ZeidMi (Soumiit IEGERING VRAAGT OM EXTRA OFFERS Droogte drijft groenteprijs op Hoofdpijn en misselijkheid door aanhoudende smog Frisdrank duurder tijdelijk Concorde 01 uit hangar Verdwenen kind terecht Culturele muilpeer in raadzaal Ïracht 32, Leiden, postbus II. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs J- H M- unties (exc B T W.) I 0,24 p mm. Telefoontjes 2,25- Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur) Abonnement per artaal 23,95, per jaar 94.55. 62e jaargang, no. 18.497 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 Ned. II: 18.15 uur Opening Staten- Generaal; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Adamo. PLAATSELIJK MIST De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en mini mum temperaturen van ongeveer 12 vlak aaun zee tot omstreeks 5 hier en daar in het binnenland. Morgen vrij zonnig er omstreeks 20 Weinig t parlementaire redactie) HAAG De belastingen zullen volgend jaar ilangrïjk omhoog gaan. De schrikbarende groei n de overheidsuitgaven noodzaakt de regering a extra offers te vragen. De belastingen zullen Igend jaar 3,5 miljard gulden meer moeten op engen, dan nog resteert er op de begroting 1972, i minister Nelissen (Financiën) vandaag bij de teede Kamer heeft ingediend, een tekort van miljard. Het tekort op de begroting van dit jaar veel groter dan werd verwacht. De oorzaak trvan schuilt in de forse stijging van lonen en (zen. „Ons land kamt met financiële en econo- sche problemen", zei koningin Juliana vanmid- g in de troonrede. „Om deze het hoofd te bieden teten wij ons beperkingen opleggen, die als nlijk zullen worden ervaren. Deze beperkingen D onmisbaar voor het herstel van onze econo- e", verklaarde de koningin vanmiddag in de Iderzaal. jaar moet het rijk drie Thans wordt ervan uitgegaan, d gulden meer uitgeven. dat het tekort voor dit jaar 3.9 reer 2.7 miljard hiervan miljard bedraagt, wat door de weg aan salaris- en pen- opbrengst van de wiebeltax kan naatregelen. In de begro- worden verlaagd tot 3.4 miljard m bijna 38 miljard gulden gulden. l groot aantal bezuinigin- Het tekort op de rijksbegroting aangebracht. Desondanks 1972 zou 3.2 miljard bedragen, o de uitgaven nog zo sterk, Door ook in 1972 de wiebeltax loor verhoging van belas- toe te passen en zelfs te verho- o en tarieven de inkomsten gen, kan het tekort worden te en worden opgevoerd. ruggebracht tot ruim 2.3 mil- ibinet heeft de volgende jard. de verhoging der Volgens minister Nelissen zijn in de toekomst meer bezuinigingen nodig om de uitgaven binnen de verantwoorde norm te houden. Dit houdt tevens in, dat ieder een meer zal moeten gaan be talen voor overheidsdiensten. jtingen: ïiêbeltax (extra belasting- wordt ook in 1972 toe- in zal van drie tot vijf worden verhoogd. De (Misting blijft er buiten. Somatische inflatiecorrec- n de loon- en inkomsten- Ing, die voor het eerst in- wordt beperkt tot 80 per- ne zal, door accijnsver- :n wiebeltax, 4,11 cent (inclusief B.T.W.) duur- irden. torrijtuigenbelasting voor enauto's gaat omhoog emiddeld ruim 45 gulden mken en mineraalwater duurder door invoering accijns, zetbelasting op elektrici- op 14 per- ;ebracht. staande tijdelijke verho- het tarief der vermo- lasting, van 5 tot 6 per- vordt met twee jaar ver- cangbevel wordt duurder. nover staan enkele be voordeelt jes, zoals een ger aftrekregeling voor rkende gehuwde vrouw, lelijk was het tekort op noting van het lopende 1 miljard, later 2.2 mil- Minister Witteveen, de minister van Financiën, chter te optimistisch ge- de verwachte belas- brengsten. Anderzijds zijn ;aven door o.a. salarisver en sterk omhooggestuwd. Het kabinet- acht matiging van lonen en prijzen niet alleen ge boden om de inflatie te vermin deren, maar tevens om de over heidsuitgaven te verminderen. Dit wordt absoluut noodzakelijk geacht om een goed financieel beleid te kunnen voeren. Ook voor volgend jaar worden ech ter hoge loon- en prijsstijgingen verwacht. De pryzen zullen dan naar verwachting evenals dit jaar met 7 percent Stijgen. Des ondanks wordt aangenomen, dat de welvaart van de gemiddelde werknemer nog zal toenemen, omdat de loonstijgingen hoog blijven. De economische situatie blijft zeer gespannen. Wel zal de arbeidsmarkt volgend jaar enige verlichting laten zien, waardoor het aantal werklozen tot 80.000 zal oplopen. Op het gebied van het onderwijs Een zuinig zonnetje begeleidt de gouden koets op weg naar de Ridderzaal. nog niet voor het lopende schooljaar. De meeste bezuini gingen bij onderwijs zullen dan ook pas in de begroting voor 1973 effect sorteren. moet de forse uitgavenstijging worden teruggebracht. Men zal meer schoolgeld moeten gaan De uitbreiding van de woningbouw betalen. Aan verhoging van de met 1500 woningen, verbetering kleutergelden wordt echter te- van het onderwijs en maatrege- gen de aanvankelijke plannen len ter stimulering van het in - niet gedacht. De verho- openbaar vervoer vergen even- ging van de schoolgelden geldt eens meer uitgaven van het rijk. ilk s wagen duurder tn onzer verslaggevers) FOORT Met ingang (andaag zijn de prijzen |lle V.W.-modellen tijde- oet twee procent ver- Deze verhoging houdt »d met het koersverschil de Westduitse Mark en (Iden. Jmobielhandel te Leus- iporteur van Volkswa- ieft totnutoe dit nade- verschil bijgepast. De ïing wordt weer inge- zodra de pariteit tus- k en gulden weer op niveau is gekomen. constructie )r Midden- Delfland R parlementaire redactie) lAG Nog dit najaar j minister Udink van pisvesting en Ruimtelij- Pkning. met een speciale de Reconstructie van P-Delfland. Van de in to- pOO h.a. grond, die voor pen- en recreatiegebied 's. werd tot nu toe 133 pgekocht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Niet iedereen beleeft plezier aan de ma dagen van het ogenblik. Speciaal voor boeren en tuinders dreigt de aanhoudende droogte een schrikbeeld te worden en voor de huisvrouw kan zij een extra-aanslag op de toch al zo zwaar belaste huishoudportemonnee betekenen. Immers, is de groente nu al niet goedkoop, als de draagte nog even aan houdt, zullen de prijzen gegarandeerd nog meer stijgen. Volgens een woordvoerder van het Rijkslandbouwconsulentschap be gint men de gevolgen van de droogte reeds te merken. Vooral de spruiten, planten die toch al veel water nodig hebben, wor den danig belemmerd in hun normale groei. Dit des te meer omdat deze koolsoort meestal op uithoeken van het land staat en zodoende niet met een eventueel aanwezig zijnde regeninstallatie te bereiken is. Ook de in auugstus gaplande an dijvie en sla ondervinden veel schade door gebrek aan water. De oogst hiervan moet nagenoeg als verloren worden beschouwd, omdat deze jonge aanplant niet van de grond kan komen. Dit is ook het geval met de jonge aardbeienplanten. hetgeen zijn gevolgen kan hebben voor de oogst van het volgend jaar. De boer of tuinder die in het bezit is van een regeninstallatie kan de schade aan zijn produkten over het algemeen wel beperken. Het alat zich echter aanzien dat al deze extra werkzaamheden, het prijsbeeld ongunstig zullen beïnvloeden. (Van i onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In de afgelopen nacht en ochtend heeft de Cen trale Meld- en Regelkamer Rijnmond ruim 150 klachten binnengekregen over de smog. Veel mensen hadden last van hoofdpijn en misselijkheid, niet Daarbij kwam nog het feit, dat alleen in het Rijnmondgebied, maar ook in Delft, het West- land en delen van Den Haag en Rijswijk. Over het algemeen, al dus de Meld- en Regelkamer, is de situatie er niet beter, eer der slechter op geworden. in de loop van de ochtend de men waardoor de smog nog wel zon ging schijnen, waardoor het enige tijd zal aanhouden, gehalte van ozon, één van de Opnieuw is aan de industrieën in onderdelen van de vuile lucht, het Rijnmondgebied waarschu- nog toenam. Men verwachtte wingsfaze drie gegeven. In dan ook, dat er nog meer klach- ieder geval blijft voor fabrieken ten zouden komen. het verzoek van kracht de af in het weerbeeld zal de komende voer van bepaalde stoffen in de dagen weinig verandering ko- atmosfeer tijdelijk te beperken. Niet veel maar regelmatig zoet eten leidt tot tandbederf (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De mate van tand bederf wordt voornamelijk bepaald door het aantal keren dat men dagelijks zoete stoffen eet en niet door een bepaalde hoeveelheid suiker. Dit zei gisteren prof. dr. K. G. König, hoogleraar in de pre ventieve tandheelkunde aan de Kath. Universiteit van Nij megen, tijdens het symposium „Suiker in de voeding". Hij is tot deze conclusie gekomen na een onderzoek bij ratten. Wanneer men de gehele dag re gelmatig iets eet, krijgt het gebit geen kans zijn zelfreini gende werking te ondergaan en wordt de aanslag met mi cro-organismen op het glazuur voortdurend gevoed. Hierdoor wordt de zuurproduktie voort durend in stand gehouden en het glazuur uiteindelijk aan getast. De Nijmeegse hoogleraar advi seerde daarom het gebruik van suiker niet teveel te spreiden over een dag. BRISTOL (AP) De nieuwste Concorde, de 01, is gisteren voor het eerst de hangar uitgerold. Deze machine, de opvolger van het prototype en de voorganger van het toestel dat te zijner tijd in serie zal worden gebouwd, ir ongeveer 3 m langer dan de eerste Concorde, het landings gestel is zwaarder, de wielen zijn groter, maar de hele machi ne weegt 160 ton, dat is 14 ton lichter 'dan de oorspronkelijke supersonische machine. Volgens de bouwers zullen de Rolls Royce motoren 50 i der rook ontwikkelen dan die van de twee prototypen, w van er één in Frankrijk en in Engeland was gebouwd. (Vane r verslaggevers) LEIDEN Jantje Moerlant is terecht. De 13-jarige jongen, die drie weken geleden uit Leiden verdween, is vanmorgen door de politie van Amsterdam aangehouden. Het joch was na een omzwerving door het hele land op een in Amsterdam ge stolen bromfiets op weg naar l£iden. Hij bad bij zijn aan houding nog maar een kwartje De jongen verdween op de avond van 1 september tussen Voor schoten en zijn woning aan de Floreestraat. Bij een eerste verhoor is gebleken, dat hij vrijwel onmiddelijk na het be gin van zijn omzwerving zijn fiets heeft verkocht om reisgeld te hebben. Hij is geen moment op één plaats gebleven en heeft door heel Nederland gezwor ven. Zelfs is hij in Antwerpen geweest. De politie hield hem aan omdal hij te jong geacht werd om een bromfiets te besturen. Bij zijn aanhouding werd hij herkend als de spoorloos verdwenen knaap uit Leiden. In overleg met de kinderpolitie te Leiden wordt een tehuis voor dé jongen gezocht, omdat het wenselijk lijkt gezien de fami lie-omstandigheden, hem niet meer in de Floresstraat onder te brengen. Toch uitstel dienst voor onmisbare onderwijzers (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) verwacht dat het zijn collega De Koster (De fensie) mogelijk zal zijn de uit stelregeling voor onmisbare on derwijzers te versoepelen. Ge beurt dat niet, dan zou een ernstig onderwijzerstekort op treden, waardoor al in het na jaar voor enige duizenden schoolkinderen noodoplossingen gezocht zouden moeten wor- Tussen Defensie en Onderwijs was afgesproken dat voor 500 noodgevallen in het lopende schooljaar uitstel verleend zou worden. Dit contingent is ech ter nu al opgebruikt. Vrijdag jl. heeft minister Van Veen de ze zaak aan de orde gesteld in hïet kabinet. (Van een onzer verslaggevers) NUTH De gisteravond in Nuth gehouden raadsvergade ring is met een scheldkanon nade van de oppositie geëin digd. Wethouder Habets moesi kort daarna zelfs een fors» muilpeer incasseren. Burgemeester Schmedding scheidde de partijen. Oorzaak van het chaotisch slot was hel met slechts één stem meer derheid aangenomen voorstel van B. en W. betreffende hei subsidiëren van culturele ver enigingen. (ADVERTENTIE) KANTOORINRICHTING N.V.CIEBA (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1