Leidse raad maakte agendakliekjes op Singelbrug wordt vervangen door bredere „tweedehands" Nieuwe watersport vereniging in Alphen LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Een rustig, ontspannen sfeertje gisteravond in de Leidse gemeenteraad. Men bejegende elkaar en het college van B. en W. vriendelijk. Het was om met D '66- PAK'ker Oosterman te spreken een kliekjesavond; de restjes van een inmiddels oudbakken agenda werden al dan niet met lange tanden geconsumeerd. De volgende week echter, op maandagavond 20 september, zullen de spetters er wel weer vanaf vliegen. Al enigszins opgewon den bereidde de raad zich gisteravond voor op de behan deling van de voetgangersnota die dag. Men wil dan om 's avonds zeven uur beginnen met de 14 puntjes „klein goed" en een uurtje later (naar alle waarschijnlijkheid voor een nauwelijks te schatten publieke belangstelling) startten met de behandeling van de „wandelnota". De heer Van Aken wilde er de Stadsgehoorzaal voor gebruiken, omdat een draadverbinding met b.v. de Burgerzaal of de koffiekamer te weinig contact biedt met het gebeuren in de raadszaal. Voorzitter Menken beloofde de plaats van bijeenkomst nog vandaag (dinsdag) in het college aan de orde te zullen stellen. Er waren gisteravond geen moeilijk- ge week. De heer Menken vona hei allemaal zo soepel veriopen, dat net leek of hij bang was, dai oe raau op Voordien was er enige discussie ge weest over het voorstel van B. en W. over het toetreden van Katwijk, Bis- se, ValKenburg, Voorbout en wasse naar tot de gemeenscnappeiijKe re geling inzake de aanwijzing van net woonwagencentrum aan ae BroeK- weg te meiden ais regionaal woon wagencentrum. Mevrouw Kerling- Simcns (PvdA) nennnerde meru.j aan de moeilijkheaen in augusiu». (.Overal beginnen mensen in ie z»en, aal het niet goed loopt met oe ge wei. De woonwagenbewoners ueooen zich roeren". Voigens naar moei ue gemeente een open oor heooen voor nun bezwaren. Praten over kampen Een van die bezwaren gelat ue in richting van grote kampen, die ove- l ripens good geoutilleerd zijn. Het op- I hfiSm van ae kleine kampen is voor I veis teleurstellend. Plet in te ncn- 'd> vamp te Leiden zal naar naar mening zeker pp z n puuus zijn. imc-i lemi n vroeg zij in een door hel college overgenomen motie om een hernieuwd gesprek van B. en W. met G.S. over de rayonindeling in deze provincie en over de mogelijk heid, per rayon meer dan één Kamp stand te houden. Dit gesprek zal tevens via de Vereniging van Neder landse Gemeenten (\Hnl») met het gevoerd en met de tot het rayon Leiden behorende gemeenten. De heer Lamers (Prot. C'hr.) sprak mede namens de KVP-fractie. Hij vroeg zich o.m. af welk beleid CKM gaat voeren met het uitvoeren van de woonwagenwet. „Is er inderdaad een wijziging in het landelijk beleid op komst? Kunnen we niet beter een beslissing over het toetreden van de vijf gemeenten uitstellen tot dat meer duidelijkheid is verkregen?" De heer Lamers had veel lof voor het college, met name voor de bur gemeester. voor het tactisch, doortas tend en voortvarend beleid bij het optreden tijdens de augustus-moci- lijkheden. Ook alle hulde voor de politie en de sociale dienst. Stompen in de matras De heer In 'l Veld (PvdA): „Wat is voortvarend beleid? Ik noem hel eerder een stomp in de matras. Ook tactisch kun je een stomp op een matras geven". Wethouder mevrouw Den Haan-Groen beschreef de voort varendheid van het college als een maand hard werken aan onderzoe ken, het voeren van gesprekken over o.a. vervanging van verbrande en oude woonwagens. „Er is keihard en bijzonder rustig gewerkt" (Roel In 't Veld: „De wagens staan er nu nog"). De motie van mevrouw Kerling sprak de wethouder goed aan. Het 1 oetgangersnotu wordt misschien in Stadsgehoor zaal behandeld kamp te Leiden noemde zij „niet bijzonder slecht". Voorzitter Menken sprong voor de afwezige burgemees ter in de bres en vertelde de heer In 't Veld. dat van alle burgemeesters de heer Vis in Utrecht bij de VNG het meeste constructieve gedachten over meeste constructieve gedachten over het woonwagen probleem kwamen uit Leiden. Ik vind de opmerking van de heer In 't Veld niet erg aardig". „U moet niet zo veel aan dacht aan mijn woorden schenken (verbazing bij de raad) op dit punt tenminste (opluchting bij het PAK); het was een stomp in een goede matras, die veert namelijk te rug: het aantal wagens in Leiden neemt weer van dag tot dag toe", verduidelijkte Reel In 't Veld, die verdqr echt wel waai-dering had voor het optreden van de instanties in Leiden. De raad ging tenslotte uk koor d,, met het toetreden van de vijf gemeenten, waar de kleinere kampen niet zullen worden opgehe ven alvorens het grote te Leiden (met plaats voor 68 wagens) gereed Over de eerste deelnota „Sociaal- economische en democratische as pecten van de bevolking in het ge west Leiden", uitgebracht door de afdeling Soc.-Geografisch en Be stuurkundig Orgaan van de VNG, werd weinig naar voren gebracht. De heer Wfcbenga (VVD) cn me vrouw Geelkerlcen-Brusse (Prot. Chr.) vonden in elk geval, dat de gewestelijke samenwerking er ook in het grote geheel uiteindelijk zal moeten komen ten gunste van de betrokken bevolking. Met de heer Van Aken waren ook zij van me ning, dat een discussie pas zinvol kan zijn als ook de tweede deelnota tot stand is gekomen. Voorzitter Menken: „Alles zal toch doorge speeld worden naar het dagelijks be stuur van de gewestraad. Het is inderdaad de bedoeling, dat er over de beide nota's gepraat gaat worden. Laten we het vanavond dus maar even met een dikke komma-punt afsluiten". Klachten De heer Van Aken wil niet met zich als raadslid laten sollen. Hij wilde dit en plein public kenbaar maken. Zo had het optreden van Warmonds raad hem kwaadgemaakt. Deze raad was op 18 augustus in besloten ver gadering geweest nadat een aantal voorstellen was behandeld m.b.t. de gronden in dc Zwanburgerpolder. Omdat de lucht tussen Leiden en Warmond wat de zandlevering betreft was opgeklaard en beide gemeenten regelmatig contact met elkaar hierover zouden hebben en bovendien een gentleman's agreement was gefor muleerd. vond hij het onbegrijpelijk, dat er in een geheime zitting over grondtransacties gepraat moest wor den. „Ik heb het gevoel, dat War mond had moeten beseffen, dat men zich geen besloten vergadering had kunnen veroorloven, omdat hier niet gediscussieerd had kunnen worden over zaken waarbij Leiden is be trokken. Wij kunnen hier nu een maal geen navraag naar doen. Het is beter, dat beide raden verder con tact met elkaar houden". Voorzitter Menken kon slechts reageren met „Tja, we weten, dat er die avond langdurig is gepraat in Warmond". Een tweede klacht van de heer Van Aken betrof een hem overkomen weigering van de directeur van Ge meentewerken om met één van zijn afdelingschefs een informatief ge sprek te hebben over de vele kuilen en kuiltjes in de bestratingen die bij elke regenval plassen veroorzaken. Verder had hij willen praten over de open riolen. „Als raadslid moet je over dergelijke zaken rechtstreeks kunnen praten. In de loop der jaren heb ik talloze gesprekken met amb tenaren geveerd". Voor deze infor matieve gesprekken gaf de heer Menken drie „aanloopstations" aan: het eerste is de wethouder, het tweede de hoofden van de takken van dienst (in overleg met deze is contact met een ambtenaar te rege len) en het derde kanaal is de be trokken commissie, waarbij het hoofd van dienst altijd aanwezig is. „Speel het via het hoofd van dienst, dat gaat het altijd goed", dacht de heer Menken. „Maar dat is het niet. meneer de voorzitter", sprong de heer Van Aken er weer in; „kuilen en kuiltjes zijn geen klein onder werp, maar een technische aangele genheid; voor de weggebruiker is het dringend te weten waarom er plassen blijven liggen. Ik wil nog steeds die twee gesprekken hebben. Maakt u het nou mogelijk, dat ik die informatie krijg. Daar heb ik gewoon recht op". De voorzitter: „Ook het college krijgt zijn informa- - tie allereerst via de hoofden van diensten en niet eerst via een afde lingschef, zoals u hebt getracht te doen. Voor die gesprekken kunnen we wel zorgen; van de week hoort u Opleiding te licht De heer Oosterman tenslotte gaf zijn visie op een herzienrapport inzake de mogelijkheid vestiging in de gemeente Leiden van een opleiding voor mu seummedewerkers. De opleiding voor deze lieden vond hij te licht; er komt aan kennis veel meer kijken. De voor de vestiging toegedachte Latijnse School achtte hij plausibel, maar het kan nog heel lang duren voordat de museumopleiding er on derdak in zal krijgen. „Restaureer eerst maar die school, anders gaan we ermee de mist in, net zoals met het Herenlogement". Wethouder Duyverman vond de driejarige specia listische hogere beroepsopleiding voor de museummedewerkers niet zo gering. Ook de salariëring (de heer Oosterman dacht dat die te laag was) ligt zeer gunstig. Wethouder Kret zei, dat al sinds 1969 gepro beerd wordt monumenten gerestau reerd te krijgen zonder dat er reeds een bestemming voor is gevonden. Dat zal ook getracht worden inzake de Latijnse School. Met applaus nam de raad afscheid van de heer Wiebenga, die (ot de cember naar New York gaat als jeugdafgevaardigde in de Nederland se delegatie, naar de algemene ver gadering der Verenigde Naties. 1 ergeehl ALPHEN Gisteravond is in hotel Centraal de vereniging „Watersport- dienden" opgericht. Er bleek nogal wat »nimo te zijn om in Alphen tot een Watersportvereniging te komen want de dfgadering werd bijgewoond door jwim tachtig personen. Na een kort •"toog van de initiatiefnemers, de he- 'tn Van Zwieten, Sinke en Vis, meld- n rich reeds 55 leden die bovendien n°g het lieve sommetje van f 275,-- op Aan het voorlopig bestuur werden de heren Broeren (penningmeester). Steen en Van Dongen toegevoegd. Het bestuur kreeg van de zeer welwillende leden vrij mandaat om het terrein waarop de vereniging zich gaat bewegen df te tasten. Een van de voornaamste neven aspecten van de Watersportvrienden" wordt de belangenbehartiging van de hengelsportverenigingen. Zij hadden in de heer Groenendijk een uitstekend pleitbezorger. De vergadering werd ook bijgewoond door de vereniging „Atlan tis", die het veelal onder de waterspie gel zoekt. Een van hen. de heer Schip per, gaf een paar strakke richtlijnen toen de vergadering teveel afdwaalde en in suggesties ten onder dreigde te gaan. Op voorstel van de heer Schipper werden alleen de allernoodzakelijkste dingen vastgesteld om dan in december de definitieve zaken te regelen. Men is het nog niet eens geworden over de plaats waar de activiteiten ontplooid gaan worden. Er werd gepraat over De Beilen. het recreatiemecr in Riddervcld en over de Braasem. Tenslotte besloot men de zaak maar in handen van B. en W. te geven. De Leidsche Courant, September 1921 Zondagavond wordt in den Leidschen Schouwburg opgevoerd Hittepetit door het Ensemble Solser en li esse. Dit stuk is in de pers be sproken als een lachsucces. In die dagen werd ook Nero, blij spel in drie bedrijven, van Herman Heijermans opgevoerd. Men schreef in de Leidsche Courant: „een half zacht eitje voor de nuchtere maag, een „Falklandje". Een verschrikke lijke geschiedenis van een zonderlin gen heer Dijkerpot met in de hoofd rollen mevrouw Esther de Boer-van Rijk en Cor Hermus. De lege zaal werkte suggestief op iemands geeuw spieren. In de parterre talden we pre cies IS neuzen, in de baignoires hee- lemaal 6, in de loges 0, alleen de hoo- gere regionen waren eenigszins schap pelijk bezet'Men ziet, nerotiscli is ook niet alles In een Alphens volkstuintje werd door den heer N. een aardappel ge rooid plusminus wegende twee en half pond (het hele gezin heeft eraan zitten schillen). De Zaterdagsche (Leidse) markt De scheiding is voltrokken, de markt is in tweeën geplitst. Het eene deel, meestal de neringdoenden van Am sterdam en anderen, staan op het ter rein aan de Beestenmarkt, de Leid sche en een 10-tal anderen zijn terug gekeerd naar de Vischmarkt. Op de Visch- en Botermarkt telde men om streeks 60, op de Beestenmarkt 50 tenten. „Wij vragen ons af wat zal geschieden indien alle kooplui de vol gende week naar de Vischmarkt ver huizen. Dan is er geen plaats genoeg, want de markt is, sinds zij gehouden wordt op de Beestenmarkt, aanmerke lijk uitgebreid. Tenslotte onze indruk voor heden is. dat een markt niet te splitsen is over twee deelen in de stad". Hondenvrienden beginnen seizoen LEIDEN De kynologen vereni ging „Rijnland" begint haar winter seizoen op maandagavond, 20 seplem- ber, met een bijeenkomst in de Stads gehoorzaal te Leiden. Hoofdschotel van de bijeenkomst is een film van het Hoechst-concern als illustratie bij een overzicht over wat dit vooral bij de dierenartsen gerenommeerde bedrijf voor „de hon denwereld" betekent. De bijeenkomst begint om acht uur. Op zondag, l'J september wordt weer een strand wandeling gehouden met de honden op het strand van Katwijk. Verzame len bij café „De Zwaanom half twaalf EHBO Noordwijkcrli. start nieuwe cursu.- NOORDW1JKF.RHOUT Du EURO afd. Noordwijkerhout start donderdag 30 september met een nieuwe cursus in de Houshoudschool aan de Duindoorn- straat. De cursus begint om 19 30 uur Op de eerste avond kan men zich vanaf 19.00 uur laten inschrijven. ROELOFARENDSVEEN. na de laatste mis van kwart over twaalf even een frisse neus halen', zeiden deze heelden van de voormalige Petrus Bandenkerk in Roelofarendsveen tegen elkaar en ze voegden de daad bij het woord. Ze vermaken zich zo te zien erg goed. De kleine Johannes wordt uit de doeken gedaan wat nu precies liguster is en de rest van deze heiligengroep staat vol bewondering over de heg naar de azalia's in de tuin van het bejaardentehuis „Huize Jacobus" te kijken. Dit gezellige familietafereeltje kunt u nog dagelijks van nabij bekijken, want na hun uitstapje zijn de heiligen beelden niet meer de kerk inge komen. Roelofarendsveen heeft nu een nieuwe kerk en daar passen deze beelden' blijkbaar niet meer in. Met de winter in het vooruitzicht zoekt de pastoor van Roelofarendsveen een bestemming voor deze beelden. Liej- hebbers kunnen zich bij de pastorie aanmelden. kunstkring exposeert VOORSCHOTEN Dc Voorscho- tense Kunstkring zal van 17 t/m 26 september een tentoonstelling orga niseren van werken van haar leden. De opening zal geschieden door Mr. T. C. Esselaar. wethouder van Cultu rele Zaken op vrijdag 17 september om 20.30 uur. De openingstijden van de tentoonstelling zijn dagelijks van 14.00—17.00 uur en van 19.00—21.00 „Golfbrekers" gaan jubileren LEIDEN Zwem- en Polovereni ging „De Leidse Golfbrekers" zal op 25 september haar 25-jarig bestaan vieren. Zij zal van 16.0017.30 uur in het St. Anthonius clubhuis, Mare 41 een receptie houden. Vanaf 20.00 uur zal ze met haar leden en oud-leden een genoeglijke avond hebben in het St. Anthonius Clubhuis. Vergadering over V rije-Tijdscentrum KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het voorlopige Stichtingsbestuur van het te bouwen Vrije Tijdsccntrum „De Ridderhof" heeft voor donderdagavond a.s. een vergadering uitgeschreven, waarvoor de besturen van alle vereni gingen uit Koudckerk-Hazcrswoude-Rd. zijn uitgenodigd. Tijdens deze vergadering die om 8 uur n.m. in het Gemeentehuis begint, zal een algemeen bestuur (Verenigings raad) worden gevormd, bestaande uit afgevaardigden van alle belanghebben de verenigingen. De Verenigingsraad zal, in samenwerking met het dagelijks bestuur, akties gaan voorbereiden om gelden bijeen te brengen ter financie ring van het gebouw, waarvoor de be volking 10 procent van de stichtingskos- ten op tafel moet brengen. LEIDEN Onmiddellijk na het drie oktoberfeest wordt de Singelbrug tussen Utrechtse Veer en Zijlsingel af gesloten. De brug wordt afgesloten en binnen drie maanden vervangen door de voor malige Buitenrustbrug uit Haarlem, die de gemeente Leiden al enkele jaren had opgeslagen bij de machinefabriek Figée. Voor de duur van de afsluiting moet het verkeer maar een andere route zoeken: voor autoverkeer zal de gemakkelijkste weg voeren via Ooster-trisch) aangaat een flinke verlichting kerkstraat en Hooigracht. Fietsers en betekenen. Het „tweedehandsje" is 10 voetgangers kunnen het best de Rijn- meter lang (de oude brug 8,20 meter), brug gebruiken tussen Rijnstraat en de breedte bedraagt 6,50 m. (tegen 6 m.) Langestraat. waarlangs voetpaden liggen die 1,50 De Singelbrug werd in 1924 gebouwd, breed zijn (tegen 1,20 nu). De oude Ze is oud en te smal. Het verkeer van afsluithekken worden vervangen door weerszijden kan er slechts om de bcurbelektrisch bediende afsluitbomen. Dc overheen. Daarom moet er een grotere brug wordt gelegd door de Utrechtse brug ovèr de Nieuwe Rijn-monding ko-aannemingsfirma B. van Hees Zn. men. De voormalige Buitenrustbrug uit voor een bedrag van f 142.420^De Haarlem zal hier naar afmetingen bouwtijd is bepaald op ongeveer drie maar ook voor wat de bediening (elek- maanden. Brill huldigt dc „Griek" Ld jee LEIDEN De heer II.,C. Uljee (63) vierde gisteren zijn vijftigjarig jubi leum bij Uitgeversmaatschappij Brill. Hij begon er zijn loopbaan als hand- zetter en werkte zich op tot een spe cialist in het zetten van Grieks. Later werd hij omgeschoold tot „monotype- toetsenbordbewerker". I Tijdens zijn huldiging in het bedrijf I werd hem van vele kanten lof toege- j zwaaid voor zijn accuratesse en zijn uitstekende zetterskennis van de Griekse taal. Mr. dr. D. van Eek, voor zitter van de Mij. van Nijverheid en Handel, bood hem het vererend ge tuigschrift van de Maatschappij met legpenning aan, directeur F. C. Wie der overhandigde de jubilaris een gou den horloge; het afdelingspersoneel schonk de heer Uljee een klok en ook van het technisch personeel en de ad ministratie ontving de heer Uljee ge schenken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5