Zieke Schur houdt vol Sprintzege Van Pol dank Z1J nervositeit Pikeur Knijnenburg (79) denkt niet aan stoppen DOELPUNTENFESTIJN VAN RUSSISCHE IJSHOCKEYERS r Ronde- cijfers J OENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 rNE De karavaan van de ^wnde van de toekomst heeft de rootste bewondering voor de ironinger Frits Schur. Hij is r3naf het begin van de ronde liek. heeft aldoor veel pijn in buik, maar blijft doorfiet- andagochtend klaagde hij zo rg dat dokter Rozijn de twee ranse tourartsen consulteerde. kwam tot de consludie, at Schur mogelijk aan een eginnende blindedarmontste- ing lijdt. „Maar het kan ook Naar HUIS mee moest ophouden". De Lim burger had evenals zijn „baas" een slechte dag gehad. „Nor maal kan ik wel tegen de warmte maar vandaag zat het me niet lekker. Tegen de berg op ging het beter. Ik verheug me nu al op morgen". Pustjens is waarschijnlijk de enige cou reur in de hele karavaan die niet tegen de zware bergrit met vier gerenommeerde cols naar Briancon opziet... liets zijn", aldus dokter Ro- ijn. t naar Digne te ver rekken. Dokter Rozijn gaf injectie om de pijn te «rlichten. „Mocht Schur even- de dopingcontrole Uigewezen worden dan zullen rafseconden den Hertog heeft in de appe van Lodeve naar Digne jftien seconden op zijn voor- «eld, niet door op hen achter raken maar omdat hij en de mburger Matthieu Pustjens jftien strafseconden opgelegd regen. Pustjens had in de de Col de Perty Den ertog geduwd en dat is vol- het reglement verboden, n geval krijgen zowel de als de geduwde straf, r Putsjens kwam de straf onverwacht. „Ze (de orga- itie) zijn me onderweg al waarschuwen dat ik er De Poolse ploeg heeft opgehouden te bestaan. Na de etappe naar Digne besloot de Poolse ploeg leider zijn enig overgebleven „echte" Pool Klimzak uit de strijd te nemen. De organisatie besloot Jacq Paslawski. een in Mulhouse wonende Pool, die in de nationale equipe was opge nomen omdat die een man te kort kwam, nu onder te bren gen bij de Franse regionalen. DIGNE „Eindelijk, ik had dit jaar nog geen grote koers kunnen winnen maar deze zege is dan toch de moeite waard". De 23-jarige Limburger Jo van PoL winnaar van de bergetappe van Lodeve naar Digne, stond na te puffen na een lange sprint, die hem de door de Nederlandse volgers verwachte winst had opgeleverd. „Ik ben al 400 meter voor de meet aangegaan omdat ik niet durfde af te wach ten. Met Guitard zat ik een paar meter vooruit en het was toen alles of niets." Het werd alles voor de elektricien uit Montfort wiens ge slepen spurt dit jaar al zeventien keer de lauweren had opgeleverd. ..Maar dat waren allemaal kermiskoersen*', zei Van Pol verontschul digend. Hoewel de Oostenrijker Mitterregger breed lacht, heeft Jo van Pol (links) meer reden om tevreden te zijn. Hij heeft even tevoren de ritzege behaald. Het betekende zijn eerste overwinning dit seizoen na vele keren in een kermiskoers al de bloemen te hebben gegrepen. In die eindspurt van de kopgroep van vijf man, het restant van de vluchtgroep van dertien renners, die deze etappe over de Col de Perty ruim 50 kilo meter lang voor de anderen uit had gestreden, was niemand opgewassen tegen de pure snel heid van de Nederlander. Al een paar meter voor de streep kon Van Pol wiens vossekop droop van het zweet, rechtop gaan zitten om van zijn triomf te genieten. Noch de Oostenrij ker Mitteregger noch de Fran se nationaal Guitard, noch de Spanjaard Perez Soliva konden Jo Van Pol stuiten. Chabrand, die totaal geen snelheid heeft, was in de straten van Digne gelost en kwam pas 26 seconden later binnen. Jo van Pol vertelde voorts dat hij de laatste veertig kilometer enorm nerveus was geweest. „Ik zat als maar te denken: veronderstel dat je wint. Maar juist als ik zo ze nuwachtig ben gaat het meest al goed". Hij had alweer adem genoeg voor een grap: „Ik heb ook gedacht aan die Nederlandse journalist, die mij elke morgen in de voorspelling op de eerste plaats zet. Je kunt die man toch niet steeds op het verkeerde paard laten wedden. Quitte FRITS SCHUR (links) doorzetten Uitslagen van de zesde eti Pol (Ned) de 175 km in 4.4£ 4.52.11, 7. Pod (Tsj) z.t, z.t. 10. Schui 12. Steinmayer MEEN KLASSEMENT: 1. lertog (Ned) 24.43,00, 2. Thal- (Zwi) 24.48,44, 3. Ovlon (Fra) 4. Hava (Tsj) 24.49,33, 5. ra (Tsj) 24.52,10, G. Melero 24.52.36. 7. Perez-Soliva (Spa) 8. Richeux (Fra-reg) 24.54.03. igues (Fra-reg) 24.55.26. 10. Cha- (Rhone-Alpen) 24.56.57, 11. Ai- (Fra) 25.00,28. 12. Stocker 1.34, 13. Vavra (Tsj) 25.01,46, mo (Spa) 25.02.38. 15. Ber- :hone-Alpen) 25.03,07, 16. (Ned) 25.03,09, 17. Duchi I) 25.04,35, 15.04,18 Steinmayer eux (Rhone- 6.Den Hertog (Ned) 18. :GENKLASSEMENT: l.Neder- 2.Frankrijk 14.39.19. 39.21, 4.Rhone-Aloen Tsjecho-Slowakije (Fra) 45, 5.Ha\ aalvoetbal roenoordhal Öt De tweede avond van bcdrijfsvoetbaltoernooi in Gfoenoordhal heeft de vol winnaars opgeleverd gravure, Hanab. Wernink, i SLF. N.V.-Sericwonin- Rijksmuseum v. Volken- 1 en Batteljee en Terp- CSTE en voegden zich bij de Ff ®aars van maandagavond e,£ l *'nale. die vanavond ver- al worden. De grootste J 2a- Winning ging gistd-avond het team van Rooyakkers, een 92-zege kwam. WASSENAAR Negenenzeventig jaar is een leeftijd, waarop zelfs de fanatiekste sportman alleen nog maar denkt aan rust en wat melancholiek herinneringen ophalen. „Ome" Flip Knijnenburg, het wonder van Duindigt, niet. Bijna iedere koersdag laat hij zich in zijn sulky hijsen, rijdt het kleine stukje van zijn stallen naar de Wasse- naarse renbaan en doet voor de zoveelste maal in zijn vijftigjarige carrière mee aan een draverij. Dan is de bijna kale nog enkele grijze haren sieren zijn hoofd Knijnenburg pas in zijn element. Dan vergeet hij zijn leeftijd, spoedt zich na de start naar voren en berekent de koers. Zo won hij deze maand op Duindigt nog twee draverijen met Ileona Marijke. „Uitrekenen", roept eigenaar Van Oosten tijdens zijn bezoek aan de stal van „Ome Flip" bewon derend uit. „Is het geheim van Knijnenburg. Hij kent de paarden van de tegenstanders en maakt zijn „berekeningen" tijdens de koers. Dat kunnen er maar heel weinig". Flip zelf wimpelt alle loftuigingen simpel af en schrijft zijn successen grotendeels toe aan geluk. „Kijk", legt hij uit, „een koers bestaat voor negentig procent uit geluk. Je kan bijvoorbeeld een onvoorde lige plaatsing hebben en veer tig meter moeten voor geven en je kan in iedere bocht onge lukkig komen te liggen, waar door je meters om moet rijden. Iedere meter in de bocht is drie meter". Paarden betekenen alles voor de populaire pikeur van Duindigt. Hij heeft zich er als het ware mee vereenzelvigd, en voelt zich in de stallen zo vertrouwd, omdat hij er al langer dan veertig jaar zijn verblijf heeft. Drie gammele vertrekjes naast de paardeverblijven zijn gere serveerd als woonruimte. „Ik waak over mijn paarden. Dit is mijn home", zegt de geboren en getogen Hagenaar. Al bijna vijftig jaar voelt Flip Knijnenburg zich thuis in het wereldje van stro en haver. Wel is er, vooral wat het aan tal paarden betreft veel veran derd. Fokken, waarmee Knij nenburg een reputatie opbouw de, is er niet meer bij. De stal is nu zo goed als leeg. Ileona Marijke neemt de plaats in, waar in de grote tijd van de Haagse trainer-fokker-eigenaar ongeveer twintig merries ston den. „Vijf jaar geleden heb ik mijn fokmerries weggedaan. Je denkt toch niet, dat ik met mijn ouwe lijf nog ga fokken. Ik heb er dan pas wat aan met mijn vijfentachtigste. Op die leeftijd ben ik kinds of Uniek Het fokken van de oude pikeur is al net zo uniek als zijn tac tische inzicht tijdens de koers. Andere eigenaars en trainers zochten talentvolle paarden op de markt, Flip Knijnenburg ging naar West-Duitsland, kocht daar fokmerries en bouwde zelf een fameuze dra- versstal op. Tijdens zo'n koop ontdekte „Ome Flip" Fan Fare, de vierjarige merrie, die de opkomst van stal Knijnenburg betekende. Het succespaard was tevens de redder in de nood voor Knijnenburg. die zijn populairiteit juist in de moeilijkste tiid van de paar- desport zag groeien. Door de win- sommen, die Fan Fare met haar vele overwinningen ople verde, kon de fokkerij op de been worden gehouden. Flip Knijnenburg somber over die tijd. ..Ik vergeet nooit mijn te leurstelling tijdens een verkoping, waarop veulens, die gekweekt waren uit de allerbeste mer ries, niets opbrachten Onze sport stond er zo slecht voor, dat prijzen van 200 gulden de hoogste waren". Maar Flip Knijnenburg liet de moed niet zakken; vastberadenheid tekent zijn karakter, en nog dezelfde week verkocht hij Zoon David Guy, een beroemdheid in die tijd. De merrie waarvoor op de verkoping nauwelijks 600 gul den was geboden, bracht bii een kenner 2500 gulden op. Konijnenburg: ..Groot was mijn verwondering dat ze meteen akkoord gingen met het be drag, dat ik waagde te noemen. Voor mij betekende het dui zend zakken haver, dus voor een jaar geen zorgen meer". Flip Knijnenburg praat en denkt in paarden; begrijpelijk, want vanaf zijn zesde jaar, toen hij een veulen kreeg, heeft hij al met paarden te maken. Bij zijn eerste baan kreeg hij de smaak pas goed te pakken. Als koet sier joeg hij zijn vrachtjes in de eerste wereldoorlog met zulk een snelheid door de stad, dat hij al gauw de meest ge vraagde koetsier in Den Haag was. „En", verhaalt Flip Knij nenburg, „auto's konden niet rijden, omdat er geen benzine was. We hadden ontzettend veel werk te doen. We kwamen ook vanzelf op de renbaan, waar alle koetsiers vrij entree hadden. En zo kwam ik vanzelf op Duindigt terecht". Glansrijk De paardesportkenner heeft in zijn langdurige carrière een ei gen opinie over „zijn" liefheb berij ontwikkeld. Dwars tegen alle bestaande theorieën in. be weert hij: „Deze sport hoeft niet duur te zijn. Voor een behoorlijk goed paard betaal je ongeveer achtduizend gulden. Een drafmerrie is alleen te koop, als je het met geld kan afdwingen. Maar zo is het ook met een auto, je kan er een van zes, maar ook een van veertig mille kopen. En als je dan na twee jaar de reparatie, de ben zine en de wegenbelasting gaat berekenen en je het vergelijkt met de kosten van de paarde- sport, wint de laatste het glans rijk". Ook houdt het „wonder van Duindigt" vol niets met gokken te maken te hebben. Terwijl Knijnenburg praat zwermt voortdurend een wolk vliegen in het „kamertje" rond. „Kijk", zegt hij, „je moet je paarden uit liefhebberij laten lopen. Dan ben je o zo gelukkig als je bij de eerste drie eindigt. Gokken moet je laten, want dat gaat veel geld kosten". Ter illustratie haalt hij een pro gramma te voorschijn en laat zien, dat hij in tien koersen acht maal verloren heeft. En het publiek maar denken, dat insiders schatrijk worden op de renbanen. Fraude is er volgens de succesvolle pikeur ook niet meer bij. „Er wordt niet gerot zooid tussen de stallen onder ling. Dat was .vroeger, toen er nog bookmakers waren wel mogelijk. Maar nu de toto er is komt dat niet meer voor. De toto geeft toch niets terug". De Limburger realiseerde zich nu ook, dat hij de fles wijn, die hij aan Joop Middelink in een hardloopwedstrijd had verloren, niet behoefte te betalen. „Dat was de afspraak met Midde link. Als ik een etappe zou winnen zouden we quitte Pol stond intussen temid- van zijn kameraden van de Nederlandse ploeg, van wie Fedor den Hertog een vrij moeilijke dag had gehad. Fedor had de afgelopen nacht erg lig gen zweten, had koorts gehad en stak niet in zijn beste vorm. Dat bleek in de beklimming van de Col de Perty toen hij een paar maal door Mathieu Pustjens voortgeduwd moest worden. Fedor was aan de fi nish dan ook weinig spraak zaam. Dat hij 7.19 aan Perez Soliva had verspeeld deerde hem niet. Want de Spanjaard stond nog steeds op 10.37 maar zijn lichamelijke toestand baarde hem kennelijk zorg. „We zullen wel zien" was het enige dat hij zei met het oog op de zware bergetappe van vandaag naar Briancon met maar liefst vier echte cols: de Col du Labouret (1240 meter), de Col de Saint Jean (1342 meter) de Col de Vars (2111 meter) en de Col de 1' Izoard (2360 meter). Maar ondanks zijn ongemak waarvan koortsuitslag op zijn rechterwang getuigde, had Fe dor in de afdaling van de Col de Perty toch weer voortreffe lijke gefietst. Toen had hij de niet aflatende demarrages van Regis Ovion en de Tsjech Jiri Hava meestelijk bezworen. Het ging er toen om de winst van de drie vooruit rijdende Neder landers met het oog op het ploegenklassement zoveel mo gelijk te handhaven. Want Middelink mag wel steeds be weren dat de ploegenklassering hem weinig kan schelen, als het er op aankomt zullen de Nederlanders niet nalaten om ook deze prijs in te palmen. Vaster Zoals ook Jo van Pol in het begin van de etappe de dagelijkse premiesprint won, die voor hem werd aangetrokken door Van Dongen, en daarmee vas ter in de witte trui kwam. Die spring na 49 kilometer werd betwist door de kopgroep van dertien ontstaan na een demar rage van Perez Soliva en Frits Schur na 22 km. Bij hen voeg den zich in volgorde eerst Po- desta, Nistal en Van Pol, ver volgens Richeu, Guitard, Cha brand, Vavra, Mitteregger en Ducreux. En tenslotte ook Schmidt en Van Dongen. Dit FEDOR DEN HERTOG nog eerste dertiental begon aan de klim van de Col de Perty na 70 kilometer met een winst van bijna vijf minuten op de top kwam Mittereger, die daardoor zijn langenoot Steinmayer en Pustjens als leiders in het bergklassement onttroonde, als eerste door. Op 40 seconden volgde Perez Soliva, op 1.10 Van Pol en Chabrand, op 2 minuten Nistal, Podesta, Gui tard, Schmidt, Van Dongen, Vavra en Schur. Gelost waren toen definitief Du creux en Richeux, het peloton met alle grote mannen had al 6.15 verloren. In de lange en snelle afdaling kwamen Perez, Soliva, Van Pol, Chabrand, Mitteregger en Guitard bij el kaar en bleven vooruit. Hun grootste winst bedroeg 8 minu ten en 40 seconden na 135 km„ waarvan in de finale ruim een minuut verloren ging. Merk waardig was, dat de groep van zes met Van Dongen en Schur achter de koplopers voortdurend op ongeveer an derhalve minuut bleef hangen. Dat was belangrijk voor Ne derland omdat daardoor de lei ding in het ploegenklassement werd heroverd. Voetbalwinst SITGES Sir Stanley Rous, de voorzitter van het uitvoerend comité van het Europese toer nooi van jaarbeurssteden heeft gisteren dc laatste vergadering voorgezeten van deze competi tie die is vervangen door de Uefa-bckcr. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer 50 voorzitters en afgevaardigden van een groot aantal clubs dat gedurende 13 jaar aan de competitie heeft deelgenomen. Rous zei dat de laatste competitie in 1970-'71 een winst heeft op geleverd van 620.000 Zwitserse francs, die zal worden verdeeld over 64 clubs die hebben deel genomen. Vandaag speelt Leeds United tegen Barcelona om te beslissen wie de beker mag houden. Beide clubs hebben tweemaal het toernooi gewon- FLIP KNIJNENBURG met zijn laatste paard Ileona Marijke. De oudste nog actieve pi keur ter wereld heeft moed in al die jaren nog niet verloren. Ondanks zijn leeftijd kruipt hij zonder angst op de sulky. Hij heeft dan ook nog nooit een ongeluk gehad. „Die ongelukken komen alleen rr door bruut rijden. Met auto' dat ook zo, maar die zijn nog veel gevaarlijker. Ja, en als je bang bent, moet je nooit op sulky gaan zitten. Je moet leen je hersenen gebruiken goed uitkijken". De draversspecialist, die eerste prijzen won in Italië, Zweden. België en West-Duitsland heeft twee absolute toppers op zijn naam. Met Thea Cornelia, die al tien jaar met 1.18.1 het kilo meterrecord van Duindigt bezit, won hij in Utrecht de Gouden Zweep. Onbetwist hoogtepunt O'- Marijke in 1956 in de Grote Prijs der Lage Landen. Maar toch. de twee laatste overwin ningen met zijn' enig overge bleven wedstrijdpaard Ileona Marijke hebben ook een bij zondere waarde voor Flip Knij nenburg. Zonder dralen zegt hij: „Al had er helemaal geen geldprijs aan vast gezeten, toch was ik er ontzettend blij mee geweest. Om te winnen op mijn leeftijd". Waarschijnlijk zal het ook zijn laatste overwinning met Ileona Marijke niet zijn geweest. Daar is de 79-jarige Flip Knij nenburg te standvastig voor. Wat hem betreft blijft hij tot zijn honderdste iedere ochtend half vijf opstaan om zijn paard te daai gaan trainen. Hij kan de paar- dcsport simpelweg niet losla ten: het is zijn alles. „Weet je", Flip Knijnenburg staart intus sen naar de beugels, teugels en jrleden succe«pa< rommelig kriskras e aan de muur h«b>i»i „het is de gezondste en plaatsje i gekregen, sport, die FLIP KNIJNENBURG ....de oudste eigenaren kom je nog op hoge leeftijd tegen. Je hebt geen tijd om dood te gaan KEES KOOMAN TILBURG. De eerste con frontatie van een Neder landse ijshockeyploeg met wereldkampioen Rusland is gisteravond voor 5000 toe schouwers in de Tilburgse ijshal een waar festijn ge worden. De met Tsjechi sche spelers van Geleen en Utrecht versterkte Tilburg Trappers verloren met niet minder dan 25—1. De liefhebbers van de ijshockey- sport konden echter toch genie ten van verbluffende staaltjes techniek van de Russen. Met tussenstanden van 15, 010, 010 benadrukten de Oosteuro peanen hun overweldigende meerderheid. Slordig omspringen met de vele kansen behoedde Tilburg voor een nog grotere achterstand. De enige, die zich op ongeveer gelijk niveau met de wervelende Russen kon meten, was de Tsje chische doelman Bob Buddy, die in een grandioze vorm verkeer de. Maltsev was met vijf doel punten topscorer bij de Russen. De overige treffers kwamen op naam van Petrov (4), Firsov (3), Misjakov (3), Davidov (2), Star- sikov (2), Goetsjev, Zimin, Mi- koelov, Sjarlamov en Wassiliev. McDonald schoot een keer in eigen doel. Voor Tilburg Trap pers scoorde Joe Simons. De befaamde F.ussische coach Ana toli Tarassov kreeg in de och tenduren in zijn hotel een lichte hartaanval. Pas na sterk aan- Een van de vele Russische aanvallen op het doel van Budy. die, hoewel hij niet minder dan vijfen twintig keer werd gepasseerd, e dringen liet hij zich overhalen in een ziekenhuis een cardiogram te laten maken en medicijnen te laten toedienen. Op bevel van de dokter moest Tarassov het i de beste spelers i bed houden, maar hij weigerde in het ziekenhuis te blijven. Zelfs was hij vast van plan 's avonds de wedstrijd bij te wonen. Maar later zag Tarassov daar toch m van Tilburg Trappers was. maar vanaf. Twee jaar geleden kreeg hij tijdens de strijd om het wereldkampioenschap in Stock holm eveneens een lichte hart aanval.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13