£eidóc @ou/ia/n£ OOK KABINET BIESHEUVEL WIL PIRATEN WEG Hogere ambtenaren akkoord met salaris matiging Synode ingelicht over situatie Kerk Nederlandse voedselbank voor snelle hulp Kabinet Biesheuvel pakt overbesteding verkeerd aan ANTIEK Oppositieleider Den Uyl: Franco verleent amnestie Rijpwetering-ASC 63e jaargang, no. 18.507 ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F- J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer Advertenties (exc. B T W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand ƒ6,95, kwartaal 20-65, jaar 80.15- Pei post per kwartaal 23,95, per jaar 94.55. Nederland 1: 20.25 uur Holiday on Nederland 2: 20.21 uur De ver sierders; 21.10 uur Sportpano- rama; 21.40 uur Edith Piaf. ZONDAG Nederland 1: 21.15 uur Mensen, meningen, muziek. Nederland 2: 19.30 en 21.10 uur Studio Sport. warm herfstweer Eerst nog plaatselijk mist, maar tegen de middag droog en tamelijk zonnig weer met maximumtempe raturen rond 20 graden. Weinig wind. (Van onze parlementaix-e redactie) DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel vindt dat de piratenzenders voor de Nederlandse kust moeten verdwijnen. Het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag van Straatsburg, dat medewer king vanuit Nederland aan piratensta- tions strafbaar stelt, heeft dan ook de instemming van de nieuwe regering, zo bleek uit mededelingen van premier Biesheuvel. Het wetsontwerp is inge diend door het vorige kabinet, en ligt ter bespreking bij de Tweede Kamer. Mr. Biesheuvel Het kabinet heeft nog even ge sproken over het rapport van de BVD over Radio Nordsee. Niet alle ministers kenden het rap port, dat overigens al onder het vorige kabinet werd samenge steld. Mr. Biesheuvel onder streepte dat de Nederlandse re gering geen enkele bevoegdheid heeft tegen het radioschip van Nordsee op te treden, ook al zou bewezen worden dat met het schip spionage wordt bedreven voor de DDR. De wereldzeeën (ADVERTENTIE) Goud, zilver en diamant kopen wij tegen hoge prijzen. Zoals: broches, hangers, ringen, knipjes, medaillons, kettingen, lepeltjes en kandelaars. Fa. J. C. VAN RUITEN ZN. Kort Rapenburg 12 - Leiden zitten vol met dit soort schepen, vaak drijvende laboratoria waar op van alles gebeurt, aldus pre mier Biesheuvel. Intussen hebben de Zwitserse eige naars van Radio Nordsee, Edwin Bollier en Erwin Meister, in een brief aan minister Geertsema van Binnenlandse Zaken mee gedeeld dat noch hun in Zürich gevestigde onderneming, noch Radio Nordsee ooit spionage be dreven heeft. Mebo Ltd. in Zürich onderhoudt normale handelsbetrekkingen met het oostblok, maar heeft nooit spionageapparatuur of appara tuur waarvoor een embargo geldt, geëxporteerd, aldus de Zwitsers. Zij schrijven dat zij bij de doorvoer van hun handels waar de luchthaven Schiphol aandoen, omdat de KLM de enige westerse luchtvaartmaat schappij is die rechtstreeks op Oost-Eerlijn vliegt. Andy Archer, de bij Radio Nord see ontslagen discjockey, die deze week verklaarde dat vanaf het zendschip spionageactiviteiten worden ondernomen, heeft een brief gesteld dat hij geen enkel bewijs heeft dat de Mebo 2 een spionageschip is. Wel w er in het afgelopen jaar be paalde gebeurtenissen aan boord van het schip, die erop zouden kunnen wijzen, maar ik weet niet of er inderdaad spionage bedreven werd. Er waren alleen maar speculaties over, aldus Archer in zijn brief. Naar de mening van de discjockey is zijn verhaal erg „opgeblazen" in de pers terecht gekomen. Archer biedt in de brief zijn excuses aan voor wat hij noemt zijn „dwaasheid''. Hij schrijft dat zijn besluit om met zijn haal naar een krant te stappen is ingegeven door de leiding de „Radio Noordzee internatio nale mobiele discotheek" in Am sterdam, een organisatie, overigens niets uitstaande heeft met „Radio Nordsee Internatio nal" van de Zwitsers Meister Bollier. LEIDEN. Het „3-Oktober- feest", jaarlijkse herdenking van Leidens Ontzet, is gister avond begonnen met een dank zij het milde zomerweer bijzonder geanimeerde taptoe. In een stoet waarvan 't voor bijtrekken bijna een uur duurde liepen zeker 3000 per sonen mee. Aangevuurd door 11 muziekkorpsen, begeleidden ze burgemeester Vis. Voor het eerst legde hij de traditionele kra-nsen bij de monumenten voor Jan van Hout en burge meester Van der Werf, die de volharding van de stad tegen de Spanjaarden op legenda rische wijze inspireerden. Het défilé duurde bijna een uur. Na afloop bleven vele van de duizenden toeschouwers in de j stad flaneren, gezelligheid zoekend in cafés en restau rants. Tal van anderen trok- I ken naar het kermisterrein by de Groenoordhal. Brandbom in medische faculteit Nijmegen (Nijmegen (anp) in het grote universitaire barakkencomplex, waarin onder meer het bureau i van de medische faculteit in Nij- - megen is gevestigd, is gisteren een uiterst gevaarlijke brand- i bom aangetroffen en onschade lijk gemaakt. De bom was in de nacht van donderdag op vrijdag neergelegd tegen een houten schot in de kamer van de pedel. Er was een benzinespoor naar de gang getrokken, om het vuur direct een grote verspreiding te geven. Inspecteurs bij vuilspuiers in Rijnmond (Van parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering wil dag en nacht ambtelijke inspec teurs plaatsen in enkele bedrij ven in het Rijnmondgebied, die de belangrijkste vuilspuiers smogveroorzakers zijn. Gisteren zijn drie bedrijven gevraagd vrijwillig mee te werken. De smogvorming in het Rijnmond gebied is langdurig besproken de kabinetsvergadering. Helaas is sprake van ccn erger dende situatie, adus premier Biesheuvel. Besloten is een werkgroep ambtenaren te vormen uit de ministeries van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, Sociale Zaken, Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat. De groep moet met de grootste spoed en grote inventiviteit allerlei maatrege len, ook medische, bedenken die tegen de luchtvervuiling geno men kunnen worderï. Het blijft de bedoeling de wet op de lucht verontreiniging nog voor het eind van het jaar in werking te doen treden. Nauwere samenwerking christelijke fracties (Van parlementaire redactie) DEN HAAG. De fractiebesturen van KVP, AR en CHU hebben gisteren besloten tot nauwere samenwerking in de Tweede Kamer. Deze samenwerking zal erin uitmonden dat aan het eind van dit parlementaire jaar de drie fracties voor het eerst ge zamenlijk zullen bijeenkomen. In die tussentijd zullen de fractie besturen regelmatig bijeenkomen ter voorbereiding van gemeen schappelijke standpuntbepalin gen en ter begeleiding van de samenwerking. Besloten is dat de commissie van onderwijs, wetenschappen en milieuhygiëne van de drie frac ties nu reeds gezamenlijk hun parlementaire werk zullen ver richten. (ADVERTENTIE) In de nieuwe omgeving van het Ant. Clubhuis Leiden kunt U iedere zondag 8 uur gezellig dansen Dansen leren? Volgende week aanvang diverse klubs (Van parlementaire redactie) DEN HAAG. Volgende maand maakt Nederland een bescheiden begin met de Wereldvoedsel- bank, een steeds gevuld depot van verpakte voedingsmiddelen die bij rampen als de burger oorlog in Nigeria of de cycloon en de opstand in Oost-Pakistan direct verscheept kunnen wor den. Het voedscldepot wordt een onderdeel van de bydrage van de Nederlandse regering aan het Wereld Voedsel Program, een activiteit van de Verenigde Naties. Minister Lardinois (Land bouw) heeft dit gistermiddag bekendgemaakt. Wanneer ergens een gebied door e enramp wordt getroffen, heeft hét W.F.P. soms maanden werk om de nodige voedselhulp bij elkaar te trommelen. „Met de voedselbank kunnen we de pro- dukten binnen enkele dagen op zee of in de lucht hebben, mede dank zij het voordeel van de haven Rotterdam", aldus minis ter Lardinois. De eerste voorraad die wordt aan gelegd, zal slechts enkele mil joenen guldens bedragen. Het gaat om produkten als biscuits, bloem, babyvoeding, peultjes in blik, melktabletten en derge lijke, allemaal in speciale ver pakking, klaar om direct uitge deeld te worden. Op kosten t Nederland wordt de voorraad I opgeslagen in de opslagruimtes van het Voedsel Inkoop Bureau. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Oppositieleider Den Uyl heeft vanmorgen op de partijraadsvergade ring van de PvdA het kabinet-Biesheuvel verweten dat het de overbesteding verkeerd aanpakt. Het dient naar zijn mening tot een doelgerichte regeling van de particuliere investeringen te komen. Dat betekent: af remmen waar de overspanning op de ar beidsmarkt voortduurt, stimuleren en af dwingen waar particuliere investeringen tekort schieten. In de komende jaren kan van belastingver laging geen sprake zijn. Daarom dient de inflatiecorrectie achterwege te blijven. De 1500 woningen die het kabinet volgend jaar meer wil bouwen, zijn beslist onvoldoende. Daarboven moeten tenminste 2500 woning wetwoningen extra in aanbouw worden ge nomen. Naar verhouding zullen meer wo ningwetwoningen moeten verrijzen en er moeten voorschriften komen om de verze keringsmaatschappijen te dwingen in deze sector te beleggen. Drs. Den Uyl stelde zich achter het plan van NW-voorzitter Ter Heide om volgend ]aar boven de compensatie van de prijsstijgingen voor een ieder een gelijk bedrag als salaris verhoging uit te keren. Topsalarissen die nen naar zijn mening over de hele linie te worden bevroren. Waar de werkloosheid zich dreigt uit te breiden, moet snel en doeltreffend worden gereageerd. De op brengst van de wiebeltax dient daarvoor te worden gebruikt. De bejaarden zullen niet het slachtoffer van het regeringsbeleid mogen worden. Ook volgend jaar moet worden voortgegaan met de optrekking van de A.O.W. tot het netto minimumloon. Daarvoor kan een deel van de inflatiecorrectie worden bestemd. Onaanvaardbaar noemde de heer Den Uyl het dat de uitgaven voor het welzijn worden beperkt, zoals voor de bibliotheken, het club- en buurthuiswerk en het vormings werk voor werkende jongeren. „Ook zullen wij ons verzetten tegen elke vorm van schoolgeldheffing die afbreuk doet aan de mogelijkheid om arbeiderskinderen te laten leren". Den Uyl zei het ook onaanvaardbaar te vinden dat de defensie-uitgaven extra worden verhoogd. De vrijkomende gelden zouden kunnen worden besteed voor het basisonderwijs, de werkende jongeren en de ontwikkelingshulp waarmee zoveel wordt gefoezeld. Drs. Den Uyl zei „gezonde denkbeelden" van het kabinet over afremming van het auto verkeer en stimulering van het openbaar vervoer te zullen steunen. „Maar we zullen het kabinet overal bestrijden waar het faalt de grote problemen van deze tjjd aan te pakken. Want juist in het moeras komt het aan op uitzicht". De oppositieleider meent dat de smog van Rijnmond als het symbool geldt voor de ondoorzichtigheid van het regeringsbeleid. Een regering van overwegend verliezers zoekt nu uitweg uit het moeras waarin de zelfde partijen ons land hebben gebracht. Met name is het de VVD geweest die met het doordrammen op de belastingverlaging van 900 miljoen op de top van de hoog conjunctuur een beslissende bijdrage van vergroting der inflatie heeft geleverd. Het excuus voor de massale programverlooche ning door de confessionele partijen is nu de zorgelijke economische situatie. De toestand is inderdaad niet best, maar die is niet uit de lucht komen vallen. Wij hebben, zei Den Uyl, het kabinet-De Jong keer op keer voorgehouden dat het de in flatie in de hand werkte, dat het met libe rale achteloosheid de particuliere investe ringen uit de pan liet rijzen. De echtgenote van generaal Franco wuift naar de menigte die gis teren het Spaanse staatshoofd kwam huldigen ter gelegenheid van de vijfendertigste verjaardag van zijn bewind. Links staat prins Juan Carlos de Bourbon, die door generaal Franco (midden) is aangewezen als zijn opvolger. MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft gisteren by de 35ste verjaardag van zijn machtsover name een amnestie afgekondigd, die 3.086 gevangenen meteen op vrije voeten brengt en dc straf fen van de meeste andere ge detineerden reduceert. Kort na de publikatie van deze amnes tie in het Spaanse staatsblad liet Franco zich op het balkon van het koninklijk paleis in Madrid toejuichen door meer dan 300.000 toespraak tot de menigte rekende de 78-jarige generaal af met de geruchten dat hij op het punt staat plaats te maken voor de door hem als toekomstige koning van Spanje aangewezen prins Juan Carlos, die naast hem op het balkon stond. De amnestie is de ingrijpendste sinds 1958, maar maakt een uit zondering voor ter dood veroor deelden wier straf gewijzigd is. Dit betekent dat de zes Baski- sche nationalisten die in decem ber van het vorig jaar in Bur gos ter dood waren veroordeeld maar wier straf in dertig jaar werd omgezet nadat Franco hen gratie had verleend, er buiten vallen. (ADVERTENTIE) HEDEN de 100.000 ».°pd. DAMESBEURS DEN HAAG De centrale van hogere ambtenaren (CHA) is volledig bereid mee te werken aan het streven tot matiging van de salarisverhogingen per 1 januari 1972. De CHA stelt zich evenwel op het standpunt dat deze matiging in gelijke mate moet gelden voor alle ambtenaren en ook in het be drijfsleven moet worden betracht. Het hoofdbestuur van de centrale vindt dat het bevriezen van al leen de salarissen voor de ambtenaren onrechtvaardig en onjuist is. Men is van mening dat de matiging moet plaats vinden op het hele loon front en dat de regering niet de weg van de minste weerstand moet kiezen door de salarissen van de ambtenaren ten voorbeeld te stellen. De centrale acht het een STAKING IN SURINAME PARAMARIBO (ANP) De ruim achthonderd werknemers van de Stichting Machinale Landbouw (SML) in het Surinaamse Wage- ningen zyn sinds donderdag in staking. De vakbond had deze staking uitgeroepen nadat on derhandelingen met de directie van het bedryf over een nieuwe CAO waren vastgelopen. vorm van onbehoorlijk bestuur als de regering dit wel doet op grond van de overweging dat de ambtenaren toch geen druk kunnen uitoefenen door bijvoor beeld te gaan staken. De CHA meent dat de bevriezing van de salarissen van de hogeie ambtenaren uit oogpunt van de inflatiebestrijding weinig zin heeft, omdat de bestedingsmo gelijkheden van nog geen tien procent van het totale ambtena- renbestand zou worden beperkt. De centrale voor hogere ambtena ren verzet zich tegen de salaris aanpassing in de zin van de cen ten-procenten methode (het ge ven van salarisverhogingen die vast bedrag en voor een deel uit vast bedrag en voor en deel uit percentages). Bezoekt zondag de wedstrijd aanvang 2.30 uur In Peking zijn gisteren de jaarlijks; 1 oktoberfeesten gevierd met o.m. parade in de hoofdstraten. VATICAANSTAD Aan het begin van de werkvergaderingen van de bisschoppensynode heeft mgr. Bartoletti van Lucca een schets ge geven van de situatie waarin de Kerk thans verkeert. Hij baseerde zich daarbij op de rap porten, die talrijke bisschoppenconferenties bü het synodesccretariaat hebben ingediend. Als positieve trek van het huidige tijdsbeeld noem de mgr. Bartoletti de gegroeide collectieve be wustwording van dc menselijke waardigheid en dc rechten van de mens. Negatieve factoren noemde hij het zwakke zedelijkheidsbesef, dc zwakke individuele en openbare moraal, de verslapping van de godsdienstige waarden cn het verlies van het besef voor het sacrale. „God is de grote afwezige in het denken cn handelen van de moderne mens geworden", aldus Bartoletti. De bisschop gaf in zijn schets ook aandacht aan de unieke betekenis en de positieve waarde van de sociale communicatiemiddelen, al ont kende hij niet dat deze media als machtsmid delen misbruikt kunnen worden. Als positieve factoren in het huidige kerkelijk leven zag mgr. Bartoletti de liturgische ver nieuwing, het mondig worden van de leken, de theologische onderzoekingen en de verdie ping en de vernieuwing van de kerkelijke structuren. Een bedenkelijk symptoom noemde de bisschop de verscherpte geloofscrisis, zowel de objectieve geloofsinhoud, als de versprei ding van theorieën, beweringen en hypothesen, die in duidelijke tegenstelling staan met de traditionele leer, en veelal gericht zijn op de mens en de wereld. „Wezenlijke waarheden van het christelijk geloof en fundamentele be ginselen van het zedelijk leven worden in twij fel getrokken." Deze crisis noemt mgr. Bartoletti 't belangrijkste probleem van de Kerk in deze tijd, tezamen met de missionaire verplichtingen van de oude Kerk tegenover de jonge Kerken en de verwe zenlijking van het concilie en de vernieuwing van de Kerk. Ih verband met dit laatste vraagt hij zich af of de vernieuwingsgeest bij velen niet Is ingesla pen. „Men moet hier en daar onverschillig heid, teleurstelling en eenzijdig getinte inter pretaties van het concilie constateren". „Overi gens", zo besloot mgr. Bartoletti zijn situatie schets, „moeten vernieuwingsgezlnden zich wel afvragen of hun drang niet gepaard gaat met vernieuwingszucht, die de ontwikkeling van de Kerk juist afremt en haar eigenlijke identiteit verduistert".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1