\jacieden waren in Dresden slechts één tel in gevaar CHAOS NA ALARM Dynamocoach Fritsch: Uitvallen van Rau was noodlottig... Arie Haan op de bon lOSTDUITSERS KONDEN NIET WAT ARAD IN '70 WEL KON 3 oktober-optocht ÏDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 LEroSE COURANT PAGINA 15 DRESDEN Voor Ajax werd Dresden niet wat Arad een jaar geleden voor Feijenoord was. De voor sprong van 20, die de Europa Cupwinnaar van vorig seizoen veertien dagen geleden in Amster dam tegen Dynamo Dresden nam bleek gister avond een hecht fundament voor het bereiken van de tweede ronde. Immers, hoe de Oostduitse kampioen zich voor eigen publiek ook inspande, echt gevaarlijk werd het voor Ajax zelden. Slechts een keer mocht de voortreffelijke doelman Stuy aanzienlijk zelfverzekerder dan vorig jaar van geluk spreken. Dat was halverwege de eerste helft, toen de veropgerukte verdediger Ganzera de bal van zeker 25 meter keihard tegen de lat kogelde. uiterste krachtsinspanning bereikt Piet Keizer de bal. Zijn actie zou echter zonder resultaat i Ajax tegen Dynamo Dresden doelpuntloos gelijkspel eindigen. -tjDEN. Voetbalminnend Dresden beleefde zijn grote Maar toen de Engelse scheidsrechter Burns het einde :ondigde van de tweede ontmoeting tussen Dynamo len en Ajax was er weinig meer over van het sme, dat honderden jongeren al meer dan vier uur ,r de aftrap hadden gedemonstreerd door luidschreeuwend zo goed mogelijk plaatsje te zoeken in het voor e wedstrijd al zeven weken van., te voren uitverkochte lolf Harbigstadion. leurstelling bleek bijzonder t, toen Dynamo's uitscha- tg een voldongen feit was. Walter Fritsch, de kleine 1, van Dynamo, had op gerekend dan een doel loos gelijkspel. „En dat", i Fritsch, „heeft er ook in- en. Maar het doelpunt dat ploeg vleugels moest ge wilde maar niet vallen, illjk is het voor mij de ste teleurstelling dat we ïaal niet hebben kunnen n. Een verlenging had er ik wel ingezeten. Dat geen risico zou nemen Ik verwacht. Wij moesten veel wagen. Daardoor Ajax ook meer kansen het normaal in Dresden ebben gekregen", noemde het uitvallen van '1-jarige aanvaller Horst j- vijf minuten na rust Dynamo het fatale mo- in de wedstrijd. Fritsch: hadden Ajax in de eerste in moeilijkheden ge- i Na rust moest de kroon iet werk worden gezet, toen liep Rau een enkel- re op, waardoor de rust lijn elftal verdween. Bo- ïn werd het moreel min- oordat een doelpunt uit- Daardoor leek het ook zo we conditioneel terugvie- Js we er echter één had- ngetrapt zou Ajax zeker l grote moeilijkheden zijn nering, waarvan de juist- literaard niet valt te be- L Ook Fritsch besefte dat: „Ik ben in ieder geval blij, dat Dynamo een goede wed strijd heeft gespeeld en dat Kreische eindelijk weer eens heeft laten zien, dat ie nog wel kan voetballen. Beide wedstrij den waren voor ons bijzonder leerzaam. Als Dynamo volgend jaar weer Europacup-voetbal kan spelen -zal ongetwijfeld kunnen worden geprofiteerd van de tegen Ajax opgedane ervaringen. Fritsch' tegenspeler Stefan Ko- vacs, vond Dynamo Dresden eên aanzienlijk beter tegen stander dan in Amsterdam: „Het speelde dynamischer en moediger dan veertien dagen geleden. Tot de 16m-lijn liepen de combinaties gesmeerd, maar we zijn niet echt in moeilijk heden geweest. De kansen wa ren voor ons trouwens drie te gen een. We mochten verliezen met 10, gelijkspelen of na tuurlijk winnen. Dynamo had maar een kans. Het moest ons met drie doelpunten verschil verslaan. Daarom konden we rustig afwachten en ik vind, dat het defensief goed is ge gaan. Op het middenveld liep het echter niet zoals het moest. Dat was een echte tegenvaller voor me. Bovendien schoot de aanval op beslissende momen ten tekort, want niet Dynamo, maar Ajax heeft de beste kan sen op de overwinning ge had". 'et was het enige moment, dat een sensatie nabij was, want voor het overige slaagde Dyna mo er niet ln zijn reputatie van een op eigen veld vrijwel niet te verslane waar te maken. De lange Klaus Sammer demon streerde wel over paardelongen te beschikken, maar veel ren dement leverden zijn inspan ningen niet op. De dartele links buiten Heldler een jeugd- internatlonal, die er ln Amster dam niet bij was was z"n tegenstanders wel meestal de baas, maar met zijn voorzetten deed geen medespeler Iets goeds. Hoe kundig de eveneens tot de „nachwuchs" behorende Hafner op het middenveld ook regis seerde, er was telkens wel weer een Ajax-been, dat de acties onderbrak. Dynamo waagde alles, combineer de voor rust vaak ook bijzonder fraai, Imponeerde door vaardig uitverdedigen, maar faalde in de afwerking. Dat laatste was natuurlijk ook de verdienste van de goed ingestelde AJax-verde- dlglng, die zekerheid voor alles als principe huldigde en voor de pauze toen Dynamo op zijn sterkst was ook niet aarzelde Indien nodig bikkelhard ln te grijpen. Het kwam de Amster dammers ln die periode op 15 vrije trappen tegen te staan, r Dynamo richtte er weinig Belangen Ajax liet er geen moment twijfel over bestaan het resultaat het belangrijkste te vinden en dat was, gezien de grote belangen die voor de ploeg op het spel stonden, een normale zaak. Dat door die instelling de wedstrjjd weinig aantrekkelijk was, is even vanzelfsprekend. Doordat Dynamo alles op de aan val zette en de verdedigers alle mogelijke risico's namen, kre gen de Ajax' aanvallers veel ruimte. Ze profiteerden daarvan in zoverre goed, dat ze zich vooral dank zij enkele formida bele acties van de helemaal van uit de tweede ljjn opererende Cruyff een vijftal uitstekende kansen schiepen. Van Dijk bleek echter een meester in het mis sen ervan het dichtst bij een doelpunt kwam hij in de 60ste minuut met een kopbal tegen de paal en ook Keizer en Swart schoten te kort. Met alleen de uitstekende doelman Meyer voor zich. Gemeten naar de kansen had de winnaar Ajax moeten heten, af gaand e op het veldspel zou een In het gedrang voor het doel van Ajax bleef Stuy heer en meester. De Amsterdamse doelman stompte de bal weg, voordat Sammer, al „bewaakt" werd door Krol, gevaarlijk kon worden. Hulshoff (4) keek rustig toe. kleine Dynamo-zege niet onver diend zijn geweest. Dynamo was overigens niet de conditioneel onuitputtelijke ploeg, waar de Oostduitse kam pioen na het uitermate succes volle seizoen voor doorging. Na een enorm veel van de krach ten vergende eerste helft, tij dens welke de Oostduitsers hun Blij Gemeente Leiden het middengedeelte der straten vrfl te laten, niet met de optocht mee te lopen en alle belemmerin gen uit de weg te ruimen. Voorts doet hij een dringend be roep op een ieder om, ter voorko ming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk, confetti e.d. te werpen. (ADVERTENTIE) 1. ievat kaas uit "tvu' tasulopipidum? We zijn omgeven door chemische snufjes. Maar het aardige van kaas is dat er alleen kaas in zit. Geen nieuw ontdekt, melkulon of kazigan of weetikveel. Zo'n gouden brok is puur natuur en niets anders. Vreselijk ouderwets dat uw vuistje 't zelfde bevat als de knuist van Karei de Stoute? Erg ouderwets, ja. Erg goed ook. r Helemaal content was de kleine Roemeen dan ook niet, hoewel hij blij was roet bet bereiken van de tweede ronde. En met de inzet van Ajax. „Er is enorm hard gewerkt. Door ie dereen. Praten over individuele fouten vind ik daarom niet no dig. De ploeg verdient als ge heel een compliment, want het was echt niet zo gemakke lijk". Ruim 20 minuten voor het einde van de wedstrijd Dynamo— Ajax raakte Johan Neeskens vrij ernstig geblesseerd door een overtreding van de Oost duitse invaller Richter. Nees kens kreeg een trap in het onderlijf, waarna hij gebles seerd bleef liggen. Een incident was bijna het gevolg van die blessure, want Dynamo-verde diger Sammer wond zich er nogal over op. dat de behande ling van de blessure vrij veel tijd vergde. Sammer wilde Neeskens buiten de lijnen leggen, maar werd door andere Ajax-spelers opzij - geduwd. Scheidsrechter Burns slaagde er tijdig in de rust te doen terugkeren. Neeskens moest in de slotfase worden vervangen door Schilcher. Van Dynamo raakte naast Rau ook Zieglér geblesseerd. Hij werd vervangen door Sachse. Sam mer verliet het veld met een bloedende hoofdwond, dat was niet het gevolg van een over treding, maar van het feit dat hij de bal bij een poging in te koppen verkeerd had ge raakt. Betty Stöve trad toe tot profspelers NEW YORK De Nederlandse tennisspeelster Betty Stöve is toegetreden tot de rijen van beroepsspeelstcrs samen met nog veertien dames, bij wie zes Amerikaansen. De lUst ziet er als volgt uit: Betty Stöve (Ned). Lesley flunt, Helen Gourlay en Kerry Harris (Aus), Edda Bud ding, Hcldo Orth en Helga Nlessen Masthoff (Wdl), Nell Truman en Marlijn Greenwood (GB) en de Amerikaansen Eliza Pande, Bonnie Logan, Margie Cooper, Wendy Overton, Mona Schallau en Tan O'Sagh- nessy. Janssens (9) loopt achter de bal aan, die hij zojuist achter de doelman van Leeds United, Shaw, heeft gewerkt. Een andere Belg, Denul, steekt juichend zijn armen op. Lierse S.K. zou Leeds United met 40 verrassen. heli zochten in onzuivere af- standsschoten, bleek na rust, dat ook de ploeg van Fritsch maar bestaat uit gewone voet-1 bailers, van wie de fysieke mo gelijkheden wel degelijk werden aangetast door het natte en spekgladde veld. Uitpakken Een veld, waar Ajax blij mee was, omdat het zijn grote technische vaardigheid er op belangrijke momenten op kon uitpakken. Bovendien kopden slidings zon der al te veel risico's worden uitgevoerd, ook al omdat scheidsrechter Burns weinig be zwaar bleek te maken tegen ghjpartjjen. Ajax had ln Blankenburg, Huls hoff en vooral de meedogenloos Ingrijpende Neeskens en Krol sterke verdedigers. Ondanks de geringe steun vanuit het mid denveld kon dit viertal zelfs een numeriek vaak sterke Dynamo- aanval gemakkelijk afstoppen. Misschien waren het wel juist de tegenvallende prestaties van de middenvelders, die er de oor zaak van waren, dat Dresden geen waardige Europese kam pioen aan het werk zag. Maar dat laatste zal Ajax, met de lucratieve tweede ronde in het vooruitzicht, een zorg zijn. TON VAN DALEN De opstellingen: Dynamo Dresden: Maler; Ganzera, Doerner, Sam mer en Geyer; Ziegler, Kreische en Haefner; Heidler, Riedel en Rau. Ajax: Stuy; Swart, Hulshoff, Blankenburg en Krol; Neeskens, Haan en Gerrlt Mtlhren; Van Djjk, Cruijff en Keizer. Scheids rechter: Burns (Eng.). (ADVERTENTIE) i/oetbd :n:ili Iriii Twee in één. NÓG beter. Met ingang van 5 oktober worden de twee grootste beste voetbalbladen van Neder- land VOETBAL INTERNATIO- NAL en GOAL samenge- voegd tot één gigantische VOETBALMAMMOET. V.I.-GOAL Is dan een van grootste voetbalbladen Europa. In oplage en formaat 1 (weekendformaat 28 x 40 cm). I V.I.-GOAL nu op glad papier e grote kleurenfoto's van topspe- Iers en elftallen. NU voor jong en oud, voor prof en amateur. DEN HAAG. Een anoniem telefoontje naar een Düs- seldorfs dagblad heeft gis termiddag groot alarm ver oorzaakt voor de 's avonds in het Bökelbergstadion plaatsvindende Europese bekerontmoeting Borussia MönchengladbachCork Hibernians. Iemand, die zich voordeed als een En gels soldaat en zei te bellen uit het NAVO-hoofdkwar- tier in Rheindahlen, ver telde dat een aanslag was beraamd en dat „handgra naten op de Ierse spelers zouden worden geworpen". De Duitse politie nam direct contact op met het hoofdkwartier en samen met Britse militairen zoch ten agenten twee uur voor het begin van de wedstrijd naar explosieven. De be zoekers werden zorgvul dig, maar zo onopvallend mogelijk gecontroleerd. Het bomalarm veroorzaak te niet alleen bij de politie grote activiteiten: ook de plaatselijke artsen bleven op hun post tot na het einde van de wedstrijd. In de omgeving van het sta dion werd een groot aantal ziekenauto's gereed gehou den. LONDEN. Het meest opmerke lijke feit uit de eerste ronde in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars was het doelpuntenrecord voor de dubbele wedstrijd van het Lon- dense Chelsea tegen de Luxem burgse tweedeklasser Jeunesse Hautcharage. Dc totaalscore was, na de 130 (ook een record) 210. Dat zijn over twee ont moetingen drie doelpunten méér dan Benfica in het seizoen 1965- 1966 tegen een andere Luxem burgse vertegenwoordiger, Stade Dudelange. De vertegenwoordi gers van het Groot-Hertogdom blijven aldus tegen dit hinder lijke, negatieve record aankijken. Spitsspeler Peter Osgood van Chel sea evenaarde het recordaantal treffers in één wedstrijd. Hij scoorde vijf keer en kwam daar mee op gelijke hoogte met Jose Altafini van AC Milan in 1963. Deze leverde zijn prestatie tegen Union(Luxemburg). Osgood heeft nu in dit Europa Cupsei zoen al acht doelpunten ge maakt en is dus hard op weg ook het toernooirecord van Al tafini (13) te verbeteren. Sensaties hebben zich in de eerste ronde niet voorgedaan. Zo her stelde Liverpool zich van zijn ANTWERPEN. Tijdens de wed strijd BeerschotAnorthosis Fa- magusta in Antwerpen hebben zich negen minuten voor het einde ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Nadat het grootste gedeelte van de ontmoeting in een gezapig tempo was afgewik keld (met namde Belgen had den geen enkele behoefte zich in te spannen na'de 70 van de eerste wedstrijd), kende scheids rechter Herrmann (Luxemburg) Beerschot een strafschop toe. De Cyprioten namen de beslissing niet en vielen het arbitrale trio en hun tegenstanders aan. De scheidsrechter en grensrechters moesten door Belgische rijks wachten worden beschermd. De orde werd uiteindelijk toch nog hersteld, waarna Kasprzak bij het nemen van de strafschop bewees zijn concentratie be waard te hebben: hij maakte geen fout. GLASGOW. Celtic heeft voor 53.000 toeschouwers alles gedaan om revanche te nemen voor de sensationele nederlaag van veer tien dagen geleden (12) in de Deense hoofdstad. De Deense verdediging met de voortreffe lijke doelman Jensen als uitblin ker hield stand tot de 23e mi nuut, toen scoorde Willie Wal lace uit een kleine hoek. Twin tig minuten voor tijd was het veel sterkere Celtic nog steeds DRESDEN Twee namen zal de Engelse scheids rechter Burns uit Bur- mingham naar aanlei ding van de wedstrijd Dynamo DresdenAjax aan de UEFA doorgeven. Al na acht minuten werd Dynamo's internationale verdediger Klaus Sam pler opgeschreven, omdat hij voor de tweede keer in korte tijd opzettelijk hands maakte waardoor een Ajax-aanval werd onderbroken. In de 25-stc minuut werd AJacied Arie Haan de gele kaart voor de neus gehonden nadat hij Dynamo-aan valler Riegcl Grof had onderuit gehaald. Of bel de waarschuwingen con sequenties zullen hebben zal de strafcommissie van de UEFA beslissen. Waterpoloteam -JÊMnaar winst op Duitsland 5-4 Peter Osgood sprint achter een Luxemburgse verdediger aan, die de Engelsman de meeste keren niet kon houden. Osgood nam vijf treffers voor zijn rekening. niet verder gekomen dan de kleinst mogelijke voorsprong. Jensen stopte zelfs een straf schop van Hughes. In de laatste tien minuten werd Jensen nog gepasseerd door Callaghan en Wallace. HVAR De uitslagen uit dl zesde ronde van het waterpolo toernooi om de Coppa Jadrart gespeeld in Hvar (Zsl) zijn RoemeniëZuid Slavie 43 (2—1, 0—0, 1—1, 1—1), Honga rije—Italië 5—4 (2—1, 1—1 1—1, 1—1), Sovjet Unie—Vere nigde Staten 8—6 (2—0, 2J 3—4, 11). West-Duitsland- Nederland 45 (11, 11, 1- 1. 1—2).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15