ÊeiclóeSomant OUDE MEESTERS GESTOLEN UIT HAAGSE WONING Inval in hooiberg vol Marokkanen Schade mogelijk miljoenen Pleidooi voor stakings recht ambtenaren ACTIE IN PIINACKER Beperking noodzakelijk Portugees met geschenk voor prins weggestuurd Minister Van Agt betreurt gebruik woord Ariër Kamsteeg vraagt ontslag voor 17 werknemers ANTIEK Rijpwetering-SJZ randstad Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244" Giro 103003 Bank Amro-bank N V.. Leiden Directeur: drs J- H M Bradei Hoofdredacteur F. J- Plug. Chef-redacteur: H. P- M. Heruer Advertenties (exc. B T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef- 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63. maand 6,95. kwartaal 20-65. jaar 80.15. Per post: per kwartaal f 23.95, per jaar f 94.55. j.e jaargang, no. 18.41 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 20.25 uur De Messias. Ned. II: 19.05 uur Floris, 19.35 uur en 21.25 uur Sport. SELECTIE UIT TV-PROGRAMMA VOOR ZATERDAG Nederland I: 20.21 uur Drieluik; 21.10 uur De versierders, film; 22.00 uur Sportpanorama. RUSTIG WEER het De weersverwachting KNMI tot morgenavond luidt: Droog en vrij zonnig weer, maar vooral in het noorden wolken velden. In het algemeen weinig wind. Minimumtemperaturen van ongeveer drie graden in 't zuiden, met kans op nachtvorst, tot twaalf graden in het noorden van het land. Maxima morgen omstreeks 19 graden. Jan Steen i vermoedelijk DEN HAAG Zeven schilderijen alle van vermoe delijk grote Nederlandse meesters zijn de afgelo pen week gestolen uit een flat aan de Van Alke- madelaan 350 in Den Haag. De schilderijen zijn onder meer een zelfportret van Rembrandt, een binnenhuistafereel van Jan Steen, een landschap aan een vaart van Meindert Hobbema en twee koeien in een weiland van Paulus Potter. (Van i correspondent) Valkenburg VALKENBURG. De gemeente-ambtenaren willen een „geclausuleerd" stakingsrecht Dat wil zeggen, dat de regering het recht heeft aangekondigde stakingen te verbie den of, indien deze reeds zijn uitgebroken, hervatten van het werk te gelasten. Dit maakte gistermorgen de voorzitter van de Nederlandse bond van gemeente-ambtcna- ren, de heer L. M. J. van Erp (burgemeester Avan Loon op Zand), bekend tijdens de ope ningsrede van het driedaags ambtenaren- «ongres dat bü gelegenheid van bet 45-jarig bestaan van de afdeling Limburg van deze bond gisteren en vandaag is gehouden. bezien de bepalingen in het Europees sociaal handvest kan het overheidspersoneel niet langer het stakingsrecht worden onthouden, al 7.al dit recht vanwege de bijzondere positie van de werkgever (die tevens be hartiger van het algemeen belang is) van de ambtenaar aan enkele beperkingen moeten worden gebonden. „Zo zullen", aldus de heer Van Erp, „ambtenarenstakingen alleen toelaatbaar kunnen zijn indien zij uitgaan van één van de in de centrale com missie voor georganiseerd overleg toege- l.tteö -centraler- êti C*.?Ren z.t» -*?r exploot van tevoren wordt aangekondigd. Wettelijke regeling voor het ambtenarenstakingsrecht. afzond lijk van de wettelijke regeling in het commune arbeidsrecht, op korte termijn dringend gewenst". De bondsvoorzitter hief gisteren vermanend de vinger naar de regering: „De bezuini gingsmaatregelen van het kabinet-Biesheu vel doen ons behalve als staatsburgers, ook nog als ambtenaar het gelag betalen". ..Bezuiniging op de personeelsformatie heelt zjjn gevolgen reeds getoond in verschillende gemeenten, waar het aantal zenuwzieken onder de ambtenaren onrustbarend is toe genomen. Het gevolg van de bezuinigings- drang is duideljjk: de ambtenaar moet nog meer hooi op zijn vork nemen cn zich schikken als kind van de rekening. Een situatie, die de kans op een conflict ernstig vergroot", aldus de heer Van Erp. Verdere actiepunten van de bond noemde hij. toekenning van een decemberuitkering, een 40-urige werkweek en verbetering van de salariëring van de gemeentesecretarissen (waarvan de bezoldiging van het merendeel der gemeente-ambtenaren wordt afgeleid) door wijziging van het huidige systeem in groepsindeling naar inwonertal en door functionele vergelijking. ij President Sadat van Egypte 3 tijdens een toespraak, waarin 1 hp verklaarde bereid te zijn I desnoods een miljoen man te offeren of Israel uit de -Sinai te krijgen. Cholera na vakantie op Mallorca STOCKHOLM (AP) Een Zweedse toertéte, die haar va kantie had doorgebracht in Mallorca is gisteren in Stock holm met cholera in het zie kenhuis opgenomen. De 74-ja rige vrouw is de derde Zweed se toeriste die tijdens haar va kantie in Spanje cholera heeft opgelopen. Treinafperser gearresteerd STUTTGART (DRA) De man die vorige week de Duitse spoorwe gen met aanslagen dreigde ten zij men hem 600.000 mark zou geven is gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Het is de 22-jarige statenloze Jo sef Havlik uit Ludwigsburg bij Stuttgart. Hij is tegen de lamp gelopen doordat de poli lie zijn stem op een band had opgeno men. Deze is verscheidene ma len voor radio en televisie afge draaid. De politie kreeg daarna diverse aanwijzingen van mensen die de stem van Havlik hadden herkend. APELDOORN (A.N.P.). De 66-jarige Portugees Elidio Ferrcra, die na jarenlang sparen naar Nederland was gekomen om een cadeautje voor prins Maurits aan te bieden, is gisteren voor het paleis 't Loo door de marechaussee aangehouden en op het vliegtuig naar Portugal Elidio Ferreva las drie jaar geleden in zijn woonplaats Melada i krant over de geboorte van prins Maurits. Hij vatte het plan op om naar Nederland te reizen en het prinsje een cadeautje te geven. Na lang sparen was hij zover dat hij de treinreis en een halsketting met hanger kon betalen. Gistermiddag meldde hij zich bij paleis 'tLoo in Apeldoorn om gave aan te bieden. Maar de wachtdoende marechaussee vertrouwde de zaak niet helemaal. Hij pakte de bejaarde Portugees in de kraag en bracht hem naar het bureau. Daar werd in overleg met het ministerie van Justitie besloten dat Elidio onmiddellijk naar zijn land moest terugkeren omdat hij geen middelen bezat om in ons land in zijn onderhoud te voorzien, 's Avonds stapte Elidio op Schiphol in het vliegtuig naar Portugal. Hij nam zijn cadeautje weer mee. (ADVERTENTIE) BEZOEKT a.s. zondag de voetbalwedstrijd Weteringse Boys I - VVOAI Competitie le klas L.V.B Aanvang 2.30 uur. De diefstal werd donderdagmid dag ontdekt door de knecht van een wasserij. De man liep toen langs de flat en bemerkte dat de buitendeur op een kier stond en dat de deurpost een aantal deuken en schrammen vertoonde. Hij waarschuwde de concierge van de flat die de Haagse politie inlichtte. Bij komst van de politie kwam ook vast te staan dat de deur, die toegang tot de woonkamer ver schafte, en aanvankelijk op slot was geweest was opengebro ken. In de kamer stonden on der de plaatsen waar eerst de schilderijen aan de muur had den gehangen de lege lijsten op de grond. De doeken zelf wa ren eruit gehaald. Voorts was de lade van een bureau dat in de kamer stond opengebroken. De bewoonster van de flat, de 73-jarige mevrouw Steunen brink is sedert juni van dit jaar met vakantie en verbleef op dat moment in Oostenrijk. Volgens een werkster moet de diefstal na maandag 13 sep tember hebben plaats gevonden omdat op die dag alles nog in de flat aanwezig was. Deze werkster vertelde de politie eveneens dat men uit de slaap kamer ook nog een deken had weggenomen. Vermoedelijk zijn de schilderijen hierin gewik keld en meegenomen. Via reisbureau kwam de Haagse politie op de hoogte van de verblijfplaats van me vrouw Steunenbrink. Per tele foon werd zij ingelicht en de vrouw kon de politie de eerste inlichtingen geven over de schilderijen. Op haar aanwij zingen vond de politie vier fo to's van de schilderijen. Achter op deze foto's stonden bij de schilderijen van Rembrandt en Hobbema, van resp. prof dr. W. Vogelzang, en van de heer Gra- tana, voormalige dir. v.h.Frans museum in Haarlem dat na onderzoekingen kon worden vastgesteld dat de doeken „echt" waren. Ook van de overige twee schilderijen zou den dergelijke certificaten zijn afgegeven. Deze zijn echter DELFGAUW In de afgelopen week heeft de rijkspolitie te Pijnacker een inval gedaan op het tuinbouwbedrijf van de ge broeders Vollering aan de Zuideindseweg in Delfgauw. In een bouwsel op het bedrijf, een schuurtje, dat gecamoufleerd was met stro om liet op een soort hooiberg te doen lijken, waren ongeveer twintig illega le gastarbeiders „gehuisvest". Van de groep, voornamelijk Marokkanen, kon men er vier in de kraag grijpen. Ze zijn direct op het vliegtuig naar hun vaderland gezet. De zaak was aan het rollen ge bracht door een Marokkaan, die bij de politie in Vlaardin- gen ging klagen over het slechte onderkomen. Adjudant J. Holtslag, groepscommandant I van de rijkspolitie voor het rayon Pijnacker kreeg deze melding algelopen maandag middag cn maakte direct een plan de campagne voor een in val. 's Avonds om tien uur ging hij met tien politiemensen het bedrijf op. Men reed de laan langs het be drijf op, waarlangs na 800 me ter een keet staat, waarin acht legale buitenlanders met tijde lijke goedkeuring zijn onderge bracht. Een eindje verderop stond de „stroberg, waarin men de vier inmiddels uitgewezen Marokkanen aantrof. Aan deze affaire is een lange voorgeschiedenis verbonden. Evenals velen van hun collega's kampen de gebroeders Volle- ring al jaren met een perso neelsprobleem. Daartoe dienden zij bij de gemeente Pijnacker een verzoek in om er buiten landse arbeidskrachten te mo gen aantrekken en huisvesten op het bedrijf. Van de gemeen te Pijnacker kregen ze geen vergunning om in de keet gas tarbeiders onder Ie brengen. Toen men een tijdje later een controle hield en merkte dat er Marokkanen woonden, konden de gebroeders Vollering tot verbazing van de ambtenaren een vooiTopige vergunning to- Aan het licht kwam, dat achter de rug van de gemeente om naar het ministerie van ciale Zaken was gestapt daar een voorlopige vergunning had los weten te peuteren. Het gemeentebestuur van Pijnacker is zeer ontstemd over deze .handelwijze en heeft van ministerie geëist, dat de gunning wordt ingetrokken. niet door depolitie gevonden. Mogelijk hebben de dieven de ze uit de bureaulade meegeno men. Als de schilderijen wer kelijk van deze grote meesters zijn dan moet de waarde enige miljoenen guldens bedragen. Het is nog niet bekend door wie de overige drie schilderijen geschilderd zijn. Evenmin is bekend in hoeverre mevrouw Steunenbrink tegen diefstal van de doeken verzekerd is. (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) betreurt het in hoge mate, dat hjj begin deze weck op een persconferentie, spre kend over eventuele vrijlating van drie Duitse oorlogsmisda digers uit de Bredase gevangenis, het woord „Ariër" heeft ge bruikt. Minister Van Agt heeft gisteren vragen van Kamer leden hierover beantwoord. Minister Van Agt had tijdens de persontmoeting gezegd dat hij de tweede wereldoorlog niet bewijst had meegemaakt en in tegenstelling tot zijn voorganger Polak een „Ariër" was, rede nen waarom het hem moeilijker zou vallen over de drie van Breda een beslissing te nemen, ofschoon hij het eveneens moeilijk vond gronden te vinden om de drie nog langer vast te houden, gezien de gangbare opvattingen in Nederland over vrijheidsstraffen. „Het woord ariër heb ik gebruikt zonder mij op dat moment te realiseren dat dit woord voor velen een geladen betekenis heeft", schrijft minister Van Agt hierover nu in zijn beant woording van de Kamervragen. De diepe emoties die herinne ringen aan misdaden uit de oorlogstijd kunnen oproepen, zijn volgens de minister een realiteit waarmee rekening gehouden moet worden. „Ik ben er ten volle van overtuigd dat persoonlijke omstandighe den van een bewindsman geen enkele rol mogen spelen bij de beslissingen die hij neemt of voorbereidt. Voor mijn ambts voorganger is dit ongetwijfeld ook een richtsnoer geweest", aldus minister Van Agt Arbeiders van een werf in Engeland kunnen iedere week door een chiropodist hun voeten laten onderzoeken. Men wil hiermee de veiligheid op de werf vergroten, want, zo zegt men, als 'n man z'n voeten pijn doen, heeft hij zijn hoofd niet by zijn werk. Nog een beeld van de strijd op het in aanbouw zijnde vliegveld van Tokio: studenten en boeren zijn door de rellenpolitie in het water gedreven tijdens een van de acties om betogers t LEIDEN Voor 17 van de ruim 235 werknemers zal Kamsteegs Automobielbedrijf een ontslag vergunning aanvragen. Het au tobedrijf, dat vestigingen heeft in leiden, Oegstgeest Leider dorp, Lisse en Haarlem, heeft tot deze stap moeten besluiten in verband met dc terug lopende omzet van Volkswagen in Ne derland. zame investingen. In verband met het huidige conjunctuur beeld. aldus Kamsteeg, is voor zichtigheid geboden. Was het de laatste tientallen jaren ge bruikelijk, dat de NV gemid deld een filiaal per jaar kon openen, thans zijn alle uitbrei dingsplannen tot nader tijdstip uitgesteld. De ontslagaanvrage gebeurt na overleg met de bedrijfsverte- Behalve de ingreep op perso- genwoordlging en de vverkne- neelsgebied heeft de Kamsteeg- mersorganisaties directie besloten over te gaan Voor de Jpreiding tot opschorting van duur- Arbeidsonrust fosfaatmijn Curacao WILLEMSTAD (ANP) Onge veer veertig arbeiders bij de Mijnmaatschappij Curasao n.v. zijn gisteren niet op het werk verschenen. Zij zijn ontevreden over de arbeidsvoorwaarden. Een pamflet dat woensdag door een groepje arbeiders op het terrein van de fosfaatmijn werd verspreid, riep de werk nemers op het werk om mid dernacht neer te leggen. Van de zestien arbeiders in de nachtploeg is er slechts één aan de slag gegaan, 's Morgens had zich een groep van ongeveer 40 arbeiders voor de poort verza meld, die niet aan het werk wilde. De Mijnmaatschappij heeft 389 werknemers in niet uitsluitend afhan kelijk te zijn van de autover koop was de politiek van Kam steeg NV de laatste jaren al gericht op basisverbreding. In dat kader begon men met een afdeling watersport, een uni versele plaatwerkerij, een spui- terij, een lease-afdeling en verschillende shops. Politieman in Ulster doodgeschoten BELFAST (AFP-Reuter) Le den van het ondegrondse Ierse republikeinse leger hebben in de nacht van vrijdag op zater dag in de Noordierse gren splaats Strabane, bij London derry, een politieman doodge schoten. Zij vuurden met auto matische wapens uit een auto op twee patrouillerende politie agenten. De andere agent werd zwaar gewond. (ADVERTENTIE) Goud, zilver en diamant kopen wij tegen hoge prijzen. Zoals: broches, hangers, ringen, knipjes, medaillons, kettingen, lepeltjes en kandelaars. (ADVERTENTIE) Bezoekt zondag de wedstrijd (ADVERTENTIE) uitzendbureau (ADVERTENTIE) SFEERR EN GEZELLIGHEID... in de nieuwe omgeving van het Ant. clubhuls. Iedere zondag 8 uur topdansavond. Voor dansles NU inschrijven (ADVERTENTIE) Dansles? Heerlijk B|| E.C. gerelllg en gr Nog 50 damesplaatscn doch 111 hcrenplaatsen. Welkom.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1