W 1 Ontwikkeling prijzen baart grote zorgen Rijkswaterstaat wil alle vaten chemisch afval uit zee vissen Vliegtarieven naar Amerika drastisch omlaag LEVEN WEER VEEL DUURDER Zuidmolukkers wilden makkers niet verraden Koudste nacht 4* ,,U Sneeuw op passen in Oostenrijk Weigeraars volkstelling krijgen brief Uitlating Van Agt wekt protest DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer Advertenties (exc. B.T.W.) ƒ0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63. maand 6.95. kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.493 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 LATER MEER BEWOLKING Nederland I: 20.21 uur Mission Impossible; 21.10 uur Wereld op Wielen. Nederland II: 20.45 uur De 20-er en 30-er jaren: 21.35 uur Lucia, film. De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Morgen eerst overwegend zonnig, maar van het noordwesten uit later meer bewolking. Minimumtempe raturen vlak aan zee ongeveer 8 graden, elders van 5 tot 1 graad met plaatselijk nachtvorst. Maxi ma morgen rond 16 graden. Het is niet gemakkelijk om met een Kennedy getrouwd te zijn constateert de Amerikaanse schrijfster en Nobelprijs- Pearl Buck in haar boek „De Kennedy Vrouwen" dat vanaf als geïllustreerd feuilleton in onze krant zal verschijnen „De Kennedy's zyn nooit befaamd geweest om hun huwelijkstrouw". schrijft Pearl Buck, „maar hun vrouwen vonden het de moeite en hun liefde waard achter hun mannen te blij ven staan". Pearl Buck be schrijft de triomfen en dc tragedies van de Kcnnedy- vrouwen op een fascineren de. S< ende n Vanaf zaterdag {Van een onzer verslaggeefsters) DE BILT Nog nooit heeft het sinds het begin van dc wa nemingen van het KNMI. Londen kon zich dezer lagen aan mriu/'-vjjim Rebecca opvallende-ceruCc rpeu. Hei i>, een paars leren hot-) met een schelpachtige opstaande kraag. Jean Marie t zorgde voor het ontwerp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft de regering voorgesteld een gigantische opsporingsactie te ondernemen naar vaten chemisch afval, die in het onder Nederlandse controle staande i deel van dc Noordzee (het con- GC Honderdjarige de lucht in (Van een onzer verslaggevers) iff Iff: BREDA Oma Willegers uit .Steenbergen gaat weer de lucht in. Op 1 juni van dit jaar ging oma voor het eerst van haar 99-jarige leven vliegen. Zc had er al zolang over gesproken, ze wilde zo graag nog eens haar woonplaats Steenbergen vanuit de wolken zien. En zo gebeurde het, ondanks pro testen van familie en kennissen. Oma wordt zaterdag 100 jaar en dan gaat ze weer vliegen. Vanaf vliegveld Seppe met Guy Din- nesen, de man die haar ook in juni vloog, en die de vliegreis Prins Edward, het zevenjarige jongste kind van de Britse koningin, arriveert bij de Gibbs lagere school in Ken sington. Het was gisteren zijn eerste echte schooldag. Tot nu toe had de prins samen met Lady Sarah Armstrong Jones aanbood namens de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. en Caroline Aird les gehad op Buckingham Palace. WENEN (DPA) De naderende winter heeft voor de automo bilisten die van de weg over de Grossglockner in Oostenrijk ge bruik willen maken al de eerste Verordening op de markten Burgemeester en Wettapders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat voor de duur van drie maanden op de secretarie, kamer 125, ter lezing voor een ieder is gemeente in zijn gemeente in zijn vergadering van 3 mei 1971 vast gestelde Verordening op de mark ten. De verordening treedt op 15 september 1971 in werking. Leiden, 15 september 1971. Wegens de sneeuwval moet de ze weg van nu af aan 's nachts worden gesloten, zo heeft de Oostenrijkse auto-, motor- en touringclub meegedeeld. Het sneeuwt ook op de Radstater- Tauern-pas. tinentaai plat) zijn gestort en deze vaten vervolgens voor ver nietiging te bergen. Technisch blijkt een en ander mogelijk te zijn, het is echter de vraag of de regering bereid zal zijn voor dit werk, dat zich over vele jaren zal uitstrekken, de nodige miljoenen guldens be schikbaar te stellen. Rijkswaterstaat schat, dat de op sporingsactie zal aantonen, dat er zo'n 30 40.000 vaten met af val op de Nederlandse zeebodem liggen. Hijzelf en ook de Marine hebben geëxperimenteerd met een zoekcampagne en het bleek zeer wel mogelijk de vaten op te sporen. Evenzeer wordt de berging uit voerbaar geacht, omdat de mees te vaten niet erg ver uit de kust zijn gedumpt, dat wil zeggen op een'diepte van circa 40 m. Voor die berging wordt gedacht aan grijpers, die de vaten niet lek kunnen stoten en aan zeer krachtige magneten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In sociaal-economische kringen leven ernstige zorgen over het verloop van de kosten van levensonderhoud, sinds gisteravond bekend is geworden, dat het leven tussen half juli en half augustus 0,9 procent duurder is geworden. Er is alle aanleiding te vrezen, dat de prijzen dit jaar aanzienlijk zullen uitgaan boven de somberste ramingen, die met betrekking tot het prijsverloop in 1971 zijn gemaakt. Aan het begin van dit jaar stond het prijsindexcijfer op 135,5, terwijl het medio augustus op 143,7 belandde (1964 100). Dit betekent, dat het prijsniveau dit jaar met ruim 6,3 pet. is gestegen. SYDNEY (ANP) De elf jarige Michael Reynen uit de voorstad' Dee-Why van Syd Jongen (11) maken dat Michael naar Ne derland kan met vakantie. Maandenlang haalde hij bij ney heeft. 7.280 flessen inge zameld om geld bijeen te krygen voor een vakantie bU spaart voor hen alle flessen op en ver kocht die voor vijf cent per stuk. zijn hem onbekende familie in Nederland. vakantie in Michael begon met het inza melen van flessen op het Michael kent Nederland alleen „van horen zeggen" aange— Nederland strekte daarna zijn activiteit uit tot parken en feestjes. gratie van zijn ouders naar Australië, werd geboren. Hij is echter zo geboeid door Ne derland en door wat hij ge zich verder goed voorbereid hoorde, wist hij dat er de volgende dag flessen te halen Het familielid in Nederland, hoord heeft over de gezinnen van zijn vaders vijf broers en zeven zusters, dat hij Ne derlands heeft geleerd en heeft voor zijn reis in de cember. Veel mensen in de buurt heb ben geholpen het mogelijk te dat Michael het meest ver langt te zien is zyn groot vader met wie hij geregeld correspondeert Eind vorig jaar had men nog de illusie, dat de prijsstijging in 1971 beperkt zou kunnen blijven tot zo'n 5.5 pet, spoedig daarna stegen deze prognoses tot 6 en 6.5 pet en toen de prijs- en loon maatregelen werden ingetrokken waren er al deskundigen, die een percentage van 7 in de mond Het heeft er niettemin alle schijn van, dat de somberste prognose van 7 pet als gemiddelde stij ging sterk zal worden overschre den. Een indicatie daarvoor is het feit, dat de gemiddelde stij ging in de periode van januari tot augustus 1971 rond 7,3 pet ligt boven de gemiddelde stijging in dezelfde periode van J970. Er is geen enkele aanleiding om aan te nemen dat de resterende maanden van 1971 een wending ten goede te zien zullen geven. In de eerste plaats is de recente prijsverhoging van melk (3 ct) pn brood (1 cent), die zwaav op de kostenontwikkeling inwerkt, nog niet opgenomen in het augustuscijfer. Daarbij komt nog het intrekken van dc prijsbeschikkingen door het nieuwe kabinet, aanzienlijke loonstijgingen zijn opgetreden, die in de komende maanden stellig tot uitdrukking zullen komen in de prijzen, zeker nu deze ook niet meet aan banden liggen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. In de loop van de komende dagen zullen de offi cieren van justitie alle volks- tcllingweigcraars een brief stu ren met het verzoek alsnog het formulier op het gemeentehuis te komen invullen. Degenen, die alsnog de formulieren invullen zullen niet verder ver volgd worden, wat wel het geval is met hen die blijven weigeren. Abernathy aangehouden BUTLER (REUTER) De Ame rikaanse negerleider dominee Abernathy en 200 van zijn vol lingen zijn gisteren in Butler in de staat Alabama gearres teerd wegens overtreding van een rechterlijk verbod op het houden van betogingen. De voorzitter van de Southern Christian Leadership Conferen ce is in de stad om te proteste ren tegen de dood van een 19- jarige kleurlinge vorige week -zaterdag die was overleden aan de verwondingen die zij had opgelopen toen zij tijdens een zit-betoging door de auto van een blanke werd aangereden. Rijkswacht kamt centrum Brussel uit BRUSSEL (ANP) Dc bijzondere opsporingsbrigade van de Rijks wacht heeft gisteravond do buurt rond de Kaasmarkt in hel centrum van Brussel uitgekamd en ongeveer honderd mensen overgebracht naar een politie post voor identiteitscontrole Onder hen waren enkele Jour nalisten van het Belgische pers agentschap Bclga. De Rijks wacht weigerde te zeggen waar om deze actie werd uitgevoerd Ook in het afgelopen weekeinde wfrd al zo'n actie, zij het op minder grote schaal, uitgevoerd De Rijkswachters arriveerden in drie overvalwagens en twee bus jes. Vijftig man drong de café's in de buurt binnen. De café bezoekers werden naar twee gereedgehouden bussen gebracht waarmee ze naar de rijkswacht post werden overgebracht. Ook alle voorbijgangers in de buurt werden opgepikt De „eeuwig jeugdige groot moeder" Mariene dietrich trad gisteravond in het Londense „Drurytheater" op. Na de liefdadigheidsvoorstelling werd de actrice en zangeres be dolven onder anjers. Exploderende gasfles legt huis in" de as EYGELSHOVEN Een ontplof fende gasfles heeft gisteren in Eygelshovcn een felle brand ver oorzaakt. die een huis totaal vernielde. Twee naastliggende woningen liepen aanzienlijke waterschade en brandschade aan het dak op. VERBODEN WAPENBEZIT (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG. „Deze mensen zaten in een moeilijke situatie, want al zouden zij hebben ge weten dat bezit van vuurwapens strafbaar is, dan konden zij daarvan toeh geen melding maken bij de politie, omdat zü dan min of meer verraad zouden plegen jegens hnn makkers die toen in de gevangenis te Scheve- ningen zaten vanwege de over val op de residentie van de am bassadeur van Indonesië in Was senaar. Er werd toen ook nog steeds gezocht naar het wapen, waarmee, de Wassenaarse hoofd agent werd doodgeschoten", zo stelde gisteren mr. R. W. van Dijk het probleem voor de vijf Zuidmolukkers, die zich voor het Haagse gerechtshof moesten ver antwoorden terzake verboden bezit van vuurwapens. Deze zaak was weer een gevolg van de razzia, die op 15 oktober dopr 1100 politiemannen in het kamp IJsseloord te Capelle aan de IJssel werd uitgevoerd, die slechts deze vijf verdachten op leverde. Zij waren in hoger be roep gekomen van het vonnis van de Rotterdamse politierech ter. Na de overval in Wassenaar had den zij wel begrepen, dat bezit van vuurwapens verboden is. Het probleem werd met de kampraad besproken, die advi seerde de wapens nog maar verborgen te houden. Door het inleveren zou men de politie op het spoor kunnen brengen degene die het dodelijke schot had gelost. Sommige verdachten verklaarden ook „voor eigen veiligheid" een vuurwapen in bezit te hebben. Een rol speelde ook het gerucht, dat ir. Manusama door de „Mil- taire Missie", de rivaalorgani satie van Badan Persatuan, zou worden ontvoerd. Procureur-generaal mr. Boekraad constateerde, dat het kamp een besloten gemeenschap is, waar echter allerlei emoties plotseling kunnen losbarsten en wapenbezit een groot gevaar is. Hij kwam tot de volgende eisen: de 25-ja- rige lasser E. H. B. 3 maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk (vonnis politie rechter 12 weken waarvan 9 voorwaardelijk), de 47-jarige monteur. D. O. S. 4 maanden waarvan" 2 voorwaardelijk (5 maanden waarvan 2 voorwaar delijk), de 44-jarige metaalbe werker E. N. 4 maanden waar van 2 voorwaardelijk (bevesti ging), de 31-jarige timmerman D. B. L. maanden waarvan S voorwaardelijk (bevestiging). Op 29 september volgen de arres ten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Vliegreizen naar de Ver enigde Staten worden in februari 1972 goedkoper. Een retourtje Frankfort New York zal ongeveer f 621 kosten en voor ParijsNew York vice versa zal een reiziger niet meer dan f 625 betalen. Verwacht wordt dat ook an dere tarieven drastisch omlaag zullen gaan. Deze verlagingen zijn te danken aan de wei gering v. d. Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa akkoord te gaan met eenheids- tarieven. De luchtvaartmaatschappijen heb ben gisteren op de Iata-conferentie :n Genève besloten de transatlantische tarie- "ven dan maar zwevend te maken. De lucht-, vaartmaatschappjjen zijn nu vry op eigen initiatief de vliegpassages te bepalen. Vol gens de secretaris-generaal van de IATA, Knut Hammarskjöld, gaat het publiek ge lukkige tijden en lage tarieven tegemoet. Uitgezonderd de Lufthansa hebben de bij de lata aangesloten maatschappijen tot nu toe het standpunt gehuldigd, dat zij zich willen houden aan het Montreal-pakket. Een van de belangrijkste punten in dit pak ket, dat afgelopen zomer op de Iata-con- fenrentie in Montreal werd aanvaard, was het Apex-tarief. waarbij reizigers in staat worden gesteld tegen een prijs van twee honderd dollar retour over de Oceaan te boeken. De boeking moest dan wel drie maanden tevoren worden opgegeven. Wan neer de reis niet doorgaat, krijgt de passa gier slechts 75 procent van het tevoren be taalde tarief terug. De KLM heeft medegedeeld te betreuren dat geen overeenstemming werd bereikt over de tarieven Een gesloten tarievensysteem lat de goedkeuring heeft van alle maat schappijen geeft de beste bescherming voor de belangen van zowel de consument als de producent, aldus een KLM-woordvoer der. De KLM acht het niet uitgesloten, dat het z.g. Montreal-pakket als basis zal dienen voor de gemiddeld verlaagde tarieven. Het feit, dat een land zich hier niet aan houdt, hoeft op zichzelf nog geen reden te zijn dat alle tarieven zullen wordeD vrijgelaten. Bovendien moet nog worden bedacht, dat in vrijwel alle landen de tarie ven nog moeten worden ingediend en goed gekeurd. Het is dan ook niet ondenkbaar, dat andere landen eenzijdige tarieven van een land hun goedkeuring onthouden. Overigens acht de KLM het nog steeds mo gelijk. dat in een of andere vorm een com promis kan worden gevonden. In het centrum van Tel Aviv heeft een bomexplosie de nachtclub Pigalle vanmorgen verwoest. Een woordvoerder van de politie schreef de explosie toe aan een wraak oefening van de onderwereld en sloot Arabische sabotage uit. Eén persoon werd gewond en verscheidene winkels in de nabijheid beschadigd. Bommenmeisje teruggekeerd (Van verslaggeefsters) DEN HAAG liet „bommen meisje, de 19-jariKe Haagse Jet ty van der Meer, is gisteren in ons land teruggekeerd. In de loop van de middag kwam zU ot het PariJse vliegveld Orly aan waar zU door haar vader, gene- raal-majoor II. J. van der Meer werd afgehaald. Het meisje werd eerder deze maand gearresteerd wegens het bezit van een koffer met spring stof, die zij voor een Arabische vr'ond naar Israël bracht Staatsloterij slechts voor 22 procent van ons volk verslaggever*) DEN HAAG Dc Staatsloterij schijnt niet zo in trek te zijn. als meermalen gedacht wordt. Uit een onderzoek van het Nipo blijkt namelijk dat volgens gegevens van augustus 65 van de Nederlanders nooit in deze loterij speelt 4 zelden en 9 nu en dan. Deze cijfers liggen voor mannen en vrouwen ongeveer gelijk. Slechts 22 van de Nederlanders waagt derhalve vaak een gokje bij de Staatsloterij, aldus het Nipo, dat tevens concludeert, dat in 1965 niet meer dan 14 dit regelmatig gokje waagde. In dat jaar speelde 76 nooit mee. Het Nipo heeft verder onderzocht of de religiositeit van de Neder landers veel met het spelen in de staatsloterij te maken heeft De meeste deelnemers (28 blijken geen kerkelijke gezindte te hebben. Van de gereformeer den speelt nog altijd 8 mee, van de katholieken 20 en van de Nederlands hervormden 24 (Van verslaggeefsters) DEN HAAG Van verschillende zijden is ernstig geprotesteerd tegen de recente uitlatingen van minister Van Agt (Justitie). In verband met dc eventuele vrij lating van de „Drie, van Breda" had de minister het woord „Ariër" gebruikt. De Joodse organisaties Chaim en Vera Weizman en de landelijke contactgroep verzetstrijders en nagelaten betrekkingen hebben de minister telegrammen ge stuurd. De Tweede-Kamerleden Roethof en Voogd (beiden P.v.d.A.) hebben de minister schriftelijke vragen over zijn uitlatingen gesteld. Jong zijn? Dans! E. C. leert het U steengoed 5 klubs plaats voor Dames. 7 clubs Herenplaatscn. Welkom! evert castelein L e i den - Tel0^ n 0-ZJ5KK£710

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1