n,PAK voelt zich verkocht en verraden Nacht van Kret leverde Leidse binnenstad een wandelgebied op NOODBRUG OVER DE NIEUWE RIJN Exploitatieregeling gehoorzaal verlengd door Redlok G.S. keuren plan „Buitengebied5 gedeeltelijk goed MBER ks SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT n onze raadsverslaggever) IDEN Het was de nacht van 11 waarheid (die er volgens het patiënt^K helemaal niet is uitgeko- sman lange adem van e houder Kret. De Leidse d heeft zichzelf overtroffen, lerste, 0 0ofc het veelkoppige publiek, lat voor de tweede maal de nieu vftadsgehoorzaal bezette en taarvan tot half vier een \ardnekkige kern wakende bleef. Het PAK voelde zich verkocht en verraden. Roel In 't Veld bleef er op hameren: „het loslaten van het totale voetgangersgebied beschouwen wij als een soort verraad aan onze kiezers, die op de hearin- gen een afgesloten Breestraat in het vooruitzicht kregen ge steld". Wethouder Kret hield vol, dat er ook de vorige week geen fractie te vinden was die de Breestraat ongeconditio neerd in het wandelgebied op genomen wenste te zien. Waar het om ging manifesteerde zich o.a. in een socialistisch du el tussen Zunderman (DS'70) en In 't Veld. De eerste was be reid tot compromis: het doel bereiken in etappes, de tweede wilde de wandelbuit ineens binnenhalen, met de Bree straat: „Ons verkiezingsprogram laat ons geen andere keus". Het kon er bij het PAK ge woon niet in, dat Kret de Breestraat (die hij tot nu toe dicht wilde hebben voor het autoverkeer) had laten vallen. Waarom, o waarom? „Het was het resultaat van een optelsom van factoren die zich sinds vo rige week maandag hebben voorgedaan". Hiervoor moest het PAK wijken „en de com munisten hebben zich achter de winkeliers verborgen", riep men van de publieke galerij. Veel boosheid vannacht, na twee ën zelfs een gedesorganiseerde, afgematte raad, die nauwelijks nog de moeite kon opbrengen om naar de wethouder die stevig werd gesecundeerd door handelingen aandragende amb tenaren te luisteren. KVP'er Driessen slaakte een enorme geeuw tegen het bordje Geen Uitgang leunend en in de ver warring bleef mevrouw Van Seeters (var. het haakwerkje en nog steeds kersvers in de PAK- fractie) rustig adreswijzigingen schrijven. Toch ook wel gezel lig in die holle stadszaal vol holle slaperige ogen, geluiden en echo's. Burgemeester Vis hield onbewogen het stuur, ter wijl om hem heen de pilsjes en kroketten van de verfrissend nabije gemeentelijke buffetten hun weg vonden. De conse was zoek, maar het wandelge bied werd geboren. Een laatste nieuwtje: er bestaat over komst tusen Zunderman Kret; ze zijn allebei in Zweden geweest, de voedingsbodem voor parkeerenthousiasten. Bij na half vier: Boeh, riep een stukje teleurgesteld publiek. BREESTRAAT (NOG) NIET OPGENOMEN De Breestraat blijft, bij gebrek aan acceptabele vervangers, voor het (vele) verkeer open. Het besluit hiertoe wekte veel onmin bij het P.A.K. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Met ingang van 25 oktober a.s. krijgt Leiden zyn voet gangersgebied. De gemeenteraad besloot hiertoe met 20 tegen 0 stemmen om vjjf voor half vier vanmorgen, even nadat de PAK- fractie de stadsgehoorzaal demonstratief had verlaten. Na een wat melodramatische vergadering van acht uur, waarvan wethouder Kret ongeveer de helft van de spreektijd in beslag nam, viel het doek over een zaak die wekenlang op allerlei niveaus de gemoederen heeft beziggehouden. Een groot aantal PAK-amendemcnten moest wijken voor het voorstel van B. en W., zoals dat op het laatste moment, 27 september, was geformuleerd. De Breestraat een bijzonder heet hangijzer blijft open; de in de voetgangersnota omschreven maatregelen zullen uiterlijk op 25 november 1972 van kracht worden. Duurrecord: 8 uur praten 'ergeéld IS.15 ,0 55 (S) niek. Leidsche Courant, september 1921 Gebeten De winke- lier v.d. V. te Zevenhoven werd door een mug in de hand ge- 22a«P5 stoken, met het gevolg, dat de hand en de arm opzwollen geneeskundige hulp moest den ingeroepen. Dit is in korte tijd het tweede geval van ont- steking, veroorzaakt door mug. Een meisje, M. onlangs hetzelfde ongeluk. Ook hchai r iS *>eteren(*- mkelsluiting De Hillegom- sche Raad kon het worden over de winkelsluiting. eindstemming staakten tweemaal de stemmen, zodat de verordening werd verworpen. Er komt dus géén zondagsslui ting hier. blijven de duiven? inwoner van Gronsveld vond het bos een nest van drie jonge sperwers. Rondom het nest (8.3» vond hij tevens 68 aluminium van postduiven schillende jaartallen. 1.00 l 't)es. Op de Langebrug blijft de geldende rijrichting gehandhaafd. Ver. tot Behoud Natuur monumenten j™:"koopt tweeduizend hectare weiland in Nieuwkoop UEUWKOOP—DEN HAAG De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder- land heeft plannen om 2.0460 i ha. weiland te kopen van de heren J. Nell en G. Kroes in Nieuwkoop. •e. aankoopsom bedraagt f 10.000. G.S. zullen een subsidie van 50 procent verschaffen omdat zij van mening zijn dat dit waar devolle gebied zoveel mogelijk ongeschonden moet blie. ven. De weilanden maken deel uit van het gebied rond de Nieuw- koopse Plassen. LEIDEN Naar aanleiding van de vele protesten, die bij het gemeentebestuur binnengeko men zijn na het bericht dat de Singelbrug over de Nieuwe Rijn zonder enige alternatief zou worden afgesloten, heeft B. en VV. besloten om een „voet gangersburg" over de Nieuwe Brug te leggen. Tussen de Rijnkade en het Utrechts Jaagpad komt een dekschuit te liggen waarop een houten plankier van ca. 2.50 br. met een leuningen wordt ge maakt. Aan beide oevers komt voor de voetgangers een toegangstrapje, terwijl naast dit trapje voor fietsers en bromfietsers een zgn. „sulletje" (een schuin plankje) wordt gemaakt om de rijwielen gemakkelijker de brug op en af te kunnen rij den. Voor het gebruik van de brug zal afstappen onvermijde lijk zijn. De tijdelijke oever verbinding wordt zo gemaakt da* - «e-nar'vcr- keer kan worden doorgelaten. De l;c-ten van de voorziening, die gc ind worden op 6.000 gulden, komen ten laste an het Singelbrugkrediet. waardoor een begrotingswijziging nodig wordt. Reconstructie lanen in Leiderdorp LEIDERDORP Begin oktober wordt begonnen met een re constructie van de Acacialaan en de Ericalaan. Het werk zal in 2 fazen worden uitgevoerd en de woningen zul len goed bereikbaar blijven. Tijdelijke wegomleidingen zijn echter wel te verwachten. KATWIJK De heer Tieleman, gemeentesecretaris in Katwijk, gaat per 1 februari 1972 met pensioen. De heer Tieleman werkt sinds 29 mei 1929 op het Katwijkse gemeentehuis, hij is sinds 1 september 1960 ge meentesecretaris. LEIDEN In de beknopte weer gave van het jaarverslag van de openbare b b'iotbe"k '>u- vens is een storend D '*e ge slopen Fr werden niet !00 dieboeken aan volwassenen uitge leend. maar 100 minder dan in het vorige jaar. Bij elkaar nog altijd 9.594. De andere door de raad de, al dan niet door het PAK geamendeerde, maatregelen zijn: de Nieuwe Rijn, voor zo ver gelegen tussen Burgsteeg en Hartesteeg, wordt bij het semi-voetgangersgebied (met fietsers en bromfietsers) be trokken; de Oude Rijn wordt uitsluitend op woensdag, zater dag en tijdens de koopavond bij het voetgangersgebied be trokken; de terreinen waarvoor een regeling betaald parkeren wordt ontworpen worden voor lopig en wel per 25 oktober a.s. in de blauwe zone opge nomen; voor de binnenstadsbe woners wordt een z.g. pasjesre geling ontworpen; aan de hand van de ervaringen zal in over leg met de verkeerscommissie worden bezien, of de bromfiet sers blijvend in het voetgan gersgebied kunnen worden toe gelaten; met het oog op het over de Breestraat bepaalde blijft de huidige rijrichting van de Langebrug gehandhaafd; met ingang van 25 oktober a.s. wordt een verbod rechtsafslaan vastgesteld op het einde van de Breestraat in de richting van het Steenschuur voor motor voertuigen op meer dan twee wielen; in plaats van het ver breden van de trottoirs op het laatste gedeelte van het Bree straat wordt thans eerst overge gaan tot voorlopige verbreding van het noord-westelijke trot toir van de Steenstraat. Twee uur lang heeft wethouder Kret nog eens het standpunt van het college uiteengezet Het afsluiten van de Breestraat bleek geen haalbare zaak te zijn: „dit is ons door de ont- wiKkehng, die vorige week in zette, wel duidelijk geworden" Verder benadrukte hij wel, dat de eerste aanzet van het wan delgebied wel geliëerd is aan de winkelfunctie van de bin nenstad, doch niet geheel. De wethouder wees er en passant op, dat het opconcurreren van de Leidse city tegen het nieu we Leidsenhage een onjuiste gedragslijn zou zijn; je kunt wel proberen te concurreren met een andere oude binnen stad vanwege het eigen karak ter. Maar tegen het nieuwe met een moderne bestand en grote parkeermogelijkheden valt niet op te tornen". De Leidse worsteling is groot, al dus de heer Kret: van de oude Hollandse steden is de Leidse city de kleinstschalige. Hij wees er verder op, dat wil de city leefbaar blijven het open baar vervoer toegelaten moet worden: „mede hieraan hebben wij onze centrumfunctie te danken". De wethouder noemde een groot aantal punten die voor de bin nenstad van belang zijn: ver dergaande beperking van de wieldruk (het goederenvervoer gaat voornamelijk langs zwak ke wallekanten), overslagcentra langs wegen buiten het cen trum moeten worden aangelegd enz. Grote nadruk legde hij op het concentreren van parkeer ruimte, het betaald parkeren en het „stapelen" van het par keren. Wat betreft de omlei dingsroute rond de city: de Pauwbrug zal in het najaar van '72 gereed zijn evenals de dam in de Korte Mare, de rou te via de Galgewaterbrug naar de Trekvlietweg zal pas over een jaar of vier open zijn. Volgens de wethouder zal het aanbod voor de „aantrekkelijk ste" parkeerplaatsen afgeremd moeten worden door de tarie ven wat hoger te stellen. Ooi* n Leiden zal de gratis par keerplaats in de toekomst een onbekend gegeven moeten gaan worden, zoal? nu b.v. in Go thenburg (Zweden), waar de heer Kret vorige week een kij- je had genomen. van de tweede instantie door Er werd ruim gebruik gemaakt verschillende raadsleden. De politieke onvriendelijkheden begonnen toen pas goed de kop op te steken. Zo wilde de heer Waal iPvdA) weten waarom de wethouder op de hoorzittingen beslist de Breestraat meteen dicht wilde hebben hij vandaag wat anders zegt. Zijn partijgenoot Jonker kwam met een aantal amendementen o.a. het onttrekken van kort- parkeerruimte door het Stad huisplein, het Rapenburg en de Beestenmarkt een recreatie functie te geven, het creëren van een verkeersdrempel in de Pieterskerkwijk, waaruit de auto geweerd moet worden (deze zaak zal door het college in pre-advies worden genomen). Pogingen om deze drempel binnen afzienbare tijd aan het afsluiten van de Breestraat te koppelen leden schipbreuk evenals de overige PAK-voor- Volgende week maandagavond half acht het gewone recept: agenda afmaken, maar dan weer gewoon „thuis" In de raadzaal. Het Rapenburg, nog altijd mooi, wordt al stevigverziekt door het verkeer. Wat had het moeten worden, wanneer de Breestraat tot voetgangersgebied was uitgeroepen7 Tarieven worden nog niet gewijzigd U kent waarschijnlijk wel die gezellige bejaardenserie van onze krant waarin oudjes op een bank ongezouten hun me ning geven over het verleden en het heden. En misschien herinnert u zich ook wel die foto van de bejaarden uit Voorhout waarop een zekere Ome Dorus stond afgebeeld. Die gezellige boer die het zo jammer vond dat zijn vroegere stamkroeg „De Bonte Koe" was verdwenen had ons toen mee gedeeld dat als wij de foto uit de krant aan hem op zouden sturen wij alleen „Aan Ome Dorus en Tante Kee in Voor hout" op de omslag hoefden te zetten. Dan zou elke postbode wel weten voor wie het post stuk was bestemd. Een van de bejaarden van het bejaardente huis „Aarhoeve" in Langeraar, de heer Wortman, heeft de proef op de som genomen, om te kijken of de bewering van de Voorhouter inderdaad juist was. Hij stuurde een briefkaart aan Ome Dorus en tante Kee in Voorhout maar tot zijn grote verrassing kreeg hij de brief kaart prompt weer terug. „Adres onbekend", stond er met de balpoint bijgeschreven. Nu hebben ze aan mij gevraagd of ik via deze veelgelezen kolom de tekst die op de briefkaart stond, door wil geven aan het Voorhoutse bejaarde paar. Dat vind ik een bijzonder aardig idee. Bejaarden die elkaar in de kolom van Redlok de groe ten doen. Van mij mogen er meer van die verzoeken komen, want ik kan me levendig voor stellen dat heel wat bejaarden die elkaar een lange tijd niet meer hebben gezien elkaar de groeten willen doen. Nu dus een groet uit Langeraar naar Voorhout. Ome Dorus en tante Kee opgelet. Hier komt de groet van de heer Wortman uit het bejaardentehuis „De Aar hoeve" in Langeraar. „Aan Ome Dorus en tante Kee ik leven samen heel tevree, met vriendinnen en met vrinden, en op Voorhout kun je ze vinden. Ome Dorus en tante Keen ik kan je niet aan een oude ®ont* Koe helpen daarom dacht ik, ik zal ze een zo goed als nieuw bejaardenentehuis sturen (kaart van Aarhoeve red.). De achterzijde is al mooi maar als je de voorzijde en de binnen kant ziet val je achterover. Veel succes met je oude Voor houtse koeien." Tot zover de groeten van de heer Wortman. Ik wilde tot slot nog even iets toegeven aan het voorgaande. Zojuist heb ik gesteld dat het een aardig idee is om bejaar den via deze kolom elkaar te laten groeten maar waarom niet iedereen. Een soort alge mene groetkolom van Redlok van de Leidse Courant. Zo in de trant van: Dag Piet in Wou- brugge hier Frits in Sassen- heim. Ook de groeten van Ber- tus. Kom je nog eens snel langs? Dat biertje dat je nog eens zou komen halen staat nog steeds in de ijskast. Dag Piet". Ja mensen, dat gaan we doen. Als u in deze kolom een of andere groet wilt overbren gen aan verre familie of men sen waarvan het adres u is ontschoten dan schrijft u even aan Redlok van de Leidse Cou rant met in de linker boven hoek- De Groeten. U mag na tuurlijk ook bellen het tele foonnummer 01710 3E244. De groeten van Redlok. WOUBRUGGE Vijf beroep schriften zijn Ingediend bij Ge deputeerde Staten tegen het bestemmingsplan Buitengebied dat ter visie heeft gelegen. De verschillende aspecten in deze bezwaarschriften samenvattend besloot G.S. ten aanzien van drie gebiedsdelen l^o goedkeu ring aan het plan te onthou- Dat zijn een stuk grond aan de uiterste westgrens, nabij de ge meente Leiderdorp, waar de nieuwe provinciale weg 6 komt, verder een driehoekig stuk grond bij Rijnsaterwoude, waarvan de detailtekening niet in overeenstemming werd ge acht met het gehele plan en tenslotte een stuk agrarisch ge bied langs de provinciale weg 6 ten zuiden van de begraaf plaats i.v.m. eventuele kassen bouw. B. en W. van Woubrugge adviseren de raad geen beroep aan te tekenen bij de Kroon Vuuweee de niet-volledige goedkeuring. Indien nodig kan het plan op de niet-goedge- keurde punten partieel worden herzien. LEIDEN Tussen neus en pen zag de Leidse raad gister avond nog kans tot over stemming te komen inzake de tarieven van de Stadsgehoor zaal en het verlengen van d< exploitatieregeling. Volgens wethouder Lij ten zullen de tarieven niet worden gewij zigd totdat een werkgroep haar advies in dezen heeft uitge bracht. Voor de periode van 1 okt. '71 tot 1 okt. '72 wordt de gemeentelijke vergoeding voor de exploitatie *105.000 gulden, vermeerderd met 25 pet. van de opbrengst van de verhuur der zalen. De pachtsom vw exploitant (de heer Milikan) wordt gebracht op 11 pet. de bruto opbrengst. Alles de 20.000 gulden aan verhoging te boven gaat zal, zo beloofde de heer Milikan over bij wie en zonder wie in „zijn" zaal de beslissing viel ge stort worden in de kas van hel Rode Kruis (applaus). Zwemballon uit wanhoop nu in kerk BOSKOOP De zwembadballon is in verband met de komende herfstregens voor verdere repa raties overgebracht naar de oude r.-k. kerk aan bet Reij- erskoop. u men regelmatig door kan werken is de hoop niet onge grond dat de Boskopers binnen afzienbare tijd weer een duik in het nat kunnen gaan ne-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3