KYP-partijraad voor één partij Britten weer zonder krant De jaarlijkse pracht en praal trekt weer voorbij Binnen jaar referendum onafhankelijkheid Suriname Persen van Sijthoff N.V. Directies sluiten EHBO- plan voor houders rijbewijs Eenvoudiger spelling zo vlug officieel aan het draaien gebracht in Rijswijk Schietpartij in Didam LE1DSE CüUKAIs 1 PAGINA Christen-democratische samenwerking (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De partijraad van de K.V.P. heeft zaetrdag globaal zijn instemming betuigd met de door waarnemend voorzitter Th. Laan namens het dagelijks bestuur voorgestelde procedure, die moet leiden tot één christen-democratische volkspartij uit K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Daar alle partijorganen van de K.VP. demissionair zijn, werden zaterdag geen besluiten genomen. Drie Fransen vinden dood door dorst |(Van onze correspondent) PARUS Drie Fransen in de leeftijd van 19 tot 22 jaar zijn van dorst omgekomen in de woestijn van de Sahara. Twee van hen vond men in de auto. de derde lag onder de wagen en had zich blijkbaar willen beschermen tegen de verzen gende hitte. Een maand lang hadden de ouders niets van het drietal gehoord, zodat de hulp werd ingeroepen van het Fran se ministerie van Buitenlandse j Zaken, dat via ambassades en consulaten een beroep deed op de Algerijnse regering om de vermisten op te sporen. fot ongeveer 15 augustus was men er in geslaagd hun traject te volgen, maar daarna raakte 1 men het spoor bijster. Op be- j paalde punten van de woestijn lopen de sporen van auto's in elkaar. Oude sporen worden uitgewist door nieuwe van i voertuigen die naar olie boren, i Vrijdag ontdekte een vliegtuig de plek van de auto, maar kreeg van de drie jongelieden geen teken van leven. Hun stoffelijke overschotten zijn geboren en zullen op trans- j port worden gesteld naar i Montrouge in Frankrijk, waar j zij woonden. Zij hebben de tra- gische afloop van hun reis in hoofdzaak aan eigen onvoor zichtigheid te wijten. Het is onverantwoordelijk zonder gids in de woestijn te rijden en bij gebrek aan een gids behoort men zich bij een konvooi aan te sluiten. OOSTERBEEK (ANP) Mis schien in de loop van volgend Jaar al zal een aantal aanko mende automobilisten en mo torrijders bij wijze van proef een cursus moeten volgen waar hun de voornaamste regels voor eerste hulp bij ongeluk ken wordt bijgebracht. De op- xet van deze instructie zal zo danig zijn, dat waneer de proef slaagt, deze landelijk op min of meer dezelfde wijze kan wor den gegeven. Set Oranje Kruis, de Koninklijke nationaie bond voor redding wezen en EHBO, die de regels EHBO voor toekomstige rijbe wijshouders hoog op haar ver langlijstje heeft staan, zal mi nister Stuyt (Volksgezondheid) nog dit jaar een afgerond voor stel voor een proefinstructie doen toekomen. Het Oranje Kruis wil bovendien dat EHBO in de toekomst opgenomen Wordt in het lesrooster, te be ginnen bij de hoogste klassen van de lagere school. Vanuit de partijraad werd aange drongen op een redelijk snelle procedure, waarbij duidelijk zou moeten worden aangegeven op welke tijdstippen de diverse samenwerkingsfasen tot stand zouden moeten komen. Waar nemend-voorzitter Laan had in zijn rede al gezegd dat de nieuwe christelijke partij er vóór de verkiezingen van 1975 moest zijn. Radicalen en jongeren voegden daar echter aan toe, dat de KVP in mei volgend jaar van ARP en CHU moet weten of deze partijen het overleg wen sen voort te zetten, dan wel dat de KVP zelf besluit het overleg af te breken. Dezelfde groeperingen menen ook, dat het vraagstuk van de openheid van de partij voorrang heeft. Er zal dus eerst overeenstem ming bereikt moeten worden over de politieke ideologie van SCHIPHOL De voorzitter van het Surinaamse parlement, de heer J. Lachmon verwacht dat binnen een jaar in Suriname Pleidooi VON Vereniging voor het Onderwijs van het Nederlands (VON) za terdag in Hilversum, zijn met algemene stemmen twee be- s'uiten genomen ter bespoedi ging van de invoering van een vereenvoudigde spelling. Het eerste belsuit wil de vier organisaties, die zich wijden aan het modertaalonderwijs, in hun organen de vereenvoudig de spelling gaan toepassen. Het tweede besluit voorziet in de instelling van een actiegroep spellingsvereenvoudiging. Deze zal via alle publiciteitsmedia de voorgestane speUing bekend maken en op het grote belang van invoering ervan voor het o. .nderwijs wijzen. de partij en daarna pas tot een eventuele fusie kunnen worden besloten. Dr. Ir. de Zeeuw, samen met de heer Laan kandidaat voor het voorzitterschap van de partij, benadrukte de noodzaak de nieuwe partij een open karak ter te geven. „Christelijke in spiratie alleen is niet voldoen de. Een partij moet gedragen worden door een ideologie. Af hankelijk zijn van God wil niet zeggen dat je met niet-christe- nen geen ideologie zou kunnen delen. Wij christenen bouwen geen kathedralen meer, maar huizen. We moeten solidair zijn met deze wereld en ons niet in het isolement begeven", aldus ir. De Zeeuw. Een voorstel prof. P. Steenkamp te vragen voorzitter te worden van de in te stellen beleids commissie, werd ondanks het luide applaus aangehouden. een referendum zal worden ge houden of zijn land al of niet geheel onafhankelijk moet worden. De heer Lachmon zei dat nog geen 10 pet. van de Surinaamse bevolking zich zal uitspreken voor onafhankelijk heid. De voorzitter van het Surinaamse parlement verklaarde zaterdag middag bij aankomst op Schip hol dat het primaire doel van zijn reis is te onderzoeken op welke legislatieve wijze het Statuut kan worden ontbon- Volgens d< heer Lachmon biedt het koninksrijkstatuut alleen de mogelijkheid tot wijziging van de staatkundige verhou ding tussen de drie delen van het koninkrijk. „Er is in het Statuut geen enkel artikel dat aangeeft op welke wijze dit staatkundige verdrag kan wor den opgezegd. De enige moge lijkheid is dat eerst het Statuut wordt gewijzigd opdat een ar tikel over ontbinding wordt op genomen. Daarna pas kan het Statuut worden ontbonden". De heer Lachmon waarschuwde dat het. een vorm van neo kolonialisme zou zijn indien Nederland onafhankelijkheid aan Süriname zou opdringen. Hij zei voorts eraan te twijfe len of het Nederlandse parle ment zal instemmen met ont binding van het Statuut. Over de enorme trek van Surina- mers naar Nederland toonde de heer Lachmon zich er voor stander van maatregelen te treffen om deze exodus in te (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK In het Rijswijkse industriegebied Plaspoelpoider zijn vanmorgen de persen van „Sijthoffpers" officieel aan het roller, gebracht. De chef van de rotatiedrukkerij, de heer Oos- tenbrug, gaf hiertoe het sein door de voormalige scheepstele- graaf van het weerschip de Sillus op „volle kracht vooruit" te zetten. Even voor deze symbolische han deling had de directeur van het gelijknamige concern, de heer A. G. Sijthoff, enkele honder den genodigden toegesproken. Een aantal autoriteiten en ver tegenwoordigers van agglome ratiegemeenten waren hierbij ook aanwezig. In deze nieuwe Sijthoffvestiging zal jaarlijks meer dan dertig miljoen kilo papier worden verwerkt be stemd voor een fors aantal in de randstad verschijnende dag en weekbladen, waai-onder Het Binnenhof en de Haagsche Courant. Hiervoor is elk jaar 250.000 liet drukinkt noodzake lijk. „U ziet het resultaat van vele jaren studie en berekening", zei directeur A. G. Sijthoff. „Een vestiging hier was nood zakelijk omdat de Haags» bin nenstad voor ons door de steeds toenemende verkeersintensiteit op den duur bijna ontoeganke lijk werd. In heel Europa is niet gauw zo'n industriepark als de Plaspoelpoider te vin den". Voorts zei de heer Sij thoff dat het aanvankelijk de bedoeling was om op de nieu we persen alleen de Haagsche Courant te drukken, maar zo meende hij: „Door de samen werking met een aantal dag bladen wordt de produktie hier geconcentreerd". Ook de tech nische en administratieve inte gratie met Het Binnenhof kwam ter sprake. „Het is een experiment, waarmee ik zeer gelukkig ben. Een belangrijke bijdrage tot de onafhankelijk heid van de pers is dat Het Binnenhof redactioneel volledig zelfstandig blijft. Ik heb er alle vertrouwen in dat men die on afhankelijkheid en zelfstandig heid van de redactie zal weten te handhaven. Zonder dat zou schade toegebracht worden aan de persoonlijkheid van de krant, die ondanks intense sa menwerking niet verloren be- hooeft te gaan". Daarna begon nen de persen te draaien in de zeer goed geoutilleerde drukfa- dammen. „Deze maatregelen kunnen echter alleen worden getroffen indien de democrati sche rechten van de Surina- mers niet in gevaar worden gebracht", aldus de heer Lach- (Van onze correspondent) DIDAM De 53-jarige caféhou der H .J. K .uit Didam is ni de nacht van zaterdag op zondag door de rijkspolitie aangehou den, verdacht van poging tot doodslag. Om ongeveer kwart over een heeft hij twee schoten uit eenvuurbuks gelost op een paar mannen die toegang ver langden tot zijn café. De kogels raakten de beide mannen niet maar drongen in de auto. De schietpartij begon nadat twee mannen na sluitingstijd nog wat wilden eten. De mannen, die door de caféhouder buiten gezet waren, trachtten op an dere wijze weer binnen te ko men, wat de caféhouder af strafte met schoten uit zijn Minister mr. W. J. Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft zaterdagmiddag de tegenwoor dige zitting van de Staten- Generaal officieel gesloten. Hierbij werd gebroken met een jarenlange traditie. De minister kwam niet voorrijden in een statiekaros maar in een hofauto. Busongeluk 18 doden VALDEPENAS (AFP) Bij een busongeluk op de weg Madrid- Cadiz bij Valdepenas (Spanje) zijn achttien toeristen, name lijk dertien vrouwen en acht mannen, allen Canadezen, om het leven gekomen. Ongeveer tien inzittenden werden ernstig gewond. De bus kwam frontaal in botsing met een vrachtwa gen met stenen, na een klap- (Van onze correspondent) LONDEN In Fleetstreet gaat het nu hard tegen hard. Sinds zaterdagavond is er een krachtmeting aan de gang tus sen de dagbladdirecteuren en arbeiders van hun drukkerijen. Niemand weet hoe lang deze gevaarlijke toestand zal aan slepen. Gematigde vakbondslei ders spreken van enkel dagen tot 4 a 6 weken. Een ding staat vast: Zolang het geschil onop gelost blijft, krijgt de grote meerderheid van de lezers geen kranten meer. In perskringen wordt bovendien gezegd, dat het conflict sommige financieel zwakke dagbladen nog dieper in de grond zal boren. Zaterdagavond veroorzaakte een aantal opmakers en andere ar beiders van de krantendrukke rijen een nieuwe werkonder breking. Zij woonden een vak bondsvergadering bij. De verlo ren tijd betekende, dat twee miljoen kranten niet gedrukt konden worden. De krantendi- i-ecteuren, die vrijdag gedreigd hadden met repressailles tegen alle langdurige acties, staken woedend de hoofden bij elkaar Bijstandswet wordt onjuist toegepast UTRECHT (ANP) „De bij standswet wordt in een aantal gevallen niet goed toegepast door de colleges van beroep: Gedeputeerde Staten en de Kroon. In gevallen van bijzon dere bijstandsverlening wordt steeds minder rekening gehou den met het bijzondere van het geval. Men grijpt in toenemen de mate terug naar de normen voor normale bijstandsverle ning. Het gevolg is. dat de mensen, die recht op bijzondere bijstand hebben, op die manier worden teruggedrongen op 't bestaans minimum". Dat zegt de heer A. J. Vulink, NKV-bestuurder en belast met bijstandszaken, in „Ruim Zicht", officieel or gaan van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond. en besloten met zeldzame eens gezindheid de daad bij het woord te voegen. Om negen uur legden zij in Londen en ook in Manchester, waar de nationale kranten voor Noord- Engeland en Noord-Ierland ge drukt worden, al de rotatieper sen stil. Al het personeel, de redacteuren incluis, werd naar huis gestuurd. Kranten die reeds gedrukt waren, mochten de gebouwen niet verlaten. Als gevolg van deze harde maatre gel, die naar men meent zon der precedent is in de geschie denis van het Britse dagblad wezen, kregen de bewoners van Engeland, Wales en Noord-Ier land geen nationale zondags bladen. Provinciale kranten verschijnen normaal. Het conflict in Fleetstreet duurt nu al een week. Het productie verlies van de kranten tot aan de sluiting bedraagt zowat 11 miljoen exemplaren. De vereni ging van dagbladuitgevers heeft het aan de stok met on geveer vijfduizend leden van de nationale grafische vereni ging. een van de zes vakbonden die in Fleetstreet de lakens uitdelen. De grafische vereni ging eist een loonsverhoging van zeven en een half procent. De dagbladuitgevers hebben een aanbod gedaan dat lager is, maar dat hun niettemin vijf miljoen pond per jaar zal kos ten. Het werd vorige week maandag afgewezen. De sluiting van de dagbladbedrij ven betekent, dat er vijfdui zend betrokken militante ar beiders op staande voet ontsla gen zijn wegens contractbreuk. Ook de overige leden van het personeel, dat dertigduizend man sterk is, worden voorlopig opgezegd. De dagbladdirecteuren verklaren, dat hun bedrijven gesloten zullen blijven tot het geschil is opgelost. Als het conflict lang aansleept, kan het de doodsteek betekenen voor financieel zwakke kranten zo als The Times, The Guardian, The Daily Mail en The Even ing News. Tot nu toe werden deze verliesposten gedekt door andere inkomsten, waaronder populairdere kranten. (ADVERTENTIE) Voor enkele oenten méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. 1 november te laten vallen. In de grondwet van 1815 echter werd vastgelegd dat Prinsjes dag de derde maandag in okto ber gevierd zou worden. In 1848 werd het de derde maan dag in september en pas In 1887 werd mede op verzoek van de koningin, vastgesteld dat Prinsjesdag op de derdo dinsdag in september zou val- De dinsdag is toendertijd gekozen om te voorkomen dat de ka merleden op zondag zouden moeten reizen! Van deze dag is alleen in 1945 afgeweken, de opening der Staten Generaal viel toen op 20 november, door de oorlogsomstandigheden was men genoodzaakt van de tradi tionele datum af te wijken. Misschien behoort de derde dins dag in september binnenkort ook tot het verleden. Het voor stel om Prinsjesdag op de laat ste dinsdag- (toch nog op een dinsdag) in augustus te laten vallen is met 93 tegen 35 stem men in de Kamer aangenomen. Een grondwetswijziging is hier echter voor nodig, feit blijft dat de Gouden Koets voorlopig nog wel dienst zal doen, hetzij op de derde dinsdag in september, hetzij op de laatste dinsdag in augustus. Met een hartelijke omhelzing verwelkomde de gevolmachtigde minister van Suriname, dr. J. D. V. Polanen (rechts) zaterdagmiddag op Schiphol de voorzitter van het Surinaams parlement, de heer J. Lachmon. De Surinaamse parlementsvoorzitter komt zich oriënteren over de wijze waarop de verhouding tussen de drie delen van het koninkrijk kan worden veranderd. Morgen zal de Gouden Koets haar gevolg weer onder een schitterend zonnetje of door een doffe, druilerige regen naar het Binnenhof rijden. In de vroege morgenuren al zijn gemeentewerkers. politieagen ten en militairen druk in touw. De laatste voorbereidingen worden getroffen, de tramrails worden met touw en zand dichtgemaakt en er zullen circa 1500 bekken geplaatst wor den. Den Haag geeft morgen de aan- blijik van een stad in vakantie- stemming, de serieuze aanlei ding van deze feestelijke dag, de Troonrede vergeten de meeste enthousiaste toeschou wers. eigenlijk liever. Zij ko men voor de jaarlijks terugke rende pracht en praal. Lakeien en koetsen getrokken door acht paarden ziet men tenslotte niet elke dag. Prinsjesdag, nu nog steeds op de derde dinsdag in september, nadert dit jaar met een onge kende rust. Waren er vorig jaar nog demonstrerende Mo- lukkers. werd er twee jaar ge leden nog een rookbom gewor pen en waren er het jaar daarvoor ook nog relletjes te noteren, met enig optimisme kan nu gezegd worden dat het ernaar uit ziet dat deze fees telijke dag zonder tumult zal verlopen. ZENUWACHTIG De koetsiers en lakeien moeten weer trachten hun zenuwen te bedwingen, pillen en kauwgom zijn daarvoor altijd een goede remedie geweest. De koetsier van de Gouden Koets hoopt dat ook dit jaar weer alles op tijd zal verlopen en dat de koets niet langs de muren van de poort van het Binnenhof zal schuren. Aan beide zijden van de koets is namelijk slechts een ruimte van vier centimeter over. wanneer hij door de poort gaat. De EHBO'ers krijgen weer te maken met de kleine ongeluk jes met knieën die eventueel in dranghekken bekneld raken, met jongetjes die uit bomen vallen en. naargelang de weers omstandigheden met flauwval lende militairen. De erewachten met kolbakken moeten hun hoofd weer enkele uren stilhouden, het is moei lijk op tijd te groeten met een ver over de ogen gezakt hoofd deksel. Het vrouwelijke publiek, com pleet met klapstoeltjes en ver snaperingen gist morgen naar de kleur en het model j ui-ken en hoeden van koningin en prinsessen. Voordat de stoet zich in beweging zet, heeft waarschijnlijk al drie of keer de kreet „Daar komen ze", geklonken. Is het grote moment eenmaal daar springen de 1485 erewachters langs de route dan valt alle spanning van de toeschouwers af en worden er óf bewonder ende kreten óf teleurstellende kreten geuit, betreffende kle ding en hoeden. DINSDAG In vroeger tijden viel Prinsjesdag "niet altijd op de derde dinsdag in september. Tijdens de Fran se ovei-heersing had de opening van de Staten Generaal plaats op de verjaardag van de stad houder, op 8 maart. In 1814 werd voorgesteld de opening op De heer Oostenbrug aan de telegraaf, waarmee de persen o//icieeI in gebruik werden' gesteld. Rechts uan hem directeur A. G. Sijthoff.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5