Raadhuis van Ter Aar gaat ruim 4 ton meer kosten Plan Midden v gebied door GS afgekeurd P. Overdevest maakte van melkbrikken en mestwagens 'n hobby Poppenspel in LAK-theater Herinneringen langs Europaweg JONG maar ook OUD Markten f veilinger PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 SEPTEMBER isr 6 RAADSLEDEN TEGEN KREDIET Onenigheid in raad Ter Aar over gebruik van tuinen TER AAR De heren Heins en Van Harten hebben gisteravond nogal in de clinch gelegen met B. en W. over een brief van drie inwoners die de strook grond voor hun huis graag wil den benutten voor de aanleg van een tuintje. Heins en Van Harten vonden dat dit best kon. maar B. en W. wilden er niet aan beginnen omdat de strook in onderhoud is bij de gemeente. Het voorstel van de heer Heins werd dan ook ver worpen met zes tegen vijf De verbetering van het kruispunt Langeraarseweg - Geerweg. gaat f56.100.kosten, waartoe de raad besloot. Bi.i het besluit voor de voorbereiding van bestemmingsplannen wilde de heer Van Harten de aandacht vestigen op Korteraar. omdat hij vreesde dat het met bebouwing daar wel eens flink mis kon gaan. Ook hier wilde het gemeentebestuur niet Er is een regeling in voorberei ding. De school voor christelijk volks onderwijs moet er een vierde leslokaal bij hebben maar er i! geen geld voor de vaste finan ciering. zodat van de bouw voorlopig niets kan komen. De enige die tegen het verhogen van de presentiegelden met f7,50 stemde, was Jac. van Harten. De gemeente Ter Aar moet binnenkort voor de recht bank verschijnen omdat zij de afrastering voor het huis van de heer Berkemij heeft wegge haald. De bewoners van de Vosholstraat krijgen, na de brief die zij hebben rondgestuurd, een bete re straat, kosten f 18.450,. „"Waarom moesten deze mensen hier nu weer eerst om vra gen?" vroeg de heer Van Har ten. Bij de rondvraag wezen de heren Van Rijn en Fransen op de vervuiling van het water in Langeraar. Redding moet hier gebracht worden door de zui veringsinstallatie. Soos weer open voor bejaarden uit Sassenheim BASSENHEIM De Algemene Sociëteit voor bejaarden gaat dinsdagmiddag weer van start in hotel „Het Bruine Paard". De autorijders zullen telkens tij dig bericht ontvangen welke minder valide personen zij moeten ophalen. Autorijders die zich tot nu toe nog niet hadden opgegeven voor het be jaard envervoer kunnen dit als nog doen bij de heer J. van TER AAR De raad heeft gister avond een krediet van f 418.500,verleend voor het nieuwe raadhuis. De totale bouwkosten bedragen nu f 1.968.00.—. Dat. betekent een flinke overschrijding van de begroting en dat ontlokte de nodige kritiek bij de raadsle den. De heer Uyttewaal zei tegen te zullen stemmen en ook de he ren Hijdra, Harten en Heins maakten de nodige bezwaren. Deze laatsten wilden het be sluit uitstellen. Hoewel de bur gemeester hier wel voor voelde, ging men hiertoe toch niet over. Zes van de elf raadsleden stemden namelijk voor het voorstel van B. en W. De infor matie over de forse stijging van de prijs werd alsnog toe gezegd. Jansen: Ik heb het gezegd Dieren wedstrij d voor jeugd Lisse LISSE De afdeling Lisse van de Vereniging tot bescherming van dieren organiseert op 6 october voor de jeugd van Lis- se in de grote schuur van steenhouwerij Boot in de Juli- anastraat een wedstrijd in het verzorgen van dieren. De jeugd tot 13 jaar mag met alle dieren naar de keuring komen ongeacht welk soort. Aan deze wedstrijd wordt te vens een opstelwedstrijd ver bonden waarbij als prijzen zes boekenbonnen ter beschikking zijn gesteld. „St.-Jan de Dooper" kreeg 15.000 LISSE De gisteravond in het parochiehuis gehouden kerke- veiling ten bate van de r.-k. parochiekerk „St.-Jan de Dooper" heeft in totaal 15.000 gulden opgebracht. Parochianen uit Katwijk, Rijns- burg en Valkenburg hadden ruim 400 kavels bijeengebracht. De opbrengst van deze veiling zal dit jaar worden gebruikt om de kosten, voortvloeiende uit de inwendige verbouwing van de kerk, te dekken. LISSE-ALPHEN De plaatselij ke damclub HDC is het nieuwe seizoen begonnen met een ne derlaag tegen het pas gepromo veerde Lisse. De uitslagen: D. RavensbergenC. Zijlstra 11; BalkenendeBrunt 11; Alge- raVerboom 11; Van Mors- veldVan Muiswinkel 20; Van RossemVan Ruitenburg 20; LammersVerboom 11; Van der StelWieman 02: BogerdKalshoven 11Van HorickBaerveldt 11Out Van Winkel 20. Bazar voor jeugdwerk HAZERSWOUDE Op zaterdag 25 september, tussen 14.00 en 23.00 uur, wordt in het Neder lands Hervormd Verenigingsge bouw te Hazerswoude-dorp een bazaar gehouden. De baten vloeien voort naar de kas van de voetbalvereniging Hazerswoudse Boys, die niet alleen de activiteiten van het jeugdwerk op een hoger plan willen brengen, maar tevens een geluidsinstallatie wil aan schaffen. Omstreeks 22.00 uur vindt de trekking van de lote rij plaats. Dahlia -avond bij D.E.V. LEIDEN De Leidsc Tuiniers en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" houdt op vrijdag 24 september een dahlia-avond in gebouw „Staalwijk" aan de Heren straat. Men kan zijn inzendingen van dahlia's (en fruit) vanaf zeven uur 's avonds inleveren en op stellen. Na acht uur worden de inzendingen niet meer beoor deeld. SASSENHEIM Woensdag 29 september zal in het Gezond heidscentrum aan de Narcis- senlaan de bejaardengymnastiek o.l.v. de heer Schmohl weer beginnen. Deze zal in twee groepen worden gehouden t.w. half tien en om tien over tien iedere woensdagmorgen. Men kan zich aanmelden voor de lessen in het Gezondheidscen trum of bij de heer Schmohl, Parklaan 112. De bejaar- dengymnastiek gaat uit van de gezamenlijke kruisverenigin gen. Mestwagens met ijzeren of houten staart, onvolprezen hooiwagens en een Buche- wagentje, uit de tijd, dat vader ten plattelande met vrouw en kinderen een ritje door de lage dreven maakte. U ziet het allemaal langs de Europaweg bv de Vliet. NOORDWIJK De afkeuring door G. G. van het bestemmings plan Middengebied onder het motief, dat eerst een dege lijk onderzoek ingesteld moet worden naar de mogelijkheden in het Middengebied is gis teren in de Noordwijkse ge meenteraad door de liberale fractieleider Th. Jansen aange grepen voor een aanval op de voormalige wethouder De Geus. De heer Jansen zei in het verle den vele malen op een gedegen onderzoek te hebben aange drongen, maar wethouder De Geus wees dat altijd af. G.S. heeft de gemeente tevens opge dragen in hoge mate aandacht LEIDEN „Een mens wil wel eens iets anders, niet? De tap moet natuurlijk blijven lopen. De tap is belangrijk, het is voor de ander zijn drinken, maar voor mij mijn brood". P. J. M. Overdevest, eige naar van het gewilde „aanloop"-café-restaurant Nieuw Cronesteijn aan de Vlietweg. heeft nauwelijks de tijd om wat over zijn open luchtmuseum van oude boerenkarren (een soort Leek op zijn Leids) te vertellen. Een jaar geleden zette hij op het grasveld bü de par keerplaats langs de Europaweg zijn eerste aankoop neer: het onder stel van een blauwe hooiwagen, dat hij in Wilsveen op de kop tikte. „Ruim een eeuw oud en niet meer compleet te krijgen". OUDE BOERENKARREN: Op het ogenblik staan er zeven karren te kijk. Het komend voorjaar, als de keten van de maatschappij die ter plaatse beschoeiingswerkzaamheden uit voert verdwenen zijn, wordt de collectie uitgebreid. „Ik ga het groots opzetten, met joekels van bloembakken er tussen. Er komt dan nog een hooiwagen bij en een leuk an tiek arresleetje. Het is me an ders wel een zorg, de spullen bij elkaar te houden. Een paar keer is het al gebeurd, dat ze geprobeerd hebben een wagen weg te jatten. Hier!, die bloem bak is óók al vernield. Maar ik heb een prachtige zenuwachti ge waakhond en daar hebben ze niet van terug". Na het stuk blauwe hooiwagen kwamen er nieuwe aanwinsten. In de rij staan nu een gave ruige mestwagen 40 jaar oud met ijzeren staart, van Stompwijk afkomstig en nog veel gebruikt in Zuid-Holland, een Friese hooiwagen van tus sen beide wereldoorlogen date rend (meneer De Groot van de Leidse Varkensmarkt maakt nog wielen voor dergelijke karren) en een Hollandse hooi wagen met een dure spiegel. vervaardigd door De Vaan en waarschijnlijk afkomstig van de Waard achter Rotterdam. Deze wagen heeft nog op de Leidato gestaan. De verzame ling is voorlopig afgerond met een kordaat aandoend Buche- karretje, een rijwagentje waarmee men vroeger naar de kerk ging of 's zondags gezellig een ritje maakte („Daar reed men eens rally's mee, zoals te genwoordig met auto's," vertelt Overdevest) een Leidschendam- se melkbrik en een oude mest wagen met houten staart, die< uit het Zoeterwoudse „West end" is gehaald. P. Overdevest, met z'n 29 jaren nog Zoeterwoudenaar in hart en nieren, runt al weer ruim vijf jaar de zaak waarin hij geboren en getogen is. Nieuw Cronesteijn is het laatste Zoe terwoudse bolwerk tegen de Vliet aan. „We kennen mekaar hier allemaal. In Leiden weet je niet eens wie je eigen buren zijn. Het mag hier nu wel Lei den zijn geworden, maar het is nog steeds „Zoeterwoude bo ven" voor me". We drinken er maör een pilsje op in de mach tig fijne, warme september- TON VIETERS Veenders zijn bij uitstek mensen die de gezel ligheid opzoeken. Dat merkten wij toen wij de fraaie tuin achter het bejaardentehuis Jacobus in Roelofa- rendsveen binnenlie pen om er een foto in bejaarden te na ken. Prompt kwamen ze van alle knvtm aanlopen en dan kan je niet weigeren als ze allmaal op de foto willen. Daarom pose ren hier dan ook ze ven Veenders i.p.v. de gebruikelijke vijf. Mevrouw Klein (80), Piet Loos (79), Piet Koek (86), Engel Eist- geest (81). mevrouw Elstgeest (84), me vrouw Schakenbos (82) en mevrouw Van de Meer (86) Piet Loos (speciale hobby's kla verjassen met daar naast een lekkere '<indse neut) is on- ge i de rapste prate, J:t stel. Zonder nu 'rijgt hij de lachers in hand als hij ove. et karakter van de Veenders opmerkt: „In de zomer is geen borrel te groot of ze drinken hem op en in de winter is geen korst te groot of ze eten 'm ook op". De glimlach trekt even weg van de getaande gezichten als we ter loops ook nog even het verleden aansnij den. „Praat er niet van", zegt Piet Koek. „Toen ik in 1907 trouwde verdiende ik zeven kale guldentjes per week. Je werkte van zon tot zon. Van mij hoeft die tijd niet meer." Ook de dames laten zich als het om het verleden gaat, niet onbetuigd. Me vrouw Schakenbos („Als ik nu had ge leefd was ik een Dolle Mina): In de jaren '30 leden we allemaal ar- instanties waar je je kon vervoegen als je zonder geld zat. Nee, leven is o.k." W. Weenink 50 jaar in mannenkoor St.-Caecilia RIJPWETERING Het koor „St. Caecilia" uit Rijpwe- tering heeft de afgelopen jaren al een paar maal gouden jubi larissen mogen huldigen. Ook nu is dit weer het geval. Zon dag a.s. is het vijftig jaar gele den dat de heer W. Weenink tot het koor toe trad. Op 18-jarige leeftijd deed de nu 71-jarige jubilaris reeds zijn zangersexamen. Door bepaalde omstandigheden kwam hij ech ter in 1921 pas voorgoed aan het koor en sindsdien heeft hij met bijzonder veel ijver en een goede stem de tweede bas partij vertolkt. In januari 1953 volgde hij de heer Oudshoorn als dirigent-directeur op en van die tijd af hanteert hij iedere zondag de dirigeerstok. De liturgische en Gregoriaanse muziek is hem bijzonder dier baar. Zondag a.s. wordt om half elf in de parochiekerk een hoogmis opgedragen tot inten tie van de heer Weenink. Daarna vindt in het Dorpshuis op bescheiden wijze een intie me feestviering plaats. Lezing over wet op basisonderwijs LEIDSCHENDAM Mej. mr.' J. F. Whitlau, stafmedewerkster van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Openbaar On derwijs zal maandag 4 oktober in de aula van de 3e chr. lagere school aan de Dobbelaan een inleiding houden over het „Voorontwerp van wet op het basisonderwijs". De bijeen komst, die voor alle belangstel lenden gratis toegankelijk is en om acht uur begint, wordt ge organiseerd door de plaatselij ke afdeling van de VOO. In het voorontwerp van wet wor den veel onderwerpen aange sneden die een grote verande ring in het basisontwerp te weeg zullen brengen, onder an dere een losser klasseverband, geen zittenblijvers meer en een grotere invloed van de ou- LEIDSCHENDAM Zaterdag avond 25 september wordt om kwart over zeven de eerste ei gentijdse viering van het sei zoen gehouden in de kerk van St.-Joseph Opifex aan de Burg. Sweenslaan. Het thema is: „Antwoordt mij dan". De dienst wordt gehouden in het kader van de Vredesweek en van de toehoorders wordt zowel in woorden als in daden antwoord verwacht op zaken als oorlog, haat, uitbuiting. Voorganger is pastor Chr. Hoogeweegen, het jongerenkoor en het combo o.l.v. de heer Wessels zullen me dewerking verlenen SASSENHEIM Maandag 27 september „Onmoeting", ope ningsavond Vereniging van Huisvrouwen. Aanvang 20.00 LEIDEN Vrij algemeen heerst de opvatting, dat het poppen- of marionet tenspel op de eerste plaats of zelfs uitsluitend voor kinderen is bestemd. Toch is de waardering van vol wassenen voor het poppen theater of marionettenspel latent aanwezig. Maar zij zullen zelden of nooit naar een poppenspel toegaan. Toch is dat niet altijd zo geweest en ook elders is dat niet zo. In het Rijks museum voor Volkenkunde b.v. kan men een unieke verzameling poppen uit Aziatische landen bewon deren, die vaak zijn opge steld in de authentieke theaters. In de achttiende en negentiende eeuw ont stonden overal in Europa kleine poppentheaters, waar werd gespeeld met handpoppen, stokpoppen en marionetten. Met als grootste voorkeur, die voor de laatste poppensoort. De laatste jaren is er een nieuwe generatie van pop penspelers ontstaan, die het poppenspel een nieuw gezicht en een moderne aanpak hebben gegeven. Maar jammer genoeg is er een tekort aan kleine the atertjes, geschikt voor zulk spel. Daardoor wordt de bekendheid ervan geremd. Vandaar dat de directie van de Leidse Schouwburg het poppenspel naar Lei den gaat halen. Voorlopig worden de voorstellingen geheel op de kinderen af gestemd. Maar voor de ou ders zijn ze niet minder in teressant. Daarom is 't ook de bedoeling, dat de eerste serie kindervoorstellingen zal worden afgesloten met een voorstelling Voor vol wassenen. De voorstellin gen worden gegeven in het LAK-Theater, Leven daal 150, op 10 oktober door Lucas Goudzwaard, op 17 oktober door Daniel de Caluwé op 31 oktober door Bert Plagman, op 7 november door Henk Ab- bing en op 14 november door Otto v. d. Mieden. Het slot van de reeks is een voorstelling voor vol wassenen door Lucas Goudzwaard op 21 novem ber. School op stapel in Snijdelwijk BOSKOOP De bouwplannen voor de prot.-christ. school voor basisonderwijs is Snijdelwijk west 11 nemen steeds vastere Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Ged. Staten hebben na bespreking met de burgemees ter G. W. baron van Dedem. geld vrijgemaakt voor dit doel bij de Bank van Nederlandse Gemeenten. De start van de bouw is te verwachten in okto ber. Het gemeentebestuur streeft naar een doorgaande scholenbouw in Snijdelwijk west 11. Als de prot.-christ. school klaar is, volgt de open bare basisschool waarvoor nu het voorbereidend werk wordt verricht. Bejaardenhuis heeft gebreken BOSKOOP Het bejaardenhuis Irene krijgt steeds meer gebre ken. Indertijd is dit pand zo goedkoop mogelijk gebouwd en dit wreekt zich nu. Tot heden kunnen de herstel werkzaamheden betaald wor den uit de post onderhoud, van de exploitatie. Het gemeentebe stuur is bezorgd of dit in de toekomst wel zo kan blijven gezien de slechte toestand van het bejaardenhuis. Kazernewoningen worden afgebroken BOSKOOP De laatste bewo ners van de kazernewoningen aan de Zijde zijn ver ukken. Nu zal zo spoedig moge ik met de afbraak een aanva' g den gemaakt. Leerlingen van de H.T.C hebben dit oude huis in opdracht van de school in tekening gebracht. De typische bouwstijl van dit pand blijft zo in ieder geval op paier waard. HOOGMADE De oudervereni ging in Hoogmade ïügt alle ouders uit tot het bi Vncn var de eerste bijeenko* in hel nieuwe schooljaar 1 donder dag 23 septembei uize v. d Ploeg. Door het (Medisch Opvoedkundig E> X) zal het onderwerp „Uw I de school en u" worden beh. dd. Burgerlijke stand HAZERSWOUDE Geboren: Kitty abeth Gerarda, d. v.: Gerardus ria Cornelia Theodora Hendrika Niers man (21). Jacob Roggeveen (25) en Hendrika Cornelia Maria van Kem pen (26), Nicolaas Hendricus Leo- nardus van der Hulst (21) en Mar tha Harkes (20). Peter Jan Willem Bet- tenhaussen (30) en Adriana Geertrui- da Maria Verbeij (25). Overleden: Leonardus Jacobus van der Ven (72). LEIDEN Geboren: Francisco Gerardus Ramon, z.v. M. Cortès Mojón en W. C. Roest; Anne- marie Corinne, d.v. A. A. T. Moes en C. A. P. Peelen; Gesi- ne Ditscha, d.v. R. R. C. Lorenz en A. E. M. Fiedler; Maickel Hendrik, z.v. H. G. Verver en J. Onderwater; Sandra Johan na, d.v. A. J. H. Mank en J. M. VersteegenVeronica Barbara Danielle, d.v. D. van der Steen en G. E. M. Kleine; Ellen, d.v. J. Ravensbergen en J. C. A. Hensing; Eduard Jan Frederik, z.v. W. A. J. Zwart en W. .J Spier; David Johannes Maria, z.v. T. L. M. van der Meij en M. G. M. Bouwmeester; Johan na Maria, d.v. C. de Leeuw en A. C. S. van der Geest; Jacobus Petrus, z.v. J. C. A. van der Star en A. M. E. Beeris; Alida Anna Margaretha, d.v. P. Var- kevisser en L. Meij vogel; Ar nold, z.v. G. J. Nieuwenhuys en M. C. Smit; Adrianus Jacobus, z.v. J. van Dijk en E. Vogelen zang; Esther Maria, d.v. F. W. A. M. Menken en H. M. Win- nubst; Miluska, d.v. B. W. van Wingerden en M. S. van Strien; Frederik Jan Egbert, z.v. B. L. Hogewind en M. E. Laf free; Hubertus, z.v. P. Mieloo en G. C. van Zoen; Anna Maria, d.v. H. L. Wemars en T. de Wit; Eveline, d.v. R. Sint Nicolaas en M. E. Jonker. Gehuwd: W. Ambagtsheer en A. D. Seriier; C. G. Th. Lelieveld en E. C. Colpa; W. H. N. Over- dijk en M. Th. van Rosmalen; J. A. J. Metz en F. I. I. Veer man; W. Piket en J. A. Steen- voorden; P. H. A. Heins en M. C. H. Stavleu. Overleden: J. Felix, vrouw, 81 jaar; A. Schouten, wed. van H. Scheffer, 82 jaar; W. de Vogel, wed. van W. Versteeg, 81 jaar; A. J. J. Kraayestein. man, 65 jaar; A. J. M. Jutte, echtg. van C. Tur, 47 jaar; P. J. M. Uljee, man, 73 jaar; H. F. de Kan, man, 74 jaar; F. Tisseur, man, 67 jaar; A. van Grieken, man 70 jaar. [iet. te schenken werkmilieu in het Midda k.e' bied. „Ook dat is iets wai college meermalen op gewezen", aldus de heer Mej. Koopman (KVP) en de M- Jansen nodigden het college's ernstig te overwegen dee' stricties ten aanzien van M keivestigingen inde (wel jPr" gekeurde) komplannen Bi en Zee te liberaliseren, o rjjf er nu met geen zinnig 7 ,et meer gesproken kan worden |r(je middenstandsvestigingen in iet Middengebied. De afke van het plan Middengebied en PPR-man W. Schelvis de ge zorg ingeboezemd woningbouw. „Na Duinpal er helemaal geen woningb W( gebied", aldus de heer Sch ;r j die het college vroeg naaf ternatieven te zoeken. Een lukkig gevolg van het afk< van het plan Middengi vond hij „Dat het geldvei^1 dende plan voor het ni raadhuis niet gerealiseerd worden' lelt 'i ei Buitenverlichtii fer kerk gaat brandr- KOUDEKERK AAN DEN 1 Vrijdagavond zal bi meester C. M. van der Lb de exterieurverlichting vai Ned. Herv. Kerk officiee; gebruik stellen. Het betreft hier twee lichtiij laties die worden gevoed jodiumlampen, die de oude erk permanenü zee van licht zullen zetteij verlichting is een geschenl het elektro-technisch ini tiebureau A. Hogen es N.V[ gelegenheid van het 10J bestaan van dit bedrijf kan men de fraaie oude j van binnen bezichtigen, bij de heer Jac. Vonk plicatie van de historie vi| bedehuis zal geven. Ontspanningsd; voor zieken en bejaarden Idet Ste LEIDSCHENDAM Dinsc september verzorgt de j d< chiegemeenchap Petrus ec Paulus de jaarlijkse co en ontspanningsdag voor en bejaarden in het V gingsgebouw aan de Dai De dag begint met een ristieviering, daarna is koffiepauze met vertonini dia's en om 14 uur vangt d( spanningsmiddag aan. Autotest maandp in Valkenburg iX Cej Valkenburg aandoen. Dat biedt vele Valkenburg^ gelegenheid de kwaliteit!, hun ogen en hun reactfj heid te testen. De deurei het centrum zijn geopenJ 11.00 tot 13.00 uur, vanE tot 17.30 uur en van 19-|), 21.00 uur. Wammes gaat KOUDEKERK AAN DEN kan Het jongercncetjpj. „Wammus" heeft zijn i weer geopend om de jo* uit Koudekerk en om ge vj in ontvangen. gel Er zijn de afgelopen zomeiig y den wat vei-beteringen interieur aangebracht, e^ e de bestuurssamenstelling' j, ingrijpende wijzigingen jCul gaan. De openingstijderCge „Wammes" zijn: vrijdag I pe terdag van 20.00 uur totjo L [ry BI 370—760, Cl 280, CII f bloemkool 61 88—120, 611 2M 61—110. 811 19—51. andijvie: peterselie 12. krulpeterselie; uien p. kist 2.00—410, 290—300. breekpeen p. tuinbonen 90—170, prlncesi 95. rode kool 9—24, groene kl 29, bospeen 57—72, spinazleL kg., bloemkolen 9000 st. ROELOFARENDSVEEN blo« injers „"™4r 28. Ie f 28—39, sim keefer 21—32. sir g.j. sim 26—30, allee lena 25—32, esperencc 21-r. meur 38—45, carnaval 28—3'! dusty 36. rozen garnette, ;r 10, zorlna, faberge. jr. miss sun. sonora, evergold 10—ItJ nent 15—21. tawny gold, coral prlncessJ 15—18, esther ofarim 25—31. baccara 27—50, super star 26—31, carir lies 25—175. nerlne 90— 26—45. p.sl 5.21. Handel Hauw

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6