Min. Drees niet tegen toenemen van autobezit Hoorzitting over abortuswetgeving wijst beperking af Bouwlonen drijven kosten beperkt op ïadio Nordsee dekmantel )oor spionage QeidócQomcm riesters solidair et stakers Zorg over bestaande klinieken: 15 5 h EM &NDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGIN/ .2 (Van een onzer verslaggevers) i DEN HAAG. „In de nabije toekomst zullen autobezit en autogebruik niet afnemen, maar verder stijgen. Ik ben daar niet tegen, als de auto meer selectief gebruikt wordt". Dit zei i minister Drees van Verkeer en Waterstaat gisteren bij de opening van de Verkeerstechnische Leergang, die in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag wordt georganiseerd door de ANWB. voor anderen. De eigen auto is I een verrijking van de mogelijk- j heden voor het gezin, de auto's I van anderen verstoppen de j straat, veroorzaken mede smog, maar vooral: ontwrichten op den duur het stedelijk leven en bedreigen de recreatiegebieden. pjjl hun'vaders monetaire In bespreken op de .jaar- ladermg van het Interna- jaal Monetair Fonds, be ien deze drie Franse Sjes de bezienswaardig- pn van Washington. Ze en hier op de trappen van Capitol; van links naar Laure Vienot. Sylvie Jre-Brossolettc en Valerie- (In/ie Giscard d'Estaing. !ID (Reuter) Tweehon- dertig Madrileense geeste hebben zich in een giste- gepubliceerde brief solidair laard met de bouwvakkers, nlangs in de Spaanse hoofd- week lang staakten. esters gaven voorts uitdruk- hun droefheid over de \d van een staker, die tijdens factie door de politie werd j'geschoten. Eén van de on- ekenaars van het stuk is "|'r Ramon Echarren, hulpbis- )p van Madrid. Wok Panam vliegt goedkoop ÏORK (AP) Pan Ameri- World Airways (PANAM) bekendgemaakt dat de n voor het verkeer over Vtlantische Oceaan gelijk i geschakeld met de der concurrenten. De ervoersprijzen gaan 1 fe- aanstaande in. te maatschappij, die dras tariefsverlagingen be- naakte was de Westduitse insa. Hierop volgden de Irish Inteinational en de e Swiss Ex-kroonprins V ictor huwt ex-waterski kampioene GENEVE (AP) Ex-kroonprins victor Emmanuel (35 jr.) van Italië gaat in november in Te heran in het huwelijk treden met de Italiaanse Marina Doria (36 jr.). oud-wereldkampioene waterskiën. In 1962 waren beiden gewikkeld in een ernstig auto-ongeluk bij Lausanne. In de pers werden toen scherpe woorden geuit aan de manier waarop prins Victor auto rijdt. Minister Drees, die nogal eens wordt verweten het slecht met de automobilisten voor te heb ben, bestreed dat: ,,Ik ben zelf sinds 1948 automobilist en ook de andere opstellers van het re geerakkoord zijn dat. Maar men moet r— automobilist of niet rekening houden met anderen. De toenemende behoefte De auto is op het ogenblik het keerruimte en wegen enige persoonlijk gebruiksgoed, dat ernstige problemen schept Blikjesgooier in PSV-stadion veroordeeld DEN BOSCH (ANP) Een 37- jarige koopman uit Eindhoven, die op 14 april van dit jaar in het PSV-stadion in Eindhoven het bierblikje op het voetbal veld heeft geworpen, waardoor de Ierse grensrechter David Barret lichamelijk letsel opliep, is door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot drie we ken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar en f 500.boete, subsidiair 25 dagen hcchte- Op 15 september heeft de advo caat-generaal tegen hem be vestiging geëist van het vonnis van de rechtbank in 's-Herto- genbosch, die hem had veroor deeld tot veertien dagen on voorwaardelijke gevangenis steden j leidt tot grotere opzet van de stad, dus tot grotere afstanden 1 tussen woning en werk, of sportveld, of vrienden. Dat weer i stimuleert het gébruik van de Men kan echter geen steden bou wen, die de gelegenheid bieden met de auto te gaan waar men wil. Daarom is er het openbaar vervoer en moeten we het se lectief gebruik van de auto be vorderen. We moeten ons steeds afvragen, of we een bepaalde boodschap werkelijk dringend met de auto moeten doen", aldus minister Drees. De minister noemde de auto on geschikt voor massaal woon werkverkeer, of voor vakantie op de Waddeneilanden. Tenslotte bestreed minister Drees, dat de regeringsmaatregelen de mogelijkheden tot aanschaf en gebruik van de auto zouden schaden. „Elke verhoging van de benzineaccijns in centen of van de motorrijtuigenbelasting in guldens trek de aandacht en suggereert ..verzwaring van de druk". In feite echter treedt in verhouding tot andere prijzen en inkomens in het algemeen geen verzwaring op. maar blijft de „druk" gelijk, of daalt deze". Vandaar de conclusie van de mi nister, dat het autobezit in de toekomst niet zal dalen, stijgen. Gemeente verordening brand preventie bijna klaar DEN HAAG (ANP) Men ver wacht dat nog dit jaar ccn modelverordening voor brand preventie voor alle gemeenten gereed zal komen. Het rapport. jaar heeft gewerkt, is nu ge reed. Het is gisteren in Den Haag met vertegenwoordigers van overheid en enkele grote gemeenten besproken. De gemeentebesturen, vooral van middelgrote en kleine gemeen ten, schreeuwen om dergelijke modelverordenningen. Met zo'n eenvormige verordening zullen echter niet direct alle kwalen zijn bestreden. In deontwerpverordening worden regels gesteld voor gebouwen die veel mensen bevatten, zoals hotels, schouwburgen, waren huizen enzovoort. Verder zijn er voorschriften voor het heb ben van gevaarlijke stoffen en brandgevaarlijke handelingen met die stoffen Langer dan één minuut wachten motor af HAAG De ANWB viseert weggebruikers rwacht langer dan cén inuut te zullen stil- an, dus bijvoorbeeld brug. bij Staar aanleiding van een vraag van het gemeente bestuur van Bodegraven had de ANWB aan TNO verzocht uil te zoeken hoe lang gemiddeld een automotor moet stilstaan om de verhoogde lucht vervuiling tijdens het starten te compenseren. Het resultaat van het onderzoek was één mi- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst maakt zich ernstige zorgen Tegen^de over de praktijken van de huidige abortusklinieken. Professor dr. T. Vossenaar, voorzitter van het hoofdbestuur, zei hierover gisteren: „Wij hebben hierover onze twijfels. Wij hebben namelijk de indruk, dat niet overal gewerkt wordt zoals dat eigenlijk zou moeten gebeuren". Dit kwam gisteren in de Tweede Kamer tot uiting tijdens de hearing, die de Tweede- Kamercommissie ter voorbereiding van de initiatiefwet- Lamberts-Roethof hield. Ontslagen disc jockey: verslaggevers) De directie van Nordsee heeft vanmiddag persconferentie in Den _i opening van zaken ge- ty4 over de beschuldiging van fljlu onlangs ontslagen disc- Andy Archer, dat Radio e gebruikt wordt als dek- voor spionage-activitei- arna werden journalisten pgrafen in de gelegenheid I een bezoek te brengen (t zendscliip Mebo 2. jnthulde aan een verslag- 3 Jdat de uitzendingen van- ij' Mebo 2 op de middengolf (band in feite geheimzin- adioboodschappen via de i* li golf camoufleren Deze ■^pleuze radio-activiteiten volgens hem verricht door de Duits sprekende die met grote regelmaat ff 31 m band hun niet voor lc ontcijferen boodschap- I lucht in zouden zenden Zeker twee keer per Mebo 2 aan. Toen ik midden in de nacht eens poolshoogte ging nemen, ontdekte ik in de studio één van de Duitse technici De toegangsdeur was van binnenuit afgegrendeld, maar door de pa- Irijspoort kon ik hem op de De bU de hoorzitting draaitafels banden zien draaien. Ik heb daarna in mijn hut de radio aangezet en hoorde op de 31 m band een hoge fluittoon, onderbroken door korte pauzes. Volgens mij en andere collega's was het een op de band opgeno men stem, die met grote snel heid werd afgedraaid". Archer, die enige weken geleden ontslagen werd, omdat hij te nieuwsgierig was en te lastige vragen aan de technici stelde" is er van overtuigd, dat de Neder landse en Britse staf van Radio Nordsee volkomen buiten deze spionage-affaire staat. Het brein achter deze activiteiten zou de Zwitserse eigenaar Edwin Bol- lier ziin wiens huis in de buurt van Zurich volgestouwd is met zendapparatuur. In de tuin van het huis staat een woud van antennes. abortus. Uit de opmerkingen van een groot aantal organisa ties tijdens de hoorzitting van gisteren bleek, dat zij het re geerakkoord over deze kwestie verwerpen, maar zich wel ach ter de heren Lamberts en Roet hof scharen. De Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst liet giste ren duidelijk weten, dat volgens haar de door een arts verrichte abortus niet strafbaar gesteld mag worden. Verder „dat het besluit tot uitvoering van de abortus genomen moet worden door twee artsen en dat de in greep moet geschieden in alge mene ziekenhuizen en inrichtin gen, die daartoe op grond van nader vast te stellen eisen toe stemming hebben gekregen". Het initiatiefwetje Lamberts/ Roethof is volgens de voorzitter van het hoofdbestuur niet in strijd met de opvattingen van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst. nwezige vrouwenorganisaties „Katho liek Vrouwendispuut", „Neder landse Vereniging voor Vrou- wenbelangen", Vrouwencon tact in de P.v.d.A.", „Vrouwen in de V.V.D.") en de Federatie voor de ongehuwde Moeder (Fiom)" verwierpen de regeling in het regeerakkoord, dat „wet telijk erkende multi-disciplinaire teams (deskundigen uit medi sche en niet-medische kringen) de beslissing over de abortus moeten nemen en dat iedere be slissing en uitvoering gemeld moet worden bij de regionale inspectie van de Volksgezond heid. De vrouwenorganisaties menen, dat de vrouw in overleg met de arts de beslissing moet kunnen nemen en dat registra tie de anonimiteit van de vrouw in gevaar brengt. Angst van re gistratie kan de vrouw, aldus de socialistische vrouwenorganisa tie, weer in handen van „knoeiers" spelen. wet-Lamberts/Roethof tegen de abortus-paragraaf van de regering voor het volle dig legaliseren van de abortus verklaarden zich tijdens de hoorzitting de „Stichting voor het ongeboren kind" en de „Ver eniging ter bescherming van het ongeboren kind". Zij gaan er van uit, dat het recht op leven vanaf de bevruchting moet wor den geëerbiedigd. De Gerefor meerde vrouwen blijven gekant tegen iedere verruiming van de abortuswetgeving. Buitenlandse vakanties duurder AMSTERDAM (ANP) De bui tenlandse. via reisbureaus ge boekte vakanties zullen het volgend jaar vijf tot tien pro cent duurder worden, aldus de mening van de directeur van de Algemene Nederlangse Reisvereniging (ANVR), de heer G. J. N. Coevreur. Binnen de ANVR was het afgelo pen jaar tussen de leden een immens grote concurrentie ont staan. die voor verscheidene ondernemingen marginale vor men aannam. Vele prijzen werden in deze strijd verlaagd. Na uitvoerige besprekingen tussen de leden van de ANVR besloot men tot prijsverhoging over te gaan. omdat men vond niet onder de hoge kostenstij gingen uit te kunnen. Volgens directeur Coevreur zijn de bedrijven met tien procent stijging uitschieters te noemen. De prijsverhoging zal echter wel op alle niveaus van reis- arrangementen te merken zijn. De stijging wordt volgens de heer Coevreur vooral veroor zaakt door de verhoging van de prijzen van de accommodatie in het buitenland en het duur der worden van de vervoers- In een der drukst bezochte lan den. Spanje, zullen de verho- gingen te wijten zijn aan de accommodatie-prijsstijging. De j heer Coevreur noemde de I prijsverhogingen van Zwitserse hotels schrikbarend. Alles is betrekkelijk, ook regeerakkoord UEN REGEERAKKOORD heeft geen eeuwigheidswaarde; de v: is zelfs of het redelijk is te stellen dat partijen welke het a sloten hebben, zich voor een hele parlementaire periode e: moeten binden. In principe wel natuurlijk: maar het menselijk 1< is nu eenmaal geen reeks van nauwkeurig van te voren te berek< feiten; ook niet in de politiek. In dit opzicht is ook ccn reg- akkoord ergens een betrekkelijke zaak. We stellen dit probleem aan de orde. onidat terwijl het regeerakkoc Steenkamp amper een kwartaal oud is, al twijfel geopperd wi over de houdbaarheid van onderdelen van het akkoord en de andere kant ook dreigementen opgaan wat voor verschrikkel er allemaal gebeuren gaat, wanneer een der regeringspartijen anders gaat opstellen dan krachtens het regeerakkoord van h verwacht zou moeten worden. Twee concrete problemen zijn niet alleen aan de horizon opgedoe maar zijn al volop in discussie: de abortus-paragraaf en de kwe van de mate waarin de inflatie-correcties op loon- en inkomst belasting ingetrokken of uitgesteld kan worden. De heer Wh van de WD vreest wat het laatste betreft dat de christen-de: cratische partijen onder druk van het bedrijfsleven (vooral v centrales) wel eens soepeler zou kunnen worden dan de VVD liet en op dit punt kent de VVD kennelijk geen enkele liefde. 1I7E SPITSEN ons commentaar thans niet toe op de twee genoer concrete gevallen. Meer in het algemeen willen we stellen, geen regeerakkoord een wet van meden en perzen is; wanneer 1 voorbeeld zou blijken dat de financieel-economische situatie, problemen bij de ruimtelijke ordening of de woningnood anders 1 gen dan bij de gesprekken onder prof. Steenkamp s supervisie w< aangenomen, handelt iemand die op wijziging van het akkoord a. dringt alleen maar verstandig. Er moet a priori gelegenheid zijn om ook na het sluiten van akkoord over de zinnigheid ervan te blijven praten. In dezel lijn ligt dan verder wel de plicht, dat alle betrokkenen niet v elkaar kiekeboe gaan spelen, maar openhartig bespreken wat eens tot wijziging van een eenmaal ingenomen standpunt zou kuni nopen. Vindt men elkaar niet in een nieuw compromis, dun l. er een politiek-ernstige situatie ontstaan. De betrokkenen zelf zul' moeten uitmaken en afwegen of hun meningsverschil een en waard is. Wie anderen zelfs de vrijheid om te denken en praten ontneemt, een dogmaticus; merkwaardig dat men die in politicis vooral vii bij groepen die niets met Rome te maken willen hebben. Wiegel als meestertje vlug-vlug HOEWEL ministers en staatssecretarissen in het kabinet-Bieshc vel krap drie maanden aan het regeren zijn, heeft W1 fractievoorzitter Wiegel zijn puntenboekje al voor de dag gehaal Drie ministers krijgen voor hun voortreffelijke start een 8, di anderen een 7; de rest is nog niet aan waardering toe. Op deze manier gaat de jonge liberale aanvoerder lijken op onderwijzer die in het nieuwe schooljaar al zijn collega s de ba wil zijn; heel snel een proefwerk opleggen en dan gauw puntt geven. Wie doet het meestertje vlug-vlug na"? De ervaring leert dat zulke onderwijzers in de loop van het jaar h: oordeel nogal eens moeten herzien of. als ze per sc gelijk will' krijgen, met punten gaan friemelen. De ministers die nu al e> pluim op de hoed hebben gekregen, moeten dus maar een beel. oppassen. Wanneer Wiegel de loftrompet laat schallen over de „uitstekend samenwerking" op Sociale Zaken tussen een linkse AR-minister i een rechtsliberale staatssecretaris, komt bij ons een variant op cl vos en de passie in de mond: „Als Wiegel het allelujah zing regering pas op je eieren Studie-rendement HET Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een onderzoel gepubliceerd, waaruit we voorzichtig enkele conclusies trekke óver studierendement bij het wetenschappelijk onderwijs. D voornaamste conclusie is dan misschien, dat gedurende de zestige. jaren de studieduur maar weinig veranderd is; tenminste over o genele linie genomen. Tenzij ae toestand onder de studenten, die 1964 en latere jaren met hun studie begonnen, verslechterd zou zijn moet men dus erkennen dat de massificatie van het hoger onderwij in dit opzicht nog geen ramp geworden is. Minder plezierige keerzijde van de medaille blijkt dan echter te zijn dat het aantal „omzwaaiers" snel groeit en dat zowel absoluut al. relatief steeds meer jonge mensen naar universiteit en hogeschoo gaan, zonder er ooit met succes een examen af te leggen. Naast vee. „omzwaaiers" dus ook veel mislukte „afzwaaiers". Het grote aantal jonge mensen, die van studierichting veranderen, zoi kunnen bevestigen, dat menigeen een universitaire studie begin- zonder voldoende te weten wat haar/hem te wachten staat. Maar ook de snelle veranderingen in het toekomstpatraon van de maatschappij kan zich hierin weerspiegelen. Twee andere vermoedens worden door de C.B.S.-cijfers bevestigd. Ten eerste, dat meisjes bij het wetenschappelijk onderwijs vaker vóór hel kandidaatsexamen of doctoraal stoppen dan jongens; wie vermoedt dat „trouwen" hierin een belangrijke rol speelt, zal he'. wel bij het rechte eind hebben. Ten tweede dat de politieke en sociale wetenschappen plus de technische studie het laagste studierendement bieden. Een redelijke conclusie lijkt ons te zijn, dat de wetenschappelijke technische studie voor velen te hoog gegrepen is en dat bij de sociologie en politicologie zich het sympathiseren met deze studierichtingen als „modeverschijnsel" wreekt. Het wil er namelijk bij ons nog niet in, dat alleen strenge selectiemethoden hier tot tussentijds uitstappen dwingen. Tenslotte wijst het onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek dan ook nog uit. dat in vele faculteiten de meeste studenten over hun kandidaatsstudie bijna even lang zo niet langer dien dan de vier jaar die de nota-Postumus nastreeft als termijn van een afgeronde universitaire studie. Werk aan de winkel blijft er bij het reorganiseren van Nederlands wetenschappelijk onderwijs dus zeker. Wanneer de overheid zich gedwongen ziet om bij de overgang van voortgezet naar wetenschappelijk onderwijs met strengere selectiemethoden te werken zou ze misschien een beetje van de nood een deugd maken. Denise Vickery laat een mes zien, dat verborgen is in haar hot pant. Het nieuwe Frisken- apparaat, waarmee luchtvaart- passagiers op wapens onder zocht kunnen worden, had het verborgen mes verraden. ADVERTENTIE middags - 's avonds 2 3 MODESHOWS y HOUTRUST DEH HAAG VOORZITTER KATHOLIEKE BOUWVAKKERSBOND: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorzitter Leen Brouwer van de Katholieke Bouw- vakkersbond is in zijn bondsorgaan fel van leer getrokken tegen dc regering, omdat deze in de Miljoenennota de loonsverhogingen in de bouw als de grote boosdoener heeft genoemd van de sterk gestegen bouwkosten. Foto naar Japan per satelliet BRUSSEL (ANP) Bij het be zoek van de Japanse keizer aan België heeft het Belgische persagentschap Belga gisteren voor een primeur gezorgd. Het zond namelijk een foto van de aankomst van keizer Hirohito per satelliet naar Tokio. Het was de eerste maal dat een foto per satelliet vanuit België naar Japan werd gezonden. De heer Brouwer stelt. dat slechts een kwart van de hogere bouwkosten te wijten is aan de loonsverhoging, die in de bouw niet groter is geweest dan in menig andere bedrijfstak. „We hopen, dat het bij deze ene blunder blijft. Het zal voor de bouwbonden anders wel heel moeilijk worden tot een rede lijke verhouding met de regering te komen", zo schrijft de heer Brouwer in „Op de steiger". Een „kleine voldoening" heeft de heer Brouwer, dat de politieke partijen, die het kabinet-De Jong hebben geleverd, nu ook het kabinet-Biesheuvel hebben samengesteld. Zo draaien de schuldigen toch nog een beetje voor het bankroet van het vo rige kabinet op, vindt hij. Overigens is dc- voldoening be perkt. want het hele Neder landse volk zit met de gebak ken peren. De vakbeweging is bereid een bedrage te leveren aan de bestrijding van de in flatie. zo schrijft de heer Brou wer. Maar hij wijst dc be schuldiging. dat de vakbewe ging zelf tot het ontstaan van dc inflatie heeft bijgedragen, met nadruk af. -De lonen heb ben volgens hem achter de prijzen aan moeten draven en beslist niet andersom. Het oude verwijt treft de heer- Brouwer weer aan in de Mil joenennota, waar naast de grondprijzen alleen de Bouw- CAO genoemd wordt als factor die de stijgende bouwprijzen heeft veroorzaakt. Hij noemt deze „ernstige en pijnlijke be schuldiging" in zijn artikel „een onjuiste en volstrekt on aanvaardbare zaak". Er wordt volkomen voorbijgegaan aan andere prijsverhogende facto ren. Niet gesproken wordt over de inkomens van ondernemers, hoger kader, architecten enz. Gezwegen wordt over de prij-, zen van bouwmaterialen, die ook door kartelvorming node- loós hoog worden opgedreven, over de stijging van de grond- i kosten door speculatie, de stij- gende kosten van het bouwrijp maken van de grond, kwali teitsverbetering, renteverlies en andere hoge voorbereidingskos- 1 ten door te lange en te inge wikkelde administratieve pro- 1 cedures. kostenverhogende ver- I snippering van de produktie, het ontbreken van lange ter- mijnplanning. het wisselvallige overheidsbeleid en de hoge rentevoet (1 procent meer rente betekent 10 procent meer huur). De bouwkosten zijn van 1965 tot 1970 met 39 procent gestegen volgens het ministerie van Volkshuisvesting. Daarvan is nog geen 10 procent te wijten aan verbeteringen in de Bouw- CAO, aldus de heer Brouwer die voorts stelt dat dc rege lingslonen in de bouw geduren- de deze periode niet sterker stegen dan het gemiddelde over alle bedrijfstakken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13