as SCHILDERIJEN ;iJN NIET ECHT Reisgarantie is pure misleiding half j aar regens baby- lishandeling CeidaeSotwa/nt 7* Joego-Slavië wil Brezjnevbelofte niet-inmenging Eigenaresse gestolen „meesters ndjisieberaad lirèIRO-bank 'n Landry Van Till NS-Minitrips in eigen land Deense coalitie verliest zijn meerderheid Huizenruilen in vakantie met de West NS-Minitrips naar het buitenland REISADVISEURS: SDAG 22 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT men onzer verslaggevers) IjEM Voor een ernstig - \|1 van mishandeling de ten gevolge hebbend, jl gisteren de 23-jarige gieter Hans M. voor de >'oorremse rechtbank. Deze iddJheeft zijn zoontje van nog waai' -iaar out' op april van D Jaar uit zijn bedje genomen oer hem met kracht tegen de fcn van een ledikant ge- de kt, waardoor de baby zo werd gewond, dat daar heen acute buikvliesontste- ontstond, waaraan het op rel ip"1 is overleden. de behandeling van dit komen vast te staan, iet kind het slachtoffer is een schipbreuk, iet huwelijk van Hans M. geleden. Er waren aan- ies tussen de man de J t kind begon te huilen en jader had te veel gedron- werd het mishandeld. Al r had de man het babytje i vallen, waardoor het een Jelbreuk opliep, i Catharina waren in no- 169 getrouwd. De fa- beide kanten waren dit huwelijk, maar ze niet naar raad willen had gisteren geen goed voor het huwelijk en voor het huishouden. De man verdiende 350 gulden per week in Duits land. Als hij vrijdagavond thuiskwam, was er geen cent meer van over. Dan kwam er ruzie en zocht Hans zijn heil in een café. Als hij dan nader hand dronken thuiskwam, laai den de ruzies weer hoog op. Zondag 11 april was Hans M. weer dronken thuisgekomen. Hij sloeg eerst zijn vrouw in het gezicht, en trok haar aan de haren. Daarop liep hij naar Dennis, zijn zoontje, die rustig lag te slapen, nam hem op en gooide het kind met een harde klap tegen het ledikant. De volgende dag zag het kindje er vreselijk toegetakeld uit. Maar zowel de man als de vrouw durfden geen medische hulp inroepen. Nadat Dennis in de ochtend van de 19e april was gestorven, zijn de man en de vrouw naar het St.-Elisa- beths gasthuis te Arnhem ge gaan, waar een arts het kind bekeek en zag dat het bont en blauw zag door de mishande- Hij weigerde een verklaring af te geven, dat het kindje een na tuurlijke dood was gestorven. De officier van justitie conclu deerde dat alcoholgebruik steeds een groot probleem bij de verdachte is geweest. Hij eiste zes maanden gevangenis- straf met aftrek en een on voorwaardelijke t.b.r. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. idr SN I 1 "i verslaggevers) IAAG De eigenaresse schilderijen, die week zijn gestolen uit Itgebouw aan de Van Al- Tlaan te Den Haag, me- Steunebrink-Van ClR (73) heeft een, beloning tienduizend gulden uitge- I voor diegenen die haar de Iderijen terugbezorgen. Ze insdt bij thuiskomst verklaard de schilderijen inderdaad echt zijn. Rem- L^dt, Potter, Hobbema en Steen en waarvan de echt- andaj DAM (ANP) Tussen ituren van de Amster- Rotterdam Bank N.V. en Landry en Van Till zijn ^jirhandelingen gaande over )EN kansluiting van dit Haagse ^ij het AMRO- e jorrn" De onderhandelingen ngevi'n een vergevorderd stadi- gekomen, aldus een mede- omerjg van de AMRO-Bank. 't. en Van Tilj is een sinds' lling in Den Haag gevestigd gen {culier bankiershuis. Op iijderpgenbiik zijn er ruim vijf- dag I personen werkzaam. De r to|o Bank zegt een mogelij- "•lamenweking met „een er- n en bekend bankiershuis tandry en Van Till" als positieve uitbreiding van 1 activiteiten te zien. Bij lry en Van Till geldt met 6 de overweging, dat aan- ölfng bij een grotere en lan- 'k gespreide bankinstelling vergroting van de moge- n tot dienstverlening r cliënten biedt. Illegale Jarokkanen H^gehouden een onzer verslaggevers) j'pWlJK. De rijkspolitie 10—15-fisterwijk heeft twaalf Ma- anen aangehouden die ille- in het lu.id bleken te ver waren niet in het van paspoorten en werk- verblijfsvergunningen. Ze over enige dagen worden gestuurd naar Marokko, twaalf Marokkanen bleken pieesten in de laatste vijf Tiden met trein of auto van- het Spaanse Malaga naar prland te zijn gekomen. heid ook door verschillende deskundigen in twijfel is ge trokken is nu ook bekend ge worden welke drie andere schilderijen er ontvreemd zijn. Het zijn een markttafereel dat toegeschreven wordt aan Zorgh uit het begin van de zeventien de eeuw, drje vissersvrouwtjes van een onbekende en een in terieur dat toegeschreven wordt aan Jacob Maris. De eigenaresse zou de schilderij en, die verzameld zijn door haar overleden man, niet extra hebben verzekerd tegen dief stal. De beloning komt ook van haarzelf en niet van een verze keringsmaatschappij. De politie tast bij het onderzoek, aldus een woordvoerder, momenteel nog volkomen in het duister. De dieven hebben zeven schil derijen uit de flat meegenomen maar een aantal andere laten hangen, waaronder een werk van Mauve. Vermoedelijk is de omvang van dit werk, twee bij drie meter, hier de hinderpaal geweest. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, (links) is gis teren gekozen tot voorzitter van de algemene vergade ring van de Verenigde Na ties. De heer Malik drong erop aan het lidmaatschap van de Verenigde Naties open te stellen voor alle landen. Verwacht wordt dat de algemene vergadering de Volksrepubliek China zal uitnodigen zitting te vemen in de algemene vergadering en de Veiligheidsraad. Drie onlangs onafhankelijk geworden landen, Bhoetan, Bahrain en Qatar, zijn gis teren tot lid gekozen van de volkerenorganisatie. Hier mee is het aantal leden van de V.N. op 130 gekomen. 300.000 dollar. Tijdens de ver zending per vliegtuig van Frank fort, via Hamburg en Anchorage, naar Tokio zijn 300.000 Ameri kaanse dollars verdwenen. Toen de twee door een Zwitserse bank verzonden pakketten in Tokio werden geopend, bleken zij slechts oud papier te bevatten. Hoe men het geld eruit heeft gehaald is de politie een raadsel, want de zegels waren niet ver broken. BELGRADO (AFP) Van het bezoek dat de Sovjetrussische partijleider Leonid Brezjnev vandaag aan Joego-Slavië brengt, wordt in dat land een Russi sche belofte van niet-inmen ging in de binnenlandse aange legenheden van Joego-Slavië en voor de Sovjet-Unie een beves tiging van haar „aanwezigheid" in de Balkan verwacht. Het zou een droomwens zijn, zo zeggen waarnemers, wanneer men zou verlangen dat dit „niet-officiële en vriendschap pelijke bezoek" dat zaterdag eindigt, meteen zou leiden tot een volmaakte harmonie tussen Moskou en Belgrado. Geen van beide partijen verdoezelt de geschillen. Maar nu een Euro pese regeling in zicht is, moet het in het belang van het Kremlin zijn als grote verzoe ner te verschijnen in dit deel van de Balkan. De vice-voorzitter van het federale parlement, Josip Djerdja, heeft in het vakbondsblad „Rad" ge schreven dat de Europese vraagstukken en de kwestie van en nauwere wederzijdse samenwerking" tussen Joego- Slavië en de Sovjet-Unie moei lijk te scheiden zijn. Het zal zelfs afhangen van de mate waarin beide landen oplossin gen en perspectieven van Euro pa gelijkelijk beoordelen, hoe en of er een overeenkomst kan worden bereikt. De basis van zo'n overeenkomst is de verkla ring van Kroetsjev-Tito uit 1955, waarbij de onafhanke lijkheid van Joego-Slavië en niet-inmenging in zijn binnen landse aangelegenheden werd vastgelegd. Voor Joego-Slavië is het van be lang, uiteen te zetten dat het karakter van het socialisme in het land niet wordt bedreigd door de decentralisatie van de federale structuur. In bepaalde Joego-Slavische politieke krin gen had men deze lente de onjuiste indruk dat dit het ge val zou zijn. Het is nu genoeg zaam aangetoond dat Joego-Sla vië niet van het socialistische en niet-gebonden pad afwijkt, aldus politieke kringen in Bel- De Zuidslavische toenadering tot China is tegen niemand gericht en Joegoslavië wil evenmin „exclusief" zijn. Het is niet de bedoeling dat vriendschap el ders vijandschap kweekt. Joe go-Slavië wil, na Tsjecho-Slo- wakije dat het de verzekering krijgt dat de „kleine landen" in een Europese regeling worden geëerbiedigd. (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2 dagen Amsterdam f 39.- 3 dagen Zuid-Limburg f48.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Montferland f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Drente 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant 5 dagen Terschelling 5 dagen Ameland f53.- f64.- f66.- f85.- f89.- Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voorde'^ uit me. .S KOPENHAGEN Bij de Giste ren gehouden verkiezingen in Denemarken heeft de sinds 1968 regerende coalitie van li beralen, radicalen en conserva tieven niet de 90 zetels behaald Bovenwinden ontstemd Kamerleden hadden geen tijd PHILIPSBURG (St. Maarten) (ANP) Op de Nederlandse Antillen raakt men over het bezoek van de Nederlandse parlementaire delegatie voorlo pig niet uitgepraat. Onder de kop „De banneling" geeft het eilandsraadslid van Saba, Will Johnson, in het blad New Age een schets van het benauwde bezoek van de parlementariërs aan de bovenwindse eilan- Onlangs zagen wij hier een paar Nederlanders op doorreis. Het leek erop alsof zij grote haasi hadden. Later hoorde ik dat zij behoorden tot een Nedeilandse parlementaire missie en dat zij waren komen kijken naar de noden van de bevolking. Op Saba en St.-Eustatius verbleven zij slechts een uur. Zij hadden geen tijd om met de pers te praten, geen tijd om met de eilandsbesturen te praten, geen tijd voor de oppositie, geen tijd voor de zakenlieden. Zij zullen ongetwijfeld in staat zijn het Nederlandse parlement een goed beeld te geven van de situatie op de bovenwinden die nodig zijn voor een meer derheid in het parlement van 179 zetels. De coalitie kreeg 88 zetels, de voornaamste opposi tiepartijen (sociaal-democraten en socialistische volkspartij) sa- 87. De coalitie heeft tien j BRUSSEL (ANP) delegaties Steenkamp: het adres voor alle noden HARD op weg is prof. Steenkamp om de reputatie van prof. Beel als aarts-verzoener te doen verbleken. Na geslaagde interven ties voor de Nederlandse kerkprovincie en het Nederlandse kabinet staat de Eindhovense hoogleraar nu weer op de nominatie om te gaan optreden als de voorzitter van de beleidscommissie die de koers van de KVP voor de komende jaren ontwerpen moet. Niet alle K.V.P.'ers vinden de stralenkrans rond het hoofd van prof. Steenkamp op zijn plaats; maar alleen hijzelf kan de benoeming tot voorzitter van de beleidscommissie nog blokkeren. Zo hij gewild had, zou hij trouwens kunnen optrekken naar een topplaats in het K.V.P.-bestuur. Maar hoewel prof. Steenkamp bepaald niet zonder ambities is, begrijpt hij beter dan sommige van zijn supporters, dat het verstandig kan zijn van een paar topposities (voorlopig?) af te blijven; daarom nog geen premier Steenkamp en ook geen partij voorzitter die naar dezelfde naam luistert. Goede keus VOOR ons is het een uitgemaakte zaak, dat voor het geven van leiding aan het onderzoek wat de koers van de K.V.P. dus ook van de christen-democratie tussen nu en 1980 worden moet, prof. Steenkamp het ideale adres is. Voor een christen-democratie eist hij een dermate „open" karakter, dat niemand hem zal aanzien voor ee.i handelaar die oude wijn in nieuwe zakken probeert te smokkelen. Van de andere kant taxeert hij de waarde van samenwerking tussen K.V.P. en de protestants- christelijke partijen hoger dan sommige leden van de zogenoemde „Amersfoortse groep" die feitelijk het liefst op een volkspartij zonder meer zouden losstormen om daarna in de armen van de firmanten Van Mierlo en Den Uyl te vallen. Waarschijnlijk begrijpt prof. Steenkamp. dat de K.V.P. dan het voorbeeld navolgt van iemand die in de buurt van Amersfoort van de bekende toren gesprongen is en een inhoudsloze naam in het geschiedenisboekje eraan overhield. Duidelijkheid WIJ vinden een Steenkamp aan het hoer van de beleidscommissie vooral de juiste persoon, omdat dan de ideologie en de praktische politiek tezamen aan bod zullen komen. Wat in de eerste plaats noodzakelijk is om duidelijkheid te scheppen, maar ook om een partij, of concentratie van partijen, te vormen, waarin het Evangelie de inspiratie is voor een program en niet een etiketje op een bus algemeen-gehouden goede voornemens. Meester moet dienen STAATSSECRETARIS SCHELFHUOT zal wel succes hebben met zijn pogingen bij minister De Koster om wat meer onderwijzers vrij te krijgen van hun verplichting om voor anderhalf jaar buiten de klas en binnen de kazerne te blijven. Nc lig is dat succesje wel, omdat anders in Uitgeest, Rotterdam en andere plaatsen voorlopig volgens een noodrooster les gegeven zal moeten worden. Natuurlijk is het naar huis sturen van een klas, omdat meester moet opkomen, een spectaculair protest. Maar een schoolhoofd kan dat evenmin lang laten duren, als wanneer hij wegens langdurige ziekte van een van zijn leerkrachten naar de noodrem grijpen Hij zal moeten zorgen dat de kinderen door middel van de kunst der improvisatie toch les krijgen. Alleen weet iedereen hijzelf in de eerste plaats dat dit van andere onderwijzers extra-inspanning kost en toch de kwaliteit van het onderwijs doet verminderen. In het belang van dat onderwijs zal min. De Koster dus meer vrij te stellen onderwijzers op de urgentielijst moeten zetten. Maar tegelijkertijd groeit het verlangen naar zulke maatregelen, dat de lasten welke militaire dienstplicht met zich meebrengt, met meer evenredigheid verdeeld worden over de jaarklasse die aan de beurt is. Een beroepsleger wordt anders de beste oplossing. zetels verloren. De uitslag is nog niet volledig. De vier zetels van Groenland en de Far-Oer moeten nog worden aangewezen, maar het is on waarschijnlijk dat de rege ringscoalitie hier nog zetel winst zal boeken. De sociaal-democraat Jens Otto Krag die leider van de opposi tie is, heeft inmiddels al laten weten dat de huidige regering moet aftreden. De conservatie ve minister van Financiën, Erik Ninn-Hansen, heeft de uit slag van de verkiezingen hoogst onbevredigend genoemd. Juist de grote verliezers, de conser vatieven en de liberalen, zijn de grootste voorstanders van de toetreding van Denemarken tot de EEG. De socialistische volks partij, die van 11 op 17 zetels kwam, is fel gekant tegen toe treding. Vijf van de de Europese ministerraad zijn voor het hou den van rechtstreekse verkie zing van de leden van het Eu ropese parlement. Frankrijk al leen blijft zich ertegen verzet ten. Staatssecretaris Westerterp (Ne derland, Buitenlandse Zaken), was gisteren in Brussel duide lijk teleurgesteld over deze Franse houding „die een ver dragsbepaling negeert". Een winstpunt is echter dat bereikt is dat het onderwerp op de agenda van de raad blijft staan. Afgesproken is dat de voorzitter van de raad een ge sprek zal voeren met de poli tieke commissie van het Euro pese parlement. Hij zal daaro ver in een volgende raadsver gadering rapport uitbrengen. Ook over een voorstel over een gemeenschappelijke visserijpo- litiek kan door Franse tegen stand geen overeenstemming bereikt worden. „Snoepreisjes om spionnen te ronselen" BONN, (AP) De Westduitse regering meent dat de snoep reisjes naar Oost-Beriijn. die de Oostduitse regering West duitse militairen en politiea genten aanbiedt, niets anders dan verkapte pogingen zijn om nieuwe spionnen te recrute- Naar mededeling van de interne veiligheidsdienst van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken in Bonn ontvangt militair en politiepersoneel schriftelijk uitnodigingen voor „contactdis cussies" in Oost-Bcrlijn. Voor deze „freelance publiciteitsacti- viteiten" ontvangen de gasten salaris en een gulle onkosten vergoeding. (ADVERTENTIE) 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f135.- 5 dagen Parijs f132.- *Van 6 november t/m 11 december 1971 en van 8 januari tjm 4 maart 1972 geldt een minimumprijs van f 100.- Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig X uit met NS UTRECHT „Het is misleidend te zeggen dat op 1 oktober ettelijke miljoenen Nedelanders rustig zouden kunnen gaan sla pen met de gedachte dat met bun vakantie niets meer kan ge- Dat gistermiddag de hr. G. G. Gerkens, voorzitter van de Fe deratie - van Reisadviseurs op een openbare vergadering in Utrecht. Hij doelde hiermee op de vorming van een Stichting Garantiefonds NVR, waartoe de alg. Ned. Ver. van Reisbu reaus (ANVR) op 3 maart in samenspraak met de staatsse cretaris voor het toerisme, be sloten heeft over te gaan. Deze stichting zal 1 oktober een feit worden. Het garantiefonds zal twee miljoen gulden per gebeurtenis maximaal gaan uitkeren met een eigen garan tie voor de ANVR-leden van 150.000 gulden bij calamiteiten die in de afgelopen jaren in de reiswereld tot reisschandalen zijn uitgegroeid. „Als werkelijke calamiteiten zul len optreden, dan gebeurt dat in de spits van het seizoen. Ik kan u garanderen dat dan die twee miljoen gulden een futili teit zijn, ten enen male onvol doende", zei de heer Gerkens. „Wij zien het nut van verzeke ring niet in. Elke calamiteit vindt zijn oorzaak In tet wan beheer van een bedrijf. Wij zien niet de noodzaak de con sument tegen het onvermogen van de producent te verzeke- Schoenmode geeft oetemverk (Van onze moderedaktie) AMSTERDAM Gisteren moch ten wij in het International Fashion Council te Amsterdam een overzicht krijgen van ons winters voetenwerk, getoond door het Modecentrum voor de Schoen- en Lcdcrbrachc. Als vaststaand feit wordt hier aan genomen, dat er twee mode- riclitingen bestaan, die naast el kaar horen (en niet alleen in schoenen): de sportieve en de klassieke. Ze zijn niet per defi nitie gebonden aan leeftijd, maar veeleer aan levenswijze, lichaamsvormen en, wat schoe nen betreft, ook aan de aard van dc overige kledij. Sportiviteit uit zich in stevige, stoere modellen met dikke crê pe-, rubber- en profielzolen, met touw- en koordveters. Ze zijn uitgevoerd in leer en suè- de, vooral zwart en bruin, ook roestkleurig, mosgroen en blauw, soms in combinatie van twee kleuren. Klassiek-sportief zijn moccasins (ook wel loafers genoemd), in bruin en zwart leer. in blautf suède, zonder metaal- maal met leergarnering in krakeling getjes over de voet gelegd. Klassiek-gekleed borduurt hiel gewoon op door, alleen ranker, slanker en heel chic. In dezt sector vooral veel zwart, en veel blauw suède, van lichl grijsblauw tot aan diep ko ningsblauw. En soms zeer sub tiel gegarneerd met metaal. De klassieke laars is soepel et glad. het model van de schoeï simpel. Een rits opzij of rek baar materiaal zorgt voor di

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7