TUCHTCOMMISSIE LAAT WEER SCHEIDSRECHTER VALLEN Ludobond stapt af van kleine selectiegroep Hubschmid trui te veel PSY geen tijd om te trainen Nederlandse topjudoka moet meer lol in trainen krijgen prestatie Willy; Stahle Sijbrands Europese damtitel Pingeon licentie ontnomen uvs- De Musschen ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT ZEIST Zelfs mr, E. Catz, raadsman van Piet Keizer, was blij toen de tuchtcommissie de Ajacied gisteravond maar een schorsing van één wedstrijd oplegde. „Dat valt mee", zei plei ter Catz zichtbaar opgelucht, voordat Ajax-voorzitter Jaap van Praag hem snel wegtrok. In het pleidooi van mr. Catz was weer driftig geschermd met de incompetentie van deze tucht commissie, waardoor hij bij voor baat stelde tegen welk vonnis ook in hoger beroep te gaan, maar nu zijn betoog, hoewel alle belastbare feiten bewezen wer den geacht, zoveel begrip voor Keizer had opgebracht, sloeg iedereen bij Ajax als een blad De rasechte komedie, die net als in de ophefmakende „zaak- Cruyff" van enige weken ge leden ook nu vele lachsalvo's opleverde, was nog milder ge ëindigd dan werd verwacht een schorsing van minimaal twee wedstrijden lag, gezien Keizers strafblad, voor de hand en waarom zou deze zaak dan nog verder op de spits ge dreven moeten worden. „We houden het nog even in beraad", zei Van Praag maar aan zijn pretoogjes was te merken dat er niet veel meer van een hoger beroep terecht zal komen. De schorsing van Keizer gaat morgen al in. Tegelijk met dit vonnis werd hem ook een proef tijd in het vooruitzicht gesteld. Een jaar lang zal zijn strafblad brandschoon moeten blijven an ders draait hij voor een voor waardelijke schorsing van een wedstrijd op. De boete voor Keizer bedroeg 250 gulden. Geen sprake van Vóór dit vonnis had zich veel af gespeeld. veel lachwekkends vooral. Mr. Catz. een scherpzin nig pleiter, die zich een meester toonde in het uitdelen van ve nijnige stootjes onder de gordel, legde het accent van 2ijn betoog aanvankelijk op de onbevoegd heid van de tuchtcommissie, die niet is geïnstalleerd door de algemene vergadering sectie be taald voetbal van de KNVB. maar wel als zodanig reeds aan het werk is gegaan. Dat bezwaar van mr. Catz, dat in een speech van drie kwartier werd verpakt, werd in een handomdraai door voorzitter mr. J. W. Jansen weg gewuifd. Toen het feitelijke gebeuren in Groningen in discussie kwam, naderde het blijspel-Keizer al snel een hoogtepunt toen mr. Catz de beschuldigde met de ook uit het veld gestuurde Hoven- kamp van FC Groningen voor de commissie riep en hen liet getuigen hoe zich alles had afge speeld. Zowel Keizer als Hoven- kamp verklaarden plechtig dat er van onvriendelijkheid, om Johan Neeskens (links) en Piet Keizer lijken in gedachten verzonken. Hugo Hovenkamp rechts) ziet de strafzaak 'met een opgewekter gezicht tege moet. Hij had dan ook een „er was niets aan de hand" als verklaring pasklaar. maar niet te spreken van ge meenheid, geen sprake was ge weest. Het gebeurde, betoogde de raadsman van Keizer, moest veel meer in het licht van de emotionaliteit worden gezien. ..Welke speler heeft zich geeste lijk in een voetbalwedstrijd voor de volle honderd procent in be dwang? vroeg hij Zwaarder Scheidsrechter Hoppenbrouwer had op het wedstrijdformulier aangegeven dat het omklemmen van een tegenstander de reden was voor het uit het veld zenden van Keizer. De beschuldiging, die uit de rapporten van FC GroningenAjax was opgesteld, luidde echter aanzienlijk zwaar der. Er werd gesproken over obstructie van Hovenkamp, het om de nek grijpen door Keizer een drei gende houding door de Amster dammer. Scheidsrechter Hoppen brouwer stond daar ten volle achter en ook grensrechter Kooistra, die over zuivere opzet sprak en ronduit verklaarde dat hij Keizer al voor de „dreiging" wegens wangedrag uit het veld gestuurd zou hebben. Onvoldoende Waarschijnlijk heeft deze belang rijke getuige de doorslag gege ven.. al moet betreurd worden dat de tuchtcommissie, ondanks het bewezen geachte delict, niet straffer optreedt. Hoewel de scheidsrechters van ons land gepeperd wordt dat ze strakker moeten leiden om spelverruwing in hef Nederlandse voetbal te voorkomen, worden ze onvol doende gesteund door de tucht commissie. Ongetwijfeld vooi vele scheidsrechters een dave rende teleurstelling. Beschuldigde Hovenkamp van FC Groningen, die ook voortijdig de kleedkamer moest opzoeken, werd tot dezelfde straf als Kei zer veroordeeld. Met de Ajacied Johan Neeskens lag de zaak ders. Hij had van scheidsrechter Hoppenbrouwer een waarschu wing gekregen omdat hij na vermaning een tegenstander ten val had gebracht. Ook zijn overtreding werd bewezen ge acht. Hij mag één wedstrijd niet uitkomen voor Ajax en kreeg een boete van 250 gulden. HANS DE BRUYN UTRECHT De storm van Ludwigshafen, waar de wereld kampioenschappen judo enige weken geleden voor Nederland zo weinig succes opleverden Wim Ruska won de enige gouden medaille is nog maar nauwelijks geluwd of er waait alweer een nieuwe wind door de Budobond Nederland Als gevolg van het bedanken van Anton Geesink als bonds coach zal in de nieuwe dynamische aanpak van de nationale judotop geen sterke man centraal staan, maar een groep van twee-en-twintig districtstrainers. Zij zullen, voorlopig nog onder supervisie van \V. Luiten, de secretaris sporttechnische zaken, de nationale ploeg gaan voorbereiden op de Europese kampioenschappen in Voorburg en op de Olympische Spelen in München. WIM LUITEN grote groep bege leiden. Grondgedachte van deze opzet was dat de Budo Bond zich de Ihatste jaren verkeek op de be geleiding van de topjudoka's. Alleen zij, die een kans op het veroveren van een medaille hadden, werden de laatste tijd omringd door trainingsfacilitei- tie." ten en wat dies meer zij. Daar De achtergrond van dit principe- komt men nu van terug, mede besluit is het geloof in de „on- onder druk van de bedroevende mogelijkheid" van centrale ervaring van Ludwigshafen. Dat geeft Wim Luiten ook toe als hij zegt: „Het grote verschil met vroeger is dat we als bond een hele grote groep van sport mensen gaan begeleiden, in plaats van een kleine selee- BANOLAS sinds jaar en dag beheersen Amerikaan- sen het onderdeel figuren bij de wereldkampioen schappen waterskiën. De ze ventienjarige Nederlandse Willy Stahle uit Bergen (NH) heeft op het meer van Banolas In Spanje deze he gemonie doorbroken door de wereldtitel te behalen. Zij bereikte bij deze unieke prestatie een puntentotaal van 7541.9. Tweede werd de Australische Kaye Turlow met 7214.9, derde de Fran- caise Sylvie Maurlal met 7043.7. Bovendien plaatste Willy St&hle zich als vierde voor de finale van het wereld kampioenschap springen, eveneens een prestatie die nog nimmer door een Euro pese is geleverd. De Ameri kaanse Christie Lynn Weir heeft de leiding met 346.71 punten, Willy Stahle verza melde 322.005 punten. Christie Lynn Weir werd we reldkampioene combinatie met 2829.419 punten, voor de Francaise Maurial en de Australische Turlow. Willy Stahle werd vijfde met 3549.802 punten. training voor de topjudoka' „Tot nu toe gold „wie niet traint, wordt nergens voor kozen." Oké, dat is allemaal prachtig, maar was die eis reëel? Wie heeft in deze tijd eigenlijk nog zin om drie, vi> vijf keer in de week, sox keihard, er tegenaan te gaan om dan nog vaak als speelbal voor de anderen, de grotere te worden gebruikt? Wie heeft dat er voor over? Een paar gekken misschien, want zo is het toch. Maar wat heb je daaraan. Heel weining, al weet ik niet genoeg yvoorden vai te bedenken om hen die dat konden opbrengen, te bedan- Radicaal De Budo Bond Nederland dus op de verkeerde weg. Dat heeft men na Ludwigshafen zeer goed begrepen en toen daar nog het bedankbriefje vai bondscoach Anton Geesink bij kwam, werd meteen besloten tot een radicale koerswijziging Luiten weer: „Doel van de nieuwe aanpak is de trainer zo dicht mogelijk bij de judoka te bréngen. De Nederlandse topju doka moet meer lol in het trai nen krijgen." Voor een belangrijk deel wordt aan dat aspect de terugval de breedte van het Nederlandse judo geweten. Wim Ruska vormt met zijn daverende Eu ropese en wereldsuccessen ir het zwaargewicht dan ook eer gunstige uitzondering, maai voor dat voorrecht ook ver dwijnt, wil de Budo Bond Ne derland de opvang van hel aanwezige talent op een stevi ger fundament doen steunen. Opzij „Ik ben ervan overtuigd dat Ne derland, ondanks de successen uit de periode Geesink en Rus ka, heel wat talent heeft gehad dat nooit deel heeft uitgemaakt van een of andere kernploeg. Zij konden het niet opbrengen. Zelfs voor de laatste wereld kampioenschappen in Ludwigs hafen vielen judoka's af, Eve- leens bijvoorbeeld, die door hun sportieve prestaties recht hadden op afvaardiging, maar die toch opzij werden gescho ven omdat ze niet voldeden aan de eisen van de bond." Of deze benadering al effect zal sorteren voor de Europese kampioenschappen in Voorburg en voor de Olympische Spelen in München is niet direct waarschijnlijk. De top wil voorlopig zijn eigen weg zoe ken en zal zich in hoofdzaak richten op Japan. Daar achten de meeste judoka's de ideale voorbereiding aanwezig en de Budobond wil hen daarbij niets in de weg leggen, integendeel zelfs. Niet op tegen Ruska heeft zich al van een reis verzekerd door een geste van de KLM, drie andere judoka's, Brands. Schilder en Adelaar, hebben de bond laten weten eventueel op eigen kosten te zullen vertrekken er de rest van de Olympische kansheb bers (Van der Pol. Gietelink. Eugster en Poglajen) zullen zich zoveel mogelijk op kosten van sponsor Neckerman en het Nederlands Olympisch Comité van een vliegticket naar het land van de rijzende zon ver zekeren. Deze ondernemingsdrift van de Nederlandse judotop wordt niet als een bezwaar opgevat. Wim Luiten: ..We hebben er hele maal niets op tegen. Maar ook kan ik me wel indenken dat Anton Geesink, toen hij trainer was. vanuit zijn standpunt een zeer bedenkelijk gezicht trok!" HANS DE BRUYN ALBI „Dat heb ik zelfs in de tijd van Kubler en Koblet nooit meegemaakt: twee Zwitsers in de gele trui, Fuchs eergisteren Hubschmid na de tweede etappe van de Ronde van de Toe komst", zei een oudgediende in de Zwitserse wielrennerij, die zijn ogen haast niet kon geloven. Maar hij had zich niet ver gist. In de 132,5 km. tussen start en finish had zijn Zwitserse garde zich weer op het voorste plan kunnen handhaven. Een Zwit ser zat in de kopgroep, die na ongedacht hevige schermutse lingen op de fihish op het au tocircuit van Albi afstormde. Het was de in de groene trui rijdende Bruno Hubschmid. die in de cpeningstijdrit achter zijn landgenoot Fuchs tweede was geworden. Gisteren kon hij zich geheel uitlev van de sterke wapens Zwitserse kampioen eindsprint. Hij demonstreerde dat door voor zijn vluchtmak- kers over de eindstreep te flit sen. vlak voor de Franse regio naal Henri Chavy die. omdat Hubschmid moeilijk in het geel en in het groen kan rijden, het leidersmaillot van het punten klassement om de schouders kreeg. Er zat in die kopgroep ook een Nederlander, maar uitgerekend geen sprinter. De Groninger Frits Schür. die in deze etappe bijzonder veel strijdlust had getoond en beslist de prijs voor de strijdlustigste kenner had verdiend maar die niet kreeg omdat hij door het winnen van een premiesprint in het begin al een niets betekende witte trui had veroverd en de orga nisatoren de prijsjes zoveel mogelijk willen spreiden, had de ondankbare taak om deze door de Nederlanders geani meerde rit een glorieus einde te geven. Dat kon Schür niet. Hij is nu eenmaal geen sprin ter en was tevreden met zijn negende plaats en die witte Misschien zou Wim Keileners meer kans hebben gehad tegen het geweld van Huschmid als hij zich in de voorste linie had kunnen handhaven. Maar Kei leners had tien kilometer voor de meet door een lekke achter band moeten afhaken. Hij werd toen het slachtoffer van de taktiek van Joop Middelink, die had verkozen om met de ploeg leiderswagen achter het grote peloton met de vijf andere Ne derlanders te blijven Middelink: „Ik kon niet anders. Achter die kopgroep reed een algemene matei^aalwagen, achter het pe loton niet Als ik naar voren was gegaan, hadden die vijf anderen zonder hulp gezeten. Bij hen was Fedor den Hertog en hij is ondanks alles nog steeds mijn kopman". Keileners had reden om diep te leurgesteld te zijn. Hij had na 46 km. de basis gelegd voor de beslissende ontsnapping. Met hem was de Franse regionaal Boishardy meegegaan terwijl later nog twee groepjes zich bij hen voegden, onder wie Frits Schur, de Franse troef Marcel Duchemin, groene truidrager Bruno Hubschmid liefst drie Oostenrijkers. Na 65 km. was een kopgroep van vijftien man ontstaan, die vooral door het harde werken van de Oostenrijkers er Hubschmid een winst van min. 15 sec. na 100 km. had. Omdat het tempo voorin af ei toe stil viel en méde door tegen acties uit het veld, dat in d< eerste „col", de voor de derde categorie meetellende cóte d> Canabou, al te veel achterblij ves had geteld, slonk de winst van de kopgroep ook snel. Er was tenslotte nog maar 1.45 van over op een eerste peloton met gele truidrager Fuchs en de Nederlanders Fedor den Hertog, Cees van Dongen en Hennie Kuiper. Den Hertog had de uittocht van Duchemin naar de kopgroep gezien maar had er niets tegen kunnen doen. vertelde hij. „Ik kreeg juist op dat moment kramp". Joop Middelink ont hulde, waarom zijn kopman zich niet had laten zien. „Fedor was niet helemaal in orde toen we uit Nederland weggingen. Dokter Schattenberg uit Sittard had me gezegd, dat hij het een paar dagen rustig aan moest doen. Dat heb ik hem ook op en gedragen". de De grote verliezers van de twee de dag waren de Spanjaarden, wier kopman José-Luis Viejo last had van een hevige ver koudheid. voortdurend werd gelost en eindigde met een ver lies van zeven minuten op zijn concurrenten en de Duitsers die niet alleen de eigen uitval ler hadden maar bovendien vier man die maar net binnen de tijdslimiet bleven. t Rondi e Toe» I 17-9 - De uitslag komst 132.3 km In 3.17. tildvergoeding), Mitteregger (Oos), Plaza (Spa), 9. Schur (Ned). Hrazdira (Tsj). 11. Steinmay (Soa). 13. Bosha zelfde tijd als 14. Keileners (Ned) 3.18,37, 15. Moravec (Tsj) 3.19,13, is. Schmld (Zwl). 1T (Ned), Den Hertog (Ned). (Zwl). 30. Kuiper (Ned), allen zelfde tijd als Moravec. 31. Van Pol (Ned) 3.19,43. 38. Pustjens (Ned) z.t. De Westduitser Gaida staakte de (Tsj) 3.27,33, S. Mitteregger (Oos) 3.27,54, S. Meleno (Spa) 3.27,35, 7. ne Alpen) 3.28,11, 8. (Oos) 3.28.20, 9. Boishardy (Fra-Reg) z.t., 10. Plaza (Spa) 3.28,28, 11. Ri- Cheux (Fra) 3.28.34, 12. Schur (Ned) (Oos) 3.28,43 3.29,26, 17. 1». Smollk (Fra) 3.29,43, 20. Kuiper (Ned) 3.19,49 tweede I 10.24,23, 2. Tsjechoslowaklje 10.25,22, 3. Spanje 10.25,50. 4. Frankrijk-Regi onaal 10.28.03, S. Zwitserland 10.26,35, 6. Nederland 10.26.38. Algemeen puntenklassement: 1. Hubschmid (Zwl) 38 punten. 2. Chavy (Rhone Alpen) 23, 8. Duche min (Fra) 20, 4. Hava (Tsj) 17, S. Schur (Ned.) 13. Bergklassement: 1. Mitteregger (Oos) 10 punten, 2. Pustjens (Ned) 8, 3. Steinmayer (Oos) 6, 4. Boishar dy (Fra-Reg) 4, 8. Ovion (Tra) 3. SOEKOEMI Ton Sijbrands heeft gisteren in de Rus sische plaats Soekoemi de Europese damtitel behaald. In de laatste ronde versloeg hij de Tsjech Kaderabek. Sijbrands verzamelde 17 punten uit tien partijen. Doorslaggevend voor 't kampioen schap is ongetwijfeld de- over winning van Sijbrands op de sterke Rus Tsjegolev geweest. Voorts versloeg hij' o.m. zijn landgenoten Van der Sluis en Bergsma. Als tweede eindigde de Rus Andris Andreiko. die tot 16 punten kwam. De uitslagen van de laatste ronde waren: Sijbrands (Ned.)Kade rabek (Tsj.) 20. Andreiko (Rus.)—Zorn (It.) 2—0, Bergsma (Ned.)Van der Sluis (Ned.) 20, Gantwarg (Rus.)Korchov (Rus.) 11, Tsjegolev (Rus.) Deguée (Belg.) 11. De eindstand luidt: 1. Sijbrands 17 punten uit 10 partijen; 2. Andreiko 16; 3. Gantwarg 14; 4. en 5. Bergsma en Korchov 13; 6. Tsjegolev 12; 7. en 8. Van der Sluis en Rabatel (Fr.) 8; 9. Zorn 4; 10. Kaderabek 3; 11 Deguée 2. (Van i sportredactie) wordt zwaar, maar we gaan niet pessimistisch naar Rotterdam". Het meespelen van Brokamp is nog onzeker. Gisteren trainde hij pas weer voor het eerst. Nico Mares is eveneens nog niet van de partij. parta kan tegen Vitesse zijn plaats in de kopgroep behouden. Elek Schwartz heeft weer de beschikking over schutter Janusz Kowalik, die in Bulgarije niet kon meespelen. DEN HAAG. De compe titie eist, tussen eerste en tweede duel in de eerste ronde van het Europa Cup toernooi, weer alle aan dacht. Landskampioen Feij- enoord, nog steeds fier aan de leiding zonder verlies- punten, krijgt het in de Kuip tegen MVV zwaarder dan tegen de kampioens- Derby ploeg van Cyprus. Happel, Voor de Brabantse derby FC Den die nog geen opstelling be- BoschPSV hebben de Eind- kend wilde maken ge bruikelijk bij Feijenoord heeft geen geblesseerde spelers, maar is allerminst zeker van zijn zaak. „We krijgen het tegen MVV zeer lastig. MVV staat verras send hoog op de ranglijst en speelt veel beter dan het vorige seizoen. Ik zal blij zijn met een kleine over winning". George Knobel, oefenmeester van MVV, acht zijn team zeker niet kansloos. Knobel: „GVAV heeft ook al eens gewonnen in de hovenaren na terugkeer uit Oost-Duilsland niet meer ge traind. Gisteren was er slechts een lichte verzorging van de spelers en PSV-manager Ben van Gelder verwacht dat het team in dezelfde opstelling zal spelen als tegen Chemie Halle. Oeki Hoekema, tegen de Oostduitsers in de spits spelend, zal er zeker bij zijn. De Bossche trainer Jan Remmers mist nog steeds Wim de Jong, die nog niet hersteld is van zijn blessures. Zijn plaats wordt in genomen door Verhagen. Voorts is het meespelen van Jos Schrie- ver nog onzeker. Hij heeft deze week een zware griep gehad. Zijn plaats wordt eventueel in- wij niet? Het genomen door Willy Graaumans. PARIJS. Een bestuurs commissie van de Franse wielerbond heeft besloten Roger Pingeon, winnaar van de Tour de France 1967, zijn licentie te ont- De maatregel is genomen naar aanleiding van een reglements artikel, waarin staat dat elke coureur die de wielerbond ge rechtelijk aanvalt, automatisch de voordelen van het licentie houderschap verliest. Roger Pingeon, die bij controle op verboden stimulerende middelen na de Ronde van Vlaanderen, positief werd bevonden, heeft een proces aangespannen tegen de Belgische en Franse wieler bond. De intrekking van de licentie be tekent dat Pingeon niet kan deelnemen aan de Ronde van Canada, die volgende week be gint. Om de licentie terug te krijgen, zou de Fransman zijn aanklacht tegen beide wieler organisaties moeten intrekken. (ADVERTENTIE) Zondag 2.30 uur Kort geding YVCS-KNVB 22 september DEN HAAG Het kort gedinr, dat de Vereniging van Con tract-spelers tegen de KNVB heeft aangespannen cal op woensdag 22 september om 14.00 uur voor de Haagse rechtbank dienen bij mr. G. Philips. Het sal handelen over de spelers van de weggesaneer de clubs, die niet door de KNVB tot het amateurvoetbal worden toegelaten mits zij hun eis tot eventuele schadeloosstel ling laten vallen. Voor de VVC8 zal optreden mr. Kern kamp.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9