Invaller v. Ravens opperste topvorm VERLIES EYKENBR0EK OMMEKEER IN SPARTA OGGEVIEN WEES MAT C DEH HAAG DE WEG liemand rist iets Selecties Ajax eerder tegen DWS? CHT Niet Koen aangewezen Utrecht-Feije- te leiden, stapte veld op. Lau van Ra- i bleek op het laatste nent te zijn ingezet, toonde zich de „eer" i floot grandi- alles ziend, altijd oordelend en alles hebbend. Wanneer het besluit genomen Brouwer te vervan- door Van Ravens t de Vlaardinger een gbrief had ontvangen i auto en kappers- het zouden moeten gelden als hij ook fout maakte, ivezige Joop Martens, de aanstellings- ie en derhalve de zen persoon des- aagd: „Ik weet van Ik weet er niets f'. Lau van Ravens gevraagd: „Daar be- ,'i ik me niet mee. Ik l aangewezen en nnee uit". Naar ver- li zou Van Ravens it gisteravond telefo- zijn opgeroepen r het leiden istrijd in Utrecht. UTRECHT. Het geweldige spektakelstuk, dat in het Utrechtse stadion werd opgevoerd, kreeg geen winnaar op punten, alleen een morele en dat was F.C. Utrecht. Ernst Happel maakte de indruk te zijn leeggestroomd. „Als je zoveel kansen krijgt op drie, vier meter en je mist ze alle, mag je blij zijn met een gelijkspel", liet hij ietwat ontmoedigd weten. Maar het publiek had genoten. Vierentwintigduizend laaiend enthousiaste kijkers brachten de „vechtjassen van F.C. Utrecht", die van geen opgeven hadden willen weten, een daverende ovatie. Schneider schoot hard tegen Van Ledden op. Hasil kreeg ook tweemaal zijn kans, eerst toen Van Ledden te nonchalant had uitgeschoten en Hasil naast het lege doel had gericht, nogmaals toen hij de bal door Wery, die een prachtig seizoen maakt, op het hoofd kreeg gelegd, twee meter voor doel. Hij kon zelfs nog richten, maar deed dat in de handen van Van Ledden. Boskamp had eveneens zijn kans gekregen, maar knalde naast. Ze hadden een attractief, boeiend duel gezien zonder inzinkingen. En het was een bijzonder sportieve strijd geweest, te danken aan Lau van Ravens, die de aangewezen en per brief bedreigde Koen Brouwer verving. Van Ravens floot een vorstelijke partij, feilloos. Bert Jacobs had z'n ploeg opgepept tot weer de wilskrachtige formatie die het vorige seizoen zulk opzien baarde. Zijn mannen waren weer bereid zich tot de bodem leeg te spelen. En toen bleek, dat zij stand konden houden, groeide het zelfvertrouwen, ontstond uit elke aanval een vaak precaire situatie voor Feijenoord. Hoe ontmoedigd Happel was, toonde hij met zijn woorden: „Zeg me dan welke kansen F.C. Utrecht heeft gehad". Dat waren er veel. Maar juist Jan Groenendijk, die als spelverdeler zo uitstekend was, faalde in de afwerking. En toén hij eenmaal knap inkopte, kon Treytel de bal op de doellijn nog meester blijven. Maar hij had na zes minuten al kunnen scoren. En hij had dat ook moeten doen, toen pal na de rust zeven Feijenoorders de handen omhoog hieven om Van Ravens te attenderen op buitenspel. Maar het was geen buitenspel en Van Ravens-in-opperste-topvorm had dat natuurlijk onderkend. Groenendijk stond eensklaps alleen voor Treytel. Hij aarzelde ook en toen hij schoot, had Treytel zich al in de baan geworpen. Missers Het bijna onaandoenlijke spel van Feijenoord, steunend op de wetenschap, dat de techniek tenslotte zal zegevieren, werd wrevelig. Te meer omdat reële kansen teniet werden gedaan. Dick Schneider was in het begin al na een haarzuivere pass van Israel tot de groots spelende Van Ledden doorgedrongen. Dat was een situatie geweest voor Franz Hasil, die constant in de spits dook om leep te scoren. Maar juist toen was hij er niet. Vervangers \AG. Sjaak Rogge- ehaalt de laatste tijd riomf op zichzelf, de technische vrij- ïeid zal in een wed- van FC Den Haag nooit zijn sterkste worden, maar daar- wilde trainer Jezek estijds ook niet heb- ij moet scoren. Voor- Ie andere spitsspeler, Couperus, hem beter >t en ze beiden tot ertuiging zijn geko- /at exact hun kwali- zijn, daagt er wel len lichtpuntje voor n Haag, dat momen- in een bedrukkend *t leeft. FC Den Haag, de laatste weken een warrige, onevenwichtige formatie, kan dat niet en moet dan een strijd, niet tegen de tegenstander, maar meer nog tegen zichzelf leveren, die even onverklaarbaar als boeiend is. Hoe kan een elftal zich zo in de problemen storten? Al meteen na dat doelpunt bezat de wed strijd eigenlijk geen open karak ter meer, de ploeg van trainer Jezek was in het eerste half uur sterker door haar vleugel verdedigers Korevaar en Van der Eurch, die goed meekwa men. Dat overwicht leek een averechtse uitwerking te heb- de onmacht ,Wij spelen gewoon te zacht, te bescheiden", concludeerde hjj keihard. Een klacht, die hij al eerder prijsgaf. Het feit, dat FC Den Haag nog steeds zon der echte buitenspelers opereert, is natuurlijk ook een gedeelte lijk excuus voor het povere re sultaat. Aanvoerder Aad Mans veld: „Altijd hebben we in het verleden over de vleugels moe ten spelen. Dat was de kracht van ADO. Dit seizoen kan dat echter niet. Hestad en Roodnat zijn nog steeds geblesseerd. Bo vendien was Kila geschorst. Daardoor moet FC Den Haag nu heel anders gaan spelen. Dat is ook een zaak van belang". Haagse schutters kwam vast te Hoewel FC Den Haag onbetwist ■fie tegen FC Aris Bonne- dook SJank Roggeveen 'I matchwinnaar uit de 'tevoorschijn. Twee doel- I, die met de grootst mo- 1 koelbloedigheid werden M, krikten het danig aan- k zelfvertrouwen van de t formatie enigszins op. lomf op een machteloos (21) was daar een ge- pter niet, dat alles i dakje ging voor dat V staan. Daaruit putte NAC de moed om een „verrassingsstoot" voor te bereiden. En daar zag het lange tijd dan ook naar uit. Het aanvalsspel van de Breda- naars was niet vernuftig, maar werd wel steeds sterker. Daar door brak er een moment aan, waarop niemand vreemd zou hebben opgekeken, wanneer NAC ook al was het duide lijk de mindere de gelijkma ker had verwezenlijkt. Maar op dat ogenblik dook Sjaak Rog geveen op, die na een simpele voetbeweging van Harald Berg weer zijn killersinstinct demon streerde. Doelman De Jong werd vernederd voordat hij er zelf erg in had: 20 Compliment De vraag, die na de wedstrijd aan de orde kwam, luidde: „Hoe kan een elftal zich zo in de moei de meeste kansen heeft gehad, was NAC niet altijd machteloos. De Pool Progzeba ondernam vlak voor rust twee keer een solo-actie, die Mansveld alleen met handen en voeten tot staan kon brengen. Ook na de rust bracht Progzeba FC Den Haag aan de rand van wanhoop. De bal ketste tegen de lat, waarna Bisli deze weer inkopte. Theo van der Burch redde tenslotte. Het tegendoelpunt, dat NAC maakte, kwam te laat tot stand om FC Den Haag nog te ver ontrusten. Uit een voorzet van Vermeulen belandde de bal op het hoofd van Bish, die scoorde: 2—1. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 5. Roggeveen 10, 82. Roggeveen 20, 87. Bish 21. Scheidsrechter Van Ge- mert. Toeschouwers 10.000. •t het geval. Verre van s. Doordat het (alweer!) leginfase snel een ope- 'effer maakte, kwam het 'Srijpelijke moeilijkheden, ndere club in Nederland aan dit ruggesteuntje en maken, dat het de finishstreep haalt. Jezek, die na de dramatiek in Luxemburg niet veel verbete ring kon signaleren, maakte NAC een compliment, omdat het beter dan het vorige sei- NAC: speelde en zocht de fout Schr(j' van het onnodige „oponthoud" van FC Den Haag in hoofdzaak bij zijn spelers. Mansveld, Korevaar; Advocaat. Berg, De Zoete; Pas (Wjjn- gaarde), Couperus, Roggeveen. Jong; Van Gorp, Van den Dries, Bak- (Delmotte); Vermeulen, Quaars, Bish; Progzeba, Bouw meester, Brouwers. Boskamp, die na de rust Schoenmaker verving, die niet beweeglijk genoeg was, omdat hij zich geremd voelde doordat Hasil steeds naast hem opdook. Moulijn, die in dergelijke felle duels liefst op de achtergrond blijft, werd na de rust ook vervangen door Posthumus, die zowaar scoorde na een pass van Van Hanegem. Hij stond wèl buitenspel en Van Ravens had het natuurlijk ook weer gezien. Dat gebeurde in de laatste faze, toen Feijenoord voelde dat F.C. Utrecht „dood" zat. Maar de Utrechters weigerden te capituleren. Vooral Van Stijn en de alomtegenwoordige Cabo bleven zich onderscheiden. En Van Ledden, die in het laatste kwartier precies op de lijn een kopbal van Posthumus greep, een kogel van Jansen op de vuist nam en een van Hasil, waarna hij de door Boskamp ingeschoten, terugspringende bal nogmaals wegstompte. „Mijn ploeg bezat een geestelijk sterke conditie", zei Bert Jacobs. „Als je zo speelt, voel je geen moeheid meer". Het grote compliment was voor het onversaagd spelende F.C. Utrecht geen afbraakvoetbal Voor het verlaten doel van F.C. Utrecht doken Theo Laseroms en Hans Posthumus samen op. Een doelpunt bluft echter een illusie, want de bal verdwijnt over de lat. hanteerde om te komen tot de F.C. Utrecht: Van Ledden; Feijenoord: Treytel; Schneider, halve winst in 'n wedstrijd die Hildebrand, Pronk, Van Stijn, Israel, Laseroms, Van Duiven- logenstrafte dat 00 een duel Van Huisstede; Cabo, Olsen bode; Jansen, Hasil, Van Hane- van vlees noch vis is. (Van den Oudenallen) en Coté; gem; Wery, Schoenmaker (Bos- HERMAN VAN BERGEM Bonsink, Groenendijk, Van Veen. kamp), Moulijn (Posthumus). Gehort profcontract Betty Stöve niet te gelöve Schrikbarend IN het verslag over het hondsjaar 1970-1971 van de KNVB wordt let terlijk gesproken over een „schrikbarende stij ging van het aantal strafzaken". Het consta teren alleen heeft geen zin. In voorgaande jaar verslagen moest ook van een stijging worden ge sproken, al bleef het woord schrikbarend toen nog weg. Er dienen ter stond maatregelen geno men te worden. Als strenge (strengere dan tot nu toe) straffen niet helpen, zal de KNVB in barre nood tot algehele uitsluiting van recidivis ten moeten overgaan. Er zit niets anders op. De spelverruwing is al zoda nig voortgeschreden dat de KNVB er ook van is geschrokken. En dat wil wat zeggen. Als de verant woordelijke heren nu maar gauw over de schrik heen zijn en ein delijk eens spijkers met koppen gaan slaan, is er een kans dat voetbalvel den geen slagvelden worden in de nabije toe komst. Overbodig DE heer Joop Martens is lid van de aanstellings commissie betaald voetbal van scheidsrechterscom- missie. Hij was gisteren bij FC Utrecht-Feijenoord. Hij wist niets, volgens zijn zeggen, van de vervan ging van scheidsrechter Brouwer door Van Ra vens. Dan zijn er twee mogelijkheden. De aan stelling is buiten de heer Martens omgegaan en dan blijkt hij overbodig te zijn in die commissie. Of hij wist het wel en wen ste niets te zeggen, waardoor hij als official van de KNVB zijn taak niet verstaat en eveneens overbodig is. Behoorlijk antwoord geven op een behoorlijk gestelde vraag mag toch verwacht wor den. ROTTERDAM. Sparta had gisteren over geluk niet te klagen. Ten eerste behaalden de Rotterdammers na een achterstand van 31 toch nog een gelijkspel (33) en in de tweede plaats werden de spelers van Schwartz slechts de laatste twintig minuten gadegeslagen door twee vertegenwoordigers van Rode Ster Belgrado, de tegenstander in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup. De voorzitter van Rode Ster, Markovic, en de trainer van de ploeg, Miljanic, arriveerden door een vertraging van twee uur pas ver in de tweede helft van het duel tegen F.C. Groningen op het Kasteel. Dank zij dit oponthoud kon Sparta zich aan de kritische blikken van beide Joego-Slaven onttrek ken in een periode dat de Rot terdammers een allermisera- belst spelletje ten beste gaven. Indien Markovic en Miljanic de Spangenaren in de eerste helft aan het werk zouden hebben gezien, zou de stemming in Bel grado waar men toch al zeer gelukkig is met de tegenstan der in de volgende cupronde nog een graadje vrolijker zijn geworden. Vertekend Die positie neemt ook Sparta nog in. Maar dat deze hoge klasse ring een danig vertekend beeld geeft, bewezen de Rotterdam mers in de ontmoeting tegen FC Groningen. Ook tegen deze opponent slaagden de volgelin gen van Schwartz er niet in het na Excelsior en Levski Spartak geschonden moreel op te vijze len. Sterker, tot ver in de twee de helft heeft een nederlaag tegen de Groningers als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de Spartanen ge hangen. Pas een noodgedwon gen wissel tussen Hans Eijken- broek (arm uit de kom) en Aad Koudijzer bracht de balans uit eindelijk weer in evenwicht. En juist voor de confrontatie met FC Groningen hadden de Spar tanen verlangd naar een re vanche. Op aandrang van en kele spelers logeerden de spe lers zaterdagnacht in een hotel, waar ongestoord door familie leden kon worden toegewerkt naar het karwei-Groningen. Elek Schwartz: „Iedereen was geladen. De jongens waren enthousiast. Ze wilden weer eens wat laten zien. Maar het zijn mensen, die soms merk waardig reageren". de Rotterdammers enkele po gingen die leken op een offen sief. Met lange trappen naar de spitsen Hylkema en Eimers bracht FC Groningen lucht in de overigens nauwelijks bedreig de defensie. Tot veler verbazing leidde de eer ste echte aanval van de Gronin gers tot een doelpunt. De Rot terdamse buitenspelval klapte te laat dicht b(j een pass van Van der Heide op Eimers, die Hylkema bereikte. Deze liet Doesburg kansloos. Een onschuldige botsing tussen Hylkema en Eijenbroek, die hierdoor moest uitvallen, dreig de voor Sparta desastreuze ge volgen te krijgen. Hoewel de Rotterdammers nog wel op Eijkenbroek verlaat krimpend van de pijn het veld. Later bleek, dat zijn arm uit de kom was geschoten. 11 kwamen door een kopbal van Kowalik, ontstond er zo'n grote paniek in de Spartaanse achterhoede, dat FC Groningen met snelle uitvallen op 31 kon komen. Walbeek kon Hylkema slechts door een overtreding in het zestienmetergebied stuiten. Martin Koeman schoot van elf meter raak. Twee minuten later kon rechtsachter Schipper vr(j als een vogel oprukken en Hylkema bedienen. Na het doel punt van de oud-hockeyer leek het pleit beslecht. Maar het uit vallen van Eijkenbroek had ook plezierige consequenties. Ver vanger Koudijzer benutte één van de hoge voorzetten: 23. Van der Sluis bracht de stand zelfs nog op 33. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 38 Hylkema 01, 58 Kowalik 11, 59 Koeman lstrafschop) 12, 62 Hylkema 1—3, 68 Koudijzer 2—3. 78 Van der Sluis 33. Scheidsrechter Beek. Toeschouwers 8.000. Sparta: Doesburg; Venneker, Ter Horst, Eijkenbroek (Koudijzer), Visser; Walbeek, Van der Veen, Bosveld; Heyerman (Van der Sluis), Kowalik, Kristensen. FC Groningen: Nordström; Koe man, Schipper, Fransen, Korne- lis, Oosterwold; Van der Heide, Jensen, Hovenkamp (Guns)'; Hylkema en Eimers (Bos). SV Lachertje Sparta was echter een verre van geladen team. Met een achte loosheid, als betrof het een trai ningspartijtje, en een matige in zet, die de extra-voorbereiding tot een lachertje maakte, deden DEN HAAG. Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc heeft in zijn selectiegroepen voor het Nederlands elftal en Jong Oranje, die in het komende weekeinde tegen de vertegenwoordigende elftallen van Oost-Duits- land spelen, in totaal negen Ajacieden gekozen. Vijf spelers (Hulshoff, Gerrit Müh- ren, Keizer, Cruyff en Van Dijk, zijn bij het zestiental waaruit het elftal wordt gekozen dat zondag in Rotterdam tegen Oost- Duitsland speelt. In de kern groep voor Jong Oranje (zater dag in Tilburg tegen Oost-Duits- land onder 23) zitten Krol, Nees- kens, Haan en Rep. De selectie voor het Nederlands elftal is: doel: Van Beveren (PSV) en Schrijvers (FC Twente); achter: Israel (Feijenoord), Huls hoff (Ajax), Strik (PSV), Venne ker (Sparta) en Drost (FC Twen te); middenveld en aanval: Jan sen, Van Hanegem en Wery (Feijenoord), Gerrit Mühren, Cruyff, Keizer en Van Dijk (Ajax), Pahlplatz en Jeuring (FC Twente). Jong Oranje: doel: Van der Pluym (FC Den Bosch) en Schellekens (NEC); achter: Schneider (Feijen oord), Krol en Neeskens (Ajax), Van Vliet (FC Den Haag) en Krijgh (FC Den Bosch); midden veld en aanval: Boskamp (Feij enoord), Haan en Rep (Ajax), Notten en René van de Kerkhof (FC Twente), Thijssen (NEC), Geels en Van Marwijk (Go Ahead) en Hoekema (PSV). Voor het Nederlands elftal had Fadrhonc niet de beschikking over Suurbier, die zaterdag weer voor het eerst in het B-elftal van Ajax speelde, en Klijnjan, die hinder van een blessure heeft. Voor Jong Oranje waren vier spelers niet „verkiesbaar". Mul ders (PSV) viel af door een bles sure en Schoenmaker (Feijen oord) omdat hij woensdag in het huwelijk treedt. Doelman Lók ken (Veendam) en Geijsselaars (Fortuna SC) konden niet wor den uitgenodigd omdat zij met hun clubs moeten spelen. Koudijzer, die juist was ingevallen voor Eijkenbroek, kon al direct juichen. Doelman Nordström i F.C. Groningen ligt verslagen op de grond na het eerste doelpunt van Sparta. AMSTERDAM Ajax heeft DWS verzocht de competitie wedstrijd DWS-Ajax, die voor 17 oktober op het programma staat, te vervroegen tot 15 ok tober in verband met de Euro pa Cupwedstrijd van Ajax te gen Olympique in Marseille op 20 oktober. DWS is in principe bereid, maar stelt dat vervroe gen afhankelijk is van de me dewerking van de KNVB, erj de directie van het Olympisch Stadion.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13