JEUGD ACHTER DE MUUR Op zoek naar oude kennissen (II) JULLIE IN HET WEST} HEBBEN ONS 00K NIETS TE BIEDEN ZATERDAG 2 OKTOBER Op 7 oktober bestaat de D.D.R. tweeëntwintig jaar. De eerste echte D.D R.-generatie is er dus, bestaande uit de huidige Oostduitse tieners. Geboren in de D.D.R., opgevoed als kinderen van Marx en volwassen geworden in het volstrekte isolement achter de (in 1961 gebouwde) Muur. In dit tweede artikel over de D.D.R. vertelt onze verslaggeefster (zelf in Oost-Duitsland geboren, als tiener naar het Westen gevlucht, Nederlandse geworden en onlangs op bezoek geweest in haar vroegere vaderland) over de Oostduitse jeugd van nu. Over hun opvoeding en vorming, maar ook over hun steeds kritischer wordende houding, zowel tegenover hun eigen staat als tegenover het Westen. (Van een onzer versla ggeef- De 34 leerlingen van de vierde bias lagere school in GQstrow wachten gespannen op het ant woord van hun onderwijzer. Hans-Peter (9 jaar oud) heeft gevraagd wat het woord „job" betekent. „Hoe kom je aan dat woord, Hans-Peter?". „Gehoord op de radio, meester". „Dat dacht ik wel". Meester glimlacht een beetje ver legen in mijn richting, maar gaat het probleempje niet uit de weg: „Hans-Peter heeft ze ker naar een uitzending van „drüben" (de overkant) geluis terd, want het is een Ameri kaans woord". Nu is de kleine vraagsteller dui delijk in verlegenheid. Heeft hij z'n mond voorbijgepraat? Maar de meester tilt er niet zo zwaar aan (want wie in de DDR luistert niet naar muziek programma's van RIAS-Berlijn, Deutschlandfunk of Radio Luxemburg?). Hij pakt Meyers Zaklexikon A-Z van 1965, bla dert even en leest dan voor: „Job", geschreven j-o-b, spreek uit: dsjob. Een in 't kapitalisme winstgevende zaak; betrekking, Ook de D.D.R.-jeugd draagt jeans, slobbertruien en heeft lange haren. Hier twee jongelui onder de vlag van de werkende jeugd- Hans-Peter knikt. Dat was dat. De klas gaat verder met reke nen. Walter leest som 6 voor: ..De LPG (Collectieve boerderij) Rode Banier heeft haar kip- penstallen uitgebreid. Er zijn nu 217 leghennen. Men rekent met een opbrengst van 180 eie ren per hen per jaar. Voor eigen verbruik hebben de LPC- genoten 10.200 eieren nodig. De LPG moest 90 eieren per hen afleveren (Pflichtablieferungl). Bereken hoeveel eieren de LPG boven haar verplichting kan afleveren, tot welzijn van onze socialistische staat". Een gewoon sommetje voor DDR- kinderen. De staat garandeert de jeugd een goede opleiding, maar neemt eveneens het leeu- wedeel van de opvoeding voor zijn rekening. Ook na school tijd en in de vakanties. De opvoeding kan door de ouders geschieden, wanneer zij dat doen zoals de Staat zich dat voorstelt. Trekken ze zich daar te weinig van aan, dan geeft 50 van de nieuwe Gezinswet (1965) de Staat het recht om bijzondere maatregelen te ne men. Het Orgaan van de Jeugd- hulp kan de ouders of het kind verplichtingen opleggen of maat regelen voor zijn opvoeding ne men, die tijdelijk ook buiten het uderlijk huis uitgeoefend kunnen worden". Een moeder van drie schoolgaan de kinderen vertolkt de mening van de vele andere vrouwen met wie ik tijdens mijn rond reizen door de DDR heb ge sproken: „Mijn man en ik voe len ons burgers van de DDR. Wi] zouden ons in het Westen waarschijnlijk helemaal niet thuis voelen, als ik afga op wat we zo via de Westduitse radio en t.v. opvangen, met al die reclames, die relletjes, verdo vende middelen, opstandige jeugd en zo. De Hitlertijd was slecht, maar wat jullie nu on der vrijheid verstaan is iets wat ons hier ook niet meer kan boeien. Geef mij dan maar de DDR, ook al ben ik geen lid van de partij. Het enige dat ik op ons land tegen heb, is dat de regering ons te veel betut telt. We worden behandeld als of we niet zelfstandig kunnen denken, we mogen geen bui tenlandse kranten lezen en we mogen ook niet naar het Wes ten reizen. En dan vooral onze kinderen. Die worden door de Staat steeds meer los- gepeld van de ouders en van het gezin. Ze worden helemaal door het socialisme ingekap seld. Als ik moest kiezen tussen ons socialisme (of communisme, als u dat liever zegt) en jullie kapitalisme (ook al noemen jullie dat dan democratie), dan kies ik toch voor ons systeem. Onder protest. Omdat ik vind dat wij meer vrijheid zouden moeten hebben en minder dwang. Maar misschien is ons volk daar inderdaad nog niet rijp voor, zoals steeds gezegd wordt, als ik mijn kritiek naar voren breng". Openlijke kritiek De DDR-burger mag in tegen stelling tot vroegere jaren openlijk kritiek uiten. In ver gaderingen, maar ook in het café. Dat gebeurt dan ook, vooral door de jongeren. De ouderen houden zich liever stil. Waarom? „Ach", (43) fabriek, „we zijn al zoveel jaar gewend geweest onze mond te houden. Eerst in de Hitlertijd en daarna ook ja renlang. Je moest altijd oppas sen met wat je zei, want over al had je partijmensen die je erbij lapten. Sinds de muur er is, is dat allemaal wat gemak kelijker geworden. Als je nu in een café kankert op je werk of op nieuwe partijvoorschriften, dan word je niet meer opge pakt, maar dan komt er ie mand van de partij met je praten. Om je te overtuigen van je ongelijk. Die partijfunc tionarissen praten net zolang totdat je toegeeft of je mond houdt. Ik ga nog liever de bak in, dan dat ik urenlang dat gebla-bla moet aanhoren. Daarom houd ik m'n mond maar en praat ik over sport en zo". Maar de jeugd, opgefokt in een wereld van praten-en-pra- ten, steekt haar mening niet onder de rode stoelen of ban ken. Daarover straks meer. Eerst even terug naar het on derwijs. Mopperende moeder Het oude schoolsysteem is ver vangen door de algemeen vor mende (polytechnische) 10-klas- senschool, waar de kinderen van 6 tot 16 jaar gratis basis onderwijs ontvangen, compleet rnet middagmaal dat voor 55 Pfennig wordt verstrekt. Kin deren, die te ver van een school wonen, kunnen in een internaat; daarvoor betalen de ouders dan 45 Mark per maand. Er wordt in de DDR veel gemop perd op het verplichte (moeilij ke) taalvak Russisch. Ook openlijk, zoals ik in een uitga ve van het Oostduitse vrou wenblad „Für Dich" las. In een reportage over het schoolvak Russisch komt mevrouw Böhme uit Halle aan het woord: „Da's veel te moeilijk voor de kinde ren". En mevrouw Richter, eveneens uit Halle, zegt: Wie van de kinderen weet nu al precies wat hij of zij wil wor den. Waarom dan per se dat Russisch leren?" Slot van het voorlichtingsliedje is, dat de „Für Dich"-redactie het nut aantoont en de ouders advi seert zélf ook deze taal te gaan leren, zodat ze hun kinderen kunnen helpen. Tieners De polytechniche opleiding dient niet alleen als middel tot be roepsbegeleiding waardoor de staatsplanners al ver vooruit hun economie kunnen uitstip pelen maar ook om de leer lingen in partijpolitieke zin op te voeden. Tijdens de schoolu ren en in de vrije tijd. Want zodra een kind zes jaar is en naar school gaat, krijgt het in negen van de tien gevallen de blauwe halsdoek om. Dan wordt het opgenomen bij de Jonge Pioniers. Dat mag, zeg gen de kinderen. Dat moet, we ten de ouders, als je tenminste niet tot de minder goede DDR- burgers gerekend wilt worden. Als Jonge Pionier bekwaamt de jeugd van 614 jaar zich dan in sport, spel, kamperen, musiceren en politiek. Ruim 21lt miljoen (ook oudere jon gens en meisjes) gaan elke zo mer naar de 6500 vakantie kampen. De ouders betalen voor de drie kampweken niet meer dan 18 Mark. Omstreeks het veertiende levensjaar be gint de tweede faze in de staatsopvoeding. De scholieren, die dan in de zevende klas zitten, moeten enkele uren per week voor praktijk naar fa briek of boerderij. Dan begint de scholing, die na de tiende klas (meestal tegelijk met het eindexamen) wordt afgesloten met het behalen van het diplo ma Vakarbeider. Na de 14e verjaardag verandert ook de vrijetijdsbesteding: de Jonge Pionier wordt overgehe veld naar de FDJde Freie Deutsche Jugend, de invloedrij ke jongerenorganisatie met 1.4 miljoen leden, d.w.z.: de helft van alle twieners (tot en met 26 jaar) 5n de DDR. Een volle dig politieke organisatie, met zelfs een eigen fractie van 40 man in de 500 zetels tellende Volkskamer. Met ook een uit stekend geredigeerd en veelge- kocht maandblad „Neues Le- ben", waarin oubollige ont spanning en voorzichtig pikan te foto's kleur moeten geven aan de anders wat moeilijk te verteren partijpolitiek. Ook in het bedrijfsleven heeft de FDJ (spreek uit EfDé.Tot) al veel te vertellen. Daar evenals in de hogere scholen hebben FDJ-secretarissen in vaste dienst een dwingende stem. Zij leiden de werkgroe pen en bepalen de programma's voor vrije tijd en vakantie. De Centrale Raad van de FDJ ze telt in Oost-Berlijn, waar in enorme gebouwen aan „Unter den Linden" ruim 2000 betaal de functionarissen werkzaam zijn. Een invloedrijke organisa tie, ook al wordt intern in SED-kringen geklaagd over de laksheid van de meeste leden. Slechts 10 procent zou werke lijk actief zijn, aldus een praatgrage partijman, dat is (vergeleken met politieke jeugdorganisaties in andere landen) nog veel. Kwalificeren Als de DDR-jeugd 16 jaar is, mag ze de school verlaten. Dan wordt het werken of studeren. Voor degenen die aan hun be roep beginnen betekent dat: werken en studeren. Want het behalen van vakdiploma's is een heilig moeten in dit land. „Kwalificeren" is de kreet die je overal hoort en leest. En elke vakopleiding begint een politieke cursus; wie meei wil verdienen, moet „kwalifice ren" en wie daaraan begint is genoodzaakt zich met de staats- politiek bezig te houden. Wie dat niet wil, komt niet ver en moet met een minderbetaalde baan tevreden zijn. De poly technische opleiding op alle scholen sluit regelrecht aan op de fabrieken en werkplaatsen, waar overal groot gebrek aan personeel is. Maar ook de LPG's, de collectieve boerderijen, hebben veel jonge mensen nodig, doordat zoals overal in Europa de jeugd van het land geneigd is naar de stad te trekken. Daarom tracht men het levén op het land voor de jonge mensen wat te veraangenamen. Met enige trots wijst een partijfunctiona ris mij op de LPC Schönemar- ken, waar volop aan sport en vermaak wordt gedaan. Er is zelfs een danszaal, een bar en een wekelijkse filmvoorstelling. En wie na zo'n opleiding nog twee jaar bijtekent, krijgt als beloning een bedrag van 500 Mark. Wie trouwt en met zijn (werkende) vrouw op de LPG blijft, kan op een extraatje van 1500 Mark rekenen. Studeren Bijzonder aantrekkelijk is het voor de Oostduitse jeugd stu dent te worden, want de staat betaalt vrijwel alle kosten. Tenminste, wanneer de student van plan is, braaf met de voor geschreven koers mee te gaan: „De studerenden moeten vast deel uitmaken van de arbei ders- en boerenmacht, alle maatregelen ter verdediging van de DDR actief steunen, goede studiediscipline garande ren en aan de studie-eisen vol ledig beantwoorden" 2 Sti- pendiaverordening 1962). De helft van alle 120.000 studenten komt uit arbeiders- of boe rengezinnen. Zij hebben recht op een maandelijks stipendium Een terrasje in Oost-Berlijn geeft de stad een veel vriendelijker aanzicht. Hier een gezicht op de Alexan- derplatz in het hart van de stad met van de zon genietende Oostduitse jon geren aan de voet van het enorme hotel Stadt Berlin. van 190 Mark plus een toeslag van enkele tientjes, afhankelijk van de studieprestatie. „Ik krijg maar 140 Mark", ver telt een student uit Leipzig, „omdat mijn vader een eigen winkel heeft. Kinderen van zelfstandigen en van employés krijgen namelijk lagere stipen dia. Een jaargenoot van me krijgt helemaal niets van de staat, omdat zijn vader meer dan 1000 Mark netto verdient". Het aantal studerende kinderen van zelfstandigen is dan ook klein: 7%. Uit de intelligentsia stamt (slechts) 20%. Maar zelfs voor studenten die geen stipendium ontvangen, is het studeren geen kostbare zaak. Vrijwel alle kosten zijn voor Papa Staat, de huur voor een (gedeelde) kamer in een moderne studentenflat bedraagt 10 Mark per maand en voor maximaal één Mark per dag kan een student gaan eten in de Mensa. In het land, waar man en vrouw gelijke rechten hebben, spreekt het vanzelf dat het percentage vrouwelijke studenten hoog is: 30 Velen van haar trouwen tijdens de wen. Men wijst dan op de echtscheidingen in jonge lijken. Blijft echter de v wordt er te vroeg getroui te vroeg gescheiden? Vele loofden trouwen overhaast dat een baby op komst omdat de jongen in mi dienst moest. Ondanks de seksuele ting op school en ondanl van overheidswege toegi pil („Ovosiston") is één oj tien baby's een buitenecl kind. Daar tilt de partij toch voor een belangrijk de taak van de ouders neemt niet zo zwaar aan Romantiek De romantische trouwerij i de staat afgeschaft. Ma kille „over de pomp-pl heid" in het partijj wordt langzaam weer verdrongen door dé romantiek. Er komen meer witte bruidjes, staal romantiek herwinnen 1 Zo is het met veel dingen DDR van nu. De jeugd zeer nuchter, maar tegeli mantisch. Men is kritischer, ook jegi eigen staat en partij. Èi laat zich af en toe wat' over het Westen ontvalle daaruit de vluchtige coi trekt, dat de jeugd al I gaat worden, vergist schromelijk. Het tegende waar. De nieuwe general alleen realistischer er dan haar ouders. Viel i de Oostduitse bevolking in partijmensen en andei kenden, bij de nieuwe g tie is dat verschil veel r scherp. De jeugd durft kritisch op te stellen openlijk te uiten. Dat ligt vele partij-Gen zwaar op de maag: zij t zich zorgen over hun w« stiger wordende jeugd, meer zo precies ir marcheren. Partijfunctifl sen zijn nu eenmaal meest fantasierijke i re mensen. Was dat geval, dan zouden zij r tevredenheid kunnen len, dat het ontluikende^ ratieconflict zich netjes binnen politieke afspeelt. Daarom moet men zich Westen ook niet te veel maken over contacten Oostduitse jeugd. Want wil praten, dan eerste plaats om Westen kritiek, felle krit spuien. En als ze wil lui dan is dat in de eerste om te vernemen welke snufjes er op komst z in onze autobranche. Of een jonge Oostduitser hé muieerde: „Aan zitten een heleboel fout) geef ik toe. Wij kunnen uit de band springen als in het Westen. Wij lopen van de verplichtingen, c voor de gemeenschap I opbrengen. Maar jullie I Westen hebben ons ook n bieden. Ja, auto's en klei) levisie en striptease. Maa Een inderdaad ongenuan uitspraak, maar wellicht een (avond) Trouwen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10