen van Oleg Lyalin en zijn vriendiendin en zijn vriendin Irina Tepliakova nog een spec taculair vervolg zal hebben. Er is een grootscheepse jacht geo pend op de contacten van Rus sische spionnen. Reeds drie personen werden aangehouden op beschuldiging van schending van dc w op staatsgeheimen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Douglas Home, heeft meegedeeld reeds langer dan een jaar oo de hoogte te zijn van de gegevens van de overgelopen spion Oleg Lyalin. Hij had echter gewacht met het nemen van maatregelen tot de ondertekening van de over eenkomst van Berlijn achter de rug was. Het afgelopen jaar had Douglas Home de activiteit van de Rus sische inlichtingendienst willen regelen met zijn Russische ambtgenoot Gromiko, maar de ze wilde echter van niets we ten. Pastoraal Naar aanleiding van het artikel over „Kardinaal Alfrink en het traditioneel geloef" rijst dt vraag wat de kardinaal ve stait onder „legitieme pastoraal", waartegen orthodoxen zich niet mogen verzetten. Is de pastoraal legitiem wanneer het Nederlands episcopaat een pastoraal toelaat, die de i van de hoorn-ka' ol' k DEN HAAG (ANP) Cabaretier Wim Kan heeft gisteravond in het t.v.-programma „Achter het Nieuws" premier Bies- heuvel gevraagd, of de regering verantwoordelijk is voor de 1 ontvangst van de Japanse keizer op Soestdijk. Een Soestdijk, j dat naar het gevoel van de heer Kan niet meer bestaan zou hebben als Japan de oorlog zou hebben gewonnen. Wim Kan verwees daarbij naar het verbranden van de portret ten van koningin Wilhelmina, prinses Juliana in de Japanse kampen op last van de keizer. Hij gaf de regering in overweging het bezoek te laten uitstellen, zo dat kennis kan worden genomen van de inhoud van het recent verschenen Amerikaanse boek „De samenzwering van het kei zerlijke Japan". Mocht het bezoek wel doorgaan, dan venvacht Wim Kan dat er geen politie en marechaussee zal zijn te vinden om demon stranten tegen het bezoek uiteen te slaan. Kan noemde zich voor stander van een geweldloze actie tegen het bezoek van Hirohito. Wim Kan, die zich al eerder in een open bréif tot premier Bies- DEN HAAG (A.N.P.) De directie van Ruys en Co. (expediteurs, scheepsagenten en cargadoors) zal vijftig medewerkers ontslaan. De vakbonden en de onderne mingsraad zijn ingelicht, zegt de directie in een communiqué en ei- bestaat overeenstemming over de regelingen, die moeten worden getroffen. De directie voelde zich tot de ont slagen gedwongen door „de vermindering van bepaalde werkzaamheden, die zich in het bijzonder doet gevoelen in het kantoor in Amsterdam en door de sterk gestegen kosten in het zeer arbeidsintensieve bedrijf". heuvel wendde, zei nog, dat hele vorstenhuizen zich belachelijk maken bij de ontvangst van de Japanse keizer in de verschil lende Europese landen, lij vroeg premier Biesheuvel waarom de regering de zaak van de drie van Breda wel zorgvul dig bekijkt (in verband met het staatsbezoek van de koningin aan Duitsland) en de zaak- Hirohiti niet. Koningin naar „Europalia" in Brussel DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana zal donderdag 7 okto ber ter gelegenheid van de vie ring van 25 jaar Belgisch-Ne derlands Cultureel Akkoord een bezoek brengen aan „Euro palia '71", die van 17 september tot 17 oktober van dit jaar in Brussel wordt gehouden. (Van eer BRUSSEL. verslaggevers) Voor het terugbezor gen van de gestolen Vermeer, „De Liefdesbrief', heeft de En gelse verzekeringsmaatschappij enige miljoenen Belgische franks beloning uitgeloofd. Inmiddels heeft een verslaggever van het Belgische blad „Le Sior'' naar zijn zeggen een ontmoeting gehad met de dief van het schil derij. Hij zou ook het gestolen doek zelf hebben gezien. De dief wil een losgeld van 200 miljoen Belgische franks hebben, dat aan de Bengaalse vluchte lingen geschonken moet worden. Voorts eist de man dat zowel het rijksmuseum als het Paleis voor Schone Kunsten acties ten bate van de vluchtelingen op touw zetten. IN ZEEUWS-VLAANDEREN SLUISKIL (A.N.P.). Een ongeveer vijf kilometer lange stoet van vrachtauto's is zaterdagmorgen begonnen aan een protesttocht door heel Zeeuws-Vlaanderen tegen de aangekondigde verhoging van l'. van de betoging is d >ners van het gebied op I wekken mee te doen met d grote demonstratie in Den Haag op 16 oktober. De oudste An Jackson, lanse officier, namejijk admiraal b.d. Richard a dezer dagen ouerlcuen. Hy werd 105 jaar.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5