ai) Jackies vader: de zwarte prins KOSTGEZIN Jan van Duuren Plaats een Telefoontje een jongedame YMCA- centrum Damseance Krijn Toet ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT EDURENDE de dertig jaar die hij nog te leven had verwierf Michel Bouvier meer onroerend goed, verdiende meer geld en verwekte nog vier kinderen, waaronder twee zoons die John Vernou en Michel Charles genoemd werden. Nu was de stichter van de familie tevreden. In 1853 verkocht hij zijn mijnen en hout- aankapgebieden in West-Virginia met zo'n geweldige winst dat de society van Philadelphia zijn nederige afkomst vergat en hem welkom heette in de gewijde kringen. Hij bouwde een reusachtig bui tenhuis en maakte met zijn gezin een reis naar Europa waar hij een bezoek bracht aan zijn geboortedorp Pont-Saint-Esprit, waar hij werd ingehaald als een regerend vorst. Grote vreugde bracht de geboorte van hun eerste kleinzoon, in 1865 geboren als de zoon van John Vernou en diens vrouw Carry. Maar in 1873 werd Philadelphia en ook de rest van het land getroffen door een malaise. Het was meer dan een fi nanciële terugslag voor Michel die toen actieve, succesrijke leven ten einde liep. had hij zijn vrouw verloren en zonder haar voelde hij zich ondraaglijk een- In juni 1874 was het duidelijk dat zijn actieve, succesrijke leven ten einde lie,. Hij had een ingewikkeld, zorgvuldig opge steld testament gemaakt waarmee hij in het bijzonder zijn dochters beschermde. Hij stierf op de leeftijd van tweeëntachtig Na zijn dood concentreerden zijn twee jong ste zoons, John Vernou en Michel Charles hun belangstelling op Wall Street. De familie Bouvier leek nog een hechte een heid te vormen, hoewel de ene helft in New York en de andere in Philadephia woonde. De tweede generatie Bouviers spreidde zo'n weelde tentoon dal het de verbeelding tartte dat in zo korte tijd zoveel geld verdiend en uitgegeven kon worden. Michael Charles woonde in een vorstelijk verblijf in New York, samen met zijn drie zusters Zénaïde, Alexine en Mary. Ze waren en bleven allen ongetrouwd. Toen de Bouviers de tweede in Amerika gebo ren generatie bereikt hadden, bezaten ze genoeg geld om invloed op de gang van zaken in het land te kunnen uitoefenen, maar in plaats daarvan gebruikten ze hun fortuin om een aristrocratisch imago van zichzelf op te bouwen. Deze prestatie werd tenslotte geleverd in de jaren negentig, toen John Vernou Bouvier jr. in Frankrijk een adellijke familie van de naam Bouvier de la Fontaine vond en zich die als voorouders toeëigende. Hij nam het familiewapen en de lijfspreuk over en probeerde ook hun relatie met de familie Vernoho de Bonneuil aan te to nen. Of deze afstamming authentiek was doet nauwelijks ter zake. Het belangrijk ste was dat het de familie Bouvier in de Verenigde Staten een status gaf die tot aan toe had ontbroken. Nadien legde Michel Charles Bouvier zich er op toe zijn geld te gebruiken op een manier die hij als passend beschouwde voor een man van hoge afkomst. Hij hield van een goed leven en was verknocht aan zijn neef, John Vernou Bouvier jr. Diens vader, John Vernou sr., was effectenma kelaar gebleven en had niet de reusachti ge rijkdom van zijn broer Michel ver gaard. anuit het rustige huisgezin van zijn vader werd John jr. getrokken naar het luxueuze, plechtstatige huis van zijn oom waar zijn ongetrouwde tantes hem verwenden en bewonderden en waar hij leerde genieten van het goede leven en de stijl die daarmee gepaard gaat Hij groeide op tot een grote, knappe man en werd auditeur-militair tijdens de Eerste Wereldoorlog. Inmiddels was hij zelfver zekerd genoeg geworden want hij had zijn hele leven voortdurend hetzelfde ref- De Kennedy- Vrouwen door Pearl S. Buck rein gehoord: de familie hing alleen van hem af, hij was hun enige hoop, zonder hem zou de familie niets meer te bete kenen hebben. Hij was zich bewust van zijn verantwoorde lijkheid, want al die liefde had hem niet bedorven. Hij was de eerste Bouvier die een universiteit bezocht, hij studeerde in 1882 cum laude af aan de Columbia Uni versiteit, en hij was de student die de afscheidsrede hield. Als studierichting had hij rechten gekozen. Op zijn vierentwintigste trouwde hij Mau de Sergeants, een mooie jonge Engelse, dochter van een welvarend fabrikant. De schoonheid van de latere Bouviers stamt waarschijnlijk van haar. John en Maude kregen een zoon, nog een zoon en toen een dochter. Toen werden er tien jaar lang geen kinderen meer gebo ren en daarna onverwacht nog een twee ling, twee meisjes met blond en rood haar, totaal verschillend van de anderen. Maude en Michelle groeiden op tot nijve re meisjes die een grote hulp werden voor hun ouder wordende vader en moeder, en steunpilaren van de familie. John Bouvier III, hun eerstgeborene, groeide op tot een knappe, charmante, rusteloze jongeman de vader van Jacqueline Bouvier Kennedy. Ik kan me voorstellen welk een uitwerking, welk een invloed een vader als Jack Bouvier op een lieftallig, gevoelig klein meisje gehad moet hebben. Er waren twee kleine meisjes, Jacqueline en Lee, maar Lee steunde op haar oudere zusje. Jacqueline was de leidster, maar ik be twijfel of ze dat prettig vond. Van nature verlegen, van nature teruggetrokken, van nature trots, van nature gevoelig en wel licht abnormaal gevoelig voor het oordeel van anderen, moest ze tegen wil en dank leren onafhankelijk te zijn en daardoor zoveel zekerheid vinden als het leven haar te bieden had. Dat was niet veel. Haar vader was in vele opzichten een echte Bouvier. Hij had aan de Yale Universiteit gestudeerd, had in 1914 zonder uit te blinken zijn bul ge haald, had met hulp van een zwager een betrekking gevonden bij een makelaars firma in Wall Street en met zijn snelle verstand en charmante manieren goed geboerd. Toen kwam de Eerste Wereld oorlog. Met zijn opvoeding 'voelde hij er niet veel voor militair te worden, maar toch nam hij dienst bij de marine en werd daarna met hulp van anderen overgeplaatst naar het leger waar hij het leven draaglijlter vond. Hij verloofde zich en verbrak de verloving, iets wat zich keer op keer zou herhalen. Hij kwam de oorlog door en werd in het voorjaar van 1919 eervol ontslagen. Hij keerde terug naar zijn werkkring in Wall Street en kreeg een baantje aan de beurs. Hij hoopte met financiële steun van een liefhebbende tante spoedig bijzonder rijk te worden. Inmiddels huurde hij een duur appartement op Park Avenue en gaf extravagante feesten waarop hij zich vermaakte met aantrekkelijke vrouwen en mooie meisjes. Zijn opvallend knappe uiterlijk, zijn evenzeer opvallend aangemeten kleding, zijn zwierig gevoel voor stijl maakten hem tot een boeiende figuur. Zijn donkere teint die hij accentueerde met behulp van een bruin smeerseltje had hij eerder van zijn Franse dan van zijn Britse voorou ders. Hij was in feite zo donker dat hjj „Zwarte Jack" of „de Zwarte Prins" ge noemd werd. Hij had een zelfgenoegzame inslag en in gezelschap gaf hij er eerder de voorkeur aan de aandacht op zichzelf te vestigen en die vast te houden dan de moeite te nemen anderen te leren kennen. Dit maakte hem uiteraard altijd eenzaam, hoewel hij zeer gezocht was en opviel in het New Yorkse gezelschapsleven. Uiter aard was er geld, veel geld, nodig om hem in staat te stellen te leven in de stijl waarin hij besloten had te leven. De wedstrijden aangeduid met een komen voor totoformulier. ROTTERDAM In gebouw Odeon in Rotterdam worden maandag weer bokswedstrijden gehouden. Het programma in de A-klasse luidt: middengewicht Stan v. d. Dries (RBVH) tegen Van Brienen (Utrecht). Licht- weltergewicht Gerard Bok (RBVH) tegen P. Briedé vs Hof (Rotterdam), middenge wicht Harry Bogaerts (RBVH) tegen A. Borsboom (Van Brie nen Utrecht) en weltergewicht A. Eric Walcott (RBVH) tegen J. Oosterveen (Hoogenband Den Haag). De partijen duren elk drie maal drie minuten. I geweest 175 attractieve stands prachtig antiek speelgoed dagelijks 5 modeshows HOUTRUST OEN HAA6 ZUIVELBEURS LEEUWARDEN, okt. - COMMISSIENOTERINGEN (in guldens per kg): goudse ks 3,85; edammer kaas 3,65; broodki 3.65. HANDEL: goed. De Vereniging Kath. Kinderbescherming zeokt een tolerant voor een langharige jongen van 19 jaar, die nog nooit in een gezin gewoond heeft. Wie wil deze jongen nog een kans geven Hij werkt in de omgeving van Leiden, maar ziet niet op tegen een afstand die dagelijks af te leggen is. Brieven naar: Van Breestraat 172, Amsterdam Speciaaibedrijf voor auto-uitlaten Daarvoor de laagste in prijs en zeer goede SERVICE. Zeer grote voorraad Ook voor sportuitlaten, eventuèel montage, ook voor 's avonds en zaterdags. Vraag prijs op. het loont beslist de moeite H. A. LENTING STICHTING R.K. BEJAARDENCENTRUM LISSE vraagt met spoed een bekwame kok Schriftelijke sollicitaties te richten aan het bestuur p/a Veldhorststraat 28, Lisse. UerteiB?en Onder garantie MIDDELSTEGRACHT 36 LEIDEN Telefoon 25468 24060 Verwarmde bergplaats voor inboedels NV Meelfabriek 'De Sleutels' vraagt met belangstelling voor ponswerkzaamheden. Ervaring is geen vereiste, aangezien wij de gelegenheid hebben om voor deze werkzaamheden te worden op geleid. Ook meisjes met alleen lagere schoolopleiding kunnen in aanmerking komen. NV Meelfabriek 'De Sleutels' v/h de Koster&Co Oosterkerkstraat 18 - Leiden - Telefoon 01710 - 24141 Popconcert in Zaterdag 9 oktober a.s. vindt ei een popconcert plaats in het I'm ca Centrum (Seinpoststraat 120, Scheveningen) onder de titel Autumnspectacle, waa de groepen Drama Face-Off zullen meewerken. In het voorprogramma vr.ii Autumnspectacle zullen Silver- wave Joyce hun debuut ma ken. Aanvang: 20.15 u. Entree: 3,50. Voorverkoop: 2,50. Gouden Hert voor Joop Wiggers De van oorsprong Haagse, later in Amsterdam ge vestigde grafische ont werpen Joop Wiggers won in Florence het Gouden Hert op het jeugdmodefestival. Hij kreeg zijn prijs voor zijn posters, boeken en puz zels. I'rijzen voor Ned. films Tijdens het filmfestival van Cork (Ierland) is de eer ste prijs in de categorie „films over kunst" toege kend aan de Nederlandse korte film over de grafi cus Maurits Escher, geti teld „Het oog op avon tuur" De film is van Van Gelder, Jonne Se- verijn en Hans Locher. Tijdens het filmfestival van San Francisco is de eerste prijs in de catego rie „Films as communi cation" toegekend aan de Nederlandse korte film „Mond voor mammoets". Deze film werd door Joop Burcksen en Ruud Herblot gemaakt in op dracht van de Koninklij ke Maatschappij Adriaan Volker N.V., NV. Bag- germij Bos en Kalis, van Hattum en Blankevoort en de Nederlandse ce- mentindustrie. Christen Academici De Kring Christen Academici te Leid- schendam houdt op woensdag 13 oktober vanaf kwart over acht een bijeenkomst in de be stuurskamer van „Schaken- bosch". Drs. W. M. Dolman zal spreken over het onderwerp „Inkomensverdeling en inko menspolitiek". VOORBURG In verband met het zestigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlangse Dam- bond zal de heer Krijn Toet, de kampioen van Zuid-Holland in 1970, een simultaan-séancc ge ven. Deze séance zal gehouden worden op 8 oktober in „De Vliegermolen". Vooral voor de talloze huisdam mers is dit een uitstekende ge legenheid om zijn, of haar, krachten te meten met een van de sterkste dammers van Ned- derland. Men rekent op een grote opkomst, maar er kunnen, slechts vijftig inschrijvingen, geaccepteerd worden. Aanmeldingen (vanaf 12 jaar)' bij de Gemeentelijke Dienst voor Cultuur en Recreatie, te lefoon 870800, toestel 19 of 26. Als alle tafels nog niet bezet zijn, kan men zich ook nog melden 8 oktober om kwart voor zeven in foyer A van „De Vliegermolen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7