Het grote bericht komt niet Ekster S snelste paard in Lisse Le souffle au coeur BLUE MOVIE van een jongen vol problemen VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Benoit Ferreux is de zoon, die zijn moeder (Lea Massari) liefheeft in „Le Souffle au LUXOR Louis Malle's film rond het 15-jarige jongetje Laurent veroorzaakte in Frankrijk nogal wat schok effecten. Malle schildert namelijk de ontwikkeling van de liefde van het jonge tje, die zich door een aantal omstandigheden op zijn ei gen (jonge) moeder richt en die culmineert in een overi gens maar zo'n 100 seconden durende scène, waarvoor het woord incest veel te zwaar is. Toch besloot de Franse minister van Cultuur Mal le's werkstuk niet te accep teren als de officiële inzen ding voor het eigen filmfes tival te Cannes. Een vreem de zaak, want er bestaat waarschijnlijk geen zuiver der film over dit onderwerp. Malle situeerde het ver haal dat hij ook zelf schreef, in het Frankrijk van 1954 met de strijd in Indo-China, de val van Dien Bien Phoe en de opkomst van melkdrinker Pierre Mendes France op de ach tergrond. In het eerste deel van „Le souffle au coeur" speelt het gezin van dokter Chevalier de hoofdrol. Che valier, een erg oud gewor den Daniël Gelin met bril, is géén slechte vader maar zo door zijn gynaecologische praktijk in beslag genomen dat hij nauwelijks elke avond de stap terug naar het huiselijk niveau kan zetten. Zijn jongere vrouw van 35 moet de drie zoons opvoeden. De oudsten ont dekken zelf „de liefde" op een ouderwets studentikoze manier, maar de jongste is gevoeliger en leeft in een eigen wereldje. Laurent krijgt zijn eerste schok als hij ontdekt dat zijn moeder houdt. Malle concentreert zich dan definitief op Lau rent, als misdienaartje, als biechteling die door de ka pelaan problemen krijgt aangepraat en als zijde lingse meedoener op de feestjes van zijn broers. Dan openbaart zich bij Laurent een ziekte, „hartruis" (waaraan de film zJn titel ontleent) die hem dwingt zijn school vaarwel te zeg gen en een kuur te volgen in een sanatorium. Zijn moeder, zeer natuurlijk ge speeld door de Italiaanse actrice Lea Massari, gaat met hem mee. In die nieu we wereld met het opgeleg de isolement raken beiden steeds meer emotioneel op elkaar aangewezen. Op een uitzonderlijke knappe ma nier filmt Malle die steeds hechter wordende band die uiteindelijk, als de moeder met haar minnaar breekt, uitmondt in het lichamelijke contact. De omstandigheden die mede daartoe leiden, het feest van de Quatorze Juillet met zijn mensenmas sa en zijn alcohol, liggen zeer logisch in de verhaal verankerd en de moeder- zoon liefde is dan ook meer een sublimering, een afslui ting van een bijzondere ge- negeheid dan iets anders. De moeder zegt dan ook: „Ik wil niet dat je je schaamt. We moeten het ons herinne ren als een heel mooi mo ment dat niet meer terug zal komen". De cirkel is rond. De via de moeder, met veel humor geschilderde, ontwakende sexualiteit bij de jyngens heeft een eind punt gevonden. En een be gin. Want de nacht daarna ligt Laurent voor het eerst in het bed van een vrien dinnetje. Een niet alledaag se liefdesgeschiedenis, dat wel. Maar door Malle zo fijnzinnig getekend, dat wie het gezien heeft er geen kwaad woord over zou wil len horen. sexmoralitiet in Amsterdamse Bijlmer TRIANON „Bleu Movie", eerst afgekeurd om z'n schok kende beelden, werd uitein delijk door de keuring ge loodst door de makers, het filmende duo Pim (de la Parra) en Wim (Verstappen) via een uitgebreid rapport. Basis daarvan: De in de film vertoonde sex is ge meengoed geworden op elke straathoek. Nu is de inmid dels goedgekeurde „Blue Movie" beslist geen sex-film zonder meer, maar een mo raliteit die koel sexuele vor men en uitwassen regi streert. Het vindt allemaal plaats in de flats van de Amsterdamse Bijlmermeer waar een ex-delingquent door een reclasseringsamb- tenaar wordt neergeplant. Hij is vijf jaar weg geweest en de maatschappij is vol komen veranderd. Onwen nig gaat Michael van de ene buurvrouw naar de andere en eindigt met het houden van sex-feestjes. Na een zelfmoord houdt hij zo'n ka ter over dat hij impotent blijkt. Het lijkt een straf voor zijn zonden, maar is evenals andere wijsvingeri- ge gedeeltes in de film op gelegd pandoer. Al zit de door Wim Verstappen gere gisseerde film technisch goed in elkaar, de bezwaren tegen de vlakke dialoog en de ééndimensionele karak ters zijn sterker. Bloot of niet, de halve toneelwereld van Carry Tefsen tot Wim Poncia lévert redelijk spel in deze overtreffende trap van „Oh Calcutta". Joe STUDIO In een satirische schildering van het heden daagse Amerika rekent de gevestigde orde af met de hippies, de vrijbuiters. Joe is de animator in de strijd tegen de jonge generatie, die hij als verderfelijk ken merkt. In een succesvol re clameman vindt hij een uit stekende partner, die de vriend van zijn dochter in een vlaag van hysterie heeft vermoord. Joe, die op de hoogte is van dit misdrijf, en als havenarbeider op de maatschappelijke ladder heel wat treden lager staat, bindt de reclameman aan zich. Bill Crompton, de wel gestelde, laat zich van zijn voetstuk halen. Allereerst omdat hij bang is voor chantage. Beiden hebben te vens een grote afschuw te gen de a-sociale generatie. Een wrevel, die culmineert in een massale slachting. „Joe" toont een eenzijdig beeld. Werkschuwe hippies, stelend, stuffend en zeer egoïstisch. Regisseur Avild- sen dringt deze wereld wel op originele wijze binnen door de voorheen zwijgende massa in opstand te laten komen. Gekruid met humor gebeurt dat zeer fascinerendv en op knappe wijze. More CAMERA Wij kunnen het niet verbieden, maar waar om Barbet Schroeder nu een film als More moest maken is ons niet duidelijk. Indien de film als waar schuwing geldt tegen het het gebruik van verdovende middelen en de gevolgen daarvan, dan schiet hij zijn doel toch wel voorbij, want er wordt zo uitvoerig inge gaan op de juiste toediening ervan ja zelfs op de be reiding dat het eerder op een handleiding voor as pirant-verslaafden gaat lij ken dan op een welgemeen de waarschuwing. Wat overblijft is een goed geac teerd en in de Ibizaepisode fraai gefotografeerd kijkspel over een jonge Duitse stu dent, die naar Parijs lift op zoek naar avontuur en op een hip feestje een Ameri kaanse meisje, Estelle Mil ler, leert kennen. Hij volgt haar naar Ibiza, waar zij de gast is van een Duitse han delaar in verdóvende mid delen. In een poging Estelle van haar verslaving aan heroïne af te helpen, wordt de student Stefan zelf een verslaafde en zo mogelijk nog in ergere mate. De idyl le verandert in een drama als Stefan na de zoveelste onenigheid met Estelle aan een overdosis overlijdt. De film is uit. Om bijna twee uur zelfs met achter grondmuziek van Pink Floyd naar dit degenera- tieverschijnsél te kijken, moet men een schier einde loos geduld bezitten. King Kong REX King Kong was in de dertiger jaren een sensatie. Nu is het een film om nog eens te gaan zien voor de ouderen die er zulke dierba re herinneringen aan heb ben en voor de jongeren een unieke gelegenheid om ken nis te nemen van een der grootste griezelthrillers van een vorige generatie. Wat zien ik LIDO Het loopt ook in Lei den storm voor de nieuwste Nederlandse filmcomedie, die de Lei denaar Paul Ver hoeven heeft gemaakt over twee lichte dames naar een roman van Albert Mol. De film draait nu voor de derde LEIDSE SINOLOOG PROF. E. ZÜRCHER: LEIDEN Toestand Mao zeer ernstig. Mao dood. Tsjoe En Lai houdt zuiveringen onder linkse extremisten en bereidt zich voor op machtsgreep. Lin Piao ern stig ziek. Drie Amerikaanse hartchirurgen in China. Leger paraat in China. Troepencon centraties langs de grens met Rusland. De wereld gonst van geruchten. De Leidse sinoloog prof. dr. E. ZUrcher doet ze at met één zin. „Voor my zyn het canards". En over HET grote bericht, dat door de Chinezen enkele dagen geleden aangekon digd zou zijn, zegt hjj heel sim pel: „Dat komt helemaal niet". In zijn werkkamer van het Docu mentatiecentrum voor het Chi- na-van-nu geeft prof. ZUrcher wel toe, dat er iets aan de hand is in het land waarin een kwart van de wereldbevolking woont. „De dood van Mao is zo lang zamerhand een seizoensver schijnsel geworden. Zo gauw zich iets ongewoons voordoet, geeft dat al aanleiding tot de wildste speculaties. De ge- ruchtenfabrieken in Hongkong zien er elke keer weer brood in. Maar het feit, dat het banket en défilé (ter gelegenheid van de 22ste verjaardag van de Volksrepubliek China) zijn af gelast, geeft natuurlijk aan, dat er wat aan de hand is. De meest waarschijnlijke interpretatie is het terugschroeven van de Mao- cultus, Dat gebeurt op een heel subtiele, typisch Chinese, wijze". Volgens ZUrcher werkt de grote leider Mao daar zelf aan mee. Onder druk Prof ZUrcher: „Waarschijnlijk niet. Een paar jaar geleden zei Mao al tegen de Amerikaanse China-kenner Edgar Snow op diens vraag wat hy van de ma teloze verering dacht: het is misschien wel nodig". ,,De Mao-cultus is gedurende een bepaalde periode functioneel ge weest. Nu schynt die verering niet meer zo nodig te zyn. We moeten namelijk niet uit het oog verliezen, dat de Chinezen in feite zeer pragmatisch zijn» Het kost tenslotte erg veel geld en tijd en moeite die cultus staande te houden. Chinezen zien niet zo op tegen koerswij zigingen, als het zo uitkomt". Op het eerste gezicht lijkt het pragmatisme van de Chinezen niet te rymen met de chaos, die in het land ontstond door de Culturele Revolutie, die China tussen 1966 en 1968 heftig be roerde. Prof. ZUrcher: „Dat past helemaal in Mao's maat schappij-opvatting, Volgens Mao moet er een bepaalde mate van chaos in de maatschappq zijn om deze op de been te houden. Er mag geen verstarring op treden. Voor '66 was daar mo gelijk sprake van". Prof. ZUrcher doceert een brokje geschiedenis om het ontstaan van de Culturele Revolutie le verklaren. „Aan het eind van de vijftiger jaren maakte China de grote sprong voorwaarts. Toen ontstonden de volkscom munes, de hele samenleving werd ontwricht. In '60 werden de plannen van Mao doorkruist door het samenvallen van ern stige natuurrampen met het wegvallen van de Russische steun. Het land raakte in een ernstige crisis verzeild. De te genstanders van Mao wonnen veld. zy hadden een andere, een meer op het Russische systeem geënte, visie. De voornaamste exponent van deze stroming was Lioe Sjao. Tsji, die voor- prof. E. Ziürcher stander was van rust en orde en planning van boven af. Tot '66 domineerden deze revisionis ten. In '66 kwam de reactie van Mao. Met behulp van zyn kroon prins Lin Piao mobiliseerde hij de massa om de gevestigde orde, in zoverre daar sprake van was, omver te werpen. Om de massa mee te krijgen was die grote verering van Mao nodig". Er zijn dus twee stromingen in China: de rustige en de chao tische. Prof. ZUrcher: „Belde methodes hebben vraagpunten. Met de methode van Mao kun je een eind komen. Maar, op een ge geven moment moet je vanwege het bereikte niveau toch weer mensen met langere studies hebben. En dan bestaat op nieuw de kans op elitevorming. Volgens Mao moet je dan weer opnieuw beginnen. Opnieuw de massa opwekken en vanaf dat niveau weer verder bouwen. Zo heb je constant een golfbewe ging". Om op de geruchten van het mo ment teftig te komen, Tsjoe En Lai zou proberen de macht in handen te krijgen. Prof. ZUrcher trekt ook dit in twijfel: „Tsjoe is een virtuoos diplomaat. In tijden van beroe ring wordt zo'n man een cen traal figuur. Bovendien is het zo dat Tsjoe buiten China meer waarde wordt toegemeten dan in eigen land. Je kent het grap je van Wim Kan over onze ex- minister van buitenlandse za ken. Luns was zo belangryk, omdat Nederland zo veel bui tenland heeft. Een variant op Professor E. ZUrcher is hoofd van het aan de Rykfiurti- versiteit te Leiden verbonden Sinologisch Instituut en direc teur van het Documentatiecen trum voor het China-van-nu_ In dit centrum werkt hy met on geveer 15 man aan de gegevens die hij (meestal) via Hongkong over het leven in China krijgt. Van regionale kranten tot spoorboekjes aan toe. Men staat voor de taak 300 miljoen bladzijden door te werken. Prof. ZUrcher, die voor de Culturele Revolutie in China was: „Dat ia research voor enkele generatiés. We proberen nu voor later vast te leggen hoe het leven, in China Is". Tsjoe zou kunnen zijn: hij is zo onbelangryk omdat China zo veel binnenland heeft. Ik kan me goed voorstellen, dat een minister voor mynbouw daar veel belangryker is". Ook in deze tyd van toenadering tussen China en de Verenigde Staten komt een gewiekst diplo maat als Tsjoe naar voren. Prof. ZUrcher: „Ik moet die toe nadering overigens nog zién. Er zijn nameiyk drie grote strui kelblokken. Op de eerste plaats heb je nog steeds Vietnam met zyn belenden^ percelen Cam bodja, Laos en Thailand. Dan heb je Formosa. Die kwestie kan overigens het snelst opge lost worden gezien de vermin derende belangstelling van de V.S. voor Taiwan. En dan is er nog aartsvyand Japan; een land, waarmee Amerika nauwe ban den heeft". Maar waarom ging China toena dering dan niet uit de weg? Prof. ZUrcher: „De tijd was er gunstig voor. China onderkept de groeiende tegenstand in Amerika tegen de oorlog jn Vietnam. Bovendien wist men, dat de V.S. steeds minder ip- teresse begon te tonen voor Tai wan en tenslotte zyn de Chi nezen altyd erg geporteerd ge weest voor handelsbetrekkingen met het westen vanwege de economische voordelen die daar aan vastzitten. Toch zie ik die toenadering niet zo zitten. .James Reston.'.'jle commentator van de New York Times, zei tenslotte niet voor niets toen hy terug kwam uit China: ik begrijp niet waaroVer NLxon met de Chinezen wil t»n- derhandelen. Ze zyn zo forma listisch principieel dat ze nooit water in welke wyn dan iook zullen doen". Raad keurt fluoridering water goed ZOETERWOUDE De gemeen teraad vond het gisteravond maar moeilijk om een uit spraak te doen over fluoride- ring van het drinkwater. „Ik kan er geen zinnig woord over zeggen", betoogde dr. A. Pley. „het is frappant hoe de tegen stellingen zijn tussen de ge leerden over deze materie". De heer Eversteijn verklaarde zich sterk tegen op ethische gronden. Hij achtte het belang rijk dat eerst de kwaliteit var het water wordt verbeterd. Volgens een uitspraak van Dt Kroon zal er naast gefluori deerd water ook ander water verkrijgbaar moeten zijn. Het al ternatief, dat er zal zijn hen die geen fluor behoeven, was voor de P.C.C.-woordvoerder Engelkes reden om zich vóór te verklaren. Hij verwachtte wel dat hierbij de technische moei lijkheden niet gering zullen zijn. Burgemeester Dertmers verdedig de het voorstel. „Er zit van nature fluor in het water, dus in feite is het geen toevoeging. In onze streken is het echter te weinig. Men eet ook al 25 jaar lang brood waar gejodeerd zout in verwerkt is, zonder dat dit tot protesten heeft ge leid". Bij de uiteindelijke stemming waren de heren Pley, Engelkes. Hulsbos, Bosman, De Jong en de beide wethouders vóór en tegen de heren Rijswijk, Ever steijn, De Groot en Van der Ploeg. De heren L. v.d. Post en H. W. Sies waren afwezig. KATWIJK 30 sept. Waspeen per kist: A extra 5.00—5.50, A I 4.70— 5.30, A II 5.606.20, B extra 5.90— 8.00, B I 3.50—5.90, C I 4.20—4.50, C II 2.20—3.70. Bloemkool 6 I 55—67. 6 II 17—38, 8 I 35-54, 10 I 39, 12 I 34. Breekpeen p. kist 2.20—3.70. Uien p. kist 2.10—3.70. Bospeen 18—35. An dijvie 20—26. Spitskool 29—33. Groe ne kool 15-26. Rode kool 26. Gele kool 22. Peterselie 16. Krulpeterse- Ue 20. Prlncessebonen 160. an voer: 207.000 kg waspeen, 9600 LISSE De Lisser feestweek zit er weer op. Gisteren werd het festijn afgesloten met als hoofdschotel de traditionele harddraverijen en ponyrennen. Bij de harddraverijwedstrijden zagen ongeveer 4000 mensen Ekster S de hoofdprijs van 2000 gulden winnen. Hofnar en Boy Quick, beiden van stal Wagenaar, legden beslag op de prijzen van 1000 en 600 gulden. De berijder van het winnende paard, de heer H. Pools, kreeg na afloop van de harddraverijen in restaurant „Warong Djawa" uit handen van burgemeester Berends de Zilveren Tulp aangeboden. Eer der op de morgen hadden 38 pony's op het parkeerterrein van Keukenhof slag geleverd in een afvalrace. De uitslag daarvan is: Groep L: 1) Koos de Vroomen (Anouska), 2. José Kager (Surprise), 3. Kees van der Veek (Chivivi). Groep 2: 1) Cindy de Vroomen (Pretty), 2. Karin Annaert (Baapy), 3. De- siree de Vroomen (Peggy). De poelerprijs was voor Trudy Van Rooyen met Eduard. Feest was het gistermorgen ook aan de Ringvaart in Lisse waar 171 deelnemers zich hadden in la ten schrijven voor de grote vis wedstrijd. In totaal werden 307 vissen op de kant gesleept. De uitslag: 1. J. W. Geleynse en J. P. Prins uit Hillegom, 3. D. Verkerk, Hillegom. De grootste vis werd gevangen door A. Gort uit Lisse. Hij ving een blei van 27 cm. De ere-prijs werd gewonnen door mevr. E. van Es-Rokels Lisse. LISSE Op de Haven in Lisse werd gistermorgen een kinderver- keerstest gehouden. Op de foto één van de jeugdige automobilisten die met veel enthousiasme tussen verkeersborden door manoou- Esther S op weg naar de zege. Masada: joods epos LEIDEN Voor een niet tc tal rijk auditorium heeft dr. B.-N. Bachra voorzitter van-Jiet genootschap NederlandIsraël in Leiden gisteravond-.bet relaas gedaan van de strijd -pm Masada. Een jaarlang van 72 tot 7ï-*na Christus, hielden de Zeloten stand tegen de Romeinse -legi oenen, die het opstandige Kolo nie Israël tot gehoorzaamheid wilden dwingen. De eigenlijke opstand was al meer dan een jaar tevoren na vier -Jpar strijd in bloed gesmoord.-En toen de bezetters uiteindelijk de laatste verzetshaard, - da steile hoogte Masada, in han den viel. hing er een vreemda stilte. De Romeinse tróe&eui troffen er nog maar één levend; wezen aan. Een oude vrouuf,*di8 het ongelooflijke verhaal deed van de massale zelfmoord .va« de opstandelingen, dat ons -dooi Flavius Josephus werd doórge Aan de hand van landkaart, -situ- atieschetsen en lichtbeelden;-be lichtte de heer Bachra de 'ach- tergronden van de epos, dieVpat door de moderne archeologie o| zijn juiste waarde geschat, is De voordracht door de -hee. Bachra was bedoeld om'"'be- langstelling te wekken voor d- tentoonstelling over masada die in het Haagse Gemeente gehouden wordt

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7