„STAR TREK": Margaret Rutherford rasechte toekomstfantasie Muziekprijzen voor Bon en Meinders Nieuwe science-fictionserie op tvi Radio Nordsee eist onderzoek Terugblik Hou het scherm in 't oog Miss Marple in film van Agatha Christie Poppenfesliva l zwakke start Kunst en kunstenaars TV vanavon TV morgen Radio vanavond Radio morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 4 OKTOBER (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VPRO zendt donderdag 7 oktober de eerste episode van de Paramountserie „Star Trek" uit, een rasechte toekomstfantasie, die op de caste VPRO-avond waarschijn lijk hoge kijk-ogen gaat gooien. „Star Trek" vertelt de avon turen in het eindeloze heel al enkele honderden jaren zal le ven. De mens, die dan door de ruimte zal zoeven, ver voorbij de nu bekende grenzen, alsof het een retourtje met de trein betreft. En wat vindt hij dan in die ruimte? Een vraag die de scheppers van de serie, Ge ne Roddenberry en zijn plan nenmakers slapeloze nachten heeft bezorgd. Wat leeft daar allemaal in het heelal? Allereerst, als we de specialisten mogen geloven, een universum zó uitgestrekt, dat het miljoe nen planeten bevat, gelijk waardig aan onze aarde. En misschien ook wel levensvor men, die reiken van de primi tiefste tot beschavingen, die de onze ver vooruit zijn. En dat is het thema van de serie „Star Trek", het verhaal van de gaan ontdekken. Net zoals die moedige Columbus eens „de andere kant van de aarde" ontdekte. Bij de plannen voor de serie stuitte men wel op ongekende moeilijkheden. Hoe zou een bed er in die toekomst uitzien? Of zouden er misschien helemaal geen bedden meer bestaan? En dan de mode. Wat voor stoffen zouden die mensen dragen? En zouden ze bijvoorbeeld nog la kens gebruiken? En dan zoiets als kapsels. Het moest volko men anders worden, dat stond vast. Maar ook weer niet te gek. Een mens blijft een mens tenslotte. Door de eeuwen heen. En een ijdele vrouw blijft haar spiegel gebruiken. En dat zijn no" maar een paar van die problemen, waar de produceert van „Star Trek" mee kampten. Want als je één ding geloof waardig wilt maken, kun je niet plotseling een gezellige cyclaam in het ruimteschip zet ten. Alles werd besproken: voedsel, kleding, planten, ver lichting, interieur, boeken, hob bies. Men onderschatte de kij kers niet en ging ervan uit, dat ze kritischer zijn dan de pro grammamakers meestal aanne men. Dus geen onwaarschijnlij ke „ruimtepiraten" of „een monster, dat Tokio opslokt", maar gewone mensen zoals die nu bestaan met al hun emoties en conflicten en dan normaal geëvolueerd, naar een eeuw, waarin de beheersing van het heelal een feit is. „PHASER" Zo werd bijvoorbeeld rekening gehouden met de ontwikkeling op het gebied van de laser-straal. In de serie wordt een wapen gebruikt dat „phaser" heet. Waarom niet „laser". Men was bang, dat de laser-straal al weer een achterhaald wapen zou zijn in de tijd. dat de serie zou lopen. Daarom: „Phaser", een wapen, dat alles kan. Van het simpelweg verlammen van een slachtoffer tot aan het in de kern vernielen van een ma terie. Nog een voorbeeld van het vooruitlopen op de weten schap is de talen-computer. die in verbinding met een klein apparaatje in de hand Engels vertaalt en programmeert in en uit elke vreemde taal. Tot de grote verrassing van de ont werpers verscheen niet lang na hun idee een berichtje in de krant, waarin werd aangekon digd dat de regering met een soortgelijk project bezig was. Een teleurstelling was de „vin ding" van een ziekenhuisbed, dat alle bewegingen van de patiënt in bedwang hield, door middel van een gesloten tv- circuit. Iets dat een naburig ziekenhuis al jaren in gebruik had, zoals laterbleek. Daarom zijn er ook geen afleveringen geschreven, waarin de planeet Mars voorkomt. Mars was te riskant. In de tijd dat de serie liep zou het mogelijk zijn, dat astronauten Mars zouden be reiken om dan misschien aan te tonen, dat heel wat Mars- details in de serie niet klopten. Daarom kregen de schrijvers opdracht Mars te laten val- RUIMTESCHIP Ondanks al deze technische rim ram gaat het in „Star Trek" vooral om de mens in die eventuele toekomst. De serie gaat over gewone mensen met hun alledaagse problemen te gen de achtergrond van de ruimtevaart. Belangrijke me despeler is dan toch weer een technisch instrument: het enor me ruimteschip „U.S.S. Enter prise", aan boord waarvan onze astronauten naar andere plane ten reizen. Het schip is wel een verschil met de nietige ruimte voertuigen waar we nu al to trots op zijn. Het heeft meer weg van een vlaggeschip dan van een raket en telt bijvoor beeld, naast een bemanning van meer dan vierhonderd koppen, een brug, controle-ka mers. bemanningsruimten, in gewikkelde laboratoria en technische afdelingen. Een maatschappij in het klein, zwe vend tussen de melkwegstelsels. Het „miniatuurmodel" gebruikt voor de totaal-opnamen van buiten, is al meer dan vier meter lang! DEN HAAG (ANP) In een brief aan premier Biesheuvel en minister Geertsema (Binnen landse Zaken) hebben de heren E. Meister en E. Bollier uit ZU- rich, eigenaars van de Mebo II, geëist, dat de firma Mebo ltd., Radio -Nordsee en de medewer- „de op hen geworpen blaam als zou er aan boord van de Mebo II worden De charmante Nichelle Nichols als verbindingsoffi V.P.R.O.-serie Star Trek. Daartoe moet de Nederlandse re gering op de kortst mogelijke termijn een onderzoek tot in het kleinste detail instellen, zo schrijven de heren Meister en Bollier. Het argument van de premier, dat de Nederlandse regering niets kan doen, omdat het schip in internationale wateren ligt, gaat niet op volgens de briefschrij vers. Volgens hen kan de kust staat Nederland in geval van vermoedens als waarvan hier sprake is, overeenkomstig een in 1958 in Genève gesloten ver drag, aan boord van het schip een onderzoek instellen. In Mechelen gestolen schilderijen teruggevonden BRUSSEL. De negen schilde rijen, die vorige week zün ge stolen uit een kerk in Mechelen, zjjn zaterdagnacht door de politie van Brussel teruggevonden in een geparkeerde auto. De politie deelde mee dat zij een man heeft gearresteerd en later nog een man, die omschreven werd als een „medeplichtige". De twee mannen worden volgens de politie van diefstal en in braak verdacht. Koos Postema's kleine uur is uit gegroeid naar ,,'n Groot Uur U". Gisteren werd in de eerste uit zending de plastische chirurgie aangepakt. Moeilijk onderwerp om meerdere redenen; ex-pa tiënten moeten een bepaalde gêne overwinnen, deskundigen praten niet graag over eigen vak en het is voor hen moeilijk om het vakjargon te vermijden. Voortreffelijk interviewer Poste- ma benaderde de ex-patiënten (c.q. hun relaties) met de men geling van kiesheid en doortas tendheid die hem eigen is. Hij had zich op het onderwerp zo goed ingewerkt dat hij ook voor treffelijk met de deelnemende medici overweg kon. Daarenboven was er gelegenheid om „uit den lande" telefonisch vragen te stellen. Door een per fecte organisatie leverde dat boeiende extra-informatie op. Toch twee bezwaren. Op de eerste plaats tegen de muzikale inter mezzi. Die waren goed, maar echt-geïnteresseerden konden 't dachten we, toch telkens slechts ervaren als een hinderlijke on derbreking van een overigens uitnemend instructief program- Daarenboven menen we dat zo'n programma niet thuishoort op de zondagavond, waar het twee de (NOS)-net meestal noopt tot vlucht naar de „andere zender". Daarvoor was 'n Groot Uur C toch te bewust op een „minder heid" gericht. Voor het overige was het een „ge makkelijk" weekeinde. „Holiday on Ice", zaterdag bij de KRO is per traditie al een fijn kijkpro- gramma. „Alias Smith en Jones" vonden we amusant, „Brand punt" voer niet duidelijk wél bij de nieuwe opzet, al was men thans zo verstandig om enkele gespreksdeelnemers op de „pu blieke tribune" te plaatsen, waardoor de schijn werd opge- t hoeden dat die tribune -jn heeft. De vijfendertighonderdste uit zending van „Kleutertje luis ter" gaat morgen de ether in. Verleden week hebben wij in onze krant al uitgebreid aan dacht aan deze gebeurtenis besteed. Op de foto Lili Pe tersen temidden van de met feestmutsjes getooide kin- Gisteren waren we blij met de wederkomst van „Mannix". We verbaasden ons dat de VARA doorging met „Wyen de wereld", de sterie die styf lijkt te staan van talent in schrijven de en uitvoerende kant. Ook gisteren was het resultaat nage noeg bedroevend, met als tegen hanger van spaarzaam genietbare onderdelen sommige van de al lerplatste scènes die ooit op ons scherm kwamen. Als „Achter het Nieuws-Extra" was er Wim Kan, ondervraagd door Hans Jacobs. Wim Kan is kwaad om Hirohito's komende bezoek. Echt eerlijk kwaad, en hij wil dat graag kwijt. Of Wim Kan gelijk heeft met zijn hetze tegen de persoon van Hirohito zullen we waarschijnlijk nooit te weten komen. We kunnen ons voorstellen dat een „gemartelde uit naam van die keizerlijke ma jesteit" voor zijn leven lang zyn buik vol heeft van die keizer. Aan de andere kant zit er iets oneerlijks, niet in de woorden van Kan. maar in de presenta tie van de VARA. De meeste des kundigen oordelen mild-genuan- ceerd over de persoon van Hiro hito. Amerikaanse deskundigen hebben het door Kan aangehaal de boek van David Bergamini (ook ex-Japanse gevangene tij dens de oorlog!) al als „onzin" bestempeld. We zouden 't wel op prijs hebben We zouden het wel prijs hebben gesteld als gisteren Kans mening aan die van een ander (b.v. de Groningse hoogleraar en des kundige terzake, prof. Röling) was getoetst. Dat zou Kans har- tekreet meer reliëf hebben ge geven. Vg. Hoewel de Engelse detective-schrijfster Agatha Christie haar grootste bekendheid verwierf door de mysteries, die haar Belgische detective Hercule Poiret wist op te lossen, was het haar heldin de bemoei- zuichtige oude vrijster Miss Marple die de meeste malen het film doek „haalde". Niet in het minst door de thans 80-jarige actrice Margaret Rutherford, die in ale vier tot nog toe verfilmde Miss Marple-avonturen de hoofdrol vervulde, tegen Tony Rendall als Hercule Poirot één. De eerste in de serie was „Moord in trein 16.50", nu tien jaar ge leden gemaakt onder regie van George Pollock, die ook de dtie volgende afleveringen onder zijn Vanuit het coupéraampje van een trein ziet Miss Marple hoe een vrouw wordt gewurgd. Zij slaat alarm, maar het lijk is ver dwenen. Iedereen verklaart de oude dame voor gek, maar dat néémt Miss Marple niet en zij gaat ze,f op onderzoek uit. Door een betrek king aan te nemen in net ..ver dachte" gezin komt deze breien de amateur-detective achter de waarheid. Een genoeglijk thrillertje waarin o.a. ook Arthur Kennedy eeri belangrijke rol speelt. Ned. II 21.11 uur PALEIS VAN HERODES In de eerste aflevering van de maandelijkse Gamma wijdt de KRO aandacht aan de opgravin gen op de heuvel Masada aan de Dode Zee. De Masada geldt als een symbool van joois ver zet al sinds de tijden van Chris* tus. In de heuvel Masada ver schansten zich destijds nondei- den joden tegen de oprukkende Romeinen. Zij hielden het ver zet jarenlang vol- Dooi de op gravingen in de zestiger jaren werden de stille getuigen van de hier destijds gevoerde helfhaf- tige strijd ontdekt. De Masada is nu een toeristisch oord. Ned. II 20.21 uur Popkunst is heel wat anders dan poppenkunst Hinderik de Groot uit het Noordhollandse Beets, die zaterdagavond in het HOT het spits afbeet van het Int. Poppenspelfestival, wist dit blijkbaar niet. Zijn fantasie en onvoldragen in venties zijn even merkwaardig als zijn frustaties. Zijn morsig gedoe met nonnen en ballonnen is anaal en vaginaal overduide lijk, maar het is vóór alles ba naal. In 't begin deelde hij al mede, dat hij met de avondvul lende première niet gereed was gekomen. We kregen zodoende een gedeeltelijke try out van „Aai. moedertje, aai". Gesjouw en gesjacher met wegwerpfigu- ren, aangevuld met het thea trale absurdisme van fragmen ten uit zijn programma „Eitjes leggen". Het bleken echter lege doppen. Jammer dat Hinderik de Groot het ambacht van het pop penspel niet wil leden, want de slak die hij liet kruipen, had in eens iets echts. Wat maar niet veel beter war ende vinger oefeningen van de lede j van de Kookurgroep op zondagavond. Onder hen is Henk Boerwinkel de begaafdste. Zijn kleingedierte omvat geslaagde vondsten en vormgevingen. Het grote gebrek van dit onsamenhangend ensem ble is het gemis aan regie. De gesproken teksten zijn veel te lang en dat voor een simpele opbouw van wat lappen en cu riosa de pauze tot bij een uur moest worden gerekt, wijst op een schromelijk tekort aan thea terpraktijk. Kookur speelt bui ten de kast en op de rand van mobiele zwarte kokers. Kenne lijk wordt naar een soort totaal theater gestreefd, maar waarom? Poppenspel heeft nu eenmaal zijn grenzen, waarbinnen even wel alles mogelijk is wat aan fantasie en illusie kan worden opgebracht. Voorwaarde is be heersing van de techniek van hand- en stokpoppen en van marionetten. Als de toeschou wer echter door het teveel aan slordig gehanteerde materie in de geest niet meer kan mee spelen, is de theatrale opzet mis lukt. Helaas dus weinig positiefs in dit eerste poppenweekeinde. D-y. Kaoninklijk Conservatorium en Residentie-Orkest, die meer gaan samenwerken, hebben za terdagavond in de goed bezette PW-zaal van het Congresge bouw twee jonge veelbelovende musici een flinke duw in de rug gegeven. Willem Frcderik Bon (31) kreeg het einddiploma orkestdirection en de prijs voor compositie met een opdracht van de regering. Frédéric Meinders (25) die van het con servatorium al eerder diploma's en medailles ontving, speelde zich nu de prijs van uitmun tendheid toe. Dit alles was het resultaat van een (te) lang, maar vooral in het tweede deel, heel geani meerd concert. Bon heeft dui delijk dirigeertalent, getuige de begeleiding van Francaix's leu ke klarinetconcert, waarlijk subliem geblazen door Aart Rozeboom, jonge aanwinst van het orkest. Bon was ook uitste kend op dreef in de geraffi neerde Strawinski-niemendal- letjes: scherzo, tango, olifanten polka. Als componist presenteerde Bon Christian Ferras is solist op het eerste concert in de serie A. van het Residentie-Orkest in het Congresgebouw op woensdag 6 oktober. O.l.v Willem van Otterloo worden dan uitgevoerd Mozarts ouverture Die Zauber- flöte en de 6de symfonie van Bruckner. Ferras spj.-'t het Vioolconcert van Mendelssohn. De serie is geheel uitverkocht. In Panorama Mesdag worden van 2 t/m 17 oktober schilderijen, reliëfs en lino's van nomen geëxposeerd. zich met een tweede symfonie (opus 38!). Aardig idee om aar zelend en fragmentarisch ge brachte motivische „voorspel lingen" te laten „uitkomen". Evenals ïn zijn eerste symfonie, die we tijdens het laatste Hol land Festival in Amsterdam hoorden, blijkt dat de auteur het orkest' met een eigen klankfantasie weet te hanteren en dat hij zijn egdachten weet uit te drukken. Misschien com poneert hij wel te gemakkelijk, want in een niet experimen teel, maar ook beslist niet ou derwets idioom is hij wat lang van stof voor de muzikale in houd. De uitvoering leek heel óór de pauze waagde Meinders zich maar even aan het tweede pianoconcert van Brahms. Een (voor hem nog wat te zware) uitdaging. Hij kan de noten best spelen, zijn toucher is mooi, hij durft voor zijn gevoel uit te komen, maar het schort hem nog aan plastiek, waar door de gaten in zijn vertolkin gen vielen. Hopelijk gaathij, bijvoorbeeld in Parijs, nog wat repertoirestudie doen. Overi gens: een heel opmerkelijk ta lent, wat we wisten van een vroeger (beter gelukt) Shopin- concert, en wat nu bleek uit de Brahmstoegift. Ook Bon zat een beetje moeilijk met de Brahmsbegeleiding en met Mozarts ouverture Zau- berflöte. Koper te luid, strjkersklank niet mooi afge- Zowel van Bon als van Meinders valt veel te verwachten. Con servatoriumdirecteur Van Vlij men reikte na afloop op een receptie diploma's en prijzen uit. Men zag als juryleden on der meer Van Otterloo. Aske- nase, Dacosta, Van Renesse, Hengeveld. K.S. (ADVERTENTIE) Voor enkele centen m per glas geniet U van de alle beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEL met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. NEDERLAND II NOT: 10.45 uu NOS: 18.45 uu 18.55 uu AVRO: C. 19.05 uu 19.30 uu 20.00 uu *20.21 uu 21.10 uu 22.00 uu 22.50 uu 22.55 uu Schooltelevisie Toppop Boekje open Journaal Peyton Place Des O'Connor shoj Televizier Journaal Cursus EHBO NEDERLAND I NOS: 18.45 u 18.55 u KRO: 19.05 ui 19.10 u: 20.00 u 20.21 ui 21.10 Ui 22.30 ui Zich, Lippy de Leeuw Wij heren Journaal Gamma over Her Moord in de trein film Pianoconcerten van Mozart Synode in Rome Journaal NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.05 uur: Volgende patiënt, tv-serie 19.30 uur: Tik Tak Tor, quiz 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Als een traan in ea oceaan,tv-spel j 22.20 uur: Achter het nieuw^ 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: Informatie NOT NEDERLAND II NCRV: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Dier en vriend *19.30 uur: De koerier van d keizerin, tv-serie 20.00 uur: Journaal *20.21 uur: Stiefbeen en zoon 20.50 uur: Hier en Nu 21.25 uur: Arsène Lupin 22.15 uur: Ander nieuws 22.25 uur: Journaal HILVERSUM I Bij de tijd: semble: mod. liederen. 23.: 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II Spectrum. Spr. Radiojournaal. NOS: 23.21 edenis in achten: :r. over Tsjechoslowaklje. i Nws. BELGIE 324 m NED. i Nws. 18.03 Uitz. v.d. s Prot. godsd. uitz. 13.45 is. 19.45 Openbaar Kut woord. 7.07 (S) Badinerie: muz. (7.30-7.40 Nws; 7.41-7.50 f 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.41 huisvr. 10.00 Schoolradio. 10.11 (S) Aubade: klass. pianomuz. V.d. zieken. 11.30 Bejaardenp 11.55 Med. 12.00 (S) Van twa»l twee: gev. progr. (12.22 Wij land; 12.26 Med. t-bv. land tuinb.; 12.30 Nws; 12.41-12.50 13.00-13.05 Raden maar Schoolradio. 14.30 (S) Inferlo muz. middag-magaz. (15.30 Nws). Overheidsvoorl.17.01 ische i de 1 i (S) Metropole Ork.: amui 0 Nws. 7.11 Ochtend! ag met een plaatje Radiojournaal. 8.» UL^S^Watei leutertje luister, en (11.00-11.02 I i 12: progr. v.d. t teursber.) 12.30 Uitz. v.d. landb. 12.40 radioverkeersmagaz. 1.11 Radiojournaal. 13J en partituur: serie rouwelijke componist! r eeuwen (IV, slot). gramm.platen me TOS: 15.00 Zoekltt en comm. uit alle ld en veel muz. AVRO: 17.00 Mobiel progr., waarin om progr. is dit? (S) Nleuv lichting. Ned.; Ref HILVERSUM E ISA es voor de pep. (10 00 7ws. 11.03 Een opvallen gev. visite. (12.00 13.03 De Eddy Becker, Nws.) 15.00 Nws. 15.03 16.00 Nws. 16.03-18.( >1.progr. (17.00 Nws.) BELGIE 324 m NED. kron. 12.15 Kleink"kr<

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2