Joyeuse: mode waarin maat 46 niet verlegen is Diocessane Pastorale Raad worstelt met het vraagstuk van de vrede Attica Bisschop „Bulldozer5 KAMEROEN HEEFT SCHREEUWEND TEKORT AAN SPECIALISTEN Kluis gekraakt in raadhuis: buit f 5.000,- CONCLUSIES VOOR PLAATSELIJKE KERK NIET GETROKKEN World Press Photo komt weer tot leven REPUBLIOU^HDER 41C JyWTB Et ajiUfi g£.-- PROÜÊT FINANCE PAR i ;-A RÊPUBLIQUE FÊOSlALEooCiUBWUhl LE FONDS EUROPÊENstDêV€10PPEH! Kritiek van politiechef op beleid Amsterdam DINSDAG 14 SEPTEMBER 1971 (Van onze modcrcdactie) AMSTERDAM Het echtpaar Kokmeyer-Bruinsma uit Amster dam heeft het confectiecouture- huis „Joyeuse" opgebouwd om vrouwen met figuurproblemen volslagen uit de nood te helpen en zelfvertrouwen te geven dat ook zij mooi kunnen zijn. Gisteren hield Joyeuse twee shows, één in eigen huis aan de Geleenstraat en één in het Carltonhotel, waar voor alle bewondering en hulde. Het maken van kleren voor slanke vrouwen met kleine maten is betrekkelijk gemakkelijk. Of de naden nu zus of zo lopen, schaadt hun verschijning niet. Bij grote maten of ongewone proporties maakt dat echter veel uit, en op de verworven weten schap van een vernuftige coupe, is het succes van Joyeuse ge baseerd. Else Kokmeyer tekent modellen op inspiratie van de allerlaatste interna tionale lijnen. Haar man bedenkt de beste verwerking en voert de eerste ontwerpen geheel zelf uit. Hij stamt dan ook uit 'n kleermakersgeslacht dat vanaf anno 1600 telkens uitschieters in 't vak opleverde. Het ontwerp dat hij uitwerkt moet geschikt zijn voor dc maten 40 tot 50 (maar ook grotere maten worden hier voortreffelijk ge kleed). In elk gewoon confectiebedrijf wordt een maat vergroot door eenvou dig alle patroonmodellen met enkele LEIDSE COURANT centimeters te verbreden en te vei-len- gen. maar de Kokmeyers weten hoe- alleen al bij het ouder worden, de éèn geen taille meer houdt, de ander juist wel maar daarentegen meer omvang krijgt boven of onder de middel. Deze onvolkomenheden (in het huidige mo debeeld een bron van narigheid en zelfs verdriet) worden hier geheel on dervangen en de mannequins met grote maten liepen op de shows dan ook hoogst modieus en terecht vol zelfvertrouwengeen opkruipende rek wil kopen, maar op een detail stuit wat haar niet staat, krijgt het letterlijk nieuw aangepast aan haar figuur voor hetzelfde geld. Hel verschil tussen confectie en cou ture bestaat dan ook voornamelijk uit het feit dat in het eerste geval een zelfde model meerdere malen verkocht wordt, een couturemodel echter een. hoogstens twee maal. die in een gebogen lijn aan het lange lijfje is gezet. De grote troef voor deze collectie is de pantalon, waarvoor de meester-kleer- maker dan ook ongeacht de metrage zo knipt dat een feilloze pasvorm ver kregen is. De lengte van het hierbij gedragen jasje, of hes is van eminent belang en wordt per millimeter in het oog gehouden. Ook in de sektor avondkleding munt Joyeuse uit, vanaf fluwelen lange rokken met diep zijsplit (circa 150 rokken, gapende armsgaten, spannen de broeken, of dikmakende cols'. De geheimen van Joyeuse ontsluieren, is alleen een meester-coupeur moge lijk; maar enkele voorwaarden voor het welslagen kunnen wij noemen: het gebruik van de allerfraaiste stof fen. nooit, zo geknipt dat de stof voor delig wordt gebruikt, maar altijd zo dat de val goed isalle stoffen vóór het verwerken voorkrimpen (hoe mooier het materiaal is des te noodzakelijker om moeilijkheden in de stomerij te voorkomen); hoogte van taille, lengte van jasje, hes, rok of mantel, evenals 't soort kraag of de aanwezigheid van mouwen geheel laten afhangen van het figuur van de individuele klant. De vrouw die hier een model uit het maten, ook wel aan de voorzijde aan liggend, en tenslotte heel gekleed als aansluitend Rebengote. de zachte wollen stof met satijn afgebiesd: een mantel waarin maat 46 niet verlegen hoeft te zijn met haar figuur. Dikwijls zijn de kragen vervangen door een nonchalant omgeslagen smalle sjaal van dezelfde stof hetgeen een lengte effekt geeft. De grote maat hoeft niet bang te zijn voor ruitstoffen, als die tenminste met zoveel smaak zijn inge kocht en zo vindingrijk verwerkt als in dit huis'. Dit axioma gaat op voor mantel en deux- of trois-piece Jurk- jfes van uitermate soepele wollen stof met de beeldigste dessins kunnen zwierig zijn door een laag aangezette plooirok, of elegant door vage klokrok gulden) met pailletten jakjes, tot aan een fluwelen pantalon met lamee tu- nickmantel in rozenrood en silver. En zijden mousseline jurken met goud en zilver doorweven, desgewenst met milde, zeer sierlijke mouwen. Hoe kwamen de Kokmeyers tot deze specialisatie? „Omdat ik van huis uit pianiste ben en me als erg lang je met mijn 90 kilo één brok ellende op het podium voelde", zegt Else Kok meyer. Tussen die concerten en het huidige sukses liggen jaren van bloed, zweet en tranen want 't sukses in de mode komt niemand aangewaaid. Ze ker niet in deze hoek, want onderlin ge afgunst weerhoudt sommige klan ten dit unieke adres door te geven. DOUME Hij is kind aan huis op alle departementen in Yaoundi. Ook Buitenlandse Zaken in Den Haag kent hem als een taai onderhandelaar. Hij bouwt kerken, scholen, hospi talen en wegen. Heel Europa stroopt hij af om mensen te vinden en geld, bisschop en manager tegelijk: Mgr. Lambert van Heijgen (50) uit Den Haag, bijgenaamd „de bulldozer". Mgr. Van Heijgen, een stevig gebouwde, bewegelijke figuur met lachende ogen, is bisschop van Doume. Zijn bisdom ligt vnOost-Kameroen en is 31/» maal zo groot als Nederland. Er wsnen 280.000 mensen, waarvan er 65.000 katholiek zijn. OMer hem werken rond 120 paters van de H. Geest, broe ds, zusters en lekenhelpers van alle mogelijke nationali teiten. Met inbegrip van negercatechisten en Afrikaanse onderwijzers beschikt hij in totaal over duizend man, die meewerken aan de ontwikkeling van Oost-Kameroen. De „bulldozer" hoopt van harte, dat de Memisa-actie „Geef Gezondheid" een groot succes wordt. Hij kan veel geld gebruiken, niet voor vage plannen maar voor concrete zaken: medische hulpposten, kraamkliniekjes. medicij nen, melaatsenkampen en voor de sa lariëring van artsen en verplegers. Al deze plannen zijn hl uitgewerkt in tekeningen, kostenbegrotingen etc. Zijn analyse van de medische verzor ging in zijn bisdom: nagenoeg ieder een heeft malaria. De kindersterfte ligt op 50 a 60 procent. Er zijn 5.000 melaatsen en rond 90 procent van de bevolking lijdt aan venerische ziekten. Ook wormziekten en ondervoeding brengen grote schade toe aan de ge zondheid. Het aantal artsen en hospi talen is volstrekt onvoldoende. Heel Kameroen heeft een tekort aan medici. In dit land (14 maal Neder^ land) is bij voorbeeld geen enkele röntgenoloog te vinden en maar één cardioloog, twee oogartsen en twee tandartsen. Wie erge kiespijn heeft moet daar 5 a 600 kilometer reizen om geholpen te kunnen worden. Voor blinden, doofstommen en krankzinni gen bestaat geen enkele inrichting. Ervaring Mgr. Van Heijgen zou graag meer Ne derlandse vrijwilligers zien als Wim en Hille Vorst. Hij is een Amsterdam mer, zij een Drentse. Pas getrouwd, beiden arts. Zij zijn naar Kameroen gekomen ..omdat je niet alleen 'maar over arme landen moet praten maar. er wat aan moet doen. Als jong arts doe je hier een macht ervaring op' vertelt dokter Vorst. Zijn grootste zorg: het geb'rek aan specialisten. Heel voorzichtig brengt hij een sugges tie naar voren: ..Het zou geweldig lijn als een aantal chirurgen en gynaecologen in Europa nu eens een paar weken van hun vakantie zouden opofferen om in Afrika de moeilijke zaken te klaren. Zou dat te organise ren zijn? De mensen hier zouden reus- achtig geholpen zijn en de heren zelf zouden een geweldige ervaring op doen. Als ze in Europa een tumor moeten weghalen zijn die niet groter dan een erwt. Maar hier lijken het wel tennisballen". Bij missie en zending bestaat over bet algemeen veel waardering voor de Stichting Nederlandse Vrijwilligers jonge mannen en vrouwen, die via de 'S.N.V.) naar Kameroen gekomen zijn. Zij werken uiteraard los van de mis sie maar bij ontwikkelingsprojecten wordt dikwijls overleg gepleegd. De coördinatie tussen missie en S.N.V kan overigens nog heel wat verbeterd worden maar dat is meer een zaak voor „Den Haag" dan voor de mensen in het veld. Die kunnen meestal bij zonder goed met elkaar overweg. Toch lijkt het S.N.V. niet de afdoende oplossing voor het tekort aan deskun digen in een ontwikkelingsland als Kameroen. Heel weinig vrijwilligers spréken vlot Frans, een absolute voor waarde van het contact met de Afri kanen. Bovendien blijven ze maar 'wee jaar. Mgr. Van Heijgen. ook geconfronteerd met de lege seminaria in Nederland, zoekt daarom de oplossing van het mankrachtprobleem zowel voor het ^ivere missiewerk als voor de techni sche hulp in een andere richting. aantal Afrikaanse priesters groeit AKTIEGEEFAKTIE GEZONDHEID maar langzaam. Ook hier bestaat het celibaatsproblcem. Daarom hebben de bisschoppen van heel Centraal-Afrika Rome toestemming gevraagd om ge huwde Afrikan n katechisten priester te mogen wijden. Rome heeft nog niet op dit verzoek geantwoord. Overigens, in West-Afrika zijn wel veel priesterroepingen. In Nigeria bij voorbeeld zitten op een groot semina rie 450 priesterstudenten. Als er geen missionarissen meer uit Nederland ko men. halen we ze wel uit Nigeria, verwacht Mgr. Van Heijgen. Hij ziet nog meer mogelijkheden: Ita lië en Spanje hebben nog priesters genoeg. En dan zijn er ook nog de fkatholieke) landen achter het IJzeren Górdijn: sinds kort werken er vijf Poolse priesters in Kameroen. Een heel nieuwe bron van mankracht vpor de missie in Afrika vormen de Mgr. Van Heygen voor zijn bisschop pelijk „paleis": een werkkamer en een zitkamer. Voor de komende vijf jaar heeft hij voor 1,5 miljoen aan projecten in portefeuille. Dat is een kwart van de kosten van het seminarie in Noord- wijkerhout. nieuwe lekenbewegingen in Europa. Mgr. Van Heijgen somt er enkele op: Pro Civitate Christiana in Italië, de Focolarini. eveneens afkomstig uit Ita lië, Ferre Nouvelle, een Belgisch leken- instituut en de broeders van Charles de Foucauld. Deze nieuwe groeperin gen blijken een grote aantrekkings kracht uit te oefenen op idealistische jongeren in Europa die op zoek zijn naar een nieuwe spiritualiteit en naar nieuwe vormen van dienstverlening aan de samenleving. Hel idealisme in Europa is niet dood. constateert Mgr. Van Heijgen. Hij be treurt het dat de nieuwe lekenbewe ging in Nederland nog niet van de grond is gekomen. De gezamenlijke missiecongregaties zouden hier het initiatief moeten ne men, stelt hij voor, ook in Nederland zijn genoeg jonge idealisten te vinden maar je ziet en hoort ze niet door het druk gedoe van al die mensen, ook in de Kerk. die alleen maar met hun eigen problemen bezig zijn. 188.000 Actie „Geef Gezondheid". Rotterdam. Bankreke ning bij zeven grootste banken in Nederland. L. LEIJENDEKER WINTERSWIJK i WINTERSWIJK (ANP) Brandkast- krakers hebben dit weekeinde in hel I raadhuis van Winterswijk een bedrag van f 5.000 buitgemaakt. Zij brandden met snijbranders de deuren van een kluis en een brandkast op de kamer van de ontvanger open. De gordijnen van de raadszaal, twee verdiepingen ho- j ger, gebruikten de 1 men te verduisteren. Joyeuse brengt deze gespecia- liseerde confectie en couture voor moeilijke figuren. Hier een rozen- rood met zilver lamé tuniek op §lp N-A roodfluwelen pantalon. N— i Gesprek IBB-Kondor en NBM afgebroken LEIDEN (ANP) De IBB-Kondor groep NV en de NV Verenigde NBM- bedrijven hebben besloten de samen- werkingsbesprekingen niet voort te zet ten. Reden hiervan is volgens de IBB- Kondor de omstandigheid, dat de in het jaarverslag 1970 aangekondigde op gaande lijn dit jaar, mede onder in vloed van enkele inmiddels gebleken tegenvallers, nog niet tot een positief resultaat leiden. Verder wordt een grote terughou dendheid geconstateerd voor wat betreft investeringen in bouwwerken, een te rughoudendheid. die zowel bij het par ticuliere bedrijfsleven als bij de over heid optreedt. Het bestuur van de IBB- Kondor groep verwacht, dat de omzet in 1971 ongeveer f 90 min. zal bedragen, hetgeen een stijging van circa 10 pet. ten opzichte van 1970 (f81,3 min.) bete kent. Men wil zich, gezien de terughou dendheid bij de opdrachtgevers, onthou den van het uitspreken van verdere verwachtingen, aldus een tussentijdse mededeling. (Van een onzer verslaggevers) DELFT. De vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam heeft gisteravond het verzoek van de sectie Rotterdam om in het kader van de Vredesweek te komen tot praktisch uitvoerbare resoluties, niet kunnen honoreren. Hoewel men uitvoerig over de dwingende eis om aan de vrede te werken heeft gesproken, is er gisteravond tijdens de bijeenkomst in de Adelberthof geen enkele conclusie getrokken en heeft men ook geen antwoord kunnen geven op de vraag wat de Kerk van het bisdom Rotterdam kan en moet doen om de opdracht tot vrede waar te maken. Om aan le tonen dat spreken over de vredesproblematiek geen eenvoudige zaak is, herhaalde de deken van Delft, pastoor J. G. Sul de door kardinaal Alfrink geschetste probleemstelling, na melijk dat de materie zeer ingewikkeld is, dat men daardoor een gevoel van machteloosheid krijgt en dat men daar door geen uitzicht heeft op resultaten. Vicaris dr. C. Braun voegde daar nog aan toe dat de kardinaal, die de voor zitter is van de Pax Christi beweging, de mening is toegedaan dat er een besef aan het doorbrekep is dat men allemaal verantwoordelijk is voor de vrede, dat men de feiten dient te welen dat men de gegevens moet verspreiden en dat men de publieke opinie moet verontrusten. Een onlangs afgesloten onderzoek heeft de kardinaal bovendien gesterkt in de overtuiging dat de inzet voor de vrede voornamelijk komt van buitenkerkelijke groepen. De bisschop van Rotterdam mgr. A. Simonis, bij de vergadering van de Diocesane Raad aanwezig, gaf te ken nen dat hij van mening is dat er bij de katholieken nog te veel een inwendig vrede-begrip heerst, dat zich naar zijn mening wel langzaam aan het ver schuiven is naar de uiterlijke vredesbe weging. waarvan hij zich echter af vroeg of de steilingname niet al te vaak een onverdraagzaam karakter draagt. Hij baseerde zich in deze op de publi- katies in de vredeskrant, waarin hij een directe aanklacht tegen Portugal had ontdekt. Hij vroeg zich af of daar mee de beoogde vrede wel wordt be reikt al wilde hij ook bepaald niet pleiten voor een „dictatuur van de to lerantie". De secretaris van Pax Christi, de heer C. ter Maat betoogde echter dat vrede een concrete zaak is. dat. er onrecht bestaat die bestreden moet worden en dat er in de Vredeskrant concrete zaken aan de orde worden gesteld, waaronder de Portugese kwes tie. Hij zag het als een taak van de raad en de leiding van het bisdom om alle mogelijkheden om de vrede uit te dragen te onderzoeken, om zodoende in brede kring mee te werken aan het bewustwordingsproces. In de volgende vergadering van de Diocesane Pastorale Raad zullen de le den hun bevindingen van de Vredes week in brengen, waarna men wellicht nog zal besluiten een werkgroep te vormen teneinde de vredesproblematiek nader te bestuderen en na te gaan hoe de opdracht om de vrede waar temaken kan worden ingepast in de kerk van het bisdom Rotterdam ^swucncN op ^LE QU CAMpon, Wft't.tS UMJOKiK ir- OE l\ CMiMUIE KOWHM BHPffi* BELGOtE «UIMNIE fRANC£ lUXEMSOUW PAYS 6iS - LES ETA1S UNIS 0 AKERfflUE - LA RÊPUBUÜUE fflANCMK MtJwJJRfi'w r-!« Voor zijn ontwikkeling heeft Kameroen goede verbindingen nodig. Mede dank zij het EEG-ontwikkelingsfonds kunnen er enige spoorlijnen in 't land doorgetrokken worden. DEN HAAG (ANP) World Press Photo, volens het bestuur de belangrijk ste competitie annex expositie op het gebied van de fotojournalistiek. is nieuw leven ingeblazen, nadat de fi nanciële moeilijkheden rijn overwonnen en het nieuwe stichtingsbestuur aich heeft bezonnen op een nieuwe opzet. De komende World Press Phototentoonstel- ling kan in ons land omstreeks Pasen van het volgend jaar worden verwacht. Tussen het beoordelen van de foto's en de opening van de tentoonstelling zal een periode van tenminste zes weken liggen, aldus het bestuur gisteren op een in Den Haag gehouden persconfe- Voor de uitvoering van het werk wordt een bureau in Amsterdam gevestigd. Tol directeur is benoemd de heer H. G. Kerst ing. oud-directuer-hoofdredacteur voor Nederland van Associated Press en j voorzitter van de buitenlandse persver- eniging in ons land. Voor de volgende World Press Photo zullen foto's worden beoordeeld, die ge maakt en gepubliceerd zijn in 1971. De tentoonstelling zal ongeveer 300 foto's omvatten. Er komen twee geldprijzen van elk f 5000.voor de beste persfoto en voor de beste persfotograaf. Aan de vorige, veertiende. World Press Photo- tentoonstelling namen 595 fotografen uit 50 landen met 2700 foto's deel. In zijn nieuwe opzet zal World Press Photo vijf rubrieken zonder kleurenfo tografie kennen: Nieuws, feature, sporl. series en een wisselende categorie, die voor 1972 „portret en persoonlijkheid" heet en een jaar later „de Olympische Spelen" tot onderwerp zal hebben. De beste persfoto wordt uit alle inzendin gen gekozen. De beste persfotograag is hij. die zich het veelzijdigst heeft ge toond. (Vervolg van de voorpagina) Gouverneur Rockefeller, die verschei dene verzoeken om naar de gevangenis te komen, afgewezen heeft, meent juist gehandeld te hebben. „Wij hebben zo lang gewacht als we konden verantwoor den. Nu moesten we in actie komen". Hij heeft een onderzoek gelast naar alle factoren, die tot de opstand geleid heb ben „waaronder de rol die krachten van buiten hebben gespeeld" De directeur van het gevangeniswezen in New York Oswald zei. dat hij zijn beslissing ge nomen had „met uiterste weerzin". Vol gens hem waren de gevangenen bezig waps te maken, boobytraps te vervaar digen. barricaden op te werpen en cellen onder stroom te zetten. Hij had de gevangenen een uur ge geven om de gijzelaars los te laten „maar in plaats daarvan leidden zij er acht binnen ons gezichtsveld met het mes op de keel". Een woordvoerder van gouver neur Rockefeller zei nog dat verschei dene gijzelaars al vennoord waren voor de politie tot bestorming overging. President Nixon heeft in een telefoon gesprek met gouverneur Rockefeller diens maatregelen goedgekeurd. Huis Dostojewski is nu museum MOSKOU (AP) De laatste flat die werd bewoond door de Russische ro manschrijver Fjodor Dostojewski zal tot een literair museum worden gemaakt op 6 november worden opengesteld voor het publiek, de 150ste verjaardag van de geboorte van de schrijver. Bij proefnemingen met de nieuwste Lockheedaanwinst, de TriStar, in Californië, bleek alweer dat dit vliegtuig, dat groter is als menig ander, erg weinig lawaai maakt. Dit komt door de Rolls Royce RB 211-motoren. die speciaal ontwikkeld zijn ten behoeve van de lawaaibestrijding Op de foto de TriStar op Barbank. Over Vondelparkproject (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Inspecteur J. Vrij burg, chef van het bureau Leidsepleln te Amsterdam, voelt zich gefrustreerd door het beleid van het gemeentebe stuur ten aanzien van het jeugdtoeris- mc en meent dit gevoel met veel ande re topfiguren van de politie te delen. Hij verklaarde dit gisteravond voor de televisie tijdens een interview in de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV over het zogenaamde Vondcl- parkexperiment. Hoofdinspecteur Vrijburg beschuldig de het gemeentebestuur ervan met twee maten te meten door de jeugdtoeristen meer vrijheden toe te staan dan de gewone burgerij; Dit werkt, zei hij herhaaldelijk met nadruk, frustrerend op de politie. Hij pleitte ervoor „labiele buitenlanders op dezelfde manier te be handelen als rechtgeaarde burgers". Hij zei een samenhang te moeten constate ren tussen het Vondelparkproject en de toename van de criminaliteit in de hoofdstad, en toonde zich behalve over het druggebruik ook verontrust over de activiteiten van ultra-linkse elementen onder de jeugdtoeristen. Burgemeester Samkalden wil geen commentaar geven op de uitlatingen van zijn ondergeschikte. Hij wil wach ten op een rapport van allen die bij het Vondelparkproject betrokken zijn ge weest. Wel heeft hij de politie gevraagd haar bevindingen zo snel mogelijk op papier te zetten, zodat die bij het eind oordeel over het Vondelparkproject en bij de vraag wat er volgend jaar moet gebeuren, kunnen worden ingecalcu-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7