Geheim contact radio Nordsee met Oost-Europa £eidAe Sowo/nt GEEN AKKOORD OVER LONEN EN PRIJZEN GEVANGENEN BREDASE KOEPEL NAAR DEN HAAG „Ex-profs voorlopig amateurs'' Overleg werkgevers-werknemers Koningin naar België Pan. Air heef t financiële heden Genoeg van C '70 MINISTER GEERTSEMA: Ajax tegen Marseille - Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank NV., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F- J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer Advertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand 6,95, kwartaal 20.65, Jaar 80.15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.506 VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA Nederland 1: 20.21 uur De kleine waarheid. Nederland 2: 20.21 uur Jason King; 21.10 uur De tuinen van Louis le Roy. VRIJ VEEL ZON Droog en tamelijk zonnig weer. maar in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. In het algemeen weinig wind. Minimum tempera turen ongeveer 10 gen rond 10 Uitspraak kort geding VVCS—KNVB Hij verplichtte de KNVB sec tie amateurvoetbal een brief gesteld, dat alle contractspe lers voorlopig als amateur moeten worden gezien, ook al hebben ze een schade claim ingediend. Dit besluit zou van kracht blijven tot het bondsbestuur na een advies van de amateureom- DEN HAAG Omdat de KNVB niet heeft aange toond, dat uit een deugde lijk onderzoek de status van de ex-contractspelers is ko- wel of geen plaatsing op de beroepslijst plaats vindt. Ten aanzien van de spelers, die nog niet in het eerste elftal van een betaalde club konden worden opgesteld, omdat het sectiebestuur be taald voetbal een oneerlijke concurrentie wilde voorko- president van de Haagse ar rondissementsrechtbank, mr. Filips, vanmorgen in een kort geding van de vereni ging van contractspelers te gen de KNVB besloten de verlangens van de eiseres gedeeltelijk in te willigen. rechter, dat ze mogen voet ballen. Twee dagen na de uitspraak moesten de be trokken clubs over dit von nis ingelicht worden, anders zou de VVCS recht hebben op een dwangsom van maximaal duizend gulden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De centrale organisaties van werkgevers en werknemers zijn gisteren in feite geen stap verder gekomen in hun pogingen om de grote loon- en prijspro- blemcn van het komende jaar op te los sen. Zij hebben nu de looncommissie van de Stichting van de Arbeid waarin hun deskundigen zitting hebben verzocht alle tot dusver geopperde gedachten en verdere mogelijkheden op een rijtje te zetten. In de tweede helft van oktober zal er opnieuw beraad zijn tussen de centra les en wellicht daarna tussen de centrales en de overheid. bonden, industriële bonden, middenstand en landbouw. „We hebben nagepraat over de problemen, die vorige week in een vergadering van de Stichting van de Ar beid en van de stichting met de regering aan de orde zijn gekomen", zo verklaarde drs. Bakkenist (werkgevers) gisteren na afloop van het voorzittersoverleg. Voorts hebben wij de verschillende stand punten, die de laatste dagen naar buiten zijn gekomen, toegelicht. We zijn het na tuurlijk niet op alle punten eens gewor den. Dat betreft zowel de beoordeling van de situatie als de wijze, waarop die situa tie kans op te sterke loon- en prijsstij gingen en daardoor voortzetting van de ernstige inflatie het hoofd moet wor den geboden. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid zal nu moeten pogen de diverse standpunten met elkaar in overeenstem ming te brengen of nieuwe gedachten te ontwikkelen. Daarna zullen we nagaan of we uiteindelijk alles onder een noemer kunnen brengen zonder dat ieder van ons teveel water in de wijn behoeft te doen". Hoewel men gisteren wel van gedachten heeft gewisseld over de methodieken, die kunnen leiden tot matiging van lonen en prijzen, heeft men zich nog angstvallig onthouden van het noemen van bedragen of percentages, die voor de loonstijgingen nog aanvaardbaar worden gevonden. Ook daarop moet de looncommissie studeren. Aangerand meisje beet van zich af IUNCHEN (DPA) Een bloed spoor van anderhalve kilometer leidde de politie van plaatsje Ismaning, Mfinchen, gisteren regelrecht naar een man die gepoogd had een 15-jarig meisje aan te den. oen de man het meisje tegen haar wil zoende had zij hem zo hard in zijn tong gebeten, dat hij hevig bloedend de vlucht nam. et spoor leidde naar de woning van de aanrander, een Zuidsla vische gastarbeider, die intus sen door zijn kameraden naai een ziekenhuis was gebracht Tegenover hen had hij gezegd dat hij van zijn fiets was ge vallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De gedetineerden uit de Koepel in Breda worden over anderhalf jaar ondergebracht in een nieuw gebouw, dat in Den Haag in aanbouw is, Dit deelde mr. Geurtsen (VVD), voorzitter van de justitiecommissie uit de Tweede Kamer, gistermiddag mee na afloop van de vergadering, die staats secretaris Grosheide (Justitie) heeft gehad met leden van de justitiecommissies uit de Eerste en Tweede Kamer. Oproer in gevangenis in Israël fJKELON (AP) De in de gevangenis van Asjkelon gede tineerde Arabische guerilla- jtrijders zijn gisteren in hun pUengang in opstand gekomen ?n hebben een Israëlische ci- Pier afgetuigd. Het oproer werd Ja drie uur neergeslagen, zo 'eelde de politie mee. In de gevangenis van Asjkelon zitten wO Arabische guerillastrijders ppgesloten. (ADVERTENTIE) 1 Oktober Feest Morgen van 7.45—10.30 uur Zaal I: Beregoede Beat Zaal II: Zalige Dansmuziek. Dansles: Nog 20 Dames -f- 9 heren Boven l)e 23: donderdag 8.30 Gehuwden; 5 en 7 Oktober. g$ evert castelein Roojlindje Kerkgrachl 43 - L*'a,n - T#l. 01710-23583-32710 De vergadering werd gehouden naar aanleiding van het bezoek dat enkele Eerste- en Tweede- Kamerleden vorige week hebben gebracht aan de Bredase Koepel gevangenis. Dit bezoek heeft nogal wat stof doen opwaaien. Gedetineerden uit de Koepel hadden de justitiecommissies uit de Eerste en Tweede Kamer een brief geschreven, waarin werd gesproken van spanningen binnen deze strafinrichting. Dit was het sein voor enkele leden van deze Kamercommissies om eens een kijkje te gaan nemen. Mr. Geurtsen had na dit bezoek weinig vleiende woorden over voor de Bredase strafgevangenis. Hij zei dat de gevangenis niet geschikt was voor langgestraften en dat het feit dat de leef omstandigheden in de Koepel niet altijd even goed zijn een extra-straf betekent voor de gedetineerden. Mr. Geurtsen deelde gisteren voorts mee dat excuses zijn aangeboden door de directie van de gevan genis voor het openen van een brief die door de leden van de commissies was geschreven aan twee gedetineerden, die als woordvoerders van de gevange nen zijn opgetreden. Binnenkort zullen het personeel en de gedetineerden van de Koepel voorstellen indienen bij de direc tie van het gevangeniswezen, die bedoeld zijn om de positie bin nen de Koepel van personeel en gevangenen scherper te omlijnen. Voor de gevangenen houdt dit in dat hun rechten en plichten scherper zullen worden afge bakend. Over de positie van de drie oor logsmisdadigers, die in Breda gevangen zitten, is niet gespro ken met de staatssecretaris. BRUSSEL (AP) Koningin Juli ana zal op 7 oktober een offi cieel bezoek brengen aan Brus sel om een aantal Nederlandse kunsttentoonstellingen te be zichtigen die worden gehouden ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Belgisch - Nederlandse culturele De koningin zal tevens _en on derhoud hebben met koning Boudewijn. 's Avonds zal de ko ningin een opvoering bijwonen yjin het (Nederlandse) Nationa le' Ballet in het Paleis der Schone Kunsten te Brussel. Mindszenty staat op rehabilitatie VATICAANSTAD (KNP) Kar dinaal Mindszenty houdt vast aan zijn eis tot rehabilitatie. Hij heeft dit verklaard in aan sluiting op een communiqué, dat de Vaticaanse persdienst vandaag publiceerde. Naar aanleiding van persberich ten deelt het Vaticaan in dit communiqué mee, dat de H. Stoel niet om amnestie voor de kardinaal heeft gevraagd doch uitsluitend om 'n vrijgeleide. De amnestie is een zaak van de Hongaarse regering. Het Vati caan maakt echter wel duide lijk, dat het zijn mening over het destijds gevoerde proces te gen de kardinaal en diens veroordeling niet heeft gewij zigd. Kardinaal Mindszenty neemt geen genoegen met een amnestie. In het communiqué z^gt hij steeds te hebben ge- srafin op volledige rehabilita tie Het Tsjechische echtpaar Anna en Jiri Porizkova, toen zij in juni in Stockholm in honger staking waren om hun doch tertje Pavlena (rechts boven) uit Tsjecho-Slowakije te krij gen. Later probeerde Anna Porizkova met twee Zweedse vrienden zonder toestemming in Tsjecho-Slowakije te komen f om Pavlena te halen. Zij werd met de twee Zweden in Brno gearresteerd. V 'Vf m MUNCHEN (DPA-ANP) De Westduitse chartermaatschappij „Pan-lnternational" heeif in gegeven dat zij met „liquidi teitsstagnatie" kampt. De moeilijkheden zijn het gevolg van paniek onder crediteuren na het verongelukken, op 6 september bij Hamburg, van een van haar vliegtuigen waarbij 22 doden vielen. „Pan" ontkende dat zij „Martin Air" met ongedekte cheques ter waarde van 259.000 Mark heeft opgescheept. Deze kwestie is echter nog niet volledig opge helderd. "Martin Air' weigerder woensdag vanaf het vliegveld van München een chartervlucht met een DC-9 naar Nice in opdracht van „Pan" uit te voe ren, nadat volgens haar was gebleken dat voor zes eerdere, soortgelijke vluchten ongedekte cheques waren ontvangen. Rijk neemt schulden grote steden over DEN HAAG Om de financiën van de grote steden binnen enige jaren weer gezond te krijgen, is het Rijk bereid te schuldenlast van de gemeenten over te nemen. Staatssecretaris Van der Stee (Financiën) heeft hiervan laten blijken. Met de gemeente Amsterdam zijn de besprekingen al vergevor derd. Wanneer beide partijen hun best doen, verwacht de heer Van der Stee dat over vier jaar de financiën van de hoofdstad gezond zijn. Voor Den Haag en Rotterdam zou in principe hetzelfde kunnen gelden. Deze gemeenten teren echter nu nog op hun reserve. De besprekingen tussen Rijk en deze twee gemeenten zijn nog niet zo ver gevorderd als die met Amsterdam. R'damse raad ROTTERDAM (ANP) De ge meenteraad van Rotterdam heeft gisteren een voorstel van het college van burgemeester en wethouders de attracties van de Stichting C'70 voort te zetten, afgekeurd. In een motie heeft de raad voorgesteld de stichting op korte termijn te liquideren. Over het voortbe staan van de paviljoens is nog geen definitieve beslissing ge- De manifestatie C'70 die op 5 mei 1970 van start ging en waar voor de raad vijf miljoen gul den ter beschikking stelde, zit met een tekort van bijna 4,3 miljoen gulden. Dit bedrag is bij liquidatie van de stichting door de verkoop van de kabel baan en de paviljoens terug te brengen tot 3 miljoen. Boven de hoofden van de aanwezigen op de Londense veiling Christie zweefde gis teren deze gigantische libelle ter verkoop. Voor de kenners bleek het een Bleriot Mono plane te zijn van zo'n vijfen zestig jaar geleden. Het toe stel bleek echter onverkoop baar. De inzet van anderhalve ton werd niet eens beant woord. Ontvoering Venezuela In Caracas is de consul- generaal van de Dominicaanse republiek, mevrouw Thelma Frias de Rodriguez, door guerrilla's ontvoerd. Haar nicht zakt, bij het vernemen van dit nieuws, huilend in de armen van vice-consul Fausto Brandweer- verordening kost hotels veel geld (Van e r verslaggevers) ARNHEM De nieuwe brand weerverordening zal de hotels veel geld gaan kosten. Hij wordt eind dit jaar inge- Verplicht zullen dan worden: Af gesloten trappenhuizen, goed beveiligde schachten en licht- kokers, goede vluchtinstructie voor gasten en personeel, alarm installaties en zo mogelijk rechtstreekse verbinding met de brandweer. Ei gegooid naar Hirohito ANTWERPEN (AP) Een jonge man heeft gisteren een ei naar de auto geworpen waarin kei zer Hirohito van Japan en ko ning Boudewijn zaten, toen de ze het plein opreed voor het Antwerpse stadhuis. De werper kon ontkomen. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn aanwijzingen dat het piratenschip „Radio Nordsee" contacten heeft met Oosteuropese inlichtingendiensten of zich bezig houdt met spionage. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft, bevestigd dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst al geruime tijd geleden een rapport over de verdachte gedragingen heeft opgesteld. Het is behalve aan minister Geertsema (Binnenlandse Zaken overgelegd aan de ministers Van Agt (Justitie) en Drees (Ver keer en Waterstaat). Mogelijk wordt over deze zaak vandaag nog gesproken in de ministerraad, hoewel het niet op de officiële agenda De mogelijke spionage van Nord see kwam in de publiciteit door beweringen van een vroegere medewerker van de piratenzen der in een dagblad. De eigenaars van Nordsee hebben daarop laten weten dat ze voor de rech ter een kort geding willen aan spannen om het doen van derge lijke beschuldigingen voortaan te verbieden. Dit maakten zij gisteren op het zendschip bekend tegenover een aantal journalisten, die „mochten onderzoeken" of er spionage be dreven werd. Directeur John de Mol zei tijdens deze bijeenkomst dat hij de Binnenlandse Veilig heidsdienst uitgenodigd had een onderzoek in te stellen. De BVD, aldus John de Mol, had echter laten weten „geen enkele aanleiding te zien om van het vriendelijk aanbod gebruik te maken". Het BVD-rapport van mr. Geertsema dateert nog van vóór de aanslag van Veronica- zijde op het zendschip Mebo 2. Ook al zou worden vastgesteld dat via Nordsee spionage wordt bedreven, dan nog is het vrijwel uitgesloten dat de Nederlandse overheid daartegen kan optre den, voorzover de activiteiten plaatsvinden op het zendschip Mebo 2. Dit schip ligt buiten de territoriale wateren, zodat de regering weinig anders kan doen dan een oogje in het zeil houden. Er is trouwens voor landen als Engeland en België evenveel reden hetzelfde te doen, want al ligt het schip dicht bij de Neder landse kust, dat maakt eventuele verdachte activiteiten op het schip niet tot een specifiek Ne derlandse aangelegenheid. Eén van de activiteiten van Nord see zou zijn het doorverkopen van elektronische en afluister apparatuur aan Oostduitsers. De eigenaars van de zender, de Zwitsers E. Bollier en E Meister, hebben in Zwitserland een han del in meer ingewikkelde radio apparatuur. Wanneer het niet gaat om appara- BEIROET (RTR) Een Libanees weekblad schrijft vandaag Jat de explosicven die onlangs werden ontdekt in een koffer van de Nederlandse Henrietta van der Meer, niet bedoeld wai ren om het Israëlische lijn- vliegtuig op te blazen, maar voor écn commando-actie ii tuur voor wapentuig, is er echter geen handelsembargo van de kant van de Nederlandse over- DEN HAAG Ajax en Feijenoord zullen de tweede ronde van de Europacup voor landskam pioenen een zware opgave moe ten afwerken. Feijenoord speelt eerst op 20 oktober tegen Dyna mo Boekarest en ontmoet deze tegenstander op 3 november voor de return. Ajax krijgt het ook moeilijk. Marseille, de Franse kampioen, die Saint Etienne het vorige seizoen beentje lichtte, vormt een lastige barrière. Dy namo Boekarest heeft in de eer ste ronde Spartak Trnava moei zaam uitgeschakeld en Olym- pique Marseille deed Gornik Zabrze hetzelfde aan. Sparta, die Levski in de eerste ronde van het toernooi voor bekerwinnaars uitschakelde, moet nu het Zuidslavische Rode Ster bestrijden. Ook deze loting is op de Rotterdammers afge komen als een lastig karwei. PSV speelt de eerste wedstrijd voor het UEFA-cuptoernooi uit te gen Real Madrid. Na deze uit slag ontstond de moeilijkheid dat Feijenoord en Sparta de eerste ontmoeting beide thuis moeten spelen. Over deze zaak zal de UEFA zich in de loop van de dag beraden. De loting van FC Den Haag tegen Wolverhampton heeft aanvoer der Aad Mansveld niet uit het veld kunnen slaan. „Erg moei lijk, dat wel maar dat zijn alle Engelse clubs. We hebben drie jaar geleden in dat toernooi ln Amerika tegen hen gespeeld en in San Francisco gewonnen 10 en in Los Angeles verloren met 2—1. Bii die gasten loopt een spits van 1.95 m een zekere Derek Dou- gan en dat is een gevaarlijke jongen, dat zullen we in de eer ste wedstrijd in het Zuiderpark niet oz ervaren, want dan zaï hü misschien niet on de voor grond treden. Trouwens ik vind ee*-st thuis spelen wel een na- deei hoewel ik wel voor 70k zeker ben, dat we de volgende ronde zullen halen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1